Taşıt Kredisi Aracın Yüzde Kaçını Veriyor? (0 ve 2. EL)

Taşıt Kredisi Aracın Yüzde Kaçını Veriyor? (0 ve 2. EL)

Bankalardan taşıt kredisi kullanmak isteyenlerin araştırdığı konular ise şöyle: Aracın tamamına kredi alabilir miyim, %100 kredi ile araç alabilir miyim, taşıtın tamamına kredi veren bankalar hangileridir, taşıt kredisi ne kadardır? ikinci el araç, ticari araç kredisi alabilir miyim, tüm ticari araçlar için kredi alabilir miyim? Araçlardan peşinat oranı nedir, bankalar ikinci el ve sıfır araçlara araç yüzde kaçı veriyor vs. Soruların cevaplarını sizler için yazımızda detaylandırdık.

Aracın Tamamına Kredi Verilir mi?

Özel zamanlarda sıfır arabalar için yüzde 100 kredi kullanmak mümkün olabilir. Yılsonu hedeflerine ulaşmaya çalışan ve yeni araçlarının satışlarını artırmak isteyen bayiler, bankalarla özel anlaşmalar yaparak araç bedelinin tamamına kredi verebilmelerini sağlıyor.

0 km veya 2. el araç almak isteyenlere taşıt kredisi kampanyaları oluşturularak bankalar tarafından maddi destek sağlanmaktadır. Bankalardan alınan krediler ile satın alınacak araçların değerine göre peşinat yapılarak krediler verildiği için 0 km ve ikinci el araçların tamamı için kredi alınması mümkün değildir. Bu kredileri kullanarak sıfır veya ikinci el araç alabilmek için elinizde bir miktar sermayenizin olması gerekmektedir. Sermayeniz yoksa %100 kredi ile araç alamazsınız.

Taşıt kredisi aracın yüzde Kaçını Veriyor?

Otomobil Alacaklara Satacaklara Müjde! Taşıtlar Taksitle Satılabilecek

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete ‘de yayınlanan yeni yönetmeliğe göre, taşıt satışlarında araç değerine göre taksit yapılabilecek. Otomobil taksitli satış kapsamına dahil edildi!

Son dakika haberine göre taşıt araçları taksitli satış kapsamına dahil edildi, taksit sayıları belirlendi.

Taşıt satışlarında değerine göre 24 ile 60 ay arasında taksit yapılabilecek. Taksit sayıları fatura değeri 120 bin TL altında olan araçlar için 60 ay, 750 bin TL üzerinde araçlar için 24 ay olarak belirlendi.

Nihai fatura değeri 400 bin TL ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 48 ay, değeri 400 bin TL’nin üzerinde olup 800 bin TL’nin üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde 36 ay olarak belirlenmesi kararı alındı.

Yeni düzenleme ile;

 • Nihai fatura değeri 400 bin TL ve altında olan taşıtlar için yüzde 70’i aşamamasına,
 • 400 bin TL’nin üzerinde olup 800 bin TL’nin üzerinde olmayan taşıtlar için yüzde 50’yi aşamamasına,
 • 800 bin TL’nin üzerinde olup 1 milyon 200 bin TL’nin üzerinde olmayan taşıtlar için yüzde 30’u aşamamasına,
 • 1 milyon 200 bin TL’nin üzerinde olup 2 milyon TL’nin üzerinde olmayan taşıtlar için yüzde 20’i aşamamasına ve
 • 2 milyon TL’nin üzerinde olan taşıtlar için yüzde 0 olarak belirlenmesine karar verildi.

2. El Araç İçin Yüzde Kaça Kadar Taşıt Kredisi Kullanılıyor?

Aracın ne kadarına kredi çıkar? diye merak ettiğimiz konusu içinde, bu içeriğimizde bankaların araç kredilerinin oranlarını hesaplayacağız.

Bankalar ikinci el araçları 5 yaşına kadar değerlendirirler. Acente diye tabir edilen 0 km. araçlar için tüm bankalar kredi verirken, bazıları ikinci ele sıcak bakmamaktadır. Bu kapsamda devletin koyduğu kanunlar gereğince hem ikinci elde, hem de sıfır otomobillerde aracın kasko değeri esas alınmaktadır.

Taşıt Kredisi İle İlgili BDDK Yeni Düzenlemesi!

