Bekçi Nasıl Olunur? 2022 Şartları Nelerdir (Erkek-Kadın)

Bekçi nasıl olunur, şartları nelerdir, başvurular nasıl yapılır, KPSS’ den kaç puan almak gerekiyor araştırdık.

Bekçi Nasıl Olunur? 2022 Şartları Nelerdir (Erkek-Kadın)

Bekçi nasıl olunur, şartları nelerdir, bayan-erkek bekçi alım şartları ve alım ilanları ne zaman açıklanacak, bekçi olmak için nereye başvuru yapılır, KPSS şartı aranıyor mu, sözlü ve fiziki mülakatlar nasıl yapılır Bekçi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? içeriğimizde detaylandırdık .

3.250 bekçi alınacak EGM Emniyet Genel Müdürlüğüne 3 bin 250 çarşı ve mahalle bekçisi giriş sınavı duyurusu yapıldı. 2022/1 .Dönem Bekçi alımına ilişkin tüm detaylar belli oldu.

Bekçi Nasıl Olunur?

Bekçi olmak için resmi olarak polis akademi ve Emniyet Genel Müdürlüğü sayfalarından bekçi başvuru tarihi duyurusu yapıldığında, internet üzerinden e-devlet üzerinden yada polis akademisi sitesinden başvuru yapılmasıyla süreç başlatılır. Bekçi olabilmek için üç aşamalı sınavdan geçilmesi gereklidir. Bekçi olmaya hak kazanmak için üç aşamalı bekçilik sınavları sınav, sözlü ve fiziki yeterlilik sınavıdır.

Bekçi olma adımları aşağıdaki gibidir:

 1. Bu sınavlar arasından ilk önce yazılı sınava girilir. İlk olarak yazılı sınav yapılır ve 50 puan alınması gerekmektedir.
 2. İkinci olarak gireceğiniz sınav fiziki yeterlilik sınavıdır. Bu sınavda ise kişilerin kabiliyeti ön plandadır. Ve bu aşamada 60 puan alan adaylar başarılı sayılacaktır. 60 puan alamayanlar ise başarısız sayılır. 70 puan alanlar başarılı sayılır.
 3. Üçüncü olarak gireceğiniz sınav ise sözlü sınav olacaktır. Bu aşamada kişinin özgüveni ön plana çıkmaktadır. Bu sözlü sınavda kişinin bilgi seviyesi, kavrama yeteneği, özgüveni ve vücut dili ölçülür. Her biri ayrı ayrı olmak üzere yirmişer puandır. Bu sınavdan da 70 alanlar aşamayı başarılı bir şekilde geçmiş olacaktır.

Bu üç sınavdan sonra tüm notlar hesaplanacaktır. Bu hesaplamada yazılı ve fiziki sınavdan alınan puanın %25 i sözlü olan sınavın ise %50’si baz alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Bekçi Olma Şartları 2022

2022 yılında bekçi olma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Lise ve dengi okul mezunu olmak,
 • Türk vatandaşı olmak,
 • Bekçi başvuru yapılan tarihte 18 yaşını doldurmuş olmak ya da 31 yaşından gün almamış olmak,
 • Askerlik hizmetini tamamlamış olmak,
 • Başvuru yapılan süre itibari ile herhangi bir siyasi parti üyesi olmamak ya da herhangi bir yan kuruluş ile ilgisi bulunmamak,
 • Terör örgütlerine, bu örgütlerin herhangi aleni ya da gizli olmak koşulu ile herhangi bir faaliyetine katılmamış olmak,
 • Herhangi bir sebeple polislikten çıkarılmamış olmak, (Sağlık sebebi dışında)
 • Herhangi bir uyuşturucu madde kullanmıyor olmak ya da kullanması neticesinde başvuru yaptığı an itibari ile tedavi görmüyor olmak,
 • Memur olmasına engel teşkil edecek herhangi bir durumunun olmaması,
 • Sağlık yönetmeliğince belirtilen şartları taşıyor olmak,
 • Silahlı görev yapmaya veya silah taşımaya hukuki manada bir engelinin olmaması,
 • Toplumda kötü özellikleri ile tanınmamış olmak,
 • Kamu haklarından mahrumiyetinin bulunmaması,
 • Kendisinin ya da eşinin herhangi bir fuhuş suçuna teşebbüs etmemesi, kumarla alakasının olmaması, uyuşturucu sebebi ile adli ya da idari soruşturma geçirmemiş olması ya da bu suçları işlemekten hüküm giymemiş olması,
 • En az 1,67 boy oranına sahip olmak,
 • Vücut kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmalı,
 • Başvuru yaptığı ilde 1 yıldır ikamet ediyor olmak,
 • Güvenlik soruşturmasının ve arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanması,
 • Herhangi bir yüz kızartıcı suçtan dolayı hükümlü olmamak gibi şartları taşıyor olması gerekmektedir.

