Belediye Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)

Yardıma muhtaç, geçimini ve eğitim hayatını karşılamak için zorlanan öğrencilere belediyeler tarafından destek verilmektedir. Öğrencilere verilen belediye bursu 2022 yılında ne kadar olacak, başvuru şartları nedir? işte tüm detaylar.

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir 2021-2022 eğitim döneminde öğrenciler ve veliler tarafından araştırılmaktadır. Belediyeler her yıl sosyal yardımlar için belirli bir oranda bütçe ayırırlar ve ayırmış oldukları bu bütçeler doğrultusunda yardıma muhtaç olan ailelere, öğrencilere maddi manevi destekler vererek vatandaşlarımızın yanında olur ve onların yaralarına merhem olurlar. Gıda, yakıt, kira, giyim gibi alanlarda vermiş oldukları yardımların yanı sıra bir de öğrenciler için burs imkanı sağlamaktadırlar. Birçok vatandaşımız Belediye bursunu duymamış veya belediye bursu hakkında yanlış bilgilere sahip olmuşlar ve belediyelerin yüksek öğrenim öğrencilerine burs vermediklerini düşünmektedirler. Oysa ki durum böyle değildir. Belediyeler ilkokul, ortaokul, lise ve yüksek öğrenim öğrencileri için burs imkanı sağlamaktadırlar. Tabi ki bunun için belirli şartlara uyum sağlıyor olmaları gerekmektedir. 2021 belediye bursu ne kadar, kimler başvurabilir? bakalım.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’den üniversite öğrencilerine müjde

Ailesi İzmir’de yaşayan 5 bin öğrenciye 8 ay boyunca toplam 3 bin 200’er liralık eğitim yardımı yapılacak. Ailesinin ikametgâhı İzmir’de olup maddi olanakları kısıtlı olan 18-25 yaş aralığında aktif ve örgün eğitim gören ön lisans veya lisans öğrencileri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim yardımından yararlanabilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı eğitim yardımı başvurularını her haneden bir öğrenci için kabul edecek.

İlk ödeme Kasım’da

Eğitim desteği almak isteyen öğrenciler için başvuru formu daha sonra izmir.bel.tr’de paylaşılacak. Başvurular yalnızca internet üzerinden kabul edilecek. Değerlendirmeler sonucunda belirlenecek öğrencilere, eğitim desteğinin ilk bölümü kasım ayı içerisinde, ikinci bölümü ise 2022 yılında verilecek.

Başvuru koşulları neler?

Ailesinin ikametgâhı İzmir’de olup maddi olanakları kısıtlı olan 18-25 yaş aralığında aktif ve örgün eğitim gören ön lisans veya lisans öğrencileri, İzmir Büyükşehir Belediyesinin eğitim yardımından yararlanabilecek. Başvuru koşullarında not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.00, 100 üzerinden en az 53 olması ve sınıf tekrarı yapmamış olması şartı da aranıyor. Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu öğrenim görüyor olmak da başvuru şartları arasında. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı eğitim yardımı başvurularını her haneden bir öğrenci için kabul edecek.

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı

Önlisans veya Lisans öğrencisi olan, Devlet üniversitesinde okuyan veya Vakıf /Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyan, gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olan, ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olan T.C. vatandaşı olma şartları taşıyan öğrencilere, İBB tarafından Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı veriliyor. Başvuru şartlarını buradan öğrenerek, “gencuniversiteli.ibb.istanbul” sayfasından başvuru yaparak İBB’nin ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine verdiği yıllık 3 bin 200 lira bursundan yararlanabilirsiniz.

Belediye Bursu Hakkında Bilinmeyenler

Belediyeler burs verebiliyor mu? diye düşünüyorsanız;

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)
Belediye Başkanlıkları Öğrencilere Burs Verebilmektedir!

