Devlet Destekli

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2020

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar 2020

Kadınlara belediyeler ve valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile destek verilmektedir. Ayrıca boşanan kadınların mağdur edilmemesi adına dul maaşı da gerekli şartların taşınması şartı ile bağlanabilmektedir. Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları da tespitleri neticesinde boşanmış kadınlara aynı ve nakdi yardım yapabilmektedir. İşsiz kadınlara da İş-Kur aracılığı ile iş istihdamı da sağlanmaktadır. Bu yardımlar sosyal devlet olma özelliğinin bir gereğidir. Bu sebeple hiçbir vatandaş konu ile ilgili bir mağduriyet yaşamamalıdır. Sizler için devlet maaşı ve devlet tarafından verilen yardımlarını araştırdık.

Dul Maaşı

Ne yazık ki dul maaşı dezavantajlı gruplara yapılan bir yardım niteliği taşımaktadır. Eşi vefat eden kadınların aldığı ödenek, ayda 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL idi. Ancak yeni gelen düzenleme ile T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eşi vefat eden kadınlara yönelik olan bu desteklemenin tutarında değişikliğe gitti. Bu düzenleme ile 2020 yılı itibariyle eşi vefat eden kadınlara yönelik ödemelerin aylık 325 TL’ye çıkarıldığı ve 2 ayda bir 650 TL olarak tahsis edileceği bekleniyor. Başvuru yapmanız ve onaylanması durumunda dul maaşını almanızın önünde herhangi bir engel yoktur. Fakat ülkemizde bu maaştan faydalanmak için eşlerinden ayrılmış ancak hala beraber yaşamakta olan bir kitle vardır. Baştan belirtelim ki bu kişilerin tespiti halinde cezai işlem uygulanacaktır. Bu maaş dul kalan kadınların ihtiyaçlarını görebilmeleri adına devlet tarafından verilmektedir. Nakit olarak ödeme yapılmaktadır. Bu nedenle bu maaşı her türlü ihtiyaçlarınız için kullanabilmeniz mümkün olmaktadır.

boşanma

Dul maaşına başvurarak bir yılda 6 aylık yapılacak olan ödemelerden faydalanabilirsiniz.

Dul maaşı almaya başladıktan sonra sosyal yaşantınızda herhangi bir iyileşme gözlenirse maaş kesilecektir. Bu da haklı bir uygulamadır. Çünkü bu maaş gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespiti ile verilmeye başlanır. Ayrıca bu maaşı almaya başladıktan sonra herhangi bir sigortalı işe girmeniz dahilinde maaş kesilecektir.

Dul Maaşı Hangi Şartlarda Bağlanır

Dul maaşı başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bazı şartlara haiz olunması gerekmektedir.

 • Kadının dul olmaması, sonradan herhangi biri ile resmi olarak evlenmemesi
 • Sigortalı olarak çalışmıyor olması
 • Herhangi bir gelire sahip olmaması
 • Anne veya babasının vefatı sebebi ile yetim aylığı adı altında ödenen ödenekten faydalanmıyor olması gerekmektedir.

Dul Maaşı Alanlara İkramiye Müjdesi

Çıkarılan bir torba yasa neticesinde dul ve yetim aylığından faydalanan kişilere ikramiye verileceği duyuruldu. Bu torba yasa ile birlikte bu aylıklardan faydalananlar Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere yılda 2 kez 1. 000′ er Türk Lirası ikramiye alacak. Ancak verilecek olan bu ikramiyede dikkat edilecek nokta maaştan aldığınız pay oranında size ikramiye ödeneceğidir. Maaştan % 50 oranında pay alıyorsanız 500 TL ikramiye alacaksınız demektir.

para-çekme

Dul maaşı 550 TL olarak belirlenmiştir.

Dul Maaşının Kesilmesi

 • Dul maaşı almakta olan kadının bir başkası ile resmi nikahlı olarak evlenmesi
 • Maaş almaya başladıktan sonra sigortalı bir işe girilip çalışılması
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkarak maaşa gerek görülmemesi
 • Resmi olarak olmasa da başkası ile yaşanmaya başlanması ve bunun tespit edilmesi halinde maaşta kesinti yapılabilmektedir.

E- devlet kapısından da dul ve yetim aylığı başvurusu yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden ölüm yardımı, dul ve yetim aylığı başvuruları yapılabilmektedir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki anne ve babasından dolayı yetim maaşı alanlar evlendikleri taktirde bu maaşları kesilecektir. Ancak boşanmaları durumunda ister dul maaşına başvurabilecek ya da tekrar yetim aylığı almaya devam edebilecektir. Ancak her iki maaşı da aynı anda alma hakkı bulunmamaktadır. Dul kadınlar muhtaçlık aylığından da faydalanabilmektedir.

