Ayçiçek Tohumuna Hibe Desteği Verildi

Ayçiçek Tohumuna Hibe Desteği Verildi

Vatandaş ucuz yağ tüketsin diye çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den ayçiçeği tohumuna hibe desteği verileceği müjdesi verildi. Yağ fiyatlarını düşürmek amacıyla harekete geçilmesinin ardından, Ayçiçek tohumuna hibe desteği verileceği açıklandı.

Ayçiçek fiyatlarında yaşanan yükseliş büyük eleştiri konusu olmuş, zamlar sonrasında oluşan yeni fiyatlar vatandaşın alım gücünü düşürmüştü. Konu hakkında Merkez Bankası sekretaryası tarafından yürütülen Gıda Komitesi Toplantısı ile vatandaşa müjdeli haber geldi. Gıda komitesi toplantısında tarımsal desteklemeler, Ayçiçek tohumu hibesi, ayçiçeğine prim fark ödemesi gibi yöntemlerle yağ fiyatları için indirim yapılması adına çalışmalar başladı. Yağ fiyatları artış nedenleri, sıvı yağ fiyatlarında indirim yapılacak mı, fiyatlarda ki son durum nedir? merak edilenler içeriğimizde bulabilirsiniz.

Ayçiçeği tohumundan 30 Haziran’dan sonra da gümrük vergisi alınmayacak

Ayçiçeği tohumu ithalatında gümrük vergisi alınmama uygulaması 30 Haziran’dan sonra da devam edecek, ham ayçiçeği yağında ise gümrük vergisi oranı 1 Temmuz’dan itibaren yüzde 10 olarak uygulanacak.

İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, dünya genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bitkisel yağların fiyatlarında yaşanan artışın önüne geçilebilmesi ve iç piyasa fiyatlarının makul seviyelerde tutulabilmesi amacıyla 1 Temmuz’dan itibaren ayçiçeği tohumunda gümrük vergisi oranı yüzde sıfır olarak uygulanmaya devam edilecek.

Ham ayçiçeği yağı için gümrük vergisi ise %10 olarak belirlendi.

Her iki ürün için 30 Haziran’a kadar gümrük vergisi alınmaması yönünde daha önce düzenleme yapılmıştı.

Yağ Fiyatları İçin Harekete Geçildi

Yağ fiyatlarını düşürmek için harekete geçildi. Ayçiçeği fiyatlarını düşürmek amacıyla başlatılan destek adımları sürüyor. Yapılan çalışmalardan sonra vatandaş ucuz yağ tüketecek. Vatandaş ucuz yağ tüketsin diye Ayçiçek tohumuna hibe desteği verilecek. Birincil ve ikincil üretime fark (prim) ödemesi yapılacak.

TOHUMA HİBE DESTEĞİ BAŞLATILDI

Ayçiçeğinde hem tohum olarak hem de yağ olarak yapılacak ithalatta 1 Temmuz’a kadar gümrüklerin sıfırlanmasının ardından tohuma hibe desteği başlatıldı.

Ayçiçek Tohumuna Fark Ödemesi Yapılacak

Ayçiçek tohumuna Birincil ve ikincil üretime fark ödemesi yapılacak.

MB tarafından Para Politikası Kurulu toplantı özetinde “yurt içi katı-sıvı yağ fiyatlarındaki artışlar hız kesmekle beraber devam etti” diyerek altını çizdiği yağ fiyatlarını düşürmek destek adımları sürüyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ayçiçeği üretimini artıracak projelerde belirli hibe oranlarında tohum temin edilerek ekiliş yapıldığını belirterek, “Tarımsal destekleme kararında yer alan havzalarda yetiştirilen birinci ve ikinci üretim ayçiçeği ürünü için 50 kr/ kg fark ödemesi desteği ödeniyor” diye konuştu.

Ayçiçek Tohumuna Hibe Desteği Verildi

Fark (Prim) desteği olarak adlandırılan fark ödemesi 18 üründe uygulanıyor. Yağlık ayçiçeğinde 2020 yılında kilo başına 40 kuruş olan destekleme primi 2021 yılında 10 kuruşluk artışla 50 kuruşa yükseltildi. 2021 yılında ayçiçeği için havza bazlı fark ödemesi desteği olarak 50 kuruş destek ödemesi yapılacak.

Farkını Devlet Ödeyecek, Vatandaş Ucuz Ayçiçek Yağı Tüketecek!

Yağ fiyatlarına ilişkin yaşanan sıkıntılar Merkez Bankası’nın sekretaryasını yürüttüğü Gıda Komitesi’nde masaya yatırılırken, fiyat düşüşlerinin hızlı şekilde sürmesi bekleniyor.

Bakan Pakdemirli;

”Yağ ihtiyacının yüzde 85’inin karşılandığı ve dünyada stratejik hale gelen ayçiçeğinde ürün planlaması, ikinci ürün olarak desteklenmesi, tohum desteği, çiftçinin bilinçlendirilmesi konularında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Havza bazlı destekleme modeli ile ekolojik ve ekonomik olarak yetiştiriciliğin en uygun olduğu havzalarda yetiştirilecek ürün deseni listeleri oluşturulduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “İnsan ve hayvan beslenmesi bakımından önemli (ayçiçeğinin de yer aldığı) 21 ürünün desteklenmeye devam ediliyor” dedi.

Bakan Pakdemirli, stratejik ve arz açığı olan ürünlerin öncelikli olmak üzere üretim artışı sağlamak amacıyla il tarım ve orman müdürlüklerince hazırlanan projelere kaynak ayrıldığını belirtti. Pakdemirli, bu kapsamda 2021 yılı ayçiçeği üretimini artıracak projelere belirli hibe oranlarında tohum temin edilerek ekiliş yapıldığını söyledi.

Yine; Bakanlık tarafından yazlık ekim yapılabilecek 21 ilde 7 ürünün tohumun %75’i hibe olarak verilebilecek. Bu ürünlerin arasında Ayçiçeği de bulunuyor. % 75 hibeli tohum desteği içeriğimizde konu ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Ayçiçek Tohumuna Hibe Desteği Verildi

Devlet Ayçiçek Fark Ödemesi Yapacak, Sıvıyağ Fiyatları Kademeli Olarak Düşürülecek!

Konu hakkında Gıda komitesine gerekli bilgiyi veren Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli yağ ihtiyacının yüzde 85 gibi büyük bir bölümünün ayçiçekten karşılandığını belirtirken dünyada da stratejik bir konuma gelen ayçiçeği için ürün planlanmasını, tohum desteği, çiftçinin bilinçlendirilmesi ve ikinci ürün olarak desteklenmesi konusunda çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Bakan Pakdemirli yürütülen çalışmalar kapsamında havza bazlı destekleme modeli ile ekolojik ve ekonomik olarak yetiştiriciliğin en uygun olduğu havzalarda yetiştirilecek ürün deseni listeleri oluşturduklarını söyleyerek ay çiçeğinin de aralarında yer aldığı insan ve hayvan beslenmesi bakımından önemli 21 ürünün desteklemeye devam ettiklerini dile getirdi.

Bakan Pakdemirli, üreticiyi koruyacak ve tüketiciyi gözetecek şekilde fiyat oluşumuna zemin oluşturma konusunda çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Zeytinyağına ilişkin alınan tedbirlerin de Gıda Komitesi’nde konuşularak alındığını anımsatan Bakan Pakdemirli, yukarı yönlü riskler yaşanmayacağını ifade ederek, fiyatların sürdürülebilir seviyelere düşeceğine inandığını kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!