geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Başvuru Şartları (Güncel)

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Başvuru Şartları (Güncel)
A+
A-

Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesine bordo bereli subay ve astsubay alımları yapılması bekleniyor. Alım ile ilgili MSB Özel Kuvvetler Komutanlığından açıklama yapılmazken alım ilanlarına başvuru yapacak olan adayların bordo bereli olabilmeleri için Türk Silahlı Kuvvetlerinin asker alımı ilanlarını takip etmeleri ve mesleğe giriş yapmaları gerekiyor.

Türkiye’nin en üst seviye askeri birliğinin bordo bereliler olduğunu hepimiz biliriz. Bordo bereli olmak ve görev yapmak birçok Türk gencinin hayalidir. Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş olarak görev yapmak isteyenler için Bordo Bereli alımları ne zaman yapılacak, şartlarını ve nasıl yapıldığını anlattık.

Özel Kuvvetler Alımı Ne Zaman?

TSK bünyesinde olanlar bordo bere yani Özel Kuvvetler Komutanlığına belirli sınavlar çerçevesinde geçiş yaparak bu şekilde bordo bereli olabilirler. Meslek içinden subay – astsubay ve uzman erbaşlar geçiş yaparak Bordo bereli olabilecek ve bu alımlarının yanında uzman çavuşların da başvuruları alınacak.

Özel Kuvvetler Başvuru 2021

Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak görev yapan bordo bereliler, Türkiye’de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bu kapsamda, bordo bereli olabilmek için öncelikle, Subay, Astsubay veya Uzman Erbaş olmak şarttır.

Bordo bereliler, Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında Özel Kuvvetler Komutanlığınca verilebilecek her görevi yerine getirmek üzere hazır olan askerlerdir.  Bu seçkin askerler kıtalar da görevli rütbeli personellerden seçilirler. Seçim esnasında gönüllü olmak esastır. Kuruluşunda Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş timleri mevcuttur. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazırdırlar.

Sözleşmeli Erlik Hakkında Bilgi Edinmek için Tıklayınız

Bordo Berelilerin Görevleri Nelerdir?

Bordo bereli olarak bilinen Özel kuvvetler, gayrı nizami harp, psikolojik harplar yapar ve propaganda ve eylem örgütlerler. İstihbarat toplarlar ve keşif yaparlar. Özel kuvvetlerin tüm dünyada görevi “bel altı vurmak”tır.

Askerliğini komando, jandarma komando, c timi, b timi, a timi vs. şekilde yaptığını ve özel kuvvetlerde olduğunu anlatan kişilerin hikayelerini sık sık dinleriz. Helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirenlerden tutun da neler neler. Unutmayalım ki, bordo bereliler sadece rütbeli personellerden oluşan birliklerdir.

 

bordo-bereliler
Bordo bereli nasıl olunur?

Özel Kuvvetler Komutanlığı 2016 yılının sonunda bir ilki gerçekleştirdi ve ilk kez dışarında Astsubay alımı yapacağını duyurdu. Alım için en son girilen Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS P93 puanlaması ALTMIŞ ve üzerinden olanlar tercih edildi. Dışarıdan Bordo Bereli Astsubay alımı aşağıda belirtilen 3 aşamada yapıldı. Bu alım sonrasında ilerleyen dönemde de, Dışarıdan Özel Kuvvetler Komutanlığına Subay, Uzman Erbaş ve Astsubay alımı yapılacağı değerlendiriliyor.

 • Bordo Bereli Astsubay Seçim Aşaması Faaliyetleri:
  1. Kayıt Kabul,
  2. Ön Sağlık Muayenesi,
  3. Fiziki Yeterlilik Testi,
  4. Kişilik Değerlendirme Testi,
  5. Mülakat.
 • Sınıflandırma yapılması (asil/yedek adayların belirlenmesi).
 • Hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşmaktadır.

Maaşları Ne Kadar?

En düşük olmak kaydıyla uzman erbaşların 3500 TL, astsubayların 4200 TL Subayların ise 5000 TL maaşları olduğu söylenmektedir. Ancak bu personelin maaşları, görev yaptıkları süreye, yurt dışında ve yurt dışında kalma durumlarına, bröve çeşitlerine paraşüt tazminatı vb.) değişiklik göstermekte olup, buna ilaveten ek tazminatları mevcuttur.