Muhtaçlık Aylığı

Muhtaçlık aylığı Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile verilmektedir. Hayır işlerinin vakıflarca yapılması amacı sağlanmaktadır. Muhtaçlık maaşı geçtiğimiz yıllarda 679, 64 TL idi. Ancak yapılan düzenleme ile 2020 yılı itibariyle muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 914,49 TL ödenmektedir. Muhtaçlık maaşı başvurusunda bulunulduktan sonra yapılan inceleme sonrası bu maaşı almaya hak kazandığınız taktirde maaş hesabınıza yatmaya başlayacaktır. Muhtaçlık maaşı yetim aylığı gibi işlev gören bir yardım türüdür. Bu maaş çeşidi de yetimlere verilmektedir. Ancak maaşın bağlanması için aranan bazı şartlar vardır. Bu şartlar;

 • Başvuru yapan kişinin almakta olduğu hiçbir maaş ya da herhangi bir gelirinin olmaması gerekir.
 • Maaş için başvuran kişi sigortalı herhangi bir işte çalışmamalı ve sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
 • Herhangi bir gayrimenkulü varsa buradan elde ettiği tutarın da muhtaçlık aylığı miktarını geçmemesi gerekir.
 • Ayrıca engel durumu varsa bu durumunu da oranı ile birlikte raporlaması gerekecektir.

Birçok başvuru şekli bulunmaktadır. Öncelikle internet üzerinden başvuru formunu doldurmak sureti ile kolayca başvuru yapılabileceğini belirtelim. Ancak başvuru formunu doldurmanız ve sizden istenecek olan herhangi bir belgeyi de tamamlayarak Vakıflar İl Müdürlüğüne şahsen başvuruda da bulunabilirsiniz. Formun eksiksiz bir şekilde doldurularak imzalanması gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylığı başvuru formunu doldurarak siz de bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

belediye-yardım

Belediyeler boşanan kadınlara nakdi ve ayni yardım yapmaktadırlar.

Belediyelerin Yaptığı Yardımlar

Her belediyenin Sosyal Yardım ve Hizmet yönetmeliği bulunmaktadır. Bu yönetmelikler dahilinde belediyeler aşağıda sayılan kişilere tespit sonucunda ayni ve nakdi yardım yapmaktadır;

 • Sigortalı bir işte çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan şahıs ve ailelere
 • Evinde yeme ihtiyacını karşılayamayacak olanlara düzenli olarak yapılacak yemek yardımları
 • Yaşlılara ve engellilere yapılan yardımlar
 • Doğal felaketler sebebi ile yardıma muhtaç olan kişilere yapılan yardımlar
 • Hastalıkları sebebi ile çalışamayacak durumda olanlar
 • Belediyenin inceleme yapan komisyonu tarafından yardıma muhtaç olduğunun tespiti yapılan kimseler
 • Eğitim amaçlı yapılan yardımlar başlıklarında ve bu şekilde mağduriyet yaşayan kişilere yardım yapılmaktadır.

Belediyelerden yardım talebinde bulunmak isteyen kişilerin ikametgah belgeleri, T.C. kimlik fotokopisi ve başvuru taleplerini anlatan bir dilekçe ile belediyelere, kolluk kuvvetlerine ya da muhtarlarına giderek başvuruda bulunmaları yeterli olmaktadır. Başvuru sonrasında belediye ekiplerince adresinizde inceleme yapılacaktır. Bu sebeple gerçek manada muhtaç olduğunuzun anlaşılması durumunda yardımlardan faydalanmaya başlayabileceksiniz. Boşanan kadına devlet destekleri ve maddi yardımlar başlıklı içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Nakdi Yardımlar

Sosyal Yardım Değerlendirme Kurulu tarafından incelemeler sonrasında mağduriyeti tespit edilen kişilere yardımda bulunma kararı verilir. Yardımlar insanlık gururunu zedelemeyecek şekilde nakit yöntemi ile değil de para mahiyetinde kullanılabilecek olan yardım kartları, çekler, anlaşmalı mağazalardan yapılacak olan alışveriş çekleri şekline olabilmektedir. Yardım yapmayı taahhüt eden şahıslar ile belediyeler arasında bir sözleşme imzalanabilir. Aynı zamanda anlaşma durumuna göre herhangi bir bedel ödenmesi de mümkün olabilir. Eğitim görmekte olan kişilere de burs adı altında yapılan nakdi yardımlar olabilmektedir.

belediye

Boşanan kadınlara nakdi ve ayni yardımlar belediyeler tarafından da yapılmaktadır.

