Prim Borcu Olanlara Emeklilik Kredisi 2023

Prim Borcu Olanlara Emeklilik Kredisi 2023

Prim borcu olanlara emeklilik kredisi hangi bankalar veriyor, hangi banka eksik prim borçlarının tamamlanması amacıyla emeklilik kredisi imkanı sunuyor merak edilen tüm konuları detaylandırdık.

Yaşını Doldurup Primi Eksik Olana Son Dakika Emeklilik Müjdesi!

SGK ile 3 kamu bankası arasında geçen yıl imzalanan protokole göre yeniden yapılandırılan borçlarını ödemeleri halinde aylık ödeme alabilen sigortalılara banka kredisi ile emekli olma imkanı sunuldu. Ancak bu sözleşme 2023 öncesi için geçerli. Sözleşme süresi dolduğundan bu 3 kamu emeklisinin protokol kapsamında kredi çekerek bu yıl emekli olması pek mümkün görünmüyor.

Devletdestekli.com’un facebook ve twitter hesaplarından bizi anlık takip ederek SGK Prim Eksikliği Olanlara Emeklilik İmkanı ile ilgili son gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

SGK Prim Eksiği Olanlara Emeklilik İmkanı

Geçtiğimiz yıl Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında, 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında, emekli olabilecek sigortalılara yönelik “kredi iş birliği protokolü” imzalandı.

İmzalanan protokol kapsamında günü eksik olan Sigortalı, yeniden yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar aylık %1,79 faizli ve 36 ay vadeli kredi kullandı. Geçen yıl 1 Kasım. Kredi taksitleri ödenecek emekli maaşlarından düşülerek ödeniyordu.

Kredi işbirliği protokolü kapsamında; birikmiş prim borcunun ödenmesi durumunda:

 • 4/B’den yani eski Bağ-Kur kapsamında yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
 • Bağ-Kur prim borcu olup, ödemesi durumunda 4/A’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
 • primini kendi ödeyenler dediğimiz Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
 • hizmet borçlanması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar ile geçmiş dönemde durdurulan hizmet sürelerini ihya etmek isteyen sigortalılarımız da bu kredi kapsamından faydalandı.

Bu yıl çalışmaya ara verenler veya prim gün sayısı eksik olanlar da gönüllü sigortalı oluyor, eksik kalan prim günlerini tamamlayabiliyor, emekli olabiliyor, emekli maaşı alabiliyor ve hatta sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. İsteğe bağlı sigortalılar Bağ-Kur kapsamındadır ve Bağ-Kur’da ikamet edenlerin şartlarına tabidir. Denizbank şu anda bu imkânı sunan tek bankadır.

Denizbank emekli olmak için prim günü eksik olanların geçmişe dönük prim borçlarını kapatmak için hangi koşullarda kredi veriyor? Bakalım.

Bağ-Kurlu’ya Banka Kredisi ile Yeniden Emeklilik İmkanı Var mı?

Bu yıl emekli kredisi veren banka Denizbank oldu.

Geçen yıl imzalanan sözleşme sonrasında Bağkur borçları için kredi veren bankalara başvurarak ve bankaların ihtiyaç kredilerinden yararlanarak Bağkur prim borçlarınızı kapatmanız mümkün oldu. Böylece borçların faizi silinerek taksit imkanı kullanıldı. Dileyenler borcun tamamını ödeyip emekli olmaya hak kazandı.

Kredilerini SGK’ya yatıranlar borçlarını ödeyip hemen emekli oldular. Emekli maaşınız bağlandığında, kredilerini küçük taksitlerle geri ödediler. Ancak Bağkurlu’ya ve SGK Prim Eksikliği olanlara Emekli İmkanı vermek pek mümkün görünmese de Denizbank dahil birçok banka halen emekli olmak isteyenlere kredi veriyor.

Bu bankalardan kullanacağınız BAĞKUR, SSK prim borçlarınızı ödeyerek bu yıl ihtiyaç kredisi ile emekli olabilirsiniz.

Bağkur Borçları için Kredi Veren Bankalar 2023

Geçen yıl yürürlüğe giren “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun” ile imzalanan protokol kapsamında BAĞ-KUR borçları için kredi veren bankalara Ziraat Bankası’ndan kredi çekerek emeklilik ve yeniden yapılandırma imkanı sunuldu.

BAĞ-KUR prim borçlarını kapatmak isteyenlere Ziraat bankasının yanı sıra diğer bankalarda kredi verdi.. BAĞ-KUR borçları için: Ziraat bankası, Halkbank, Vakıfbank kredi ING Bankası Akbank Devlet bankalarıverdi. Diğer bankalarda kredi verdi ancak kefil ek teminat isteyerek kredi kullandırdı.

Ne yazık ki bu bankaların imkanları son bir yılda kaldı. SSK/BAĞKUR ödemesi yani emeklilik için kredi veren tek banka Denizbank’tır.

SSK Emekli Olmak İçin Kredi Veren Bankalar 2023

SSK’dan emekliye kredi sağlayan Denizbank’ın uygun faiz oranları ve kredi imkanları ile kredinin özellikleri şöyle:

 • Faiz oranı: %2,71 Avantajlı faiz oranları
 • Vadesi: 36 aya varan vadeler
 • İlk 3 ay ödemesiz
 • Kefilsiz

Başvuru için gerekli belgeler:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Kredi başvuru formu
 • Gelir belgesi
 • SGK prim borcu yazısı
 • Son aya ait resmi fatura veya yerleşim yeri belgesi

Denizbank emekli olmak isteyenlere kredi veriyor. %2,71 faiz oranı ile ihtiyaç kredinizi SSK prim borçlarınızı tamamlamak için kullanabilirsiniz.