Anayasamızda yer alan 5102 sayılı kanun kapsamında yer alan maddede geçerli olan bir tanım değiştirilerek düzenlemeye uğratılmış ve bu doğrultuda da ise belediyelerin burs verme yetkisi yüksek öğrenim öğrencilerine kadar çıkartılmıştır. Bu kanunun düzenlemeye uğramadan önceki halini bilen vatandaşlarımız belediyelerin üniversite öğrencilerine burs vermediklerini bildikleri için de bu durumun halen böyle devam ettiklerini düşünmektedirler. Fakat belediyeler yüksek öğrenim öğrencilerine yapmış oldukları kredi, burs veya maddi yardımları üç aylık periyotlar dahilinde Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumuna bildirmek zorundadırlar. Üniversite öğrencileri için bulunmuş oldukları yardımları ilgi kurumlara bildirme zorunluluğu varken ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri için verilecek olan yardım ve burslar için herhangi bir resmi kuruma bildirim yapma zorunlulukları yoktur.

Belediye Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye bursundan yararlanmak için belirli şartlara uyum sağlıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartların dışında bir de belediye burs başvurusu için gerekli evrakları tamamlamış olmanız gerekmektedir. Başvurular için gerekli olan evraklar ise öncelikle belediye burs başvuru dilekçesi, yüksek öğrenime kayıtlı olduğunuzu gösteren bir öğrenci belgesi, nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi ve yoksulluk belgesi istenmektedir. Bu belgeleri tamamlayan öğrenciler belediyelere giderek sosyal yardım müdürlükleri ile kadın koordinasyon merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Belgelerinizi teslim ederek burs başvurusunda bulunmuş olduğunuzda yetkili kişiler tarafından denetime tabi tutulursunuz bu denetim sonunda eğer burs almanız uygun görülürse tarafınıza bilgilendirme yapılacak ve düzenli olarak burs desteklerinden faydalanabileceksiniz.

Belediye burslarının dışında bir de devlet bursları vardır. Kyk bursu nasıl alınır? Şartları nelerdir? hakkındaki yazımızı inceleyerek bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Belediye Bursu Nasıl Alınır?

Belediyeden burs almak için ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerinin istenen tüm şartları sağlamaları gerekiyor. Gerekli belge ve evraklar ile Belediye binalarından burs başvurusu yapabilir ve onaylandığına belediyenin belirlediği süreler içinde belirlenen miktarlarda burs ödemesi alınır. Peki istenen şartlar nelerdir? İşte belediyeden bursa almak için istenen şartlar:

Belediye Burslarının Şartları Nelerdir?

Belediye bursundan yararlanacak olan öğrencilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmaları gerekmektedir. Bunun dışında ise aşağıdaki şartlara uyum sağlayan öğrenciler burs başvurularında bulunarak eğitimlerini daha rahat sürdürebileceklerdir.

Belediye Burs alma Şartları:

 • 25 yaşından küçük olmak,
 • Maddi desteğe ciddi anlamda ihtiyacı olduğunu kanıtlayan belgelerin olması,
 • Başka kurumlardan burs almıyor olmanız,
 • Adli sicil kaydınız temiz olması, yüz kızartıcı hiç bir sebepten dolayı suçunuz olmaması,
 • Karakterinizin güzel olması gerekmektedir,

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi burs başvuru şartlarını inceleyebilirsiniz.

Belediye Bursu Kimlere verilir?

 • 25 yaşından gün almamak 
 • 18-25 yaş aralığında aktif ve örgün eğitim gören ön lisans veya lisans öğrencileri
 • Kazanç gerektiren herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmamak 
 • Mal varlığınıza ve gelir durumunuza bakılmış olduğunda maddi desteğe ihtiyacınızın olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir kurumdan veya herhangi özel bir yerden burs alıyor olmamanız gerekmektedir.
 • Ara sınıflarda okuyan öğrenciler de belediye burs başvurularında bulunabilirler fakat not ortalamaları 4 üzerinden en az 2,5 olmalıdır. Ve aynı zamanda bir üst sınıfa geçmiş olması gerekmektedir.
 • Sicilinizin temiz olması gerekirken aynı zamanda karakterinizin de düzgün olması gerekmektedir.

Maddeler halinde belirtmiş olduğumuz şartlara uyum sağlayan öğrenciler belediye burslarına başvuru yapabilirler.

Aynı zamanda belediye bursuna başvuruda bulunamayacak olan öğrencilerin listesi ise aşağıda yer almaktadır.

