Belediye Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)

Yardıma muhtaç, geçimini ve eğitim hayatını karşılamak için zorlanan öğrencilere belediyeler tarafından destek verilmektedir. Öğrencilere verilen belediye bursu 2023 yılında ne kadar olacak, başvuru şartları nedir? işte tüm detaylar.

Belediye Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? (GÜNCEL)

Belediye Bursu Nasıl Alınır ve Başvuru Koşulları Nelerdir? 2023 Eğitim-Öğretim yılında öğrenci ve veliler tarafından araştırılmaktadır. Belediyeler her yıl sosyal yardımlara belirli bir bütçe ayırmakta ve bu bütçeler doğrultusunda ihtiyaç sahibi ailelere ve öğrencilere maddi ve manevi destekte bulunarak vatandaşlarımızın yanında yer almaktadır. Gıda, yakacak, kira, giyecek gibi alanlarda yaptıkları yardımların yanı sıra öğrencilere burs da veriyorlar.

Birçok vatandaşımız belediye bursunu duymamış veya belediye bursu hakkında yanlış bilgi sahibi olmuş ve belediyelerin yükseköğrenim öğrencilerine burs vermediğini düşünmektedir. Ancak durum böyle değil. Belediyeler ilk, orta, lise ve yüksek öğrenim öğrencilerine burs vermektedir. Tabi bunun için belirli şartlara uymaları gerekiyor. Belediye bursu ne kadar, kimler başvurabilir? bakalım.

Belediye Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye bursundan yararlanabilmek için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartların dışında belediye burs başvurusu için gerekli belgeleri tamamlamış olmanız gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler öncelikle belediye burs başvuru dilekçesi, yükseköğrenime kayıtlı olduğunuzu gösteren öğrenci belgesi, nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi ile yoksulluk belgesidir.

Bu belgeleri tamamlayan öğrenciler belediyelere giderek sosyal yardım müdürlüklerine ve kadın koordinasyon merkezlerine başvurabilirler. Belgelerinizi teslim ettiğinizde ve burs başvurusunda bulunduğunuzda, yetkili kişiler tarafından denetlenirsiniz. Bu denetim sonunda bursunuzun uygun görülmesi halinde tarafınıza bilgi verilecek ve burs desteğinden düzenli olarak yararlanabileceksiniz.

Belediye burslarının dışında bir de devlet bursları vardır. Kyk bursu nasıl alınır? Şartları nelerdir? hakkındaki yazımızı inceleyerek bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Belediye Bursu Nasıl Alınır?

Belediye bursu almak isteyen vatandaşların ikamet ettikleri yerin belediyesine başvurması gerekmektedir. İlkokul, lise ve üniversite öğrencilerinin belediyeden burs alabilmesi için gerekli tüm şartları da sağlaması gerekiyor. Gerekli belge ve belgeler ile belediye binalarından burs başvurusunda bulunulabilir ve onaylandıktan sonra belediye tarafından belirlenen miktarlarda burs ödenir.

Peki istenen şartlar nelerdir? İşte belediyeden bursa almak için istenen şartlar:

Belediye Bursu Alma Şartları Nelerdir?

Belediye bursu alabilmek için gereken şartlar şunlardır:

 • Belediye bursundan yararlanacak öğrencilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmaları gerekmektedir.
 • 25 yaşından küçük olmak,
 • Maddi desteğe ciddi şekilde ihtiyacı olduğunu gösteren belgelere sahip olmak,
 • Başka kurumlardan burs almıyor olmanız,
 • Adli sicil kaydınız temiz, utanç verici hiçbir nedenle suçlu değilsiniz,
 • Karakterinizin güzel olması gerekmektedir,

Bunun dışında yukarıda ki koşullara uyan öğrenciler burs başvurusu yaparak eğitimlerine daha kolay devam edebileceklerdir.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi burs başvuru şartlarını inceleyebilirsiniz.

Belediye Bursu Kimlere verilir?

Belediye Bursu aşağıdaki kişilere verilir:

 • 25 yaşından gün almamak 
 • 18-25 yaş aralığında aktif ve örgün eğitim gören ön lisans veya lisans öğrencileri
 • Kazanç gerektiren herhangi bir iş yerinde çalışıyor olmamak 
 • Mal varlığınıza ve gelir durumunuza bakılmış olduğunda maddi desteğe ihtiyacınızın olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir kurumdan veya herhangi bir özel kurumdan burs almamış olmanız gerekmektedir.
 • Ara sınıflarda okuyan öğrenciler de belediye burslarına başvurabilirler ancak genel not ortalamalarının 4 üzerinden en az 2,5 olması ve aynı zamanda bir üst sınıfa geçmiş olması gerekir.
 • Sicilinizin temiz olması gerekirken, karakterinizin de temiz olması gerekir.

