Astsubay Nasıl Olunur? 2023 Şartları ve Net Maaşlar

Bu sayfada Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında deniz, kara, hava, jandarma astsubay olmanın detaylarını, Astsubay maaşları, tüm başvuru süreci, sınavlar ve başvuru kılavuzunu içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Astsubay Nasıl Olunur? 2023 Şartları ve Net Maaşlar

TSK’da astsubay olarak görev yapmak isteyenler için lise, önlisans ve lisans mezunlarının astsubay başvuru şartları ve görevleri bu içerikte detaylandırılmıştır.

Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olmak için, öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne başvuru yapmak ve sınav sonuçlarını beklemek gerekmektedir. Sınav sonuçlarının alınmasından sonra, Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından yapılan mülakat sürecinden başarıyla geçen adaylar, Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından atanırlar. Astsubay olmak isteyen adaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin belirlediği nitelikleri taşımak zorundadırlar. Astsubay olmak için, adayların en az lise mezunu olmaları, sağlık durumlarının uygun olması ve karakterlerinin güvenilir olması gerekmektedir. Astsubay olmak isteyen kimseler, Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından düzenlenen sınavla atamaya hak kazanırlar.

Kimler Astsubay Olabilir?

Başvuru ve sağlık şartlarını taşıyan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı astsubay olabilir. Astsubay olmak isteyenlerin ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda başarılı olmaları ve Milli Savunma Bakanlığı Astsubay Meslek Yüksek Okulundan mezun olmaları gerekmektedir.

Astsubay Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Astsubay olabilmek için lise mezunu olmak veya üniversite sınavına girip gerekli puanı almış olmak yeterlidir. Geçerli puanı olan adaylar Astsubay Meslek Yüksekokuluna girerek 2 yıllık eğitimin sonunda Astsubay olarak çalışmaya başlayabilirler.

Astsubay olabilmek için alınması gereken eğitim, genel şartlar, boy ve kilo gibi özel şartları yazımızın devamında görebilirsiniz. Başvuru sürecinde en belirleyici koşul adayların eğitim durumudur.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde ve Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olmak için, askerlik hizmetine başlamadan önce, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunlar arasında, 18 ve 25 yaş arasında olmak, lise veya dengi bir eğitim seviyesine sahip olmak ve Türk vatandaşı olmak gibi koşullar bulunmaktadır. Ayrıca, fiziksel ve zihinsel sağlık açısından uygun olmak ve askerlik hizmeti için uygun olan diğer koşulları da karşılamak gerekmektedir.

Astsubay olabilmek için adayların MSB işe alım duyurusunda yayınlanan başvuru kılavuzunda yer alan gerekli belgeleri, ilanda belirtilen şartları taşıması ve MSB Personel Alım Sisteminde yer alan duyurularda yer alan başvuru linkinden başvuru yapması gerekmektedir. Astsubay olabilmek için genel ve özel şartlara, başvuru tarihlerine ilişkin tüm bilgilere sahip olunması ve evrakların tamamlanması gerekmektedir.

 • Astsubay olma süreci, TSK tarafından açılan dış kaynaklı muvazzaf sözleşmeli astsubay alımı ilanının yayınlanmasıyla başlar.
 • Astsubay olmak isteyen adayların öncelikle Askeri Kuvvet kurumu tarafından yapılan sınavına girmelidir.
 • Yapılacak tüm sınav ve eğitimlerden başarılı bir puan alan adaylar hak kazanırlar. Sonrasında Milli Savunma Bakanlığı Atama ve Sınav Yönetmenliği’ ne göre işe alınırlar.

Bunların dışında lise mezunu yani Yüksek Öğrenim görmemiş Uzman Çavuşlar da uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş yaparak astsubay olabilirler.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nde ve Jandarma bünyesinde Astsubay olabilmenin 2 farklı yolu vardır. Astsubay olmak için iki farklı seçenek ise aşağıdaki gibidir:

 1. Astsubay olmak için lise mezunu olmak veya üniversite sınavına girerek astsubay için istenen baraj puanını alarak Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksek Okullarından mezun olmak şartını sağlaması gerekmektedir.
 2. Türk Silahlı Kuvvetleri her yıl düzenli olarak Kara, Hava, Deniz kuvvetleri ve Jandarma gibi askeri kurumlara astsubay alımı ilanlarına dışarıdan başvuru yaparak astsubay olunmaktır.

Kara Kuvvetleri Astsubay Nasıl Olunur?

