Astsubay Nasıl Olunur? 2021 Şartları ve Net Maaşlar

Askerlik mesleği yıllardır ülkemizin de birçok gencin vazgeçilmez hayalidir. Ortaokul ve lise çağında astsubay nasıl olunur diye soran gençlerimiz askerli okullara başlamakta ve bu okullardan mezun olarak astsubay görevine başlarlar. İçeriğimizde astsubay olmak için başvurular ne zaman yapılır? jandarma astsubay şartları ve maaşları hakkında tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Astsubay Nasıl Olunur? 2021 Şartları ve Net Maaşlar

Astsubay Nasıl Olunur? 2021 şartları ve tüm merak edilenler içeriğimizden öğrenebilirsiniz. TSK Bünyesinde astsubay olarak görev almak isteyen vatandaşlar için astsubay nasıl olunur araştırdık. Lise, ön lisans ve lisans mezunu adayların başvuru şartlarını ve astsubayların görevlerini listeledik. Devletdestekli.com olarak bizde maaşlarını, tüm başvuru süreci, sınavlar ve görevleri içeren, başvuru kılavuzu niteliğinde detaylı bir içerik hazırladık. İçeriğimizi inceleyerek astsubay veya jandarma astsubay olmak ile ilgili sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bu yazımızda Yedek astsubay nedir, astsubay nasıl olunur, erkek ve bayan astsubay olma boy ve kilo şartları nelerdir, erkek, kadın astsubay olma şartları nelerdir ve kara kuvvetleri astsubay alımı için hangi sınava girilir? maaşları ve tüm merak edilenleri detaylandırdık.

Astsubay Olma Şartları ve Net Maaşlar 2021

Astsubay olabilmek için öncelikle eğitim durumlarının en az lise mezunu olması şarttır. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinde ve Jandarma bünyesinde astsubay olmak için 2 farklı yol bulunmaktadır. Astsubay olabilmek için gençlerin önünde farklı seçenek şunlardır:

 1. Astsubay olmak için lise mezunu olmak veya üniversite sınavına girerek astsubay için istenen baraj puanını alarak Astsubay Meslek Yüksek Okullarından mezun olmak,
 2. Bunun yanında, Türk Silahlı Kuvvetleri her yıl düzenli olarak Kara, Hava, Deniz kuvvetleri ve Jandarma gibi askeri kurumlara astsubay alımı ilanlarına dışarıdan başvuru yaparak da astsubay olunmaktadır.

Bunun haricinde lise mezunu olan yani Yüksek Eğitim Almamış Olan Uzman Erbaşlarda, uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş yaparak astsubay olabilirler.

Astsubay olmak için liseyi bitirmiş olmanız veya üniversite sınavına girip astsubaylık için istenilen baraj puanını alırsanız Astsubaylık Meslek Yüksek Okuluna girerek 2 senenin sonunda astsubay olarak göreve başlayabilirsiniz.

Başvuru sürecindeki en belirleyici şart adayların adayların eğitim durumlarıdır. Eğitim öğrenim şartlarını kısaca özetlersek;

 • Astsubay olmak için en az lise veya dengi okullardan mezun olmanız yeterlidir. Lise mezunu olan adaylar YKS’ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) girmektedir. İki oturum şeklinden yapılan bu sınavlar Temel Yeterlilik Testi (TYT) , Alan Yeterlilik Testlerini (AYT) içermektedir.
 • Liseyi bitiren adaylar üniversite sınavlarından alınan puana ek olarak askeri mülakata girerek yeterli görüldükleri takdirde astsubay olabilirler.
 • Bu sınavlar üzerinden başarı sağlayanlar diğer şartları da taşıyorsa Astsubayı olma hakkına sahip olabilirler.
 • Üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümlerini tamamlamış olması öğrenim şartını sağlanması durumunda astsubay olma şansına sahip olunmaktadır.
 • Yine Astsubaylığa başvuru yapan lise mezunu olan adaylar üniversite sınavından aldıkları puanlara ek olarak askeri mülakata girerek yeterli görüldükleri takdirde astsubay olurlar.
 • Astsubaylığa başvuru yapacak olan 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite mezunu adaylar gerekli diğer başvuru şartlarını da yerine getirmesi halinde askerlik şubelerine başvurarak astsubaylık sınavlarına girebilir.

Astsubaylığa başvuruda bulunmak için adaylardan bazı özel ve genel şartların sağlamaları istenmektedir.

Astsubay Olma Genel Şartları 2021

Astsubay olmak için gerekli şartlar ise T.C. Vatandaşı olmak, herhangi bir sağlık sorununu olmamak, istenen yaş şartını sağlamak, en az 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu olmak ve lise mezunu ise girilecek üniversite sınavından başarılı bir puan almak, alınan bu puana ek olarak askeri mülakata girerek yeterli görülmektir. Bu özel şartlara haiz olan adayların başvuruları kabul edilerek astsubay olmaları sağlanır.

