geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Başvuru Şartları (Güncel)

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Başvuru Şartları (Güncel)
A+
A-

Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesine bordo bereli subay ve astsubay alımları yapılması bekleniyor. Alım ile ilgili MSB Özel Kuvvetler Komutanlığından açıklama yapılmazken alım ilanlarına başvuru yapacak olan adayların bordo bereli olabilmeleri için Türk Silahlı Kuvvetlerinin asker alımı ilanlarını takip etmeleri ve mesleğe giriş yapmaları gerekiyor.

Türkiye’nin en üst seviye askeri birliğinin bordo bereliler olduğunu hepimiz biliriz. Bordo bereli olmak ve görev yapmak birçok Türk gencinin hayalidir. Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş olarak görev yapmak isteyenler için Bordo Bereli alımları ne zaman yapılacak, şartlarını ve nasıl yapıldığını anlattık.

Özel Kuvvetler Alımı Ne Zaman?

TSK bünyesinde olanlar bordo bere yani Özel Kuvvetler Komutanlığına belirli sınavlar çerçevesinde geçiş yaparak bu şekilde bordo bereli olabilirler. Meslek içinden subay – astsubay ve uzman erbaşlar geçiş yaparak Bordo bereli olabilecek ve bu alımlarının yanında uzman çavuşların da başvuruları alınacak.

Özel Kuvvetler Başvuru 2021

Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak görev yapan bordo bereliler, Türkiye’de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bu kapsamda, bordo bereli olabilmek için öncelikle, Subay, Astsubay veya Uzman Erbaş olmak şarttır.

Bordo bereliler, Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında Özel Kuvvetler Komutanlığınca verilebilecek her görevi yerine getirmek üzere hazır olan askerlerdir.  Bu seçkin askerler kıtalar da görevli rütbeli personellerden seçilirler. Seçim esnasında gönüllü olmak esastır. Kuruluşunda Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş timleri mevcuttur. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazırdırlar.

Sözleşmeli Erlik Hakkında Bilgi Edinmek için Tıklayınız

Bordo Berelilerin Görevleri Nelerdir?

Bordo bereli olarak bilinen Özel kuvvetler, gayrı nizami harp, psikolojik harplar yapar ve propaganda ve eylem örgütlerler. İstihbarat toplarlar ve keşif yaparlar. Özel kuvvetlerin tüm dünyada görevi “bel altı vurmak”tır.

Askerliğini komando, jandarma komando, c timi, b timi, a timi vs. şekilde yaptığını ve özel kuvvetlerde olduğunu anlatan kişilerin hikayelerini sık sık dinleriz. Helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirenlerden tutun da neler neler. Unutmayalım ki, bordo bereliler sadece rütbeli personellerden oluşan birliklerdir.

 

bordo-bereliler
Bordo bereli nasıl olunur?

Özel Kuvvetler Komutanlığı 2016 yılının sonunda bir ilki gerçekleştirdi ve ilk kez dışarında Astsubay alımı yapacağını duyurdu. Alım için en son girilen Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS P93 puanlaması ALTMIŞ ve üzerinden olanlar tercih edildi. Dışarıdan Bordo Bereli Astsubay alımı aşağıda belirtilen 3 aşamada yapıldı. Bu alım sonrasında ilerleyen dönemde de, Dışarıdan Özel Kuvvetler Komutanlığına Subay, Uzman Erbaş ve Astsubay alımı yapılacağı değerlendiriliyor.

 • Bordo Bereli Astsubay Seçim Aşaması Faaliyetleri:
  1. Kayıt Kabul,
  2. Ön Sağlık Muayenesi,
  3. Fiziki Yeterlilik Testi,
  4. Kişilik Değerlendirme Testi,
  5. Mülakat.
 • Sınıflandırma yapılması (asil/yedek adayların belirlenmesi).
 • Hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşmaktadır.

Maaşları Ne Kadar?

En düşük olmak kaydıyla uzman erbaşların 3500 TL, astsubayların 4200 TL Subayların ise 5000 TL maaşları olduğu söylenmektedir. Ancak bu personelin maaşları, görev yaptıkları süreye, yurt dışında ve yurt dışında kalma durumlarına, bröve çeşitlerine paraşüt tazminatı vb.) değişiklik göstermekte olup, buna ilaveten ek tazminatları mevcuttur.

