geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Başvuru Şartları (Güncel)

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Başvuru Şartları (Güncel)
A+
A-

Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesine bordo bereli subay ve astsubay alımları yapılması bekleniyor. Alım ile ilgili MSB Özel Kuvvetler Komutanlığından açıklama yapılmazken alım ilanlarına başvuru yapacak olan adayların bordo bereli olabilmeleri için Türk Silahlı Kuvvetlerinin asker alımı ilanlarını takip etmeleri ve mesleğe giriş yapmaları gerekiyor.

Türkiye’nin en üst seviye askeri birliğinin bordo bereliler olduğunu hepimiz biliriz. Bordo bereli olmak ve görev yapmak birçok Türk gencinin hayalidir. Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş olarak görev yapmak isteyenler için Bordo Bereli alımları ne zaman yapılacak, şartlarını ve nasıl yapıldığını anlattık.

Özel Kuvvetler Alımı Ne Zaman?

TSK bünyesinde olanlar bordo bere yani Özel Kuvvetler Komutanlığına belirli sınavlar çerçevesinde geçiş yaparak bu şekilde bordo bereli olabilirler. Meslek içinden subay – astsubay ve uzman erbaşlar geçiş yaparak Bordo bereli olabilecek ve bu alımlarının yanında uzman çavuşların da başvuruları alınacak.

Özel Kuvvetler Başvuru 2021

Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak görev yapan bordo bereliler, Türkiye’de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bu kapsamda, bordo bereli olabilmek için öncelikle, Subay, Astsubay veya Uzman Erbaş olmak şarttır.

Bordo bereliler, Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında Özel Kuvvetler Komutanlığınca verilebilecek her görevi yerine getirmek üzere hazır olan askerlerdir.  Bu seçkin askerler kıtalar da görevli rütbeli personellerden seçilirler. Seçim esnasında gönüllü olmak esastır. Kuruluşunda Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş timleri mevcuttur. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazırdırlar.

Sözleşmeli Erlik Hakkında Bilgi Edinmek için Tıklayınız

Bordo Berelilerin Görevleri Nelerdir?

Bordo bereli olarak bilinen Özel kuvvetler, gayrı nizami harp, psikolojik harplar yapar ve propaganda ve eylem örgütlerler. İstihbarat toplarlar ve keşif yaparlar. Özel kuvvetlerin tüm dünyada görevi “bel altı vurmak”tır.

Askerliğini komando, jandarma komando, c timi, b timi, a timi vs. şekilde yaptığını ve özel kuvvetlerde olduğunu anlatan kişilerin hikayelerini sık sık dinleriz. Helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirenlerden tutun da neler neler. Unutmayalım ki, bordo bereliler sadece rütbeli personellerden oluşan birliklerdir.

 

bordo-bereliler
Bordo bereli nasıl olunur?

Özel Kuvvetler Komutanlığı 2016 yılının sonunda bir ilki gerçekleştirdi ve ilk kez dışarında Astsubay alımı yapacağını duyurdu. Alım için en son girilen Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS P93 puanlaması ALTMIŞ ve üzerinden olanlar tercih edildi. Dışarıdan Bordo Bereli Astsubay alımı aşağıda belirtilen 3 aşamada yapıldı. Bu alım sonrasında ilerleyen dönemde de, Dışarıdan Özel Kuvvetler Komutanlığına Subay, Uzman Erbaş ve Astsubay alımı yapılacağı değerlendiriliyor.

 • Bordo Bereli Astsubay Seçim Aşaması Faaliyetleri:
  1. Kayıt Kabul,
  2. Ön Sağlık Muayenesi,
  3. Fiziki Yeterlilik Testi,
  4. Kişilik Değerlendirme Testi,
  5. Mülakat.
 • Sınıflandırma yapılması (asil/yedek adayların belirlenmesi).
 • Hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşmaktadır.

Maaşları Ne Kadar?

