Devlet Destekli

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? (E-Devlet)

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? (E-Devlet)

Türkiye’de bedelli askerlik daha öncede 2 kez uygulanan bir uygulama idi. Birçok kesim tarafından eleştirilen para ile vatani görev ödenmesi için yeni bir kanun çıkarılması planlanmaktaydı. Daha önce ki yıllarda uygulamaları, Resmi Gazete ve kanun tebliğlerini göz önüne alarak, ücretini ödeyerek askerlik yapmak isteyen okuyucularımız için Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? E-Devletten nasıl başvuru yapılır? konusunu araştırdık. İnceleme yazımız sizlerle..

Bedelli Askerlik Ücreti 2020

MSB tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılının ilk yarısında bedelli askerlik tutarı 35.054,64 lira olarak belirlenmişti. Yükümlülerin 30 Haziran 2020 saat 18:00’e kadar bu tutarı ödemeleri gerekiyordu.

1 Temmuz-31 Aralık 2020 arasında ödenecek 2. altı ayın askerlik bedeli 37 bin 70 TL olarak açıklandı. 

Temmuz/Aralık döneminde dövizle askerlik bedeli ise 5563 euro oldu.

Bedelli askerlik ücreti hesaplanırken katsayı dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır. Bütçe ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu hesaplamaya göre 2020 ikinci yarısı için Katsayı artışı Temmuz/Aralık döneminde 0.154461 olarak gerçekleşti.

1 ay eğitim alacak olan bedelli askerler 37 bin 70 lirayı ilgili banka hesabına yatırması gerekiyor.

Dövizli Askerlik Kaldırıldı

Milli Savunma Bakanlığı Askere alma yükümlülüğüne ilişkin esasları düzenleyen askeralma yönetmeliğine ilişkin yeni düzenlemelerin yapıldı.  22 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanan yönetmelik değiştirildi.. Yeni yönetmelikle, dövizle askerlik hizmeti uygulama esasları hakkında yönetmelikle ilgili düzenleme yapılarak, yürürlükten kaldırıldı.

Bedelli askerlik yönetmeliği değiştirildi. Dövizle askerliğin kaldırıldığı açıklandı.

Dövizle Dahte Askerlik Nedir?

18 yaşını tamamlayan yurt dışında en az 3 sene boyunca çalışan Türk Vatandaşları belirli bir ücret karşılığında 21 gün askerlik hizmeti yaparlar. Buna dahte askerlik, dövizle askerlik adı verilir. Türkiye’de geçici olarak bulunan vatandaşlar da 21 gün yaparlar. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır;

 1. Pasaport aslı,
 2. Çalışma veya oturma izni belgesi,
 3. Kimlik fotokopisi,
 4. 2 Adet biyometrik fotoğraf,
 5. İşyerinde çalıştığınızı gösteren belge ve fotokopisi,
 6. İşsizler için, işsizlik belgesi,
 7. Esnaflar için işyeri açma izin belgesi, esnaf odasından alınacak başlangıç tarihini belirten esnaflık belgesi ve 2 fotokopisi,
 8. Sigortalılık belgesi (daha önceki çalışmışlığını göstermeli)
 9. Bankaya hizmet bedelini yatırdığınızı gösteren belge (5.261,09 Euro Peşin Ödenmeli)
 10. Dövizle askerlik için Uzaktan eğitim portalına ulaşmak için tıklayınız.

Bedelli Askerlik Nedir?

Askerlik hizmeti Türkiye’de 21 HAZİRAN 1927 tarihinde yürürlüğe giren 1111 sayılı Askerlik Kanunu nedeniyle yapılmaktadır. Bu kanunun, o kadar nettir ki, 1. maddesinde apaçık olarak anlatılmak istenenler belirtilmiştir. Kanun şöyle demektedir;

Madde 1 – Türkiye Cumhuriyeti tebaası olan her erkek, işbu kanun mucibince askerlik yapmağa mecburdur. (Mevzuat Sitesinde Tam Olarak YAPMAĞA yazmaktadır.) 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 72. maddesine göre her Türkün hak ve ödevi olan vatan hizmetinin Kanun esaslarına göre yerine getirilmelidir.