KKK Astsubay olma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Genel şartlar kategorisinde, kara kuvvetlerinde astsubay olacaklarda lise veya dengi okul, en az iki yıl meslek yüksekokulu veya dört yıl fakülte/yüksekokul mezunu olmak şartı aranıyor. .
 • Yaş şartı en önemli şartlar arasındadır.
  • Lisans eğitimi alanlar ve yüksek öğretim bitirenler için yaş şartı 28 yaş
  • Daha kısa süreli 2 yıllık okulları yüksekokul ve lise dengi okulları bitirenler için yaş şartı 26 yaşından gün almamış olmak gerekliliğidir.
 • Başvuru yapacak adayın sosyal statüsü, ahlak ve karakter gereklilikleri, memur için gerekli olan ahlaki yükümlülükler ile aynıdır.
 • Kara Kuvvetlerine dış kaynaktan Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri” taşımak şartını yerine getirmek gereklidir.
 • Bu şartları 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Maddesinde barındırır.
 • En önemli sağlık durumları adayın vücut yapısı ve iskelet yapısının olması, ağız, çene ve diş yapısının düzenli olması, yüzünde çiçek hastalığı, çıban ve yanık izinin fazla olmaması, dilinde pelteklik olmaması, dövme, Kekemelik ve gözlerde şaşılık olmamalıdır.
 • Türk Silahlı Kuvvetlerince Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırlarında olmak gereklidir. Asgari Erkek adaylar için 164 cm, bayan adaylar için 158 cm’den az olmamak şartı vardır.
 • Boy ve kilo vücut endeksinin istenilen sınırda olması gereklidir.
 • Astsubay adaylarının sağlık raporlarının sevk edildikleri askeri hastaneden başvurduğu sınıfa uygundur raporu alması gereklidir.
 • Astsubaylık sınavına aranan şartları taşıyan her aday başvurabilir. Astsubay olmak isteyenlerin bu şartları sağlamaları ve sözlü (mülakat) ve yazılı sınavları başarıyla geçmeleri gerekmektedir.

Deniz Astsubay Nasıl Olunur?

Deniz Astsubay olabilmek için adayların üniversite sınavının TYT oturumuna girmeleri ve yeterli puanı alarak Milli Savunma Üniversitesine başvurmaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik sınavını ve mülakat adımlarını geçen adaylar, deniz astsubay meslek yüksekokulunda eğitim göreceklerdir. Eğitimi tamamlayanlar denizde astsubay olarak göreve başlarlar.

Hava Astsubay Nasıl Olunur?

Hava Astsubay olmak için, öncelikle Hava Kuvvetleri’ne başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuz onaylandıktan sonra, Hava Kuvvetleri tarafından size özel bir eğitim programı sunulacaktır. Eğitim programı, teorik bilgiler, fiziksel ve psikolojik testler, uçuş eğitimi ve diğer alanlarda uzmanlık gerektiren derslerden oluşmaktadır. Bu eğitim programını başarıyla tamamladıktan sonra, Hava Kuvvetleri tarafından sertifika alacaksınız ve Hava Astsubayı olarak görev yapmaya başlayacaksınız.

Hava astsubay olabilmek için adayların üniversite sınavının TYT bölümünden yeterli puanı alması ve Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki hava astsubay meslek yüksekokulunu tercih etmesi gerekmektedir. Eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar hava astsubay olarak göreve başlarlar.

Bando Astsubay Nasıl Olunur?

Bando astsubay olabilmek için Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu tercih edilmelidir. TSK bandolarında görev yapmak üzere görevlendirilen astsubaylar, işe alım sürecinde müzikte yeterlik sınavına girerler. Bu sınav iki bölümden oluşur: teori ve enstrüman performansı.

Pilot Astsubay Nasıl Olunur?

Pilot astsubay olmak maalesef mümkün değil. Geçmişte astsubaylar da pilot olma imkanına sahipti. Ancak günümüzde pilot olmak isteyenler için tek seçenek hava harp okuludur. Hava Harp Okulu taban puanları adayları biraz zorlayabilir. Buradan mezun olanlar subay olarak pilot olurlar.

Astsubay Başvuruları Nasıl Yapılır?

Astsubay başvuruları, Astsubay Başvuru Sistemi (ABS) aracılığıyla yapılmaktadır. ABS’ye kaydolmak için, adayların resmi Türk Silahlı Kuvvetleri sitesinde bulunan “Astsubay Başvurusu” bölümündeki başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Ardından, ek belgelerin yüklenmesi ve başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra, adayların Astsubay Seçme Sınavı’na katılmaları ve başarılı olmaları gerekmektedir.

Her yıl astsubay alım ilanları ile birlikte MSB tarafından yayınlanan Başvuru Rehberinde belirtilen sürelerde alım işlemleri yapılmaktadır. Adaylar başvurularını, Başvuru Kılavuzunda belirtilen tarihe kadar Milli Savunma Bakanlığının www.personeltemin.msb.gov.tr veya ​​www.msb.gov.tr ​​adresindeki internet sitesindeki başvuru formunu doldurarak online olarak yaparlar. Şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekillerde yapılan başvurular kabul edilmez.

 • Adaylar online başvuru formunu doldurduktan sonra başvuru bilgileri başvuru merkezinde kayıt altına alınacaktır.
 • Aday Numarası olarak Adayların T.C Kimlik Numaraları kullanılacaktır.
 • Başvuru tamamlandıktan sonra yapılacak tüm işlemlerde T.C Kimlik Numarası (aday numarası) kullanılacaktır.
 • Çevrimiçi (online) Başvuru Formu, T.C KİMLİK NUMARASI ve ADI, SOYADI bilgileri girilmek suretiyle son müracaat tarihine kadar güncellenebilecektir.
 • Başvurusu kabul edilen adaylara belirlenecek sınav merkezlerinde uygulanacak fiziki yeterlilik testi ve mülakat tarihleri “www.personeltemin.msb.gov.tr www.msb.gov.tr” internet adresinde tebliğ niteliğinde yayımlanacaktır.
 • Adaylara posta ile tebligat yapılmayacaktır.

Astsubay olmak için Milli Savunma Bakanlığı sayfasından ilanları ve alımları takip edebilirsiniz. Adayların başvuru yapabilmeleri için bir takım şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Sözleşmeli Astsubay Nasıl Olunur?