BBDK tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre bundan Nihai fatura değeri 400 bin TL ve altında olan taşıtlar için yüzde 70’i aşamamasına, 400 bin TL’nin üzerinde olup 800 bin TL’nin üzerinde olmayan taşıtlar için yüzde 50’yi aşamamasına, 800 bin TL’nin üzerinde olup 1 milyon 200 bin TL’nin üzerinde olmayan taşıtlar için yüzde 30’u aşamamasına, 1 milyon 200 bin TL’nin üzerinde olup 2 milyon TL’nin üzerinde olmayan taşıtlar için yüzde 20’i aşamamasına ve 2 milyon TL’nin üzerinde olan taşıtlar için yüzde 0 olarak belirlenmesine karar verildi.

Buna göre 400 bin lirayı geçen otomobiller için %70 oranında banka kredisi kullanılabilmektedir. Fatura tutarı 100 bin liranın altında olan araçlar için ise kullanılabilecek kredi miktarı maksimum yüzde 50′ dir.

400.000 TL ve 800 bin TL’nin üzerinde%50
800 bin TL’nin üzerinde 1.200.000 TL altında%30
1.200.000 TL altında 2 milyon TL’nin üzerinde %20
2 milyon TL’nin üzerinde%0
Taşıt Kredisi İle İlgili BDDK Yeni Düzenlemesi!

Bu oranlara göre bir hesaplama yapmak gerekirse;

 • 400 bin lira kasko değeri olan bir otomobili almak isteyen vatandaşın elinde en az 30.000 TL peşin parası olmalıdır.
 • Eğer araç 500.000 TL değere sahipse taşıt kredisi ile en fazla 250.000 TL çekilebilir. Buna göre 60.000 TL peşinatınızın bulunması şarttır.
 • Fatura değeri 60.000 TL olan bir otomobil için ise en fazla 30.000 TL kredi çıkar. Bu nedenle cebinizde 30.000 TL parası olmalıdır.

BBDK’nın belirlediği ve Resmi Gazete’de yayınlanan bu limitler hem sıfır araçlar hem de 2. el araçlar için aynıdır. 5 yaşın üzerinde ki araçlara taşıt kredisi verilmez.

Ancak fiyatı düşük olan otomobilin değerinin yarısını geri ödemesi gerekirken, diğer araç için ödediği paranın 3 katı kadar ödemesi olacaktır. 400 bin liralık otomobile binmek kolay değildir.

Taşıt Kredisinin Tamamını Veren Bankalar

Bazı bankalar ise otomobil kredileri ile bireysel kredileri birleştirerek, satın alınmak isteyen araçların tamamına kredi çıkartırlar. Bunun yöntemi şöyledir. Araç başına verilebilecek kredi miktarları %50 ve %75 ile sınırlı iken geri kalan tutarlar için müşterinin KKB notu ve maaş bordrosu olması durumunda bireysel ihtiyaç kredisi kullandırırlar. Bunun hesaplaması ise şöyledir;

Maaş bordrolu olarak çalışan bir kişinin aylık ödeyeceği kredi tutarı maaşının %70’ini geçmez. Örnek vermek gerekirse; 5.000 TL. maaş ile çalışan bir vatandaşın maaşının yüzde yetmişi 1.500 TL yapmaktadır. Bu kapsamda kişinin hem otomobil kredisi hem de ihtiyaç kredisinin toplam aylık ödemesi 1.500 lirayı geçemez. Bu tutara kişinin daha önce kullandığı, işyeri, KOBİ, ticari araç, mortgage, arsa tarla satın alma kredileri de eklenmektedir. Yani daha önceden ödediğiniz yüksek miktarlar da krediniz var ise, aracın tamamına kredi çekme işini unutun!

 • Ziraat Bankası,
 • TEB,
 • İşbank
 • Halk Bankası,
 • Odeabank,
 • Vakıflar Bankası,
 • Garanti,
 • Yapı ve Kredi
 • QNB Finansbank,
 • Denizbank,
 • Anadolubank

gibi bankaların tümünden yukarıda anlattığımız yöntem ile aracın hepsi için kredi kullanabilirsiniz.

İkinci el otomobiller için durum değişmemektedir. F

Otomobil Firmaların Kampanyaları

Bazen Honda, Totoya, Opel, Ford, Fiat, Peugeot, Volkswagen gibi firmalar belirli oranlarda sıfır faizli otomobil kredisi kampanyaları düzenlemektedirler. Bu firmalar taşıt kredilerinin belirli meblağları kadar faiz almazlar.

Örnek vermek gerekirse Fiat firması ticari ve binek araçlarda 150.000 TL.’ye kadar 12 ay vadeli sıfır faizli kredi verdiğini düşünürsek; Aracın geri kalan tutarını peşin ödeyen vatandaş, 75 bin lirası için hiç faiz ödemeden araç sahibi olabilir. Ancak bu faizsiz kredi, %50-%75 limit sınırlarını değiştirmez. Her durumda bu meblağlar geçilemez.

