Bordo Bereli Nasıl Olunur? 2022 Başvuru Şartları (Özel Kuvvetler)

Türk vatandaşı olan herkesin aranan şartları taşımaları durumunda başvuru yapabileceği bu meslekte, eğitim süreci, aranan şartlar, bordo bereli kadın, Eğitim yılı, ne kadar maaş aldıkları hakkında tüm merak edilenleri Bordo Bereli Nasıl Olunur? içeriğimizde detaylandırdık.

Bordo Bereli Nasıl Olunur? 2022 Başvuru Şartları (Özel Kuvvetler)
8 Ocak 2022 08:28

İçeriğimizde Özel Kuvvetler Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşan Bordo Bereli olmak isteyen adaylar için bordo bereli alımları ne zaman yapılacak, şartlarını ve nasıl yapıldığını bordo bereli nasıl olunur sorularının detaylarını açıkladık.

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Bordo bereli olmak için öncelikler komanda kursu görmüş bir askerin 6 ay ekstra komando ihtisas kursu da görmesi gerekmektedir. Komando ihtisas kursu yanında istekliler 3 yıl eğitim süresine yakın balık adam, paraşüt, bomba imha keskin nişancılık, hayatı idame ve çeşitli kuşlardan geçirilerek belirli şartlara karşı fiziksel olarak hazır olmaları sağlanır. Özel Kuvvetler Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşan rütbeli ve seçkin birlikler olan Bordo Bereli Kadrosunda erkek ve kadın bordo bereli olmak için iki yol bulunmaktadır. Bordo bereli olmanın iki yolu şu şekildedir:

 • Bordo Bereli olmanın Birinci Yolu: Subay, Astsubay ya da Uzman erbaş olanlar TSK bünyesinde personel geçişi yaparak bordo bereli olmaktır.
 • Bordo Bereli Olmanın İkinci Yolu ise: Komanda kursu görmüş bir askerin 6 ay ekstra komando ihtisas kursu alarak bordo bereli olmaktır.

Eğer başvuru sonucu olumlu bir şekilde değerlendirilirse halk efsanesi haline gelen 3 aylık bordo bereli eğitimi başlar. Bordo bereli olanlar ise 3 ay boyunca balık adam, paraşüt, bomba imha keskin nişancılık, hayatı idame ve çeşitli kurslardan geçirilerek belirli şartlara karşı fiziksel olarak hazır olmaları sağlanır.

Daha önceden subay, astsubay veya uzman erbaş olarak TSK’da görev almayan direkt olarak bordo bereli olmak isteyenler için bazı şartlar bulunmaktadır.

Bordo Bereli Olmanın Şartları Nelerdir?

2022 yılında bordo bereli olma şartları şu şekildedir:

 • Bordo bereli olmanın ilk şartı subay, astsubay veya uzman erbaş olmaktır. Bu görevlerden birinde çalıştıktan sonrasında bordo bereli olmak için müracaatta bulunmak gerekiyor.
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
 • Bordo bereli şartlarından en önemlisi adayın fakülte veya yüksek okul mezunu olması gerekliliğidir.
 • Bordo bereli olmak için KPSS Lisans sınavından da en az 50 puan almış olmak ve en az 4 yıl fakülte veya yüksekokul mezunu olmak gerekmektedir.
 • TSK bünyesinde geçmiş dönemlerde subay, astsubay, uzman jandarma, askeri öğrenci gibi birimlerde aynı zamanda da sivil memur ya da işçi statüsü ile görev almamış olmaları gerekmektedir.
 • Bordo bereli yaş sınırı nüfus kayıtlarına bakılarak lisans mezunu adayların 27 yaşından büyük olmamaları gerekmektedir. Erbaş olarak askerlik yapmış olanlar ve aynı zamanda kısa dönem askerlik yapmış olanlar başvuruda bulunamazlar.
 • Lisansüstü bir eğitim tamamlamış olan adayların ise 32 yaştan büyük olmamaları gerekmektedir.
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
 • Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak.
 • Yönetmelikte belirtilen Bordo Bereli Kursu görecekler için aranan sağlık şartlarına sahip olmak.
 • Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamak,
 • Terör örgütleri ile kendisinin veya anne, baba, eş, çocuk kardeşlerinin yakınlığının bulunmaması gerekmektedir
 • Bu şartları yerine getirerek bordo bereli olabilirsiniz.