Bedelli Askerlik şartları 22 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’ de asker Alma Yönetmeliği’nde tüm yeniden belirlenmiştir.

blank

E-Devletten Bedeli Askerlik Başvurusu Yapılmaktadır!

Değerli okuyucular 1927 yılına ve bu yıllarda ki Türkiye’nin durumunu düşünürsek, bu kanunun ne kadar net ve ne şartlarda yazıldığını tahmin edebiliriz.

Gel gelelim, bu tarihten sonra askerlik kanununda çeşitli düzenlemeler yapılmış. Tüm bu düzenlemeleri, daha önce çıkan bedelli askerlik uygulamalarını ve her nevi mevzuat çeşidini http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.1111.pdf adresinden net olarak inceleyebilirsiniz. Hatta 2020 yılında yapılan bir düzenleme ile askerlik hizmetinin 20 yaşından başlayıp, 41 yaşının 1. Ocak tarihine kadar devam eder ve Eğer Cumhurbaşkanı isterse, bu süreyi 5 yıl daha uzatabilir. Bu kanun gereğince gerektiğinde;

Her Türk 20 yaşından 41 yaşının 1. ayına kadar (Cumhurbaşkanı emriyle 5 yıl daha) askerlik yapabilir. 

blank

Bedelli Askerlik Dekontu Teskere Belgesi

1999 yılında ki düzenleme askerlik süresinin 18 ay olduğunu, barışta bu sürelerin 15 ve 12 aya düşürülmesini silahlı kuvvetler karar verebilir. Demek ki daha önceki yıllarda 18 ay askerlik hizmetine gerek varken, şuan asker sayısının çok olması nedeniyle Silahlı Kuvvetler bunu 12 ay yapmış olmalı?

Sorumuzun yanıtını cevaplamak gerekirse de, değerli okuyucularımız;

1111 Sayılı Askerlik Kanununu düzenleyecek şekilde Bakanlar Kurulunca çıkartılan özel bir kanun veya KHK ile askerlik hizmetinin para karşılığında yapılmamasına veya kısa süreli olarak yapılmasına bedelli askerlik denir. Diğer bir terimle Devletin belirlemiş olduğu bir bedeli, bankaya yatırarak askerlikten muaf olma durumuna denilebilmektedir.

2020 Bedelli Askerlik Başvuruları Nasıl Yapılır ?

Bedelli askerlik yapmak isteyenler e-devlet kapısı üzerinden TC. kimlik numaraları ve  geçerli e-devlet şifreleri ile giriş yaparak arama kısmına  MSB Milli Savunma Bakanlığı yazarak, MSB’nin tüm hizmetlerine ulaşabilir. Bu hizmet sayfası üzerinden “ASAL askerlik hizmet tercih işlemleri” sekmesine tıklayarak açılacak olan yeni sayfada ki “Bedelli askerlik yapma isteği” özelliğini seçen kişiler daha sonra paralarını yatırabilecekler.

Yurtdışından dövizle askerlik yapacak olanlar ise buradan tüm şartları öğrenebilirler.

Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama

E-devlet üzerinden bedelli sınıflandırma sonuç sorgulama işlemi yapılmaktadır. Buradan sorgulama yapabilirsiniz.

2020 YILI BEDELLİ VE DÖVİZLE ASKERLİK BAŞVURU DUYURUSU

Bedelli askerliğe başvuracak yükümlülerin; Bedelli askerlik hizmeti kapsamında 2020 yılı bedelli başvurusu duyurusuna buradan ulaşabilirler.

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?

Uygulamanın şartları yürürlüğe giren kanun içeriğinde net olarak belirtilmektedir. Daha önce ki dönemlerde çıkan bedelli askerlik yasaları, artık geçerli değildir. Bugüne kadar 10 defa paralı askerlik çıkarıldı. Son olarak 2011 yılında 15 bin lira iken, 2014 yılında  ise 30 bin lira idi.

2020 Yılında 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapmak 35 bin lira bedeli peşin olarak ödemek şartları arasındadır.

2011 yılında ki bedelli askerlik şartı şöyle idi;,

 1. 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle 30 yaşından gün almış olmak,
 2. 30 bin tl. para ödemek,
 3. 15 bin lira peşin, 15 bin lira 6 ay içinde ödenecek.
 4. Asker adayı başvuru yapacak.