Astsubaylık şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 • Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak.
 • 25-27 yaşından büyük olmamak, (okul durumuna göre değişiklik gösterir)
 • Yapılacak sınavda başarılı olmak,
 • Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak ve herhangi bir kamu veya özel kuruluşa karşı hizmet yükümlülüğü ve tazminat borcu olmamak (1111 sayılı Askerlik Kanunu ile 1076 sayılı Yedek Astsubay ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa göre halen askerlik hizmetini yapanların askerlik yükümlülüğüne ilişkin hükümler saklıdır)
 • En az 2 yıl süreli fakülte veya yüksek okul mezunu olmak.
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
 • Yönetmelikte belirtilen Bordo Bereli Kursu görecekler için aranan sağlık şartlarına sahip olmak.
 • Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamak,
 • Terör örgütleri ile kendisinin veya anne, baba, eş,  çocuk kardeşlerinin yakınlığının bulunmaması,

Bordo Bereli Başvuru Formu Doldur 2021

Özel Kuvvetler komutanlığı tarafından bordo bereli alım ilanları Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi web sitesi üzerinden alım yapılacak tarihte açılan linkler üzerinden yapılıyor. 

 • Bu sayfadaki başvuru ekranında tıklayarak bordo bereli ön başvuru formunu doldurarak yapılabilecektir.
 • Ön başvurular internet üzerinden online olarak yapılmaktadır.
 • Müracaatlarda; şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekildeki başvurular kabul edilmemektedir.
 • Bordo bereli başvuru formuna online olarak siteye girip istenen bilgileri; kişisel kimlik bilgileri, iletişim, eğitim, askerlik bilgileri alanlarının doğru olarak doldurulması ile başvuruları kaydet butonuna tıkladıktan sonra adaylara başvuru aday numarası verilecektir.
 • Başvurular bu aday başvuru numarası ile başvuru merkezinde kayda alındığından, başvurunun tamamlanmasının ardından bütün işlemlerde aday numarası kullanılacaktır.
 • Bu başvuru aday numarasını kaybetmemeniz gerekiyor.
 • Ön başvurusu kabul edilen adaylara Kara Harp Okulu Komutanlığında uygulanacak fiziki yeterlilik testi ve mülakat tarihleri açıklandığında istenen koşulları sağlayan ve sınavlardan başarılı olan adaylar Personel Temin başkanlığının tarafından alımları gerçekleştirilecektir.

Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bu şartlar ile birlikte dışarıdan bordo bereli astsubay alımında aşağıda yer almakta olan çizelgelerde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen bordo bereli boy şartları ve kilo şartları şu şekildedir;

Dışarıdan Muvazzaf Astsubay Alım

Dışarıdan Astsubay Alımı astsubay temini faaliyetleri kapsamında; seçim aşamalarında başarılı olan adayların sınıflandırma ve yerleştirme işlemleri Korona Virüs Salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Bordo bereli alımı
Bordo bereli alımı

Bordo bereli olarak görev yapmak, yaş, eğitim durumu, fiziki yeterlilik haricinde, Vatana Gönülden Bağlılığı gerektirir. Çünkü seçilmiş olan bu asker, her türlü hava, iklim ve olumsuz şartta görevini yerine getirirken, kendisine verilen vazifeden başka hiçbir durumun önemi yoktur.

Bordo Bereli Başvuru Kılavuzu

2021 yılında bordo bereli alımları ile ilgili başvuru kılavuzunun da tüm detayların yayınlanması ile alımlar başlayacak. Astsubaylığa başvuracak adayların en az ön lisans mezunu olması ve KPSS’ den ilgili puan türünden en az 60 alma şartı aranıyor.

 • Adaylar Kara Kuvvetleri Komutanlığı sitesinde açılacak başvuru ekranında girerek ön başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilecekler.
 • Bordo bereli olmak için asgari boy standardı 1,64 olurken, Ön Sağlık Muayenesi, Fiziki Yeterlilik Testi, Kişilik Değerlendirme Testi ve mülakatlardan geçtikten sonra alımları gerçekleştirilecektir.
 • Yapılan personel alım sınavlarında başarılı olan adayların sınav sonuç ilanları ve isim listeleri personel temin adresinde yayınlanır.

