geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Başvuru Şartları (Güncel)

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Başvuru Şartları (Güncel)
A+
A-

Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesine bordo bereli subay ve astsubay alımları yapılması bekleniyor. Alım ile ilgili MSB Özel Kuvvetler Komutanlığından açıklama yapılmazken alım ilanlarına başvuru yapacak olan adayların bordo bereli olabilmeleri için Türk Silahlı Kuvvetlerinin asker alımı ilanlarını takip etmeleri ve mesleğe giriş yapmaları gerekiyor.

Türkiye’nin en üst seviye askeri birliğinin bordo bereliler olduğunu hepimiz biliriz. Bordo bereli olmak ve görev yapmak birçok Türk gencinin hayalidir. Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş olarak görev yapmak isteyenler için Bordo Bereli alımları ne zaman yapılacak, şartlarını ve nasıl yapıldığını anlattık.

Özel Kuvvetler Alımı Ne Zaman?

TSK bünyesinde olanlar bordo bere yani Özel Kuvvetler Komutanlığına belirli sınavlar çerçevesinde geçiş yaparak bu şekilde bordo bereli olabilirler. Meslek içinden subay – astsubay ve uzman erbaşlar geçiş yaparak Bordo bereli olabilecek ve bu alımlarının yanında uzman çavuşların da başvuruları alınacak.

Özel Kuvvetler Başvuru 2021

Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak görev yapan bordo bereliler, Türkiye’de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bu kapsamda, bordo bereli olabilmek için öncelikle, Subay, Astsubay veya Uzman Erbaş olmak şarttır.

Bordo bereliler, Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında Özel Kuvvetler Komutanlığınca verilebilecek her görevi yerine getirmek üzere hazır olan askerlerdir.  Bu seçkin askerler kıtalar da görevli rütbeli personellerden seçilirler. Seçim esnasında gönüllü olmak esastır. Kuruluşunda Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş timleri mevcuttur. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazırdırlar.

Sözleşmeli Erlik Hakkında Bilgi Edinmek için Tıklayınız

Bordo Berelilerin Görevleri Nelerdir?

Bordo bereli olarak bilinen Özel kuvvetler, gayrı nizami harp, psikolojik harplar yapar ve propaganda ve eylem örgütlerler. İstihbarat toplarlar ve keşif yaparlar. Özel kuvvetlerin tüm dünyada görevi “bel altı vurmak”tır.

Askerliğini komando, jandarma komando, c timi, b timi, a timi vs. şekilde yaptığını ve özel kuvvetlerde olduğunu anlatan kişilerin hikayelerini sık sık dinleriz. Helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirenlerden tutun da neler neler. Unutmayalım ki, bordo bereliler sadece rütbeli personellerden oluşan birliklerdir.

 

bordo-bereliler
Bordo bereli nasıl olunur?

Özel Kuvvetler Komutanlığı 2016 yılının sonunda bir ilki gerçekleştirdi ve ilk kez dışarında Astsubay alımı yapacağını duyurdu. Alım için en son girilen Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS P93 puanlaması ALTMIŞ ve üzerinden olanlar tercih edildi. Dışarıdan Bordo Bereli Astsubay alımı aşağıda belirtilen 3 aşamada yapıldı. Bu alım sonrasında ilerleyen dönemde de, Dışarıdan Özel Kuvvetler Komutanlığına Subay, Uzman Erbaş ve Astsubay alımı yapılacağı değerlendiriliyor.

 • Bordo Bereli Astsubay Seçim Aşaması Faaliyetleri:
  1. Kayıt Kabul,
  2. Ön Sağlık Muayenesi,
  3. Fiziki Yeterlilik Testi,
  4. Kişilik Değerlendirme Testi,
  5. Mülakat.
 • Sınıflandırma yapılması (asil/yedek adayların belirlenmesi).
 • Hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşmaktadır.

Maaşları Ne Kadar?

En düşük olmak kaydıyla uzman erbaşların 3500 TL, astsubayların 4200 TL Subayların ise 5000 TL maaşları olduğu söylenmektedir. Ancak bu personelin maaşları, görev yaptıkları süreye, yurt dışında ve yurt dışında kalma durumlarına, bröve çeşitlerine paraşüt tazminatı vb.) değişiklik göstermekte olup, buna ilaveten ek tazminatları mevcuttur.

