Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar? 2019 Güncel

Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar? 2019 Güncel

Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar? 2019 Güncel
18 Mart 2019 tarihinde eklendi.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 81 ilde istihdam etmek üzere mahalle ve gece bekçisi alıyor. Geçtiğimiz yıl 10 bin bekçi alınacağı ilanı Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Başvuru yapan ve bekçi olmaya hak kazanlar , eğitimlerin ardından görevlerine başladı. Ancak yeni açılan kadrolar için de başvurular başlıyor. Vatandaşlarımız bekçi maaşlarının ne kadar olacağını ve çalışma saatlerini merak ediyor. İçeriğimizden mahalle bekçi alımları, başvuru şartları, güncel ilanlar, çalışma saatleri, maaş tutarları gibi merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

8 Bin Mahalle Bekçisi Alınacak

15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkan KHK ile lise ve dengi eğitime sahip olan vatandaşlarımızın İç İşleri Bakanlığı’na bağlı olarak KPSS şartı olmaksızın bekçi olacağı ifade edilmişti. Emniyet Müdürlüğü resmi internet sitesinden yayınladığı ilan ile 8 bin gece bekçisi alacağını duyurdu. Geçtiğimiz yıl yurt genelinde planlanan kontenjanlara göre bekçi alımları gerçekleşti. Bekçi adayları eğitimlerinin ardından görevlerine başladılar. Ancak 2019/1 dönemine ait yayınlanan ilan ile 2019 yılının ilk çeyreğinde 8 bin adet mahalle ve gece bekçisi alınacağı duyuruldu. 81 ilimizde belirlenen kontenjanlara göre bekçi istihdam edilecektir. E-devlet şifresi ile giriş yaparak adaylar site üzerinden başvurularını yapabilirler. Alım tarihleri, şartlar ve diğer bilgiler Polis Akademisi üzerinde mevcuttur.

8 Bin Mahalle Bekçisi Alınacak

8 Bin Mahalle Bekçisi Alınacak

Başvurularını yaparak gerekli şartları taşıdıkları tespit edilenler verilecek olan eğitimlere katılırlar. Kendilerine belirli görev yerleri belirleniyor ve bekçiler belirlenen bölgelerden sorumlu oluyorlar. Bu bölgelerde vatandaşların can ve mal güvenliklerinden bekçiler sorumlu oluyor. Aynı zamanda mahallede düğün, cenaze gibi hazırlıklar varsa görev alanı içerisine giren mahallede bunlara yardımcı olur. Bu görevleri ifa eden bekçilerin çalışma saatleri ve maaşları merak edilmektedir. Özellikle son zamanlarda açılan kadrolar vatandaşlarımız tarafından oldukça rağbet görmektedir. Bekçi olmak istiyorsanız ilan edilen tarihlerde başvurularınızı yapabilirsiniz. İl il mahalle bekçisi kontenjanlarını linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bekçi Olma Şartları

Bekçi olmak için aşağıdaki şartlara sahip olmak gerekiyor;

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Minimum 1.67 boya sahip olmak
 • Lise ve dengi okullardan mezun olmak
 • Beden kitle indeksi ölçüleri orantılı olmak (18 ile 27 arasında olmak)
 • Askerlik hizmetini tamamlamış olmak
 • Başvurular ilde en az 1 yıldır aralıksız olarak ikamet ediyor olmak
 • 18 yaşının tamamlamış (18 Mart 2001) ve 31 yaşına girmemiş olmak (18 Mart 1989)
 •  Toplumda herhangi bir suçla anılmamak
 • Devlet memuriyetine engel bir durum söz konusu olmaması
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanması
 • Zimmet, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, dolanlı iflas, ihtilas, ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapis cezası ile hükümlü olmamak
 • Kamu haklarından mahrumiyeti olmamak
Bekçi Olma Şartları