Bordo bereli olmak için yukarıda belirttiğimiz gerekli şartları sağlayan vatandaşlar eğer TSK personeli ise TSK’nın sitesinde gerekli başvuru birimlerinden bordo bereli olmak istiyorum şeklinde isteğini beyan etmesi gerekmektedir.

Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Bordo bereli olmak isteyen askerlerde boy sınırı şartları ve kilo şartlarını sağlamaları istenmektedir.

Bordo bereli fiziki şartları şu şekildedir:

 • Boy alt sınırı 1.64 m üst sınır 2.10 m,
 • Kilo alt sınır 51 kg üst sınır 72 kg,
 • Bordo berelilerde 2.10 m boyuna sahip olan bir kişi için kilo alt sınırı 85 kg üst sınırı ise 115 kg olarak belirlenir.

Bu şartlar ile birlikte dışarıdan bordo bereli astsubay alımında aşağıda yer almakta olan çizelgelerde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir.

Bordo Bereli Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bordo Bereli Başvuruları Özel Kuvvetler komutanlığı tarafından asker alım ilanları Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi web sitesi üzerinden alım yapılacak tarihte açılan linkler üzerinden yapılıyor. 

 • Bu sayfadaki başvuru ekranında tıklayarak Bordo Bereli ön başvuru formunu doldurarak yapılabilecektir.
 • Ön başvurular internet üzerinden online olarak yapılmaktadır.
 • Şahsen, posta, dilekçe veya diğer şekildeki başvurular kabul edilmiyor.
 • Bordo bereli başvuru formuna online olarak siteye girip istenen bilgileri: Kişisel kimlik bilgileri, iletişim, aldığı eğitim, askerlik bilgileri alanlarının doğru olarak doldurulması ile başvuruları kaydet butonuna tıkladıktan sonra adaylara başvuru aday numarası verilecektir.
 • Başvurular bu aday başvuru numarası ile başvuru merkezinde kayda alındığından, başvurunun tamamlanmasının ardından bütün işlemlerde aday numarası kullanılacaktır.
 • Bu başvuru aday numarasını kaybetmemeniz gerekiyor.
 • Ön başvurusu kabul edilen adaylara Kara Harp Okulu Komutanlığında uygulanacak fiziki yeterlilik testi ve mülakat tarihleri açıklandığında istenen koşulları sağlayan ve sınavlardan başarılı olan adaylar Personel Temin başkanlığının tarafından alımları gerçekleştirilecektir.

Özel Kuvvetler Alımı Ne Zaman Yapılır?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde olanlar bordo bereli yani Özel Kuvvetler Komutanlığına belirli sınavlar çerçevesinde geçiş yaparak bu şekilde bordo bereli olabilirler. Meslek içinden Subay-Astsubay ve uzman erbaşlar geçiş yaparak Bordo bereli olabilecek ve bu alımlarının yanında uzman çavuşların da başvuruları alınacak.

Alım ile ilgili MSB Özel Kuvvetler Komutanlığından açıklama yapılmazken alım ilanlarına başvuru yapacak olan adayların bordo bereli olabilmeleri için Türk Silahlı Kuvvetlerinin asker alımı ilanlarını takip etmeleri ve mesleğe giriş yapmaları gerekiyor.

Özel Kuvvetler Başvuru Süreci 2022

Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak görev yapan bordo bereliler, Türkiye’de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bu kapsamda, meslekte bordo bereli olabilmek için öncelikle, Subay, Astsubay veya Uzman Erbaş olmak şarttır.

Bordo bereliler, Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında Özel Kuvvetler Komutanlığınca verilebilecek her görevi yerine getirmek üzere hazır olan askerlerdir.  Bu seçkin askerler kıtalar da görevli rütbeli personellerden seçilirler. Seçim esnasında gönüllü olmak esastır. Kuruluşunda Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş timleri mevcuttur. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazırdırlar.

Özel Kuvvetler Başvuru Kılavuzu

Özel kuvvetler bordo bereli kılavuzu 2022 yılında bordo bereli alımları ile ilgili başvuru kılavuzunun da tüm detayların yayınlanması ile alımlar başlayacak. Astsubaylığa başvuracak adayların en az ön lisans mezunu olması ve KPSS’ den ilgili puan türünden en az 60 alma şartı aranıyor.

