Banka Sınavları 2021 (Güncel Personel Alımı)

Banka sınav tarihlerini ve şartlarını ayrıntılı şekilde öğrenerek, bankacılık kariyerinize adım atabilirsiniz.

Banka Sınavları 2021 (Güncel Personel Alımı)

Banka sınavları ne zaman? Kariyer hayatına bankacı olarak devam etmek isteyen kişiler için birçok kamu ve özel banka tarafından fırsat sunulmaktadır. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank, Garanti Bankası, İş bankası, Denizbank ve daha pek çok şube farklı departmanlarda personel alımı yapmaktadır. 2021 banka sınav tarihlerini yakından takip ederek bankacı olma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Peki banka sınavları ne zaman, başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir, banka sınavları nasıl uygulanır ve ne kadar sürer? İşte banka sınavlarına dair tüm gelişmeler!

Banka Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Banka sınavları tarihleri 2021 yılında da bankacılık hayali kuran kişiler tarafından araştırılmaktadır. Bankacı olmak isteyen kişiler tarafından sık sık takip edilen banka sınav tarihleri hakkında net tarih verilmemektedir. Geçtiğimiz zamanlarda bankalar için açık pozisyonlar, Ocak-Şubat ile Haziran-Temmuz dönemleri arasında şubelerin kendi internet sitelerinde yaptıkları duyurular ile açıklanmıştı. Sürekli gelişen ve değişen ekonomik durumlar sebebiyle diğer aylarda da personel alım ilanı olabiliyor. Bu durum bankaların personel ihtiyaçlarıyla doğru orantılı gelişmektedir.

Bankalar iş ilanlarını ve personel alım duyurularını ‘Duyurular” sayfasında yayımlıyorlar. Bu duyurularda hangi pozisyonda ve kaç tane personel alınacağının yanında sınav tarihleri de belirtilir. Herhangi bir şubede görev almak istiyorsanız resmi internet siteleri üzerinden güncel duyurulara ve iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Ayrıca resmi kurum olan İş-Kur ve kariyer.net gibi özel siteleri de yıl içinde takip edebilir, aranan pozisyonları değerlendirebilirsiniz.

Banka Sınavına Kimler Girebilir?

Bankalar, bünyelerine personel seçerken bireylerin bazı şartları taşımalarını ister. Bu şartlara uygun olmayan bireyler şubelere kabul edilemeyeceği gibi sınav için başvuruda da bulunamazlar. Her bankanın personel kriter özellikleri farklı olsa da genel olarak personelde aradığı kriterler şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 40 yaşından büyük olmamak.
 • Erkek personel alımları için askerlik engeli bulunmamak. (Ertelemiş ya da muaf olmak.)
 • Alım yapılacak banka departmanı ile ilgili fakültelerden mezun olmak.
 • 2 yıllık bankacılık, sigorta, işletme, muhasebe bölümlerinden ya da 4 yıllık iktisat, işletme, ekonomi, maliye, gibi alanlarda eğitim almış kişiler banka sınavlarına başvuruda bulunabilirler.

Başvur yapılan tarihte son sınıf olan kişiler, işe başlama tarihinde mezun olacaksa başvuru şansına sahiptir. Mezun olma tarihi, belirlenen tarihi geçiyorsa ya da kişi mezun olamıyorsa başvuru yapamaz. Her şube personel alımında kriterlerini sınav başvuru koşulları yazısında belirtir. Bankaların resmi sayfalarını takip ederek sınav koşullarını okuyabilirsiniz.

Banka Departmanları, Pozisyonları ve Görevleri

Bankacılık alanında kariyer düşünen ve gelecek hayallerini bu doğrultuda yürüten bireyler için bankalarda mevcut bulunan departmanlar ve görevleri şu şekildedir;

 • Gişe Yetkilisi
 • Müfettiş Yardımcısı
 • Uzman Yardımcısı
 • Bilgi İşlem ve Yazılım Uzmanı
 • Satış ve Müşteri Temsilcileri
 • Çağrı Merkezi Elemanı
 • Operasyon Elemanı
 • Servis Yetkilileri
 • Takip Yetkilisi
 • İhtisas Elemanı
 • Özel Güvenlik Görevlisi
 • Şoför

Gişe Yetkilisi

Gişe yetkilisi departmanında çalışan banka personelleri, Şube ve Genel Müdürlük Bölümleri’nde temel bankacılık hizmet alanında görev alırlar. Şubelerdeki gişe ve operasyonel işlemlerde destek olurlar. Ayrıca şubelerdeki kadro ihtiyacına göre satış, sorunlu krediler takibi ve kambiyo alanlarında da görev alabilirler.