 • Vakıf üniversitesi öğrencileri
 • Açık öğretim öğrencileri
 • Uzaktan eğitim alan öğrenciler
 • Ücretli değişim programında bulunanlar
 • TEV bursundan yararlananlar
 • 25 yaşını doldurmuş olan öğrenciler
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmayan öğrencilerdir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz listeye uyum sağlayan öğrenciler belediye burslarından yararlanamayacaklardır. Aynı zamanda burs başvurusu için istenen şartlara uyum sağlayan her öğrenci için burs çıkma durumu çok düşüktür. Başvuru sonrasında denetime tabi tutulan öğrencilerin durumları göz önünde bulundurularak asıl ihtiyaç sahibi olan öğrencilere öncelik tanınmaktadır.

Belediye Burs Tutarları Ne Kadardır?

Belediyeler ne kadar burs veriyor? Belediyelerin öğrencilere vermiş olduğu burs tutarları değişmekle birlikte ortalama olarak 200 TL ile 500 TL’dir. Fakat belediyelerden belediyelere ayrılan bütçeye göre, öğrencilere verilen destek tutarlarında farklılıklar olmaktadır. Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi öğrenciler için 3 ayda bir olmak üzere 3.200 TL burs vermektedir. 3.200 TL olan burs ilk ay 1.200 TL diğer iki ay ise 1.000’er TL olmak üzere destek ödemesi yapmaktadır.

Resmi ve özel kurumların dışında burs imkanı sağlayan belediyeler her yıl sosyal yardım için belirli bir oranda bütçe ayırmaktadır. Ayırmış olduğu bu bütçe tutarı içinde burslar, maddi yardımlar, giyim, gıda, yakacak, sağlık, eğitim gibi yardımlar da bulunmaktadır. Bu durumda büyük şehir belediyeleri ile küçük il ve ilçe belediyelerinin yıllık yardım programları için ayırmış oldukları ücretler arasında fark bulunmaktadır. Üstelik aynı nüfus oranına sahip olan belediyeler bile farklı bütçeler ayırmaktadır. Bu sebeple de belediye bursları için şu rakamdır diyerek kafa karışıklığına sebep olmamak adına ve yanlış bilgi vermek adına net bir rakam belirtmeyi doğru bulmuyoruz.

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)
Belediye Bursu Şartları Nelerdir?

Belediye Bursu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öğrenciler belediye bursu ne zaman yatacak? sorusu ile merakla beklemektedir. Başvuruların alınması burs sorgulama işlemleri için bazı belediyeler resmi İnternet sitesi kullanarak bilgi vermeyi tercih etmektedir. Resmi İnternet sitesi kullanmayı tercih eden belediyelerin bursları için başvuruda bulunan öğrenciler başvurularını tamamlamış olduktan sonra düzenli olarak ikamet etmiş oldukları yani başvuruda bulunmuş oldukları belediyenin internet sitelerini düzenli olarak takip etmeleri gerekmektedir.

Bazı belediyeler ise burs başvuru sonuçlarını şahısların kullanmış oldukları telefonlarına SMS olarak bilgi vermeyi tercih etmektedir. Başvuruda bulunmuş olduğunuz belediye SMS olarak bilgi vermeyi tercih etmiş ise başvurunuzun olumsuz ya da olumlu sonuçlanmasını beklemekten başka bir çareniz olmayacaktır. Ayrıca belediye bursu ne zaman verilecek diye merak eden öğrenciler bu bilgiyi sadece başvuruda bulunmuş oldukları belediyelerden alabilirler. Çünkü her belediye bu durumu bağımsız olarak belirlemektedir. Bu sebeple de şu gün şu tarihte burs alabilirsiniz demek yanlış olacağından en temiz ve doğru bilgiyi başvuru yapmış olduğunuz belediyelerden alabilirsiniz. Ayrıca eğitim dönemi için KYK’ ya da burs başvurusu yapabilirsiniz.

Belediye Bursu Nereden Alınır?