Astsubaylık şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 • Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak.
 • 25-27 yaşından büyük olmamak, (okul durumuna göre değişiklik gösterir)
 • Yapılacak sınavda başarılı olmak,
 • Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak ve herhangi bir kamu veya özel kuruluşa karşı hizmet yükümlülüğü ve tazminat borcu olmamak (1111 sayılı Askerlik Kanunu ile 1076 sayılı Yedek Astsubay ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa göre halen askerlik hizmetini yapanların askerlik yükümlülüğüne ilişkin hükümler saklıdır)
 • En az 2 yıl süreli fakülte veya yüksek okul mezunu olmak.
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
 • Yönetmelikte belirtilen Bordo Bereli Kursu görecekler için aranan sağlık şartlarına sahip olmak.
 • Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamak,
 • Terör örgütleri ile kendisinin veya anne, baba, eş,  çocuk kardeşlerinin yakınlığının bulunmaması,

Bordo Bereli Başvuru Formu Doldur 2021

Özel Kuvvetler komutanlığı tarafından bordo bereli alım ilanları Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi web sitesi üzerinden alım yapılacak tarihte açılan linkler üzerinden yapılıyor. 

 • Bu sayfadaki başvuru ekranında tıklayarak bordo bereli ön başvuru formunu doldurarak yapılabilecektir.
 • Ön başvurular internet üzerinden online olarak yapılmaktadır.
 • Müracaatlarda; şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekildeki başvurular kabul edilmemektedir.
 • Bordo bereli başvuru formuna online olarak siteye girip istenen bilgileri; kişisel kimlik bilgileri, iletişim, eğitim, askerlik bilgileri alanlarının doğru olarak doldurulması ile başvuruları kaydet butonuna tıkladıktan sonra adaylara başvuru aday numarası verilecektir.
 • Başvurular bu aday başvuru numarası ile başvuru merkezinde kayda alındığından, başvurunun tamamlanmasının ardından bütün işlemlerde aday numarası kullanılacaktır.
 • Bu başvuru aday numarasını kaybetmemeniz gerekiyor.
 • Ön başvurusu kabul edilen adaylara Kara Harp Okulu Komutanlığında uygulanacak fiziki yeterlilik testi ve mülakat tarihleri açıklandığında istenen koşulları sağlayan ve sınavlardan başarılı olan adaylar Personel Temin başkanlığının tarafından alımları gerçekleştirilecektir.

Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bu şartlar ile birlikte dışarıdan bordo bereli astsubay alımında aşağıda yer almakta olan çizelgelerde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen bordo bereli boy şartları ve kilo şartları şu şekildedir;

Dışarıdan Muvazzaf Astsubay Alım

Dışarıdan Astsubay Alımı astsubay temini faaliyetleri kapsamında; seçim aşamalarında başarılı olan adayların sınıflandırma ve yerleştirme işlemleri Korona Virüs Salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Bordo bereli alımı
Bordo bereli alımı

Bordo bereli olarak görev yapmak, yaş, eğitim durumu, fiziki yeterlilik haricinde, Vatana Gönülden Bağlılığı gerektirir. Çünkü seçilmiş olan bu asker, her türlü hava, iklim ve olumsuz şartta görevini yerine getirirken, kendisine verilen vazifeden başka hiçbir durumun önemi yoktur.

Bordo Bereli Başvuru Kılavuzu

2021 yılında bordo bereli alımları ile ilgili başvuru kılavuzunun da tüm detayların yayınlanması ile alımlar başlayacak. Astsubaylığa başvuracak adayların en az ön lisans mezunu olması ve KPSS’ den ilgili puan türünden en az 60 alma şartı aranıyor.

 • Adaylar Kara Kuvvetleri Komutanlığı sitesinde açılacak başvuru ekranında girerek ön başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilecekler.
 • Bordo bereli olmak için asgari boy standardı 1,64 olurken, Ön Sağlık Muayenesi, Fiziki Yeterlilik Testi, Kişilik Değerlendirme Testi ve mülakatlardan geçtikten sonra alımları gerçekleştirilecektir.
 • Yapılan personel alım sınavlarında başarılı olan adayların sınav sonuç ilanları ve isim listeleri personel temin adresinde yayınlanır.

Eğer amacınız orduda subay olmak ise en kolay başvuru yöntemini deneyebilirsiniz.