Sözleşmeli astsubay olabilmek için başvuru şartlarının yerine getirilmesi ve ardından sınavların geçilmesi gerekmektedir. “Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Temini” olarak bilinen Dış kaynaklı alımlar genellikle sözleşme bazında yapılır. Sözleşmeli askeri personel, düzenli askerlere göre rütbede bir noktaya kadar ilerleyebilir. Bunun dışında haklar birbirine yakındır.

Başvurular; “https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris” internet adresinden gerçekleştirilecek, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla e-devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C kimlik kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden birisi ile “30 Aralık 2022 – 15 Ocak 2023 tarihleri” arasında giriş yapılacaktır.

Başvurusu kabul edilip seçme sınavlarına katılmaya hak kazanan aday listesinin ve sınavlarla ilgili uygulama esasları, sınav ücreti yatırma duyurusu, sınav merkezi, sınav tarihi ve diğer tüm duyurular “https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris” internet adresinden ilan edilecektir.

2023 Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Temini alım ilanı

2023 yılı Jandarma Genel Komutanlığı “Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Temini” alım yapıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı dış kaynaktan Astsubay alımı sınav sonuçlarını öğrenmek için tıklayınız.

Sözleşmeli Astsubaylık İçin Başvurular Nasıl Yapılmaktadır?

Muvazzaf/sözleşmeli Astsubay temini kapsamında başvurular sadece her temin döneminde https://personeltemin.msb.gov.tr genel ağ (internet) adresinde yayımlanan çevrimiçi (online) başvuru formu doldurularak yapılmaktadır.

Muvazzaf Astsubaylık İçin Genel Başvuru Şartları Nelerdir?

Dış kaynaktan Muvazzaf Astsubay Alımına Dair Yönetmeliğin 6′ ncı maddesinde düzenlenen “Faaliyet Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikler” ile Yönetmelikte belirtilen sınıf ve branşlara başvuru şartlarını taşımak. uygulama kılavuzları.

 • Başvuru kılavuzunda derslere göre kaynak olarak belirlenen iki yıllık meslek yüksekokulu bölümlerinden veya dört yıllık fakülte/yüksekokul bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.
 • Dört yıl ve daha fazla yükseköğrenim görmüş olanlar için başvurunun yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 27 yaşını doldurmamış olması gerekir.
 • Muvazzaf astsubay başvurusunda askerlik şartı aranmamaktadır.
 • Muvazzaf astsubay başvurusunda sağlık raporu ile ilgili şart ise:
  • Sınav aşamalarında başarılı olan tüm adaylar, 11 Kasım 2016 tarihli ve 29885 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde’ belirtilen, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan Engelli Sağlık Kurulu Raporu Vermeye Yetkili Sağlık Kuruluşlarına sevk edilecektir. Adayların bu hastanelerden, başvuru kılavuzunda belirtilen sağlık raporunu/raporlarını almaları gerekmektedir.

Özel kuvvetlere nasıl girilir? isimli yazıya göz atabilir, bordro bereli olmak için başvuru şartlarını ve aşamalarını inceleyebilirsiniz.

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

Jandarma Astsubay olabilmek için Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Astsubay Eğitim Merkezinde verilen bir yıllık eğitimin tamamlanması gerekmektedir. Bu eğitim, kabulleri, göreve başlama eğitimini, temel eğitimi, akademik eğitimi, stajyerlikleri ve kolluk uygulamalarını içerir.

Jandarma astsubay olabilmek için en az lise mezunu olmak yeterlidir. Lise mezunu olan adayların Yüksek Öğrenim Sınavına girmeleri zorunludur. Bu sınavlara giren ve bu sınavlarda başarılı olan adaylar, jandarma astsubay olma şartlarını da taşımaları halinde Jandarma Astsubay olabilirler.

Jandarma Genel Komutanlığı kıyıda eğitim ve öğretim görecek kadrolu/sözleşmeli (erkek/kadın) astsubaylar ile Sahil Güvenlik Komutanlığının sözleşmeli (bay/kadın) astsubayları için ihtiyaç başvuruları; Muhafız Akademisin’de çevrimiçi olarak yapılmıştır.

Başvurular; “https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris” internet adresinden gerçekleştirilecek, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla e-devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden birisi ile “30 Aralık 2022 – 15 Ocak 2023 tarihleri” arasında giriş yapılacaktır.

Başvurusu kabul edilip seçme sınavlarına katılmaya hak kazanan aday listesinin ve sınavlarla ilgili uygulama esasları, sınav ücreti yatırma duyurusu, sınav merkezi, sınav tarihi ve diğer tüm duyurular “https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris” internet adresinden ilan edilecektir.

Jandarma Astsubaylığa Başvuru Yeri, Zamanı ve Şekli:

Jandarma Astsubaylığa Başvurular “https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris” link adresinden yapılır. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı “Personel Temin Sistemi” üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla e-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C kimlik kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden birisi ile giriş yapılır.

