Yapılandırma Süreci Hangi Borçları Kapsar, Ödemeler Ne Zaman? Borç Yapılandırma Rehberi

Yapılandırma Hangi Borçları Kapsıyor?, Yapılandırma da İlk Ödeme Ne Zaman?
Borç yapılandırma rehberi sizlerle…

Yapılandırma Süreci Hangi Borçları Kapsar, Ödemeler Ne Zaman? Borç Yapılandırma Rehberi

Borç Yapılandırma Rehberi: Vatandaşların genel sağlık sigortası, sigorta primi, Bağ-Kur’lu olanların doldurulan sürelerinin ihyası başta olmak üzere 75.6 milyar TL’lik borcu yapılandırılıyor. Bu yapılandırmadan yararlanmak için 30 Eylül bitimine kadar başvuruda bulunması ve ilk taksitlerin en son 1 Aralık’a kadar ödenmiş olması gerekmektedir. Genel Sağlık sigortası prim borcunun aslının 31 Aralık’a kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve zammının tamamı silinecektir. Bu yapılandırmada hacizleri kalkacak ve teminat istenmeyecektir. SGK ise sosyal güvenlikte büyük fırsatlar sunuyor. Yapılandırma süreci kapsamında tüm faiz, ceza, sigorta ve emeklilik kesenekleri yeniden hesaplanmakta. İşte Borç Yapılandırma Rehberi…

Borç Yapılandırma Hangi Borçları Kapsıyor?

Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait olan kesinleşmiş sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, işsizlik sigorta primleri, Bağkur’luların dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar bunlarla birlikte isteğe bağlı, topluluk sigorta primlerine ilişkin borçlar yapılandırma kapsamına girecektir.

Resmi Gazete’de Yayımlandı, Yapılandırma Süresi Uzatıldı!

7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında yer alan; bazı vergi ve vergi cezaları, gecikme faizi ve gecikme zamları, idari para cezaları, sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları, belediyelerin bazı alacaklarının yeniden yapılandırılmasını kapsıyor.

Resmi Gazete’de yer alan kararda 31 Ağustos’ta sona erecek olan başvuru bildirim ve beyan süreleri ile bu başvuru, bildirim ve beyana ilişkin ilk taksit ödeme süreleri birer ay uzatıldı.

Borç Yapılandırma da İlk Ödeme Ne Zaman?

İşsizlik sigortası primi, sigorta primi gibi borçların taksit veya peşin ilk ödemeleri 1 ARALIK tarihine kadar yapılacaktır.

Yapılandırma Avantajları Nelerdir?

Süresinde ödenen alacaklara yasanın yayımlanma tarihinden sonra gecikme zammı ve cezası uygulanamayacaktır. Yapılandırmadan önce tahsil eden haciz ödemeleri yapılacak ödemeler belirli oranda kaldırılacak. Borçlardan dolayı haciz ve icra takibi gibi işlemler yapılmayacaktır. İki taksitin süresinde ‘borcu yoktur’ yazısı yazılacaktır. Belediyelerin yapılandırılan borçları ise 120 eşit taksite bölünerek ödenebilecektir. Yapılandırma devam ettiği sürece taksitlerin süresinde ödeme zamanında yapılması kaydı ile sigorta primi teşvik uygulamalarından yararlanılacaktır.

GSS Borçları Nasıl Yapılandırılacak?

 • Nisan 2021 tarihi ve öncesine ait olan GSS borçları otomatik olarak yeniden yapılandırılacaktır.
 • 31 Aralık’a kadar ana para borcunun tamamının ödenmesi durumunda bu borca ilişkin gecikme cezaları da silinecektir.
 • Gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçıran ve hiç gelir testi yaptırmamış olanların, borcunu ödemeyecek durumda olan vatandaşların 30 Kasım’a kadar gelir testi için başvuru yapması gerekiyor.
 • Başvuru sonrasında, geliri asgari ücretin üçte birinin altında olan vatandaşların borçları silinerek primleri devlet tarafınca ödenecektir.
 • Otomatik olarak yapılandırılan GSS borçları ise e-Devlet üzerinden görüntülenebiliyor.

