4 Boyutlu Renkli Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2021

Ebeveynlerin merakla bekledikleri bebekleri için araştırdıkları 4 boyutlu ayrıntılı (renkli) ultrason fiyatları hakkındaki detaylar içeriğimizde

4 Boyutlu Renkli Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2021

Ayrıntılı yani detaylı ultrason anne adaylarını yakından ilgilendirmektedir. Anne karnındaki bebeğin, gelişimini, sağlık durumunu kısacası her anını incelemeye yarayan ultrason, riski gebeliklerde de büyük önem taşımaktadır. Bebeğin organlarını, kalıtsal hastalığını var olup olmadığını görüntüleyen, bebeğin sakat doğma riskinin en aza indirmesi için tedbir amaçlı her anne adayına belirli haftalar aralığında uygulanmaktadır. Ayrıntılı ultrason doktorlar tarafından doğum riskini önleyici bir tedbir olarak anne adaylarına öneriliyor. Bebeğin organ gelişiminin büyük bir kısmının tamamlanmasıyla ayrıntılı ultrason, 19. ve 23. haftalar arasında gerçekleştirilen görüntülemedir. Asıl amaç anne karnındaki bebeğin doğumsal hastalıklarını belirlemektir. Bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarının merak ettikleri konular arasında detaylı, ultrason nedir, nasıl yapılır, özel hastanelerde ayrıntılı ultrason fiyatları 2021 yılında ne kadar oldu, Ayrıntılı Ultrason Fiyatları belirleyen unsurlar nelerdir, hangi hastalıklar ayrıntılı ultrasonla belirlenir tüm bunların cevaplarının yanında; Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde ayrıntılı ultrason fiyatları ne kadar, Ankara, İstanbul, Lokman Hekim Özel hastanesi ayrıntılı ultrason fiyatları 2021, 4 boyutlu ultrason fiyatları ve renkli detaylı ultrason ücretlerinin tüm detaylarını yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Özel Hastanelerde Ayrıntılı (Renkli) Ultrason Fiyatları 2021

Özel Hastanelerde Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2021 yılında aşağıda ki gibidir;

 • İstanbul Kolan İnternational Hastenesi; Ayrıntılı ultrason fiyatı 500 TL-600 TL aralığındadır. Hastanenin internet sitesinden ya da 444 1 443 no’lu çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz.
 • Ankara Özel 100. Yıl Hastanesi; Detaylı ultrason fiyatı 350 TL-450 TL aralığındadır.
 • İzmir Medical Park Hastanesi; Hastanede yapılacak olan ayrıntılı ultrason fiyatı 400 TL-500 TL arasında değişmektedir. Randevu almak için tıklayınız.
 • Bursa Özel Medical Park Hastanesi; 400 TL-500 TL aralığında ayrıntılı ultrason yapılmaktadır.
 • Eskişehir Özel Acıbadem Hastanesi; Acıbadem Sağlık Grubu Eskişehir’de bulunan Acıbadem hastanesinde ayrıntılı ultrason fiyatı 450 TL’dir.

Fiyatlar yaklaşık olarak verilmiş olup her hastanenin fiyatlarında değişiklik göstermektedir. Güncel ve net bilgi için hastanelerden bilgi alabilirsiniz.

4 Boyutlu Detaylı Ultrason Nedir?

Ayrıntılı ultrason detaylı ultrason olarak da bilinmektedir. Anne adaylarını ve bebekleri yakından ilgilendirmektedir. Gebelikte belirli haftalarda gerçekleştirilen görüntüleme yöntemi olan ayrıntılı ultrason, anne karnındaki bebeğin organ gelişiminin büyük bir çoğunluğunun gerçekleşmesi sebebiyle 19. ve 23. haftalarda yapılmaktadır. Ayrıntılı ultrason, gebelik döneminde bebekte kalıtsal hastalıkların var olup olmadığını göstermektedir. Ayrıntılı ultrason anne karındaki bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir.

Ayrıntılı Ultrasonda Tespit Edilen Hastalıklar

Riskli durumlardan ya da doktorun şüphelenmesiyle 3-4 kez yaptırılan detaylı ultrason, bir sorun yaşanmadığı taktirde genellikle gebelik dönemi boyunca yalnızca bir kez yapılmaktadır. Ayrıntılı ultrason sayesinde anne karnındaki bebeğin kalıtsal hastalıkları önceden tespit edilmektedir. Çoğu organ detaylı bir şekilde izlenebilmektedir. Bunlar; bebeğin kalbi, beyni, omurgası, kafa içi yapısı, iç organları, bağırsak, böbrek, yüz, kol ve bacaklardır. Bu organların detaylı bir şekilde incelenmesiyle, belde açıklık, yarık damak, el ayaklarda olabilen dışa dönüklük, parmaklarda fazlalık ya da eksiklik gibi sağlık sorunları doğum gerçekleşmeden önce anne karnında ayrıntılı ultrason sayesinde tespit edilmektedir. Ayrıntılı ultrason da gerçeklik payı %90 civarındadır.

Ayrıntılı ultrasonda görülebilecek hastalıklardan birkaçı;

 • Bebeğin kalbinin yapısal bozukluklar
 • El ve ayaklarda olan yapısal bozukluklar
 • Omurgadaki gelişimsel bozukluklar
 • Beyin dokusunda gelişimsel bozukluklar
 • Yarık dudak/damak
 • Gözde oluşan boşluklar
 • Plasentada oluşan sorunlar kısaca bebeğin anne karnındaki gelişiminde yaşanan anomali durumların varlığı tespit edilir.

