Prim Borcu Olanlara Emeklilik Kredisi 2022

Prim borcu olanlara emeklilik kredisi hangi bankalar veriyor, hangi banka eksik prim borçlarının tamamlanması amacıyla emeklilik kredisi imkanı sunuyor merak edilen tüm konuları detaylandırdık.

Prim Borcu Olanlara Emeklilik Kredisi 2022

Geçtiğimiz yıl Torba yasa ile Bağ-kur borcu olanlara primleri ödemek koşuluyla prim borcu olanlara emeklilik yolu açılmıştı. SGK ile 3 banka protokol imzalayarak Prim borcu olana kredi ile emekli olma imkanı sunuluyordu. Prim borcu olanların emekli olması için protokol imzalanan bu bankalar 3 kamu bankası olan Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’tı. Ancak yapılan anlaşma geçen yıl için geçerliydi ve emeklilik kredisi maalesef 2022 yılı öncesinde kaldı.

Peki bu yıl bankadan kredi çekerek primlerini ödeme yoluna giden borçlular ayrıca emeklilik yaşı tutuyorsa geriye dönük SGK ya borçlanıp emekli olabilecek mi? Detaylar haberimizde.

Yaşını Doldurup Primi Eksik Olana Son Dakika Emeklilik Müjdesi!

Geçtiğimiz yıl SGK ile 3 kamu bankası arasında yapılan protokole göre, yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılara, banka kredisi emeklilik imkanı sunuldu. Ancak bu anlaşma 2022 yılı öncesi için geçerli. Anlaşma süresinin dolduğu için protokol kapsamında kredi çekerek bu 3 kamu emekli artık olma imkanı bu yıl için mümkün gözükmüyor. Ancak EYT ile ilgili çalışmalar sonrasında eksik gün olanların prim gün sayılarını doldurmalarını sağlamak için SGK ile yeniden protokol imzalamaları beklenmektedir. Yıl sonuna kadar çalışmaların tamamlanacağı yönünde sağlam kaynaklardan alınan bilgiler sonrasında SGK Prim Eksiği Olanlara yeniden Emeklilik İmkanı tanınması an meselesi olduğundan yeniden aynı bankalar ile anlaşma imzalanması beklenmektedir. EYT çalışmalarında son durum hakkında güncel gelişmeler sonrasında SGK Prim Eksiği Olanlara yeniden Emeklilik İmkanı tanınması halinde içeriğimiz yeniden bu konu hakkında güncellenecektir. devletdestekli.com facebook ve twitter hesaplarında anlık olarak bizi takip ederek SGK Prim Eksiği Olanlara yeninde Emeklilik İmkanı hakkında son güncel gelişmeler hakkında anında bilgi alabilirsiniz.

SGK Prim Eksiği Olanlara Emeklilik İmkanı

Geçtiğimiz yıl Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında, 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında, emekli olabilecek sigortalılara yönelik “kredi iş birliği protokolü” imzalandı.

İmzalanan protokol kapsamında eksik günü olan Sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe, geçen yıl 1 Kasım’a kadar aylık 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullandılar. Kredi taksitleri ise bağlanacak emekli aylıklarından keserek ödediler.

Kredi iş birliği protokolü kapsamında; birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda:

 • 4/B’den yani eski Bağ-Kur kapsamında yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
 • Bağ-Kur prim borcu olup, ödemesi durumunda 4/A’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
 • primini kendi ödeyenler dediğimiz Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
 • hizmet borçlanması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar ile geçmiş dönemde durdurulan hizmet sürelerini ihya etmek isteyen sigortalılarımız da bu kredi kapsamından faydalandı.

Bu yıl ise Çalışmaya ara vermiş olanlar veya prim gün sayısı eksik olanlar da isteğe bağlı sigortalı olup, eksik prim gün sayılarını tamamlayıp, emekli olabilir, emekli maaşı alabilir hatta sağlık hizmetinden de yararlanabilirler. İsteğe bağlı sigorta yaptıranlar, Bağ-Kur kapsamında sayılıyor ve Bağ-Kurluların sahip olduğu şartlara tabi oluyorlar. Bu imkanı hali hazırda sunan tek banka Denizbank‘tır.

Emekli olmak için eksik prim gün sayısı olanların geriye dönük prim borçlarının kapatmak için kredi veren Denizbank hangi koşullarda kredi veriyor. Bakalım.

Bağ-Kurlu’ya Banka Kredisi ile Yeniden Emeklilik İmkanı Var mı?

Bu yıl ise emekli olmak için kredi veren banka Denizbank’tır.

