Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? (Güncel)

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? (Güncel)

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? (Güncel)
10 Mart 2019 tarihinde eklendi.

Türkiye’nin en üst seviye askeri birliğinin bordo bereliler olduğunu hepimiz biliriz. Bordo bereli olmak, bordo bereli olarak görev yapmak birçok Türk gencinin hayalidir. Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş olarak görev yapmak isteyenler için Bordo Bereli alımının nasıl yapıldığını anlattık.

Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak görev yapan bordo bereliler, Türkiye’de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bu kapsamda, bordo bereli olabilmek için öncelikle, Subay, Astsubay veya Uzman Erbaş olmak şarttır.

bordo-bereliler

Bordo bereli nasıl olunur?

Nerede Görev Yaparlar?

Bordo bereliler, Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında Özel Kuvvetler Komutanlığınca verilebilecek her görevi yerine getirmek üzere hazır olan askerlerdir.  Bu seçkin askerler kıtalar da görevli rütbeli personellerden seçilirler. Seçim esnasında gönüllü olmak esastır. Kuruluşunda Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş timleri mevcuttur. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazırdırlar.

Askerliğini komando, jandarma komando, c timi, b timi, a timi vs. şekilde yaptığını ve özel kuvvetlerde olduğunu anlatan kişilerin hikayelerini sık sık dinleriz. Helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirenlerden tutun da neler neler. Unutmayalım ki, bordo bereliler sadece rütbeli personellerden oluşan birliklerdir.

Özel Kuvvetler Komutanlığı 2016 yılının sonunda bir ilki gerçekleştirdi ve ilk kez dışarında Astsubay alımı yapacağını duyurdu. Alım için en son girilen Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS P93 puanlaması ALTMIŞ ve üzerinden olanlar tercih edildi. Dışarıdan Bordo Bereli Astsubay alımı aşağıda belirtilen 3 aşamada yapıldı. Bu alım sonrasında ilerleyen dönemde de, Dışarıdan Özel Kuvvetler Komutanlığına Subay, Uzman Erbaş ve Astsubay alımı yapılacağı değerlendiriliyor.

 1. Bordo Bereli Astsubay Seçim Aşaması Faaliyetleri:
  1. Kayıt Kabul,
  2. Ön Sağlık Muayenesi,
  3. Fiziki Yeterlilik Testi,
  4. Kişilik Değerlendirme Testi,
  5. Mülakat.
 2. Sınıflandırma yapılması (asil/yedek adayların belirlenmesi).
 3. Hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşmaktadır.

Maaşları Ne Kadar?

En düşük olmak kaydıyla uzman erbaşların 3500 TL, astsubayların 4200 TL Subayların ise 5000 TL maaşları olduğu söylenmektedir. Ancak bu personelin maaşları, görev yaptıkları süreye, yurt dışında ve yurt dışında kalma durumlarına, bröve çeşitlerine paraşüt tazminatı vb.) değişiklik göstermekte olup, buna ilaveten ek tazminatları mevcuttur.Astsubaylık şartları

 1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 2. Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak.
 3. 25-27 yaşından büyük olmamak, (okul durumuna göre değişiklik gösterir)
 4. Yapılacak sınavda başarılı olmak,
 5. Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak ve herhangi bir kamu veya özel kuruluşa karşı hizmet yükümlülüğü ve tazminat borcu olmamak (1111 sayılı Askerlik Kanunu ile 1076 sayılı Yedek Astsubay ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa göre halen askerlik hizmetini yapanların askerlik yükümlülüğüne ilişkin hükümler saklıdır)
 6. En az 2 yıl süreli fakülte veya yüksek okul mezunu olmak.
 7. Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
 8. Yönetmelikte belirtilen Bordo Bereli Kursu görecekler için aranan sağlık şartlarına sahip olmak.
 9. Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamak,
 10. Terör örgütleri ile kendisinin veya anne, baba, eş,  çocuk kardeşlerinin yakınlığının bulunmaması,

Bu şartlar ile birlikte dışarıdan bordo bereli astsubay alımında aşağıda yer almakta olan çizelgelerde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir.

