Bakan Vahit Kirişçi açıkladı: Çiftçiye Destek 54 Milyar Liraya Çıktı

Bakan Vahit Kirişçi açıkladı: Çiftçiye Destek 54 Milyar Liraya Çıktı

Güvenilir Ürün Platformu tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurumun desteği ile gerçekleşen ‘Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future’ ödül töreni gerçekleşti. Zirvenin açılışı Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yapıldı.

Tarım ve Orman bakanı Vahit Kirişçi Türkiye Tarım Politikaları Toplantısında konuştu. Ülkemizde tarımın geleceği hakkında konuşma yapan Vahit Kirişçi 2023 Yılında çiftçilere yapılacak yeni destekler ve projeler hakkında müjdeleri sıraladı.

1 Ekim itibariyle çiftçi kayıt sistemini E- Devlete taşıdıklarını ifade eden Kirişçi, 1 Ekim’de başlayan bu uygulama dün itibariyle 400 bine yaklaştı. Sistemden çiftçi kayıt belgesi alındığında 100 liralık bir harcama yapıldığını düşünün. Bu ortalama 40 milyon liraya tekabül ediyor. Ayrıca üreticiyi yorulmaktan kurtarıyor. Bu para kendi cebinde kalıyor ve daha çevreci bir uygulamanın hayat buluyor”

dedi.

2023 yılında Toplam Tarımsal Destekleme Bütçesi 54 Milyar Liraya Çıkartıldı

Bakan Kirişci, “2023 yılında yüzde 109 artışla 54 milyar liraya çıkarılmıştır” dedi.

2023 yılında çiftçileri ve üreticilere verilecek tarımsal desteklemelerine ayrılacak bütçe 54 Milyar TL olacak. 2022 Yılında bu Rakam 29 Milyar tl olarak tamamlanmıştır.

Mazot ve gübre gibi temel girdiler konusunda dışa bağımlılığın olduğunu belirten Kirişçi,

“Bu iki temel girdide müthiş bir dışa bağımlılık var. Bu konu ile alakalı Cumhurbaşkanımızın, iki ülke de bizim için dost ve komşu ülkedir. Bunların birini diğerine tercih edemeyiz diyerek bizim en azından enerji alanında bir dar boğaz yaşamamızın da önüne geçti. Bu duruşumuz diğer uluslararası birtakım konularda moderatörlük gibi bir görevi de bize vermiş oldu.

En önemlisi ise bugün hiç kimsenin aklına biz bu kış Türkiye’de donacağız ya da doğal gaz yetersizliğinden sıkıntı çekeceğiz diye kimsenin aklına bir şey gelmiyor. 540 milyar metreküplük bu Karadeniz doğal gazının da 2023 yılının başından itibaren bizim ana hattımıza bağlanmasıyla biz de enerjimiz özellikle doğal gaz kısmında bir nefes almış olacağız.

Destek miktarlarını aktardık. Tarımsal destek toplamını güncelledik. Toplam tarımsal destekleme bütçemizi 54 milyar liraya çıkarttık” diye konuştu.

2023 Yılında IPARD Hibe Desteği 81 İlde Olacak

42 ilde uygulanan IPARD hibe destek programı 2023 itibariyle 81 ile çıkartılacak.

Ahır Ağıl Yapımına Yönelik Hibe Destekleri Devam Edecek

Meraya dayalı hayvancılığa önem verilecek. Merada küçük ve büyükbaş hayvancılık için ahır ve ağıl projelerinin geliştirilmesine önem verilecek.

1 Ekim’den Bu Yana 400 Bine Yaklaştı

1 Ekim itibariyle çiftçi kayıt sistemini E- Devlete taşıdıklarını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Prof. Vahit Kirişçi, “Artık çiftçimiz, üreticimiz traktörünün üzerinde iki gün değil, iki dakikada bütün iş ve işlemlerini yapabilmekte.

Mazot Gübre Desteği Ayni Olarak Tarım Karta Yüklenecek

Mazot gübre destekleri Ziraat bankası tarım karta yüklenerek nakit yerine ayni olarak verilecek.

Sistem yüz yüze ve fiziki olarak yapılan bir işlem olmuş olsaydı burada harcanacak yakıt, emek, zaman, para ve de işinin başında olmak yerine bu işleri yapmak için mesai harcıyor olmaya devam edecekti.

‘TARIM CEPTE’ Uygulaması Duyuruldu

Üniversitelerden mezun olan öğrencilerin evrak memuru olmamaları içinde çalıştıklarını belirten Kirişçi,

“15 binin üzerinde üniversitelerde, ziraat mühendisi, veteriner hekim, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi olarak yetişen öğrenciler evrak memuru olarak memuriyete başlıyorlar. Ayrıca evrak memurluğundan emekli oluyorlar. Artık bu da kapanmış oldu. Kardeşlerimiz bundan sonra üreticiye alın teri dökmeyecekler

Akıl terlerini çiftçiyle beraber daha iyi üretmesi için değerlendirmiş olacaklar. Bunun da bize sağlayacağı böyle bir artı var. Tabii ki bu burada kalmayacak değerli arkadaşlar. İnşallah bu yılın sonunda önümüzdeki yılın başında yeni bir mobil uygulamayla ‘Tarım Cepte’ adını verdiğimiz bir uygulamayla artık vatandaşlarımız kendi üretimlerini kendileri belirlemeyecek”

diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.