KOSGEB Bayanlara Daha Yüksek Oranda Kredi Veriyor!


KOSGEB Bayanlara Daha Yüksek Oranda Kredi Veriyor!

KOSGEB Bayanlara Daha Yüksek Oranda Kredi Veriyor!

Bildiğiniz gibi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (Kosgeb), iş kurmak isteyen kadınlara sağladığı yüzde 70’lik finansal desteği, yenilenen destek programları kapsamında yüzde 80’e yükselmiştir.

Devlet kredi imkanlarından faydalanarak esnaflığa ilk adımı atacak olan ev hanımı kadın girişimcilerin her Kosgeb alanında olduğu gibi Girişimcilik destek programına katılım yapması gerekir. Girişimcilik destek programı toplamda 32 saat sürmektedir ve belli bir oranda devam zorunluluğu bulunmaktadır. Zaten hali hazırda esnaf olan bayanların ise bu kobi destek imkanlarından yararlanmaları için bu kurslara gitmeleri gerekmemektedir.

Kursları tamamlayan bayanlar girişimcilik destek programından yararlanırken, esnaflık yapan (KOBİ) bayanlar ise;

 • İş birliği- Güç birliği destek programı,
 • Kobi proje destek programı,
 • Tematik proje,
 • Genel destek programı,
 • Kosgeb kredi faiz destekleri,
 • Gelişen işletmeler piyasası
 • Kobi destek programı,
 • Girişimcilik destek programı,
 • Uluslararası kuluçka merkezi ve hızlandırıcı destek programı,
 • Ar-Ge inovasyon endüstriyel uygulama programı,
 • Uygulamalı girişimcilik eğitimi ve Kosgeb destekleri
 • Laboratuvar hizmetleri gibi Kosgeb hizmetlerinden yararlanabilir.

Destek programından faydalanmak için izlenecek adımlar;

*Yeni iş yeri kuracak olan ya da iş yeri sahibi esnafların öncelikle sisteme kayıt olmaları gerekir.
*Hali hazırda esnaflık yapan kobi pozisyonundaki bayanlar, giriş yaptıktan sonra ihtiyaç duydukları program için iş planı projesi hazırlarken, yeni iş kuracak olan bayanlar ise Girişimcilik Destek Programına başvurma adına iş planı projesi düzenlemesi gerekmektedir.
*Yeni iş kuracak olan kadın girişimci ya da esnaflığı aktif olarak yapan kadın, kobi sistemine giriş yaptıktan sonra bilgi dokümanı ve kobi beyannamesini doldurması gerekmektedir.Bu adımları doğru ve eksiksiz bir biçimde tamamlayan bayanlara devlet destekli kredi için başvurularını tamamlayabilmeleri için şahsen Kosgeb birimlerine başvuru yapmaları gerekir. Başvuru esnasında çalışmak istedikleri sektörle ilgili aldıkları eğitim sayesinde, mantıklı bir iş planı oluşturarak Kosgeb’in onayına sunmaları gerekmektedir.

Bankalarda Destek Veriyor

Hemen hemen her devlet teşvikli ve özel teşvikli banka esnaf kredisi vermektedir. Devlet, destek verebilmek için, adına iş fikrini hazırlayıp iş planı projesine dökerek Kosgeb kurumlarına onaylatması halinde Halk bankası üzerinden faizsiz esnaf kredisi olanağı sunmaktadır. Esnaflık yapanlar ise yine Halk bankasına başvuru yaparak olanaklardan yararlanabilir ya da %4 gibi uygun faiz oranları üzerinden yine esnaf kredisi başvurusu yapabilirler. Yine devlet destekli Ziraat bankası da kendi işinin patronu olmak isteyen kadınlara iş kurma kredisi imkanı sunmaktadır.

Akbank, İş Bankası, TEB, Ziraat ve Vakıfbank bu bankalar arasındadır.

Ziraat Bankası kadın girişimci destek paketi

Ziraat bankası bayanların ticari hayatta daha fazla güçlenmesi adına, birbirinden avantajlı bankacılık ürün ve hizmetlerini içeren kadın girişimci destek paketi sunar. Bununla birlikte hazine destekli kredi garanti fonu kefalet desteği düşük faizli kredi kullanma olanağı da yine kadın girişimci destek paketinde bulunmaktadır.

Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Sıfır Faizli Aile Bakanlığı Kredisi hakkında bilgi alabilir ve 15 bin lira ile işyeri açabilirsiniz.

Bu ürünün özelliklerine göz atacak olursak; Yıllık kart ücreti olmadan Kobi kart tahsisi, Mobil veya İnternet bankacılığı üzerinden yapılan bütün havale ve EFT’ lerde masrafsızlık, kredi tahsis ücretinde %50 indirim, 60 aya varan nakit kredilerde (iş yeri alımlarında 96 ay) ayrıcalıklı fiyatlar, avantajlı POS ve ödeme kaydedici cihaz finansman teklifleri, dış ticaret işlemlerinde özel fiyatlama, kendiniz eşiniz ve 18 yaş üzerindeki çocuklarınız da dahil bireysel emeklilik planı teklifleri, teminat mektuplarına özel komisyon, Ziraat sigorta güvencesi ile sektörel riskler gözetilerek teminatlandırılmış avantajlı sigorta hizmeti gibi avantaj ve ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.KOSGEB Bayanlara Daha Yüksek Oranda Kredi Veriyor! Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. Spor salonu dedi ki:

  Spor salonu açmak istiyorum kosgebden nasıl faydalanabilirim

 2. playstation salonu dedi ki:

  playstation salonu

 3. Küçük bir kafe dedi ki:

  Ben ev hanımı yim iş yeri acmak istiyorum

 4. tuafıye acmak ıstıyorum dedi ki:

  merahaba ben tuafıye acmak istıyorm madı sıkıntılarımız var bana da desdek ve yardımcı olurmusunuz

 5. Asiye Çibik dedi ki:

  Merhaba kadinlar icin iş imkaninin fazla bulunmadığı bir ilde yaşıyorum uni öğrencisiyim ama kendi işimi şimdiden kurmak istiyorum. Maddi konuşa yetersiz olduğum için bir adım atmıyorum bana destek olabilir msnz ?

Sayfa başına git