Banka Sınavları (Personel Alımı)

Banka sınav tarihlerini ve şartlarını ayrıntılı şekilde öğrenerek, bankacılık kariyerinize adım atabilirsiniz.

Banka Sınavları (Personel Alımı)
A+
A-

Kariyer hayatına bankacı olarak devam etmek isteyen kişiler için birçok kamu ve özel banka tarafından fırsat sunulmaktadır. Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıfbank, Akbank, Garanti Bankası, İş bankası ve daha pek çok şube tarafından açık pozisyon için personel alımı yapılmaktadır. Uygun departmanlar için bankaların internet sitelerinden online şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz. 2021 banka sınav tarihlerini de yakından takip ederek bankacı olma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Sınav Tarihleri 2021

Bankacı olmak isteyen kişiler tarafından sık sık takip edilen banka sınav tarihleri hakkında net tarih verilmemektedir. Geçtiğimiz zamanlarda bankalar için açık pozisyonlar, Ocak-Şubat ile Haziran-Temmuz dönemleri arasında şubelerin kendi internet sitelerinde yaptıkları duyurular ile açıklanmıştı. Sürekli gelişen ve değişen ekonomik durumlar sebebiyle diğer aylarda da personel alım ilanı olabiliyor. Bu durum bankaların personel ihtiyaçlarıyla doğru orantılı gelişmektedir.

Bankalar iş ilanlarını ve personel alım duyurularını ‘Duyurular” sayfasında yayımlıyorlar. Bu duyurularda hangi pozisyonda ve kaç tane personel alınacağının yanında sınav tarihleri de belirtilir. Herhangi bir şubede görev almak istiyorsanız resmi internet siteleri üzerinden güncel duyurulara ve iş ilanlarına göz atabilirsiniz. Ayrıca resmi kurum olan İş-Kur ve kariyer.net gibi özel siteleri de yıl içinde takip edebilir, aranan pozisyonları değerlendirebilirsiniz.

Banka Sınavına Kimler Girebilir?

Bankalar, bünyelerine personel seçerken bireylerin bazı şartları taşımalarını ister. Bu şartlara uygun olmayan bireyler şubelere kabul edilemeyeceği gibi sınav için başvuruda da bulunamazlar. Her bankanın personel kriter özellikleri farklı olsa da genel olarak personelde aradığı kriterler şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 40 yaşından büyük olmamak.
 • Erkek personel alımları için askerlik engeli bulunmamak. (Ertelemiş ya da muaf olmak.)
 • Alım yapılacak banka departmanı ile ilgili fakültelerden mezun olmak.
 • 2 yıllık bankacılık, sigorta, işletme, muhasebe bölümlerinden ya da 4 yıllık iktisat, işletme, ekonomi, maliye, gibi alanlarda eğitim almış kişiler banka sınavlarına başvuruda bulunabilirler.

Başvur yapılan tarihte son sınıf olan kişiler, işe başlama tarihinde mezun olacaksa başvuru şansına sahiptir. Mezun olma tarihi, belirlenen tarihi geçiyorsa ya da kişi mezun olamıyorsa başvuru yapamaz. Her şube personel alımında kriterlerini sınav başvuru koşulları yazısında belirtir. Bankaların resmi sayfalarını takip ederek sınav koşullarını okuyabilirsiniz.

Banka Departmanları, Pozisyonları ve Görevleri

Bankacılık alanında kariyer düşünen ve gelecek hayallerini bu doğrultuda yürüten bireyler için bankalarda mevcut bulunan departmanlar ve görevleri şu şekildedir;

 • Gişe Yetkilisi
 • Müfettiş Yardımcısı
 • Uzman Yardımcısı
 • Bilgi İşlem ve Yazılım Uzmanı
 • Satış ve Müşteri Temsilcileri
 • Çağrı Merkezi Elemanı
 • Operasyon Elemanı
 • Servis Yetkilileri
 • Takip Yetkilisi
 • İhtisas Elemanı
 • Özel Güvenlik Görevlisi
 • Şoför

Gişe Yetkilisi

Gişe yetkilisi departmanında çalışan banka personelleri, Şube ve Genel Müdürlük Bölümleri’nde temel bankacılık hizmet alanında görev alırlar. Şubelerdeki gişe ve operasyonel işlemlerde destek olurlar. Ayrıca şubelerdeki kadro ihtiyacına göre satış, sorunlu krediler takibi ve kambiyo alanlarında da görev alabilirler.