Eğer amacınız orduda subay olmak ise en kolay başvuru yöntemini deneyebilirsiniz.

Subay olmaya gerek yok, ben Astsubay olmak istiyorum diyorsanız mesleğe bu adımla başlayabilirsiniz.

Askerlik mesleğinizin hayırlı olması temennisi ile konu hakkında sorularınız olursa lütfen çekinmeden YORUMLAR bölümüne yazın, cevaplayalım.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Ülkücü Kız dedi ki:

  sen kendi isminden nasıl eminsen ben de ÖKK da kadın personel olmadığına eminim 😀

 2. Avatar Bordo Bereli adayı dedi ki:

  Merhaba ben 14 yaşındayım bir kaç soru sorucam
  1.uzman erbaşlar bordo bereli olabilirmi
  2.Ben şimdiden alıştırmalar yapıyorum ileride eğitimlerde zorlanmamak için .bu benim için avantaj barındırırmı
  3.benim suratımda 1,2 tane yara izi var bu benim aleyhime tehlike barındırırmı
  4.illede üniversite okumam gerekirmi
  Teşekkürler

 3. Avatar Selim dedi ki:

  Ben avrupada yaşiyorum ve borod bereli ola bilimiyim, burda doğudum ve buda okulumu yapiyorum

 4. Avatar özel kuvvetçi olmak isteyen bi 16 yaşındaki çoçuk dedi ki:

  knk 2 yıllık üni bitirdiysen ve yasın 25 i gecmemişşe askere gitmeden önce yedek astsubaylığa başvır 4 yıllık mezunsan askere gitmeden önce yedek subaylığa başvur secerlersse gerekli sartlara uygunsan 2 aylık egıtım 10 aylık kıta görevi yapıyosun rutbeli olarak 10 ay bitince kalmak ıstersen beyan ediyon sartlar uygunsa kalıyosun ve özel kuvvetler alım yapmak için basvuru acılıyo secilirsen ne mutlu sana .)

 5. Avatar Halil dedi ki:

  Hangi tür fakülte’den mezun olduğunuz farkedermi yada hangisinden mezun olmamız gerekiyor. Teşekkürler.

 6. Avatar Bordo bereli olucak kız dedi ki:

  Kızlarda bordo bereli olabiliyor (BORDO BERELİ OLMAK İSTEYEN KIZ) MERAK ETME

  1. Avatar Ülkücü Kız dedi ki:

   aynen canım rüyanda görürsün bordo bereli kadın alımını 😀 öyle bir dünya yok maalesef. Şuana kadar hiç Özel Kuveetler Komutanlığına Kadın aday alınmadı ve alınacak gibi de durmuyor şimdilik.

   1. Avatar BORDO BERELİ "KIZ" dedi ki:

    Sen istersen arama motoruna bi “ARZU OĞUZ” yaz şu ana kadar hiç özel kuvvetlere kadın bordo bereli alınmış mi alınmamış mı sorunun cevabı orda

   2. Avatar kenan dedi ki:

    ben baktımda o komando 7aylık egıtım almıs bordo berelinin egitimi 2yıl komandoda ilkse bordo berelide hic yoktur

 7. Avatar Yusuf dedi ki:

  Ve özel kuvvetlerde çalışmak için 2 dil bilmek zorunlumudur

 8. Avatar Yusuf dedi ki:

  Ben meslek lisesi ve raylı sistemler bölümünde okuyorum bunun için öncelikle ne yapmam lazım askeri üniverste felanmı okuyacağım

 9. Avatar efe dedi ki:

  vatan için can verip can alacağız allah yardımcımız olsun

 10. Avatar bordo bereli olmak isteyen kız dedi ki:

  kadınlar özel kuvvetlere girebilir mi yada sadece özel kuvvetlerde komuta odasında mavi bereli falan olabilir mi (kusura bakmayın bu biraz saçma oldu bir dizide görmüştüm)

  1. Avatar Ülkücü Kız dedi ki:

   hayır Özel Kuvvetler Komutanlığına henüz kadın personel alınmadı, mavi bere yani komando olsa bile bu birlikte görev yapamaz.

