Devlet Destekli

Bankadan İcra Geldi! Ne Yapmalıyım? (Hemen Bunu Yapın)

Bankadan İcra Geldi! Ne Yapmalıyım? (Hemen Bunu Yapın)

Bankadan kredi çektiniz. Fakat artık ödeyemeyecek durumdasınız. Böyle bir durumda nelerle karşılacağınızı ve bu durumdan nasıl kurtulabileceğinizi sizler için araştırdık. Bu durumda başınıza iki şey gelebilir; İlk olarak Merkez Bankası’nın kara listesine alınırsınız. Ya da hakkınızda yasal takip başlar. Hatta yasal takip icra derecesine kadar gelebilir. Yasal takibe gelmeden önce önünüzde 90 günlük yani 3 aylık bir süre bulunur. Bu sürenin aralıksız olması ile ilgili bir durum söz konusu değildir. Eğer ödeme yapmadığınız toplam süre 90 günü aşarsa hakkınızda yasal işlem başlayacaktır. Eğer bu 30 günlük sürede borcunuzu öderseniz borcunuza ek olarak yalnızca gecikme faizi ödersiniz.54.günde ise borçluya ihtar çekilmek sureti ile uyarı gönderilir. Bu durumda gecikme faizine ek olarak ihtar ücreti de ödemek zorunda kalmış olacaksınız.

icra-geldi-ne-yapmalıyım

İcra Müdürlüğü size 7 günlük süre tanır ve bu sırada borcunuzu ödemenizi talep eder.

3 ay dolduğunda kredi çektiğiniz banka tekrar sizle iletişime geçer. Siz bu iletişim neticesinde borcunuzu yapılandırmaya gidebilirsiniz. Ya da gecikme faizi ve ihtar ücreti ödeyerek borcunuzu kapatma yoluna gidebilirsiniz. Bunları yapmadığınızda hakkınızda yasal işlem başlamış olacaktır. Bundan sonra yazışmalar bitecek, artık muhatabınız banka olmayacaktır. Çünkü banka anlaşmalı olduğu bir avukat yolu ile dosyanızın devir işlemini gerçekleştirecektir. Eğer avukatı ikna edebilirsiniz maaş muvafakatına başvurabilir, ara ödemelerle bu durumdan kurtulabilirsiniz. Fakat bu taahhüde rağmen de borcunuzu ödeyemezsiniz 3 aylık hapis cezasına mahkum olursunuz. Bu durumda çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmış olacaksınız. İcra Müdürlüğü 7 gün içinde borcunuzu ödemeniz için talepte bulunacaktır. Tebliğden sonra bütün mal varlığınıza satılamaz şerhi düşecektir.

Hukuki Sürecin Sonuçları Nelerdir?

  1. Merkez Bankası sizi kara listesine almış olur.
  2. Siciliniz bozulur.
  3. Kredi notunuz düşer.
  4. 5 yıl süre ile kredi çekemez, kredi kartı alamazsınız.
  5. Banka hesaplarınıza mahkeme kararı ile birlikte bloke konulabilir.
  6. Maaşınızın belli bir kısmına el konulabilir.
  7. Hakkınızda icra takibi başlatılır.

İcralık Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim?

Öncelikle borcunuzun tamamını ödeyerek işe başlayabilirsiniz. Fakat tamamını ödeyecek durumda değilseniz en azından asgarisini ödemek yararınıza olacaktır. Çünkü bu durumda borcunuza sadece faiz işleyecek, yasal sürecin başlamasının bir nebze de olsa önüne geçmiş olacaksınız. Yasal takip işlemi başlamadan yapmanız gereken diğer şey ise, biriken borçlarınıza bir an önce önlemek almak ve borç yapılandırmasına gitmektir.

Borç Kapatma

Eğer borcunuzu kapatma imkanınız varsa hiç beklemeyin. Çünkü bu sayede borcunuza faiz işlemesinden de kurtulmuş olacaksınız. Fakat ödeme imkanınız yoksa yasal işlem başlamadan bir an evvel borç yapılandırmasına gitmenizde fayda var.

kredi-borcu-yapılandırma

Ödeyemediğiniz kredilerinizi bir an önce yapılandırmanız yararınıza olacaktır.

Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Kredi borcunuzu 1-2 ay ödememeniz bir sıkıntı teşkil etmez. Fakat borcunuz birikiyorsa sıkıntı büyük. Zamanında ödemediğiniz borçlarınız başınıza büyük dert açacaktır. Hem kredi notunuz eklenecek hem de birikerek içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Bunun için borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Fakat bu durumda işleyecek faiz kredinizin faizi değil yapılandırma faizi olacaktır. Bu da yeni bir maliyet demektir. Bu durumdan kurtulmak için kredi kartı borçlarınızı, ihtiyaç kredisi borçlarınızı toplayarak tek bir elden yapılandırmaya gidin. Hepsine ayrı ayrı faiz ödememiş olursunuz.

Farklı Bir Bankadan Kredi Çekerek Borcumu Ödeyebilir Miyim?

Yapmanız gereken ilk şey ihtiyaç kredisi veren bankaların faiz oranlarını incelemek ve size en uygun, en düşük faizli krediyi tespit ederek kredi çekmek olmalıdır. Çektiğiniz kredi ile borcunuzun faizi daha fazla işlemeden borcunuzu kapatabilirsiniz. Böylece tek bir bankaya ve tek bir krediye borcunuz olmuş olacak. Burada dikkat etmeniz gereken şey vade ve her ay ödeyeceğiniz tutardır. Eğer bütçenizi sarsacak oranda aylık ödeme yapmanız gerekecekse bu yöntemi kullanmak pek akıl kârı olmayacaktır. Eğer ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunduğunuz banka size kredi vermek istemezse, o durumda da bankaya kredinizi yapılandırmak istediğinizi bildirin. Bu şekilde banka size kredi verdiğini hissetmeyecektir. Sadece yapılandırma faizi üzerinden işlem yapılacaktır. Fakat bu talebinizi banka çalışanlarına söylemenizde fayda var. Çünkü banka çalışanları sizi problemli bir müşteri olarak görerek bu talebinizi reddedebilir. Borç kapatma kredisi veren bankalar isimli yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Yakınlardan Borç Alma

Bankaların yapılandırma faizlerinden ve borç kapatma kredilerinden kurtulmak için uğraşıyor ve borcunuzu da bir an önce ödemek istiyorsanız durumu iyi olan yakınlarınıza nakit paraya ihtiyacınız olduğunu söyleyerek yardım talebinde bulunabilirsiniz. Bu sayede anlaşmanız dahilinde yakınınıza faiz ödemek zorunda da kalmamış olursunuz. İcradan da bu şekilde kurtulmuş olacaksınız. Ek olarak farklı bir banka ile muhatap olmak zorunda da kalmayacaksınız.

avukat-ile-anlaşma-sağlanması

Borcunuzu 90 günlük süre zarfında ödemediğinizde artık muhatabınız bankanın anlaşmalı olduğu avukat olacaktır.

Avukat ile Anlaşmanın Sağlanması

Bankanız dosyanızı avukata gönderdiği taktirde artık muhatabınız bankanız değil avukat olacaktır. Avukat faizi ile birlikte borcunuzu ödemenizi talep eder. Avukatınız ile belli bir vade ve faiz oranı konusunda anlaşmanız yararınıza olacaktır. Ödemediğinizde icra için size sunulan 7 günlük sürede mal beyanında bulunmanız gerekmektedir. Ödeme emrini gönderen icra dairesine yalnızca maaşınız varsa, farklı bir mal varlığınızın olmadığını bildiren bir dilekçe yazın. Çünkü mal beyanında bulunmazsanız hapis cezası ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Fakat avukatınız ile görüştüğünüzde herhangi bir anlaşmaya varamaz fakat taahhütte de bulunmazsanız hakkınızda hapis cezası kararı verilmez. Fakat icra marifeti devam edecektir.

Eğer bu yöntemlerin herhangi birini uygulayarak borcunuzu ödeyemezseniz, diğer nakit bulma yöntemlerini değerlendirmeniz gerekecektir. Sicili Bozuk Olanlara Kredi İmkanı isimli içerikte acil nakite ihtiyacı olan vatandaşlarımız için kolay para bulma yöntemleri yer almaktadır.

Birden çok bankaya borcunuz olması durumunda 2020 yılında da borç kapatma kredileri yardımı ile borçlarınızı kapatabilirsiniz. Ancak sicilinizin 5 yıl sonra temizleneceğini tekrar hatırlatmakta yarar var. Sadece bu yöntem işin hukuki boyutu ile uğraşmamanızı sağlar.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.