Devlet Destekli

Astsubay Nasıl Olunur? 2020 Şartları ve Net Maaşlar

Astsubay Nasıl Olunur? 2020 Şartları ve Net Maaşlar

Askerlik mesleği yıllardır ülkemizinde birçok gencin vazgeçilmez hayalidir. Orta okul ve lise çağında astsubay nasıl olunur diye soran gençlerimiz askerli okullara başlamakta ve bu okullardan mezun olarak astsubay olmaktadırlar. Astsubaylık Nato üyesi olan ülkelerde geçerli olan bir rütbedir. Türkiye de 1945 yılında Nato üyesi olmuş ve bu rütbede askeri personel yetiştirmektedir. Subaylıktan sonra gelen astsubaylık rütbesini almak için çok aşamalı bir sınava tabi olunmaktadır. Kara kuvvetleri, Deniz kuvvetleri ve Hava kuvvetlerinde ve Jandarma bünyesinde rütbe alabilmek için hangi kurum astsubay alımları yapıyorsa o kuvvetlere  başvuru yaparak sınava girmek şarttır.

Astsubay nasıl olunur?

Kara Kuvvetleri Astsubay Alımları Şartları

Kara kuvvetleri Komutanlığına Dış kaynaktan alınacak sözleşmeli Muvazzaf Astsubay alımlarına başvurularınızı buradan yapabilirsiniz. Kara kuvvetleri komutanlığı’ na astsubay/ subay alımlarının yapıldığını ve başvurularınızın bağlantımızın üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Astsubay olmak isteyenler hangi silahlı kuvvetler bünyesinde bu rütbe için sınava girecekse belirlenen şartları taşıması gereklidir. Kara kuvvetleri tarafından astsubay alımlarında geçerli şartlar şöyledir;

Yaş şartı, genel şartlar, sağlık ile ilgili şartlar sosyal durum ve ahlak ve karakter ile ilgili şartlar mevcuttur.

 1. Genel şartlar kategorisinde kara kuvvetlerinde astsubay olacaklardan istenen şartlar Lise ve dengi okullar, en az iki yıl süreli meslek yüksekokulu veya dört yıl süreli fakülte/yüksekokul mezunu olmak şartıdır.
 2. Yaş şartı en önemli şartlar arasındadır. Lisans eğitimi alanlar ve yüksek öğretim bitirenler için yaş şartı 28 yaş, daha kısa süreli okulları yüksekokul ve lise dengi okulları bitirenler için yaş şartı 26 yaşından gün almamış olmak gerekliliğidir.
 3. Başvuru yapacak olan adayın sosyal durumları ahlak ve karakterler şartları subay için istenen ahlaki yükümlülükleri ile aynıdır. Kara kuvvetlerine dış kaynaktan  Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri” taşımak şartını yerine getirmek gereklidir. Bu şartlar içinde 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Madde sinide barındırır.
 4. Sağlık ile ilgili şartlardan en önemli olanları adayın vücut yapısı ve iskelet yapısı düzgün, ağız, çene ve diş yapısı muntazam, yüzünde fazla miktarda çiçek bozukluğu, çıban ve yanık izleri olmamak, dilinde pelteklik olmamak, vücudunda dövme olmamak, kekeme olmamak ve gözünde şaşılık gibi özür durumlarının bulunmaması gereklidir.
 5. Türk Silahlı Kuvvetlerince Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırlarında olmak gereklidir. Asgari Erkek adaylar için 164 cm, bayan adaylar için 158 cm’’den az olmamak şartı vardır boy ve  kilo vücut endeksinin istenilen sınırda olması gereklidir.
 6. Astsubay adaylarının sağlık raporlarının sevk edildikleri askeri hastaneden başvurduğu sınıfa uygundur raporu alması gereklidir. İstenen şartları taşıyan her aday  astsubaylık sınavına başvurabilir. Astsubay olmak isteyenler bu şartları taşımalı ve yapılacak sözlü ve yazılı sınavlardan başarılı bir şekilde geçmeleri gereklidir.
astsubay

Astsubay alım şartları

Sınavlar

Sınavlar ise yazılı sınav, sözlü sınav ve Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi olarak 3 aşamalı olarak yapılmaktadır ve 3 sınav sisteminden oluşur.

Astsubay olmak isteyenler 3 aşamalı sınavdan geçmeleri gereklidir. İlk aşama olan sözlü sınavdan geçmeleri ilk şarttır. Sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Türkçe, T.C. Anayasası, Türkiye Coğrafyası, İnkılap tarihi, Atatürkçülük, Uluslararası Kurumlar ve anlaşmalardan oluşmaktadır. Yazılı sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir ve sınavdan mutlaka en az 70 puan alınması gerekmektedir.

