Devlet Destekli

Askere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler (Uzman Tavsiyesi)

Askere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler (Uzman Tavsiyesi)

Çocukluktu, gençlikti derken askerlik dönemi geldi çattı. Her Türk Asker doğar sözüyle, zamanında askerlik yoklamalarımızı yaptırdık ve sıra geldi vatanı görevi yerine getirmeye. Daha önce askere giden abiler, amcalar, dedeler, herkes farklı bir hikaye anlattı. Askerlik şöyledir, karavana böyledir, helikopterden atlarken şöyle oldu, böyle oldu vs. vs. Bu hikayeleri dinlemekten sıkıldıysanız işte size bir fırsat. Gidip kendiniz görün. Size askerlik ile ilgili hikayeyi baştan sona anlatacağım. Umarım birçok genç arkadaşımıza bu tavsiyeler fayda sağlayacaktır.

asker

Askere gitmeden yapılması gerekenler

SÜLÜSÜN ALINMASI VE ASKERLİĞİN BAŞLAMASI

Askerlik zamanı geldiğinde muhtarlıklara askerlik şubesi başkanlıklarınca bir bildirim gönderilir. Bu bildirimde kimin ne zaman askere gideceği yoklama kağıtlarında yazılıdır. Bu evrakı incelediğinizde aynı semtte ikamet eden, aynı tarihte doğan tertip adını vereceğiniz tüm arkadaşlarınızı görebilirsiniz. Hatta bu listede Almanya’da ikamet eden çocukluk arkadaşlarınız bile yazılıdır. Dedik ya ” Her Türk Asker Doğar”!

Yapmanız gereken askerlik şubesine gidip, sınıfınızın belirlenmesi ve muayene işlemlerinizin yapılmasıdır.

Askerlik şubesi sizi bir hastaneye veya dispansere sevk eder. Burada muayene işlemleriniz yapılır. Muayene raporu ile tekrardan askerlik şubesine gittiğinizde tek tek içeri alınırsınız ve kontrolleriniz yapılır. İşte bu an hangi sınıfa ait olduğunuz, piyade, jandarma, komando, tankçı, havacı, denizci gibi sınıflar belirlenmektedir.

Eğer sağlık açısından bir sıkıntınız var ise, burada ifade etmelisiniz. Örneğin çocukluğunuzda yaşadığınız bir trafik kazası, kalıcı bir hastalık, sakatlık, düz tabanlık, kekemelik ve benzeri kusurlarınızı buralarda ifade etmelisiniz. Sınıfınız buna göre belirlenecektir.

Bu işlemler bittikten sonra sülüs zamanı gelir ve askerlik şubesi size bir evrak teslim eder. Bu evrak gittiğiniz birliğe teslim edilecektir. Ayrıca şube tarafından birliğinize sevkiniz için küçük miktarda yol parası verilir. Bir zamanlar bu yol parası tren ile gitmeye yetecek kadardı. Örneğin İstanbul’dan Eskişehir’e giden bir askere, 50-60 TL. tren bileti parası verilirdi.

Sülüsünüzü aldığınıza göre, artık askersiniz. Şubeden çıktıktan sonra yakınlarınıza artık ben askerim. Devletin koruması altındayım espirisini yapabilirsiniz. 😉 (çok sıkıcı olsa da halen geçerli) Göründüğü gibi artık askersiniz ve henüz bot, kamuflaj giymediniz. Ancak bunlar son günleriniz olduğunu unutmayın.

Yukarıda Anlatılan Sülüs İşlemleri Şubelere Şahsen Başvuru ve Eski Dönemde Yapılan Başvurulardı. Artık Herşey E-Devlet Üzerinden Yapılıyor!

Artık sülüs ve askerlik sevk işlemleri E-devlet üzerinden de yapılıyor.

Bu bağlantıya tıkayın https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi

E-Devlet Şifrenizle sisteme giriş yapın.

Er veya Yedek Subay seçiminizi yapın! Subay olmak istiyorsanız, subay olmak isimli içeriğimizi okuyun.

ASAL SEVK BAŞVURUSU bölümüne giriş yapın.

BİLGİLERİ OKUYUN ve devam et tuşuna basın.

Nüfus bilgileri ve güneydoğuda askerlik yapan yakınınız var mı bilgilerini doldurun ve onaylayın.

Sevk işleminiz başarıyla gerçekleşmiştir yazısını görün.