Müfettiş Yardımcısı

Yönetim Kurulu adına Genel Müdürlük Bölümleri’nde yurtiçi ve yurtdışı şubelerde, banka içinde denetleme, inceleme, banka işlemlerini kontrol etme, faaliyetleri değerlendirme ve raporlandırma konularında bankaya destek veren kişilerdir. Risk yönetim süreçlerini kontrol altına alarak şubenin hedefleri doğrultusunda inceleme yaparlar.

Uzman Yardımcısı

Genel Müdürlük Bölümleri’nde ve Kurumsal Şubelerde, görev aldığı birimin faaliyetlerini banka mevzuatına uygun şekilde takip etme ve geliştirme yetkilerine sahiptir. MT olarak yani yönetici adayı olarak yetiştirilen uzman yardımcıları, kurum içinde ve dışında aldıkları eğitimler sayesinde alanlarında profesyonellik kazanabilirler.

Bilgi İşlem ve Yazılım Uzmanı

Bu bölümde görev alan bireyler, bankaların koşullara uygun altyapı ihtiyaçlarını ve hedeflerini ilgili alanlar ile birlikte belirler. Bilgi Teknoloji mimarisini geliştirirler ve yönetim bilgi sistem ile birlikte iş zekası sistemini kurmaya destek verirler. Kurulan sistemin ve alt yapının en verimli şekilde işleyişini, bakımını ve güvenliğini sağlamakla görevlidirler. İlgili bölümlerle iş birliği yaparak bankanın işleyişine destek verirler.

Satış ve Müşteri Temsilcileri

Satış ve Müşteri Temsilcisi konumunda çalışan bireyler, kredileri ve banka içindeki diğer ürünleri müşterilere pazarlama görevinde yer alırlar. Müşteri ile iletişimleri her zaman güçlü olmalıdır. Satış performansı, şube içindeki iletişimi ve ikna kabiliyeti yüksek olan kişiler tarafından tercih edilmelidir.

Çağrı Merkezi Elemanı

Bankalarda çağrı alma ve dış arama görevleri sonucunda işletme ve müşteri arasında iyi bir iletişimle köprü kurarak sorun çözme odaklı görev alan kişilerdir. Hem iletişim yeteneği güçlü olan hem de bankacılık konusunda derin bilgiye sahip kişiler arasından seçilmektedir. Banka bünyesinde 2 yıl görev aldıktan sonra şubeye tayin olma hakkı da verilebilir.

Operasyon Elemanı

Bankalardaki Şube Müdürlük Bölümlerinde bulunan operasyonel faaliyetlerdeki veri girişlerinden ve kontrollerinden sorumludur. Yazışma ve onun gibi benzeri işlerde kuruma destek verirler. Gerektiğinde saha çalışmalarına katılabilirler.

Servis Yetkilileri

Servis yetkilileri bankalarda muhasebe ve kredi gibi bölümlerde işlemleri yönetip yönlendiren kişilerdir. İmza yetkileri bulunur. Bu pozisyonda yüksek performans göstermek ve sınavlarda başarılı olmak gerekir.

Takip Yetkilisi

Takip yetkilileri, banka bünyesinde hukuk müşavirliği ve bu müşavirliğe bağlı bölge teşkilatında hukuksal işlemlerin iç ve dış evrak takibinden sorumludurlar. Noter, ticaret odası, adliye, tapu daireleri ve diğer kamu kuruluşları ile ilgili olan işlemleri de yürütürler. Kariyer hayatında ilerleme kaydetmeyen bir alan olarak görülmektedir.

İhtisas Elemanı

İhtisas elemanları, mühendis, mimar ve avukat gibi uzmanlık dalına göre pozisyon verilen personellerdir. Bankaların hedefleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yurt dışında bulunan şubelerde görev alabilirler.

Özel Güvenlik Görevlisi

Bankalardaki özel güvenlik görevlileri, şubenin belirlediği bölgelerde güvenlikten sorumlu olan kişilerdir. Ayrıca qmatik cihazını ve sistemini çok iyi bilmesi gerekir.

