Yeni Askerlik Sistemi 2021 Tezkere Bırakma (Yoklamaya Tabi Olmak)

Yeni Askerlik Sistemi 2021 Tezkere Bırakma (Yoklamaya Tabi Olmak)
A+
A-

Yeni düzenlemeler göre askerlik sistemi eğitim durumu farklılık göstermeksizin düşürülmüştür. Yeni askeri sistem ile merak edilen teskere bırakma şartları, yeni askerlik sistemi detayları ve izin süreleri, yedek subay, askerde astsubay olarak nasıl kalınır, ücretli askerlik maaşları nasıl kalınır, eğitim süresine bağlı olacak olan maaş, bedelli askerlik sistemi ve tezkere bırakılır mı araştırdık.

Yeni Askerlik Sistemi 2021 ( Tezkere Bırakma)

Askerlik süresine yeni yapılan düzenlemeler ile oluşturulan sistem üzerinde eğitim farkı olmadan zorunlu askerlik süresi 6 aya indirilmiştir. Hizmet kapsamında süre temel eğitimlerden oluşmaktadır. Bu kapsamda er ve erbaşların hizmet süresi 6 ay yedek astsubay ve yedek subayların hizmet süreleri 12 ay olarak belirlenmiştir.

Yıllara Göre Askerlik Yaşı Kaçtır?

Erkeklerin askere gitme yaşı 20 yaşına girmiş olduğu yıl Ocak ayında başlamaktadır. Bu süre 41 yaşına girdiği yılın Ocak ayının ilk gününe kadar devam eder. Bu tarihten itibaren askere çağırılma, muayene, yoklama, celp dönemleri başlamış olmaktadır. Kaç yaşında askere gidileceği de merak edildiği için, mezuniyet durumlarına yani kaç yıl okuduğuna göre de yaş sınırları belirlenmiştir. Mezuniyete göre tecil hakları:

 • 22 yaş, lise öğrenimine devam edenler
 • 25 yaş, meslek liselerinde okuyanlar
 • 28 yaş, yüksekokul, önlisans mezunu askerlik tecil yaşı
 • 28 yaş, 4 yıllık lisans mezunları
 • 32 yaş, lisansüstü eğitim görenler
 • 35 yaş, doktorasını yapanlar için belirlenmiş olan yaştır.

Bedelli askerlik için ise bu yaş sınırları kaldırılmış olup, her yıl belirlenen tutarda para yatırarak bedelli olarak askerlik yaşı 20 yaşından itibaren görevinizi yerine getirebilirsiniz. 18 yaşında olanlar askere gidebilir mi sorusuna da yanıt vermiş olduk. Yirmi yaşına girilen senede göreve katılma hakkına sahip olursunuz. Yılını tamamlayanlar için yoklama sırası gelmektedir. Bedelli askerlik yapmak isteyenlerin de yukarıda askere gitme yaşını tamamlamış olması beklenmektedir.

Yoklamaya Tabi Olmak Ne Demektir?

Askerlikte yoklamaya tabi olanlar kural olarak yaşına girmiş olan erkekleri ifade etmektedir. Askerlik yoklamasında olan kişiler, 20 yaşına girdiklerinde yoklama işlemlerini başlatabilmektedir. Ayrıca, e-Devlet şifreniz var ise sistem üzerinden ‘askerlik yoklaması’ bölümü aracılığıyla yoklamaya tabi tecil ve diğer işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Askerlik için Yoklama Başvuru Nasıl Yapılır?

Yoklamaya tabi olmak için şartları taşıyan ve yaşı gelmiş olan yetişkin erkekler, bu başvurularını askerlik şubeleri aracılığı ile gerçekleştiriyor. Aynı zamanda şu an bu işlemi internetten de yapmak mümkün hale geldi. e-devlet sistemine şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Milli Savunma Bakanlığı’nın yoklama başvuru sayfası aracılığı ile işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz.

Askerlik Yoklama Başvuru Ekranı için tıklayınız.

Yeni Askerlik Sistemi Detayları ve İzin Süreleri(6,9 ve 12 aylık Askeri Sistem)

Askerlik sistemine getirilen ücretli askerlik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel ihtiyacı doğrultusunda askerlerin ücretli askerlik yapmasına izin verilecektir. Mevcut sistem üzerinde ücretli askerlik için mezuniyet şartı aranmamaktadır. 6,9 ve 12 aylık süreler ile yapılacak olan askerlik hizmetine rütbeler dahildir. Yedik yetkililerin 12 ayı bulunuyor, bu dönem içerisinde 1 ay tatil izinleri olduğu için 3 aylık temel eğitimleri olacaktır. Ödenecek olan maaşların bir kısmı eğitim süresince verilmektedir. Er ve erbaşların askerlik süreleri botunca her ay bir gün izin hakkı verilerek yeni askerlik sisteminde er ve erbaşların hizmet süresi 6 ay olduğu için her aya bir izin günü verilerek toplamda 6 gün izin verilmektedir.

