Bayan Bekçi Olma Şartları 2021 Alım İlanları

Bayan Bekçi Olma Şartları 2021 Alım İlanları
A+
A-

Bekçi alımları sokaklarda özellikle hırsızlık, fuhuş, uyuşturucu kullanım ve dağıtımı engellemek amacı ile yapılmıştır. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı bir televizyon programında bekçilik alımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakanımız açıklamalarında bekçi sayısı kadrosunun 40 bine ulaşmasını istediklerini belirterek kadro verilmesi durumda 5-10 bin arası bekçi alımı yapabileceğini belirtti. 2021 yılında bayan bekçi olmak isteyenler tarafından araştırılan bayan bekçi alımı var mı? kadın bekçi olma şartları ve bekçi ne iş yapar? görevleri ve genel bekçi olma şartları nelerdir, kadın mahalle bekçisi alımı başvuru formu ile başvurular nereye yapılır, kadın mahalle bekçisi olanlara bekçi maaşları ne kadar verilecek tüm soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.

Bayan Bekçi Olma Şartları Nelerdir? 2021

Bekçilik mesleği geçmiş zamanlardan gelen bir Türk mesleği olarak adlandıra biliriz. ilk olarak 1914 yılında bekçiler alınmaya başlamış 1974 yılına kadar da devam etmiştir. 2008 senesinde ise bekçiler Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosuna dahil edilmiştir. Sonrasında durdurulan bu uygulama 2016 senesinin son aylarında  tekrar duyuruldu ve 2017 senesinde çıkarılan bir kanun ile tekrar  faaliyete geçmiştir. 2021 yılına gelirken toplam 22 binden fazla mahalle bekçisi bulunmaktadır. Bekçilik mesleğine kadınlardan yoğun talep gelmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklamada kadınların da bekçi olabileceği bilgisi verildi. Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi sitesinde bekçilerle ilgili yaptığı açıklamada 2016 yılı için şu ifadelere yer verdi.’ 2016 Nisan ayı itibarıyla yeniden personel alımı ilanına gidilirken ilk olarak 20 ilde 69’u kadın 9 bin 433 bekçi alımı yapıldı. Halen 69’u kadın olmak üzere 21 bin 347 Çarşı ve Mahalle bekçisi ülke genelinde görev yapıyor. Kadınların bekçi olabilmeleri için bazı şartları sağlamaları gerekmektedir bu şartlar sadece kadınları için değil erkek bekçi adayları içinde geçerlidir. Geçerli şartları sağladığınız takdirde bekçi olmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Şuan 69 kadın bekçi görev yapmaktadır.

Bekçilerin kimlik sorma yetkisi İle alakalı bilgi almak için tıklayın!

Kadın Bekçi Alım Şartları Madde Madde

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 • En az Lise ve dengi okuldan mezun olmak,
 • 167 cm ve üzeri boya sahip olmak,
 • Beden kitle endeksi 18 ve 27 arasında olmak,
 • Başvuru yapılan il sınırları içerisinde de en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak,
 • Memuriyete engel bir durumu bulunmamak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya engel teşkil edecek hukuki bir engeli olmamak,
 • Yüz kızartıcı bir suça karışmamış olmak,
 • Kamu haklarında mahrum olmamak,
 • Kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,
 • 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak
 • Askerlik görevini yapmış olmak (Erkek Adaylar için)

Bayan Bekçi Alımı Olacak Mı?

Son yıllarda bekçi alımlarının artması ile birlikte bayan bekçi alımları konusunda araştırmalar yapılmaya başlamıştır. Ancak, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine bağlı olarak şuan sadece erkek bekçi alımı yapılmaktadır. Bayanlar için 2021 yılında henüz bekçi alımı yapılmamaktadır.

2021 Bekçilik Başvuruları e-Devlet Üzerinden Yapılır Mı?

İnternet üzerinden ön başvuru yapılır. Alım ilanı açıklandığında verilen tarihler arasında E-devlet şifresi ile internet üzerinden belirlenen formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Belirlenen tarihler haricinde yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.

Mahalle Bekçileri kanunu İle alakalı resmi açıklamalara ulaşmak için tıklayın.

Bekçi Maaşları 2021 Yılında Ne Kadar Olacak?

Bekçi maaşları ve bayan bekçi maaşları sıkça sorulan merak edilen bir konudur. Bekçi maaşlarında cinsiyet belirli bir etmen değildir. Bekçi maaşlarında belirlenmesinde etkili olan etmen eğitim durumudur. İlkokul, Ortaokul, Lise, Ön lisans, ve Lisans mezunları arasında maaş farkı vardır. Bekçilerin aldığı en güncel maaş bayan bekçi maaşları ve güncel bekçilik maaşlarını öğrenmek için tıklayınız.

Bekçi Olmak İçin Boy Kilo Şartı Var mı?

Bekçi olmak için boy ve kilo şartı vardır. Bekçi Olabilmek için beden kitle indeksiniz (boy kilo) 18-27 aralığında olmalıdır. Bu istenilen indekste 17,9 ve 27,1 dahi olursanız elenirsiniz.