Son ekranda E-devlet sisteminin oluşturduğu sülüs belgesini bilgisayarınıza indirin.
Çıktısını alın ve bu belgeyi teslim olacağınız acemi birliğine götürün.

Eğer bu işlemler sırasında bir problem yaşarsanız, mutlaka bağlı bulunduğunuz ASKERLİK ŞUBESİNE başvurun!

asker

İşlemler sırasında olumsuz bir durumla karşılaştığınızda şubeye başvurun.

ACEMİ BİRLİĞİNE GÖTÜRÜLMESİ GEREKENLER

İlk teslim olacağınız birlik 3 aylık acemi eğitiminizin görüleceği acemi birlikleridir. Manisa Kırkağaç, Ankara Etimesgut, İzmir Bornova, Tekirdağ, Isparta Merkez veya Eğirdir, Hatay Serinyol en çok tercih edilen popüler acemi birlikleridir. 😉 Sizin tercihiniz neresi? Hayırlı uğurlu olsun.

Birliğiniz belli olduğundan itibaren gugıl’dan o şehirle ilgili bir sürü bilgi toplarsınız. Neyi meşhur, nerede yemek yenir, ne içilir, güzel hatunlar var mı, en popüler mekanları nereler vs. Ancak bunların hiç birine gerek yok çünkü size hiçbir fayda sağlamayacak.

Şimdi yapmanız gerekenleri karmaşık bir şekilde anlatacağım. Sülüs aldığınız tarih farzedin ayın 1. idi ve askerlik ayın birinde başladı. Teslim olmanız gereken tarih ayın 4’ü ise, ayın dördünde saat 17:00’a kadar teslim olmanız gerekiyor. Şimdiden otobüs biletinizi alın ve yol planınızı hazırlayın. Saat 17:00’a kadar teslim olduğunuz taktirde herhangi bir sıkıntı  yok. Ancak lütfen bu tarihi geçirmeyin. Sonra problem yaşarsınız. Ayın 4’ünde en geç saat 13:00 gibi orada olacak şekilde biletinizi alın. Sakın babanızın veya kankanızın arabasıyla 2.000 km. yol yapıp askerlik şubesine davul ve zurna ile teslim olmayı hayal etmeyin. Yazıktır, günahtır, yakınlarınıza yol çilesi çektirmeyin.

Bavulunuzu hazırlayın. İçine traş malzemeleri, iğne, iplik, içlik vs. malzemeler koyun. Ancak bu malzemeleri abartmayın. Spor için herhangi bir eşofman vs. almayın. Zaten bu spor malzemelerini acemi birliğinde size satacaklar. Aynı renk olması açısından mecburen alacaksınız. Yine askeri kantinlerde, bir ere lazım olabilecek her türlü malzeme satılmaktadır. Telefon kartından tutunda, diğer malzemelere kadar satın alabilirsiniz.

Sakın bavulunuza 2 takım elbise, spor çorapları, şortlar, mayolar, vs. ile doldurmayın. Sivil elbiselerinizin acemi birliğinde depoya kaldırılacak ve yemin töreni bitene kadar bu elbiseleri göremeyeceksiniz.

Önemli bir husus ise, askere gitmeden güzelce asker traşınızı olun. Alabros veya 3 numara adı verilen traş tipi size çok yakışacak. Eğer bunu yapmazsanız, gittiğiniz birlikte sizi itinayla kırkarlar.

Değerli eşyalarınızı götürmeyin. Yüzük takabilirsiniz ancak tavsiye etmiyoruz.

Saat: Sıradan su geçirmeyen ve plastik kordonlu bir saat alın.

Sigara: Sigara kullanıyorsanız askeri kantinden satın alabilirsiniz. Merak etmeyin. Bu sorun olmayacaktır. Bandrolü olmayan sahte sigaraları götürmeyin. İçeriye almazlar.

Banka Hesabı: Ziraat bankasının ATM cihazı hemen hemen tüm birliklerde mevcuttur. Ziraat Bankasından bir hesap açtırın ve kartınızı yanınıza alın.

Para: Üzerinizde 200-300 TL. civarında para bulundurun. Fazla para taşımayın. Çalınmaya karşı önleminizi alın.

Bot tabanlığı haricinde diğer ürünler askeri kantinlerde de mevcuttur. Lütfen 12 ay askerlik yapacağım diye ailenizi bir ton zarara sokup, 5 valizle acemi birliğine gitmeyin.