Bu şartları taşımadığının tespiti halinde sınav başvurusu kabul edilmeyecektir. Bekçi olmak isteyenler yukarıdaki tüm şartları sağlamaları istenmektedir.

Kolluk kuvveti alımları için yapılacak olan sınava başvurmak için gereken şartların sağlanması gerekmektedir.

Bayan bekçi olmak isteyenler için bayan bekçi olma şartları isimli içeriğimizde detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Bekçilik Sınavları Nelerdir?

Bekçi alımları için yapılacak olan sınav 3 aşamadan oluşuyor. Bu sınav kategorileri: yazılı, sözlü ve fiziki yeterlilik sınavlarıdır. Bu sınavlar aşağıdaki gibidir:

Yazılı Sınav

Yazılı sınavda Türkçe, sosyal bilgiler, fen bilgisi, hayat bilgisi, matematik ve genel kültür soruları vardır. Sınavı geçme puanı en az 50’dir.

Bekçi Fiziki Yeterlilik Sınavı

Fiziki yeterlilik sınavında adayların kabiliyetleri ve fiziki durumları incelenerek eleme yapılacaktır. Sınav komisyonu tarafından yapılacak olan inceleme neticesinde 60 puan alanlar bu aşamadan da geçmiş sayılacaktır. Başarısız olanlar ise elenmiş olacaktır.

Bekçilik Sözlü Mülakat Sınavı

Üçüncü aşama ise sözlü olarak yapılan sınav aşamasıdır.

 • Sözlü mülakat aşamasında kendini ifade edilme yeteneği, adayın özgüven derecesi incelenecektir.
 • Aday bu süreçte genel kültür konularını içerek kartlar arasından seçim yaparak o konudaki fikirlerini açıklayacak ve verilen süre zarfında kısa bir sunum yapılması istenecektir.
 • Komisyon tarafından adayın sunumuna müdahale edilebilecek ve kendisine sorular yöneltilebilecektir.
 • Sözlü sınavda 5 kategori vardır. Bu kategoriler bilgi seviyesi, kavrama yeteneği, özgüven ifade yeteneği ve vücut dili sınavları yapılmaktadır.

Her bir kategori 20 puandır. Bu kategoriler dikkate alınarak adayın 70 puan alması gerekecektir.

Aday bu üç sınava girdikten sonra aldığı puanlar üzerinden hesap yapılacaktır. Yazılı ve fiziki puanın yüzde 25’i, sözlü sınavın ise yüzde 50′ sinin ortalaması alınacaktır. Bu esas puan hesaplandıktan sonra sınavı kazananların isimlerini içeren bir liste asılacaktır. Listede yer alan isimler üzerinden arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması yapılacaktır. Bu son aşamayı da başarı ile geçen adaylardan sağlık kurulu raporu istenecektir.

Bekçi Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Bekçi olmak için başvuru yapacak olan kişiler için iki farklı yöntemde başvuru yapma imkanı sunuluyor.

Başvurular aşağıdaki yöntemler üzerinden gerçekleştirilir:

 • Bekçi başvurusu birinci yöntem İnternet üzerinden: Çarşı mahalle Bekçiliği için başvurular açıklandığından https://pa.edu.tr/ üzerinden başvurularınız yapabilirsiniz. Görev yapmak istenen il başvuru esnasında seçilmektedir. e-Devlet üzerinden başvuru yapmak da mümkün olmaktadır. Başvuruda bulunmak için internet sayfasını ziyaret ederek başvuru süresini geçirmemenizi tavsiye ederiz.
 • İkinci Yöntem Bireysel Başvuru: Bireysel başvurular için tarihler Polis Akademisinin resmi internet sitesinden duyurulur. Ön başvuru yapanlar ön sağlık kontrolleri için başvuru merkezlerine mesai saatleri arasında başvuruda bulunuyorlar. Müracaat Kabul Komisyonuna başvurmak sureti ile başvurular kabule dilecek olup belirtilen tarihler dışındaki kişisel başvurular kabul edilmeyecektir. Şahsen başvuru esnasında merkezlere hiçbir elektronik eşya sokulmadığı belirtiliyor.

Adaylar ilgili sayfalar üzerinden başvurularına yapabilirler.

e-Devlet Üzerinden Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adaylar tarafından en çok sorulan sorular arasında göreve nasıl başlayacakları ve kolluk kuvveti başvurusu nasıl yapılır yer almaktadır. Meslekte görev yapmak isteyen adaylar için başvurular nasıl yapılır aşağıda detaylandırdık.

 • EGM ve Polis Akademisi bekçi alım ilanları yayınlandıktan sonra e-Devlet sistemine giriş yapılır. 
 • Sorgulama kısmına bekçilik sınav başvurusu yazarak, 
 • Karşınıza çıkan ekrandan istenen bilgileri doldurabilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Başvurular e-Devlet sisteminden olduğu gibi Polis Akademisi resmi sitesinden de bireysel olarak yapılabiliyor.