Bebeğin anne karnında ayrıntılı ultrason ile görüntülenmesi anne adayları tarafından merak haline gelmiştir. Ayrıntılı ultrason, radyoloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Gebelikte büyük önem taşıyan detaylı ultrasonda diğer ultrasonların görüntülemesi gibidir, farklı bir işlem yapılmaz. Karın bölgesinde yapılan incelemede alt karına sürülen jel ile ultrason probu karın üzerinde hareket ettirilir, hareketler halinde incelemeler yapılır ve işlem süresi 30 dakikadır. İşlem sonrası anne adayına yazılı halde ultrason raporu verilmektedir.

Ayrıntılı Ultrasonda Tanısı Konulmayan Hastalıklar

Ayrıntılı ultrasonda anne karnındaki bebeğin organ gelişimini etkilemeyen kalıtsal hastalıkların tespiti yapılamaz. Bunlar;

 • Zeka geriliği
 • Kan hastalıkları
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Doku hastalıkları
 • Görme ve işitme bozuklukları

Belirtilen hastalıkları ultrasonda belirti gösteremediğinden tespiti gerçekleşemez. Bu hastalıklar gebelikte herhangi bir test ya da ultrasonda belirlenemez. Bazı hastalıklarda ileri derece inceleme yapılması için kordon damarından alınacak olan kanın araştırmaya girmesi sonucu anlaşılabilmektedir.

2D, 3D ve 4D Ultrason

2D Ultrason: Herkes tarafından bilinen geçmişten bugüne kadar gebelik dönemi ultrason görüntülemesi 2D ultrason ile yapılmaktadır. 2D Ultrason yansıyan dalgalar halinde gerçekleşmektedir. Oluşan dalgalar sayesinde anne karnındaki bebeğin siyah beyaz olarak görüntüsü kaydedilir. Bu görüntü monitör aracılığıyla anneye gösterilir. Fetal anatomi ve morfolojinin değerlendirilmesi bu zamana kadar 2D ultrason kullanarak yapılmıştır.

3D-4D Ultrason: 4 boyutlu detaylı ultrason ile alt karın bölgesinde bakılır ve bebeğin 3 boyutlu görüntülenmesini sağlamaktadır. Anne karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü 3D ultrason sayesinde sağlanmaktadır. 4D ultrason ise 3 boyutlu görüntülenmenin video haline getirilmesidir. Aileler için büyük önem taşıyan bu ultrason türlerinde bazı anomaliler daha net görülmektedir. Aynı zamanda bebeğin cinsiyeti öğrenilmektedir.

Gebelikte Yapılması Gereken Testler

Gebelikte yapılması gereken testler şunlardır:

 • Kan ve İdrar Testleri
 • Ultrason Takibi
 • Kan Uyuşmazlığı Testi
 • İkili Test
 • Gebelik Şekeri Tanısı
 • Doppler Ultrasonografi
 • Üçlü Test

Gebelikte Haftalara Göre Yapılacak Olan Testler

Gebelikte Haftalara Göre Yapılacak Olan Testleri hafta hafta inceleyecek olursak;

 • 11. ve 14. hafta: Bu dönemde yapılacak olan teste ikili tarama testi denir. Anne adayından alınacak olan kanda PAPP-A ve F B-HCG değerlerine bakılarak rapor düzenlenir. Rapor sonucundan 1/250’den düşük olursa riskli olarak görülebilmektedir. 11. ve 14. gebelik haftasında ense kalınlığı ölçümü yapılmaktadır. Annenin yaşı ve gebelik yaşı hesaplanır. Testte ense kalınlığı değerlerinin fazla çıkması, kromozomal anomali ve düşük ihtimali görülmektedir.
 • İlk 3 ay: İlk üç ay tarama testiyle anne karnındaki bebeğin burnun kemiğine, kollarına, bacaklarına, ve beynine bakılmaktadır. Bu test ile bebeklerin Down Sendromlu olup olmadığı tespit edilir. Tespit oranı ise %90 – %95 civarındadır.
 • 15. ve 19. hafta: Gebelik döneminin 15. ve 19. haftasına kadar yapılan testin adı üçlü tarama testidir.
 • 16. ve 18. hafta: Bu haftalar arasında yapılan test dörtlü tarama testi olarak bilinmektedir. İkili test yaptırmamış olanlar 16. ve 18. hafta yapılacak olan dörtlü tarama testinden yararlanabilir.
 • 16. ve 20. hafta: Adını Down Sendromu testi olarak bildiğimiz Entegre tarama testi, son derece güvenilir sonuçlar vermektedir. En gelişmiş test olan entegre tarama testi tespit oranı ise %93’tür. 16. ve 20. haftada yapılacak olan entegre testi ile down sendromu, trizomi 13 ve nöral tüp defektlerinin tespiti yapılmaktadır.

Detaylı ultrason SSK karşılıyor mu?

Detaylı ayrıntılı ultrason, SGK kapsamında olmayacağından tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından da karşılanmayacaktır. 24.-28. gebelik haftaları arasında yapılan, iki farklı testle araştırılır.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.