Astsubaylık şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 • Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak.
 • 25-27 yaşından büyük olmamak, (okul durumuna göre değişiklik gösterir)
 • Yapılacak sınavda başarılı olmak,
 • Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak ve herhangi bir kamu veya özel kuruluşa karşı hizmet yükümlülüğü ve tazminat borcu olmamak (1111 sayılı Askerlik Kanunu ile 1076 sayılı Yedek Astsubay ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa göre halen askerlik hizmetini yapanların askerlik yükümlülüğüne ilişkin hükümler saklıdır)
 • En az 2 yıl süreli fakülte veya yüksek okul mezunu olmak.
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
 • Yönetmelikte belirtilen Bordo Bereli Kursu görecekler için aranan sağlık şartlarına sahip olmak.
 • Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamak,
 • Terör örgütleri ile kendisinin veya anne, baba, eş,  çocuk kardeşlerinin yakınlığının bulunmaması,

Bordo Bereli Başvuru Formu Doldur 2021

Özel Kuvvetler komutanlığı tarafından bordo bereli alım ilanları Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi web sitesi üzerinden alım yapılacak tarihte açılan linkler üzerinden yapılıyor. 

 • Bu sayfadaki başvuru ekranında tıklayarak bordo bereli ön başvuru formunu doldurarak yapılabilecektir.
 • Ön başvurular internet üzerinden online olarak yapılmaktadır.
 • Müracaatlarda; şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekildeki başvurular kabul edilmemektedir.
 • Bordo bereli başvuru formuna online olarak siteye girip istenen bilgileri; kişisel kimlik bilgileri, iletişim, eğitim, askerlik bilgileri alanlarının doğru olarak doldurulması ile başvuruları kaydet butonuna tıkladıktan sonra adaylara başvuru aday numarası verilecektir.
 • Başvurular bu aday başvuru numarası ile başvuru merkezinde kayda alındığından, başvurunun tamamlanmasının ardından bütün işlemlerde aday numarası kullanılacaktır.
 • Bu başvuru aday numarasını kaybetmemeniz gerekiyor.
 • Ön başvurusu kabul edilen adaylara Kara Harp Okulu Komutanlığında uygulanacak fiziki yeterlilik testi ve mülakat tarihleri açıklandığında istenen koşulları sağlayan ve sınavlardan başarılı olan adaylar Personel Temin başkanlığının tarafından alımları gerçekleştirilecektir.

Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bu şartlar ile birlikte dışarıdan bordo bereli astsubay alımında aşağıda yer almakta olan çizelgelerde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen bordo bereli boy şartları ve kilo şartları şu şekildedir;

Dışarıdan Muvazzaf Astsubay Alım

Dışarıdan Astsubay Alımı astsubay temini faaliyetleri kapsamında; seçim aşamalarında başarılı olan adayların sınıflandırma ve yerleştirme işlemleri Korona Virüs Salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Bordo bereli alımı
Bordo bereli alımı

Bordo bereli olarak görev yapmak, yaş, eğitim durumu, fiziki yeterlilik haricinde, Vatana Gönülden Bağlılığı gerektirir. Çünkü seçilmiş olan bu asker, her türlü hava, iklim ve olumsuz şartta görevini yerine getirirken, kendisine verilen vazifeden başka hiçbir durumun önemi yoktur.

Bordo Bereli Başvuru Kılavuzu

2021 yılında bordo bereli alımları ile ilgili başvuru kılavuzunun da tüm detayların yayınlanması ile alımlar başlayacak. Astsubaylığa başvuracak adayların en az ön lisans mezunu olması ve KPSS’ den ilgili puan türünden en az 60 alma şartı aranıyor.

 • Adaylar Kara Kuvvetleri Komutanlığı sitesinde açılacak başvuru ekranında girerek ön başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilecekler.
 • Bordo bereli olmak için asgari boy standardı 1,64 olurken, Ön Sağlık Muayenesi, Fiziki Yeterlilik Testi, Kişilik Değerlendirme Testi ve mülakatlardan geçtikten sonra alımları gerçekleştirilecektir.
 • Yapılan personel alım sınavlarında başarılı olan adayların sınav sonuç ilanları ve isim listeleri personel temin adresinde yayınlanır.

Eğer amacınız orduda subay olmak ise en kolay başvuru yöntemini deneyebilirsiniz.

Subay olmaya gerek yok, ben Astsubay olmak istiyorum diyorsanız mesleğe bu adımla başlayabilirsiniz.

Askerlik mesleğinizin hayırlı olması temennisi ile konu hakkında sorularınız olursa lütfen çekinmeden YORUMLAR bölümüne yazın, cevaplayalım.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Uğurcan dedi ki:

  Yurt dışında doğdum büyüdüm
  Hem TÜRK hem alman vatandaşıyım okulu bitirip vatanıma milletime hizmet etmek için Türkiyeye gelicem ama hem Türk hem alman vatandaşı olmak buna engel mi

  (5/5)
 2. Avatar Yasin dedi ki:

  Benim Sol ventrikülde trabekülasyon artışı var ( hafif ) Astsubaylığa engel mi ? Yanıtlarsanız sevinirim.