Geçtiğimiz yıl imzalanan anlaşma sonrasında Bağkur borçları için kredi veren bankalara başvuru yaparak biriken yıllara göre Bağ-kur prim borçlarınızı bankaların ihtiyaç kredilerinden yararlanarak kapatma imkanı sunuldu. Böylece borçların faizlerini silip taksit imkanından yararlanıldı. İsteyenlerde borcun tamamını ödeyip emekli olmaya hak kazandı. Çekilen kredileri SGK ya yatıranlar borçlarını tamamen ödeyerek hemen emekli oldu. Emeklilik maaşınız bağlandığında ise küçük taksitlerle çektikleri kredilerini geri ödediler. Ancak 2022 yılında Bağkurlu ya ve SGK Prim Eksiği Olanlara Yeniden Emeklilik İmkanı verilmesi mümkün gözükmese de güncel olarak Denizbank olmak üzere bir çok banka emekli olmak isteyenlere halen kredi kullandırmaktadır.

Bu bankalardan kullanacağınız geçmişe yönelik eksik olan BAĞKUR, SSK prim borçlarınızı ödeyerek böylece yaşınızı da doldurduysanız ihtiyaç kredileri ile bu yıl emekli olabilirsiniz.

Bağkur Borçları için Kredi Veren Bankalar 2022

Geçtiğimiz yıl yürürlükte olan 7326 sayılı ”Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun” ile imzalanan protokol kapsamında BAĞ-KUR borçları için kredi veren bankalar 3 kamu bankası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden kredi çekilerek emekli ve yapılandırma imkanları sunulmuştu.

BAĞ-KUR prim borçlarını kapatmak isteyenlere Ziraat bankasının yanı sıra diğer bankalarda kredi verdi.. BAĞ-KUR borçları için: Ziraat bankası, Halkbank, Vakıfbank kredi ING Bankası Akbank Devlet bankalarıverdi. Diğer bankalarda kredi verdi ancak kefil ek teminat isteyerek kredi kullandırdı.

Ancak 2022 yılında ilgili kanun yürürlükte olmadığından bu yıl için Bağkur Borçları için kredi kullandırılmıyor.

Bu bankaların imkanları ne yazık ki geçtiğimiz yıl da kaldı. 2022 yılında ise SSK/ BAĞKUR ödemesine yani Emekli olmak için kredi veren tek banka Denizbanktır.

SSK Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar 2022

SSK emekli olmak için kredi veren Denizbank‘ın uygun faiz oranları ile kredi imkanları ve kredinin özellikleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Faiz oranı: % 2,71 Avantajlı faiz oranları
 • Vadesi: 36 aya varan vadeler
 • İlk 3 ay ödemesiz
 • Kefilsiz

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Kredi başvuru formu
 • Gelir belgesi
 • SGK prim borcu yazısı
 • Son aya ait resmi fatura veya yerleşim yeri belgesi

Denizbank Emekli Olmak isteyenlere kredi vermektedir. SSK prim borçlarını tamamlamak için ihtiyaç kredinizi %2.71 faiz oranı ile kullanabilirsiniz.

Denizbank Emekli Olmak İçin Kredi Hesaplama Tablosu

Kredi Tutarı (TL)Vade (Ay)Aylık Faiz Tutarı (TL)Aylık TaksitKredi Tahsis Ücreti (TL)Sigorta ve Vergi Dahil Ücretler Toplamı (TL)Aylık Toplam Maliyet Oranı (%)Yıllık Toplam Maliyet Oranı (%)
10.000122,71102850187,294,22550,7004
10.000242,71615,3950263,294,167850,0137
10.000362,71484,950353,034,148249,7783
Denizbank emekli kredisi hesaplama tablosu

Ziraat Bankası Emekli Olmak İçin Kredi 2022

Ziraat bankasının Devlet bankası olması dolayısıyla Bağ-kur borçlarını kapatmak isteyenler için diğer bankalara nazaran koşulları daha uygundur. Kredi çekmeyi düşünenler ilk olarak Ziraat bankasına gitmeleri yararlı olacaktır. Başvurudan hemen 1 hafta sonra emekli olabilirsiniz. Bağ-kur eksik prim borçlarının kapanması için kredi alabileceğiniz Ziraat bankası 36 aya kadar vade seçeneğiyle teminat ve kefil istemeden kredi vermektedir. Çekilen kredinin teminatı maaş olduğundan maaşın bir bölümü kesilip kalan tutar elinize geçecektir. Sosyal Güvenlik İl Merkezi Müdürlüğüne yapılan dilekçe ile prim yapılandırma başvurusunu yapıp Ziraat bankası şubelerine giderek Bağ-kur prim borçlarının kapatarak emeklilik yaşınızı doldurmanız halinde emekli olabilirsiniz.