2023 Jandarma Astsubay alımı için aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Jandarma Astsubayı olabilmek için T.C Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engel bulunmaması
 • Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre, başvuru yapılan yılın 1 Ocak tarihi itibarı ile 21 yaşını bitirmemiş olmak
 • Dış Kaynaktan Sözleşmeli/Muvazzaf Astsubay Temini Yaş Şartı ise; Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının biri itibariyle 27 yaşını, lisansüstü öğrenimini tamamlamış olanlar için 32 yaşını bitirmemiş olmak.
 • Evli, çocuklu veya hamile olmamak
 • Herhangi bir kadın veya erkek ile nikahsız olarak birlikte yaşamamak
 • Türk Ceza Kanunun ‘Genel Ahlaka Karşı Suçlar’ başlıklı 7. bölümdeki suçlarını işlememiş olmak
 • Kişinin herhangi bir adli veya idari soruşturması olmaması, 26/09/2004 tarihli 5237 sayılı Kanunun 53. maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, kasten işlenen bir suçtan dolayı hüküm giymemiş ve hapis cezası almamış olmak
 • Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, hırsızlık, rüşvet, dolandırıcılık, sahtecilik gibi unsurların veya herhangi bir cezai soruşturmanın bulunmaması
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak
 • Askeri okullardan, Emniyet Teşkilatına bağlı okullardan, Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumlarından herhangi bir nedenle ayrılmamak veya çıkarılmamak
 • Yasal veya yasa dışı eylem, toplantı, yürüyüş gibi durumlarda terör örgütlerine katılmamak veya destek vermemek
 • Bakanlar Kurulu kararları ve mahkeme kararları ile terör örgütü olarak kabul edilen tüm terör örgütleriyle teması ve durumu olmamak
 • Siyasi bir partiye üye olmadığına dair yazılı beyanda bulunması
 • Başvuru yapılan yıl YKS sınavında geçici kayıt tarihinden önce lise ve dengi okullardan mezun olma durumunda olmak
 • Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Fakülte ve Meslek Yüksek Okulları Temin Yönetmeliğinde belirtilen hususlara uygun olmak
 • Yükseköğretim programları için kayıt yaptırmaya engel oluşturmamak şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Jandarma Astsubay olabilmek için mezuniyet ve başvuru şartları aşağıdaki gibidir. YKS’de alınan sözlü, sayısal ve eşit ağırlıklı sınav puan türlerine göre baraj komutanlıkları tarafından verilen duyurularda açıkça belirtilir.

Jandarma genel komutanlığı ise bütün branşlarda alım yapmaktadır.

 • Sadece KPSS şartı istiyor.
 • KPSS şartı olan başvurabilir.

YKS’ye başvurularını yapan astsubay ve subay adayları Jandarma Genel Komutanlığı tarafından erişime açılan sayfa üzerinden ikinci başvurularını yaparlar. Bu aşamada başvuruları olumlu sonuçlanan adaylar ön sağlık yeterlilik testi, spor mülakatı ve sözlü sınava girerler. Bütün sınavları geçtiklerinde İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde göreve başlanacaktır.

Tüm Resmi açıklamaları Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı internet adresi üzerinden “Seçme Sınavlarına Çağrılma” duyurusu üzerinden takip edebilirsiniz.

Lise Mezunu Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olabilmek için adayların en az lise diplomasına sahip olmaları gerekmektedir. Yedek astsubay olmak da mümkündür. Astsubay kadrosuna başvuran lise mezunu adaylar, üniversite sınavından aldıkları puana ek olarak askerlik sınavını da geçerlerse astsubay olurlar.

Astsubay olabilmek için yaş, genel şartlar, sağlık durumu, sosyal statü, ahlak ve karakter gibi şartlar aranır.

Astsubay Olmak İçin Aranan Eğitim Şartları Nelerdir?

Astsubay olabilmek için gerekli eğitim ve öğretim şartları aşağıdaki gibidir:

 • Astsubay olmak için en az lise veya dengi okullardan mezun olmanız yeterlidir.
 • Lise mezunu olan adaylar YKS’ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) girmektedir. İki oturum şeklinden yapılan bu sınavlar Temel Yeterlilik Testi (TYT) , Alan Yeterlilik Testlerini (AYT) içermektedir.
 • Liseyi bitiren adaylar üniversite sınavlarından alınan puana ek olarak askeri mülakata girerek yeterli görüldükleri takdirde astsubay olabilirler.
 • Bu sınavlarda başarılı olanlar, diğer şartları da sağlamaları halinde Astsubay olmaya hak kazanabilirler.
 • Üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümlerini tamamlayarak eğitim şartı sağlanırsa astsubay olunabilir.
 • Astsubaylığa başvuracak 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite mezunu adaylar, diğer başvuru koşullarını da sağlamaları halinde askerlik şubelerine başvurarak Astsubaylık sınavlarına girebilirler.

Adayların Astsubay pozisyonuna başvurabilmeleri için bazı özel ve genel şartları taşımaları gerekmektedir.

2023 Yılında Astsubay Olmak İçin Genel Şartlar Nelerdir?

Astsubay olmak için genel şartlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, herhangi bir sağlık sorunu olmamak, gerekli yaşı taşımak, en az 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu olmak ve lise mezunu ise girilecek üniversite sınavında başarılı olmak Bu puana ek olarak askerlik mülakatına girerek yeterli kabul edilir. Bu özel şartları sağlayan adayların başvuruları kabul edilir ve astsubay olurlar.