Maddelerde belirttiğimiz koşullara uyan öğrenciler belediye burslarına başvurabilirler.

Aynı zamanda belediye bursuna başvuruda bulunamayacak olan öğrencilerin listesi ise aşağıda yer almaktadır.

 • Vakıf üniversitesi öğrencileri
 • Açık öğretim öğrencileri
 • Uzaktan eğitim alan öğrenciler
 • Ücretli değişim programında bulunanlar
 • TEV bursundan yararlananlar
 • 25 yaşını doldurmuş olan öğrenciler
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmayan öğrenciler.

Yukarıda belirttiğimiz listeye uyan öğrenciler belediye burslarından yararlanamayacaktır. Aynı zamanda burs başvurusu için gerekli şartları taşıyan her öğrencinin burs alma olasılığı oldukça düşüktür. Uygulama sonrasında denetime tabi tutulan öğrencilerin durumu göz önünde bulundurularak, gerçek ihtiyaç sahibi öğrencilere öncelik verilmektedir.

Belediye Burs Tutarları Ne Kadardır?

Belediyeler ne kadar burs veriyor? Belediyelerin öğrencilere verdiği burs miktarları değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 200 TL ile 1.000 TL arasındadır. Ancak belediyelerden belediyelere ayrılan bütçeye göre öğrencilere verilen destek miktarlarında farklılıklar bulunmaktadır.

Örneğin; İstanbul Büyükşehir Belediyesi öğrencilere 3 ayda bir 3.200 TL burs veriyor. 3.200 TL olan burs ilk ay 1.200 TL, diğer iki ay 1.000 TL ödüyor.

Kamu ve özel kuruluşlar dışında burs veren belediyeler de her yıl sosyal yardımlara belli bir bütçe ayırmaktadır. Ayrılan bu bütçe tutarı içerisinde burs, maddi yardım, giyecek, gıda, yakacak, sağlık ve eğitim gibi yardımlar da bulunmaktadır. Bu durumda, büyükşehir belediyeleri ile küçük il ve ilçe belediyelerinin yıllık yardım programları için ayırdıkları ücretler arasında fark vardır. Üstelik aynı nüfusa sahip belediyeler bile farklı bütçeleri paylaşıyor. Bu nedenle kafa karışıklığına yol açmamak ve rakam bu diyerek yanlış bilgi vermemek adına belediye bursları için net bir rakam belirtmeyi doğru bulmuyoruz.

İBB Başkanı Tunç Soyer’den üniversite öğrencilerine müjde!

“Gençlerimizin her zaman yanındayız diyen İBB Başkanı Tunç Soyer 10 bin üniversiteli gencimize 8 ay boyunca toplam 40 milyon TL eğitim desteği sağlayacaklarını belirtti.

Aileleri 8 ay İzmir’de yaşayan 5 bin öğrenciye toplam 3 bin 200 TL eğitim yardımı yapılacak. Ailesinin ikametgahı İzmir’de olup, 18-25 yaş arası olup maddi durumu kısıtlı olanlar, aktif ve örgün eğitim görenler, ön lisans ve lisans öğrencileri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim yardımından yararlanabilecektir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Sosyal Projeler Daire Başkanlığı her haneden bir öğrenci için eğitim yardımı başvurularını kabul edecek.

Eğitim desteği almak isteyen öğrenciler için başvuru formu daha sonra izmir.bel.tr’de paylaşılacak. Başvurular yalnızca internet üzerinden kabul edilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim yardımlarından, ailesi İzmir’de ikamet eden, 18-25 yaşları arasında olup maddi durumu kısıtlı ve örgün eğitimde bulunan önlisans ve lisans öğrencileri yararlanabilecek. Başvuru koşullarında ayrıca genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.00, 100 üzerinden en az 53 olması ve sınıf tekrarı yapmamış olması da aranır.

Bir devlet üniversitesinde veya bir vakıf üniversitesinde %100 burslu okuyor olmak da başvuru koşulları arasında yer almaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Sosyal Projeler Daire Başkanlığı her haneden bir öğrenci için eğitim yardımı başvurularını kabul edecek.