Genel Sağlık Sigortası Yapılandırma Başladı Fırsatı KAÇIRMAYIN!

Bağ-Kur Borçları Silinecek mi?

Bağ-Kur sigortalılarının ise borçlarını ödemeyenleri veya yapılandırmamaları halinde 30 Nisan’dan önceki prim borcu olanların hizmetleri durdurulacaktır. Prim borçları silinecek ve faaliyete devam edenlerin sigortalılık durumu 1 Mayıs itibari ile başlayacaktır.

Prim Borcu Olan Vatandaşların Sağlığa Erişim İmkanı Nasıl Olacak?

Bağ-Kur borcu olanlar ilk taksitlerini ödedikten sonra cari aylarda 60 günden fazla prim borçlarının olmaması halinde hem kendileri hem aileleri için sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler. Genel sağlık sigortası borcu bulunan vatandaşların ise son 1 sene içerisinde 30 gün prim ödeme gün sayısına sahip olması halinde hastaneye gittiklerinde provizyon alabileceklerdir.

Yapılandırma Başvuru Sonuçları Nasıl Takip Edilecektir?

İşverenler, yapılandırmaya ilişkin ödeme planlarını e-sigorta sistemi ile ulaşabilecekleri işveren sistemi üzerinden, Bağkur sigortalıları yapılandırma başvuru sonuçlarını e-Devlet sistemi üzerinden, adrese bağlı olarak tebliğ eden ödeme planlarından, bankalar ve müracaatları halinde sosyal güvenlik il müdürlüklerine giderek öğrenilebilecektir.

Yapılandırma Başvuruları Nasıl ve Nereden Yapılacak?

Ceza, ihbar, icra için yapılan yapılandırma başvuruları;

 • İşverenler e-sigorta sistemi ile şahsen veya posta yolu ile sosyal güvenlik merkezlerine,
 • Bağkur sigortalıları ve primlerini kendileri ödeyenler ise e-Devlet sisteminden e-posta veya şahsen herhangi bir sosyal güvenlik merkezine başvuru sağlayacaklardır.
 • GSS borçlarının yapılandırılması adına bir başvuru şartı bulunmamaktadır.

Ödeme ve Taksitlendirme Nasıl İşleyecek?

Alacak gecikme cezası, zammı yerine Yİ-ÜFE ile güncelleme yapılacak. Peşin ödeme %90’ı, iki taksit ile ödeme de ise %50’si silinecektir. Taksitli ödemelerde ikişer aylık dönemde 6,9 12 ve 18 eşit taksit ile ödeme yapılacaktır. Taksit sayısına göre güncellenecek tutar belirlenen kat sayılarına göre belirlenecek. Bu kat sayıları;

 • 6 eşit taksit için (1.09)
 • 9 eşit taksit için (1.135)
 • 12 eşit taksit (1.18)
 • 18 eşit taksite ise (1.27) olacaktır.

Yapılandırılan vergi borçlarını e-Devlet sistemi üzerinden sorgulayabilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Yapılandırma Hangi Durumlarda Bozulur?

Yapılandırma Süreci Hangi Borçları Kapsar, Ödemeler Ne Zaman? Öğrendikten sonra hangi durumlarda yapılandırma sone erer bakalım;

 • Taksitlerden ilk ikisinin süresinde ödenmemesi halinde, bir takvim yılında ikiden fazla gecikme olur ise yada eksik ödeme durumunda yapılandırma bozulacaktır.
 • Taksitli ödemelerde ise 10 TL’ye kadar eksik ödemeler yapılır ise yapılandırma bozulacaktır.
 • Yapılandırmanın bozulması durumunda borçlular ödedikleri taksit tutarı kadar yapılandırma hükümlerinden yararlanacaklardır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.