 11. Avatar Esin Özdemir dedi ki:

  *merhaba ben 14 yaşındayım bu sene LGS var özellikle şu lisede okumalıyım diye bişey varmı yoksa istediğim lisede okuyabilirmiyim?
  *ben kız olduğum için bir sorun olurmu ?
  *hangi liseye gitmem gerekiyor?
  *özel kuvvetçi olmak bu hayattaki yaşamak için tek sebebim lütfen geri dönün bu bilgilere ihtiyacım var …

  1. Avatar Yakup Kadri dedi ki:

   Sevgili Bozkurt ruhlu,Türk soylu Esin Her şeyden önce TSK lerine rütbeli Asker (sb,Asb,Uzm.)olarak göreve başlaman lazım.onun için okuyacağın okulun önemi yok,önemli olan TSK ya katılman.Sonra yayınlanan emir doğrultusun da gönüllülük esasına göre Özel kuvvetlere müracaat etmendir.Şu anda timlerde bayan eleman yok ama aktif görev alabilirsin.Esenlikler

   1. Avatar Ülkücü Kız dedi ki:

    maalesef kadın alımı olmuyor bu birime.

 12. Avatar Kamil dedi ki:

  Merhaba 16 yaşındayım ve 2 gözümde 2 numara ve astımım var ama ilaç kullanmıyorum tıkanma yaşamıyorum bi sıkıntısı olurmu şimdiden teşekkürler

  1. Avatar umut dedi ki:

   Dostum 2 gözünün toplam numarası 2yi geçmemelidir yani sağ 1 sol 1 kurtarıyor

 13. Avatar Yurtdışı bordo bereli dedi ki:

  ben yurtdisinda dogdum ve hala orda yasiyorum acaba bende bordobereli olabilirmiyim?

  1. Avatar Ejder dedi ki:

   Atnen bende londrada yasiyorum burda okudum ama TYT felan sinavlar bahsediyolar zerre bilgim yok burda sinavlarimi yapip gectim girebilirmiyim acaba MSU ne??

   1. Avatar Luffy dedi ki:

    Milli savunma üniversitesi asker olmak isteyenler için

  2. Avatar Ülkücü Kız dedi ki:

   öncelik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

 14. Avatar Kemal dedi ki:

  Ben Şu an 17 yaşında lise 3 deyim ve abimde pöh bende özel kuvvetli olmak istiyorum nasl olabilirim

 15. Avatar Hakan dedi ki:

  Asker olmak istiyorum 1991 6 ayın 14 doğumlu uzman onbaşı olmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 16. Avatar Sıla dedi ki:

  Kızlarda olabiliryormu ben suan 15 yasindayim lise 1 im ve anadolu lisesinde okuyorum hangi lisede hangi sinav gircegimi ya da gec kalip kalmadığını bilmiyorum bana da yardimci olun her deyimi veririmm

  1. Avatar Ahmet dedi ki:

   Milli savunma üniversite sınavlarını geçince harp okuluna giriyorsun 4 yıl okuduktan sonra subay oluyorsun ve bordobereli başvurularına başvuruyorsun ama Türkçe dışında 2 dil bilmem lazım bordoberelilik için

   1. Avatar Yakup Kadri dedi ki:

    Yanlış yönlendirme olmasın.dil bilmesine gerek yok,sadece gönüllülük esasına göre seçiliyor.

  2. Avatar Hayalet dedi ki:

   Kadınlar Ozel Kuvvetler İhitsas Kursuna Uygun Gorülmediğinden Kadınlar Kesinlikle Ve Kesinlikle Ozel Kuvvetlere Katılamaz Komando veya Jandarma Ozel Harekat Olabilirsiniz (Bu Soruyu Ozel Kuvvetlerdeki Abime Sordum Cevaptan Emin Olabilirsiniz
   !

   1. Avatar Ülkücü Kız dedi ki:

    kadın jöh alımı da yok sadece komando olabilir.

