Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Türkiye’nin en üst seviye askeri birliğinin bordo bereliler olduğunu hepimiz biliriz. Bordo bereli olmak, bordo bereli olarak görev yapmak birçok Türk gencinin hayalidir. Özel Kuvvetler Komutanlığı emrinde Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş olarak görev yapmak isteyenler için Bordo Bereli alımının nasıl yapıldığını anlattık.

Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak görev yapan bordo bereliler, Türkiye’de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bu kapsamda, bordo bereli olabilmek için öncelikle, Subay, Astsubay veya Uzman Erbaş olmak şarttır.

Nerede Görev Yaparlar?

Bordo bereliler, Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında Özel Kuvvetler Komutanlığınca verilebilecek her görevi yerine getirmek üzere hazır olan askerlerdir.  Bu seçkin askerler kıtalar da görevli rütbeli personellerden seçilirler. Seçim esnasında gönüllü olmak esastır. Kuruluşunda Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş timleri mevcuttur. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazırdırlar.

Askerliğini komando, jandarma komando, c timi, b timi, a timi vs. şekilde yaptığını ve özel kuvvetlerde olduğunu anlatan kişilerin hikayelerini sık sık dinleriz. Helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştirenlerden tutun da neler neler. Unutmayalım ki, bordo bereliler sadece rütbeli personellerden oluşan birliklerdir.

Özel Kuvvetler Komutanlığı 2016 yılının sonunda bir ilki gerçekleştirdi ve ilk kez dışarında Astsubay alımı yapacağını duyurdu. Alım için en son girilen Kamu Personeli Seçme Sınavından KPSS P93 puanlaması ALTMIŞ ve üzerinden olanlar tercih edildi. Dışarıdan Bordo Bereli Astsubay alımı aşağıda belirtilen 3 aşamada yapıldı. Bu alım sonrasında ilerleyen dönemde de, Dışarıdan Özel Kuvvetler Komutanlığına Subay, Uzman Erbaş ve Astsubay alımı yapılacağı değerlendiriliyor.

 1. Bordo Bereli Astsubay Seçim Aşaması Faaliyetleri:
  1. Kayıt Kabul,
  2. Ön Sağlık Muayenesi,
  3. Fiziki Yeterlilik Testi,
  4. Kişilik Değerlendirme Testi,
  5. Mülakat.
 2. Sınıflandırma yapılması (asil/yedek adayların belirlenmesi).
 3. Hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturması aşamalarından oluşmaktadır.


Maaşları Ne Kadar?

En düşük olmak kaydıyla uzman erbaşların 3500 TL, astsubayların 4200 TL Subayların ise 5000 TL maaşları olduğu söylenmektedir. Ancak bu personelin maaşları, görev yaptıkları süreye, yurt dışında ve yurt dışında kalma durumlarına, bröve çeşitlerine paraşüt tazminatı vb.) değişiklik göstermekte olup, buna ilaveten ek tazminatları mevcuttur.

Astsubaylık şartları

 1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 2. Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak.
 3. 25-27 yaşından büyük olmamak, (okul durumuna göre değişiklik gösterir)
 4. Yapılacak sınavda başarılı olmak,
 5. Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak ve herhangi bir kamu veya özel kuruluşa karşı hizmet yükümlülüğü ve tazminat borcu olmamak (1111 sayılı Askerlik Kanunu ile 1076 sayılı Yedek Astsubay ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa göre halen askerlik hizmetini yapanların askerlik yükümlülüğüne ilişkin hükümler saklıdır)
 6. En az 2 yıl süreli fakülte veya yüksek okul mezunu olmak.
 7. Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
 8. Yönetmelikte belirtilen Bordo Bereli Kursu görecekler için aranan sağlık şartlarına sahip olmak.
 9. Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamak,
 10. Terör örgütleri ile kendisinin veya anne, baba, eş,  çocuk kardeşlerinin yakınlığının bulunmaması,

Bu şartlar ile birlikte dışarıdan bordo bereli astsubay alımında aşağıda yer almakta olan çizelgelerde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir.

Bordo bereli olarak görev yapmak, yaş, eğitim durumu, fiziki yeterlilik haricinde, Vatana Gönülden Bağlılığı gerektirir. Çünkü seçilmiş olan bu asker, her türlü hava, iklim ve olumsuz şartta görevini yerine getirirken, kendisine verilen vazifeden başka hiçbir durumun önemi yoktur.

Askerlik mesleğinizin hayırlı olması temennisi ile konu hakkında sorularınız olursa lütfen çekinmeden YORUMLAR bölümüne yazın, cevaplayalım.
BEĞEN DEVLET DESTEKLERİNİ TAKİP ET!Bordo Bereli Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Konusuna 17 Yorum Yapıldı
 1. Kayra dedi ki:

  Ilk önce selamun aleyküm ben özel liseye gidiyorum ve özel kuvvetci olmak için okumak şart mı cevaplarsanız sevinirim 🙂

 2. Fatih dedi ki:

  Mülakatlar nerde ve nasıl oluyor ?

 3. yusuf çalışkan dedi ki:

  16 yaşındayım bordo bereli olmak için subay olmak gerekiyor mu yoksa direkt sınavamı giriliyor?