2021 astsubay olma özel şartlarının yanında meslekte görev alma genel şartları nelerdir merak ediliyor.

Öğrenim şartının yanında erbaş ve erlerden daha kıdemli olan askerler olan Astsubay olmak için genel şartlar;

 • Vücutta herhangi dövme, yanık, çizik gibi durumların olmaması,
 • 4 senelik fakülteleri bitirenlerin adına 28 yaş üstü olmamak,
 • 2 senelik fakülteleri bitirenlerin 26 yaşını aşmamış olmaması,
 • Lise ya da dengi okullardan mezun olmak,
 • 2 yıllık veya 4 senelik fakültelerden mezun olmak,
 • Diş yapısının kusursuz olması,
 • Vücut yapısının sağlam ve düzgün olması ve sorunun olmaması,
 • TSK’nın belirlemiş olduğu boy ölçü oranına sahip olmak,
 • Erkeklerde 1.64, Kadınlarda 1.58 boy minimum oran şarttır.
 • Askeri hastaneye sevk edilip sağlık raporu alınır, sonrasında sınavlara girmeye hak kazanılır.
 • Yine üniversite mezunu olan gençlerimiz Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından açılan alım ilanlarını takip ederek askerlik şubelerinde başvurularını yaparak Astsubaylık Sınavlarına girmeye hak kazanabilirler.

MSB Kara kuvvetleri Komutanlığı alımlar, başvurular ve sınav sonuçları ile ilgili tüm bilgilere Personel Temini Başkanlığından ulaşabilirsiniz.

Astsubay Yaş Sınırı 2021

Astsubay Yaş Sınırı 2021 yılında; 2 yıllık ön lisans fakültelerinden mezun olanlarda 26, lisans mezunları 4 yıllık fakülteleri bitirenlerde 28 yaştır. Bu yaşı aşmayanlar meslekte hizmet vermek için müracaat edebilir.

Bayan Astsubay Alımı 2021 Şartları (Boy Kilo Standartları)

Bayan astsubay alımı 2021 şartları olarak Bayan astsubay olmak için şartlar boy ve kilo tablosu farklıdır. Erkek astsubay gibi kadınlarda en az lise mezunu veya ön lisans, lisans mezunu olarak başvuruda bulunmalıdır. Yaş sınırı da aynı olup, Kadınlarda boy ve kilo standartları aşağıda tablo üzerinden belirtilmiştir.

19 yaş altı Bayan astsubay olma şartları boy ve kilo standartlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

YaşÖlçüEn Alt (Dahil)En Üst (Dahil)
15cm
kg
152,5
39,5
182,5
77,6
15,5cm
kg
155,5
42,1
184
79,5
16cm
kg
148,5
41,8
185
80,8
16,5cm
kg
158
44,9
186
82
17cm
kg
162
49,4
186
82,7
17,5cm
kg
162
50,4
186
83
18cm
kg
163
44
187
84
Bayan Astsubay Olma Şartları Boy Kilo Standartları

19 yaş ve üzeri bayanlarda boy ve kilo şartları sınırları;

BOY (cm)Ağırlık (KG) Alt Sınır Ağırlık (KG) Üst Sınır
1645172
1655272
1665272
1675373
1685473
1695474
1705575
1715676
1725677
1735778
1745879
1755880
1765981
1776081
1786082
1796183
1806284
1856589
1906994
1957299
20076104
20580109
21084115
Bayan Astsubay Olma Şartları Boy ve Kilo
Kadın Astsubay Olma
Astsubay nasıl olunur?

MSB tarafından kara kuvvetleri komutanlığına alınacak olan öğrenci adaylarının boy ve kilo standartlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Kara Kuvvetleri Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Kadın Astsubay olmak isteyenler ve erkekler için şartlar aynıdır. Hangi silahlı kuvvetler bünyesinde bu rütbe için sınava girecekse belirlenen şartları taşıması gereklidir. Kara Kuvvetleri tarafından alımlarda geçerli şartlar şöyledir;

Astsubay olma şartları şunlardır;

