Oyun Geliştirme Devlet Desteği 2023 (GENÇLERE YENİ DESTEK)

Ticaret Bakanlığı Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirmek isteyen girişimcilere 100 bin dolar destek veriyor. İşte girişimcilerin yararlanabileceği desteklerin detayları Gençlere Oyun Desteği içeriğimizde.

Oyun Geliştirme Devlet Desteği 2023 (GENÇLERE YENİ DESTEK)

Gençlere Oyun Desteği verilmektedir. Dijital çağın gerçeği olan oyun sektörü için devlet harekete geçti. Bilişim Şirketi olarak bilgisayar oyunu veya mobil uygulama geliştirmek isteyenlere destek verilmektedir. Ticaret Bakanlığı, bilgisayar oyunları ve mobil uygulama oluşturma sürecinde yazılım ve yetkin personele ihtiyaç duyanlara destek sağlıyor.

Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti Destekleme Programı kapsamında Yazılım ve Bilişim sektöründe faaliyet gösteren işletmelere sağlanan Bilgisayar Oyun-Mobil Uygulamalarını geliştirmek isteyenlere sağlanan Bakanlık desteğinin detayları içeriğimizde yer almaktadır.

Ticaret Bakanlığı’ndan Yazılım ve Personele 100 BİN DOLAR

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteği ile 100 bin dolar desteğin yolu açılıyor. COVID-19 döneminde oyun uygulamalarında geçirilen süre %25 arttı. Küresel olarak mobil oyun yüklemelerinin ise geçen yıla göre %45 oranında yükselmesi dikkat çekti.

Hal böyle olunca Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Bilgisayar Uygulama Komisyonu Desteği kapsamında bilgisayar oyunu veya mobil uygulama geliştirmek isteyenlere yazılım ve yetkin personel ihtiyaçları için destek verilmektedir.

Ticaret Bakanlığı’nın oyun ve uygulama girişimlerine sağladığı destekten yazılım, mobil uygulama, bilgisayar oyunu ve bilişim hizmetleri alanında faaliyet gösteren şirketler faydalanabiliyor.

Bilgisayar oyununu veya mobil uygulamasını yurt dışına satmak isteyenler için Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Komisyon Desteği devreye giriyor.

Uluslararası tüketiciler için yabancı dilde hazırlanan oyun veya uygulamalar da bu destek kapsamındadır. Hedefimiz, yüzlerce girişimcinin oyun ve uygulama alanında destek alarak kendi markasını yaratmasına katkıda bulunmak için daha fazla girişimciye ulaşmak ve sektörün ülke ekonomisindeki payını artırmaktır. ağırlıyor.

Destek Başlığı Destek Oranı Destek Üst limiti Yıllık Başvuru Şekli
Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteği%5050.000 Dolar Ön Onay alınmalı
Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteği

İstihdam edilecek 2 personelin ücreti Devlet Karşılıyor

Alınacak yazılımın maliyeti ve istihdam edilecek 2 personelin maaşı Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. İstihdam edilecek 2 personelin brüt ücreti personel başı 25 bin dolara kadar karşılanmaktadır.

Yazılım masrafının %50’si Devletten

Satın alınan ya da kiralanan yazılım masrafının %50’si 50 bin dolara kadar karşılanıyor.

Bu destekten faydalanmak için yapılması gerekenler ise çok basit. Bu destekten yararlanmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Öncelikle Mobil Uygulama ve Bilgisayar Geliştirmeye başlanmadan önce proje Bakanlık ile paylaşılmalı ve ön başvuru yapılmalıdır.
 • Her geliştirme projesi en fazla 1 yıl desteklenebilir.
 • Uluslararası tüketiciler için yabancı dilde hazırlanacak/uyumlaştırılacak uygulamalar/oyunlar destek kapsamındadır.
 • Şirketinde ilk defa istihdam edeceğin personel giderleri karşılanır.
Ticaret Bakanlığı’ndan oyun geliştirenlere destek

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Bilişim firmaları Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteğinden yararlanabilir. Destekten yazılım, mobil uygulamalar, bilgisayar oyunları, bilişim hizmetleri alanında faaliyet gösteren firmalar yararlanabilir.

