4 Boyutlu Renkli Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2022

Ebeveynlerin merakla bekledikleri bebekleri için araştırdıkları 4 boyutlu renkli ayrıntılı ultrason fiyatları hakkındaki detaylar içeriğimizden bilgi alabilir ve size en yakın özel hastaneyi tercih ederek belirtilen fiyatlar aralığında ultrason çektirebilirsiniz.

4 Boyutlu Renkli Ayrıntılı Ultrason Fiyatları 2022

Anne karnında ki bebeklerin gelişimleri yakından takip etmek amacıyla anne adaylarının merak ettikleri konular arasında 2D, 3D, 4D ve 5D detaylı ultrason nedir, nasıl yapılır, özel hastanelerde 4 Boyutlu renkli ayrıntılı ultrason fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu içeriğimizden tüm bilgileri alabilir ve ayrıntılı ultrason çektirebilirsiniz.

4 Boyutlu Ultrason Nasıl Çekilir?

Ayrıntılı yani detaylı ultrason anne adaylarını yakından ilgilendirmektedir. Anne karnındaki bebeğin, gelişimini, sağlık durumunu kısacası her anını incelemeye yarayan ultrason, riski gebeliklerde de büyük önem taşımaktadır. 4 Boyutlu Renkli Ayrıntılı Ultrason Muayenesi Amacı anne karnındaki bebeğin doğumsal hastalıklarını belirlemektir.

Ultrason çekiminde ultrason sedyesine uzanmanız istenir, ardından karnınıza özel bir jel uygulanır. Bunun amacı ses dalgalarının daha rahat taşınması sağlanmasıdır. Doktor daha sonra karın bölgesine probu tutarak, iyi bir görüntü için dairesel hareketler yapar. Görüntü anlık olarak monitöre yansır. Çekimde bebeğin kafası, gövdesi, kol ve bacakları bir bütün olarak görülür. 5 haftalık gebelikte 4 Boyutlu Ultrason ile gebelik kesesi görülebilir. Ancak fetal pol çok küçük olduğu için görülemez. Çekimde kişinin tok olması tercih edilir. Çekim 20 ila 40 dakika sürebilir.

Bebeğin organlarını, kalıtsal hastalığını var olup olmadığını görüntüleyen, bebeğin sakat doğma riskinin en aza indirmesi için tedbir amaçlı her anne adayına belirli haftalar aralığında uygulanmaktadır. Ayrıntılı ultrason doktorlar tarafından doğum riskini önleyici bir tedbir olarak anne adaylarına öneriliyor. Bebeğin organ gelişiminin büyük bir kısmının tamamlanmasıyla ayrıntılı ultrason, 19. ve 23. haftalar arasında gerçekleştirilen görüntülemedir.

4 boyutlu Ultrason Fiyatları 2022’de Ne Kadar?

4 Boyutlu ultrason fiyatları 600 TL ile 1.500 TL arasında muayene olunacak hastaneye ve bulunduğu ile göre değişiklik göstermektedir.

Özel Hastanelerde Ayrıntılı Renkli Ultrason 2022 Fiyatları Ne Kadardır?

Özel hastanelerde ayrıntılı renkli ultrason fiyatları 600 TL ile 1.700 TL arasında illerde bulunan hastanelere göre değişmektedir.

Özel hastanelerdeki ayrıntılı renkli ultrason güncel ücretleri şöyledir:

 • İstanbul Kolan İnternational Hastenesi Ayrıntılı ultrason fiyatı 600 TL-1.600 TL Hastanenin internet sitesinden ya da 444 1 443 no’lu çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz.
 • İzmir Medical Park Hastanesi renkli ultrason fiyatı: 650 TL-1.500 TL
 • Bursa Özel Medical Park Hastanesi ayrıntılı ultrason fiyatı: 700 TL-1.600 TL
 • Eskişehir Özel Acıbadem Hastanesi ayrıntılı ultrason fiyatı: 800 TL-1.700 TL‘dir.