2023 yılında astsubay olmanın özel şartları yanında mesleğe giriş için genel şartlar da bulunmaktadır. Eğitim şartına ek olarak, astsubay ve erlerden daha kıdemli olanların astsubay olabilmeleri için aranan genel şartlar şunlardır:

 • T.C vatandaşı olmak.
 • Diş yapısının kusursuz olması.
 • Lise ya da dengi okullardan yeni mezun olmak.
 • 2 yıllık veya 4 senelik fakültelerden mezun olmak.
 • Erkeklerde 1.64, Kadınlarda 1.58 boy minimum oran sağlamak.
 • Lisans 4 senelik fakülteleri bitirenlerin adına 28 yaş üstü olmamak.
 • Önlisans 2 senelik fakülteleri bitirenlerin 26 yaşını aşmamış olmaması.
 • Vücutta herhangi dövme, yanık, çizik gibi durumların olmaması.
 • Vücut yapısının sağlam ve düzgün olması ve sorunun olmaması.
 • TSK’nın belirlemiş olduğu boy ölçü oranına sahip olmak şartlarını sağlamak gerekir.
 • Astsubay olabilmek için askeri hastaneye sevk edilerek sağlık raporu alındıktan sonra sınavlara girmeye hak kazanır.

Yine üniversite mezunlarımız, Milli Savunma Bakanlığı’nın muvazzaf sözleşmeli astsubay ihtiyacı olduğunda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından açılan alım ilanlarını takiben askerlik şubelerinden başvurularını yaparak ve Astsubay sınavları.

MSB Kara kuvvetleri Komutanlığı Astsubay alımları, başvuruları ve sınav sonuçları ile ilgili tüm bilgilere Personel Temini Başkanlığından ulaşabilirsiniz.

Kadın Astsubay Nasıl Olunur?

Bir kadın astsubay olmak için, öncelikle bir askeri okul veya akademiye başvurmak gerekiyor. Burada mezun olmanız gerekiyor ve sonrasında askeri subay olarak atanmak için bir sınav vermeniz gerekebilir. Ayrıca, askeri alanda deneyiminizi ve liderlik becerilerinizi gösteren çeşitli referanslar da istenebilir.

Kadın astsubayların görevleri, çoğunlukla askeri alanda liderlik ve yönetim becerilerini kullanmaktan oluşur. Kadın astsubayların görevleri arasında askeri personeli eğitmek, onlara görevler vermek, sorumluluk almak ve askeri operasyonları koordine etmek sayılabilir.

Kadın astsubaylar, askeri alanda liderlik becerilerini ve stratejik düşünceyi kullanarak personel üzerinde etkili bir şekilde rehberlik sağlamalıdır. Ayrıca, yönetimsel görevleri yerine getirmek için karar verme ve problem çözme yeteneklerine sahip olmalıdır.

Kadın astsubay olabilmek için adayların gerekli başvuru koşullarını sağlaması ve sınavları başarıyla tamamlaması yeterlidir. Bayan adayların boyunun en az 158 cm olması gerekmektedir. Bunun dışında kadın adaylar için farklı bir koşul ya da uygulama bulunmamaktadır.

Adayların astsubay olabilmeleri için öncelikle başvuru şartlarını sağlamaları ve ardından sınavları başarıyla geçmeleri gerekmektedir. Başvuru koşulları yıldan yıla değişebilir. Bu nedenle 2023 yılında yayınlanan mevcut uygulama kılavuzu dikkate alınmalıdır.

Kadın Jandarma Olma Şartları Boy-Kilo Standartları

2023 yılı Kadın astsubay olma şartları boy ve kilo tablosunda yer alır. Erkek astsubaylar gibi kadınların da en az lise mezunu veya önlisans veya lisans mezunu olarak başvurması gerekmektedir. Yaş sınırı aynı olup, bayanlar için boy ve kilo standartları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

19 yaşını doldurmamış kadın astsubay olmanın şartları şunlardır:

YaşÖlçüEn Alt (Dahil)En Üst (Dahil)
15cm
kg
152,5
39,5
182,5
77,6
15,5cm
kg
155,5
42,1
184
79,5
16cm
kg
148,5
41,8
185
80,8
16,5cm
kg
158
44,9
186
82
17cm
kg
162
49,4
186
82,7
17,5cm
kg
162
50,4
186
83
18cm
kg
163
44
187
84
19 yaş altı Bayan Astsubay Boy Kilo Standartları

19 yaş ve üstü kadınlar için boy ve kilo şartlarına ilişkin sınırlar aşağıdaki gibidir:

BOY (cm)Ağırlık (KG) Alt Sınır Ağırlık (KG) Üst Sınır
1645172
1655272
1665272
1675373
1685473
1695474
1705575
1715676
1725677
1735778
1745879
1755880
1765981
1776081
1786082
1796183
1806284
1856589
1906994
1957299
20076104
20580109
21084115
19 yaş üstü Bayan Astsubay Boy ve Kilo Şartları

MSB tarafından kara kuvvetleri komutanlığına alınacak olan öğrenci adaylarının boy ve kilo standartlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Astsubay olmak isteyen kadın ve erkekler için şartlar aynıdır. Bu rütbe için hangi silahlı kuvvetler sınava girecek olursa olsun, belirtilen şartları sağlamalıdır. Kara Kuvvetlerince yapılacak alımlarda uygulanacak şartlar şunlardır:

Dış kaynaktan alınacak 2023 Sözleşmeli Astsubay için Kara Kuvvetleri Komutanlığına başvurabilirsiniz. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na astsubay/subay alımının yapıldığını ve başvurunuzu linkimiz üzerinden yapabilirsiniz.

Eğer Subay olmak gibi bir amacınız varsa  Subay nasıl olunur? merak ediyorsanız hem erkekler için hem de kadın subay nasıl olunur? içeriğimizi okuyun ve mesleğin inceliklerini öğrenin.