Ziraat Bankası Emekli Olmak İçin Kredi Hesaplaması:

Kredi TutarıFaiz OranıVade SüresiAylık Kredi Tutarı Toplam Geri Ödenecek Tutarı
25.000 TL%1,8936 Ay 963,58 TL34.688,82 TL
50.000 TL%1,8924 Ay 2.610,73 TL62.657,48 TL
75.000 TL%1,8924 Ay 3.916,09 TL93.986,23 TL
100.000 TL%1,8924 Ay 5.221,46 TL125.314,97 TL
150.000 TL%1,8924 Ay7.832,19 TL187.972,45 TL
Ziraat Bankası Emekli Olmak İçin Kredi Hesaplaması

Ziraat bankası düşük faiz oranı ve 36 aya varan vade seçenekleriyle verdiği ihtiyaç kredisi de alarak emeklilik için prim borçlarınızı kapatabilirsiniz. Ayrıca emekli maaşınız için açacağınız hesaba işletim ücreti ödemezsiniz. ATM’ lerden nakit çekimi yapılabilir. Kampanya süresi dolmuştur.

Ayrıca 31 Aralık tarihine kadar başvuru yaparak promosyon ödemesi alabilirsiniz. Uygun faiz ve vade imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Hangi Borçlar İçin Kredi Veriliyor?

Ziraat Bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan protokol gereği aşağıdaki kişilere kredi verir:

 • 4b prim borcundan ötürü süreleri dolanlar
 • Askerlik borçlanması yaparak emekli olabilecek durumda olanlar
 • Doğum borçlanmasından ötürü emekli olabilecek durumda olanlar
 • Geçmiş dönemlere ait borcu olanlar emeklilik kredisi imkanından yararlanabilecek.

Bağ-Kur Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bağ-Kur’ luların emekli olabilmesi için 3 ayrı tarih bulunuyor. Emeklilik süresinde işe giriş tarihi önemli oluyor. 1 Ekim 1999, bu tarih ile 30 Nisan 2008 ve 1 Mayıs 2008 tarihinde işe başlayanların emeklilik şartları farklı olmaktadır. Ayrıca kadın ve erkeklerin durumu birbirinden farklıdır.

Bağkurlular için dönem dönem çıkan borç kapatma kredileri sayesinde toplu yatıracağınız prim borçları neticesinde emekli olabilirsiniz.

Kadınlar için Yaştan Emekli Olabilmek için Kaç Gün Gerekli?

Kadınlar için yaş şartını tamamlayarak emekli olanların maaşlarını alabilmeleri için 1 Ekim 1999 tarihinden sonra emekli olmak için 2 yıl süresi kalanların 15 yılı tamamlamış olması ve 5.400 gün prim ödemesi gerekiyor.
Bu şartları tamamlayan kadınlar 50 yaşında emekli olabiliyor. 1 Ekim ile 30 Nisan arasında sigortalılık süresi olanların ise 15 yılı doldurmuş ve 36 yaşında olmaları gerekiyor.

Erkekler için Yaştan Emekli Olabilmek için Kaç Gün Gerekli?

Erkekler için yaştan dolayı emekli olacakların 15 yılı tamamlaması ve 55 yaşını doldurması gerekiyor.
Ancak bu şartlar 1 Ekim 1999′ a kadar geçerlidir. Bu tarihten sonra ise emeklilik için 15 prim günü ve 62 yaş şartı gelmiştir.

Yorumlar

 1. Avatar of Mehmet sezer Mehmet sezer dedi ki:

  Bagkur borcunu yapılandırdım bu 3 bankada kredi vermiyo.Bu yüzden emekli olamıyom.Geriye dönük takip borcum var diye.

 2. Avatar of Murat göçen Murat göçen dedi ki:

  Bağkur askerlikborçlanma kredisinin enson mart 2021 kampanyasını kaçırdım acaba ağustos 2021 kampanyası tekrar olabilirmi bu konuda lütfen bilgi verebilirmisiniz benim gibi bşnlerce aynı durumda olanlar var çünkü kredi notumuz düşük olduğu için kredi alamıyoruz lütfen devletimiz bizlere bir fırsat daha sunabilirmi

 3. Avatar of Cihat K Cihat K dedi ki:

  ilk emekliliğimi hesaplattığımda 7 sene önce 75 bin TL Borcum vardı<
  geçen sene Aralıkta 99 bin lira olmuştu …
  gecen Cuma tekrar hesaplattım 99 bin lirayı ayarlaya bileçektim artık,
  amaaa halkını düşünen o kadar güzel bir yöneticiler varki başımızda …o yedi seneden bu günede durmadan çalışmama rağmen ,borcum 185 bin TL olmuş :)))).