NOT: Renkli ultrason imkanı her şehirde bulunmamaktadır. Bulunduğunuz şehirde ayrıntılı ultrason uzmanı yoksa en yakın çevre illerdeki özel hastanelerle ya da özel muayenehaneler ile görüşebilirsiniz.

Devlet Hastanesi Detaylı Ultrason Fiyatları Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde Sosyal Güvenlik Sigortası olan anneler ücretsiz ultrasona taraması yaptırabilir. SGK kapsamında olmayan kişiler ise 258,84 TL Genel Sağlık Sigortasını ödeyerek veya ultrason ücretini ödeyerek muayene olabilirler.

Devlet Hastanelerinde 4 Boyutlu Ultrason Var mı?

Devlet hastanelerinde 4 Boyutlu ultrason hizmeti verilmektedir. Ancak, tüm illerde bulunan devlet hastanelerinde renkli ultrason veya tarama hizmeti verilmediğinden dolayı anneler özel hastanelerde bulunan kadın doğum uzmanlarına yönlendirilmektedir.

Detaylı Ultrason Masraflarını SSK Karşılıyor mu?

Detaylı ayrıntılı ultrason, SGK kapsamında olmadığından SGK tarafından karşılanmamaktadır. Detaylı ultrason sayesinde anne karnındaki bebeğim gelişim süreci 24-28 gebelik haftaları arasında yapılan, iki farklı testle araştırılır.

4 Boyutlu Ultrason Kaçıncı Haftada Yapılır?

4 boyutlu ultrason bebeğin 19 ile 23. haftasında yapılmaktadır. 23. haftaya kadar bebeğin anne karnındaki gelişimi yeterli düzeyde oluşmaya başladığı için tercih edilmektedir. Renkli ultrason olarak bilinen bu yöntemde bebeğin uzuv ve organlarının sağlık durumuna bakılır ve cinsiyeti netleştirilir. Klasik olarak adlandırılan diğer ultrason çeşidinde yapılan testlerin 4 boyutlu ultrasona göre yanılma payı olabilmektedir.

4 Boyutlu Ultrasonda Nelere Bakılır?

Ultrason ile anne karnında ki bebeğin vucüt anatomisi değerlendirilir ve var ise anomali ve gelişim bozuklukları 4 boyutlu ultrason ile tespit edilir.

Ayrıntılı Ultrasonda Tanısı Konulmayan Hastalıklar Nelerdir?

Ayrıntılı ultrasonda anne karnındaki bebeğin organ gelişimini etkilemeyen kalıtsal hastalıkların tespiti yapılamaz.

Ayrıntılı Ultrasonda tanısı konulmayan hastalıklar aşağıdaki gibidir:

 • Zeka geriliği
 • Kan hastalıkları
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Doku hastalıkları
 • Görme ve işitme bozuklukları

Belirtilen hastalıkları ultrasonda belirti gösteremediğinden tespiti gerçekleşemez. Bu hastalıklar gebelikte herhangi bir test ya da ultrasonda belirlenemez. Bazı hastalıklarda ileri derece inceleme yapılması için kordon damarından alınacak olan kanın araştırmaya girmesi sonucu anlaşılabilmektedir.

4 Boyutlu Ultrasonun Klasik Ultrasondan Farkı Nedir?

Klasik ultrason ile bebeğin cinsiyeti, kalp atışı ve gelişimi görüntülenebiliyorken 4 boyutlu ultrasonda bebeğin uzuv ve organlarının sağlıklı olup olmadığı hakkında detaylı bilgiler görüntülenmektedir.

3D Ultrason Fiyatları 2022’de Ne Kadar Oldu?

3D Ultrason 4 boyutlu detaylı ultrason ile alt karın bölgesinde bakılır ve bebeğin 3 boyutlu görüntülenmesini sağlamaktadır. Anne karnındaki bebeğin ultrason görüntüsü 3D ultrason sayesinde sağlanmaktadır.

