Astsubay Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Net Maaşlar

Bu sayfada Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında deniz, kara, hava, jandarma astsubay olmanın detaylarını, Astsubay maaşları, tüm başvuru süreci, sınavlar ve başvuru kılavuzunu içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Astsubay Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Net Maaşlar

TSK’da astsubay olarak görev yapmak isteyenler için lise, önlisans ve lisans mezunlarının astsubay başvuru şartları ve görevleri bu içerikte detaylandırılmıştır.

Kimler Astsubay Olabilir?

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvuru şartlarını ve sağlık şartlarını taşıması halinde astsubay olabilir. Astsubay olmak isteyenlerin ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda başarılı olmaları ve Milli Savunma Bakanlığına bağlı Astsubay Meslek Yüksekokullarından mezun olmaları gerekmektedir.

Astsubay Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Astsubay olabilmek için lise mezunu olmak veya üniversite sınavına girip gerekli puanı almış olmak yeterlidir. Geçerli puanı olan adaylar Astsubay Meslek Yüksekokuluna girerek 2 yıllık eğitimin sonunda Astsubay olarak çalışmaya başlayabilirler.

Astsubay olabilmek için alınması gereken eğitim, genel şartlar, boy ve kilo gibi özel şartları yazımızın devamında görebilirsiniz. Başvuru sürecinde en belirleyici koşul adayların eğitim durumudur.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde ve Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olabilmek için adayların MSB işe alım duyurusunda yayınlanan başvuru kılavuzunda yer alan gerekli belgeleri, ilanda belirtilen şartları taşıması ve MSB Personel Alım Sisteminde yer alan duyurularda yer alan başvuru linkinden başvuru yapması gerekmektedir. Astsubay olabilmek için genel ve özel şartlara, başvuru tarihlerine ilişkin tüm bilgilere sahip olunması ve evrakların tamamlanması gerekmektedir.

 • Astsubay olma süreci, TSK tarafından açılan dış kaynaklı muvazzaf sözleşmeli astsubay alımı ilanının yayınlanmasıyla başlar.
 • Astsubay olmak isteyen adayların öncelikle Askeri Kuvvet kurumu tarafından yapılan sınavına girmelidir.
 • Yapılacak tüm sınav ve eğitimlerden başarılı bir puan alan adaylar hak kazanırlar. Sonrasında Milli Savunma Bakanlığı Atama ve Sınav Yönetmenliği’ ne göre işe alınırlar.

Bunların dışında lise mezunu yani Yüksek Öğrenim görmemiş Uzman Çavuşlar da uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş yaparak astsubay olabilirler.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nde ve Jandarma bünyesinde Astsubay olabilmenin 2 farklı yolu vardır. Astsubay olmak için iki farklı seçenek ise aşağıdaki gibidir:

 1. Astsubay olmak için lise mezunu olmak veya üniversite sınavına girerek astsubay için istenen baraj puanını alarak Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksek Okullarından mezun olmak şartını sağlamanın yanı sıra,
 2. Türk Silahlı Kuvvetleri her yıl düzenli olarak Kara, Hava, Deniz kuvvetleri ve Jandarma gibi askeri kurumlara astsubay alımı ilanlarına dışarıdan başvuru yaparak astsubay olunmaktır.

Kara Kuvvetleri Astsubay Nasıl Olunur?

KKK Astsubay olma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Genel şartlar kategorisinde, kara kuvvetlerinde astsubay olacaklarda lise veya dengi okul, en az iki yıl meslek yüksekokulu veya dört yıl fakülte/yüksekokul mezunu olmak şartı aranıyor. .
 • Yaş şartı en önemli şartlar arasındadır.
  • Lisans eğitimi alanlar ve yüksek öğretim bitirenler için yaş şartı 28 yaş
  • Daha kısa süreli 2 yıllık okulları yüksekokul ve lise dengi okulları bitirenler için yaş şartı 26 yaşından gün almamış olmak gerekliliğidir.
 • Başvuru yapacak adayın sosyal statüsü, ahlak ve karakter gereklilikleri, memur için gerekli olan ahlaki yükümlülükler ile aynıdır.
 • Kara Kuvvetlerine dış kaynaktan Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri” taşımak şartını yerine getirmek gereklidir.
 • Bu şartları 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Maddesinde barındırır.
 • En önemli sağlık durumları adayın vücut yapısı ve iskelet yapısının olması, ağız, çene ve diş yapısının düzenli olması, yüzünde çiçek hastalığı, çıban ve yanık izinin fazla olmaması, dilinde pelteklik olmaması, dövme, Kekemelik ve gözlerde şaşılık olmamalıdır.
 • Türk Silahlı Kuvvetlerince Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırlarında olmak gereklidir. Asgari Erkek adaylar için 164 cm, bayan adaylar için 158 cm’den az olmamak şartı vardır.
 • Boy ve kilo vücut endeksinin istenilen sınırda olması gereklidir.
 • Astsubay adaylarının sağlık raporlarının sevk edildikleri askeri hastaneden başvurduğu sınıfa uygundur raporu alması gereklidir.
 • Astsubaylık sınavına aranan şartları taşıyan her aday başvurabilir. Astsubay olmak isteyenlerin bu şartları sağlamaları ve sözlü (mülakat) ve yazılı sınavları başarıyla geçmeleri gerekmektedir.

