Bayan Bekçi Olma Şartları 2021 Alım İlanları

Bu zamana kadar yapılan bekçi alımlarında adayların tamamı erkek oldu. EGM bekçi kadrosuna yapılan alımlarda adayların erkek olması talep edildi. Ancak, Bayan bekçi olma şartları ile bayan bekçi olmak isteyen adaylar kendileri için yapılacak bekçi alımı ilanlarının ne zaman duyurulacağı hakkında araştırmalar yapıyor.

Bayan Bekçi Olma Şartları 2021 Alım İlanları

Bekçi olmak isteyen bayanlar başvurular için gerekli olan Bayan Bekçi Olma Şartları 2021 şartları ve koşulları sağlaması gerekmektedir. Bekçi alımları sokaklarda özellikle hırsızlık, fuhuş, uyuşturucu kullanım ve dağıtımı engellemek amacı ile yapılmıştır. İçişleri Bakanı katıldığı bir televizyon programında bekçilik alımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakanımız açıklamalarında bekçi sayısı kadrosunun 40 bine ulaşmasını istediklerini belirterek kadro verilmesi durumda 5-10 bin arası bekçi alımı yapabileceğini belirtti. 2021 yılında bayan bekçi olmak isteyenler tarafından araştırılan bayan bekçi alımı var mı? kadın kolluk kuvveti olma şartları nelerdir, ne iş yapar, görevleri ve genel kolluk kuvveti olma şartları nelerdir, kadın mahalle bekçisi alımı başvuru formu ile başvurular nereye yapılır, kadın mahalle bekçisi olanlara bekçi maaşları ne kadar verilecek tüm soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.

Bayan Bekçi Alımı Olacak mı?

Bekçiliği geçmiş zamanlardan gelen bir Türk mesleği olarak adlandırabiliriz. ilk olarak 1914 yılında kolluk kuvvetleri alınmaya başlamış 1974 yılına kadar da devam etmiştir. 2008 senesinde ise kolluk kuvvetleri Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosuna dahil edilmiştir. Sonrasında durdurulan bu uygulama 2016 senesinin son aylarında tekrar duyurulmuş ve 2017 yılında çıkarılan bir kanun ile tekrar  faaliyete geçmiştir. 2021 yılına gelirken toplam 22 binden fazla mahalle kolluk kuvveti bulunmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklamada kadınların da kolluk kuvveti olabilme hakkının olduğu bilgisi verildi. Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi sitesinde kolluk kuvvetleri ile ilgili yaptığı açıklamada bayan bekçi alımlarının da yapılacağı bilgisine yer verilmiştir. Şuan ülkemizde toplamda 69 kadın kolluk kuvveti (bekçi) olarak görev yapmaktadır. Bu sayının ilerleyen yıllarda daha artacağı tahmin edilmektedir.

Kadınların bekçi yani kolluk kuvveti olabilmeleri için bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. Gerekli olan şartlar sadece kadınlar için değil erkek adaylar için de geçerlidir. Geçerli şartların sağladınız takdirde bekçi olmanıza herhangi bir sakınca kalmadan olabilirsiniz.

Bayan Bekçi Olma Şartları Nelerdir? 2021

Bekçi olmak isteyen bayanlar başvurular için gerekli olan Boy, kilo ve yaş sınırları mesleği şartlarını sağlamaları halinde müracaatları kabul ediliyor. Yazılı sınavdan başarılı olan adaylarda aranan şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

2021 Yılında Bayan bekçi olma şartları:

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 • En az Lise ve dengi okuldan mezun olmak,
 • 167 cm ve üzeri boya sahip olmak,
 • Beden kitle endeksi 18 ve 27 arasında olmak,
 • Başvuru yapılan il sınırları içerisinde de en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak,
 • Memuriyete engel bir durumu bulunmamak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya engel teşkil edecek hukuki bir engeli olmamak,
 • Yüz kızartıcı bir suça karışmamış olmak,
 • Kamu haklarında mahrum olmamak,
 • Kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,
 • 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir.

Bayan Bekçi Alımlar Ne Zaman Yapılacak?

2021 yılında bayan bekçi alımı henüz yapılmamaktadır. Son yıllarda kolluk kuvveti alımlarının artması ile birlikte bayan kolluk kuvveti alımları konusunda araştırmalar yapılmaya başlamıştır. Ancak, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine bağlı olarak şuan sadece erkek kolluk kuvveti alımı yapılmaktadır.