Botlarınızın içine koyacağınız silikon tabanlık, (MUTLAKA DIŞARIDA ALIN)
Botlarınızı ve dolabınızı kitleyeceğiniz en küçüğün bir büyüğü asma kilitler,
Boyuna asılan cüzdanlık,
3 bıçaklı traş bıçakları
Temiz kirli çamaşır torbaları ve fileler,

Askerde Cep Telefonu Kullanımı

Artık askerde askercell adı verilen telefon hattını kullanmak serbest oldu. Bu hat turkcell tarafından satılmakta olup, gündüz mesai saatleri içerisinde görüşmeye kapalıdır. 08:00 – 18:00 arasında kullanamazsınız.

Askercell cep telefonu tarifesi için http://www.turkcell.com.tr/servisler/askercell adresiniz ziyaret edebilirsiniz. Eski numaranızı da turkcell askercell’e taşıyabilirsiniz.

Bu işlem ortalama 5-6 gün sürmektedir. Bu yüzden sülüsü almadan önce taşımaya başlayın!

Bu hat data kullanımlarına kapalıdır. Yani facebook’ta fing atıp, onu bunu beğenemezsiniz. Terpitlerinizle selfie atıp, vatanı nasıl kurtardığınızı instagramda paylaşamazsınız.

Sevgili kardeşler, lütfen babanızın eski Samsung S3 mini marka cep telefonunu alıp, küçük olduğu için valizin içine saklarım, kimse görmez, ona da eski hattımı takarım gibi hayaller kurmayın. Askerde cep telefonu kullanmanın cezasının olduğunu ve askerlik bitse bile bu cezayı ödeyeceğinizi unutmayın. Kanun kural neyse o, yapacak bir şey yok. Kamerası olmayan asker telefonu diye tabi edilen cihazlardan birini satın alın. Bu linkten bulabilirsiniz. http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=asker+telefonu Askerde karizma yapacağım diye Iphone’un kamerasız telefonlarını araştırmayın. Adam gibi bir tuşlu nokia, samsung alın, o size yeter.

Acemi Birliğine İlk Giriş

Türkiye’de onlarca acemi birliği ve her birliğin kendine göre kuralları var. Bunların her biri birbirinden farklıdır. Asıl olan askeri mevzuat ve kanunlar bir olsa da, uygulamada farklılıklar görülebilir. Eskiden askerlik şubeleri kıtalara sevk ettikleri askerlerin hangi birliğe gideceklerini belirlemezlerdi. Ancak son yapılan değişiklikler neticesinde, artık askerin timine kadar sevk edileceği bölge bellidir. Acemi birliği girişinde, size daha önce askerlik yapan er ve erbaşlar, torun, poşet, çömez hoş geldi, torunlarım gelmiş, gibi muhabbetler yapacaklardır. Bunlar size ilk girişte saçma da gelse, emin olun, ilerde bunları sizde yapacaksınız. Çünkü yeni askerlerin gelmesi eskiler için, askerliğin bittiğinin bir göstergesidir. Şafak kartları, hesaplanan süreler, yere tabak düştüğünde şafak söylemeler, neler neler,

Yahu hani her Türk asker doğardı, her şey vatan içindi. Bu şafak ta neyin nesi.. Neyse öyle olsun bakalım.

Giriş esnasında yanınızda, kesici, delici, uyuşturucu herhangi bir madde bulunmasın. Çantanıza detaylı bir arama yapılacak. Eğer kullandığınız ilaçlarınız var ise onları da getirin ve nizamiye girişinde beyan edin. Bu ilaçlarında kontrolü yapıldıktan sonra tarafınıza teslim edilecek. Nizamiyede size verilen onlarca kağıdı doldurun, imzalayın ve teslim edin. Ogün en az 100 kez memleket neresi sorusunu cevaplayacaksınız.

Memleket neresi,
İçel,
Neresinden,
Merkezden,
Hangi merkez oğlumm,
Merkez işte neresi olacak,
Toruna bak laa..

