Balon Balığı Avcılığı Destekleme Ödemesi 2021

Balon Balığı Avcılığı Destekleme Ödemesi 2021
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’ de yayınlanan karara göre balon balığı avlayan kuyruk başına 5 lira destek verileceği açıklandı. Akdeniz ve Ege denizlerimizdeki su ürünlerini ve biyolojik çeşitlilik olmak üzere balıkçıların av araçlarına bile zarar veren istilacı balon balığı diğer adıyla (Lagocephalus sceleratus) ekosistemdeki yoğunluğunu ve stoğa katılım oranını azaltarak balon balığının avlanmasını teşvik etmek amacıyla destekleme ödemesi yapılacak.

Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Karar

Resmi Gazete‘de balon balığı avcılığının desteklenmesine yönelik ve Marmara, Ege ve Akdeniz’de sıkça görülmeye başlanan ve çok zehirli olan balon balıklarının avlanmasının desteklenmesine yönelik karar yer aldı.

Geçerli ruhsat tezkeresine sahip bir balıkçı gemisi ile su ürünleri avcılık faaliyeti yapan ve Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus, lagocephalus suezensis, Lagocephalus Guentheri, Torquigener Flavimaculosus, Tylcerius Spinosissimus, Logocephalus Lagocephalus, Sphoeroides Pachygaster; istilacı balon balığı türlerini avlayan balıkçılara adet başına 5 TL ve 0,50 TL ödeme yapılacaktır.

Finansman ve Ödemeler

Bu karar kapsamında balon balığı avcılarına yapılacak olan destekleme ödemeleri için gerekli finansman Tarım ve Orman Bakanlığının 2021,2022 ve 2023 yılı tarımsal destekleme bütçelerinden karşılanacaktır.

T.C Ziraat Bankası A.Ş Genel Müdürlüğüne hizmetlerinden dolayı üreticilere ödenen destekleme tutarının %0,2’si kadar komisyon ödemesi yapılır.

Bu karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahiplerinin hesabına aktarılmadan önce, haciz/icra, temlik ve benzeri işlemler yapılamaz.

Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Karar Resmi gazetede yayınlandı.

140 Milyon TL .Destekleme Ödemesi Başladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal destek ödemeleri ve yabancı istilacı türlerin başında yer alan, sucul biyolojik çeşitliliği ve balıkçıların av araçlarını tehdit eder hale gelen balon balığı avcılığını destekleme kapsamında yaklaşık 140 milyon liralık desteği, 26 şubat 2021 tarihi itibariyle üreticilerin ve balıkçıların hesaplarına aktaracaklarını söyledi.

Balon balığı avcılığını destekleme kapsamında 46.192 adet balon balığı için 230.960 TL Bu üç başlık altında üretici ve balıkçılarımıza toplamda yaklaşık 140 milyon TL destek ödemesini 26 ŞUBAT 2021 tarihinde başladı.

Balon Balığı Destekleme Ödemesi Başladı

Tüm çiftçilerimize ve balıkçılarımıza hayırlı olsun.

 • Yaklaşık 140 milyon liralık destek ödemeleri bugün başlıyor.
 • Hububat-Baklagil-Dane Mısır desteği kapsamında 9.824 üreticimize, 60.719.827 TL
 • Sertifikalı Tohum Kullanım desteği kapsamında ise 66.128 üreticimize 78.606.301 TL toplamda 140 Milyon TL destekleme Ödemesi başladı.
 • Ödemeler Ziraat bankası aracılığıyla hesaplara aktarılacak.

Diğer yandan bildiğiniz üzere yabancı istilacı türlerin başında yer alan, sucul biyolojik çeşitliliği ve balıkçıların av araçlarını tehdit eder hale gelen balon balığı avcılığını destekleme kapsamına almıştık. Bu kapsamda 08-31 Aralık 2020 tarihleri arasında balıkçılarımızın avladığı 46.192 adet balon balığı için 2020 yılı desteklemeleri kapsamında 230.960 TL ödeyeceğiz. Ayrıca bu alandaki desteklemenin 2021 yılında da tüm balon balığı türlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi için çalışmalara başladı.

Balon Balığı Avcılığına Destek Verilecek Müjdesi

Balon balığı Türkiye denizlerinde hızla çoğalan istilacı türlerden biri. Devlet azalmasını desteklemek için kuyruk başına 5 TL destek ödemesi yapacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ;

İstilacı yabancı türlerle mücadele kapsamında balıkçılarımıza 5 milyon TL destekleme ödemesi yapılacağını ve istilacı yabancı bir tür olan balon balığının, sucul biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına verdiği zarar nedeniyle de avlanmasını destekleyeceğiz açıklamasında bulundu.

Balon Balığı Avcılığına Destek Verilecek

Bakan Pakdemirli;

”Çevirme ve sürütme ağları dışında avcılık faaliyetinde bulunan balıkçı gemileri ile yapılan balon balığı avcılığında kuyruk başına 5 TL destekleme ödemesi yapacağız. Hem sucul biyolojik çeşitliliğin korunması hem de balıkçıların desteklenmesi bağlamında bu uygulama bir ilk olacak” dedi.

Ülkemizin denizlerine ait olmayan ve Kızıldeniz tarafında ülkemizde giriş yaparak balıkçılığı ciddi anlamda etkileyen istilacı ve diğer balık türlerine karşı zararlı olan balon balığının avlanmasını teşvik etmek maksadıyla balon balığı avlayanlara kuyruk başına destekleme ödemesi yapılmasına dair karar 02 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’de tebliğ yayımlandı. Buna göre; Akdeniz ve Ege Denizi’nde avcılık yapan balıkçılara 31 Ocak 2020 tarihine kadar 1 milyon balon balığı kuyruğu için balıkçılar ödeme alacak.

