Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?


Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Türkiye’nin en üst seviye askeri birliğinin bordo bereliler olduğunu hepimiz biliriz. Bordo bereli olmak, bordo bereli olarak görev yapmak birçok Türk gencinin hayalidir. Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş olarak görev yapmak isteyenler için Bordo Bereli alımının nasıl yapıldığını anlattık.

Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak görev yapan bordo bereliler, Türkiye’de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bu kapsamda, bordo bereli olabilmek için öncelikle, Subay, Astsubay veya Uzman Erbaş olmak şarttır.

bordo-bereliler

Nerede Görev Yaparlar?

Bordo bereliler, Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında Özel Kuvvetler Komutanlığınca verilebilecek her görevi yerine getirmek üzere hazır olan askerlerdir.  Bu seçkin askerler kıtalar da görevli rütbeli personellerden seçilirler. Seçim esnasında gönüllü olmak esastır. Kuruluşunda Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş timleri mevcuttur. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazırdırlar.

Askerliğini komando, jandarma komando, c timi, b timi, a timi vs. şekilde yaptığını ve özel kuvvetlerde olduğunu anlatan kişilerin hikayelerini sık sık dinleriz. Helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirenlerden tutun da neler neler. Unutmayalım ki, bordo bereliler sadece rütbeli personellerden oluşan birliklerdir.

Özel Kuvvetler Komutanlığı 2016 yılının sonunda bir ilki gerçekleştirdi ve ilk kez dışarında Astsubay alımı yapacağını duyurdu. Alım için en son girilen Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS P93 puanlaması ALTMIŞ ve üzerinden olanlar tercih edildi. Dışarıdan Bordo Bereli Astsubay alımı aşağıda belirtilen 3 aşamada yapıldı. Bu alım sonrasında ilerleyen dönemde de, Dışarıdan Özel Kuvvetler Komutanlığına Subay, Uzman Erbaş ve Astsubay alımı yapılacağı değerlendiriliyor.

 1. Bordo Bereli Astsubay Seçim Aşaması Faaliyetleri:
  1. Kayıt Kabul,
  2. Ön Sağlık Muayenesi,
  3. Fiziki Yeterlilik Testi,
  4. Kişilik Değerlendirme Testi,
  5. Mülakat.
 2. Sınıflandırma yapılması (asil/yedek adayların belirlenmesi).
 3. Hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşmaktadır.

Maaşları Ne Kadar?

En düşük olmak kaydıyla uzman erbaşların 3500 TL, astsubayların 4200 TL Subayların ise 5000 TL maaşları olduğu söylenmektedir. Ancak bu personelin maaşları, görev yaptıkları süreye, yurt dışında ve yurt dışında kalma durumlarına, bröve çeşitlerine paraşüt tazminatı vb.) değişiklik göstermekte olup, buna ilaveten ek tazminatları mevcuttur.Astsubaylık şartları

 1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 2. Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak.
 3. 25-27 yaşından büyük olmamak, (okul durumuna göre değişiklik gösterir)
 4. Yapılacak sınavda başarılı olmak,
 5. Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak ve herhangi bir kamu veya özel kuruluşa karşı hizmet yükümlülüğü ve tazminat borcu olmamak (1111 sayılı Askerlik Kanunu ile 1076 sayılı Yedek Astsubay ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa göre halen askerlik hizmetini yapanların askerlik yükümlülüğüne ilişkin hükümler saklıdır)
 6. En az 2 yıl süreli fakülte veya yüksek okul mezunu olmak.
 7. Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
 8. Yönetmelikte belirtilen Bordo Bereli Kursu görecekler için aranan sağlık şartlarına sahip olmak.
 9. Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamak,
 10. Terör örgütleri ile kendisinin veya anne, baba, eş,  çocuk kardeşlerinin yakınlığının bulunmaması,

Bu şartlar ile birlikte dışarıdan bordo bereli astsubay alımında aşağıda yer almakta olan çizelgelerde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir.

Bordo bereli olarak görev yapmak, yaş, eğitim durumu, fiziki yeterlilik haricinde, Vatana Gönülden Bağlılığı gerektirir. Çünkü seçilmiş olan bu asker, her türlü hava, iklim ve olumsuz şartta görevini yerine getirirken, kendisine verilen vazifeden başka hiçbir durumun önemi yoktur.

Eğer amacınız orduda subay olmak ise en kolay başvuru yöntemini deneyebilirsiniz.

Subay olmaya gerek yok, ben Astsubay olmak istiyorum diyorsanız mesleğe bu adımla başlayabilirsiniz.