Astsubay yazılı sınavından başarılı olarak 70 puan ve üstünde geçerli puan alan adaylar mülakat sürecine girerler.

Peki Astsubay olduktan sonra Özel Kuvvetlerde Çalışmak istemez miydiniz? O zaman Bordo Bereli Nasıl Olunur? isimli yazıya gözatın.

Astsubaylık Mülakatı Nasıl Yapılıyor?

Mülakat sürecinde ilk olarak adayların sağlık muayeneleri yapılmaktadır. Sağlık muayenelerinde bakılan yüz, vücut, göz, diş gibi kriterlerden geçenler sonraki aşama olan Kişilik değerlendirmelerinden geçmeleri de gereklidir. Karakter ve ahlaki anlayışınızın ve sosyal durumunuzun anlaşılması için girilen testten kanaat puanı alarak  karakter testinden sonraki Fiziki kabiliyet yeterlilik testinden de geçmeleri gereklidir. Fiziki kabiliyet yeterlilik testinde neler yapılır diyorsanız bu testte adaylara 1500 m koşu yaptırılır ve sonuçlarına bakılır, sonrasında adaylar mekik ve şınav branşlarından değerlendirilecektir. Bu testten ise 40 baraj puanını geçmek gereklidir.

Şartları taşıyan ve yerine getiren adaylar en son olarak sözlü mülakata alınmaktadır. Sözlü mülakatta adayın kendini ifade etme yeteneği, görünüşü genel kültürü ve konuşma şekli ve diksiyonuna bakılmaktadır. Sözlü mülakattan da 70 almak gereklidir.

Tüm bu sınavların oranları ise başarılı sayılmak için şu şekilde belirlenir. Sözlü mülakat % 15 oranında, yazılı sınavın etkisi % 70’i ve fiziki yeterlilik testi % 15 oranında etkilidir. Bu oranlarda etki eden sınav puanlarından başarılı olan adayların listeleri belirlenir.

Astsubay olmak isteyenler tüm bu yazılı sınav sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik testlerinden geçerek başarılı oldukları takdirde Astsubay meslek yüksekokullarında 2 yıllık eğitim alarak Astsubay çavuş rütbesi alarak atanmaktadır.

Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimi almak gereklidir. Eğitimi başarıyla tamamlayan astsubay çavuş rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın, sınıf okuluna gönderilmektedir. Eğitimden sonra ise Kara Kuvvetleri birlik ve kurumlarına atanma işlemi başlatılır. Atananlar tüm bu eğitimleri aldıktan sonra Astsubaylık görevlerine başlatılmaktadır.

Astsubay meslek yüksekokulları TSK bünyesinde Kara kuvvetleri, hava kuvvetleri,  deniz kuvvetleri, bando ve Sağlık olmak üzere 5 kısma ayrılmaktadır her kurumunda şartları birbirinden farklı olması ile birlikte genelde yazımızda ki şartları yerine getirmek gereklidir.

Eğer Subay olmak gibi bir amacınız varsa  Subay nasıl olunur isimli içeriğimizi okuyun ve mesleğin inceliklerini öğrenin.

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

2020 yılında astsubaylar en az 5.000 TL. maaş aldıkları ve her astsubayın görev yaptığı bölgeye, sınıfa ve derece kademesine göre maaşının değiştiği söylenmektedir. https://personeltemin.msb.gov.tr/ adresinden astsubay başvuruları kabul edilmektedir.

Yorumlar
 1. Sibel dedi ki:

  Merhaba çoğu sitede 1.58 ile alım yazıyor ama bu site de 1.58 ilede alım olur yazmışsınız gerçekten olurmu ben çok istiyorum ama boydan dolayı başvuru zamanında başvurmamıştım

 2. Mine dedi ki:

  Ön lisans mezunuyum boyum 1.58 kpss puanim 65 astsubay olabilirmiyim cevremden herkez boydan kaybedecgimi söylüyor

 3. bordo bere dedi ki:

  bayanlarda bordo berelık ıcın boy sınırı varmı

 4. Dilara dedi ki:

  Merhaba bayan adaylarlarda 1.58 boy ile subaylığa başvuru yapılabiliyor mu?