Şoför

Bankalarda makam şoförü olarak görev alan personellerdir. Aynı zamanda paraların nakili esnasında da çalışırlar.

Online Banka Sınavı Nasıl Yapılıyor?

Ülkemizde banka sayılarının artmasıyla birlikte, banka bünyesinde çalışan personellerin de sayısı artmaktadır. Ekonomi ve finansal alandaki gelişmeler, bankacılığa verilen önemi de artırmaktadır. Bankalar personel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, çeşitli sınavlardan, mülakatlardan ve elemelerden geçirerek, nitelikli elemen alımı yapmaktadır. Sınava girecek kişiler, elem sürecini olumlu şekilde atlatmak için, sınav konuları ve soruları hakkında ayrıntılı bilgi edinmeleri gerekmektedir. Her bankanın uygulamış olduğu sınav tekniği ve değerlendirme şartları farklı olduğu için, hangi bankanın sınavına girecekseniz, derinlemesine araştırma yapmanız gerekmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte, birebir uygulanan banka sınavları da online kanallar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Her ikisi için de uygulama aynı şekilde yapılmaktadır.

Online banka sınavına başvuruda bulunmak için, bankaların açık pozisyonlarını takip ederek, belirlenen tarihte başvurularını yapabilirler. Online deneme sürecinde, her banka da olmasa da kişilik envanter testi uygulanmaktadır. Online sınavlar, kişisel bilgisayarlar üzerinden yapılmamaktadır. Belirlenen e-sınav merkezleri genellikle büyük merkezi şehirlerde uygulanmaktadır. Örneğin; İstanbul, Ankara, Eskişehir ve İzmir gibi. Online sınav başvurusunda bulunan adaylara, tarih ve gün bilgilendirmesi yapılmaktadır. Sınav günü geldiğinde adaylar, merkezlere giderek bilgisayar üzerinden sorularını çözebiliyor. Online uygulanan testler tıpkı yüz yüze yapılan sınavlar gibi Genel Kültür, Genel Yetenek, Alan Bilgisi sorularından oluşmaktadır. Açık olan pozisyona göre uzmanlık ve yabancı dil sınavı da uygulanmaktadır. Online sınavlarına ek olarak online mülakat uygulaması yapan bankalar da bulunmaktadır. Bankaların çevrimiçi olarak yapmış olduğu sınav tarihlerini takip ederek, çalışma planınızı hazırlayabilirsiniz.

Ziraat Banka Sınavları 2021

Türkiye’de kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası’nda görev almak isteyen kişiler başvuru şartlarını, açık pozisyonları ve sınavları nereden takip edeceklerini merak ediyor. Ziraat Bankası sınavları ne zaman? diye düşünüyorsanız, bankanın resmi web adresinde yer alan ”Duyurular” menüsünden aktif iş ilanlarını ve personel alımlarını takip edebilirsiniz.

Ayrıca Ziraat Bankası personel alımı için uygulanan sınav ve mülakat sonuçları da Duyurular menüsünde ilan edilmektedir. Sınav sonuç bilgisi, adaylarda aranan şartları, ödeme yöntemleri ve sınav süreçleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ziraat Bankası resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Sınavlarına Kimler Girebilir? Aranan Şartlar Nelerdir?

Ziraat Bankası personel alımları için, resmi internet sayfasında yer alan ”Duyurular” menüsünden takip ederek, boş pozisyonlarını öğrenebilirsiniz. Duyurular menüsünde personel alımına dair sınav tarihleri ve detayları yer almaktadır. Ziraat Bankası’nın banka sınavları yazılı ve sözlü olarak iki kademede gerçekleşmektedir. Sözlü kısmı, mülakat şeklinde olacak şekilde Ziraat Finans Grubu İnsan Kaynakları yetkilileri tarafından yapılmaktadır. Ziraat Bankası personel alımında aranan şartlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Erkek adayların askerlik engelinin olmaması. (Askerliği yapmış olmak ya da ertelenmiş olması)
 • 30 yaşını aşmamış olmak.
 • Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olmak. (Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, İstatistik, İşletme Mühendisliği ile Yönetim Bilişim Sistemleri, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Matematik bölümleri, Endüstri Mühendisliği, Endüstri ve Sistem Mühendisliği)

Yapılan mülakattan en az 60 puan almak şartı bulunmaktadır. 60 puan altı başarısız sayılarak, personel alımı şartlarını tamamlamadığı için elenmiş olacaktır. Ziraat Bankası’nın en son yapmış olduğu personel alımı sınavında; 25 Genel Yetenek, 25 Genel Kültür, 25 İngilizce ve 50 tane de Alan bilgisi olmak üzere toplamda 125 soru sorulmuştur. Bankanın şartlarına göre yazılı ve sözlü mülakat süreçleri değişiklik gösterebilir. Daha ayrıntılı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilir ya da müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

Halkbank Banka Sınavları 2021 Ne Zaman?

Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri olan Halk Bankası 2021 yılında KPSS şartsız personel alımı gerçekleştirecektir. Adana, Samsun, Erzurum, Diyarbakır, İstanbul, Bilecik, Bursa, Eskişehir, Çanakkale, Sinop, Konya, Manisa, İzmir gibi pek çok şehirde personel alımı yapacaktır. Yıllık personel alımlarında yazılı sınav ardından mülakat uygulaması da yapılmaktadır.

Halkbank satış temsilciliği ve gişe memurluğu pozisyonları için online sınav uygulamaktadır. Online sınavda genel yetenek soruları yer almaktadır. Genel yetenek alanında sözel ve sayısal mantık soruları bulunmaktadır. Şekil tamamlama, karışık harflerden anlamlı bütün oluşturma, sayı dizini, cümlede anlam, sözel yargı, okuduğunu anlama gibi sorular vardır. Bu soruları, belirlenen sürede cevaplandırarak online sınav kısmını tamamlamış olacaksınız. Uzmanlık bilgi gerektiren üst düzey kadrolar için genel yetenek sorularına ek olarak, muhasebe, maliye, hukuk ve iktisat alanlarından da sınav yapılmaktadır. Uzmanlık sınavları her yıl değişmekle birlikte, genel olarak 180 dakika civarındadır.

Halkbank personel alımı sınavlarında başarılı olabilmek ve banka kadrosunda yer alabilmek için, daha önce uygulanan sınav tekniklerine göz atabilirsiniz. Kendinize süre belirleyerek tüm soruları çözebilirsiniz. Ayrıca farklı kaynak kitaplardan da yararlanabilirsiniz. Personel alımı için uygulanan yazılı sınavlar sonunda mülakat yapılarak son adım tamamlanır. Her iki adımı da başarıyla tamamlayan kişiler Halkbank bünyesinde çalışmaya başlıyor.

Halk Bankası sınavları 2021 yılında nasıl uygulanacak, açık personel ilanları hangi departmanlarda? detaylı bilgi almak için TIKLAYINIZ!

İş Bankası Sınavları 2021 Açık Kadrolar İçin Belirlenen Şartlar

İş Bankası’nda çalışmak ve kariyer hayatınıza burada devam etmek istiyorsanız, size uygun olan şehir ve pozisyon için başvurunuzu yaparak, kariyeriniz için önemli olan adımı atabilirsiniz. İş Bankası’nın personel alımı için aradığı şartlar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 03.05.2021 tarihi itibarıyla 30 yaşını aşmamış olmak. (03.05.1991 ve sonrasında doğanlar başvurabilecektir.)
 • Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış, muaf ya da en erken Ağustos 2022 celp dönemine kadar tecil ettirmiş olmak.
 • Sağlık durumu Türkiye’nin her yerinde görev yapmaya elverişli olmak.
 • Herhangi bir kurum ya da kuruluşa karşı zorunlu hizmet yükümlülüğü taşımamak ve kamu haklarından yoksun bulunmamak.
 • Daha önce, Bankamızın yaptığı sınavların herhangi birinin Değerlendirme Merkezi aktiviteleri veya mülakat aşamasında başarısız sayılmamış olmak.

Her departman için belirlenen kriterler farklıdır. Daha ayrıntılı bilgi almak için Türkiye İş Bankası’nın İŞ’te Kariyer sayfasını ziyaret ederek, güncel personel alımı kadrolarını, aranan özellikleri ve meslek yeterliliklerine ulaşabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Sınavları Ne Zaman?

Yapı Kredi Bankası bünyesinde yer almak istiyorsanız en güncel personel alım ilanlarına, Yapı Kredi insan kaynaklarına ulaşarak açık pozisyonlar hakkında ayrıntılı bilgi alabilirisiniz. Bankanın belirlediği kriterleri taşıyorsanız, başvuru kanallarını kullanarak, başvurunuzu hemen oluşturabilirsiniz.