 • Adaylar Kara Kuvvetleri Komutanlığı sitesinde açılacak başvuru ekranında girerek ön başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilecekler.
 • Bordo bereli olmak için asgari boy standardı 1,64 olurken, Ön Sağlık Muayenesi, Fiziki Yeterlilik Testi, Kişilik Değerlendirme Testi ve mülakatlardan geçtikten sonra alımları gerçekleştirilecektir.
 • Yapılan personel alım sınavlarında başarılı olan adayların sınav sonuç ilanları ve isim listeleri personel temin adresinde yayınlanır.

Bordo Bereli Eğitimi Kaç Yıldır?

Bordo bereli eğitimi yaklaşık olarak 3 yıldır. Eğitim süreci ortalama olarak 3 – 3,5 yıl sürmektedir. İlk olarak komanda eğitimi almış olan askerlerin 6 ay ekstra komando ihtisas kursu da görmesi gerekmektedir. Ortalama olarak 3,5 yıl eğitim alacakları bu süreçte paraşüt, balık adam, nişancılık, bomba imha, hayatı idame ve çeşitli kurslardan eğitim alarak belirli şartlara karşı fiziksel olarak hazırlanmaları sağlanmaktadır. İnsanüstü eğitimlerden geçerler. Bunun yanında psikolojik eğitimleri de vardır. Güven atışı eğitimi alan dünya çapında tek birliktir. Bu alanlar gibi, bir çok alanda 47 adet ders görmektedirler.

Kadın Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Kadın bordo bereliler erkekler ile aynı eğitim ve şartlara tabi tutulur. Bordo berelilerde aranan şartlara uygun olan kadınlar, eğitim sürecine girmeleri ile birlikte bu eğitimlerde başarılı olurlarsa eğer meslekte görev alabilirler. Görev ve eğitimlerin tamamlanması ardından göreve hazır sayılırlar. Türkiye’de de ilk kadın komandolar eğitimlerini almış ve bu mesleğe adım atmışlardır.

Kadın Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Kadın Bordo bereli olmak için aranan şartların başında fiziki şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Kadın bordo bereli olmak için aranan Boy için alt sınırı 1.64 cm, üst boy sınır 2.10 cm’dir.
 • Kilo şartı en az 51 en fazla 72 kg olabilir,
 • 2.10 cm boy sınırı aşan kadın adaylar için kilo alt sınır 85 kg üst sınır için 115 kg olarak belirlenmiştir.

En az yüksekokul ve lisans programlarından mezun olan kadınların bordo bereli olma şansı bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan kadınlar başvuru yapabilirler. Seçim aşamaları ve merak edilen diğer sorular için bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Bordo Bereli Maaşı Ne Kadardır?

2022 yılında Bordo bereli maaşları 10.000 TL ve üzerinde olduğu bilinmektedir. TSK’da görevli en düşük uzman erbaşların maaşları 4.500 TL, Astsubayların 5.500 TL, Subayların ise 7.000 TL maaşları olduğu söylenmektedir. Ancak personellerin maaşları görev yaptıkları süreye, yurt dışında ve yurt dışında kalma durumlarına, bröve (uzmanlık seviyesi için verilen mükafat) çeşitlerine paraşüt tazminatı vb.) değişiklik göstermekte olup, buna ilaveten doğu görevleri, hudut, sınır bölgeleri ek tazminatları mevcuttur.

Türk Silahlı kuvvetlerine hizmet eden askerler dışında sivil memurlar da bulunmaktadır. Sizler de KPSS’ den yeterli puanı alarak TSK’da memur olabilirsiniz. Sivil memur nedir ve nasıl olunur? tüm detayları ve şartları inceleyebilirsiniz.

Bordo Berelilerin Aldığı Eğitimler Nelerden Oluşur? 2022

Güven atışından, cehennem haftasına kadar oldukça zorlu ve güç eğitimlerden geçmektedirler. Görülebilecek tüm kötü durumlara, operasyonlara karşı her daim hazır olmak için eğitilirler. Zorlu eğitim şartları içinde bordo berelilerin içine girmedikleri zorlu durum kalmıyor diyebiliriz. Sonuçta bir bordo berelinin hiçte kolay yetişmediğini hepimiz biliyoruz.