Bekçi Olma Şartları

 • Kamu haklarından mahrumiyet cezası ile mahkum edilmiş olmamak
 • Başvuru tarihi itibari ile herhangi bir siyasi partiye üyeliği bulunmamak
 • Silah taşımasına ya da silahlı olarak vazife yapmasına engel bir durum bulunmaması
 • Terör örgütleri ile bunların illegal ya da legal uzantılarının eylemlerine, mitinglerine katılmamış ya da bunları desteklememiş olmak
 • Uyuşturucu, uyarıcı madde ve alkol sebebi ile tedavi görmüş ya da görüyor olmamak
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği kapsamında ifade edilen sağlık şartlarını taşımak
 • Herhangi bir nedenle (sağlık yönetmeliği dışında) polis eğitim kurumlarından çıkarılmamak
 • Bekçi olacak şahsın ve evli ise eşinin genelev, randevu evi, fuhuş yapılan yerlerde çalışmamış, aracılık yapmamış olmak, ahlak kurallarına aykırı sesli, yazılı, görüntülü eserler üretmek, satmak, kumar ya da uyuşturucu gibi maddeler sebebi ile hukuki soruşturma geçirmemiş olmak ya da bu fillerden dolayı hüküm giymemiş olmak gibi şartlar aranmaktadır.

Bu şartlara sahip değilseniz memur alım ilanlarını inceleyerek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bekçi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bekçi olmak isteyenlerin başvuruları 18 NİSAN 2019 tarihinde alınmaya başlamış olup 1 NİSAN 2019 tarihinde sona erecektir.

Ön başvuru : 

 • www.pa.edu.tr adresine giriniz.
 • Bu aşamadan sonra e-devlete yönlendirileceksiniz.
 • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapınız.
 • Başvurunuzu tamamlayınız.
 • Başvurudan sonra sınav ücretinin yatırılması gerekiyor.
Bekçi Başvuruları Nasıl Yapılır

Bekçi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Şahsen başvuru : 

Şahsen başvurular, başvuru ve sınav merkezlerince alınmaktadır. Adayların şahsen başvuru yaparlarken cep telefonu, ses ve görüntü kaydeden cihaz ile gelmeleri yasaktır. Ayrıca İstanbul ve Ankara İllerimizde ikamet eden vatandaşlarımız için ayrı bir başvuru sayfası bulunmaktadır. Linke tıklayarak Ankara ve İstanbul bekçi başvurusu yapabilirsiniz.Bekçi Alımı Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Çarşı ve mahalle bekçiliği için başvuru yapacak olan adayların 130 TL. ücret yatırmaları gerekiyor. 18 Mart ile 1 Nisan 2019 tarihleri arasında Polis Akademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü Halkbank Gölbaşı Şubesi Ankara hesabına 2019/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavı hesabına bu tutarın yatırılması gerekiyor. Yalnızca şubelerden değil, internet bankacılığı, ATM gibi kanallardan da bu başvuru ücretini yatırabilirsiniz. Ancak internet bankacılığı üzerinden başvuru yapacak olanların ücreti yatırdıklarına dair dekontun çıktısını almaları gerekmektedir. Bu ücreti yatırarak başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Bekçi Alımı Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Bekçi Alımı Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Ancak şehit, vazife malulü olanların eş ya da çocukları sınav başvuru ücreti yatırmayacaktır. Adayların sınavlarının nerede yapılacağı yine Polis Akademisi sitesi üzerinden ilan edilecektir. E-posya da herhangi bir iletişim aracı yolu ile adaylara sınav tebligatı yapılmayacaktır. İnternet üzerinden yayınlanan ilanların adaylar tarafından takip edilmesi gerekiyor. Sınav tarihinin adayın sorumsuzluğu nedeni ile geçmesinden dolayı kendisi sorumlu olmaktadır. Sınav başvuru klavuzunu inceleyebilirsiniz.

Bekçiler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bekçilerin çalışma saatleri ve maaş tutarları herkes tarafından merak edilen konulardan bir tanesi olmuştur. Bekçi olabilmek için gerekli şartlar arasında lise ve dengi okullardan mezun olmak gerektiğini söylemiştik. Maaşlar da eğitim durumlarına göre belirlenmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü’ ne bağlı olarak faaliyet gösterecek olan bekçilerin maaşları;

 1. Lise ve dengi mezun olan bekçilerin maaşları aylık : 3 bin 970 TL
 2. Lisans mezunu olan bekçilerin maaşları aylık : 4 bin TL ile 4 bin 500 TL arasında maaşları vardır.

Maaşlar görev yapılan şehirlere göre değişiklik gösterebileceği gibi, ek ödeme tutarları da eklendiğinde artmaktadır. Bekçiler çocukları ve eşleri için de ödenek alabilmektedir. Ayrıca maaşları enflasyon oranlarına göre artış göstermektedir. Ayrıca maaşlarının bölgenin nüfusuna ve bölgede terör olup olmamasına göre de değişiklik göstermektedir.