Müfettiş Yardımcısı

Yönetim Kurulu adına Genel Müdürlük Bölümleri’nde yurtiçi ve yurtdışı şubelerde, banka içinde denetleme, inceleme, banka işlemlerini kontrol etme, faaliyetleri değerlendirme ve raporlandırma konularında bankaya destek veren kişilerdir. Risk yönetim süreçlerini kontrol altına alarak şubenin hedefleri doğrultusunda inceleme yaparlar.

Uzman Yardımcısı

Genel Müdürlük Bölümleri’nde ve Kurumsal Şubelerde, görev aldığı birimin faaliyetlerini banka mevzuatına uygun şekilde takip etme ve geliştirme yetkilerine sahiptir. MT olarak yani yönetici adayı olarak yetiştirilen uzman yardımcıları, kurum içinde ve dışında aldıkları eğitimler sayesinde alanlarında profesyonellik kazanabilirler.

Bilgi İşlem ve Yazılım Uzmanı

Bu bölümde görev alan bireyler, bankaların koşullara uygun altyapı ihtiyaçlarını ve hedeflerini ilgili alanlar ile birlikte belirler. Bilgi Teknoloji mimarisini geliştirirler ve yönetim bilgi sistem ile birlikte iş zekası sistemini kurmaya destek verirler. Kurulan sistemin ve alt yapının en verimli şekilde işleyişini, bakımını ve güvenliğini sağlamakla görevlidirler. İlgili bölümlerle iş birliği yaparak bankanın işleyişine destek verirler.

Satış ve Müşteri Temsilcileri

Satış ve Müşteri Temsilcisi konumunda çalışan bireyler, kredileri ve banka içindeki diğer ürünleri müşterilere pazarlama görevinde yer alırlar. Müşteri ile iletişimleri her zaman güçlü olmalıdır. Satış performansı, şube içindeki iletişimi ve ikna kabiliyeti yüksek olan kişiler tarafından tercih edilmelidir.

Çağrı Merkezi Elemanı

Bankalarda çağrı alma ve dış arama görevleri sonucunda işletme ve müşteri arasında iyi bir iletişimle köprü kurarak sorun çözme odaklı görev alan kişilerdir. Hem iletişim yeteneği güçlü olan hem de bankacılık konusunda derin bilgiye sahip kişiler arasından seçilmektedir. Banka bünyesinde 2 yıl görev aldıktan sonra şubeye tayin olma hakkı da verilebilir.

Operasyon Elemanı

Bankalardaki Şube Müdürlük Bölümlerinde bulunan operasyonel faaliyetlerdeki veri girişlerinden ve kontrollerinden sorumludur. Yazışma ve onun gibi benzeri işlerde kuruma destek verirler. Gerektiğinde saha çalışmalarına katılabilirler.

Servis Yetkilileri

Servis yetkilileri bankalarda muhasebe ve kredi gibi bölümlerde işlemleri yönetip yönlendiren kişilerdir. İmza yetkileri bulunur. Bu pozisyonda yüksek performans göstermek ve sınavlarda başarılı olmak gerekir.

Takip Yetkilisi

Takip yetkilileri, banka bünyesinde hukuk müşavirliği ve bu müşavirliğe bağlı bölge teşkilatında hukuksal işlemlerin iç ve dış evrak takibinden sorumludurlar. Noter, ticaret odası, adliye, tapu daireleri ve diğer kamu kuruluşları ile ilgili olan işlemleri de yürütürler. Kariyer hayatında ilerleme kaydetmeyen bir alan olarak görülmektedir.

İhtisas Elemanı

İhtisas elemanları, mühendis, mimar ve avukat gibi uzmanlık dalına göre pozisyon verilen personellerdir. Bankaların hedefleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yurt dışında bulunan şubelerde görev alabilirler.