Bordo bereli eğitimleri şu şekildedir:

 • Sıhhiye eğitimi
 • Bomba İmha eğitimi
 • Güven atışı eğitimi
 • Gayrinizami ve Özel Harp Türleri eğitimi
 • Özel Operasyonlar eğitimi
 • Hedef tarifi eğitimi
 • Ateş tanzimi eğitimi
 • Hasar Tespiti eğitimi
 • İlk ve Acil yardım eğitimi
 • Cerrahi Teknisyen eğitimi
 • Özel Keşif ve Sızma eğitimi
 • Su üstü ve Su altı Harekatı eğitimi
 • Psikolojik Harekat eğitimi
 • Halka yardım, Halkla ilişkiler eğitimi
 • Statik Paraşüt ve HALO/HAHO (Gece ve Gündüz atlayışı)eğitimi
 • Meskun Mahallerde Teröristle Mücadele (CQB/CQC Harekâtı) eğitimi
 • Hayati İdame ve İşkence Sorguya Dayanma eğitimi
 • Pusu, Baskın, Sabotaj eğitimi
 • Kaçma-Kurtulma eğitimi
 • Yakın Dövüş, VIP Koruma ve Taktik atış eğitimi
 • Uzman Nişancılık eğitimi
 • İstihbarat ve Yabancı dil eğitimi
 • Derin kar, şiddetli soğuklarda ve çöl sıcağında harekât eğitimi
 • Savaş Beden Eğitimi
 • Tahrip teknikleri eğitimi
 • Mayın ve Bubi tuzakları eğitimi olarak birçok eğitim yerinde ve pratik olarak verilerek zorlu koşullara alışmaları sağlanır.

Fiziki eğitimlerin bittiği yerde psikolojik eğitimler tamamlanır.

Bordo Bereli Sınav Parkuru Nelerden Oluşur?

Özel Kuvvetler Komutanlığı (Harp Dairesi) Bordo Bereliler: TSK’da çalışan subay, astsubay veya uzman erbaşlardan oluşmaktadır. Özel olarak eğitime tutulan, üst düzey arazi, iklim şartlarında tüm tehditlerin engellenmesi amacıyla yetiştirilen askerlerden oluşur. Bu personellerin sınavları oldukça zor ve fiziki güçlerini değerlendirmek için yapılır. Aynı zamanda bordo bereli parkuru olarak bilinen bu sınav alanında çeşitli vücut sınavları, fiziki güçlerinin tespiti yapılır.

Bordo bereli parkurunda yapılacak eğitimler şunlardır:

 • Bu kapsamda şınav 2 dakika boyunca yapılması istenir. Bu sürede toplamda ortalama 40 şınav çekilmelidir.
 • Barfiks (Her barfiks 10 puan)
 • Mekik çekme de 2 dakika süre verilir aralıksız mekik çektirilir. 50 tekrar yapanlar tam puanını alır.
 • Belirlenen mesafelerde koşular için 2.400 metrelik koşu parkurunda size verilen süre içinde tamamlamanız beklenir. Bu zaman dilimi içerisinde gerçekleştirirseniz tam puan alırsınız.

Yapılan fiziki yeterlilik sınavında tüm alanlardaki notlar toplamı ve 60 puan alanlar başarılı olarak sayılır. Bu puanın altında olanlar maalesef bordo bereli olarak vatana hizmet hakkını kazanamazlar.

Eğer amacınız orduda TSK bünyesinde sözleşmeli er ve erbaş olmaksa, sözleşmeli er nasıl olunur inceleyebilirsiniz.

Bordo Bereliler Kimlerdir?

Bordo bereliler sadece rütbeli personellerden oluşan birliklerdir.
Özel Kuvvetler Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşan üst düzey eğitime tabi tutularak yetiştirilmiş seçkin askerlerden oluşan rütbeli birliktir.

Bordo Bereli Rütbeleri Nelerdir?

Rütbe olarak TSK hizmet veren askeri kadrolarda bulunan uzman erbaş, subay, astsubaylardan oluşmaktadır.

Bordo Berelilerin Görevleri Nelerdir?

Askerliğini komando, jandarma komando, c timi, b timi, a timi vs. şekilde yaptığını ve özel kuvvetlerde olduğunu anlatan kişilerin hikayelerini sık sık dinleriz. Sadece rütbeli personellerden oluşan birlikler olan Bordo bereli olarak bilinen Özel kuvvetler, gayrı nizami harp, psikolojik harplar yapar ve propaganda ve eylem örgütlerler. İstihbarat toplarlar ve keşif yaparlar. Özel kuvvetlerin tüm dünyada görevi “bel altı vurmak”tır.