Subay olmaya gerek yok, ben Astsubay olmak istiyorum diyorsanız mesleğe bu adımla başlayabilirsiniz.

Askerlik mesleğinizin hayırlı olması temennisi ile konu hakkında sorularınız olursa lütfen çekinmeden YORUMLAR bölümüne yazın, cevaplayalım.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar APO dedi ki:

  UZMAN ERBAŞ LARDA OLABAİLİYO

 2. Avatar Esen dedi ki:

  Arkadaşlar yaş sınırlamasına itiraz edebilirmiyiz bende katılmak istiyorum bi bordo bereli olark ülkeme hizmet etmekten vede uğrunda canımı bu cennet vatanımıza seve seve vermekten memnuniyet duyarim korkundadır bilmeyiz

 3. Avatar Tugba dedi ki:

  Ben de bir kızım bordo bereli olmak bnm hayalim inşallah olur peki bişey sorucam bordo bereli olmak için hangi lise eğitimi ya da üniversitede mi sınavına girmek gerekiyor ?
  Arkadaşlar istediğiniz gibi inşallah bordo bereli olursunuz bnde inşallah amin… askerlerimize abilerimize allah güç kuvvet versin kılıçları keskin olsun aminnn…..

  1. Avatar Yaren dedi ki:

   Merhaba ben Yaren bende bordo bereli olmak istiyorum . İnşallah olurum ve tabi sende istiyen herkes istediği mesleği olur . Bildiğim kadarıyla kadınlar askeri liseye giremiyor ama üniversitesine gidebiliyor yada düz bir üniversiteye gidip mezun olduktan sonra askeri sınavlara girip asker olabiliriz .

  2. Avatar Tugay dedi ki:

   Mezun olduğun lise kurumu önemli değil öncelikle milli savunma üniversitesinde 4 yıllık eğitimin tamamlayıp astsubay, subay veya uzman erbaş olarak katılabilirsin milli savunma üniversitesini okumak şart 🙂

 4. Avatar Hikmet dedi ki:

  Selamun Aleykum, ben Azerbaycan ve turk vatandasiyim (ikili vatandas), merak ettiyim odurki ben Azerbaycan ozel kuvvetlerine yeterlilik testini gecmistim, peki Turk ozel kuvvetlerine katila bilirmiyim?

 5. Avatar Adem dedi ki:

  Yüzünüzde yara izi olsa özel kuvvet askeri ola bilirmiyiz?????

 6. Avatar Özel harekat - Bordo bereli dedi ki:

  19 yaşındayım bordo bereli olmak istiyorum abim sehit oldu inşallah bordo bereli olursam bizim vatanımız icin kendimi feda etmeye hazırım istersem ölümüne kadar savaşırım istersem ölümüne kadar eğitim yaparım ve bizim vatanımız için şehit olmaya hazırım saygılar NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE

  1. Avatar ŞEHİTLER ÖLMEZ dedi ki:

   BAŞIN SAĞ OLSUN KARDEŞİM. BU VATAN ABİNE VE ABİN GİBİ NİCE ŞEHİTLERİMİZE MİNNETTAR. HAKLARINI ÖDEYEMEYİZ. İNŞALLAH İSTEDİĞİN YERDE OLURSUN. ALLAH HER ŞEYİ GÖNLÜNE GÖRE VERSİN İNŞALLAH.

 7. Avatar emir vural dedi ki:

  Liseyi omuduktan sonra 2 yil universiteye gidoyoruzya nereye basvuru yapcaz ondan sonra

 8. Avatar Canan dedi ki:

  Ben almanyada yasiyorum ve kizim. Merak ettigim boyum ve kilom kac olmasi gerekiyo? Ve kadinlar bordo bereli olunca Çatışmaya giriyolarmi???

  1. Avatar Neriman dedi ki:

   Çatışmadan korkuyorsan bordo bereli olamazsın olma da zaten. Ayrıca TÜRK vatandaşı olman gerekiyor TÜRK askeri olman için

   1. Avatar Erhan dedi ki:

    Neriman, kardeşimiz alman vatandaşıyım dememiş, orada yaşadığını söylemiş. Belli ki TÜRK. Düşünmeden yorum yapmamanı tavsiye ederim kardeşim.