 • Yaş şartı, genel şartlar, sağlık ile ilgili şartlar sosyal durum ve ahlak ve karakter ile ilgili şartlar mevcuttur.
 • Genel şartlar kategorisinde kara kuvvetlerinde astsubay olacaklardan istenen şartlar Lise ve dengi okullar, en az iki yıl süreli meslek yüksekokulu veya dört yıl süreli fakülte/yüksekokul mezunu olmak şartıdır.
 • Yaş şartı en önemli şartlar arasındadır. Lisans eğitimi alanlar ve yüksek öğretim bitirenler için yaş şartı 28 yaş, daha kısa süreli okulları yüksekokul ve lise dengi okulları bitirenler için yaş şartı 26 yaşından gün almamış olmak gerekliliğidir.
 • Başvuru yapacak olan adayın sosyal durumları ahlak ve karakterler şartları subay için istenen ahlaki yükümlülükleri ile aynıdır.
 • Kara Kuvvetlerine dış kaynaktan Astsubay Temin Yönetmeliği’nin 6’ncı maddesinde düzenlenmiş olan “Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri” taşımak şartını yerine getirmek gereklidir.
 • Bu şartları 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Maddesinde barındırır.
 • Sağlık ile ilgili şartlardan en önemli olanları adayın vücut yapısı ve iskelet yapısı düzgün, ağız, çene ve diş yapısı muntazam, yüzünde fazla miktarda çiçek bozukluğu, çıban ve yanık izleri olmamak, dilinde pelteklik olmamak, vücudunda dövme olmamak, kekeme olmamak ve gözünde şaşılık gibi özür durumlarının bulunmaması gereklidir.
 • Türk Silahlı Kuvvetlerince Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırlarında olmak gereklidir. Asgari Erkek adaylar için 164 cm, bayan adaylar için 158 cm’den az olmamak şartı vardır.
 • Boy ve kilo vücut endeksinin istenilen sınırda olması gereklidir.
 • Astsubay adaylarının sağlık raporlarının sevk edildikleri askeri hastaneden başvurduğu sınıfa uygundur raporu alması gereklidir.
 • İstenen şartları taşıyan her aday astsubaylık sınavına başvurabilir. Astsubay olmak isteyenler bu şartları taşımalı ve yapılacak sözlü (mülakat) ve yazılı sınavlardan başarılı bir şekilde geçmeleri gereklidir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına Dış kaynaktan alınacak sözleşmeli Muvazzaf Astsubay alımlarına başvurularınızı buradan yapabilirsiniz. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na astsubay/subay alımlarının yapıldığını ve başvurularınızın bağlantımızın üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Astsubay Olmak İçin Girilen Sınavlar Nelerdir?

Astsubay olmak için girilen sınavlar sözlü, yazılı ve yeterlilik sınavlarıdır. 2 yıllık üniversite mezunu astsubay alımı ilanlarına başvuruda bulunabilmek için girilmesi gereken sınavlar 3 aşamalı olarak yapılmaktadır.

Bu aşamalar;

 • Sözlü sınav (50 Soru)
 • Yazılı sınav (En az 70 puan)
 • Fiziki kabiliyet yeterlilik sınavı olmak üzere 3 alanda sınava girerler.

Meslekte yer almak isteyenler 3 aşamalı sınavdan geçmeleri gereklidir. İlk aşama olan sözlü sınavdan geçmeleri ilk şarttır. Sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Türkçe, T.C. Anayasası, Türkiye Coğrafyası, İnkılap tarihi, Atatürkçülük, Uluslararası Kurumlar ve anlaşmalardan oluşmaktadır. Yazılı sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir ve sınavdan mutlaka en az 70 puan alınması gerekmektedir.

Astsubay yazılı sınavından başarılı olarak 70 puan ve üstünde geçerli puan alan adaylar mülakat sürecine girerler.

Peki Astsubay olduktan sonra Özel Kuvvetlerde Çalışmak istemez miydiniz? O zaman özel kuvvetlere nasıl girilir? isimli yazıya göz atabilir, bordro bereli olmak için başvuru şartlarını ve aşamalarını inceleyebilirsiniz.

Mülakat nasıl yapılır hemen inceleyelim.

Astsubaylık Mülakatı Nasıl Yapılıyor?

Mülakat sürecinde ilk olarak adayların sağlık muayeneleri yapılmaktadır. Sağlık muayenelerinde bakılan yüz, vücut, göz, diş gibi kriterlerden geçenler sonraki aşama olan Kişilik değerlendirmelerinden geçmeleri de gereklidir. Karakter ve ahlaki anlayışınızın ve sosyal durumunuzun anlaşılması için girilen testten kanaat puanı alarak  karakter testinden sonraki Fiziki kabiliyet yeterlilik mülakatından da geçmeleri gereklidir. Fiziki kabiliyet yeterlilik testinde adaylara 1500 m koşu yaptırılır ve sonuçlarına bakılır, sonrasında adaylar mekik ve şınav branşlarından değerlendirilecektir. Bu testten ise 40 baraj puanını geçmek gereklidir.