3D ultrason taraması 11. veya 13. haftada yapılmaktadır. 2022 yılında fiyatları ise 500 TL ile 1.000 TL arasındadır. 3D ultrason taraması 11. veya 13. haftada yapılmaktadır. İşlem sonrasında Anne adayından alınacak olan kanda F B-HCG ve PAPP-A değerlerine bakılarak rapor düzenlenir. Bebeğin ense kalınlığı ölçümü yapılır değerlerin fazla çıkması sonucunda kromozomal anomali ve düşük ihtimali değerlendirilmektedir.

Gebelikte Haftalara Göre Yapılacak Olan Testler Nelerdir?

Gebelikte Haftalara Göre Yapılacak Olan Testleri hafta hafta şu şekildedir:

 • 11. ve 14. hafta: Bu dönemde yapılacak olan teste ikili tarama testi denir. Anne adayından alınacak olan kanda PAPP-A ve F B-HCG değerlerine bakılarak rapor düzenlenir. Rapor sonucundan 1/250’den düşük olursa riskli olarak görülebilmektedir. 11. ve 14. gebelik haftasında ense kalınlığı ölçümü yapılmaktadır. Annenin yaşı ve gebelik yaşı hesaplanır. Testte ense kalınlığı değerlerinin fazla çıkması, kromozomal anomali ve düşük ihtimali görülmektedir.
 • İlk 3 ay: İlk üç ay tarama testiyle anne karnındaki bebeğin burnun kemiğine, kollarına, bacaklarına, ve beynine bakılmaktadır. Bu test ile bebeklerin Down Sendromlu olup olmadığı tespit edilir. Tespit oranı ise %90 – %95 civarındadır.
 • 15. ve 19. hafta: Gebelik döneminin 15. ve 19. haftasına kadar yapılan testin adı üçlü tarama testidir.
 • 16. ve 18. hafta: Bu haftalar arasında yapılan test dörtlü tarama testi olarak bilinmektedir. İkili test yaptırmamış olanlar 16. ve 18. hafta yapılacak olan dörtlü tarama testinden yararlanabilir.
 • 16. ve 20. hafta: Adını Down Sendromu testi olarak bildiğimiz Entegre tarama testi, son derece güvenilir sonuçlar vermektedir. En gelişmiş test olan entegre tarama testi tespit oranı ise %93’tür. 16. ve 20. haftada yapılacak olan entegre testi ile down sendromu, trizomi 13 ve nöral tüp defektlerinin tespiti yapılmaktadır.
 • 19.23 Hafta: Detaylı Ultrason ile bebeğin durumuna bakılır.
 • 24.-28. Haftalar: Gebeliğin üçüncü 3 ayı “üçüncü trimester” olarak kabul ediliyor. 50 gr glukoz yükleme testi (şekerli su testi) bu haftalar arasında yapılır. Test sonucu 140’dan yüksek olursa 100 gr OGTT testi yapılmalıdır. Anne ve baba arasında kan uyuşmazlığı varsa 28. haftada IDC (Indirekt Coombs Testi) yapılır. Test negatif çıkarsa anne-bebek arasında kan uyuşmazlığına bağlı etkilenme olmadığını gösterir. Bu durumda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.
 • 35.-37. Haftalar: Bu haftalar arasında annede Grup B Streptokok (bakteri) taraması çok önemlidir. Gebeliğin özellikle son haftalarında, bebeğin sıkıntıda olduğundan şüphe duyulduğunda ve gün aşımında (günün geçmesi) NST (Non Stress Test) çekilir. Biyofizik profili NST’ye ek olarak yapılan ve bebeğin durumunu değerlendirmeyi sağlayan başka bir test uygulanır. Bebek ile ilgili bazı riskli durumlar saptandığında ise ileri değerlendirme için doppler ultrasonografi ölçümü yapılır.