  1. Bilal dedi ki:

   Kardeşim zaten yukarıda da belirtildiği gibi subay,astsubay veya uzman erbaş olmak şarttır.

 4. ceylan dedi ki:

  Bordo bereli olmak istiyorum gönüllü sabikaliyim cezaevinden yeni ciktim askerimize tam destek

  1. Umut dedi ki:

   Bildigime göre 1.Derece ( anne,baba,abla,abi vs. ) Yakınlarının yada kendinin herhangi bir suça karışmamış olması lazım ( dolandırıcılik , mahkeme kararı. Vs. ) Yoksa almıyorlar sistem değişmediyse böyle .
   “””HER TURK ASKER DOĞAR “”””

 5. MİRAY dedi ki:

  sınavda askerlik ile ilgili sorularmı geliyo yoksa bildiğimiz ders soruları mı?

  cevaplarsanız sevimirim;)

  1. Bilal dedi ki:

   Kişilik ve karakter belirleyici, ayrıca tarih, matematik, istatistik gibi zekaya yönelik sorular gelmektedir fakat bu soru tipleri eğer kpss sınavından altmış ve üzeri alarak ikinci bir tsk nın kendi içerisindeki sorulardır. Yani sınava girebilmek için kpss geçilmelidir ki bu sınavda sadece torum değil bilgi de istemektedir. Saygılar

 6. ben savas adamıyım dedi ki:

  ben sıvas dogumlu mesut kul yasım 25 bende zekama guvenıyor ve oz babamdan almıs oldugum göz eyıtımıyle ve beden dılı egıtımıyle kendıme guvenıyor ve tekrardan soylemek ıstıyorum.
  BEN SAVAS ADAMIYIM .

  1. Bilal dedi ki:

   Her TÜRK zaten asker doğar sayın koca yürekli SİVASlı , ancak herkes sahada bu kadar cesaretli olamayabilir. Bu şekilde eğitime gelip 1 ay dayanamadan gidenleri çok gördüm ve sivas halkının önünde böyle bir durumda kalmaman için biraz daha araştırmanı tavsiye ediyorum.

 7. Vatana Millete Hayirli Evlat Olmak dedi ki:

  Bu Vatana Bordobereli `de lazim Komandoda `Piyadede Herhangi birinden bir tanesi olmazsa digerleri de eksik olur babamın bi sözü vardır oku oglum der oku kendini kurtar bak halime der ben okumadim ne haldeyim her zaman moral olur bana dedigi laf da şudur : Bu ülkeye Doktorda lazım Askerde lazim Amele de lazim düşün taşın ne olucağina sen karar ver der gayet haklı yaşım 17 Lise Sona Gectim Okul 1. Siyim 4 Yıllık Universite okumayi düşünüyorum Askeri alanda tercih yapıcam inşallah kazanirım da ozel kuvvetlerse subay olarak yerimi alırım Bordobereli olmak her yiğidin harcı değildir once vatan sonra tertiplerin en sonda senin canın gelir ölmemek için oldürüceksin askere ölmeye değil oldürmeyede değil yaşamaya gidiceksin sen ölme ki ezan dinmesin sen olme ki bayrak inmesin sen olmeki vatan bolunmesin. Türk Askeri ALLAH Yar ve Yardımcınız Olsun ALLAHA Emanet Olun Sizler var oldukca bu vatanın sırtı yere gelmez … Eyüp Can Cihan / İzmir / Konuşmak istiyen olursa başım gözüm üstüne Whatsapp Öncelik

 8. jandarma özel harekat dedi ki:

  Bende olmayi cok istiyorum

 9. Büro Görevlisi dedi ki:

  Büro yönetimi mezunuyum. Microsoft Office programlarını iyi derecede kullanabiliyorm. Diksiyonum, özgüvenim var. Denedim de Cv mi burdan atamadım 🙂 şimdilik bilginize sunarım.

 10. bordo bereli dedi ki:

  16 yaşındayım maddi durumlardan okuyamadım bordo bereli olmak istiyorum ne olursa olsun once vatan

 11. OZEL KUVVETLER dedi ki:

  Şartli tehliyesi devam eden veya infazini tamamlayarak tahliye olan hükümlülerin ozel kuvvetlerle ilisigi hususunda bir bilgi bulamadim . Sabikali olsa dahi suc ayrimi hakkinda bilgiler var fakat hukumluluk ve hukumozluluk ile alakalik konusulan bir durum yok . Cogunlukla cezaevlerinden tahliye olan insanlarin pekte vatana ve millete faydasi olmaz tabusunun yikilmasi gerekmektedir . Insan suc isler ama isledigi suc vatana ihanet olamaz ! Bilgilerinize . . .

  1. Bordo bereli dedi ki:

   Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda

  2. Bilal dedi ki:

   Bahis edilen birim Özel Kuvvetlerdir ve burada lisede önündeki kız arkadaşının saçına sakız yapıştırma nedeniyle kınama alan bir kişinin bile alımında problem çıkmaktadır. Bu durumlara şahit biri olarak eğer herhangi sicil kaydın varsa maalesef olmayacağını senin açından üzülerek belirtmek isterim.

Sayfa başına git