Bordo Bereli Astsubay Seçim Aşaması Faaliyetleri nelerden oluşur?

Kayıt Kabul,
Ön Sağlık Muayenesi,
Fiziki Yeterlilik Testi,
Kişilik Değerlendirme Testi,
Mülakat.
Sınıflandırma yapılması (asil/yedek adayların belirlenmesi).
Hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşmaktadır.

Bordo Berelilerde Gerekli Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bordo Berelilerde Gerekli Fiziki şartlar: Boy için alt sınır 1.64, üst sınır ise 2.10 m’dir.
Kilo için alt sınır 51, üst sınır ise 72 kg’dur. 2.10 sınırında boyu olan kişiler için kilo alt sınırı 85, üst sınırı ise 115 kg olarak belirlenir.

Bordo Bereli Özellikleri Nelerdir?

Askerlerin almış oldukları eğitimlerden dolayı diğer askerlere göre özel eğitilmiş ve üst düzey eğitimlere tabi tutulduklarından dolayı ileri seviye saldırı ve savunma odaklı özel birimdir. Bordo berelilere eğitim verilirken en zor şartlarda hayatta kalabilmelerini hedefleyerek göğüs göğse muharebe yeteneklerine sahip olmaları istenerek mutlaka emre itaat etmeleri gerekmektedir.

Bordo Bereli Yaş Sınırı Kaçtır?

Nüfus kayıtlarına bakılarak lisans mezunu adayların 27 yaşından büyük olmamaları gerekmektedir. Erbaş olarak askerlik yapmış olanlar ve aynı zamanda kısa dönem askerlik yapmış olanlar başvuruda bulunamazlar. Lisansüstü bir eğitim tamamlamış olan adayların ise 32 yaştan büyük olmamaları gerekmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of Kadir Kadir dedi ki:

  Abi ben 2006 doğumlu olarak vatana ve millete hizmet etmeye hazırım

 2. Avatar of Ali Ali dedi ki:

  Abi benim böyle kilo tamda okul yok ama silahtan iyi anlarım çok isterim olmayı ama imkanlar izin vermedi okul okumama 18 yasindayim

 3. Avatar of Abdullah Doğan Abdullah Doğan dedi ki:

  Abdullah Doğan

 4. Avatar of Ramazan Ramazan dedi ki:

  GARDASLAR PROJE İMAM HATİP LİSESİ OKUYORUM 23 MAYIS 2006 DOĞUMLUYUM Yİ BİR PUAN ÇEKERSEM MSÜYE GİREBİLİRMİYİM lütfen cevaplayın

 5. Avatar of Salih Salih dedi ki:

  MSÜ okursak nasıl oluyor nasıl fark ediyor

 6. Avatar of Pelin Pelin dedi ki:

  Kadınlar bordo bereli oluyorlarmi

  1. Avatar of Alparslan Alparslan dedi ki:

   Evet şartlar uyarsa olabiliyor

 7. Avatar of ibrahim ibrahim dedi ki:

  abi hangi sağlık muayenesinden geçiyoruz

 8. Avatar of Hayalet Hayalet dedi ki:

  Düz Lise Okuyanlar Bordo Bereli Olabilirmi Mesela Örnek Anadolu İmam Hatip Lisesi Vs Mevzunu Olsak Bordo Bereli Olabilirmiz Ve Askeri Okullardan Ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden İlişiği Kesilmemiş Olmak Şart Ben Sakarya Adapazarında Oturuyorum Bizim Burda Askeri Lise Yok Diye Biliyorum

 9. Avatar of Muslim Muslim dedi ki:

  selamünaleyküm ben özbekistanlıyım şu anda izmette lisede okuyorum 3 senedir Türkiyedeyim liseden sonra subaylığa başvurabilirmiyim yoksa ünversite okumak şartmıdır

 10. Avatar of Uğurcan Uğurcan dedi ki:

  Yurt dışında doğdum büyüdüm
  Hem TÜRK hem alman vatandaşıyım okulu bitirip vatanıma milletime hizmet etmek için Türkiyeye gelicem ama hem Türk hem alman vatandaşı olmak buna engel mi

 11. Avatar of Yasin Yasin dedi ki:

  Benim Sol ventrikülde trabekülasyon artışı var ( hafif ) Astsubaylığa engel mi ? Yanıtlarsanız sevinirim.