Deniz Astsubay Nasıl Olunur?

Deniz Astsubay olabilmek için adayların üniversite sınavının TYT oturumuna girmeleri ve yeterli puanı alarak Milli Savunma Üniversitesine başvurmaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik sınavını ve mülakat adımlarını geçen adaylar, deniz astsubay meslek yüksekokulunda eğitim göreceklerdir. Eğitimi tamamlayanlar denizde astsubay olarak göreve başlarlar.

Hava Astsubay Nasıl Olunur?

Hava astsubay olabilmek için adayların üniversite sınavının TYT bölümünden yeterli puanı alması ve Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki hava astsubay meslek yüksekokulunu tercih etmesi gerekmektedir. Eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar hava astsubay olarak göreve başlarlar.

Bando Astsubay Nasıl Olunur?

Bando astsubay olabilmek için Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu tercih edilmelidir. TSK bandolarında görev yapmak üzere görevlendirilen astsubaylar, işe alım sürecinde müzikte yeterlik sınavına girerler. Bu sınav iki bölümden oluşur: teori ve enstrüman performansı.

Pilot Astsubay Nasıl Olunur?

Pilot astsubay olmak maalesef mümkün değil. Geçmişte astsubaylar da pilot olma imkanına sahipti. Ancak günümüzde pilot olmak isteyenler için tek seçenek hava harp okuludur. Hava Harp Okulu taban puanları adayları biraz zorlayabilir. Buradan mezun olanlar subay olarak pilot olurlar.

Astsubay Başvuruları Nasıl Yapılır?

Her yıl astsubay alım ilanları ile birlikte MSB tarafından yayınlanan Başvuru Rehberinde belirtilen sürelerde alım işlemleri yapılmaktadır. Adaylar başvurularını, Başvuru Kılavuzunda belirtilen tarihe kadar Milli Savunma Bakanlığının www.personeltemin.msb.gov.tr veya ​​www.msb.gov.tr ​​adresindeki internet sitesindeki başvuru formunu doldurarak online olarak yaparlar. Şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekillerde yapılan başvurular kabul edilmez.

 • Adaylar online başvuru formunu doldurduktan sonra başvuru bilgileri başvuru merkezinde kayıt altına alınacaktır.
 • Aday Numarası olarak Adayların TC Kimlik Numaraları kullanılacaktır.
 • Başvuru tamamlandıktan sonra yapılacak tüm işlemlerde TC Kimlik Numarası (aday numarası) kullanılacaktır.
 • Çevrimiçi (online) Başvuru Formu, T.C. KİMLİK NUMARASI ve ADI, SOYADI bilgileri girilmek suretiyle son müracaat tarihine kadar güncellenebilecektir.
 • Başvurusu kabul edilen adaylara belirlenecek sınav merkezlerinde uygulanacak fiziki yeterlilik testi ve mülakat tarihleri www.personeltemin.msb.gov.tr www.msb.gov.tr internet adresinde tebliğ niteliğinde yayımlanacaktır.
 • Adaylara posta ile tebligat yapılmayacaktır.

Astsubay olmak için Milli Savunma Bakanlığı sayfasından ilanları ve alımları takip edebilirsiniz. Adayların başvuru yapabilmeleri için bir takım şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Sözleşmeli Astsubay Nasıl Olunur?

Sözleşmeli astsubay olabilmek için başvuru şartlarının yerine getirilmesi ve ardından sınavların geçilmesi gerekmektedir. Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Temini olarak bilinen Dış kaynaklı alımlar genellikle sözleşme bazında yapılır. Sözleşmeli askeri personel, düzenli askerlere göre rütbede bir noktaya kadar ilerleyebilir. Bunun dışında haklar birbirine yakındır.

2022 Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Temini alım ilanı

2022 yılı Jandarma Genel Komutanlığı Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay Temini alım yapıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı dış kaynaktan Astsubay alımı sınav sonuçlarını öğrenmek için tıklayınız.

Sözleşmeli Astsubaylık İçin Başvurular Nasıl Yapılmaktadır?

Muvazzaf/sözleşmeli Astsubay temini kapsamında başvurular sadece her temin döneminde https://personeltemin.msb.gov.tr genel ağ (internet) adresinde yayımlanan çevrimiçi (online) başvuru formu doldurularak yapılmaktadır.

Muvazzaf Astsubaylık İçin Genel Başvuru Şartları Nelerdir?

Dış kaynaktan Muvazzaf Astsubay Alımına Dair Yönetmeliğin 6′ ncı maddesinde düzenlenen “Faaliyet Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikler” ile Yönetmelikte belirtilen sınıf ve branşlara başvuru şartlarını taşımak. uygulama kılavuzları.