En düşük olmak kaydıyla uzman erbaşların 3500 TL, astsubayların 4200 TL Subayların ise 5000 TL maaşları olduğu söylenmektedir. Ancak bu personelin maaşları, görev yaptıkları süreye, yurt dışında ve yurt dışında kalma durumlarına, bröve çeşitlerine paraşüt tazminatı vb.) değişiklik göstermekte olup, buna ilaveten ek tazminatları mevcuttur.

Astsubaylık şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 • Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak.
 • 25-27 yaşından büyük olmamak, (okul durumuna göre değişiklik gösterir)
 • Yapılacak sınavda başarılı olmak,
 • Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak ve herhangi bir kamu veya özel kuruluşa karşı hizmet yükümlülüğü ve tazminat borcu olmamak (1111 sayılı Askerlik Kanunu ile 1076 sayılı Yedek Astsubay ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa göre halen askerlik hizmetini yapanların askerlik yükümlülüğüne ilişkin hükümler saklıdır)
 • En az 2 yıl süreli fakülte veya yüksek okul mezunu olmak.
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
 • Yönetmelikte belirtilen Bordo Bereli Kursu görecekler için aranan sağlık şartlarına sahip olmak.
 • Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamak,
 • Terör örgütleri ile kendisinin veya anne, baba, eş,  çocuk kardeşlerinin yakınlığının bulunmaması,

Bordo Bereli Başvuru Formu Doldur 2021

Özel Kuvvetler komutanlığı tarafından bordo bereli alım ilanları Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi web sitesi üzerinden alım yapılacak tarihte açılan linkler üzerinden yapılıyor. 

 • Bu sayfadaki başvuru ekranında tıklayarak bordo bereli ön başvuru formunu doldurarak yapılabilecektir.
 • Ön başvurular internet üzerinden online olarak yapılmaktadır.
 • Müracaatlarda; şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekildeki başvurular kabul edilmemektedir.
 • Bordo bereli başvuru formuna online olarak siteye girip istenen bilgileri; kişisel kimlik bilgileri, iletişim, eğitim, askerlik bilgileri alanlarının doğru olarak doldurulması ile başvuruları kaydet butonuna tıkladıktan sonra adaylara başvuru aday numarası verilecektir.
 • Başvurular bu aday başvuru numarası ile başvuru merkezinde kayda alındığından, başvurunun tamamlanmasının ardından bütün işlemlerde aday numarası kullanılacaktır.
 • Bu başvuru aday numarasını kaybetmemeniz gerekiyor.
 • Ön başvurusu kabul edilen adaylara Kara Harp Okulu Komutanlığında uygulanacak fiziki yeterlilik testi ve mülakat tarihleri açıklandığında istenen koşulları sağlayan ve sınavlardan başarılı olan adaylar Personel Temin başkanlığının tarafından alımları gerçekleştirilecektir.

Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bu şartlar ile birlikte dışarıdan bordo bereli astsubay alımında aşağıda yer almakta olan çizelgelerde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen bordo bereli boy şartları ve kilo şartları şu şekildedir;

Dışarıdan Muvazzaf Astsubay Alım

Dışarıdan Astsubay Alımı astsubay temini faaliyetleri kapsamında; seçim aşamalarında başarılı olan adayların sınıflandırma ve yerleştirme işlemleri Korona Virüs Salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Bordo bereli alımı
Bordo bereli alımı

Bordo bereli olarak görev yapmak, yaş, eğitim durumu, fiziki yeterlilik haricinde, Vatana Gönülden Bağlılığı gerektirir. Çünkü seçilmiş olan bu asker, her türlü hava, iklim ve olumsuz şartta görevini yerine getirirken, kendisine verilen vazifeden başka hiçbir durumun önemi yoktur.

Bordo Bereli Başvuru Kılavuzu

2021 yılında bordo bereli alımları ile ilgili başvuru kılavuzunun da tüm detayların yayınlanması ile alımlar başlayacak. Astsubaylığa başvuracak adayların en az ön lisans mezunu olması ve KPSS’ den ilgili puan türünden en az 60 alma şartı aranıyor.