Askerlik mesleğinizin hayırlı olması temennisi ile konu hakkında sorularınız olursa lütfen çekinmeden YORUMLAR bölümüne yazın, cevaplayalım.Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Konusuna 60 Yorum Yapıldı
 1. Harun saat dedi ki:

  İyi günler bende bordo bereli olmak istiyorum henuz 15 yasindayim ve lise okuyorum liseyi bitirdik ten sonra bordo bereli olmak icin ne yapmalıyım ve nerelere başvurabilir im bana yardimci olurmusunuz

 2. Hafize dedi ki:

  Bayanlarda olabilir mi

 3. Gökhan dedi ki:

  s.a ben gökhan 22 yaşındayım orta okul mezunuyum askerliğimi yaptım uzman subay astsubay olmadan bordo bereli oluna biliniyormu acaba cevabını burdan yazarsanız sevinirim .

  1. Furkan dedi ki:

   İmkansız

 4. Ege dedi ki:

  17 yaşındayım son sınıf öğrencisiyim Vücudumda birtakım yara izleri ve tetik parmağımda 1 yıl önce yaşadığım bir kırılmadan dolayı tam kapatamamak gibi bir sorunum var ve yüksek derecede gözlük kullanıyorum sizce çeşitli ameliyatlarla özel kuvvetlere giriş yapabilir miyim

 5. Ümmühan dedi ki:

  Bordo bereli olmak için kara harp okulunu bitirmek gerekiyor mu

 6. Ali dedi ki:

  Abi bu sorumun cevaplanmasını istiyorum benim bacağım yarıldı ve 5 tane dikiş var bu olay olalı 1 yıl oldu ben bordo berli olucam Allah izin verirse bordo bereli olmama o yarık engel olurmu ? LÜTFEN CEVAPLARMİSINIZ

  1. Melisa dedi ki:

   Maalesef olmuyor

 7. Said dedi ki:

  Öncelikle iyi bayramlar..
  Ben çocuk esirgeme kurumundan çıktım 18 yaşında 20 yaşında askere gittim, ancak orda çok üstüme geldikleri için rdm oldum.
  Şuan devlet memuruyum milli eğitim müdürlüğünde. Kız kardeşim de memur, kurumlar arası geçiş yapabileceğimi söylüyor. Öğrenim durumum lise terk. Uzm. Bordo bereli olmak istiyorum, şuan yaşım 23 bilgilendirirseniz sevinirim.

 8. Eray dedi ki:

  Benim en büyük hayalim bordo bereliler asker olmak henüz lise okuyorum hangi üniversite ye gitmem gerek

 9. Mesut dedi ki:

  Ben 13 yaşındayım benim abim asker mavi bereli bende büyüyünce allah kızmet ederse bordo bereli olmak istiyorum bu benim küçüklükten beri hayalim ve bordo bereli olmak için önce yüksek okul mezunu olmak lazım yani bu ünüversitede mülakatını ve sınavını tamamlaması lazım o üneversite MSÜ bu yani bu nun sınavına girip bu ünüversitede okuyucan eğer başarıyla tamamlarsan bordo bereli ola bilirsin ben Dünyanın En kutsal mesleği olan ASKERLİk ve bende Bunu yapacam Allah kızmet ederse Bu hayalemi canımı versemde yapacam ve BORDO BERELİ olacam

 10. Ömer dedi ki:

  14 yasındayım ve lise 1e gececegim BORDO BERELİ olmak istiyorum bu yaşta neler yapmam gerekir

 11. Kerem dedi ki:

  Ben 13 yaşındayım en büyük hayalim Türk Silahlı kuvvetlerinde keskin nişancı olmak ne yapmam lazım…

 12. Hülya dedi ki:

  Lise önemli mi

 13. Mert dedi ki:

  Lise bittiken hemen sonra başvurabilyoz mu

  1. abdulkadir dedi ki:

   genc askeri lise var ama davasından kapatıla
   r

 14. Yağmur dedi ki:

  Merhaba ben bordo bereli olmak istiyorum vatan için bizim için şavaşmka istiyorum ben 15 yaşındayım hedefim bordo bereli olmaktır ama boy konusunda sıkıntım var ben liseyi bitirdikten sorma nereye başvuru yapabilirim nasıl olabilirim??

  Şanlı bayrağın gölgesi nereye düşerse düşsün orası Vatandır

 15. zülfiye dedi ki:

  ben 14 yaşındayım en büyük hayalim özel kuvvetler olmak şimdiden ne yapmalıyım?

 16. Muhammet dedi ki:

  Yağmur SADECE YAPACAĞIN:HAYALİNE ODAKLAN. HİÇBİR ŞEY İMKANSIZ DEĞİLDİR AMA KENDİNE GÜVENİRSEN!

 17. Yagmur dedi ki:

  Ben 12 yaşındayım en büyük hayalim bordo bereli olmak şimdiden ne tafsiye edersiniz yapmalıyım

  1. Talha dedi ki:

   Belirtilen şartlara en uygun şekle gelmen gerekiyor. Zamanın daha var, bu süre zarfında bol bol spor yapıp fiziksel olarak gelişmelisin. Aynı zamanda psikolojik olarak ta kendini eğitmelisin.

1 2
Sayfa başına git