Garanti Bankası Personel Alımı

Türkiye Garanti Bankası’nda görev almak istiyorsanız, açık personel kadrolarını takip ederek belirtilen tarihlerde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Üniversite öğrencileri için staj, yeni mezun ve deneyimli kişiler için açık pozisyonların yer aldığı kariyer sayfasını ziyaret ederek, tüm açık kadroları ve şartlarını öğrenebilirsiniz. Garanti BBVA Kariyer sayfasını için hemen tıklayın!

Akbank Sınavları 2021

Gelişmekte olan piyasaların en iyisi bankası Akbank’ta kariyerinizi geliştirmek istiyorsanız, şubenin belirlediği departmanlarda görev alma şansınızı kullanabilirsiniz. Akbank’ın açık kadro ve pozisyonlarını öğrenerek, uygulamış olduğu yazılı ve sözlü sınavlara katılabilirsiniz. 2021 Akbank personel alımı için, resmi internet sayfasında yer alan iş ilanları menüsünden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Üniversite öğrencisi, yeni mezun ve profesyonel filtreleri ile tercih ettiğiniz şehirleri seçerek, açık kadro pozisyonlarına daha kolay ulaşabilirsiniz. Akbank‘ta kariyer hayatınızı oluşturmak için tıklayın.

Vakıfbank Sınavları ve Personel Alımları

Vakıfbank personel alımı süreci, diğer bankalarda olduğu gibi yazılı ve sözlü şekilde iki aşamadan oluşmaktadır. Mülakata katılabilmek için, yazılı sınavdan başarılı sonuç alınması gerekmektedir. Soruların içerikleri, personel alımı yapılacak pozisyona göre farklılık göstermektedir. Şube personeli kadrosunda yer almak için genel yetenek testi, üst düzey pozisyonlar için uzmanlık bilgisi gerektiren sınav uygulanmaktadır. Bu sınavların yanında dil yeterliliğini ölçmek adına dil sınavı da uygulanmaktadır.

Yazılı sınavlardan alınan puanlar ile mülakat sonuçları birleştirilerek total sonuca ulaşılır. Vakıfbank personel alımı sınavlarına hazırlanmak için, daha önceki sınav müfredatını inceleyerek, çıkmış soruları çözebilirsiniz. Ayrıca KPSS ve ALES kitaplarından da destek alabilirsiniz. Vakıfbank personelleri arasında yer almak istiyorsanız resmi sayfasında bulunan duyurular kısmını takip etmelisiniz. CV’nizi sistemdeki ilgili kişilere göndererek de sınav aşaması öncesinde başvuru yapabilirsiniz. Bunun için hemen www.vakifbank.com.tr adresine gidebilirsiniz.

Banka Sınavları Nereden Takip Edilir?

Bankalar tarafından belirlenen departmanlarda görev alıp kariyer planı yapıyorsanız şubelerin sınav tarihlerini takip etmelisiniz. Hem resmi sitelerden hem de iş ilanı ve kariyer sitelerinden duyurularını yaparlar. Açılan ilanlarda sınav şartları ve tarihleri de açıklanır. Siz de hangi bankayı tercih edecekseniz aşağıda verdiğimiz banka ve sitelerinden sınav tarihlerini, açık eleman pozisyonlarını ve şartlarını takip edebilirsiniz;

 • Denizbank açık pozisyon, staj imkanı ve sınav hakkında bilgi almak için, kariyer.denizbank.com,
 • İNG Bank sınavları ve kadro pozisyonları için resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 • Albaraka açık pozisyonlar için hemen başvuruda bulunabilirsiniz.,
 • TEB Kariyer sayfasını ziyaret ederek, sınav tarihlerini ve aranan şartları bulabilirsiniz.
 • QNB Finansbank iş ilanları ve başvuru için,
 • Odeabank sınav tarihleri ve personel alımı için İnsan Kaynaklarını ziyaret edebilirsiniz.

En güncel iş ilanları için sitelere göz atabilir ve açık pozisyonları değerlendirebilirsiniz.

Bankada Memur Olmak İçin Kaç Puan Almak Lazım?