Özel Güvenlik Görevlisi

Bankalardaki özel güvenlik görevlileri, şubenin belirlediği bölgelerde güvenlikten sorumlu olan kişilerdir. Ayrıca qmatik cihazını ve sistemini çok iyi bilmesi gerekir.

Şoför

Bankalarda makam şoförü olarak görev alan personellerdir. Aynı zamanda paraların nakili esnasında da çalışırlar.

Ziraat Banka Sınavları 2021

Türkiye’de kamu bankalarından biri olan Ziraat Bankası’nda görev almak isteyen kişiler başvuru şartlarını, açık pozisyonları ve sınavları nereden takip edeceklerini merak ediyor. Ziraat Bankası sınavı ne zaman? diye düşünüyorsanız Ziraat Bankası Uzman Yardımcısı sınavı 24 Nisan 2021 Cumartesi günü saat 10.00’da gerçekleşecektir. Adaylarda aranan şartları, ödeme ve sınav süreçleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ziraat Bankası resmi sayfası üzerinden ulaşarak, inceleyebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Halk Bankası Sınavları

Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri olan Halk Bankası 2021 yılında KPSS şartsız personel alımı gerçekleştirecektir. Adana, Samsun, Erzurum, Diyarbakır, İstanbul, Bilecik, Bursa, Eskişehir, Çanakkale, Sinop, Konya, Manisa, İzmir gibi pek çok şehirde personel alımı yapacaktır. Yıllık personel alımlarında yazılı sınav ardından mülakat uygulaması da yapılmaktadır. Her iki adımı da başarıyla tamamlayan kişiler Halkbank bünyesinde çalışmaya başlıyor. Halk Bankası resmi internet sayfasına girerek, alım yapılacak departmanları ve şehirleri ayrıntılı olarak öğrenerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

İş Bankası Sınavları

İş Bankası’nda çalışmak ve kariyer hayatınıza burada devam etmek istiyorsanız, size uygun olan şehir ve pozisyon için başvurunuzu yaparak, kariyeriniz için önemli olan adımı atabilirsiniz. Hemen Türkiye İş Bankası sitesini ziyaret ederek duyurulardan veya ilgili kişilerden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Sınavları Ne Zaman?

Yapı Kredi Bankası bünyesinde yer almak istiyorsanız en güncel personel alım ilanlarına, www.yapikredi.com.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bankanın belirlediği kriterleri taşıyorsanız hemen başvuru yapabilirsiniz.

Garanti Bankası Personel Alımı

Türkiye Garanti Bankası’nda görev almak istiyorsanız, açık personel kadrolarını takip ederek belirtilen tarihlerde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi almak için www.garantibbva.com.tr resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Akbank Sınavları 2021

Gelişmekte olan piyasaların en iyisi bankası Akbank’ta kariyerinizi geliştirmek istiyorsanız, şubenin belirlediği departmanlarda görev alma şansınızı kullanabilirsiniz. Açık pozisyonları ve kriterlerini hemen kariyerakbank.com sayfasına giriş yaparak öğrenebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Vakıfbank Personel Alımı ve Sınavları

Vakıfbank personelleri arasında yer almak istiyorsanız resmi sayfasında bulunan duyurular kısmını takip etmelisiniz. CV’nizi sistemdeki ilgili kişilere göndererek de sınav aşaması öncesinde başvuru yapabilirsiniz. Bunun için hemen www.vakifbank.com.tr adresine gidebilirsiniz.

Banka Sınavları Nereden Takip Edilir?

