4 Boyutlu Renkli Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2022

Ebeveynlerin merakla bekledikleri bebekleri için araştırdıkları 4 boyutlu renkli ayrıntılı ultrason fiyatları hakkındaki detaylar içeriğimizden bilgi alabilir ve size en yakın özel hastaneyi tercih ederek belirtilen fiyatlar aralığında ultrason çektirebilirsiniz.

4 Boyutlu Renkli Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2022

Anne karnında ki bebeklerin gelişimleri yakından takip etmek amacıyla anne adaylarının merak ettikleri konular arasında 2D, 3D, 4D detaylı ultrason nedir, nasıl yapılır, özel hastanelerde 4 Boyutlu renkli ayrıntılı ultrason fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu? İçeriğimizden tüm bilgileri alabilir ve size en yakın hastanelere giderek ayrıntılı ultrason çektirebilirsiniz.

4 Boyutlu Renkli Ayrıntılı Ultrason Muayenesi Amacı Nedir?

Ayrıntılı yani detaylı ultrason anne adaylarını yakından ilgilendirmektedir. Anne karnındaki bebeğin, gelişimini, sağlık durumunu kısacası her anını incelemeye yarayan ultrason, riski gebeliklerde de büyük önem taşımaktadır. 4 Boyutlu Renkli Ayrıntılı Ultrason Muayenesi Amacı anne karnındaki bebeğin doğumsal hastalıklarını belirlemektir. Bebeğin organlarını, kalıtsal hastalığını var olup olmadığını görüntüleyen, bebeğin sakat doğma riskinin en aza indirmesi için tedbir amaçlı her anne adayına belirli haftalar aralığında uygulanmaktadır. Ayrıntılı ultrason doktorlar tarafından doğum riskini önleyici bir tedbir olarak anne adaylarına öneriliyor. Bebeğin organ gelişiminin büyük bir kısmının tamamlanmasıyla ayrıntılı ultrason, 19. ve 23. haftalar arasında gerçekleştirilen görüntülemedir.

Özel Hastanelerde Ayrıntılı Renkli Ultrason Fiyatları Ne Kadardır? 2022

Özel hastanelerde ayrıntılı renkli ultrason fiyatları 450 TL ile 700 TL arasında illerde bulunan hastanelere göre değişmektedir.

Özel hastanelerdeki ayrıntılı renkli ultrason güncel ücretleri şöyledir:

 • İstanbul Kolan İnternational Hastenesi Ayrıntılı ultrason fiyatı 500 TL-600 TL Hastanenin internet sitesinden ya da 444 1 443 no’lu çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz.
 • Ankara Özel 100. Yıl Hastanesi Detaylı ultrason fiyatı: 450 TL-650 TL
 • İzmir Medical Park Hastanesi renkli ultrason fiyatı: 500 TL-600 TL
 • Bursa Özel Medical Park Hastanesi ayrıntılı ultrason fiyatı: 450 TL-700 TL
 • Eskişehir Özel Acıbadem Hastanesi ayrıntılı ultrason fiyatı: 450 TL-550 TL

NOT: Renkli ultrason imkanı her şehirde bulunmamaktadır. Bulunduğunuz şehirde ayrıntılı ultrason uzmanı yoksa en yakın çevre illerdeki özel hastanelerle ya da özel muayenehaneler ile görüşebilirsiniz.

Bilgilendirme! Fiyatlar yaklaşık olarak verilmiş olup her hastanenin fiyatlarında değişiklik göstermektedir. Hastanelerin renkli ultrason fiyatları dönemsel olarak değişebilir, mutlaka hastanenin çağrı merkezi ile görüşerek net bilgi alınız.

Devlet Hastanesi Renkli Ultrason Fiyatı Ne Kadardır?

Devlet hastanelerinde renkli ultrason hizmeti veriliyor. Ancak, her ilde bulunan devlet hastanelerinde renkli ultrason cihazı bulunmadığından dolayı anlaşmalı özel hastanelere sevk verilmektedir.