 5. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba ben 4 yıllık moda tasarım okudum fakat dışarıdan alınan bölümler arasında okuduğum bölüm yok napabilirim

 6. Zehraaybikekaya dedi ki:

  Bittirmen gerekli 4 yılı tamamla subaylığa gir

 7. Busra dedi ki:

  Yaşım 25 ağustosta 26 olucak yani astsubay olamazmiyim bayanım boyum da 158 boy şartları nerede ayrıca

 8. Ömer halis dedi ki:

  2 yillik universite mezunu olmak astsubaylik icin yeterli olurmu simdiden tesekkurler

  1. mina dedi ki:

   olur neden olmasın ki

  2. kardelen dedi ki:

   Evet önlisans mezunları astsubay lisans mezunları Subay olabiliyor

 9. Atakan dedi ki:

  Merhabalar ben iki yıllık sağlık okuyorum da sağlık astsubayı olmak için ne yapmam gerekiyor

 10. Astsubaylik dedi ki:

  Dişlere dikkat ediliyor diyor diş teli sorun yaratır mı acaba ve diş konusunda detaylı olarak nelere dikkat ederler??

 11. Astsubay dedi ki:

  Ben 23 yaşındayım lise mezunuyum başvurabilirmym cevap verirseniz sevinirim

  1. Mert dedi ki:

   hayır en az 2 yıllık ünüversite bitirmen lazım

   1. İSMAİL dedi ki:

    YALAN YANLIŞ BİLGİ VERME…AST SUBAY OLMAK İSTEYEN ARKADAŞ SEN OLMA ZATEN OKUMA YAZAMN YOK MU ORDA AÇIK AÇIK YAZIYOR yüksekokul ve lise dengi okulları bitirenler için yaş şartı 26 yaşından gün almamış olmak gerekliliğidir.

    1. mina dedi ki:

     aynen katılıyom

    2. blablablaaa dedi ki:

     smail benim abim 28 yaşında astsubay kıdemli çavuş ve özel kuvvetlere girdi bitirdi şimidi bordobereli ve 2 yıllık mezun ben onu bunu bilmem sen yanlış anlamışşın kardeşim tsk ya bakın bi amk cahilleri

   2. mina dedi ki:

    ne alaka yha kim dedi sana onu

  2. mina dedi ki:

   evet başvurabilirsin sıkıntı etmene gerek yok ki

 12. Askerlik dedi ki:

  Ben Amerika’da doğdum büyüdüm bu yıl liseyi bitiriyorum Türkçem çok iyi değil yazılı ve sözlü sınavı geçemem astsubay veya subay olabilmek için başka bir seçenek varmı?

 13. Eğitim süresi dedi ki:

  Hocam 2 yıllık eğitim diye yazmissiniz önlisans mezunuyum 6 ay eğitim görülüyor diye biliyordum yanlış mı biliyorum aceba ?

 14. Bilgilendirin dedi ki:

  Merhaba ben iki yıllık üniversite bitirdim bu yıl. Astsubay başvuru yaparsam iki yılda Askeri okulunu mu okuyacam bilgilendirirmisiniz lütfen

  1. Eğitim süresi dedi ki:

   Bende bu sorunun cevabını merak ediyorum 6 ay diye biliyordum ben

 15. Astsubay olmam icin gerekenler dedi ki:

  Meraba yasım 24 liseyi dısardan bu sene bıtırıcem 2 yıllık Üniversite ve devamında neler yapabilirim bılgı verir misiniz

  1. yücel camcı dedi ki:

   2 yıllığı bitirdiğinde yaşın 26 olacak. 25 yaş üst limit, şansınız yok.

 16. Astsubaylık alımı ile ilgili dedi ki:

  Merhaba ben üniversite 3.sıniftaym ve bu yıl yapılacak olan alımlarda astsubaylık için başvuru yapmayı planlıyorum üniversite bitmeden başvuru yapmam mümkün mü?

 17. Astsubay dedi ki:

  Üniversite okuyabilirsen 4 senelik bir üniversite sonrası sınavlara girebilirsin.Yada iki senelik askeri meslek yüksekokuluna başvuru yapabilirsin.İkinci seçenek daha mantıklı ama sen bilirsin.

 18. DİLEK ZENGİN dedi ki:

  ben liseyi bitirdim ama üniverste okumadım astsubay olabilirmym

  1. subaylık dedi ki:

   subay nasıl olunur nerde yok burada atabilirmisiniz acba rica etsem

   1. mina dedi ki:

    seni atsak hiç fena olmaz aslında ha

   2. Zehraaybike dedi ki:

    Subay olman için 4 yılık ünv bitirmen lazım

    1. Slda dedi ki:

     2 yıl üniversite mezunuyum 23 yaşındayım bu askeri sınavlara girebilirim demi peki bu sınavları nereden takip edebiliriz.

  2. mina dedi ki:

   tabi ki de niye olmasın

 19. bilmiyorum dedi ki:

  bayanlar bordo bereli olabiliyomu

  1. Zehraaybike dedi ki:

   Evet olabiliyor araştır daha detaylı ünv ısıtıyor astubay yada subaylıktan geçiş yapman daha rahat mülakatı vb şeyleri var kilo boy endeksi var bide