Bedelli Askerlik şartlarını resmi gazete suretinden inceleyebilirsiniz.

13 ARALIK 2014 yılı bedelli askerlik şartları nelerdir;

 • Şart 1: 01 OCAK 1988 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak
 • Şart 2: 2 Ay içinde askerlik şubesine başvurmak
 • Şart 3: 18 Bin TL. parayı peşin olarak ödemek.

Biz yanlış belirtmiş isek, net halini 2014 yılı bedelli askerlik Resmi Gazete sayfasından okuyabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Şartları

Bedelli Askerlik Şartları

Kaç Kişi Parayla Askerlik Yaptı?

Daha önce bedelli askerlik hizmetleri  1987, 1992 ve 1999, 2011, 2014  yıllarında yine uygulandı.

 • 1987 yılında 18.433 kişi,
 • 1992 senesinde 35.111 kişi,
 • 1999 senesinde ise 72.290 kişi bedelli askerlik yaptı.
 • 2011 yılında 70.430 kişi,
 • 2014 yılında 112.000
 • Eğer bu yıl 35 bin lira vermek yerine uzun dönem yapmayı tercih ediyor iseniz, Askere gitmeden önce yapılması gerekenler hakkında bilgi alabilirsiniz.

35 Bin Liraya Askerlik Şartları Nelerdir?

Bu yıl geçmişe rağmen 35 bin lira karşılığında bedelli askerlik yapılması gerektiği vurgulanıyor. Şart olarak madde madde belirtmek gerekirse;

 1. 18 yaşını doldurmuş olmak,
 2. Askerlik şubelerine bedelli için başvuru yapmak,
 3. 35 bin lirayı istenilen şekilde ödemek,
 4. 21 gün hizmet süresi
 5. E-devlet bedelli askerlik başvurusu için tıklayınız!

21 günde insanlar bot giymek zorunda kaldı.  Bu kişiler askerlik şubeleri tarafından birliklere sevk edildiler. Birliklerde kısa süreli hizmet için hazırlıklar yapıldı ve bedelli bölükleri kuruldu. Bu kişiler için 21 günlük bir teorik eğitim veriliyor. Kuvvet Komutanlıklarının ve Milli Savunma Bakanlığının belirleyeceği esaslar çerçevesinde bu sürenin icra edileceği değerlendiriliyor

Meclise sunulan yasa tasarısını yukarıda ki görselden inceleyebilirsiniz. Twitter ve diğer sosyal medya sitelerinde bedelli askerliği bekleyen vatandaşlarımız seferber oldular.  Sosyal medyada ki askerlik yapmayanların isyanı ise  askerlik yaparak ailelerinden ve işlerinden uzak kalmak. Bu hususun 18 ay boyunca vatanından ve sevdiklerinden uzak kalan, vatanı için gazi olan ve sevdiklerini kaybeden kişilerin olduğunu unutmayalım.

2020 yılı Bedel ödemeleri;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıflar Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Ziraat Katılım Bankası ve
 • Vakıf Katılım Bankası
 • PTT Şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılabilecektir.

Eğer 35 bin lira ödeyecek paranız yok ise, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank şubelerini ziyaret edebilir, Bedelli askerlik kredisi veren bankaların kampanyalarını inceleyebilirsiniz.

Eğer bedelli askerliğin günlük program şu şekilde;

1. hafta; birliğe teslim olma ve işlemlerin yapılması, sağlık taraması, kayıt işlemleri, manga, takımların oluşturulması, temel eğitimlerin başlaması, spor, yürüyüş, yanaşık düzen eğitimleri,yanaşık düzen, temel muhabere eğitimlerinin verilmesi
2. hafta;  silahlı eğitime başlanılması ve tek erin bilmesi gereken silah ve atış eğitiminin verilmesi,
3. hafta; yemin töreni için yoğun hazırlık yapılması,

YEMİN TÖRENİ VER TERHİS!

2020 yılında askerlik hizmeti ile ilgili yeni düzenlemeler yapılacağı duyurulmuştur. 3 aylık süre itibari ile askerliğin zorunlu olacağı, daha sonra kalan 6 aylık süreden ise bir bedel karşılığında muaf olunacağı söylenmektedir. Konu netlik kazandığından www.devletdestekli.com sitemiz üzerinden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.