Detaylı Ultrason Masraflarını SSK Karşılıyor mu?

Detaylı ayrıntılı ultrason, SGK kapsamında olmadığından SGK tarafından karşılanmamaktadır. Detaylı ultrason sayesinde anne karnındaki bebeğim gelişim süreci 24-28 gebelik haftaları arasında yapılan, iki farklı testle araştırılır.

Ultrason Çeşitleri Nelerdir?

Ultrason çeşitleri 2D, 3D ve 4D Ayrıntılı ve Renkli ultarasonlardır.

2D Ultrason Nedir?

2D Ultrason: Herkes tarafından bilinen geçmişten bugüne kadar gebelik dönemi ultrason görüntülemesi 2D ultrason ile yapılmaktadır. 2D Ultrason yansıyan dalgalar halinde gerçekleşmektedir. Oluşan dalgalar sayesinde anne karnındaki bebeğin siyah beyaz olarak görüntüsü kaydedilir. Bu görüntü monitör aracılığıyla anneye gösterilir. Fetal anatomi ve morfolojinin değerlendirilmesi bu zamana kadar 2D ultrason kullanarak yapılmıştır.

3D Ultrason Nedir?

3D Ultrason: 4 boyutlu detaylı ultrason ile alt karın bölgesinde bakılır ve bebeğin 3 boyutlu görüntülenmesini sağlamaktadır. Anne karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü 3D ultrason sayesinde sağlanmaktadır.

4D (Renkli Ayrıntılı) Detaylı Ultrason Nedir?

4 boyutlu ultrason: Ayrıntılı ultrason detaylı ultrason olarak da bilinmektedir. Ayrıntılı ultrason, gebelik döneminde bebekte kalıtsal hastalıkların var olup olmadığını göstermektedir. Ayrıntılı ultrason anne karındaki bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir. 4D ultrason ise 3 boyutlu görüntülenmenin video haline getirilmesidir. Aileler için büyük önem taşıyan bu ultrason türlerinde bazı anomaliler daha net görülmektedir. Aynı zamanda bebeğin cinsiyeti öğrenilmektedir.

Ayrıntılı (Renkli) Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Ayrıntılı ultrason gebeliğin 19. İle 23. haftaları arasında yapılmaktadır. Anne adaylarını yakından ilgilendiren gebelikte gelişimini tamamlamaya çalışan bebeklerin belirli haftalarda gerçekleştirilen görüntüleme yöntemi olan ayrıntılı ultrason, anne karnındaki bebeğin organ gelişiminin büyük bir çoğunluğunun gerçekleşmesi sebebiyle 19. ve 23. haftalarda yapılır.

Ultrason ile muayene nasıl yapılır?

Bebeğin anne karnında ayrıntılı ultrason ile görüntülenmesi heyecanlı anne ve baba adayları tarafından merak edilmektedir. Ayrıntılı ultrason, radyoloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Gebelikte büyük önem taşıyan detaylı ultrasonda diğer ultrasonların görüntülemesi gibidir, farklı bir işlem yapılmaz. Karın bölgesinde yapılan incelemede alt karına sürülen jel ile ultrason probu karın üzerinde hareket ettirilir, hareketler halinde incelemeler yapılır ve işlem süresi 30 dakikadır. İşlem sonrası anne adayına yazılı halde ultrason raporu verilmektedir.

Gebelikte Yapılması Gereken Testler

Gebelikte yapılması gereken testler şunlardır:
Kan ve İdrar Testleri
Ayrıntılı 2D-3D-4D Ultrason Takibi
Kan Uyuşmazlığı Testi
İkili Test
Gebelik Şekeri Tanısı
Doppler Ultrasonografi
Üçlü Test

Ayrıntılı Ultrason Kaç Defa Yapılır?