Belediye bursundan faydalanmak ve eğitim hayatından maddi destek almak isteyen öğrenciler, başvurularını ikamet ettiği belediyelerden yapabilir. Eğitim hayatından destek almak için sadece belediyeler bulunmamaktadır. Destek veren kurumlar içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi diğer vakıflar da yer almaktadır. Başvuru tarihlerini dikkate alarak başvurularınızı yapabilir ve siz de maddi desteklerden yararlanabilirsiniz.

Belediye Bursu Alan KYK Bursu Alabilir Mi?

Evet, KYK bursu alan belediyeler tarafından sağlanan desteklerden de yararlanabilir. Anayasanın 2102 sayılı kanununa göre belediyeler tüm öğrencilere destek verebilmektedir. Fakat bu durumun KYK müdürlüklerine bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca belediye bursları KYK gibi her ay değil, 3 ayda bir verilmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of Semra Şimşek Semra Şimşek dedi ki:

  İki öğrencim var onların okul ihtiyacını karşılayacak durumum yok kirada oturuyorum kiramı adiyemiyorum kızlarımın okul ihtiyacını karşılayacak kadar yardım istiyorum

 2. Avatar of Zeliha kaygin Zeliha kaygin dedi ki:

  Ankara belediyesine burs başvurusunda bulunmak istiyoruz kızım bu sene üniversiteye başlıyacak ihtiyacımız var durumumuz iyi değil nasıl başvuracağız bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

 3. Avatar of Nurullah .k Nurullah .k dedi ki:

  Vallahi sizde bulmus bunamissiniz sanki belediyeler size senetle borclanmis biz daha bir defa dahi burs almadik belediye dedigin nedir zaten istanbul belediyesinin toplanan yardim paralarina bile el konuldu vatandas olarak belediyeden istemeyi biliyorsunuz biraz gecikince ver yansin.. Biraz da belediyenin çalismasina engel olan, toplanan paralara el koyanlara bu kadar dişli olsaniz burs isteyecek duruma bile düşmeyiz belki.Vatandaş olmayi öğrenmedi toplum senin alamadiğin bursu suriyeli ögrenciler alıyor, sen belediyelere ofke kus… afiyet olsun.. Burs yardımdir, çalisilip kazanilmis hak degildir

 4. Avatar of Serpil kartal Serpil kartal dedi ki:

  Benim eşim Askar ücretle çalışan ve kredi oduyoruz kızım yüksek öğretimde okuyor ve birde oğlum okuyor yapamıyoruz yardım ediliyorsa bende istiyorum muhtar sordum ben bilmiyorum dedi muhtarı bilmemek aklım almiyor

 5. Avatar of Hacer karataş Hacer karataş dedi ki:

  3 tane kizim var biri lgs ye hazirlaniyor.digeri 10.sınıf biri 4 yaşında okuyan kizlarim için burs istiyorum.kizlarim eski esimden .şu an evliyim fakat evim kira çok zor geciniyorum.hic bir birikimim.yok çalışmıyorum.kizlarim.icin burs yardimi.almak istiyorum.ne olirsunuz cok.zor durumdayim.nafakada almiyorum.

 6. Avatar of Hacer karataş Hacer karataş dedi ki:

  3 tane kizim var biri lgs ye hazirlaniyor.digeri 10.sınıf biri 4 yaşında okuyan kizlarim için burs istiyorum.kizlarim eski esimden .şu an evliyim fakat evim kira çok zor geciniyorum.hic bir birikimim.yok çalışmıyorum.kizlarim.icin burs yardimi.almak istiyorum.

 7. Avatar of Kakageldi gulmyradov Kakageldi gulmyradov dedi ki:

  Yabancı öğrenciyim ailemden destek gelmiyor annem kardeşime zor bakıyor babamda cezaevinde sizden yardım istiyorum lütfen destek olun iyi günler

 8. Avatar of Ayşe Ayşe dedi ki:

  3 çocuğum var 3de okuyor 8.sınıf kızım LGS ye hazırlanıyor kitaplarını alamadım çalışamıyor küçük kızım 1.sınıfa gidiyor okul kıyafetini alamadım oğlum 6ıncı sınıf öğrencisi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyorum. Eşim asgari ücretle çalışıyor kredi kartı borcum var. Lütfen yardım edin ne olur. Yardım edin