Astsubay Olmak İçin Girilen Sınavlar Nelerdir?

Astsubay olmak için girilen sınavlar sözlü, yazılı ve yeterlik sınavlarıdır. 2 yıllık üniversite mezunu astsubay kadrosuna başvuru için girilecek sınavlar 3 aşamada yapılır. Astsubay Mesleğinde yer almak isteyenler 3 aşamalı bir sınavı geçmek zorundadır.

Astsubay olmak için gerekli sınavlar şunlardır:

 1. Sözlü sınav (50 Soru)
 2. Yazılı sınav (En az 70 puan)
 3. Fiziki kabiliyet yeterlilik sınavı olmak üzere 3 alanda sınava girerler.

İlk aşama olan sözlü sınavdan geçmeleri ilk şarttır. Astsubay yazılı sınavından başarılı olarak 70 puan ve üstünde geçerli puan alan adaylar mülakat sürecine girerler. Sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Türkçe, T.C Anayasası, Türkiye Coğrafyası, İnkılap tarihi, Atatürkçülük, Uluslararası Kurumlar ve anlaşmalardan oluşmaktadır. Yazılı sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir ve sınavdan mutlaka en az 70 puan alınması gerekmektedir.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

Yedek Astsubay olmak için, başvuru yapmak isteyen adayların Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunlar arasında; yaş şartı, eğitim şartı, boy şartlarını sağlamak, sağlık raporu almak, fiziksel ve psikolojik sağlık testlerinden geçmek, askerlik eğitimini başarıyla tamamlamış olmak ve silahlı kuvvetleri için uygun olduğunu kanıtlayan diğer kriterleri yerine getirmek bulunmaktadır. Ayrıca, başvuru yapmak isteyen adayların dört yıllık üniversite mezunu olmaları veya lise diplomalarının yanı sıra mesleki eğitim veya yeterlilik belgesi almaları da gerekebilir.

Yedek Astsubaylar, 2 yıllık üniversite mezunu adaylar arasından atanan astsubaylardır. 2 yıl mezun olan ve başvuru yapan adaylar 12 aylığına yedek Astsubay olarak atanacak ve 10 ay maaş alacak.

Yedek Astsubay olmak isteyenlerin Milli Savunma Bakanlığı tarafından aday öğrenci olarak kabul edilmeleri için başvuru koşulları aşağıdaki gibidir. Bu şartları taşıyanlar astsubay olabilirler.

 • Lise veya dengi okullardan ve 2 yıllık ya da 4 senelik fakültelerden mezun olmak ilk şarttır.
 • Yaş şartını sağlıyor olmak gerekir.
 • Ağız diş yapısının kusursuz olması istenir.
 • Fiziken vücut yapısının sağlam ve düzgün olması ve  herhangi vücut sorunun olmaması gerekmektedir.
 • Vücutta hiçbir şekilde dövme, çizik, yanık yara izi, ameliyat izi vb. gibi kusurların olmaması,
 • TSK’nın belirlemiş olduğu boy ölçü oranına sahip olma.
 • Erkek adayların 1.64 cm, kadın adayların 1.58 cm boy şartını taşıması beklenir. Şartları taşıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.
 • 4 yıllık üniversite mezunlarının yaş şartı 28 yaş üstü olmamaktır
 • 2 yıllık önlisans mezunu olanların yaş şartı 26 yaş üstü olmamaktır.
 • Yedek Astsubay Eğitim Şartı: Lise veya dengi okullardan ve 2 yıllık ya da 4 senelik fakültelerden mezun olmak ilk şarttır.

2 Yıllık Üniversite Mezunu Astsubay Alımı 2023 Güncel

2 yıllık üniversite mezunlarının astsubay alımına başvururken öncelikle 26 yaşından küçük olmaları gerekmektedir. Önlisans mezunları, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından açılan asker alım ilanlarını takip ederek askerlik şubelerine başvurarak Astsubay sınavlarına girebilirler.

Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksekokulu Yerleştirmeleri Nasıl Yapılır?

Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksekokulu yerleştirmeleri, üniversite ve askeri kurumlar arasında yapılan anlaşmalar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Yerleştirme işlemi, Milli Savunma Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği sınav sonuçlarına göre yapılır. Sınav sonuçlarına göre belirlenen adaylar, Milli Savunma Bakanlığı tarafından onaylanan kriterlere göre seçilir ve yerleştirme işlemi gerçekleştirilir.

MSÜ Astsubay Meslek Yüksekokullarına yerleştirme aşamaları ise şu şekildedir:

 1. YKS Temel yeterlilik testi
 2. Fiziki yeterlilik testi ve mülakat
 3. Sağlık muayene işlemleri

Bu üniversite Türkiye’de subay yetiştiren bir okul olarak yer almaktadır. MSU sınavları, her akademik yıl için ayrı ayrı, ÖSYM tarafından yayınlanan tarihlerde askeri öğrenci belirleme sınavı olarak yapılır.

Kara Harp Okulu MSÜ sayısal, eşit ağırlık, sözel puanı ile, Deniz ve Hava Harp Okulu MSÜ sayısal puanı ile başvuru almaktadır. MYO için ise Kara, Hava, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru puanları MSÜ Sayısal, eşit ağırlık ve genel puan türleri ile alım yapmaktadır. Astsubay MYO için en fazla yaş sınırı 21’dir. Harp okulları ise en çok 20 yaş şartı aranmaktadır.