Riskli durumlardan ya da doktorun şüphelenmesiyle 3-4 kez yaptırılan detaylı ultrason, bir sorun yaşanmadığı taktirde genellikle gebelik dönemi boyunca yalnızca bir kez yapılmaktadır. Ayrıntılı ultrason sayesinde anne karnındaki bebeğin kalıtsal hastalıkları önceden tespit edilmektedir. Çoğu organ detaylı bir şekilde izlenebilmektedir.

Gebelikte haftalara göre testle nelerdir?

Gebelikte haftalara göre testle şöyledir:
0-12.Haftalar: Genel tarama testi
11-14.Haftalar: 2’li tarama testi
15-19.Haftalar: 3’lü tarama testi
16-18. Haftalar: 4’lü tarama testi
20- Haftalar: Entegre tarama testi

Gebelikte Haftalara Göre Yapılacak Olan Testler Nelerdir?

Gebelikte Haftalara Göre Yapılacak Olan Testleri hafta hafta şu şekildedir:

 • 11. ve 14. hafta: Bu dönemde yapılacak olan teste ikili tarama testi denir. Anne adayından alınacak olan kanda PAPP-A ve F B-HCG değerlerine bakılarak rapor düzenlenir. Rapor sonucundan 1/250’den düşük olursa riskli olarak görülebilmektedir. 11. ve 14. gebelik haftasında ense kalınlığı ölçümü yapılmaktadır. Annenin yaşı ve gebelik yaşı hesaplanır. Testte ense kalınlığı değerlerinin fazla çıkması, kromozomal anomali ve düşük ihtimali görülmektedir.
 • İlk 3 ay: İlk üç ay tarama testiyle anne karnındaki bebeğin burnun kemiğine, kollarına, bacaklarına, ve beynine bakılmaktadır. Bu test ile bebeklerin Down Sendromlu olup olmadığı tespit edilir. Tespit oranı ise %90 – %95 civarındadır.
 • 15. ve 19. hafta: Gebelik döneminin 15. ve 19. haftasına kadar yapılan testin adı üçlü tarama testidir.
 • 16. ve 18. hafta: Bu haftalar arasında yapılan test dörtlü tarama testi olarak bilinmektedir. İkili test yaptırmamış olanlar 16. ve 18. hafta yapılacak olan dörtlü tarama testinden yararlanabilir.
 • 16. ve 20. hafta: Adını Down Sendromu testi olarak bildiğimiz Entegre tarama testi, son derece güvenilir sonuçlar vermektedir. En gelişmiş test olan entegre tarama testi tespit oranı ise %93’tür. 16. ve 20. haftada yapılacak olan entegre testi ile down sendromu, trizomi 13 ve nöral tüp defektlerinin tespiti yapılmaktadır.
 • 19.23 Hafta: Detaylı Ultrason ile bebeğin durumuna bakılır.
 • 24.-28. Haftalar: Gebeliğin üçüncü 3 ayı “üçüncü trimester” olarak kabul ediliyor. 50 gr glukoz yükleme testi (şekerli su testi) bu haftalar arasında yapılır. Test sonucu 140’dan yüksek olursa 100 gr OGTT testi yapılmalıdır. Anne ve baba arasında kan uyuşmazlığı varsa 28. haftada IDC (Indirekt Coombs Testi) yapılır. Test negatif çıkarsa anne-bebek arasında kan uyuşmazlığına bağlı etkilenme olmadığını gösterir. Bu durumda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.
 • 35.-37. Haftalar: Bu haftalar arasında annede Grup B Streptokok (bakteri) taraması çok önemlidir. Gebeliğin özellikle son haftalarında, bebeğin sıkıntıda olduğundan şüphe duyulduğunda ve gün aşımında (günün geçmesi) NST (Non Stress Test) çekilir. Biyofizik profili NST’ye ek olarak yapılan ve bebeğin durumunu değerlendirmeyi sağlayan başka bir test uygulanır. Bebek ile ilgili bazı riskli durumlar saptandığında ise ileri değerlendirme için doppler ultrasonografi ölçümü yapılır.