Tarım hayvancılık devlet destekleri şartlarını öğrenmek için tıklayınız.

Karar kapsamında balon balığı avlayan balıkçılara her bir kuyruk için 5 lira ödenecektir.

Balon balığı kuyruğunun 1.000.000 adet’e kadar (1.000.000 adet dâhil) her bir adedi başına beş Türk Lirası destekleme ödemesi yapılacaktır.

Balon Balığı Kuyruk DesteklemesiDestek Miktarı
Balon balığı kuyruğunun 1.000.000 adet’e kadar (1.000.000 adet dâhil)Her bir adedi başına beş Türk Lirası

Balon Balığı Avlayan Kuyruk Başına 5 TL. Destek Verilecek

Destek ödemesinden yararlanabilmek için balıkçıların balon balığı avlanması sırasında ne yapmaları gerektiği de ve desteklerden nasıl yararlanabilecekleri gerektiğine dair tüm hususlar da belirtildi. Resmi Gazete’ de yayınlanan karar kapsamında; balon balıklarının sadece kuyrukları için ödeme yapılacağı belirtildi. Eğer avlanma sırasında tutulan balon balığı bütün halde karaya çıkartılırsa bu durumda balıkçılara destek ödemesi yapılmayacağı açıklandı.

Balon balığına desteklemeden yararlanabilmek için yayınlanan karar kapsamında; avcılığına izin verilen ve avlanılan balon balıklarının kuyruk kesimi, balıkçı gemilerinde insan sağlığına risk oluşturmayacak koşullar altında yapılması ve karaya bütün halde çıkarılmaması gerekiyor.

Balon Balığı Avcılığına Destek Verilecek

Peki karar kapsamında destekleme ödemesinin alınabilmesi için balıklar nasıl avlanacak, balon balığı kuyruk parası hakedişi için balıkçılar  ne gibi prosedürleri uygulanacak bu konu hakkında kararda aynen şu şekilde geçiyor;

 • Avlanan balıklar etik kurallar çerçevesinde balığın kafasına tek seferde sertçe vurularak öldürülecek.
 • Ölen balon balıklarının kuyruk yüzgeci koruyucu eldivenler kullanılarak kuyruk sapından yapılacak kesi ile alınacak.
 • Balon balığının kuyruğu dışındaki kısmı karın bölümü yarılarak denize atılacak, sadece kuyruğu belirtilen noktalardan karaya çıkartılacak.
 • Balon balıkları kıyıya bir deniz mili mesafeden daha yakın noktalarda, koylarda, liman ve barınak içlerinde kesinlikle denize atılamayacak.
 • Balıkçılar, avladıkları balon balıkları kuyruklarını karaya çıkartıp teslim edinceye kadar geçen süre içerisinde, diğer balıklarla ya da diğer balıkların temas ettiği araç/gereçlerle temas etmemeleri ve sızdırmaz poşet veya kapalı kaplarda taşınmaları konusunda gerekli önlemleri almakla yükümlü olacak.

Destekleme ödemesinden yararlanabilmek için

 • Balıkçıların Su Ürünleri Bilgi Sistemine (SUBİS) kayıtlı olması ve
 • Avcılık olarak çevirme ve sürütme ağları dışında avcılık faaliyetinde bulması,
 • Geçerli bir balıkçı gemisi ruhsat tezkeresine sahip olması,
 • İstilacı balon balığı türünün Akdeniz ve Ege Denizine kıyısı olan illerde avcılığını yapan balıkçılar yararlanabilecektir.

Balon balığı kuyruk alımları başvuruları Tebliğ yayımlandığı günden itibaren beş iş günü sonra başlar yani buna göre başvurular 7 Aralık 2020 tarihinde başlatılıp 31 Ocak 2020 tarihinde sonlanacaktır.

Balon Balığı Kuyruklarının Alımı Tarihi

Balıkçıların istenen şekilde avladıkları balon balığı kuyruklarının alımı 31 Ocak 2020 tarihi mesai bitimine kadar yapılır.

 • Su Ürünleri Bilgi Sistemi olan SUBİS üzerinden kuyruk veri girişi durduğu andan itibaren, teslim alınmış olsa bile sisteme giriş kaydı yapılamayan kuyruklar için destekleme ödemesi yapılmaz.
 • Eğer balon balığı bütün olarak karaya çıkartıldıysa çıkartıldığının tespiti halinde bu durum hakkında tutanak tutulur ve getirilen bütün balıklar destekleme kapsamına alınmaz.

Ödemeler Ziraat Bankası Tarafından Yapılacak

Balon Balığı Avcılığına kuyruk başına 5 TL destek ödemesi Ziraat bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek olup, ödemeler Ziraat bankasından alınacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ayrılacak kaynak, tarımsal destekleme bütçesinden karşılanacak olup balon balığı desteklemesi ödemesi olarak devletdestekli.com balıkçılara yapılacak olan 5 lira kuyruk parasının aktarılmasının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı Ziraat Bankası aracılığı ile balıkçılara ödenecektir.

Balon Balığına destek ödemesinin yapılmasına  ilişkin yayımlanan Karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri, hazineden ayrılan kaynak olduğu için, hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce, haciz, icra, temlik ve benzeri işlemler yapılmayacaktır.

2021 yılı Tarımsal Desteklemeler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.