Tercihler Personel İkmal Daire Başkanlığı web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Astsubaylık Mülakatı Nasıl Yapılıyor?

Astsubaylık mülakatı, genel olarak adayın kariyer hedefleri, özgeçmişi, eğitim durumu, liderlik özellikleri ve motivasyonu hakkında sorulara yanıt vermek için tasarlanmış bir süreçtir. Mülakat, genellikle adayların farklı alanlarda yeteneklerini ve potansiyellerini değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Mülakat, genellikle bir grup uzman tarafından gerçekleştirilir ve adayların yanıtlarının değerlendirilmesi için kullanılan standart bir kıstas vardır. Ayrıca, adaylar genellikle ön mülakatlarla da karşılaşırlar. Bu mülakatlar, adayın konuşma becerilerini, zaman yönetimi yeteneklerini ve diğer özellikleri değerlendirmek için kullanılır.

Astsubay Mülakat sürecinde ilk olarak adayların sağlık muayeneleri yapılmaktadır. Sağlık muayenelerinde bakılan yüz, vücut, göz, diş gibi kriterlerden geçenler sonraki aşama olan Kişilik değerlendirmelerinden geçmeleri de gereklidir. Karakter ve ahlaki anlayışınızın ve sosyal durumunuzun anlaşılması için girilen testten kanaat puanı alarak  karakter testinden sonraki Fiziki kabiliyet yeterlilik mülakatından da geçmeleri gereklidir. Fiziki kabiliyet yeterlilik testinde adaylara 1.500 m koşu yaptırılır ve sonuçlarına bakılır, sonrasında adaylar mekik ve şınav branşlarından değerlendirilecektir. Bu testten ise 40 baraj puanını geçmek gereklidir.

Astsubay mülakatı için diğer gereksinimler aşağıdaki gibidir:

 • Askeri deneyim ve bilgi: Mülakat için başvuru sahiplerinin, askeri kariyerlerinde mevcut olan veya geçmişteki askeri deneyimlerini ve bilgilerini kanıtlamaları gerekmektedir.
 • Fiziksel ve zihinsel sağlık: Mülakat için başvuru sahipleri, fiziksel ve zihinsel sağlıklarının en yüksek seviyede olmasını kanıtlamalıdır.
 • Yabancı dil bilgisi: Mülakat için başvuru sahiplerinin, İngilizce veya diğer bir yabancı dil bilgisine sahip olmaları gerekmektedir.
 • Sosyal beceriler: Mülakat için başvuru sahiplerinin, insan ilişkileri ve sosyal becerileri konusunda yetkin olmaları gerekmektedir.
 • Akademik başarı: Mülakat için başvuru sahiplerinin, lise veya üniversite eğitimlerinde akademik başarıyı kanıtlamaları gerekmektedir.
 • Bu şartları taşıyan ve yerine getiren adaylar en son olarak sözlü mülakata alınmaktadır.
 • Sözlü mülakatta adayın kendini ifade etme yeteneği, görünüşü genel kültürü ve konuşma şekli ve diksiyonuna bakılmaktadır. Sözlü mülakattan da 70 almak gereklidir.
 • Tüm bu sınavların oranları ise başarılı sayılmak için şu şekilde belirlenir. Sözlü mülakat %15 oranında, yazılı sınavın etkisi %70’i ve fiziki yeterlilik testi %15 oranında etkilidir.
 • Bu oranlarda etki eden sınav puanlarından başarılı olan adayların listeleri belirlenir.
 • Meslekte görev almak isteyenler tüm bu yazılı sınav sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik testlerinden geçerek başarılı oldukları takdirde meslek yüksekokullarında 2 yıllık eğitim alarak Astsubay çavuş rütbesi alarak atanmaktadır.
 • Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimi almak gereklidir. Eğitimi başarıyla tamamlayan astsubay çavuş rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın, sınıf okuluna gönderilmektedir. Eğitimden sonra ise Kara Kuvvetleri birlik ve kurumlarına atanma işlemi başlatılır. Atananlar tüm bu eğitimleri aldıktan sonra görevlerine başlatılmaktadır.
 • Astsubay meslek yüksekokulları TSK bünyesinde Kara kuvvetleri, hava kuvvetleri,  deniz kuvvetleri, bando ve Sağlık olmak üzere 5 kısma ayrılmaktadır. Her kurumunda şartları birbirinden farklı olması ile birlikte genelde yazımızda ki şartları yerine getirmek gereklidir.

MSÜ Astsubay MYO Mezunları Ne İş Yapar?

MYO Mezunları, işbaşı eğitim, yurt içi ve yurt dışı kurslar, komutada ihtisas kursları, yabancı dil eğitimi, özel kuvvetlere katılma ve astsubaylığa geçiş gibi olanaklardan yararlanabilmektedir. Ayrıca, MSU mezunu Astsubaylar denizaşırı görevleri sırasında Türk NATO birliklerinde kalıcı veya geçici olarak görev yapabilirler.

İki yıllık eğitimlerini tamamlayan askeri öğrencilere Meslek Yüksekokulu Kara Astsubay Diploması verilir. Astsubay çavuş olarak mezun olurlar. Önlisans mezunları, muvazzaf memur statüsü geçiş sınavlarına lisanslarını tamamlayarak başvurabilirler.