Denizbank Emekli Olmak İçin Kredi Hesaplama Tablosu

Denizbank tarafından emekli olmak isteyenlere borçlanma kredisi verilmektedir. Emekli adaylarının prim günleri için ihtiyaçları olan krediyi %1,79 faiz oranı ile 36 aya varan vade imkanları ile kullanabilirler.

Denizmak örnek emekli ihtiyaç kredisi hesaplama tablosu:

Kredi TutarıKredi Vade SüresiAylık Faiz OranıKredi Aylık Taksit Tutuarı
10.000 TL12 Ay%1,42932,58 TL
10.000 TL24 Ay%2,48626,00 TL
10.000 TL36 Ay%2,84496,39 TL
Denizbank emekli kredisi hesaplama tablosu

Ziraat Bankası Emekli Olmak İçin Kredi 2023

Ziraat Bankası devlet bankası olduğu için diğer bankalara göre borçlarını ödemek isteyenler için şartlar daha uygundur. Kredi çekmeyi düşünenlerin öncelikle Ziraat bankasına gitmesi gerekmektedir. Başvurudan 1 hafta sonra hemen emekli olabilirsiniz. Bağ-Kur’dan prim borçlarınızı kapatmak için kredi alabileceğiniz Ziraat Bankası, teminat veya kefil istemeden 36 aya varan vadelerle kredi imkanı sunuyor. Kredinin teminatı maaş olduğu için maaşın bir kısmı kesilecek ve kalan miktarı alacaksınız. Prim yapılandırması için SGK İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurarak, Ziraat Bankası şubelerine giderek Bağ-Kur prim borçlarınızı kapatarak emeklilik yaşınıza geldiğinizde emekli olabilirsiniz.

Ziraat Bankası emekli olmak için kredi hesaplama tablosu:

Kredi TutarıFaiz OranıVade SüresiAylık Kredi Tutarı
25.000 TL% 1,9436 Ay1.049,00 TL
50.000 TL% 1,9424 Ay2.772,53 TL
75.000 TL% 1,9424 Ay4.158,79 TL
100.000 TL% 1,9424 Ay5.545,06 TL
150.000 TL%1,8912 Ay14.501,60 TL
Ziraat Bankası Örnek Kredi Hesaplama Tablosu

Ziraat Bankası’ndan düşük faiz oranları ve 36 aya varan vade seçenekleri ile ihtiyaç kredisi alarak emeklilik için prim borçlarınızı kapatabilirsiniz. Ayrıca emekli maaşınız için açacağınız hesaba işletim ücreti de ödemezsiniz. ATM’lerden para çekilebilir. Kampanya süresi dolmuştur.

Hangi Borçlar İçin Kredi Veriliyor?

Ziraat Bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan protokol gereği aşağıdaki kişilere kredi verir:

 • 4b prim borcundan ötürü süreleri dolanlar.
 • Askerlik borçlanması yaparak emekli olabilecek durumda olanlar.
 • Doğum borçlanmasından ötürü emekli olabilecek durumda olanlar.
 • Geçmiş dönemlere ait borcu olanlar emeklilik kredisi imkanından yararlanabilecek.

Bağ-Kur Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bağ-Kur’luların emekli olabilmeleri için 3 farklı tarih var. Emeklilikte işe başlama tarihi önemlidir. 1 Ekim 1999, 30 Nisan 2008 ve 1 Mayıs 2008 tarihlerinde işe başlayanların emeklilik durumları farklıdır. Ayrıca kadın ve erkeğin durumu farklıdır.

Bağkurlular için dönem dönem çıkan borç kapatma kredileri sayesinde toplu yatıracağınız prim borçları neticesinde emekli olabilirsiniz.

Kadınların Yaşta Emekli Olabilmesi İçin Kaç Gün Gerekiyor?

Yaş şartını tamamlayıp emekli olan kadınların maaşlarını alabilmeleri için 1 Ekim 1999 tarihinden sonra emekli olmalarına 2 yıl kalanların 15 yaşını doldurmuş ve 5.400 gün prim ödemiş olmaları gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kadınlar 50 yaşında emekli olabiliyor. 1 Ekim – 30 Nisan tarihleri ​​arasında sigortalı olanların 15 yaşını doldurmuş ve 36 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

Erkeklerin Yaşta Emekli Olabilmesi İçin Kaç Gün Gerekiyor?

Erkekler için yaştan dolayı emekli olacakların 15 yılı tamamlaması ve 55 yaşını doldurması gerekiyor.
Ancak bu şartlar 1 Ekim 1999′ a kadar geçerlidir. Bu tarihten sonra ise emeklilik için 15 prim günü ve 62 yaş şartı gelmiştir.

Yorumlar

 1. Avatar of HAYRİYE UZUN HAYRİYE UZUN dedi ki:

  BEN 53 YAŞINDAYIM DOGUM BORÇLANAMSI GELDİ SGK BANA EMEKLİ OLURMUYUM ÖDERSEM GİİRŞ TARİHİ İŞE 1984 3600 DOLUYURSANIRM BORÇLANMANYALA