 • Adaylar Kara Kuvvetleri Komutanlığı sitesinde açılacak başvuru ekranında girerek ön başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilecekler.
 • Bordo bereli olmak için asgari boy standardı 1,64 olurken, Ön Sağlık Muayenesi, Fiziki Yeterlilik Testi, Kişilik Değerlendirme Testi ve mülakatlardan geçtikten sonra alımları gerçekleştirilecektir.
 • Yapılan personel alım sınavlarında başarılı olan adayların sınav sonuç ilanları ve isim listeleri personel temin adresinde yayınlanır.

Eğer amacınız orduda subay olmak ise en kolay başvuru yöntemini deneyebilirsiniz.

Subay olmaya gerek yok, ben Astsubay olmak istiyorum diyorsanız mesleğe bu adımla başlayabilirsiniz.

Askerlik mesleğinizin hayırlı olması temennisi ile konu hakkında sorularınız olursa lütfen çekinmeden YORUMLAR bölümüne yazın, cevaplayalım.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Aslı dedi ki:

  Kadınlar için özel kuvvetler alım boy ve endeksi nasıl olmalı?

  1. Avatar Oakn dedi ki:

   Şuan lise den yeni mezunu oldum assubay olmak istiyorum mümkün mü ?..

  2. Avatar Adnan dedi ki:

   Kadınlarda bordo bereli alımı yok.

 2. Avatar Ahmet dedi ki:

  küçükken apandist ameliyatı oldum ve bu yüzden apandistim yok acaba bu bordo bereli olmama engelmi? cevaplarsanız sevinirim

  1. Avatar Umay dedi ki:

   Organ eksikliği engel diye biliyorum fakat sen yinede sağlık şartlarına bakabilirsin belkide engel değildir

 3. Avatar MUSTAFA dedi ki:

  Allah’ın da izniyle astsubay olacağım kafama koydum
  Ne gerekiyorsa da yapacağım

 4. Avatar Hayallarimiz var boyumuzdan büyük dedi ki:

  Ben teğmen olmaya bile razıyım bordo bereli olarak. Ama bir sorum olacak subay boy sınırı verilmemiş astsubay verilmiş bunun sınırını söyleyebilir misiniz

 5. Avatar Rabia dedi ki:

  Hayata en çok istediğim şey bordo bereli olmak ve bunu başaracam büyüne kadar öyle bi çalışacamki

  Ve evet kadınlar bordo bereli olur ama sadece teymen olur be teymenler %20 karargahta kalır albaya istediği bilgileri ve bir çok işi gerçekleştirir

 6. Avatar hüseyin dedi ki:

  selamun aleyküm bordo bereli olmaki stiyorum 23 yaşındayım ekimde askere gidecem inşeAllah .gözleriminderecesi çok 2.75 ve dişlerim biraz yamuk ve bazı yerlerimde ufak çizikler var çocukken düşeriz ya ondanoldu.ve açık lise okuyorum 2021 de son sınıfbitecek.nasıl olabilirim cevap yazarsanız sevinirim.çünkü takip edecem.milli savunma üniversitesine girmek istiyorum aslındaama yaşım tutmuyor.imkan sağlanır mı ?.saygı ve hürmetle selamun aleyküm Rabbim dinimizi devletimizi milletimizi ordumuzu askerimizi komutanalrımızı muhafaza eylesin.

  1. Avatar Mert dedi ki:

   Malesef ki bordo bereli olmak istiyorsan sağlık kusurlarının olmaması gerekiyor. Ama gözlerinin 2.75 olmasına rağmen gözlerin muayenede çok sağlıklı çıkarsa ve görmende herhangi bir sakınca yoksa muayene heyetine bağlı olarak onay yada ret kararı alırsın. Ama bordo bereli olmak için gözlerinin 0, vücudun da fiziksel bir hastalığının olmaması gerekir. Dediğim gibi muayene heyetine bağlı.

 7. Avatar Sahra dedi ki:

  Peki kadınlar özel kuvvet olabiliyormu?