   2. Avatar Canan dedi ki:

    Evet türk vatandasiyim

   3. Avatar Canan dedi ki:

    Kardes ??? Sana catismadan korktugumu kim söylediii??? Catismadan korksaydim bordo bereli olmazdimm merak ettme.. sadece bir soruydu soruyu ne sacma sacma yerlere cekiyosun?? Ayrica kadinlar bordo bereli olunca catismaya giremiyorlar beni rahatsiz edende bu ben catismaya özeliklede catismaya girmek isteyenn bir bayannimm oyuzden bilmeden konusma hadiii…

   4. Avatar Yüzbaşı dedi ki:

    Ben de bir bordo bereli olacağım.Çok pis nişancıyım

 9. Avatar Ömer Faruk dedi ki:

  Ben 16 yaşındayım İmam Hatip Lisesine gidiyorum Allah nasip ederse ümmete ve devlete hayırlı bir Bordo Bereli olmak istiyorum Subay ve Astsubay olmak şartmış bana ilerlemem gereken yolu gösterirmisiniz? İmam Hatip Lisesinden mezun olsam da Astsubay olabiliyormuyum yoksa askeri liseye geçiş yapmam mı gerekiyor? Ve üniversiteyi en az 2 yıllık bitirmek gerekiyormuş bölüm fark edermi? İmam Hatip Lisesinden mezun oluncada Subay Ceyda Astsubay olunabiliyorsa Liseden sonra ne yapmam gerekir? Vaktinizi aldım hakkınızı helal edin ve Allah’a emanet olun sağolun.

  1. Avatar Ömer Faruk dedi ki:

   Yazım yanlışı olmuş Subay veya Astsubay olunabiliyormu birde 10.sınıfa gidiyorum Ailem hukuk okumamı istiyor bu sebeple bölüm fark edermi diye sordum. Tekrardan Hakkınızı helal edin Allah’a emanet olun ve sağolun.

  2. Avatar Nokta dedi ki:

   Askeri liseler kapandı

  3. Avatar Canan dedi ki:

   Ben emin degilim ama bir okul acildi adi galiba milli savunma üniversitesi sen bunu bir iyice arastir. Benim bildigim bu okulu basarirsan istedigin herseyi olabiliyorsun ama bir arastir dedigim gibi benim düsüncem.bu okul sana cok yardimci olacak daha bu sene acildi bu okul

  4. Avatar Canan dedi ki:

   Vaktimizide almadin. Hakkim varsa helal olsun

 10. Avatar Kayra dedi ki:

  Ilk önce selamun aleyküm ben özel liseye gidiyorum ve özel kuvvetci olmak için okumak şart mı cevaplarsanız sevinirim 🙂

 11. Avatar Fatih dedi ki:

  Mülakatlar nerde ve nasıl oluyor ?

 12. Avatar yusuf çalışkan dedi ki:

  16 yaşındayım bordo bereli olmak için subay olmak gerekiyor mu yoksa direkt sınavamı giriliyor?

  1. Avatar Bilal dedi ki:

   Kardeşim zaten yukarıda da belirtildiği gibi subay,astsubay veya uzman erbaş olmak şarttır.

 13. Avatar ceylan dedi ki:

  Bordo bereli olmak istiyorum gönüllü sabikaliyim cezaevinden yeni ciktim askerimize tam destek

  1. Avatar Umut dedi ki:

   Bildigime göre 1.Derece ( anne,baba,abla,abi vs. ) Yakınlarının yada kendinin herhangi bir suça karışmamış olması lazım ( dolandırıcılik , mahkeme kararı. Vs. ) Yoksa almıyorlar sistem değişmediyse böyle .
   “””HER TURK ASKER DOĞAR “”””

 14. Avatar MİRAY dedi ki:

  sınavda askerlik ile ilgili sorularmı geliyo yoksa bildiğimiz ders soruları mı?

  cevaplarsanız sevimirim;)

  1. Avatar Bilal dedi ki:

   Kişilik ve karakter belirleyici, ayrıca tarih, matematik, istatistik gibi zekaya yönelik sorular gelmektedir fakat bu soru tipleri eğer kpss sınavından altmış ve üzeri alarak ikinci bir tsk nın kendi içerisindeki sorulardır. Yani sınava girebilmek için kpss geçilmelidir ki bu sınavda sadece torum değil bilgi de istemektedir. Saygılar

 15. Avatar ben savas adamıyım dedi ki:

  ben sıvas dogumlu mesut kul yasım 25 bende zekama guvenıyor ve oz babamdan almıs oldugum göz eyıtımıyle ve beden dılı egıtımıyle kendıme guvenıyor ve tekrardan soylemek ıstıyorum.
  BEN SAVAS ADAMIYIM .

  1. Avatar Bilal dedi ki:

   Her TÜRK zaten asker doğar sayın koca yürekli SİVASlı , ancak herkes sahada bu kadar cesaretli olamayabilir. Bu şekilde eğitime gelip 1 ay dayanamadan gidenleri çok gördüm ve sivas halkının önünde böyle bir durumda kalmaman için biraz daha araştırmanı tavsiye ediyorum.

 16. Avatar Vatana Millete Hayirli Evlat Olmak dedi ki:

  Bu Vatana Bordobereli `de lazim Komandoda `Piyadede Herhangi birinden bir tanesi olmazsa digerleri de eksik olur babamın bi sözü vardır oku oglum der oku kendini kurtar bak halime der ben okumadim ne haldeyim her zaman moral olur bana dedigi laf da şudur : Bu ülkeye Doktorda lazım Askerde lazim Amele de lazim düşün taşın ne olucağina sen karar ver der gayet haklı yaşım 17 Lise Sona Gectim Okul 1. Siyim 4 Yıllık Universite okumayi düşünüyorum Askeri alanda tercih yapıcam inşallah kazanirım da ozel kuvvetlerse subay olarak yerimi alırım Bordobereli olmak her yiğidin harcı değildir once vatan sonra tertiplerin en sonda senin canın gelir ölmemek için oldürüceksin askere ölmeye değil oldürmeyede değil yaşamaya gidiceksin sen ölme ki ezan dinmesin sen olme ki bayrak inmesin sen olmeki vatan bolunmesin. Türk Askeri ALLAH Yar ve Yardımcınız Olsun ALLAHA Emanet Olun Sizler var oldukca bu vatanın sırtı yere gelmez … Eyüp Can Cihan / İzmir / Konuşmak istiyen olursa başım gözüm üstüne Whatsapp Öncelik

 17. Avatar jandarma özel harekat dedi ki:

  Bende olmayi cok istiyorum

 18. Avatar Büro Görevlisi dedi ki:

  Büro yönetimi mezunuyum. Microsoft Office programlarını iyi derecede kullanabiliyorm. Diksiyonum, özgüvenim var. Denedim de Cv mi burdan atamadım 🙂 şimdilik bilginize sunarım.

 19. Avatar bordo bereli dedi ki:

  16 yaşındayım maddi durumlardan okuyamadım bordo bereli olmak istiyorum ne olursa olsun once vatan

  1. Avatar Canan dedi ki:

   Okul bitirmen gerekiyo heralde. Yanlis bilgi vermeyim sen arastir 🙂

 20. Avatar OZEL KUVVETLER dedi ki:

  Şartli tehliyesi devam eden veya infazini tamamlayarak tahliye olan hükümlülerin ozel kuvvetlerle ilisigi hususunda bir bilgi bulamadim . Sabikali olsa dahi suc ayrimi hakkinda bilgiler var fakat hukumluluk ve hukumozluluk ile alakalik konusulan bir durum yok . Cogunlukla cezaevlerinden tahliye olan insanlarin pekte vatana ve millete faydasi olmaz tabusunun yikilmasi gerekmektedir . Insan suc isler ama isledigi suc vatana ihanet olamaz ! Bilgilerinize . . .

  1. Avatar Bordo bereli dedi ki:

   Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda

  2. Avatar Bilal dedi ki:

   Bahis edilen birim Özel Kuvvetlerdir ve burada lisede önündeki kız arkadaşının saçına sakız yapıştırma nedeniyle kınama alan bir kişinin bile alımında problem çıkmaktadır. Bu durumlara şahit biri olarak eğer herhangi sicil kaydın varsa maalesef olmayacağını senin açından üzülerek belirtmek isterim.

   1. Avatar Ismail dedi ki:

    Ben ismail ve vatanım millerim yürüdüm yurttaşım için bölücü terör örgütünü ezip geçmeye and içerim vatanım için canım fedadır ve ben 7. Sınıfa gidiyorum vede ben büğdüğüm zaman bordo bereli olacağım.

1 2 3 6