 12. Avatar of Volkan Volkan dedi ki:

  İlk girişte bizi bazı kriterler çerćevesinde alıyorlar,peki bu eğitimde yada bittikten sonra bizden istenen fiziksel(yüzme vb.) ve akademik(dil vb.) Performanslar ne düzeyde oluyor detaylı bilgi alabilirmiyim.teşekkürler

 13. Avatar of ibrahim ibrahim dedi ki:

  Merhaba Ağustos celbi ile askere gideceğim fakat bordo bereli olmak istiyorum ve spordan tutunda herhangi bir şeyde bir sıkıntım yok Allah’a şükürler olsun sorum askerliğimi yapmaya başladığımda alımlar açılırsa askerliğim bitmeden müracaat edebilir miyim kazanırsam gidebilir miyim?

 14. Avatar of Fatih Yalçın Fatih Yalçın dedi ki:

  Ben liseyi bitirdim geçen yıl bu sene mezuna kaldım msü yü kazanamayacak gibiyim subay veya astsubaylık hedefim var kpss dışında bunu nasıl gerçekleştirebilirim yani askerde kalsam sözleşmeli falan istediğim tek şey süreli değil süresiz olarak subay olmak

 15. Avatar of Rasim Rasim dedi ki:

  Göz çizdirsek olur mu?

  1. Avatar of GENERAL GENERAL dedi ki:

   maalesef

 16. Avatar of Adnan Adnan dedi ki:

  Kadınlarda bordo bereli alımı yok.

 17. Avatar of yakup ğümbür yakup ğümbür dedi ki:

  ben yakup ğümbür yaşım 28 mem leketim Kahramanmaraş merkez askerlik bitti acemi birliyim İzmir yeni Foça ustalık birliyim binğöl adaklı idi jandarma komando olarak bitir dim askerliyi uzman çavuş olmak istiyodum nasip olmadı tek hayalim jandarma komando uzman çavuş olmaktı almadılar lise mezunu deyilim diye ortaokul mezunuyum çok sevdim ben askerliyi ben şan sımı bi de bordo bereli te baş vurum dedim beni de alır lar diye tek iki hayalım var ikisi de ya bordo bereli olmak ya da uzman çavuş olmaktı hep hayal kuruyoruz hiç biri de olmadı dedim ya hep hayaller dünyasın da yaşıyoruz olmayo bu da olmiçak bili yorum ben yine de şansımı denim dedim arkadaş larım assubey oldu biri uzman çavuş oldu biri polis oldu tey zemin zemin oğlu var biri sokak bekçisi biride bordo bereli emekli astsubay uzman çavuş olmaktı hep hayalım hiç olmadı ama dedimya hep hayal unut madan bi teyzem daha var abisi de kurmay albay mış dayım oluyomuş ben deyeni öğrendim ben yakup ğümbür arz ederim komutanım Kahramanmaraş lıyı…(?)

 18. Avatar of Umay Umay dedi ki:

  Organ eksikliği engel diye biliyorum fakat sen yinede sağlık şartlarına bakabilirsin belkide engel değildir

 19. Avatar of Umay Umay dedi ki:

  Kadınlar bordo bereli olmuyor ama teğmen vs olabilirsin 2 cm uzarsan olursun inşallah egzersiz yap belki uzar 160 cm çünkü askerlikte kadınlar için boy sınırı

 20. Avatar of Umay Umay dedi ki:

  Kadınlar bordo bereli olmuyor ama teğmen vs olabilirsin

 21. Avatar of Börü Börü dedi ki:

  Arkadaşlar bordo bereli olamak için öncelikle askerlik hizmetini tamamlamış olmanız, daha sonra eğitim düzeyinin, fiziki durumunuz ve yaşınız olmak üzere birden fazla kriter bulunmaktadır, ayrıca özel kuvvetler olabilmek için en az uzman çavuş rütbesi deki personel kadrosuna dahil olmanız en az 1 yabancı dil bilmeniz ve en zorlu şartlarda bile pes etmeyi aklınızdan geçirmeyecek kadar bu işe gönül vermiş insanlar olmanız gerekir umarım anlatabilmişimdir İyi akşamlar dilerim