Devlet veya özel bankalarda çalışmak isteyen adayların KPSS sınavına girmiş olması gerekmektedir. Başvuru alınacak pozisyon ne olursa olsun KPSS şartı aranmaktadır. Banka memuru olmak için sınavdan en az 70 puan alınması gerekir. Bu şart en az 80 puana kadar çıkarılabilir. Bankadan bankaya değişmektedir. Alınan puanlar banka içindeki departmanı belirler. Gişe memuru, uzman yardımcısı, müdür yardımcısı, şube müdür, gişe şefi, sistem mühendisi, avukat ya da iş analisti gibi pek çok farklı görevlendirme bulunmaktadır. KPSS puanına ve mezun olduğunuz fakülteye göre çalışma pozisyonu da değişir. Örneğin; bankada avukat görevinde çalışacaksanız üniversitelerin Hukuk Fakültesi bölümünden mezun olmanız gerekmektedir.

Banka Sınavlarını Kazanmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

Kamu bankaları personel alımları için KPSS’de hangi puan türünden ve en az kaç puan alınması gerektiğini bildiren duyuruda bulunurlar. Özel bankalar ise personel alımları için kendi sınavlarını ve şartlarını kendileri belirler. Düzenlenen sınavlar yazılı, sözlü ve uygulama olarak 3 çeşit olur;

 • Yazılı sınavlarda, kişilerin mesleki bilgilerini ve yetkinliklerini ölçmek için hazırlanmış sorular bulunur.
 • Sözlü sınavlar, adayları tanımaya yöneliktir. Açık olan departmana uygunluğu kontrol edilir.
 • Uygulamalı sınavlarda ise, personel alınacak pozisyonda yapılması gereken işlemler için beceri ve yetkinlikler tespit edilir.

Bankaların uyguladığı yazılı sınavdan en az 70 puan alınmalıdır. Belirlenen puan kriterinden sonra sözlü ve uygulamalı adıma davet edilir. KPSS şartı isteyen bankalarda da en az 70 puan istense de şubeden şubeye puan aralığı değişmektedir. Adaylardan beklenen performans barajı geçmek değildir. Alabildikleri en yüksek puanı alarak başvuruda bulunan adaylar arasında en iyi sıralamaya sahip olmaktır.

Banka sınavlarından başarılı olmak için en güncel Dershane Fiyatlarını öğrenerek, kariyer planlarınıza daha emin adımlar ile ilerleyebilirsiniz. Kurs ve etüt programları dahil Butik dershane fiyatları dahil tüm eğitim kurumlarının yeni dönem için belirlediği ücretleri inceleyebilirsiniz.

Banka Sınavları Soruları Hangi Alanları Kapsar?

Banka sınavları soruları her departman için değişiklik göstermektedir. Ayrıca Türkiye’de bulunan her bankanın da kendine ait özel sınav şartları ve sistemi bulunmaktadır. Genellikle 3 bölümden oluşan bir sınav programı hazırlanmaktadır. Adaylar için hazırlanan bu 3 bölüm;

 • Genel Kültür ve Genel Yetenek
 • Alan Bilgisi
 • Yabancı Dil

60 Genel Kültür, 60 Genel Yetenek, 120-150 Alan Bilgisi, 80-100 Yabancı Dil sorusu sorulmaktadır. Kamu ve özel banka sınav soruları da alım yapılacak olan departmanlar için farklı olarak hazırlanmaktadır. Kamu bankalarında KPSS şartı da aranırken özel bankalarda sadece banka tarafından uygulanan yazılı ve yapılacak ise sözlü mülakat uygulanmaktadır. Sınav şartları hakkında daha detaylı bilgi almak için bankalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Banka Sınavları Ne Kadar Sürer?

Banka sınavları için adaylara ayrılan süreler ise şu şekildedir:

 • Genel Kültür Genel Yetenek için 120 dakika
 • Alan Bilgisi 150 dakika
 • Yabancı Dil sınavı için 100 dakika olarak belirlenmiştir.

Bankaların personel alımları için başvuruda bulunacak adayların sınav hakkında ayrıntılı bilgi edinmesi gerekir. Tüm sınav bilgileri başvuru esnasında belirttiğiniz iletişim bilgileriniz üzerinden tarafınıza bildirilecektir.

Unutmayın ki, sınavlara katılım göstermeden önce herhangi bir kurs merkezinden veya sınava yönelik test kitaplarından destek alınması daha başarılı sonuçların elde edilmesi için önemlidir. Kariyer hayatınızda başarılar dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.