 • Şartları taşıyan ve yerine getiren adaylar en son olarak sözlü mülakata alınmaktadır. Sözlü mülakatta adayın kendini ifade etme yeteneği, görünüşü genel kültürü ve konuşma şekli ve diksiyonuna bakılmaktadır. Sözlü mülakattan da 70 almak gereklidir.
 • Tüm bu sınavların oranları ise başarılı sayılmak için şu şekilde belirlenir. Sözlü mülakat %15 oranında, yazılı sınavın etkisi %70’i ve fiziki yeterlilik testi %15 oranında etkilidir. Bu oranlarda etki eden sınav puanlarından başarılı olan adayların listeleri belirlenir.
 • Meslekte görev almak isteyenler tüm bu yazılı sınav sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik testlerinden geçerek başarılı oldukları takdirde meslek yüksekokullarında 2 yıllık eğitim alarak Astsubay çavuş rütbesi alarak atanmaktadır.
 • Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimi almak gereklidir. Eğitimi başarıyla tamamlayan astsubay çavuş rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın, sınıf okuluna gönderilmektedir. Eğitimden sonra ise Kara Kuvvetleri birlik ve kurumlarına atanma işlemi başlatılır. Atananlar tüm bu eğitimleri aldıktan sonra görevlerine başlatılmaktadır.
 • Astsubay meslek yüksekokulları TSK bünyesinde Kara kuvvetleri, hava kuvvetleri,  deniz kuvvetleri, bando ve Sağlık olmak üzere 5 kısma ayrılmaktadır. Her kurumunda şartları birbirinden farklı olması ile birlikte genelde yazımızda ki şartları yerine getirmek gereklidir.

Eğer Subay olmak gibi bir amacınız varsa  Subay nasıl olunur? merak ediyorsanız hem erkekler için hem de kadın subay nasıl olunur? içeriğimizi okuyun ve mesleğin inceliklerini öğrenin.

Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay Maaşı 2021’de ortalama olarak 5 bin 500 TL’den başlayarak 6, 7 bin TL civarından 10.000 TL’ye kadar yükselebiliyor. Astsubay maaşları görev yapılan bölgeye ve süreye göre değişkenlik gösterir. Göreve yeni başlayan bir astsubay 2021 yılında ortalama olarak 5.500 TL maaş alırken, kıdemli astsubay ise 7.000 TL’ye kadar maaş alır.

Astsubayların, en az 5.500 TL’den başlayan tutarlarda maaş aldıkları ve herkesin görev yaptığı bölgeye, sınıfa ve derece kademesine birliğe, operasyon sayısına, sigorta ve BES kesintisine, evli olup olmadığına, çocuk sahibi olup olmadığına, derece ve kıdemine, rütbesine göre farklı miktarlarda göre maaşının değiştiği söylenebilir.

Yeni Mezun Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Astsubay çavuş rütbesiyle mesleğe yeni başlayan astsubay maaşı 5 bin 500 TL civarındadır. Ancak bu miktar kıdem ve rütbe artışına bağlı olarak zaman içinde yükselecektir.

Astsubay Ne İş Yapar?

Astsubaylar kurum içerisinde görev alan emir-komuta zincirindeki konumların yanı sıra muhabere ve askeri eğitim gibi farklılık gösteren alanlarda da görevleri üstlenirler. Astsubayların yaptıkları işler ise şöyledir;

 • Kendisine verilen muhabere görevlerini yerine getirmek,
 • Sorumlu olduğu yerleşkelerin güvenliğini sağlamak,
 • Birlikler arası iletişimde görev almak,
 • Sorumlu olduğu yerleşkelerin nöbet, giriş veya çıkış hizmetlerini düzenlemek,
 • Taşıtlarda yahut başka silahlı araçlarda nişancı olmak,
 • Subaylar ile er ve erbaşlar arasındaki ilişkileri düzenlemek,
 • Atölye gibi çeşitli çalışma faaliyetlerinin yürütüldüğü alanlarının düzen ve temizliğini sağlamak.
 • Düşman hava araçları ile mücadele etmektir.

Astsubaylar Kaç Yıl Görev Yapar?

Muvazzaf astsubayların hizmet zorunluluğu yani görev süresi ise 15 yıl olarak belirlenmiştir. Bu 15 yıl içerisinde muvazzaf astsubaylar kendilerine verilmiş olan görevleri yerine getirmekle mükelleftirler. Bu askerler en az 4 yıl süren yüksekokul ve fakültelerden mezun ve açıklanan koşullara uygun kadın ve erkekleri kapsamaktadır.

Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksekokulu

Bu üniversite Türkiye’de subay yetiştiren bir okul olarak yer alır. MSÜ sınavları her eğitim öğretim dönemi için, ÖSYM tarafından yayınlanan tarihlerde askeri öğrenci belirleme sınavı olarak ayrı yapılır.