Ayrıntılı Ultrasonda Tespit Edilen Hastalıklar Hangileridir?

Renkli Ayrıntılı Ultrasonda Tespit Edilen Hastalıklar şunlardır:

 • Bebeğin kalbi, beyni, omurgası, kafa içi yapısı, iç organları, bağırsak, böbrek, yüz, kol ve bacakları gibi organların detaylı bir şekilde incelenmesiyle, belde açıklık, yarık damak, el ayaklarda olabilen dışa dönüklük, parmaklarda fazlalık ya da eksiklik gibi sağlık sorunları doğum gerçekleşmeden önce anne karnında ayrıntılı ultrason sayesinde tespit edilmektedir.
 • Bebeğin kalbinin yapısal bozukluklar
 • El ve ayaklarda olan yapısal bozukluklar
 • Omurgadaki anomali gelişimsel bozukluklar
 • Beyin dokusunda gelişimsel bozukluklar
 • Yarık dudak/damak
 • Gözde oluşan boşluklar
 • Plasentada oluşan sorunlar kısaca bebeğin anne karnındaki gelişiminde yaşanan anomali durumların varlığı tespit edilir.

Ayrıntılı ultrason da gerçeklik payı %90 civarındadır.

Ayrıntılı Ultrasonda Tanısı Konulmayan Hastalıklar

Ayrıntılı ultrasonda anne karnındaki bebeğin organ gelişimini etkilemeyen kalıtsal hastalıkların tespiti yapılamaz.

Ayrıntılı Ultrasonda tanısı konulmayan hastalıklar aşağıdaki gibidir:

 • Zeka geriliği,
 • Kan hastalıkları,
 • Enfeksiyon hastalıkları,
 • Doku hastalıkları,
 • Görme ve işitme bozuklukları,

Belirtilen hastalıkları ultrasonda belirti gösteremediğinden tespiti gerçekleşemez. Bu hastalıklar gebelikte herhangi bir test ya da ultrasonda belirlenemez. Bazı hastalıklarda ileri derece inceleme yapılması için kordon damarından alınacak olan kanın araştırmaya girmesi sonucu anlaşılabilmektedir.

En İyi Renkli (Ayrıntılı) Ultrason Doktorları Kimler?

En iyi renkli ve ayrıntılı ultrason doktorları şu şekilde listelenmektedir:

  Dr. Ömür Polat Doç. Dr. Aşkı Ellibeş KayaDr. Ömer Dai
Dr. Selahattin KumruDr. Ulviye İsmayilovaDr. Halil Mesut
Doç. Dr. Cüneyt Eftal TanerDr. Eyyüp Süer TimurDr. Cem Yücel
Öğr. Üyesi Ahmet Rıza EsmerDr. Rıza Efendi KaracaDr. Filiz Çayan
Dr. Emrah BeyanDr. Şeyma YöneyDr. Soley Esmer
Dr. Uğur TurhanDoç. Dr. Fatma EskicioğluDr. Özgür Oktay
Dr. Gülseren YücesoyDr. Ömer ÖztürkDr. Bülent Haydardedeoğlu
Dr. Zerrin ÇelikDr. Ali İpekDr. Duygu Özkale Okyay
Dr. Ali Doğukan AnğınDr. Cem KorkmazDr. Orhan Yalçınoğlu
Dr. Abdullah CevahirDr. Kerem ToprakDr. Ergun Öziz
Dr. Aylin Tekin KaşıkçıDr. Murat YıldırımDr. Erol Akgül
Dr. Necmettin GöktaşDr. Ali Kemal TemizkanDr. Alper Bozkurt
Dr. Şohre GasemiDoç. Dr. Ali Sami KıvrakDoç. Dr. Sinan Tan
Yukarıda yer alan isimler, internette adları ön plana çıkan uzmanlardır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!