Bordo bereli alımı

Bordo bereli alımı

Bordo bereli olarak görev yapmak, yaş, eğitim durumu, fiziki yeterlilik haricinde, Vatana Gönülden Bağlılığı gerektirir. Çünkü seçilmiş olan bu asker, her türlü hava, iklim ve olumsuz şartta görevini yerine getirirken, kendisine verilen vazifeden başka hiçbir durumun önemi yoktur.

Eğer amacınız orduda subay olmak ise en kolay başvuru yöntemini deneyebilirsiniz.

Subay olmaya gerek yok, ben Astsubay olmak istiyorum diyorsanız mesleğe bu adımla başlayabilirsiniz.

Askerlik mesleğinizin hayırlı olması temennisi ile konu hakkında sorularınız olursa lütfen çekinmeden YORUMLAR bölümüne yazın, cevaplayalım.

2019 yılı içerisinde dış kaynaktan bordo bereli alımı yapılacağı söyleniyor.Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? (Güncel) Konusuna 78 Yorum Yapıldı
 1. astsby olmk istiyrm dedi ki:

  Merhabalar ben astsubay olmak istiyrm ama boyum 1.51 lise mezunuym kucuklukten beri hayalim benim asker olmk lutfen yardimci olurmusunuz

 2. Askerlik ile bilgi edinme dedi ki:

  Rica etsem cevap verir iseniz cidden çok ama çok sevinirim.
  Benim ismim Kerem 2000 doğumluyum. Ben lise 3’ten terk’im ve açığa kaydımı aldım ama gitmedim. Ve ben askere gidip asker de kalmak istiyorum. Vatan uğruna herşeye göğüs germek istiyorum. Ben birşeyi 10 kez okurum 10.cu da anlarım ama biri anlatır ise direk anlarım böyle bir yapım var kusura bakmayın lütfen. Yani uzun lafın kısası askerde kalıp üst seviyelere çıkma imkanım var mı ? Varsa da nasıl olur ?

 3. faruk dedi ki:

  merhabalar ben Faruk bordo bereli olmak istiyorum sol gözüm 1 sağ gözüm 0,45 bordo bereli olabilirmiyim boy 1 60 kio 62 zayıf deylim yapılıyım bordo bereli, olabilirmiyim gözlük kullanmıyorum çıkartım gözlükle gezmiyorum

 4. bordo bereli nolur yardım edin dedi ki:

  meraba ben ömer 14 yaşındayım ve lise ye geçicem hangi liseye gitmem lazım ve bordo bereli olmak için ne yapmalıyım lütfen ve lütfen bi cevep veri 1 aydır bakmadım site kalmadı bana bir yardımcı olun lütven

 5. asker olmak istiyorum dedi ki:

  İyi bir asker olmak istiyorum boşta durmayi sevmiyorum bari devletim için elimden geleni yapayim hiç bir talepte bulunmuyorum madi veya manevi istediginiz zaman gelirim.
  Yaşim 32 milli sporcuyum can gönülden devletime ve miletime hizmet etmek istiyorum sizlerde uygun görurseniz bordu bereli asker olarak başkamak istiyorum kaybedecek bir şeyim yok yetenekli zeki ve güçlü biriyim askerligimi yaptim acemi birligim isparta 95 gün yaptim usta birligi kars ve hakkari şemdinli birinci tekkel taburu bizim donemin askerleri gidemedi tabur geri geldi iyi bir askerim gerek atişta gerek sporda başariliydim bu imkani bana verirseniz çok sevinirim sizleri mahcup etmiyecegime söz veriyorum saygilarimla E. D

 6. büyüdüğümde bordo bereli olmak istiyorum dedi ki:

  ben büyüdüğümde bordo bereli olamak istiyorum üsteğmen olmak için neler gerekli

 7. Msü dedi ki:

  Yaşım 13 Herkes gibi bende bordo bereli olmak istiyorum şartlar ne kadar zor olursa olsun yapıcam allahın izniyle bu sorumu cevaplarsanız cok mutlu olurum. Askerlik sayısala mı sözele mi giriyor. Bu arada benim üstüme çok geliniyor kızdan asker olmaz diye ben asker olmak isteyen bütün kızları destekliyorum sonuna kadar arkalarındayım.

 8. Bilgi dedi ki:

  Hayır. Başka okullardan da olabilirsin

1 2 3
Sayfa başına git