 17. Avatar BORDO BERELİ SEVDASI dedi ki:

  BORDO BERELİ OLMAK ÇOK İSTİYORUM AMA ÇOK ZORMU BE

 18. Avatar Kemal dedi ki:

  Merhaba ben kemal 29 yasindayim dzkk da görev yapiyorum 4yil sözleşmeli personel olarak görev yaptiktan sonra uzmanliga geçtim şuan ise uzman onbaşı yim ben de başvura bilirmiyim cvp inizi bekliyorum

  1. Avatar Hayalet dedi ki:

   Evet Başvurabilirsin Ozel Kuvvetlere Hava Kara Deniz Kuvvetlerinin Hepsinden Alım Yapılıyor Ayrıca Ozel Kuvvetlere En Az Uzman Onbaşı Olmanız Gerekli Girebilmek İcin

 19. Avatar Astsubay dedi ki:

  Kolda dovme sıkıntı yaratıyomu yada yaratıyosa bir çözümü varmı

  1. Avatar Seyhun dedi ki:

   sildirsen bile ordaki izi görünce seni direkt eler

 20. Avatar Bordo bereli sevdalisi dedi ki:

  Merhaba ben bordo bereli olmak istiyor en buyuk hayalim bordo bereli olmak neler vermezdim bordo bereli olmak icin ama ne yapmam gerektigini bilmiyorum egitimine katlanirim her turlu 14 yaşindayim boyum 1. 70. Kilom 55 ama kac yasinda sinava girmem gerekiyor hic bir bilgim yok sadece egitimlerle ilgili cok bilgim var lutfen bana donun ve ne yapmam gerekiyor yardimci olun

  1. Avatar Ercüment Çözer dedi ki:

   Kardeşim , okuma yazma öğren önce sonra gel.