Özel Hastane MR Ücretleri ne kadar oldu detaylı bilgi içeriğimizde.

En İyi Renkli (Ayrıntılı) Ultrason Doktorları Kimler?

Türkiye’de en iyi renkli ve ayrıntılı ultrason doktorları aşağıdaki gibidir:

 Dr. Ömür Polat Doç. Dr. Aşkı Ellibeş KayaDr. Ömer Dai
Dr. Selahattin KumruDr. Ulviye İsmayilovaDr. Halil Mesut
Doç. Dr. Cüneyt Eftal TanerDr. Eyyüp Süer TimurDr. Cem Yücel
Öğr. Üyesi Ahmet Rıza EsmerDr. Rıza Efendi KaracaDr. Filiz Çayan
Dr. Emrah BeyanDr. Şeyma YöneyDr. Soley Esmer
Dr. Uğur TurhanDoç. Dr. Fatma EskicioğluDr. Özgür Oktay
Dr. Gülseren YücesoyDr. Ömer ÖztürkDr. Bülent Haydardedeoğlu
Dr. Zerrin ÇelikDr. Ali İpekDr. Duygu Özkale Okyay
Dr. Ali Doğukan AnğınDr. Cem KorkmazDr. Orhan Yalçınoğlu
Dr. Abdullah CevahirDr. Kerem ToprakDr. Ergun Öziz
Dr. Aylin Tekin KaşıkçıDr. Murat YıldırımDr. Erol Akgül
Dr. Necmettin GöktaşDr. Ali Kemal TemizkanDr. Alper Bozkurt
Dr. Şohre GasemiDoç. Dr. Ali Sami KıvrakDoç. Dr. Sinan Tan
Yukarıda yer alan isimler, internette adları ön plana çıkan uzmanlardır.

4 Boyutlu Ultrason Fiyatları Hakkında Merak Edilenler

Ayrıntılı Ultrason Muayenesi Kaç Dakika Sürer?

Ultrason muayenesi 20 dakika ile 40 dakika arasında sürmektedir.

Detaylı Ultrasonda Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur mu?

Detaylı ultrasonda bebeğin sağlığı ile birlikte cinsiyeti de görüntülenebilmektedir.

Ultrason ile Muayene Nasıl Yapılır?

Bebeğin anne karnında ayrıntılı ultrason ile görüntülenmesi heyecanlı anne ve baba adayları tarafından merak edilmektedir. Ayrıntılı ultrason, radyoloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. Gebelikte büyük önem taşıyan detaylı ultrasonda diğer ultrasonların görüntülemesi gibidir, farklı bir işlem yapılmaz. Karın bölgesinde yapılan incelemede alt karına sürülen jel ile ultrason probu karın üzerinde hareket ettirilir, hareketler halinde incelemeler yapılır ve işlem süresi 30 dakikadır. İşlem sonrası anne adayına yazılı halde ultrason raporu verilmektedir.

Ayrıntılı Ultrason Kaç Defa Yapılır?

Riskli durumlardan ya da doktorun şüphelenmesiyle 3-4 kez yaptırılan detaylı ultrason, bir sorun yaşanmadığı taktirde genellikle gebelik dönemi boyunca yalnızca bir kez yapılmaktadır. Ayrıntılı ultrason sayesinde anne karnındaki bebeğin kalıtsal hastalıkları önceden tespit edilmektedir. Çoğu organ detaylı bir şekilde izlenebilmektedir.

4 Boyutlu Ultrason Fiyatları Yaptıranlar Yorumlar

Genellikle ailelerin talebi üzerine yaptırılan ve zorunluluğu bulunmayan bu ultrason yöntemi hakkında kadınlar kulübünde ve ekşide yapılan yorumları inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Tbr Tbr dedi ki:

  Neredeyse iyi doktorların geneli erkek