Bekçilik başvurusu yapacak olan adaylar e-Devlet üzerinden başvurunun nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgileri bekçilik başvuru nasıl yapılır içeriğimizde inceleyebilirler.

Bekçilik Başvurusunda İstenen Evraklar Nelerdir?

Bekçi başvurusu için istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Sınav başvuru talebinizi içeren dilekçe,
 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport,
 • Diplomanın aslı ve fotokopisi,
 • Sınav başvurusunda bulunduğunuz il sınırları içerisinde 1 senedir ikamet ettiğinizi kanıtlar belge,
 • Son 1 yıla ait 4 tane biyometrik fotoğraf,
 • Yukarıda saydığımız şartlardan eşinin ya da kendisinin görevi yapabilmek için engel teşkil edecek durumlarının olmaması,
 • Sınav ücretinin yatırıldığını gösterir dekont,
 • Sağlık bilgilendirme formu,
 • Yaş düzeltmesi yaptıranların yaş düzeltme evrakları,
 • Askerlik hizmetinin tamamlandığını gösterir belgenin aslı ve fotokopisi gerekmektedir.

Bekçilik Sınav Ücreti Ne Kadar?

Bekçilik sınav ücreti 340 TL’dir. Şehit ve vazife malulü yakınları sınava ücretsiz olarak başvuru yapabilecektir. Ancak, başvuru esnasında bunu belirtmeleri gerekmektedir. Yoksa ücreti yatırmadıkları için sınav başvurusu yapmamış sayılacaklardır. Sınav ücretini ödeyerek ön kayıt yaptırmayan veya aynı başvuru için birden fazla defa ücret yatıranları ücretleri geri verilmeyecektir.

Bekçi olmak için KPSS puanı ne Olmalıdır?

KPSS şartı aranmamaktadır.

Bekçi Olma şartları Yaş Sınırı Nedir?

Bekçi olma şartları arasında yer alan, 18 yaşını doldurmuş olmak veya 31 yaşından gün almamış olmak bekçilik yaş sınırıdır.

Bekçiler Kaç Saat Çalışıyor?

Genel itibariyle akşam 19:00 – Sabah 07:00 arasında çalışan görevlilerin Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapıyorlar. Haftalık 40 saat olan çalışma saatleri kolluk kuvvetlerin günlük çalışma saatleri güneşin batışı saatinden doğuşu saatine kadar olan saatler arasını kapsayacak şekilde düzenleniyor. Bu kapsamda bekçilerin çalışma saatleri Emniyet tarafından belirlendiği biliniyor.

Jandarma Bekçi Alımı Ne Zaman?

Jandarma bekçi alımı tarihi henüz belli olmadı. Kamuda çalışmak isteyen binlerce aday bekçi alımı tarihini merak ediyor. Bekçi alımlarında güncel bilgiler ilgili kurumun resmi sitesinde duyurulacaktır.

Bekçi Maaşları Ne Kadardır?

İlkokul mezunu olan bekçi maaşı: 4,302,80 TL
Lise mezunu olan bekçi maaşı: 4.352 TL ve 4.455 TL arası
Ön lisans mezunu olan bekçi maaşı: 4.350 TL ve 4.400 TL arası
Lisans mezunu ve bekar olan bekçi maaşı: 4.404 TL ve 5.190 TL arası

Bekçilerin Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Bekçilerin görev ve yetkilerinin neler olduğunu bekçilerin kimlik sorma yetkisi içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Halil Halil dedi ki:

  İş arıyorum

 2. Avatar of Halil sivan Halil sivan dedi ki:

  Öncelikle herkese selam , ben , ortaokulu mezunuyum ,ve benim gibi binlerce insan var ,bizde ,bekçi olmak istiyoruz , devletimiz bize sahip ciksin

 3. Avatar of . . dedi ki:

  Abicim o mesleği yapmak isteyen insanlarda üniversite okumuş olabilir belki o mesleği yapmak istiyor sen senin seviyene ne uygunsa o mesleği yapmıycakmısın yoksa okuluna göremi insanları yargılıycaksın

 4. Avatar of . . dedi ki:

  Ne alakası var 18 yaşını doldurmus olması gerektiğinden bahsediyor

 5. Avatar of VEDAT EVREN VEDAT EVREN dedi ki:

  Bekçi ve gardiyan başvuruları ne zaman başlıyor..

 6. Avatar of bekçi adayı bekçi adayı dedi ki:

  2021 yılı bekçi alımı ne zaman?

 7. Avatar of İhsan İhsan dedi ki:

  Nasıl yaptın kardeşim nerden yapılıyor formu ben bulamadım ya

error: Content is protected !!