  2. Avatar Hayalet dedi ki:

   Bak Kardeşim Eğer Ki Uzmanlıktan Gireceksen Lise Bitince Uzman Olacaksın Once Alımları Takip Edip Sonra Kıta Gorevindeyken İcerden 6 Ayda Bir Ozel Kuvvetlere Alım Oluyor Ordan Katılacaksın Boy Kilo Tutarsa Güvenlik Soruşturmasında Gecersen Aileni Falan Araştırıyorlar Ozel Kuvvetler Eğitimine Katılıyosun Sonra Eskiden Eğitimleri 3 Seneydi Şuan Hızlandırılmış Eğitim Aldıklarından Eğitimleri 9 Ay ama şunuda bil Bordo Bereli Olduktan Sonra Eğitimin Hic Bitmeyecek Omur Boyu Eğitimde Olacaksın Ozel Kuvvetlerde Olduğun Sürece Gelelim Diğer Astsubay Subay Olarak Girmek İstersen Lisenin Son Senesi Milli Savunma Üniversitesi Sınavlarına Gireceksin Eğer Subaylık İstiyorsan Sayısalının İyi Olması Gerekli Eğer Sayısalın Yoksa Astsubay Olacaksın Tyt Sınavına Gireceksin Eğer Subaylık İsterim Dersen Hem TYT Hem AYT Sınavına Gireceksin (TYT SOZEL sınav) (AYT SAYISAL sınav) Ve Ordan Hava Kara Deniz Hangisine Puanın Yeterse Artık Ama Deniz Kuvvetlerindende Hava Kuvvetlerindende Kara Kuvvetlerindende Ozel Kuvvetlere Girebilirsin Subaylıkta 4 Sene Okuyacaksın Teğmen Olarak Mezun Olacaksın Albay Generale Kadar Yükseleceksin Üniversite Eğer Astsubay Olursan 2 Sene Okuyacaksan Astsubay Cavus Olarak Mezun Olacaksın Ve En Fazla Astsubay Kıdemli Başcavus Olabilirsin Ama Belirli Bir Süre Durduktan Sonra Sınavla Teğmenliğe Gecebiliyosun Eğer Uzman Olursan Lise Mezunuyken Uzmanlığa Başvuracaksın Sonra Üniversite Bitince Meslekte Bir Miktar Süre Gecince Ozel Kuvvetler Alımına Başvuracaksın Uzmanlıkta Astsubaylıkta Subaylıkta Sağlık Şartları Var Mesela Düz Taban Olmayacaksın Gozlüklü Olmayacaksın Ama Gozunu Cizdirirsen Ozel Kuvvetlere Girebilirsin Goz Cizdirmeninde Cesitleri Var Ama Şunu Cok İyi Bil ki Ozel Kuvvetci Olmak Yada Asker Olmak Filmlerdekiyle Alakası Yok Eğer Ki Dizelerden Gaza Geliyosan Diye Soyluyorum Bu İş Tamamen Vatan Sevgisi İcin Yapılır Ozel Kuvvetci Olmak Cok Kolay Değil Olduktan Sonra Hafta sonu 2 gün izinlisin gorev cıkmadığı sürece ama gorev cıkıpta 1 ay donmedikleride oluyor bu uğurda gerekirse ailenden vazgececeksin gorevin icin ayrıca cok dayanıklı vücüt ve psikoleji gerektiriyor psikolejin bozulabiliyor yoksa eğer bordo bereliysen şunu bil ki en kritik gorevlere sen gideceksin en zor gorevlere sen gideceksin gorevdeyken 3 4 saat uyuyup gorevine devam edebilmen lazım gerci bunun eğitim var kısa süreli uykuyla goreve devam edebilme diye kardeşim kısacası sen olmak istiyosan otur düşün ben bu işi yapabilir miyim diye ama her acıdan düşün hava atmak icin falan olmaya kalkma gerektiğinde dediğim gibi aileni hice sayabilirsin belki psikolejin bozulacak belki Gazi olacaksın Belki ŞEHİT emin ol ki derler ya bordo bereli şehit olmaz falan oyle birşey yok Vatanın icin bacagınıda kaybedebilirsin ailenide canınıda eğer bunları goze alıp ben vatanım icin cocuğumun doğum gününde üstümden mermiler gecmesine razıyım dersen ve bircok şey doğum gününde mayına basmayı yada kollarında arkadaşını ŞEHİT verince kinlenip sacma sapan adamların üstüne koşmadan Vatan sağolsun demeyi bilirsen eğer bunları goze aldıysan ve olacağım dersen iyice düşündükten sonra derslerini yükselt ve bu yaşta spor yapmaya başla vücüdunu geliştir boyunla oranlı kilo al gozlerini bozma ve git milletine karşı giy üniformanı tak bereni cak Türk Milletine Asker selamını ama cidden cok şeyi gozden cıkart Şehitde Olsan Bacagınıda kaybetsen ailenden birinide kaybetsen arkadaşını şehit versende psikolejini sıkı tutup VATAN SAĞOLSUN demek dediklerimi iyi düşün kararını kendin ver milletin sen olamazsın demesine falanda sakın takılma istersen olursun ama ailenin rızası olması lazım yoksa yaptığın hicbir iş olmaz sadece askerlik değil inşaatcıda olsan ailenin rızasını alacaksın ailen bu işi yapmanı isteyecek ailenede bu dediklerimi anlat ve onlarda tamam ol derse şehit olmakda var işin ucunda onuda soyle onlarda onay verirse TÜRK ÇALIŞ BAŞAR ÖVÜN GÜVEN (BU BİLGİLERE %100 Güven Emin Ellerden Diyim O kadarını bilsen yeter fazlasını soyleyemem)

   1. Avatar Bir Vatan sevdalısı dedi ki:

    Ben yurt dışında bir üniversite öğrencisiyim (birinci senem). Yıllardır aklımda var asker olmak ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Türk vatandaşıyım ama fiziki açıdan kendimi geliştirmeye çalışıyorum, yeterli olmadığını bildiğim için. Kaç yaşıma kadar başvurabilirim ? Bunu hava atmak yada dizilerden gaza geldiğim için değil, VATANIMI korumak istediğimden yapmak istiyorum. Önce üniversitemi bitirip sonra askerliğe başvurmak istiyorum. Birçok araştırma yaptım ama hepsinde birbirinden farklı yaş sınırı vardı. Fiziğimi geliştiririm ama kaç yaşına kadar ve en fazla hangi rütbe’de olabilceğimi öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler.