Bakan Yanık Duyurdu İhtiyaç Sahiplerine 7 milyar TL Destek

Bakan Yanık Duyurdu İhtiyaç Sahiplerine 7 milyar TL Destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kış döneminden önce sosyal yardımlardan yararlananları yalnız bırakmadıklarını belirterek, vatandaşlara toplam 7 milyar TL nakdi destek sağlayacaklarını açıkladı.

Kış Dönemi Öncesi 7 milyar TL Nakdi Destek Verilecek

Bakan Yanık, ihtiyaçlar doğrultusunda yapılan sosyal yardımlarla kamu kaynaklarının dezavantajlı vatandaşlara aktarıldığını belirtti. Güçlü sosyal altyapı sistemleri sayesinde vatandaşları yalnız bırakmadıklarını belirten Bakan Yanık, şunları kaydetti:

‘Kış dönemi öncesinde sosyal yardım faydalanıcısı hanelerimizi yalnız bırakmıyoruz. Çeşitli başlıklar altında toplam 7 milyar lira nakdi destekte bulunacağız’

dedi.

Halihazırda Türkiye’nin dört bir yanında bulunan bin 3 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na düzenli şekilde kaynak aktardıklarını ifade eden Bakan Yanık,

‘’Kış dönemi öncesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın temel gereksinimlerinin karşılanması amacıyla her ay düzenli aktardığımız periyodik payı iki kat artırarak 450 milyon liraya çıkardık”

diye konuştu.

Türkiye Aile Destek Programı’nda ödemeler başladı

Bakan Yanık, Türkiye Aile Destek Programı kapsamında Kasım ayı ödemelerinin başladığını duyurarak,

“Büyüyen ve gelişen ülkemizin refahını vatandaşlarımızla paylaşmayı sürdürüyoruz. Bu kapsamda geçtiğimiz eylül ayında bütçesini 40 milyar TL’ye çıkardığımız desteğimizde ödemeleri bu ay artırarak yapıyoruz. Hak sahibi hanelerimize 850 TL-1.250 TL arasında bir ödeme gerçekleştiriyoruz”

dedi.

Türkiye Aile Destek Programı kapsamında bu ay başlatılan çocuk bileşeni için ilk ödemelerin yapıldığına işaret eden Bakan Yanık, şunları söyledi:

“Sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklarımıza yönelik yeni desteğimizi sunmaya başladık. Çocuk bileşeni kapsamında sosyal yardım faydalanıcısı hanelere çocuk sayısına göre aylık 350-650 lira arasında destek sağlıyoruz. Bu kapsamda destekten yararlanmaya hak kazanan 1,8 milyon hanemize toplam 776 milyon lira ilave destek sağladık. Böylece Türkiye Aile Destek Programı kapsamında hem aile bileşeni hem de çocuk bileşeni ile birlikte toplam 3,2 milyar TL’yi hak sahibi olan 2,5 milyon hanemize hesaplarına yatırmış olduk.”

Doğalgaz Tüketim Desteği’nde kış dönemi ödemeleri hesaplara yatırılmaya başlandı

Bakan Yanık, 2019 yılından bu yana süren Elektrik Tüketim Desteği’nde de yeni bir düzenleme yaptıklarını belirterek,

Türkiye Aile Destek Programı’ndan yararlanan haneleri de artık Elektrik Tüketim Desteği’nden yararlandırmaya başladık. Hanelerimize 130 TL ila 260 TL arasındaki desteğimizi sunacağız. Bu doğrultuda önümüzdeki günlerde toplam 666 milyon TL tutarındaki Elektrik Tüketim Desteğimizi vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız

ifadelerini kullandı

Bakan Yanık, ihtiyaç sahibi vatandaşların ısınma giderlerini desteklemek amacıyla bu yıl hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteğinin kış dönemi ödemelerinin bu hafta itibarıyla başlayacağını belirten Bakan Yanık, şunları kaydetti:

Elektrik Tüketim Desteği’nde olduğu gibi kış dönemi öncesinde vatandaşlarımızın ısınma gideri yükünün azaltılması için Doğalgaz Tüketim Desteğimizde önemli düzenlemeler yaptık.

Bu dönem öncesinde ilk olarak destekten yararlanma şartını esneterek, kiracı olan vatandaşlarımızı kapsama dahil ettik.

Ardından 450 lira ile bin 150 lira arasında olan 2022 yılı kış dönemi için belirlenen destek tutarımızı 900 lira ila 2 bin 500 lira aralığına yükselttik. Önümüzdeki günlerde ödemelerimizi gerçekleştireceğiz.”

Bakan Yanık, Aralık ayında başlayan Doğal Gaz Tüketim Desteği başvurularının e-Devlet üzerinden devam ettiğini belirtti.

2,1 milyar lira yaşlı ve engelli aylıkları ödemesi yapıldı

Bakan Yanık, engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik hizmetlerin insan odaklı ve hak temelli politikalar çerçevesinde yürütüldüğünü söyleyerek,

“Engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanındayız. Bu doğrultuda kasım ayında 2,1 milyar lira yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdık” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

  1. Avatar of Ayşe bulut Ayşe bulut dedi ki:

    Çok güzel imkanlar sağ olun Allah devletimize zaval ziyan vermesin başımızdan eksik etmesin ben de kiradayım eşimin %60 engeli var kalp ameliyatı oldu lisede okuyan çocuğum var nakit yardıma ihtiyacım var