Bekçi olma şartlarını taşıyan adaylar başvuru yapmak için e-Devlet Bekçilik Başvurusu içeriğimizden başvurular hakkında tüm detayları öğrenebilirler.

2021 Bekçilik Başvuruları e-Devlet Üzerinden Yapılır Mı?

e-Devlet üzerinden meslekte görev yapabilmek için başvurusu yapmak isteyen kişiler e-Devlet sisteminde yer alan aday işlemleri sitesine giriş yaparak oradan sitenin polis akademisi sitesine yönlendirilmesi ile birlikte başvurularını yapabilirler. Devam eden başvuruları karşınıza çıkan ekran üzerinden takip ederek alım ilanları açıklandığında başvurularını yapabilirsiniz. Belirlenen tarihler haricinde yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.

Mahalle Bekçileri kanunu ile alakalı resmi açıklamalara ulaşmak için tıklayınız.

Bekçi Olmak İçin Boy Kilo Şartı Var mı?

Bekçi Olmak İçin Boy Kilo Şartı Vardır. Bayan ve erkeklerin kolluk kuvveti olabilmesi için beden kitle indeksinizin boy kilo oranının 18-27 aralığında olmalıdır. Bu oranlar haricinde eksik veya fazla kiloya sahip olan kişiler meslekte yer alma imkanlarına sahip değillerdir.

Bayan Bekçi Boy Şartı Var mı?

Bayan Bekçi Olma Şartları arasında boy kilo şartı bulunmaktadır. Bayanlar bu şart geçerli olup en az 1,67 cm boyuna sahip olmaları gerekiyor ve vücut kitle indekslerinin 18’den az 27’den yüksek olmaması gerekmektedir. Verilen oranlar dışında olan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Bekçi nasıl olunur isimli makalemizde detaylı bilgi bulunmaktadır.

Beden kitle indeksinizi buradan hesaplayabilirsiniz.

Bekçiler Kaç Saat Çalışıyor?

Kolluk kuvvetlerinde polisler gibi çalışma saatlerine sahiptirler. Polis memurların sabit bir çalışma saatleri olmadığı gibi ayı durum kolluk kuvvetleri içinde söz konusudur. Kars’taki polis memuru başka bir sistemle çalışırken İstanbul’daki polis memuru farklı bir sistemle çalışıyor. Kolluk kuvvetlerinde de bu sistem geçerlidir. Kolluk kuvvetleri hem gündüz hem gecede çalıştırılabiliyor bunun için ildeki Vali ilçedeki Kaymakamın kararı ile gündüz çalıştırılabilir.

Konuyla alakalı size örnek bir kaç sistem gösterecek olursak bu sistemler;

 • 1+1 sistem; ile çalışırsanız görevden sonraki gün izinli sayılırsınız.
 • 12-24 sistemi; Bu saatlerde içinde çalışıyorsanız 12 saat görev yaptıktan sonra 24 saat izinli oluyorsunuz.
 • 2+1 Sistemi; Bu sistemde çalışırsanız iki gün işe gidersiniz daha sonra ki gün izinli olursunuz
 • 6+1 sistem; Bu sistemde çalışırsanız haftanın 6 günü işe gidip bir gün izinli olursunuz

Genel olarak işe giriş çıkış saatleri bu şekildedir daha detaylı kesin bilgi edinmek için İl yada ilçenizde bulunan kolluk kuvvetlerinden bilgi alabilirsiniz.

Kolluk kuvvetlerinin alımı iş ilanlarını İŞKUR üzerinden takip edebilirsiniz.

Bekçi Maaşları 2021 Yılında Ne Kadar Olacak?

Bekçi maaşları ve bayan kolluk kuvveti maaşları sıkça sorulan merak edilen bir konudur. Kolluk kuvvetti maaşlarında cinsiyet belirli bir etmen değildir. Kolluk kuvveti maaşlarında belirlenmesinde etkili olan etmen eğitim durumudur. İlkokul, Ortaokul, Lise, Ön lisans, ve Lisans mezunları arasında maaş farkı vardır.