  (5/5)
 3. Avatar Volkan dedi ki:

  İlk girişte bizi bazı kriterler çerćevesinde alıyorlar,peki bu eğitimde yada bittikten sonra bizden istenen fiziksel(yüzme vb.) ve akademik(dil vb.) Performanslar ne düzeyde oluyor detaylı bilgi alabilirmiyim.teşekkürler

 4. Avatar ibrahim dedi ki:

  Merhaba Ağustos celbi ile askere gideceğim fakat bordo bereli olmak istiyorum ve spordan tutunda herhangi bir şeyde bir sıkıntım yok Allah’a şükürler olsun sorum askerliğimi yapmaya başladığımda alımlar açılırsa askerliğim bitmeden müracaat edebilir miyim kazanırsam gidebilir miyim?

 5. Avatar Fatih Yalçın dedi ki:

  Ben liseyi bitirdim geçen yıl bu sene mezuna kaldım msü yü kazanamayacak gibiyim subay veya astsubaylık hedefim var kpss dışında bunu nasıl gerçekleştirebilirim yani askerde kalsam sözleşmeli falan istediğim tek şey süreli değil süresiz olarak subay olmak

 6. Avatar Rasim dedi ki:

  Göz çizdirsek olur mu?

  1. Avatar GENERAL dedi ki:

   maalesef

 7. Avatar yakup ğümbür dedi ki:

  ben yakup ğümbür yaşım 28 mem leketim Kahramanmaraş merkez askerlik bitti acemi birliyim İzmir yeni Foça ustalık birliyim binğöl adaklı idi jandarma komando olarak bitir dim askerliyi uzman çavuş olmak istiyodum nasip olmadı tek hayalim jandarma komando uzman çavuş olmaktı almadılar lise mezunu deyilim diye ortaokul mezunuyum çok sevdim ben askerliyi ben şan sımı bi de bordo bereli te baş vurum dedim beni de alır lar diye tek iki hayalım var ikisi de ya bordo bereli olmak ya da uzman çavuş olmaktı hep hayal kuruyoruz hiç biri de olmadı dedim ya hep hayaller dünyasın da yaşıyoruz olmayo bu da olmiçak bili yorum ben yine de şansımı denim dedim arkadaş larım assubey oldu biri uzman çavuş oldu biri polis oldu tey zemin zemin oğlu var biri sokak bekçisi biride bordo bereli emekli astsubay uzman çavuş olmaktı hep hayalım hiç olmadı ama dedimya hep hayal unut madan bi teyzem daha var abisi de kurmay albay mış dayım oluyomuş ben deyeni öğrendim ben yakup ğümbür arz ederim komutanım Kahramanmaraş lıyı…(?)

 8. Avatar Börü dedi ki:

  Arkadaşlar bordo bereli olamak için öncelikle askerlik hizmetini tamamlamış olmanız, daha sonra eğitim düzeyinin, fiziki durumunuz ve yaşınız olmak üzere birden fazla kriter bulunmaktadır, ayrıca özel kuvvetler olabilmek için en az uzman çavuş rütbesi deki personel kadrosuna dahil olmanız en az 1 yabancı dil bilmeniz ve en zorlu şartlarda bile pes etmeyi aklınızdan geçirmeyecek kadar bu işe gönül vermiş insanlar olmanız gerekir umarım anlatabilmişimdir İyi akşamlar dilerim

 9. Avatar onur dedi ki:

  4 yıl üniversitemi bitirdikten sonra askerlik görevimi yapıp sonra ülke sınırlarım için herhangi bir yerde savaşmak istiyorum bunlar nasıl gerçekleşir ? ,kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için.

 10. Avatar çiğdem dedi ki:

  1,58 boy ile alım olmaz mı. herşey uygun tek sorun boy

  1. Avatar Akça dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla yok.

  2. Avatar Umay dedi ki:

   Kadınlar bordo bereli olmuyor ama teğmen vs olabilirsin

  3. Avatar Umay dedi ki:

   Kadınlar bordo bereli olmuyor ama teğmen vs olabilirsin 2 cm uzarsan olursun inşallah egzersiz yap belki uzar 160 cm çünkü askerlikte kadınlar için boy sınırı

 11. Avatar Umut dedi ki:

  Lise mezunu astsubay olamazsın

  1. Avatar Ali dedi ki:

   Bordo bereli olmak için nelere dikkat etmeliyim lise sondayım şu an

1 4 5 6