Kara Harp Okulu 2021-MSÜ sayısal, eşit ağırlık, sözel puanı ile, Deniz ve Hava Harp Okulu 2021-MSÜ sayısal puanı ile başvuru almaktadır. MYO için ise Kara, Hava, Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu başvuru puanları 2021-MSÜ Sayısal, eşit ağırlık ve genel puan türleri ile alım yapmaktadır. Astsubay MYO için en fazla yaş sınırı 21’dir. Harp okulları ise en çok 20 yaş şartı aranmaktadır.

MSÜ Astsubay Meslek Yüksekokulları Yerleştirme aşamaları;

 • 2021-YKS Temel yeterlilik testi
 • Fiziki yeterlilik testi ve mülakat
 • Sağlık muayene işlemleri

Tercihler Personel Temin Dairesi Başkanlığı web sayfası aracılığı ile yapılır.

MSÜ Astsubay MYO Mezunları Ne İş Yapar?

Mezun olanlar görev başı eğitimi, yurt içi ve yurt dışı kurslar, komanda ihtisas kursu, yabancı dil eğitimleri, özel kuvvetlere katılma, astsubaylıktan subaylığa geçiş imkanlarından yararlanabilmektedir. Ayrıca yurtdışı görevlerinde, MSÜ mezunu astsubaylar Türk NATO birlikleri bünyesinde daimi olarak veya geçici görev yapabilirler.

İki yıllık eğitimlerini bitiren askeri öğrenciler Meslek Yüksekokulu Kara Astsubay Diploması alırlar. Astsubay çavuş olarak mezun olmuş olurlar. Ön lisans mezunları lisanslarını tamamlayabilir, muvazzaf subaylığa geçiş sınavlarına da müracaat edebilir. Mezun olmuş askeri öğrencilere;

 • Astsubay diploması
 • Ön lisans diploması
 • Diploma eki verilir. Diploma eki AB ülkelerinde yani yurt dışında geçerliliği olan bir belgedir.

MSÜ mezunu kadınlar zaten astsubaylık başvurusu yapamıyorlar. Kadınlar için yalnızca Hava ve Kara Harp Okulu subay kadroları açılmaktadır. Mezun olduktan sonra TSK bünyesinde hizmetlerine başlayabilirler.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

Yedek astsubay, 2 yıllık üniversite mezunları olan adaylar arasından alınan astsubaylardır. 2 yıllık mezun olan ve başvuruda bulunan adaylar yedek astsubay olarak 12 ay boyunca görev alacak ve 10 ay boyunca maaş alacaklar.

Yedek Astsubay olmak isteyenlerin Mili Savunma Bakanlığı tarafından aday öğrenci olarak başvurularının kabul edilmesi için başvuru şartları aşağıdaki gibidir. Bu şartları taşıyanlar astsubay olabilir.

 • Lise veya dengi okullardan ve 2 yıllık ya da 4 senelik fakültelerden mezun olmak ilk şarttır.
 • Yaş şartını sağlıyor olmak gerekir.
 • Ağız diş yapısının kusursuz olması istenir.
 • Fiziken vücut yapısının sağlam ve düzgün olması ve  herhangi vücut sorunun olmaması gerekmektedir.
 • Vücutta hiçbir şekilde dövme, çizik, yanık yara izi, ameliyat izi vb. gibi kusurların olmaması,
 • TSK’nın belirlemiş olduğu boy ölçü oranına sahip olma.
 • Erkek adayların 1.64 cm, kadın adayların 1.58 cm boy şartını taşıması beklenir. Şartları taşıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

Yedek Astsubay Yaş Sınırı

Yukarıda verilen müracaat şartlarına ek olarak lisans ve önlisans mezunları için yaş sınırı aşağıdaki gibidir;

 • 4 yıllık üniversite mezunlarının yaş şartı; 28 yaş üstü olmamak,
 • 2 yıllık üniversite mezunu olanların yaş şartı; 26 yaş üstü olmamak gerekiyor.

Jandarma Genel Komutanlığına Ve Sahil Güvenlik Komutanlığına Astsubay Alımları

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarına Kadın Erkek Astsubay alımları 15 Mart 2021 tarihinde başladı ve 28 Mart 2021 tarihinde sona ermiştir. Yeni kadrolar yayınlandığında güncellenecektir. Sayfamızı takip edebilirsiniz.

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

Jandarma astsubaylığı için en az lise mezunu olmanız yeterlidir. Lise mezunu olan adaylar YKS’ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) girmektedir. Bu sınavlara giren ve sınavlardan başarı sağlayan adaylar, jandarma astsubay olma şartlarını da taşıyorlar ise Jandarma Astsubayı olma hakkına sahip olabilirler.