Sıfır Faizli Otomobil Kredisi bağlantısını ziyaret ederek, güncel kampanyaları inceleyebilirsiniz. Bazı bankalar kredi için dosya ve sigorta masrafı talep etmez iken, bazılarının ise diğer masrafları bir araya geldiğinde aynı faiz oranı bulmaktadır.

Bu kapsamda sıfır otomobil alacak vatandaşlarımıza direk olarak otomotiv kuruluşlarını ziyaret etmelerini, kredileri buralarda hesaplamalarını, eğer faizsiz finansman devletdestekli.com var ise yararlanmalarını, yok ise diğer bankaları araştırmalarını tavsiye etmekteyiz.

İpotek Tesisi ile Aracın Yüzde Yüzüne Kredi

İkinci bir ihtimal olarak, elinde bir taşınmazı olan vatandaş, bu taşınmazın %75 i oranında ihtiyaç kredisi çekebilmektedir. Bankaların çoğu fatura bedeli 400 bin lira altında olan binek araçlarda ise kredilendirme oranı %70 olarak uygulamaktadır.

Bu hesaplamaya göre ise, ister 50 ister 50 bin fazlasına araç satın alan kişiler, ikinci gayrimenkulün ipoteği ile rahat şekilde istedikleri otomobili satın alabilirler. BBDK’ya kayıtlı olan bankalar bu olanağı sağlamasa bile diğer finansman kuruluşlarından (ALJ vb.) bu destek alınabilmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar

Bankalar taşıt kredisi kullanmak isteyenlerden bazı belgeleri ibraz etmelerini istemektedir. Başvuru için bankaların istediği gerekli belgeler ve evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Aracın fiyatını belirten eksper raporu veya proforma faturası,
 • TC. Numaralı Kimlik belgesi,
 • İkamet belgesi veya elektrik, su, telefon faturalarından herhangi biri,
 • Ticari araçlar için oda kayıt belgesi, ticaret sicil gazetesi ve İşletmeye ait telefon faturalarından herhangi biri,
 • Ticari araç kredilerinde %100 oranında peşinatsız kredi alabilirsiniz.
 • Eşit, süreli, balon, artan ve ara ödemeli kredilerden birini seçebilirsiniz.
 • Ücretliler: Maaş bordrosu veya net maaş tutarını gösteren işyerince onaylı belge,
 • Serbest meslek sahiplerinden vergi levhası,
 • Firma Ortaklarından işletmeye ait vergi levhası veya Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan kuruluş ilanı fotokopisi,
 • Gayrimenkul geliri beyan edenler için gayrimenkule ait tapu aslı ve fotokopisi,
 • Emekli müşterilerden emekli hesap cüzdanı,
 • Kredi ile alınan taşıta ait fatura veya noter satış sözleşmesi istenir.

Bankaların Taşıt Kredisi Faiz Oranları 2023

 • Türkiye İş Bankası: taşıt kredisi %2,05 faiz
 • Garanti Bankası: 0 Km Dijital taşıt kredisi % 1,99
 • QNB Finansbank taşıt kredisi  % 2,84
 • Türk Ekonomi Bankası taşıt kredisi % 2,70
 • Akbank 60 ay vade için  % 2,05 0 KM araçlar için geçerlidir. İkinci el araçlarda ise 60 ay vadeli ile %2,05’dir.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Aracın Yüzde Kaçı Kadar Verir?

Ziraat bankası taşıt kredilerini kaskolu, kaskosuz, taşıt ve diğer ürün paketi olmak üzere kredi hesaplamalarını ayırmıştır. Bu kredilere uyguladığı faiz oranlar kaskosuz taşıt kredisi; %1,59 ve kaskolu taşıt kredisi % 1,61 olurken 48 ay varan vadeler ile sıfır km. ve en fazla 5 yaşındaki taşıtlar için araç rehni, teminat olarak alınarak kredi veriyor. Gerekli belgeler ise indirimli, komisyonsuz, transfer ve taşıt kredisi olarak gerekli belgelerin bankaya teslim edilmesi ile kullandırmaya devam ediyor.

Ziraat bankasından 5 yaşa kadar alacağınız taşıt kredisinin % 1,65 faiz oranları ile hesaplaması ise şu şekilde olacaktır.

Vakıfbank Aracın Yüzde Kaçı Kadar Taşıt Kredisi Verir?