Merak etmeyin, geçecek bunlar 😉

Kıta’da İlk Gün Yapılanlar

Nizamiye karakolundan, bölüğünüze kadar usta erler tarafından götürülürsünüz. İlk gün, giyeceğiniz botlarınız, kamuflajlarınız, kepiniz, vs. teslim edilir. Bu elbiseleri giyersiniz ve sivil eşyalarınızı valizinizle birlikte sivil eşya deposuna teslim edersiniz. Kalacağınız yatacağınız, traş olacağınız lavabonuz, içtima alanı, yemek yiyeceğiniz yemek salonu, telefon kulübeleri, çay simit alabileceğiniz kantin ve askeri gazinolar size tarif edilir. Muhtemelen 4 tarafı beton duvarlarla çevirili bir alanda bulursunuz kendinizi. Askerliğin en zor dönemi ilk ve son günlerdir. Memleketten arkadaşınız, yakın köylünüz, ilçede oturan veterinerin oğlu, ilk okulda sizin okulda olan bir çocuk, o gün sizin en yakın dostunuz olabilir. Gözleriniz tanıdık birilerini arar. Mutlaka size referans veren bir uzman çavuş, bir astsubay veya kuvvet komutanının yakın korumasını tanırsınız. Hatta bazıları bilmem hangi millet vekilinin bilmem nesidir de, ertesi gün dünyanın en rahat yerine alınacaktır. İlk gün bu hikayeleri dinler durursunuz.

Kıta'da İlk Gün Yapılanlar

Kıta’da İlk Gün Yapılanlar Listesi

Tüm askerler ilk günlerde egolarını ortaya koyarlar. Ben şuyum, buyum, şöyleyim, böyleyim, Oğlum biz memleketteyken var ya, bunun gibi çok çavuş gördük.. Neler neler..

Acemi birliğinizde eğer er olarak vatani görevinizi yapıyorsanız, sizden 3 ay önce gelmiş olan bir üst tertip erlere dahi “komutanım” dersiniz. Bu saçma gibi görülse de, bu olay Türk askerinin üstüne karşı saygısı ve kıdem sırasının kendisinden bir gün önce gelenin olması prensibine dayalıdır. Yani diyorum ki arkadaşlar, yan ranzanızda yatan tertibiniz, sizden bir gün önce sülüs aldıysa, sizden kıdemlidir.

Eğer çavuş talimgah taburunda iseniz, çavuş adayısınız. O zaman onbaşı olarak göreve başladınız. O kıta da bulunan tüm erlerden kıdemlisiniz.

 • Peki astsubay mı kıdemli, bin başı mı?
 • Uzman çavuş hepsinin komutanı mı başçavuşun eşeği diye bir şey var mı ?..
 • Merak etmeyin, bunların hepsini bir bir öğreneceksiniz.

Bir süre sonra ortama alışırsınız ve yemin törenine kadar her gün spor ve yürüyüş eğitimi yaparsınız. Yemin töreninden sonra haftada bir veya iki gün çarşıya çıkabilirsiniz. Çarşıya çıktığınızda lazım olan tüm ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz.

Teslim olduğunuz andan itibaren ailenizi aramayı ihmal etmeyin.
En ufak probleminiz olduğunda bunu öncelikle sıralı komutanlarınıza (uzman erbaşlardan başlamak üzere) bildirin.
Sağlık sorunlarınız var ise, Revir Tabipliği ile görüşerek durumunuzu anlatın.
Merak etmeyin, kısa sürede birliğinize alışacak ve geçmez dediğiniz günler, geçip gidecektir. Allah sağlık sıhhat nasip etsin. Hayırlı teskereler..

Eğer yaşım tutuyor ve 15 bin lira param var diyorsanız, Bedelli askerlik hakkında içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank Yeni Komando dedi ki:

  E-devlet ;
  Asal Yoklama İşlemleri
  Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri
  Komando olmak istiyor musunuz ? ”Hayır”

  Hayırlısı olsun komandosun

 2. blank Oğuzhan dedi ki:

  Komando olmak istiyor musun evragimi askerlik şubesi internetten yapacaksın dedi nerden yapacam bulamadım ağustos da askerim

 3. blank Muhammed dedi ki:

  sülüs kağıdını askerliğe 1 hafta kala mı çıkartcaz yoksa 2-3 önceden falan mı ?

  1. blank Mutlu dedi ki:

   Edevletten Asal sevk başvurusubyaz sonrasını tamamla bro.

   1. blank Muhammed dedi ki:

    gittim geldim adamım eyvallah.

    1. blank NASUHİ dedi ki:

     Hahahaha brom 1 haftaya teslimim bende biraz bilgi toplamaya geldim. Tez geçer vakit umarım 🙂