2021 Jandarma astsubaylık şartları nelerdir? kısaca özetleyecek olursak;

 • T.C Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engel bulunmaması,
 • Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre, başvuru yapılan yılın 1 Ocak tarihi itibarı ile 21 yaşını bitirmemiş olmak,
 • Dış Kaynaktan Sözleşmeli/Muvazzaf Astsubay Temini Yaş Şartı ise; Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının biri itibariyle 27 yaşını, lisansüstü öğrenimini tamamlamış olanlar için 32 yaşını bitirmemiş olmak.
 • Evli, çocuklu veya hamile olmamak,
 • Herhangi bir kadın veya erkek ile nikahsız olarak birlikte yaşamamak,
 • Türk Ceza Kanunun ‘Genel Ahlaka Karşı Suçlar’ başlıklı 7. bölümdeki suçlarını işlememiş olmak,
 • Kişinin herhangi bir adli veya idari soruşturması olmaması, 26/09/2004 tarihli 5237 sayılı Kanunun 53. maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, kasten işlenen bir suçtan dolayı hüküm giymemiş ve hapis cezası almamış olmak,
 • Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzen ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, hırsızlık, rüşvet, dolandırıcılık, sahtecilik gibi suçtan olan bir soruşturma veya bunun gibi etkenlerin bulunmaması,
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Herhangi bir neden ile askeri okullardan Emniyet Teşkilatına bağlı okullar ile Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumlarından ayrılmamış veya çıkarılmamış olmak,
 • Terör örgütleri ile yasal veya yasa dışı eylem, toplantı, yürüyüş gibi durumlara karışmamış olmak ve desteklememiş olmak,
 • Bakanlar Kurulu kararları ve mahkeme kararlarınca terör örgütü olarak kabul edilmiş tüm terör örgütleriyle herhangi bir irtibatı ve durumu bulunmamak,
 • Siyasi bir partiye üye olmadığına dair yazılı beyanda bulunması,
 • Başvuru yapılan yıl YKS sınavında geçici kayıt tarihinden önce lise ve dengi okullardan mezun olma durumunda olmak,
 • Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Fakülte ve Meslek Yüksek Okulları Temin Yönetmeliğinde belirtilen hususlara uygun olmak,
 • Yükseköğretim programları için kayıt yaptırmaya engel oluşturmamak şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Jandarma Astsubay olmak için gerekli mezuniyet ve başvuru şartları bu şekildedir. YKS ‘de alınan sözel, sayısal ve eşit ağırlık sınav puan türlerine göre baraj komutanlıklar tarafından verilen ilanlarda açıkça belirtilmektedir.

Tüm Resmi açıklamaları Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı internet adresi üzerinden “Seçme Sınavlarına Çağrılma” duyurusu üzerinden görebilirsiniz.

YKS’ ye başvurularını yapan astsubay ve subay adayları Jandarma Genel Komutanlığı tarafından erişime açılan sayfa üzerinden ikinci başvurularını yaparlar. Bu aşamada başvuruları olumlu sonuçlanan adaylar ön sağlık yeterlilik testi, spor mülakatı ve sözlü sınava girerler. Bütün sınavları geçtiklerinde İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde göreve başlanacaktır.

Jandarma Kadın Astsubay Nasıl Olunur?

Jandarma Kadın Astsubay alımları da gerçekleştirilmektedir. Kadın jandarma astsubay olmak isteyenlerin lise veya dengi okullardan ve 2 yıllık ya da 4 senelik fakültelerden mezun olma şartını sağlıyor olması gerekmektedir. Lisans yani 4 yıllık üniversite mezunları kadınlar için yaş şartı; 28 yaş üstü olmamak, 2 yıllık üniversite mezunu olanların yaş şartı; 26 yaş üstü olmamak, Ağız diş yapısının kusursuz olması istenir.

Jandarma Astsubay Ne iş Yapar?

Jandarma astsubay, kırsal ve dağlık alanlarda ve bölgeler de yoğunluklu olmak üzere tüm yurtiçinde ki kamu düzenini ve emniyeti sağlayan silahlı genel kolluk kuvveti askeridir. İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görevini sürdüren jandarma astsubay, kanun ve yönetmeliklere aykırı faaliyetleri engellemekle yükümlüdür.

Jandarma Astsubay Ne Kadar Maaş Alıyor?

Jandarma Astsubay Kariyerinde Maaşlar ise; En düşük ortalama 5.500 TL ila 8.030 TL arasında maaş almaktadır. Ortalama maaşı 6.700 TL civarında olmaktadır.

Astsubay Olma Şartları
Astsubay Alım Şartları

2021 Jandarma Astsubay Maaşı Ne Kadar?

2021 jandarma astsubay maaş tutarı 5.500 TL’den başlar, kıdem, bölge vb. kriterlere göre 12 bin TL’ye kadar yükselebilir.