Bilgisayar Oyunu ve Mobil Uygulama Geliştirme Desteği Nasıl Alınır?

Bir mobil uygulama veya bilgisayar oyunu geliştirme sürecinde ihtiyaç duyacağınız yazılım lisansı satın alma veya kiralama masraflarınız yıllık 50.000$’a kadar; Geliştirme sürecinde istihdam edilen en fazla 2 (iki) yeni personelin aylık brüt ücreti karşılığında yıllık 50.000$’a kadar destek alabilirsiniz.

Destek Oranı her iki başlık için de %50’dir. Yazılım lisanslarını kiralayıp satın aldıktan ve ilgili masrafları yaptıktan sonra 12 ay içerisinde CR’ye başvurarak doğrudan ödeme talebinde bulunabilirsiniz.

Personel istihdamı için öncelikle HİBE “Ön Başvuru” yapmanız gerekmektedir. Ön onay aldıktan sonra ise personel istihdamı gerçekleştirip harcama yapmaya başlayabilirsiniz.

Adım Adım Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteği Başvurusu

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteği başvurusu aşağıdaki adımlardan oluşur:

 1. Destek programlarına başvurmak için ilk adım ise Hizmet İhracatçıları Birliği’ne üye olmanız gereklidir.
 2. Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) üyeliğiniz olmadan maalesef Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti Destek Programına başvuramazsınız.
 3. HİB’e üye olmak için yapmanız gerekenler şu linkte: https://www.immib.org.tr/tr/uyelik-hizmet-ihracati-nasil-uye-olurum-.html
 4. HİB’e üye olduktan sonra ise başvuruları şirketin KEP (Kayıtlı E-Posta) adresi üzerinden, tüm başvuru evraklarını yine şirkete ait e-imza ile imzalayıp gerçekleştirilir.
 5. Ön onay başvurunu yap.
 6. Ön onayını al.
 7. Uygulama/ oyunu geliştirmeye başla.
 8. Ödemelerini yap.
 9. Projeyi tamamladıktan sonra istenen belgeler ile ödeme için başvurunu yap.
 10. Paranı Al.
 11. Bu kadar basit.

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteği Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteği başvuruların istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Geliştirilecek bilgisayar oyunu ,mobil uygulamaya ilişkin proje dokümanı
 • Daha önce uluslararası tüketiciye yönelik olarak geliştirilmiş ve satışa sunulmuş, bilgisayar oyunu/ mobil uygulamalar hakkında bilgi: (Satışa sunulan platform, Satış dönemi, Satış adedi, Satış geliri, bilgisayar oyunu, / mobil uygulama örneği vb. bilgiler,)
 • Daha önce iç pazara yönelik olarak geliştirilmiş ve satışa sunulmuş bilgisayar oyunu, mobil uygulamalar hakkında bilgi: (Satışa sunulan platform, Satış dönemi, Satış adedi, Satış geliri, bilgisayar oyunu, / mobil uygulama örneği vb. bilgiler,)
 • Özgeçmiş
 • İstihdam edilecek personele ilişkin SGK Hizmet dökümü
 • İncelemeci kuruluş tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler başvuru belgeleridir.

Destek Başvuru Belgeleri aşağıdaki gibidir:

 • Yazılım ve lisans satın alma giderlerine ilişkin sözleşme,
 • Alınan yazılım ve lisansa ilişkin fatura,
 • İşe alınan personele ait destek talebinde bulunan her aya ilişkin SGK bildirgeleri
 • İstihdam edilen personele ait maaş bordrosu,
 • Banka onaylı ödeme belgesi,
 • Oyun/Uygulama Örneği
 • İstihdam edilecek personele ilişkin SGK hizmet dökümü,
 • İncelemeci kuruluş tarafından talep edilebilecek diğer bilgi ve belgeler başvuru belgeleridir.

İnternetten para kazanmak isteyen girişimciler için Gerçek Oyun oynayarak para kazanma yolları nelerdir anlattık.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.