Bayan Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bekçilerin almış oldukları maaşlarda en büyük etken eğitim seviyeleridir. Yüksek eğitim düzeyinde olan kişiler her zaman daha fazla maaş almaktadır. İlkokul, lise ve önlisans eğitim seviyelerine göre maaşlar değişmektedir.

Bayan bekçi maaşları:

 • İlkokul mezunu bekçi; 4.618 TL
 • lise mezunu bekçi ise; 4.782 TL
 • Önlisans mezunu bir kolluk kuvveti ise; 4.999 TL maaş almaktadır.

Kolluk kuvveti maaşları ile ilgili vermiş olduğumuz rakamlar ortalamama rakamlardır.

Bekçilerin Tayini Var Mı?

Merak edilen bir diğer konu ise kolluk kuvvetlerinde tayin var mı? Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen resmi yazıya göre, il dışı nakil hakları bulunmamaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğünün 1 Temmuz 2019 tarihinde illere gönderdiği resmi yazıda kolluk kuvvetlerinin 772 sayılı Çarşı ve Mahalle kolluk kuvveti kanunu kapsamında istihdam edildikleri için bu kanuna göre kolluk kuvvetlerinin görev süresince tayin hakları bulunmamaktadır. Görev aldığı süre boyunca atandıkları il içerisinde çalışmaları gerekmektedir.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!
Yorumlar
 1. Ayşe dedi ki:

  Ya evet bu bilgi yanlış olsun Lütfen 167 nedir ya hayır burası Türkiye Rusya değil

 2. Meltem dedi ki:

  Başvuruyu nereden yapıyoruz? Link bırakabilir misiniz?

 3. Busra Fatma dedi ki:

  Artık ilan yayınlansın herşeyim uygun ,silahlı güvenlik olarak çalışıyorum ….

 4. Pınar dedi ki:

  Lütfen artık başvuru tarihi belli olsun herşeyim tam boyum 1,68 lise mezunuyum hatta silahta kullanmışlığım var

 5. Aygul dedi ki:

  Herşey tamam boydan kaybediyoruz bu haksızlık lütfen boyu indirin

 6. Leyla dedi ki:

  Yaş Ve Kpss Puan kaç İstiyor

 7. Ayşe dedi ki:

  Mahallede gezmek için boy şartına gerek var mı sizce

 8. Ayşe dedi ki:

  Mahallede gezmek için 1.67 boyunda olmak mı?

 9. Ayşe dedi ki:

  Hayırdır özel hareket mı alıyorsunuz 1.67 altı üstü mahallede geziyorlar

 10. Ayşe dedi ki:

  Mahallede gezmek için 1.67 boy sizcede fazla değil mi

 11. Leyla dedi ki:

  Hayırdır özel hareket mı alıyorsunuz acaba boy şartı 1.67 istiyorsunuz altıüstü mahallede tur atıyor bekçiler farkındaysanız

 12. Zeynep dedi ki:

  Bu işi layıkıyla yapabilecek kapasitedeyiz şütfen aşım yapılsın bizlere de fırsat tanıyın ve boy şartı çok fazla

 13. Tuana dedi ki:

  Bu yaş sınırlaması kpss ye girerken olmuyor yerleştirmeye gelince oluyor haksız bence 35olsun

 14. Nil dedi ki:

  1.67 boy kadinlarda cok fazla 1.65 sinir olabilir

 15. nez dedi ki:

  Bekçilik zabita yas sınırlaması neden 35 te degil haksızlık ama puan olsada diploma olsa da yas es geçiliyor lutfen buna çare bulun

 16. Seher dedi ki:

  Bekçilik polis askeriyye yaş şartı 35 e çıkartılsın lütfen okuduk ama yaş yüzünden diplomalı işsiziz

 17. Güneş dedi ki:

  Polıs alımında bayan boyu 162 Neden burda şart 167 ?

  1. AYŞE dedi ki:

   O KADAR HAKLISINIZ Kİ

   1. Mahmut köse dedi ki:

    Bekçilik yaş sınırlaması 35 ve36 yaşını gecmemesi çünkü işsizlik hat Safa’da en azın dan 20 binveya 30 bin daha bekçi alımı olması lazım işsizliğin de önüne ancak boy geçilir pandamı döneminde bir çık genç ben dedahil ıssız var ortalık çok kötüye gidiyor covit den dolayı ins biter de kurtuluruk