Bankalar tarafından belirlenen departmanlarda görev alıp kariyer planı yapıyorsanız şubelerin sınav tarihlerini takip etmelisiniz. Hem resmi sitelerden hem de iş ilanı ve kariyer sitelerinden duyurularını yaparlar. Açılan ilanlarda sınav şartları ve tarihleri de açıklanır. Bazı bankalar yazılı ve sözlü sınavlarından sonra uygulamalı sınav da uygulamaktadır. Bazıları ise direkt olarak mülakata çağırırlar. Siz de hangi bankayı tercih edecekseniz aşağıda verdiğimiz banka ve sitelerinden sınav tarihlerini, açık eleman pozisyonlarını ve şartlarını takip edebilirsiniz;

 • Denizbank açık pozisyon ve sınav hakkında bilgi almak için www.denizbank.com
 • İNG Bank sınavları için www.ing.com.tr
 • Albaraka sınav başvuruları için www.albaraka.com.tr
 • TEB sınav tarihlerini görmek için www.teb.com.tr
 • QNB Finansbank iş ilanları için www.qnbfinansbank.com
 • Odeabank sınav tarihleri ve personel alımı için www.odeabank.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

En güncel iş ilanları için sitelere göz atabilir ve açık pozisyonları değerlendirebilirsiniz.

Bankada Memur Olmak İçin Kaç Puan Almak Lazım?

Devlet veya özel bankalarda çalışmak isteyen adayların KPSS sınavına girmiş olması gerekmektedir. Başvuru alınacak pozisyon ne olursa olsun KPSS şartı aranmaktadır. Banka memuru olmak için sınavdan en az 70 puan alınması gerekir. Bu şart en az 80 puana kadar çıkarılabilir. Bankadan bankaya değişmektedir. Alınan puanlar banka içindeki departmanı belirler. Gişe memuru, uzman yardımcısı, müdür yardımcısı, şube müdür, gişe şefi, sistem mühendisi, avukat ya da iş analisti gibi pek çok farklı görevlendirme bulunmaktadır. KPSS puanına ve mezun olduğunuz fakülteye göre çalışma pozisyonu da değişir. Örneğin; bankada avukat görevinde çalışacaksanız üniversitelerin Hukuk Fakültesi bölümünden mezun olmanız gerekmektedir.

Banka Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

Kamu bankaları personel alımları için KPSS’de hangi puan türünden ve en az kaç puan alınması gerektiğini bildiren duyuruda bulunurlar. Özel bankalar ise personel alımları için kendi sınavlarını ve şartlarını kendileri belirler. Düzenlenen sınavlar yazılı, sözlü ve uygulama olarak 3 çeşit olur;

 • Yazılı sınavlarda, kişilerin mesleki bilgilerini ve yetkinliklerini ölçmek için hazırlanmış sorular bulunur.
 • Sözlü sınavlar, adayları tanımaya yöneliktir. Açık olan departmana uygunluğu kontrol edilir.
 • Uygulamalı sınavlarda ise, personel alınacak pozisyonda yapılması gereken işlemler için beceri ve yetkinlikler tespit edilir.

Bankaların uyguladığı yazılı sınavdan en az 70 puan alınmalıdır. Belirlenen puan kriterinden sonra sözlü ve uygulamalı adıma davet edilir. KPSS şartı isteyen bankalarda da en az 70 puan istense de şubeden şubeye puan aralığı değişmektedir. Adaylardan beklenen performans barajı geçmek değildir. Alabildikleri en yüksek puanı alarak başvuruda bulunan adaylar arasında en iyi sıralamaya sahip olmaktır.

Banka Sınavları Ne Kadar Sürer?

Türkiye’de bulunan her bankanın kendine ait özel sınav şartları ve sistemi bulunmaktadır. Genellikle 3 bölümden oluşan bir sınav hazırlanmaktadır. Adaylar için hazırlanan bu 3 bölüm;

 • Genel Kültür ve Genel Yetenek
 • Alan Bilgisi
 • Yabancı Dil

Olmak üzere, açık olan pozisyon için uygun adaylar kontrol edilir. 60 Genel Kültür, 60 Genel Yetenek, 120-150 Alan Bilgisi, 80-100 Yabancı Dil sorusu sorulmaktadır. Sınavlar için ayrılan süreler;

 • Genel Kültür Genel Yetenek için 120 dakika
 • Alan Bilgisi 150 dakika
 • Yabancı Dil sınavı için 100 dakika olarak belirlenmiştir.

Bankaların personel alımları için başvuruda bulunacak adayların sınav hakkında ayrıntılı bilgi edinmesi gerekir. Sınav bilgileri CV’de belirttikleri iletişim adresi üzerinden bildirilmektedir.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.