Yedek Subay Yeni Askerlik Sistemi

Askerlik sisteminde yapılan değişiklik ile bedelli askerlik hizmeti de yeni sistemin bir parçası olarak başvuruları kabul edilen ve karara verilen ücret ödendikten sonra 1 aylık zorunlu hizmet süresi tamamlanarak askerlik görevi yerine getirilecektir. Adayların subay olarak askerliğe devam edebilmesi için yedek subay olarak askerliğe başlaması gerekmemektedir. Adaylar askerlikleri bittikten sonra subay olarak kalabilirler yada lisans mezunları ilgili prosedürleri takip ederek askeriyede yedek subay olabilirler.

Subay Nasıl Olunur? 2021 Yılı Şartları ve Net Maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Askerde Astsubay Olarak Nasıl Kalınır?

Askeriyede astsubay olarak kalmak istiyorsanız öncelikle lise mezunu olmanız gerekmektedir. Lise sonrasında üniversite sınavından 65-70 aralığında bir başarı elde etmeniz gerekmektedir. Girmiş olduğunuz sınav sonrasında katılacağınız mülakatlarda Astsubay olmak için yeterli görülmeniz gerekmektedir. Astsubay olmak için lise sonrası sınava girmeniz dışında önlisans ve lisans mezunu iseniz başvuru yapabilirsiniz.

Astsubay Nasıl Olunur? Şartları ve Net Maaşları yazımızın içeriğinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ücretli Askerlik Maaşları Ne Kadar?

Lisansüstü ve yüksek öğrenim eğitimi almış olanlar 1 yıl süre ile yedek subay olarak atanmaktadır. Oran ordunun ihtiyaçlarına göre belirlenirken, önlisans mezunları ile lise mezunları yeni bir uygulama geliştirildiği bilinmektedir. Eğitim seviyesi için yedek çavuş olarak bir yıllık staj yapılmaktadır. Rezerv alanı hizmetinde bulunan şahıslara ve yedek memurluğa verilen görevlerin yerine getirilmesi halinde 2 aylık eğitim süresi boyunca belli bir miktar tahsis edilerek kalan 10 aylık hizmet bedeli için maaş ödenmektedir. İlkokul ve lise mezunları için uygulama başlayıp mezunlara 6+6 ay askerlik hizmeti verilmektedir. Süresiz olarak tanımlanan hakları kullanabilen askerler, zorunlu eğitimi tamamlamalarının ardından orduda görev yapma hakları bulunmaktadır.

Askerlik Maaşı Eğitim Süresine Bağlı Olacak!

Askerlik eğitimde 6+6 sitemine ait olarak 6 aylık hizmetlerinden sonra ücretli olarak yapılan kısma devam etmek istediklerinde alacakları ödemenin bir kısmını harçlık adı altında alacaklardır. Diğer kalan kısmı ise askerliklerini bitirmelerine on aylık hizmet bedeli olarak almaktadırlar.

Askerde Tezkere Bırakılır Mı?

Askerlik görevini tamamladıktan sonra tezkere almak yerine askeriyede personel olarak kalmak isteyen kişiler aranan şartlara uygun ise askeri personel olabilirler. Askeri personel olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir. Sonrasında ise kişinin normal askerlik hizmetinin bitişinden sonra gerekli başvuru yaptığınız tarihte 25 yaşını geçmemiş olmalısınız. Daha öncesinde askeri okullardan veya birlikler aracılığından ilişkinin kesilmemiş olması gerekmektedir.

Gerekli olan tüm şartlar ise;

 • Askerlik hizmetinden herhangi bir suç işlememiş olması,
 • Hizmet verirken ceza almamış olması,
 • Herhangi bir terör örgütü, çete veya suç örgütüne bağlı olmamak,
 • Askeri hastanelerden alınacak olan sağlık raporlarının temiz olması
 • Birlik komutanları tarafından 80 üzeri not almak gerekiyor,
 • Yazılı sınavda, mülakatta ve fiziki yeterlilik sınavlarının tümünde başarılı olmak,
 • Boy olarak 1.64’den kısa 2.10’dan uzun olmamak,
 • En az ortaokul mezunu olmak.

Uzman Erbaş Nasıl Olunur? (Yeni Askerlik Sistemi) için tıklayınız.

Bedelli Askerlik Sitemi 2021

Askerlik görevini bedelli olarak yapmak isteyen kişiler Ocak ve Haziran ayı bedeli olan 39.788,64 TL‘yi birinci dönem için yatırmalarında sadece 1 ay görecekleri eğitimler sonrasında askerlik görevlerini yerine tamamlamış olacaklardır. Her yıl değişiklik gösteren bu ücret Haziran ve Aralık ayı dönemleri için henüz belirlenmemiştir.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.