Bekçilerin Çalışma Saatleri

Görev saatleri de bulunulan ile ve görev yerine göre değişiklik gösteriyor. Bekçiler görevlerini gece icra ediyor. Sabah saatlerinde ise mesaileri sona eriyor.

 • Göreve başlama : 18:00 – 19:00 saatleri arasında bekçiler görevlendirdikleri bölgelerde mesailerine başlıyorlar.
 • Görev bitiş : 06:00 – 07:00 saatleri arasında da görevleri bitiyor.

Akşam üstü görevlerine başlayan gece bekçileri günün aydınlanması ile mesailerini bitirerek dinlenmeye çekilirler.

Bazı illerde çalışma saatlerine ve tatil günlerine bakalım.

 • İstanbul ‘da bekçiler akşam 19:00’ da görevlerine başlarlar. Ancak İstanbul nüfusu dolayısıyla polis sayısının az olduğu illerimizden bir tanesidir. 6 gün boyunca 12 saat çalışarak yalnızca haftada bir gün tatil yaparlar.
 • İzmir’ de bekçiler tıpkı İstanbul’da olduğu gibi 1 gün tatil yaparlar. Tatil günleri ise hafta içi olmaktadır.
 • Sakarya‘da da 6 gün görev yapan bekçilerin sadece 1 gün tatilleri vardır.
 • Mersin‘ de 5 gün boyunca izinsiz olarak çalışılıyor.
 • Hatay‘da 22:00’da göreve başlayan bekçilerin görevleri 06:00 saatinde bitiyor. 1 gün izinli ve 6 tam gün çalışıyorlar.
 • Antalya‘da 21:00’dan 05:00’ a kadar görev yapan bekçilerin de 1 gün tatil günleri bulunmaktadır.
Bekçilerin Çalışma Saatleri

Bekçilerin Çalışma Saatleri

Diğer illerimizde de çalışma saatleri farklılık gösterebilmektedir.

Bekçilik Sınavı Nasıl Yapılıyor?

Bekçiler 3 aşamalı sınavlardan geçiyorlar. Yazılı sınav, parkur ve sözlü sınavın ardından başarılı olan adaylar görevlendiriliyor.

1- Yazılı sınav : Adayların ilk olarak yazılı sınava girmesi gerekiyor. Sınavda adaylara;

 • 20 Türkçe
 • 15 Sosyal Bilgiler
 • 15 Fen Bilgisi
 • 15 Hayat Bilgisi
 • 15 Matematik
 • 20 Genel Kültür olmak üzere toplamda 100 soru sorulmaktadır. Parkur aşamasından geçebilmek için yazılı sınavdan 100 üzerinden 50 almak gerekmektedir.
Bekçilik Sınavı Nasıl Yapılıyor?

Bekçilik Sınavı Nasıl Yapılıyor?

2- Parkur sınavı : 

Adaylar 72 metre parkur alanında sınav oluyorlar. Belirlenen aşamalardan 40 saniyede geçen adaylar tam puan alırken, 41 saniyede geçenler 95, 42 saniyede geçenler 60, 43 saniyede geçenler 85 ve 46. saniyede tamamlayanlar ise 70 puan alabiliyor. Fiziki sınavda alt başarı sınırı 60 olarak belirlenmiş olup, 60 puan altı alanlar başarısız sayılmaktadır.

3- Sözlü sınav : 

Adaylar sözlü sınavda 5 kategoride puanlanacaktır. Özgüven, kendini ifade etme ve beden dili kullanma, konuyu kavrama, bilgi düzeyi gibi alanların her biri 20 puan olmakla birlikte başarılı olarak kabul edilebilmek için adayların en az 70 puan almaları gerekecektir. Devlet memuru nasıl olunur isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Giriş puanı ise adayların 3 sınavdan aldıkları puanların ortalaması olacaktır. Sınavları başarılı olarak tamamlayan adaylardan sağlık kurulu raporu talep edilecektir. Bu aşamadan sonra belirlenen görev yerlerinde gece bekçileri görevlerine başlayacaktır. Son başvuru tarihine kadar başvurularınızı yapabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git