Vakıfbank Aracın yüzde 70’ine kadar taşıt kredisi verir. Vakıfbank taşıt kredisi kredilendirme oranı %70’dir.

 • 400.001 – 800.000 TL aralığında olan taşıtlar için değerin azami %50’sine kadar,
 • 800.001 – 1.200.000 TL aralığında olan taşıtlar için değerin azami %30’una kadar,
 • 1.200.001 – 2.000.000 TL aralığında olan taşıtlar için değerin azami %20’sine kadar taşıt kredisi kullandırımı yapılabilecektir.

Taşıt Kredisi Hesaplama:

Vakıfbank taşıt kredisi faiz oranları ise; sıfır km ve 2. el taşıtta % 1,59 olarak uygulanıyor. Alacağınız sıfır kilometre araç için ödeyeceğiniz faiz oranı için örnek hesaplama aşağıdaki gibidir;

Kredi MiktarıVade SüresiFaiz OranıAylık Ödeme Tutarı
100.000 TL48 ay%1,593.251 TL
Vakıfbank Vakıfbank sıfır taşıt kredisi hesaplaması
Kredi TutarıVade SüresiFaizAylık Ödeme
100.000 TL48 ay%1,593.251 TL
Vakıfbank ikinci el taşıt kredisi hesaplaması

Vakıfbank Anlaşmalı Binek Araç Marka ve Modelleri aşağıdaki gibidir:

FiatDoblo, Fiorino, Pratico, EGEA
Hyundaii10, i20
HondaCivic
ToyotaTüm CHR modelleri, Corolla 1.6, Corolla HYBRİD

Otomobil yaş sınırı ise 03-36 ay vadede kredi kullanımlarında en fazla 8 olurken, 37-60 ay vadede kredi kullanımlarında yaş sınır en fazla 5 olabilir.

Halkbank Aracın Yüzde Kaçı Kadar Taşıt Kredisi Verir?

Halkbank tarafından hayalinizdeki araca alım desteği olarak sunulan taşıt kredileri %1,63 ve %1,65 faiz oranları ile sunuluyor. Artan veya azalan taksitli ödeme planı ile kredi taksitlerini ilk taksitini 2 ay erteleme seçeneği sunan Halkbank taşıt kredisi hesaplaması yaparak ödeme planını görebilirsiniz.

Kasko değeri:

 • 400.000 TL’ye kadar olan taşıtlar için kredi vadesi 48 ay, 400.001 TL-800.000 TL arasındaki taşıtlar için 36 ay,
 • 800.000-1.200.000TL arasındaki taşıtlar için 24 ay
 • 1.200.000-2.000.000 TL olan taşıtlar için kredi vadesi 12 ay vadel ile %1,63 ve %1,65 faiz oranları ile kullandırılır.
Binek AraçlarFiat, Ford, Honda, Hyundai, Toyota
Ticari AraçlarBMC, Fiat, Ford, GAZ, Güleryüz, Isuzu, Karsan, Mercedes, Otokar

Kredi ile satın alınan aracın yaşı ise 7 olmalıdır.

İşbankası Aracın Yüzde Kaçı Kadar Taşıt Kredisi Verir?

İş Bankası taşıt kredisi kredilendirme oranı %70’dir. İşbankası tarafından sunulan taşıt kredileri kapsamında Bireysel taşıt kredilerinde:

 • 0 km araçlar için satın alınacak aracın asıl fatura değerinin/2. El araçlar için kasko değerinin 400.000 TL ve altında olması durumunda azami vade 48 ay,
 • 400.000,01 TL-800.000 TL aralığında azami vade 36 ay,
 • 800.000,01 TL-1.200.000 TL aralığında azami vade 24 ay,
 • 1.200.000,01 TL-2.000.000 TL aralığında azami vade 12 aydır.

Faiz oranları: İkinci ve sıfır el taşıtlarda 36 aya kadar % 2,05′ dir. 37-48 aya kadar % 2,05’dir.

Kredi TutarıVade SüresiFaiz OranıAylık Ödeme
50.000 TL48 ay%2,051.822,18 TL
İşbankası taşıt kredisi hesaplama

Yeni aracınızın size, ailenize ve şirketinize hayırlı uğurlu olmasını dileriz.

2.El Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor?

400.000,01 TL-800.000 TL aralığına %50’sine kadar,
800.001 – 1.200.000 TL aralığında olan taşıtlar için değerin azami %30’una kadar, 1.200.001 – 2.000.000 TL aralığında olan taşıtlar için değerin azami %20’sine kadar taşıt kredisi kullandırımı yapılabilecektir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.