İstanbul Belediyesi Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı

Önlisans veya Lisans öğrencisi olan, Devlet üniversitesinde okuyan veya Vakıf /Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyan, gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olan, ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olan T.C. vatandaşı olma şartları taşıyan öğrencilere, İBB tarafından Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı başvuruları 26 EYLÜL’DE ALINDI. Başvuru şartlarını buradan öğrenerek, “gencuniversiteli.ibb.istanbul” sayfasından başvuru yaparak İBB’nin ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine verdiği yıllık 3 bin 200 lira bursundan yararlanabilirsiniz.

Belediye Bursu Şartları Nelerdir?

Belediye Bursu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Başvuruların alınması burs sorgulama işlemleri için bazı belediyeler resmi İnternet sitesi kullanarak bilgi vermeyi tercih etmektedir. Resmi İnternet sitesi kullanmayı tercih eden belediyelerin bursları için başvuruda bulunan öğrenciler başvurularını tamamlamış olduktan sonra düzenli olarak ikamet etmiş oldukları yani başvuruda bulunmuş oldukları belediyenin internet sitelerini düzenli olarak takip etmeleri gerekmektedir.

Bazı belediyeler ise burs başvuru sonucunu kişilerin telefonlarına SMS ile bildirmeyi tercih etmektedir. Başvurduğunuz belediye SMS ile bilgi vermeyi tercih ettiyse, başvurunuzun olumlu ya da olumsuz çıkmasını beklemekten başka çareniz kalmayacak. Ayrıca belediye bursunun ne zaman verileceğini merak eden öğrenciler bu bilgiyi sadece başvurdukları belediyelerden alabilirler.

Çünkü her belediye bu durumu bağımsız olarak belirliyor. En net ve doğru bilgiyi başvurduğunuz belediyelerden alabilirsiniz. Ayrıca öğrenim dönemi için KYK ya da burs başvurusunda bulunabilirsiniz.

Belediye Bursu Nereden Alınır?

Belediye bursundan yararlanmak ve eğitim hayatından maddi destek almak isteyen öğrenciler ikamet ettikleri belediyelerden başvuru yapabilirler. Eğitim hayatından destek alan sadece belediyeler de değil, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi diğer vakıflar da destek veren kurumlar arasında yer almaktadır.

Başvuru tarihlerini göz önünde bulundurarak başvurularınızı yapabilir ve maddi destekten yararlanabilirsiniz.

Belediye Bursu Alan KYK Bursu Alabilir Mi?

Evet, belediyelerin sağladığı desteklerden KYK bursu alanlarda yararlanabiliyor. Anayasanın 2102 sayılı kanununa göre belediyeler tüm öğrencilere destek olabilir. Ancak bu durumun KYK müdürlüklerine bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca belediye bursları KYK gibi her ay değil 3 ayda bir veriliyor.

Belediye Bursu Hakkında Bilinmeyenler

Belediyeler burs verebiliyor mu? diye düşünüyorsanız; Anayasamızda yer alan 5102 sayılı kanun kapsamında yer alan maddede geçerli olan bir tanım değiştirilerek düzenlemeye uğratılmış ve bu doğrultuda da ise belediyelerin burs verme yetkisi yüksek öğrenim öğrencilerine kadar çıkartılmıştır.

Bu kanunun çıkmadan önceki halini bilen vatandaşlarımız belediyelerin üniversite öğrencilerine burs vermediğini bildikleri için bu durumun hala devam ettiğini düşünüyorlar. Ancak belediyeler, yükseköğretim öğrencilerine yapmış oldukları kredi, burs veya yardımları üçer aylık dönemlerde Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bildirmekle yükümlüdür. Üniversite öğrencileri yaptıkları yardımları ilgili kurumlara bildirmekle yükümlü iken, ilk, orta ve lise öğrencilerine yapılacak yardım ve bursları herhangi bir resmi kuruma bildirmek zorunda değillerdir.

Yorumlar

 1. Avatar of Ömer Ömer dedi ki:

  3 çocuk babasıyım 3 okula gidiyor lise okul Orta okul İlk okula gidiyor

 2. Avatar of Meral kırmızı Meral kırmızı dedi ki:

  5 öğrencim var maddi sıkıntım var üniversiteye hazırlanan kızım var test almak istiyorum alamıyorum

 3. Avatar of Semra Şimşek Semra Şimşek dedi ki:

  İki öğrencim var onların okul ihtiyacını karşılayacak durumum yok kirada oturuyorum kiramı adiyemiyorum kızlarımın okul ihtiyacını karşılayacak kadar yardım istiyorum