 • Başvuru kılavuzunda derslere göre kaynak olarak belirlenen iki yıllık meslek yüksekokulu bölümlerinden veya dört yıllık fakülte/yüksekokul bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.
 • Dört yıl ve daha fazla yükseköğrenim görmüş olanlar için başvurunun yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 27 yaşını doldurmamış olması gerekir.
 • Muvazzaf astsubay başvurusunda askerlik şartı aranmamaktadır.
 • Muvazzaf astsubay başvurusunda sağlık raporu ile ilgili şart ise:
  • Sınav aşamalarında başarılı olan tüm adaylar, 11 Kasım 2016 tarihli ve 29885 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde’ belirtilen, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan Engelli Sağlık Kurulu Raporu Vermeye Yetkili Sağlık Kuruluşlarına sevk edilecektir. Adayların bu hastanelerden, başvuru kılavuzunda belirtilen sağlık raporunu/raporlarını almaları gerekmektedir.

Özel kuvvetlere nasıl girilir? isimli yazıya göz atabilir, bordro bereli olmak için başvuru şartlarını ve aşamalarını inceleyebilirsiniz.

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

Jandarma Astsubay olabilmek için Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Astsubay Eğitim Merkezinde verilen bir yıllık eğitimin tamamlanması gerekmektedir. Bu eğitim, kabulleri, göreve başlama eğitimini, temel eğitimi, akademik eğitimi, stajyerlikleri ve kolluk uygulamalarını içerir.

Jandarma astsubay olabilmek için en az lise mezunu olmak yeterlidir. Lise mezunu olan adayların Yüksek Öğrenim Sınavına girmeleri zorunludur. Bu sınavlara giren ve bu sınavlarda başarılı olan adaylar, jandarma astsubay olma şartlarını da taşımaları halinde Jandarma Astsubay olabilirler.

Jandarma Genel Komutanlığı kıyıda eğitim ve öğretim görecek kadrolu/sözleşmeli (erkek/kadın) astsubaylar ile Sahil Güvenlik Komutanlığının sözleşmeli (bay/kadın) astsubayları için ihtiyaç başvuruları; Muhafız Akademisin’de çevrimiçi olarak yapılmıştır.

Jandarma Astsubaylığa Başvuru Yeri, Zamanı ve Şekli:

Jandarma Astsubaylığa Başvurular https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris link adresinden yapılır. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Personel Temin Sistemi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla e-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden birisi ile giriş yapılır.

2022 Jandarma Astsubay alımı için aranan şartlar şöyle:

 • Jandarma Astsubayı olabilmek için T.C Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engel bulunmaması
 • Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre, başvuru yapılan yılın 1 Ocak tarihi itibarı ile 21 yaşını bitirmemiş olmak
 • Dış Kaynaktan Sözleşmeli/Muvazzaf Astsubay Temini Yaş Şartı ise; Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının biri itibariyle 27 yaşını, lisansüstü öğrenimini tamamlamış olanlar için 32 yaşını bitirmemiş olmak.
 • Evli, çocuklu veya hamile olmamak
 • Herhangi bir kadın veya erkek ile nikahsız olarak birlikte yaşamamak
 • Türk Ceza Kanunun ‘Genel Ahlaka Karşı Suçlar’ başlıklı 7. bölümdeki suçlarını işlememiş olmak
 • Kişinin herhangi bir adli veya idari soruşturması olmaması, 26/09/2004 tarihli 5237 sayılı Kanunun 53. maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, kasten işlenen bir suçtan dolayı hüküm giymemiş ve hapis cezası almamış olmak
 • Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, hırsızlık, rüşvet, dolandırıcılık, sahtecilik gibi unsurların veya herhangi bir cezai soruşturmanın bulunmaması
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak
 • Askeri okullardan, Emniyet Teşkilatına bağlı okullardan, Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumlarından herhangi bir nedenle ayrılmamak veya çıkarılmamak
 • Yasal veya yasa dışı eylem, toplantı, yürüyüş gibi durumlarda terör örgütlerine katılmamak veya destek vermemek
 • Bakanlar Kurulu kararları ve mahkeme kararları ile terör örgütü olarak kabul edilen tüm terör örgütleriyle teması ve durumu olmamak
 • Siyasi bir partiye üye olmadığına dair yazılı beyanda bulunması
 • Başvuru yapılan yıl YKS sınavında geçici kayıt tarihinden önce lise ve dengi okullardan mezun olma durumunda olmak
 • Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Fakülte ve Meslek Yüksek Okulları Temin Yönetmeliğinde belirtilen hususlara uygun olmak
 • Yükseköğretim programları için kayıt yaptırmaya engel oluşturmamak şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Jandarma Astsubay olabilmek için mezuniyet ve başvuru şartları aşağıdaki gibidir. YKS’de alınan sözlü, sayısal ve eşit ağırlıklı sınav puan türlerine göre baraj komutanlıkları tarafından verilen duyurularda açıkça belirtilir.

Jandarma genel komutanlığı ise bütün branşlarda alım yapmaktadır.

 • Sadece KPSS şartı istiyor.
 • KPSS şartı olan başvurabilir.

YKS’ye başvurularını yapan astsubay ve subay adayları Jandarma Genel Komutanlığı tarafından erişime açılan sayfa üzerinden ikinci başvurularını yaparlar. Bu aşamada başvuruları olumlu sonuçlanan adaylar ön sağlık yeterlilik testi, spor mülakatı ve sözlü sınava girerler. Bütün sınavları geçtiklerinde İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde göreve başlanacaktır.