2021 Hava Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Yine 5 bin 500 TL’den başlayan hava astsubay maaşı 15 bin TL’ye kadar yükselebilir.

2021 Deniz Astsubay Maaşı Ne Kadar?

5 bin 700 TL’den başlayan maaşları göreve bağlı olarak 10 bin TL maaş ödemesi alabilirler. Terör bölgelerine yakın konumda operasyonlara giden deniz astsubaylarının maaşında ilaveten 1.500 TL terör tazminatı da olur.

Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşı Ne Kadar?

En yüksek rütbe olan “Ast. Kıdemli Başçavuş” meslekte uzun yıllar ülkelerine hizmet vererek bu rütbeye yükselirler. Meslekte 21 yıl kıdemi olan astsubay kıdemli başçavuşlar 2021 yılında 7 bin ile 7 bin 500 TL arasında maaş alabiliyorlar. Terör tazminatı olarak (bu bölgelerde çalışanlar) 1000 TL ile 1500 TL arasında da terör tazminatı alabilir.

Yorumlar

 1. Avatar of Ömer Faruk Altuntaş Ömer Faruk Altuntaş dedi ki:

  Arkadaşlar 2 yıllık üniversite mezunuyum, nasıl Astsubay olabilirim. Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

 2. Avatar of Sibel Sibel dedi ki:

  Astsubay olmak için askerî lise gerekli midir liseyi başka bir okulda okusak ta olurmu mesleki yada Anadolu gibi

 3. Avatar of Astsubay Revzete yaşar Astsubay Revzete yaşar dedi ki:

  Merhabalar ben 15 yaşındayım Astsubay olmak istiyorum ama ailem izin vermiyor. Bu benim küçüklük hayalim ailem her ne kadar olmaz diyorsada umudumu yitirmiyorum. Eğer bir gün ölürsem şehit olarak ölmek istiyorum. Buda benim son arzum. Bütün bay ve bayan askerlerimize iyi operasyonlar dilerim

 4. Avatar of Kübra Kübra dedi ki:

  Babam cezaevinde yatıyor ve çete örgütünden yargılanıyor ve bu durum benim astsubay veya subay olmama engel olurmu

 5. Avatar of Sema Sema dedi ki:

  Subay ve astsubay olmak için boyumuzun kaç olması lazim heryerde ayrı yaziyorda

 6. Avatar of Sema Sema dedi ki:

  Universiteden sonra bay olmak istiyorum boy oranı kaç olması lazım benim 1.59 da

  1. Avatar of Kübra Kübra dedi ki:

   Babam cezaevinde yatıyor ve çete örgütünden yargılanıyor ve bu durum benim astsubay veya subay olmama engel olurmu.

 7. Avatar of Sevde Sevde dedi ki:

  Boy güncel mi ya heryerde farklı kimi de 162 diyor

  1. Avatar of Sema Sema dedi ki:

   Aynen kaç olduğunu bulursan yazarmisin

 8. Avatar of İsimsiz İsimsiz dedi ki:

  Parmağımdan ameliyat olmuştum küçükken ameliyat olduğum belli oluyor gözle. Bu bir engel midir

 9. Avatar of 1zeynep 1zeynep dedi ki:

  Benim boyum 1.72 mesleki okuyorum, inşallah okulum bittiği gibi sınava girer ve geçerim de çünkü astsubay olmayı çok istiyorum. Allah’tan hayırlısı

 10. Avatar of Sultan güldağ Sultan güldağ dedi ki:

  Astsubaylık 158 sınır diyorsunuz fakat 162 kesin bir kanaat getirilebilirmisiniz

 11. Avatar of didar didar dedi ki:

  merhaba ben 3sinifim lise. subay olmak istiyorum ne yapmam lazm yardimci olun lutfen hangi sinava girip hangi sinava giricemi bilmiyorum acil yardim edin

 12. Avatar of kld kld dedi ki:

  1.56 boya sahibim ben girebilirmiyim acaba

  1. Avatar of Sadık Sadık dedi ki:

   Maalesef

   1. Avatar of Esma Esma dedi ki:

    En az kaç cm olmalı 17 yaşa göre

 13. Avatar of Bahar Bahar dedi ki:

  Merhaba benim kolumda dövme var bunun için engel olur mu

 14. Avatar of Nafiye Nafiye dedi ki:

  Ön lisans mezunuyum boyum 1.58 heryerde 1.62 yaziyo ben basvurabilirmiyim

 15. Avatar of Nafiye Nafiye dedi ki:

  1.58 boy bayanlarda yeterli mi emin misiniz 1.62 yaziyo heryerde

 16. Avatar of Gamze Gamze dedi ki:

  11/08/1992 doğumluyum lütfen başvuru yapabilir miyim

 17. Avatar of Selin Selin dedi ki:

  Astsbuay bayan boy 158 derken en az 162 diye biliyrodum ne zaman degidiklik yaptilsr bh kadar dusurceklerini sanmazdim.Insallah dogrudur…

 18. Avatar of Zehra Zehra dedi ki:

  Merhaba ben astsubaylık icin başvurdum boyum 1 59 başvurabilirmiyim?