Beden kitle indeksinizi buradan hesaplaya bilirsiniz.

Bekçiler Kaç Saat Çalışıyor?

Bekçilerde Polisler gibi çalışma saatlerine sahiptirler. Polis memurların sabit bir çalışma saatleri olmadığı gibi ayı durum bekçiler içinde söz konusudur. Kars’taki polis memuru başka bir sistemle çalışırken İstanbul’daki polis memuru farklı bir sistemle çalışıyor. Bekçilerde de bu sistem geçerlidir. Bekçiler hem gündüz hem gecede çalıştırılabiliyor bunun için ildeki Vali, ilçedeki Kaymakamın kararı ile gündüz çalıştırılabilir. Konuyla alakalı size örnek bir kaç sistem gösterecek olursak bu sistemler ;

 • 1+1 sistem; ile çalışırsanız görevden sonraki gün izinli sayılırsınız.
 • 12-24 sistemi; Bu saatlerde içinde çalışıyorsanız 12 saat görev yaptıktan sonra 24 saat izinli oluyorsunuz.
 • 2+1 Sistemi; Bu sistemde çalışırsanız iki gün işe gidersiniz daha sonra ki gün izinli olursunuz
 • 6+1 sistem; Bu sistemde çalışırsanız haftanın 6 günü işe gidip bir gün izinli olursunuz

Genel olarak işe giriş çıkış saatleri bu şekildedir daha detaylı kesin bilgi edinmek için İl yada ilçenizde bulunan bekçilerden bilgi alabilirsiniz.

Bekçi alımı iş ilanlarını İŞKUR üzerinden takip edebilirsiniz.

Bayan Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bekçilerin maaşlarının belirlenmesinde ki en önemli faktör eğitim seviyesidir. İlkokul mezunu bekçi 4.618 TL, lise mezunu bekçi ise 4.782 TL ve Önlisans mezunu bir bekçi ise 4.999 TL maaş almaktadır.

Vermiş olduğumuz rakamlar ortalamama rakamlardır.

Bekçilerin Tayini Var Mı?

Merak edilen bir diğer konu ise bekçilerde tayin var mı? Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen resmi yazıya göre bekçilerin il dışı nakil hakları bulunmamaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğünün 1 Temmuz 2019 tarihinde illere gönderdiği resmi yazıda bekçilerin 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçi kanunu kapsamında istihdam edildikleri için bu kanuna göre Bekçilerin görev süresince tayin hakları bulunmamaktadır. Görev aldığı süre boyunca atandıkları il içerisinde çalışmaları gerekmektedir.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Aygul dedi ki:

  Herşey tamam boydan kaybediyoruz bu haksızlık lütfen boyu indirin

 2. Leyla dedi ki:

  Yaş Ve Kpss Puan kaç İstiyor

 3. Ayşe dedi ki:

  Mahallede gezmek için boy şartına gerek var mı sizce

 4. Ayşe dedi ki:

  Mahallede gezmek için 1.67 boyunda olmak mı?

 5. Ayşe dedi ki:

  Hayırdır özel hareket mı alıyorsunuz 1.67 altı üstü mahallede geziyorlar

 6. Ayşe dedi ki:

  Mahallede gezmek için 1.67 boy sizcede fazla değil mi

 7. Leyla dedi ki:

  Hayırdır özel hareket mı alıyorsunuz acaba boy şartı 1.67 istiyorsunuz altıüstü mahallede tur atıyor bekçiler farkındaysanız

 8. Zeynep dedi ki:

  Bu işi layıkıyla yapabilecek kapasitedeyiz şütfen aşım yapılsın bizlere de fırsat tanıyın ve boy şartı çok fazla

 9. Tuana dedi ki:

  Bu yaş sınırlaması kpss ye girerken olmuyor yerleştirmeye gelince oluyor haksız bence 35olsun

 10. Nil dedi ki:

  1.67 boy kadinlarda cok fazla 1.65 sinir olabilir

 11. nez dedi ki:

  Bekçilik zabita yas sınırlaması neden 35 te degil haksızlık ama puan olsada diploma olsa da yas es geçiliyor lutfen buna çare bulun

 12. Seher dedi ki:

  Bekçilik polis askeriyye yaş şartı 35 e çıkartılsın lütfen okuduk ama yaş yüzünden diplomalı işsiziz

 13. Güneş dedi ki:

  Polıs alımında bayan boyu 162 Neden burda şart 167 ?

  1. AYŞE dedi ki:

   O KADAR HAKLISINIZ Kİ

   1. Mahmut köse dedi ki:

    Bekçilik yaş sınırlaması 35 ve36 yaşını gecmemesi çünkü işsizlik hat Safa’da en azın dan 20 binveya 30 bin daha bekçi alımı olması lazım işsizliğin de önüne ancak boy geçilir pandamı döneminde bir çık genç ben dedahil ıssız var ortalık çok kötüye gidiyor covit den dolayı ins biter de kurtuluruk