Tüm Resmi açıklamaları Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı internet adresi üzerinden “Seçme Sınavlarına Çağrılma” duyurusu üzerinden görebilirsiniz.

Jandarma Kadın Astsubay Nasıl Olunur?

Jandarma Kadın Astsubay da alımı yapılmaktadır. Kadın jandarma astsubay olmak isteyenlerin lise veya dengi okullar ile 2 yıllık veya 4 yıllık fakültelerden mezun olma şartını sağlaması gerekmektedir. Lisans, yani 4 yıllık üniversiteden mezun olan bayanlarda yaş şartı 28, 2 yıllık üniversiteden mezun olanlarda ise 26 yaşından büyük olmamaktır. , ve ağız-diş yapısının mükemmel olması gerekmektedir.

Lise mezunu Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olabilmek için adayların en az lise diplomasına sahip olmaları gerekmektedir. Yedek astsubay olmak da mümkündür. Astsubay kadrosuna başvuran lise mezunu adaylar, üniversite sınavından aldıkları puana ek olarak askerlik sınavını da geçerlerse astsubay olurlar.

Astsubay olabilmek için yaş, genel şartlar, sağlık durumu, sosyal statü, ahlak ve karakter gibi şartlar aranır.

Astsubay Olmak İçin Aranan Eğitim Şartları Nelerdir?

Astsubay olabilmek için gerekli eğitim ve öğretim şartları aşağıdaki gibidir:

 • Astsubay olmak için en az lise veya dengi okullardan mezun olmanız yeterlidir.
 • Lise mezunu olan adaylar YKS’ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) girmektedir. İki oturum şeklinden yapılan bu sınavlar Temel Yeterlilik Testi (TYT) , Alan Yeterlilik Testlerini (AYT) içermektedir.
 • Liseyi bitiren adaylar üniversite sınavlarından alınan puana ek olarak askeri mülakata girerek yeterli görüldükleri takdirde astsubay olabilirler.
 • Bu sınavlarda başarılı olanlar, diğer şartları da sağlamaları halinde Astsubay olmaya hak kazanabilirler.
 • Üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümlerini tamamlayarak eğitim şartı sağlanırsa astsubay olunabilir.
 • Astsubaylığa başvuracak 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite mezunu adaylar, diğer başvuru koşullarını da sağlamaları halinde askerlik şubelerine başvurarak Astsubaylık sınavlarına girebilirler.

Adayların Astsubay pozisyonuna başvurabilmeleri için bazı özel ve genel şartları taşımaları gerekmektedir.

2022 Yılında Astsubay Olmak İçin Genel Şartlar Nelerdir?

Astsubay olmak için genel şartlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, herhangi bir sağlık sorunu olmamak, gerekli yaşı taşımak, en az 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu olmak ve lise mezunu ise girilecek üniversite sınavında başarılı olmak Bu puana ek olarak askerlik mülakatına girerek yeterli kabul edilir. Bu özel şartları sağlayan adayların başvuruları kabul edilir ve astsubay olurlar.

2022 yılında astsubay olmanın özel şartlarına ek olarak mesleğe girebilmek için genel şartlar da bulunmaktadır. Öğrenim şartına ek olarak, astsubay ve erlerden daha kıdemli olanların astsubay olabilmeleri için genel şartlar şunlardır:

 • TC vatandaşı olmak
 • 2 yıllık veya 4 senelik fakültelerden mezun olmak
 • Erkeklerde 1.64, Kadınlarda 1.58 boy minimum oran sağlamak
 • Lisans 4 senelik fakülteleri bitirenlerin adına 28 yaş üstü olmamak
 • Önlisans 2 senelik fakülteleri bitirenlerin 26 yaşını aşmamış olmaması
 • Vücutta herhangi dövme, yanık, çizik gibi durumların olmaması
 • Lise ya da dengi okullardan yeni mezun olmak
 • Diş yapısının kusursuz olması
 • Vücut yapısının sağlam ve düzgün olması ve sorunun olmaması
 • TSK’nın belirlemiş olduğu boy ölçü oranına sahip olmak şartlarını sağlamak gerekir.
 • Astsubay olabilmek için askeri hastaneye sevk edilerek sağlık raporu alındıktan sonra sınavlara girmeye hak kazanır.

Yine üniversite mezunlarımız, Milli Savunma Bakanlığı’nın muvazzaf sözleşmeli astsubay ihtiyacı olduğunda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından açılan alım ilanlarını takiben askerlik şubelerinden başvurularını yaparak ve Astsubay sınavları.

MSB Kara kuvvetleri Komutanlığı Astsubay alımları, başvuruları ve sınav sonuçları ile ilgili tüm bilgilere Personel Temini Başkanlığından ulaşabilirsiniz.

Kadın Astsubay Nasıl Olunur?

Kadın astsubay olabilmek için adayların gerekli başvuru koşullarını sağlaması ve sınavları başarıyla tamamlaması yeterlidir. Bayan adayların boyunun en az 158 cm olması gerekmektedir. Bunun dışında kadın adaylar için farklı bir koşul ya da uygulama bulunmamaktadır.