  1. Avatar of . . dedi ki:

   Bunun için bu kadar ugrasicagima normal bı bölüm okurum daha iyi

  2. Avatar of Selin Selin dedi ki:

   160 di 162 yr cikardilsr diye biliyorum bende 158 im bu sitede en az 158 diyor anlamadim

 19. Avatar of Yönetim Yönetim dedi ki:

  2020-KPSS Ön Lisans Sınav Sonuçları Açıklandı. Başvurular devam ediyor..

  1. Avatar of Merve Merve dedi ki:

   Bayan astsubaylık başvuru devam ediyor mu

 20. Avatar of Hatice Hatice dedi ki:

  Merhaba ben 2020 on lisans kpss de 60 puan yaptım yaşım 26 boy 1.63 ben başvurabiliyor muyum

 21. Avatar of Mehmet Ali Mehmet Ali dedi ki:

  Ya benim kolumda ameliyat izi bulunmakta ama üzerinden 9 sene sene geçti doktor hatasından ameliyat oldum bu şartların hepsini yaparsam yani sınavlar geçersem beni kolumdan alırlarmi amleyat izim doktor yüzünden oldu

 22. Avatar of Ayşe Ayşe dedi ki:

  Bı de bazı sitelerde 160 boy sınırı diyorlar farklı farklı boy sınırı söyleyen siteler var 158 kesin midir acaba.

 23. Avatar of Ayşe Ayşe dedi ki:

  Merhabalar ben liseyi ilk iki sene örgün okudum diğer iki seneyi açıktan bitirdim.boyum 159, 160 falan subay ya da astsubay olabilir miyim.acik lise mezunu olmam buna engel olur mu?

 24. Avatar of Hasan Hasan dedi ki:

  2 yıllık okul mezunuyum. Bu yıl kpss ye gireceğim. Yaşım 26. Boyum 1.64. sıkıntı çıkar mı?

 25. Avatar of tuğba tuğba dedi ki:

  merhaba 157 boyundayım kılavuzda boyum geçerli olduğu söyleniyor kpss den en az kaç almak lazım önlisans mezunuy7um

 26. Avatar of Kemal Kemal dedi ki:

  Belimde bı yanık izi var bı sorun olurmu sizce

 27. Avatar of Cuma Cuma dedi ki:

  Ben 21 yaşındayım önlisans mezunuyum boy 1.65 veya 1.64 herhangi önlisans olabiliyor mu yoksa bölüm kriteri varmı

 28. Avatar of Rumeysa Rumeysa dedi ki:

  Mrblar onlisans mezunuyum 24 yasindayim boyum 1.60 ve alimlar oomadi daha ne zaman olur bilgisi olan varsa cevaplarsa cok sevinirim birde bir sorum daha olucak bir arkadasimda 1.58 onuda alirlarmi yoksa boydna kaybediyormu

 29. Avatar of Batuhan Batuhan dedi ki:

  Hayır 1.56cm almazlar en az 158 cm

 30. Avatar of Meryem Meryem dedi ki:

  Merhaba önlisans mezunuyum. Kimi kılavuzda boy sınırı 1.53 diyor.
  Yaş 22 sizce 1.56 boy ile ilgili alımlar olur mu ?

 31. Avatar of Muslum demir Muslum demir dedi ki:

  Ben 4 yillik universite okuyorum suan 4. Siniftayim okulu bitirmeden astsubay olmak istiyorum acaba olabilirmiyim ? Cunku sonucya 4 senedir universite okuyorum yani 2 senelik universite seceneginden faydanalabilirmiyim

  1. Avatar of Yardımcı olduysam Yardımcı olduysam dedi ki:

   O 2 yıl meslek yüksek okulu için geçerli

 32. Avatar of Sibel Sibel dedi ki:

  Merhaba çoğu sitede 1.58 ile alım yazıyor ama bu site de 1.58 ilede alım olur yazmışsınız gerçekten olurmu ben çok istiyorum ama boydan dolayı başvuru zamanında başvurmamıştım

 33. Avatar of Mine Mine dedi ki:

  Ön lisans mezunuyum boyum 1.58 kpss puanim 65 astsubay olabilirmiyim cevremden herkez boydan kaybedecgimi söylüyor

 34. Avatar of bordo bere bordo bere dedi ki:

  bayanlarda bordo berelık ıcın boy sınırı varmı