  1. Avatar büyüğünce özel kuvvet olmak istiyen çocuk dedi ki:

   eğer subay veya astsubay olmak istiyosan olur ama ozel kuvvet lerde kız alınmıyo

   1. Avatar Nurullah dedi ki:

    Öyle bir şart göremedim ben

   2. Avatar Hale dedi ki:

    nasıl olamıyor kardeşim nice şehitler verdik Gülşah Güler gibi ,Cennet Yiğit gibi bu sehitlerimiz birer özel harekat polisidir .

   3. Avatar Mücahit dedi ki:

    Gülşah güler ile cennet yiğit özel hareket polisidir özel kuvvetler farklı özel hareket farklıdır özel kuvvetler genelkurmaybaşkanlığına bağlıdır ve bayan personel almıyorlar

  2. Avatar büyüğünce özel kuvvet olmak istiyen çocuk dedi ki:

   hayır

  3. Avatar Özel kuvvetler olmak isteyen deli kanlı dedi ki:

   Hayır ama subay veya astsubay olabilirsin

  4. Avatar Rabia dedi ki:

   Ben bordo bereli olmak çok istiyom yeminle para için değil ve büyünce teymen olacam

 8. Avatar Özel kuvvetler dedi ki:

  Subay olduktan sonra nasıl sınavına vs. girilir…

  1. Avatar Rıza dedi ki:

   subay olunca ogrenırsın sordugu soruya bak Allahım

 9. Avatar Ulduz dedi ki:

  Ben şu anda 12 yaşındayım özəl kuvvetlerde olmak istiyorum

  1. Avatar Sanane dedi ki:

   Bende 12 yim

   1. Avatar Ahmet dedi ki:

    bende 12 yim

 10. Avatar Arda Ali Küçük dedi ki:

  Ben daha 17 yaşındayım ama kilo boy vb unsurlar ne olmalı?

  1. Avatar may dedi ki:

   Abi yazının burasında’ Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?’ kısmında yazıyor.

 11. Avatar taha dedi ki:

  Elimde Parmağımın Üsüntünde 3 santimlik bir dikiş yarası var sorun olur mu ? lütfen bilen varsa cevaplasın hayatımı şekilendirmem gerek

 12. Avatar Soner dedi ki:

  Bordo bereli olmak için ne mezun
  olmak gerekir veya astsubay olmak için

  1. Avatar Mehmet dedi ki:

   subay olmak için lisans astsubay olmak önlisans mezunu olman gerekir uzman çavuş olmak içinde lise mezunu olman gerekir

 13. Avatar Yiğit dedi ki:

  Sol baldırım ile beliminarasında doğum lekesi var sorum olurmu

  1. Avatar ali dedi ki:

   Sorun olmaz.

 14. Avatar Barbaros dedi ki:

  Şu an orta okuldan askeri lise sınavları için başvuru yapmamız gerekiyor değil mi?

  1. Avatar Cengiz dedi ki:

   askeri liseler kalktı artık sadece msü var

 15. Avatar Yasin dedi ki:

  Uzman erbaslar icin yas siniri kac ?

 16. Avatar Teşekkürler dedi ki:

  Gözüm bozuk lazer ameliyati olsam kabul olur mu

  1. Avatar Yakup dedi ki:

   Merhaba benim sol gözde hafif göz kayması var arada dışa kayıyor görmemde bi sıkıntı yok

  2. Avatar tam dedi ki:

   sorunun cevabını öğrendin mi bende de aaynı sorun var da

 17. Avatar Erdal dedi ki:

  Köprücük kemiğim kırılmıştı herhangi bi sorun olur mu

 18. Avatar Okan dedi ki:

  Abi benim yanağımda azıcık bir çizik var da sorun olurmu acaba

  1. Avatar 3450 dedi ki:

   çizik çok büyük değilse bişey olmaz

 19. Avatar Cemal dedi ki:

  2020 için dış kaynaktan hamgi şartlarda bordo bereli alınır?

 20. Avatar Ülkücü Kız dedi ki:

  aynı zamanda kadın alımı yok şunu bir kabullenin artık..