Adayların astsubay olabilmeleri için öncelikle başvuru şartlarını sağlamaları ve ardından sınavları başarıyla geçmeleri gerekmektedir. Başvuru koşulları yıldan yıla değişebilir. Bu nedenle 2022 yılında yayınlanan güncel uygulama kılavuzu dikkate alınmalıdır.

Kadın Astsubay Olmak İçin Şartlar 2022’de Nelerdir? (Boy Kilo Standartları)

2022 yılı şartları olarak kadın astsubay alımı Kadın astsubay olma şartları boy ve kilo tablosundan farklıdır. Erkek astsubaylar gibi kadınların da en az lise mezunu veya önlisans veya lisans mezunu olarak başvurması gerekmektedir. Yaş sınırı aynı olup, bayanlar için boy ve kilo standartları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

19 yaşını doldurmamış kadın astsubay olmanın şartları şunlardır:

YaşÖlçüEn Alt (Dahil)En Üst (Dahil)
15cm
kg
152,5
39,5
182,5
77,6
15,5cm
kg
155,5
42,1
184
79,5
16cm
kg
148,5
41,8
185
80,8
16,5cm
kg
158
44,9
186
82
17cm
kg
162
49,4
186
82,7
17,5cm
kg
162
50,4
186
83
18cm
kg
163
44
187
84
19 yaş altı Bayan Astsubay Boy Kilo Standartları

19 yaş ve üstü kadınlar için boy ve kilo şartlarına ilişkin sınırlar aşağıdaki gibidir:

BOY (cm)Ağırlık (KG) Alt Sınır Ağırlık (KG) Üst Sınır
1645172
1655272
1665272
1675373
1685473
1695474
1705575
1715676
1725677
1735778
1745879
1755880
1765981
1776081
1786082
1796183
1806284
1856589
1906994
1957299
20076104
20580109
21084115
19 yaş üstü Bayan Astsubay Boy ve Kilo Şartları

MSB tarafından kara kuvvetleri komutanlığına alınacak olan öğrenci adaylarının boy ve kilo standartlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Kadın Astsubay olmak isteyenler ve erkekler için şartlar aynıdır. Hangi silahlı kuvvetler bünyesinde bu rütbe için sınava girecekse belirlenen şartları taşıması gereklidir. Kara Kuvvetleri tarafından alımlarda geçerli şartlar şöyledir:

Dış kaynaktan alınacak 2022 Sözleşmeli Astsubay için Kara Kuvvetleri Komutanlığına başvurabilirsiniz. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na astsubay/subay alımının yapıldığını ve başvurunuzu linkimiz üzerinden yapabilirsiniz.

Eğer Subay olmak gibi bir amacınız varsa  Subay nasıl olunur? merak ediyorsanız hem erkekler için hem de kadın subay nasıl olunur? içeriğimizi okuyun ve mesleğin inceliklerini öğrenin.

Astsubay Olmak İçin Girilen Sınavlar Nelerdir?

Astsubay olmak için yapılan sınavlar sözlü, yazılı ve yeterlik sınavlarıdır. 2 yıllık üniversite mezunu astsubay kadrosuna başvurabilmek için alınması gereken sınavlar 3 aşamada yapılır. Astsubay Mesleğinde yer almak isteyenlerin 3 aşamalı bir sınavı geçmeleri gerekmektedir.

Astsubay olmak için gerekli sınavlar şunlardır:

 1. Sözlü sınav (50 Soru)
 2. Yazılı sınav (En az 70 puan)
 3. Fiziki kabiliyet yeterlilik sınavı olmak üzere 3 alanda sınava girerler.

İlk aşama olan sözlü sınavdan geçmeleri ilk şarttır. Astsubay yazılı sınavından başarılı olarak 70 puan ve üstünde geçerli puan alan adaylar mülakat sürecine girerler. Sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Türkçe, T.C. Anayasası, Türkiye Coğrafyası, İnkılap tarihi, Atatürkçülük, Uluslararası Kurumlar ve anlaşmalardan oluşmaktadır. Yazılı sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir ve sınavdan mutlaka en az 70 puan alınması gerekmektedir.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

Yedek astsubaylar, 2 yıllık üniversite mezunu adaylar arasından görevlendirilen astsubaylardır. 2 yıl mezun olup başvuru yapan adaylar 12 ay yedek astsubay olarak atanacak ve 10 ay maaş alacaklardır.

Yedek Astsubay olmak isteyenlerin Milli Savunma Bakanlığı tarafından aday öğrenci olarak kabul edilmeleri için başvuru koşulları aşağıdaki gibidir. Bu şartları taşıyanlar astsubay olabilirler.

 • Lise veya dengi okullardan ve 2 yıllık ya da 4 senelik fakültelerden mezun olmak ilk şarttır.
 • Yaş şartını sağlıyor olmak gerekir.
 • Ağız diş yapısının kusursuz olması istenir.
 • Fiziken vücut yapısının sağlam ve düzgün olması ve  herhangi vücut sorunun olmaması gerekmektedir.
 • Vücutta hiçbir şekilde dövme, çizik, yanık yara izi, ameliyat izi vb. gibi kusurların olmaması,
 • TSK’nın belirlemiş olduğu boy ölçü oranına sahip olma.
 • Erkek adayların 1.64 cm, kadın adayların 1.58 cm boy şartını taşıması beklenir. Şartları taşıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.
 • 4 yıllık üniversite mezunlarının yaş şartı 28 yaş üstü olmamaktır
 • 2 yıllık önlisans mezunu olanların yaş şartı 26 yaş üstü olmamaktır.
 • Yedek Astsubay Eğitim Şartı: Lise veya dengi okullardan ve 2 yıllık ya da 4 senelik fakültelerden mezun olmak ilk şarttır.

2 Yıllık Üniversite Mezunu Astsubay Alımı 2022 Güncel

2 yıllık üniversite mezunlarının astsubay alımına başvururken öncelikle 26 yaşından küçük olmaları gerekmektedir. Önlisans mezunları Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından açılan asker alım ilanlarını takip ederek askerlik şubelerine başvurarak astsubaylık sınavlarına girebilirler.

Astsubaylık mülakatı nasıl yapılır hemen inceleyelim.

Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksekokulu Yerleştirmeleri Nasıl Yapılır?

MSÜ Astsubay Meslek Yüksekokullarına Yerleştirme Aşamaları ise şu şekildedir:

 1. YKS Temel yeterlilik testi
 2. Fiziki yeterlilik testi ve mülakat
 3. Sağlık muayene işlemleri

Bu üniversite Türkiye’de subay yetiştiren bir okul olarak yer almaktadır. MSU sınavları, her akademik yıl için ayrı ayrı, ÖSYM tarafından yayınlanan tarihlerde askeri öğrenci belirleme sınavı olarak yapılır.

Kara Harp Okulu MSÜ sayısal, eşit ağırlık, sözel puanı ile, Deniz ve Hava Harp Okulu MSÜ sayısal puanı ile başvuru almaktadır. MYO için ise Kara, Hava, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru puanları MSÜ Sayısal, eşit ağırlık ve genel puan türleri ile alım yapmaktadır. Astsubay MYO için en fazla yaş sınırı 21’dir. Harp okulları ise en çok 20 yaş şartı aranmaktadır.

Tercihler Personel Temin Dairesi Başkanlığı web sayfası aracılığı ile yapılır.

Astsubaylık Mülakatı Nasıl Yapılıyor?

Astsubay Mülakat sürecinde ilk olarak adayların sağlık muayeneleri yapılmaktadır. Sağlık muayenelerinde bakılan yüz, vücut, göz, diş gibi kriterlerden geçenler sonraki aşama olan Kişilik değerlendirmelerinden geçmeleri de gereklidir. Karakter ve ahlaki anlayışınızın ve sosyal durumunuzun anlaşılması için girilen testten kanaat puanı alarak  karakter testinden sonraki Fiziki kabiliyet yeterlilik mülakatından da geçmeleri gereklidir. Fiziki kabiliyet yeterlilik testinde adaylara 1.500 m koşu yaptırılır ve sonuçlarına bakılır, sonrasında adaylar mekik ve şınav branşlarından değerlendirilecektir. Bu testten ise 40 baraj puanını geçmek gereklidir.

Astsubay mülakatı için diğer gereksinimler aşağıdaki gibidir:

 • Şartları taşıyan ve yerine getiren adaylar en son olarak sözlü mülakata alınmaktadır. Sözlü mülakatta adayın kendini ifade etme yeteneği, görünüşü genel kültürü ve konuşma şekli ve diksiyonuna bakılmaktadır. Sözlü mülakattan da 70 almak gereklidir.
 • Tüm bu sınavların oranları ise başarılı sayılmak için şu şekilde belirlenir. Sözlü mülakat %15 oranında, yazılı sınavın etkisi %70’i ve fiziki yeterlilik testi %15 oranında etkilidir. Bu oranlarda etki eden sınav puanlarından başarılı olan adayların listeleri belirlenir.
 • Meslekte görev almak isteyenler tüm bu yazılı sınav sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik testlerinden geçerek başarılı oldukları takdirde meslek yüksekokullarında 2 yıllık eğitim alarak Astsubay çavuş rütbesi alarak atanmaktadır.
 • Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimi almak gereklidir. Eğitimi başarıyla tamamlayan astsubay çavuş rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın, sınıf okuluna gönderilmektedir. Eğitimden sonra ise Kara Kuvvetleri birlik ve kurumlarına atanma işlemi başlatılır. Atananlar tüm bu eğitimleri aldıktan sonra görevlerine başlatılmaktadır.
 • Astsubay meslek yüksekokulları TSK bünyesinde Kara kuvvetleri, hava kuvvetleri,  deniz kuvvetleri, bando ve Sağlık olmak üzere 5 kısma ayrılmaktadır. Her kurumunda şartları birbirinden farklı olması ile birlikte genelde yazımızda ki şartları yerine getirmek gereklidir.

MSÜ Astsubay MYO Mezunları Ne İş Yapar?

MYO Mezunları, işbaşı eğitim, yurt içi ve yurt dışı kurslar, komutada ihtisas kursları, yabancı dil eğitimi, özel kuvvetlere katılma ve astsubaylığa geçiş gibi olanaklardan yararlanabilmektedir. Ayrıca, MSU mezunu Astsubaylar denizaşırı görevleri sırasında Türk NATO birliklerinde kalıcı veya geçici olarak görev yapabilirler.

İki yıllık eğitimlerini tamamlayan askeri öğrencilere Meslek Yüksekokulu Kara Astsubay Diploması verilir. Astsubay çavuş olarak mezun olmuş olurlar. Önlisans mezunları lisanslarını tamamlayarak muvazzaf memur statüsüne geçiş sınavlarına başvurabilirler.

Mezun olmuş askeri öğrencilere verilen diplomalar aşağıdaki gibidir:

 • Astsubay diploması
 • Ön lisans diploması
 • Diploma eki verilir. Diploma eki AB ülkelerinde yani yurt dışında geçerliliği olan bir belgedir.

MSÜ mezunu kadınlar zaten astsubaylık başvurusu yapamıyorlar. Kadınlar için yalnızca Hava ve Kara Harp Okulu subay kadroları açılmaktadır. Mezun olduktan sonra TSK bünyesinde hizmetlerine başlayabilirler.

Astsubay rütbeleri nelerdir?

Astsubay rütbeleri aşağıdaki gibidir:

 • Astsubay Çavuş;
 • Astsubay Kıdemli Çavuş;
 • Astsubay Üstçavuş
 • Astsubay Kıdemli Üstçavuş;
 • Astsubay Kademeli Başçavuş;
 • Astsubay Kıdemli Başçavuş
 • Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş rütbeleri bulunmaktadır.

Astsubay Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Astsubay maaşları 2022 yılında en düşük 12.600 en yüksek 24.490 TL’dir.

Astsubay Olmak İçin Hangi Sınava Girilir?

Astsubay başvuruları KPSS önlisans puanları ile yapılabilmektedir. KPSS önlisans puanı ile astsubay başvuruları yapılabilmektedir. Başvurular ÖSYM AİS üzerinden TC kimlik numarası ve şifreleri ile yapılır.

Askerde iken Astsubay Nasıl Olunur?

Askerdeyken Astsubay olabilmek için yapılacak alımlara başvurmak gerekmektedir. Bunun için başvuru şartlarını yerine getirmek oldukça önemlidir. Sözlü ve fiziki yeterlilik sınavlarını başarıyla tamamlayan adaylara eğitim verilmektedir. Eğitimi başarı ile tamamlayan Astsubay olarak göreve başlar.

Jandarma Astsubay Zorlukları

Jandarma Astsubayın görev ve yetkileri arasında çalışma koşullarında belirleyici olan görev yeridir. Terör bölgesindeki görev ve sorumlulukları ile diğer illerde görev yapan astsubayların çalışma ve yaşam koşulları değişiklik gösterir. Her an bir göreve hazır olmak ve gerektiğinde ailenizden uzakta olmak psikolojik anlamda son derece zorlayıcı ve yorucu bir durumdur. Aynı zamanda terör bölgelerinde çalışanlar için hem fiziksel hem de ruhsal yıpranma yaşanabilmektedir. Ülkemizde 7 bölgenin her bölgesinde görev alabildikleri gibi dağlarda ve köylerde birçok zorlukla karşılaşma ihtimalleri vardır. Tüm bunları bilerek kariyer seçimi yapmak gerekir. Bugün yapılan düzenleme ile jandarma astsubayların görev ve yetkileri arasında asayiş sağlanmıştır. Bu da genellikle sahada görev aldıkları anlamına gelir.

Astsubay Yaş Sınırı Ne Kadardır? 2022

2022 yılında Astsubay olma Yaş Sınırı:
2 yıllık ön lisans fakültelerinden mezun olanlarda 26,
Lisans mezunları 4 yıllık fakülteleri bitirenlerde 28 yaştır. Bu yaşı aşmayanlar meslekte hizmet vermek için müracaat edebilir.

Jandarma Genel Komutanlığına Ve Sahil Güvenlik Komutanlığına Sözleşmeli Astsubay Alımları Ne zaman?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığında eğitim-öğretim görecek, Jandarma Genel Komutanlığının muvazzaf/sözleşmeli (erkek/kadın) astsubay ve Sahil Güvenlik Komutanlığının sözleşmeli (erkek/kadın) astsubay ihtiyacına yönelik başvurular internet üzerinden yapılacaktır. Alımların detayları.

Atama ve Yer Değiştirme Hakları nedir?

Dış kaynaktan muvazzaf astsubaylığa alınanların kıta karargâh ve kurumlara atanmalarında TSK Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

Astsubaylar Kaç Yıl Görev Yapar?

Muvazzaf astsubayların hizmet zorunluluğu yani görev süresi ise 15 yıl olarak belirlenmiştir. Bu 15 yıl içerisinde muvazzaf astsubaylar kendilerine verilmiş olan görevleri yerine getirmekle mükelleftirler. Bu askerler en az 4 yıl süren yüksekokul ve fakültelerden mezun ve açıklanan koşullara uygun kadın ve erkekleri kapsamaktadır.

Konuttan Faydalanma Hakkı Var mıdır?

Kuvvet Komutanlığı tahsis yetkisindeki konutlardan MSY 319-2 (B) TSK Konut Yönergesi esaslarına uygun şekilde emsali muvazzaf astsubaylar gibi istifade ederler.

Yorumlar

 1. Avatar of Beytullah Beytullah dedi ki:

  Benim dişte birşeyler var birde çok ufak asla belli olmayan göğsümde çizik var odun ufak çizmişti kaldı

 2. Avatar of Sena Sena dedi ki:

  Ama kılavuzda 1.62 yazıyordu. Emin miyiz bundan? Benim boyum 1.60 yapabilir miyim yani

 3. Avatar of Ömer Faruk Altuntaş Ömer Faruk Altuntaş dedi ki:

  Arkadaşlar 2 yıllık üniversite mezunuyum, nasıl Astsubay olabilirim. Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

  1. Avatar of Aydınlık Aydınlık dedi ki:

   Kardeş en üste yazıyor okuyabilirmisin

 4. Avatar of Sibel Sibel dedi ki:

  Astsubay olmak için askerî lise gerekli midir liseyi başka bir okulda okusak ta olurmu mesleki yada Anadolu gibi

 5. Avatar of Astsubay Revzete yaşar Astsubay Revzete yaşar dedi ki:

  Merhabalar ben 15 yaşındayım Astsubay olmak istiyorum ama ailem izin vermiyor. Bu benim küçüklük hayalim ailem her ne kadar olmaz diyorsada umudumu yitirmiyorum. Eğer bir gün ölürsem şehit olarak ölmek istiyorum. Buda benim son arzum. Bütün bay ve bayan askerlerimize iyi operasyonlar dilerim

 6. Avatar of Kübra Kübra dedi ki:

  Babam cezaevinde yatıyor ve çete örgütünden yargılanıyor ve bu durum benim astsubay veya subay olmama engel olurmu

  1. Avatar of NİHAL NİHAL dedi ki:

   ÜZGÜNÜM AMA OLUR MALESEF

 7. Avatar of Sema Sema dedi ki:

  Subay ve astsubay olmak için boyumuzun kaç olması lazim heryerde ayrı yaziyorda

 8. Avatar of Sema Sema dedi ki:

  Universiteden sonra bay olmak istiyorum boy oranı kaç olması lazım benim 1.59 da

  1. Avatar of Kübra Kübra dedi ki:

   Babam cezaevinde yatıyor ve çete örgütünden yargılanıyor ve bu durum benim astsubay veya subay olmama engel olurmu.

 9. Avatar of Sevde Sevde dedi ki:

  Boy güncel mi ya heryerde farklı kimi de 162 diyor

  1. Avatar of Sema Sema dedi ki:

   Aynen kaç olduğunu bulursan yazarmisin

 10. Avatar of İsimsiz İsimsiz dedi ki:

  Parmağımdan ameliyat olmuştum küçükken ameliyat olduğum belli oluyor gözle. Bu bir engel midir

  1. Avatar of NİHAL NİHAL dedi ki:

   engel malesef

 11. Avatar of 1zeynep 1zeynep dedi ki:

  Benim boyum 1.72 mesleki okuyorum, inşallah okulum bittiği gibi sınava girer ve geçerim de çünkü astsubay olmayı çok istiyorum. Allah’tan hayırlısı

 12. Avatar of Sultan güldağ Sultan güldağ dedi ki:

  Astsubaylık 158 sınır diyorsunuz fakat 162 kesin bir kanaat getirilebilirmisiniz

 13. Avatar of didar didar dedi ki:

  merhaba ben 3sinifim lise. subay olmak istiyorum ne yapmam lazm yardimci olun lutfen hangi sinava girip hangi sinava giricemi bilmiyorum acil yardim edin

 14. Avatar of kld kld dedi ki:

  1.56 boya sahibim ben girebilirmiyim acaba

  1. Avatar of Sadık Sadık dedi ki:

   Maalesef

   1. Avatar of Esma Esma dedi ki:

    En az kaç cm olmalı 17 yaşa göre

  2. Avatar of NİHAL NİHAL dedi ki:

   başvurular geçti

 15. Avatar of Bahar Bahar dedi ki:

  Merhaba benim kolumda dövme var bunun için engel olur mu

  1. Avatar of NİHAL NİHAL dedi ki:

   dövmeli dikişli çizikli kalıcı yara vb gibi belli olan şeylere yer verilmiyor

 16. Avatar of Nafiye Nafiye dedi ki:

  Ön lisans mezunuyum boyum 1.58 heryerde 1.62 yaziyo ben basvurabilirmiyim

 17. Avatar of Nafiye Nafiye dedi ki:

  1.58 boy bayanlarda yeterli mi emin misiniz 1.62 yaziyo heryerde

  1. Avatar of NİHAL NİHAL dedi ki:

   üzgünüm fakat alım olmaz boy sınırı 62

 18. Avatar of Gamze Gamze dedi ki:

  11/08/1992 doğumluyum lütfen başvuru yapabilir miyim