Astsubay MYO mezunları, genellikle askeri alanlarda çalışmak için eğitim görmüş olan çeşitli pozisyonlarda çalışabilirler. Bunlar arasında; askeri personel yöneticisi, askeri mühendis, askeri polis, askeri teknisyen, askeri komutan veya destek personeli, askeri havacılık teknisyeni, askeri öğretmen veya eğitmen, askeri danışman veya analist, askeri psikolog veya sosyolog, askeri avukat veya hukukçu, askeri bilgisayar programcısı veya sistem mühendisi, askeri ajan veya görevli gibi pozisyonlar sayılabilir.

Mezun olmuş askeri öğrencilere verilen diplomalar aşağıdaki gibidir:

 • Astsubay diploması.
 • Ön lisans diploması.
 • Diploma eki verilir. Diploma eki AB ülkelerinde yani yurt dışında geçerliliği olan bir belgedir.

MSÜ mezunu kadınlar zaten astsubaylık başvurusu yapamıyorlar. Kadınlar için yalnızca Hava ve Kara Harp Okulu subay kadroları açılmaktadır. Mezun olduktan sonra TSK bünyesinde hizmetlerine başlayabilirler.

Astsubay Rütbeleri Nelerdir?

Astsubay rütbeleri aşağıdaki gibidir:

 • Astsubay Çavuş
 • Astsubay Üstçavuş
 • Astsubay Kıdemli Çavuş
 • Astsubay Kıdemli Üstçavuş
 • Astsubay Kademeli Başçavuş
 • Astsubay Kıdemli Başçavuş
 • Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş rütbeleri bulunmaktadır.

Astsubay Maaşları 2023 Yılında Ne Kadardır?

2023 yılında Astsubayların maaşları, 2023 yılında en düşük 12.600 en yüksek 24.490 TL’dir. Ayrıca, Astsubayların maaşlarına ek olarak, nakdi ödüller ve diğer türlü ödüller de verilebilmektedir. Maaşlar Astsubay Sınıfına göre değişmektedir.

Astsubay Olmak İçin Hangi Sınava Girilir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde astsubay olmak için, TSK Astsubay Sınavına girilmesi gerekir. Bu sınav her yıl Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenir ve başvuruların kabulü üzerine gerçekleştirilir.

Astsubay başvuruları KPSS Önlisans puanları ile yapılabilmektedir. Astsubaylık başvuruları KPSS Önlisans puanı ile yapılabilmektedir. Başvurular ÖSYM AİS üzerinden T.C kimlik numarası ve şifreleri ile yapılır.

Jandarma Astsubay Zorlukları Nelerdir?

Jandarma Astsubayın görev ve yetkileri arasında çalışma koşullarında belirleyici olan görev yeridir. Terör bölgesindeki görev ve sorumlulukları ile diğer illerde görev yapan astsubayların çalışma ve yaşam koşulları değişiklik gösterir. Her an bir göreve hazır olmak ve gerektiğinde ailenizden uzakta olmak psikolojik anlamda son derece zorlayıcı ve yorucu bir durumdur. Aynı zamanda terör bölgelerinde çalışanlar için hem fiziksel hem de ruhsal yıpranma yaşanabilmektedir. Ülkemizde 7 bölgenin her bölgesinde görev alabildikleri gibi dağlarda ve köylerde birçok zorlukla karşılaşma ihtimalleri vardır. Tüm bunları bilerek kariyer seçimi yapmak gerekir. Bugün yapılan düzenleme ile jandarma astsubayların görev ve yetkileri arasında asayiş sağlanmıştır. Bu da genellikle sahada görev aldıkları anlamına gelir.

Astsubay Yaş Sınırı Ne Kadardır? 2023

Yaş sınırı 2 yıllık ön lisans fakültelerinden mezun olanlarda 26,
Lisans mezunları 4 yıllık fakülteleri bitirenlerde 28 yaştır. Bu yaşı aşmayanlar meslekte hizmet vermek için müracaat edebilir.

Jandarma Genel Komutanlığına Ve Sahil Güvenlik Komutanlığına Sözleşmeli Astsubay Alımları Ne zaman?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığında eğitim-öğretim görecek, Jandarma Genel Komutanlığının muvazzaf/sözleşmeli (erkek/kadın) astsubay ve Sahil Güvenlik Komutanlığının sözleşmeli (erkek/kadın) astsubay ihtiyacına yönelik başvurular internet üzerinden yapılacaktır. Alımların detayları.

Astsubayların Atama ve Yer Değiştirme Hakları nedir?

Dış kaynaktan muvazzaf astsubaylığa alınanların kıta karargâh ve kurumlara atanmalarında TSK Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

Astsubaylar Kaç Yıl Görev Yapar?

Muvazzaf astsubayların hizmet zorunluluğu yani görev süresi ise 15 yıl olarak belirlenmiştir. Bu 15 yıl içerisinde muvazzaf astsubaylar kendilerine verilmiş olan görevleri yerine getirmekle mükelleftirler. Bu askerler en az 4 yıl süren yüksekokul ve fakültelerden mezun ve açıklanan koşullara uygun kadın ve erkekleri kapsamaktadır.

Astsubayların Konuttan Faydalanma Hakkı Var mıdır?

Kuvvet Komutanlığı tahsis yetkisindeki konutlardan MSY 319-2 (B) TSK Konut Yönergesi esaslarına uygun şekilde emsali muvazzaf astsubaylar gibi istifade ederler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.