Bu yardımlar kişilerin banka hesaplarına para yatırmak sureti ile olmaktadır. Belediyelerin nakdi yardım yapmak için belirledikleri bir sınır vardır. Yılın belirli dönemlerinde bu yardımlar yapılabilmektedir. Kuruldan çıkacak karar neticesinde nakdi yardımlar kurulda bulunan harcama yetkilisinin ve Belediye Başkanının onayı ile yapılmaktadır. Bu sebeple hiçbir geliri olmayan dul kadınlar da belediyelere başvurarak durumlarını izah edebilirler. Değerlendirme kurulunun kararına göre kendilerine nakdi olarak ya da yardım kartları dahilinde yardımlar yapılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yardım kartları sayesinde pek çok vatandaşımızın yüzü gülüyor. Bu kartlar ile ilgili bilgi alabilir ve kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ayni Yardımlar

Yönetmelikler dahilinde kişilere nakdi yardım yapılabileceği gibi ayni yardımlar da yapılabilir. Bu yardımlar gıda, yemek, yakacak, giyecek, kırtasiye malzemeleri, ilaç, ulaşım, öğrenci malzemeleri, engelliler için gerekli olan malzemeler gibi konularda yapılmaktadır. Bu tarz yardımlardan faydalanabilmek için belediyelerin yanı sıra farklı kurum ve kuruluşlar yardımı ile de başvurular kabul edilebilmektedir. Muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin yapacağı projeler kapsamında da işbirliği içinde olduğu kurumlar aracılığı ile de aynı yardımlardan faydalanabilirsiniz. Ayni yardımların yapılması da belediye başkanının vereceği onayla mümkün olmaktadır.

Ayni ve nakdi yardımlarda da başvuru formunda ve dilekçede gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunanların tespiti durumunda yardımlar kesilecektir. Ayrıca yardım yapıldığı andan itibaren kişinin maddi durumunda ve yaşam standartlarında bir değişim ve gelişim olduğu taktirde de yardımların kesilmesi mümkün olacaktır.

Sizde belediyeler ya da vakıflar aracılığı ile yapılan inceleme sonrasında kararın olumlu çıkması ile yardım alabilirsiniz. Ayrıca dul, yetim ve muhtaçlık aylıklarına da başvurabilirsiniz. 2020 yılında eşi vefat etmiş kadınlara verilecek olan 500 TL eşi vefat etmiş yardımlarından da yararlanabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Meral yeleç dedi ki:

  Benimde eşim çalışmıoyor virüsten dolayı 3 çocuğum var sigortam yok yardımcı olursanız seviniriö

 2. PINAR dedi ki:

  merhaba bende esımden bosanalı13 yıl oldu bır oglum var 14 yasında ısten cıkartıldım gecınemıyorum ve astım hastasıyım zor durumdayım bende yardımızı beklıyorum

 3. Bahar dedi ki:

  Iyi AKŞAMLAR BOŞANMA DAVAYIM SURYO 3 SANA OLDU SOSYAL VERAN AVKAT MAŞALLAH HAYLA ASILIB TURYO BU IŞIM NIYEE NEDEN HEMAN OLMADIKDAN SONRA NIYEE BITTIRMIYO ADAM GITTMIŞ YURT DIŞINDA DOST HAYATI VAR COCUGI DA VAR GÜZEL HAYATINI SURYO 2 COCUGLA BEN BURDA SURUNIYORUM MADDI MANAVI YARDIM YOK . SED YARDIMI VERYO 1040 TL NEYIMA YETECEK 2 COCUG OKUYO KIRADA OTURYORUM . BELEDIYA KIYAFA VERYO KIZIM DIYO SURIYALI MANMI DEDI 2 EL GIYACIM . CALIŞMA IMKANIM YOK 2 COCUGIMI GUVANECEK KIMSAM YOK. BIRAKIM CALIŞEYIM 2 YOL ARASINDA KALDIM . BU BOŞANMA DAVAYIMLA ILGILI YARDIM ETTIN BIRAZ ONCE BOŞANMAK ISTEYORUM . BARE NAFAKA ALIRIM

 4. Safnur dedi ki:

  Ben boşandım devletten is istiyorum iki cocuğuma bakmak için

 5. Ekin dedi ki:

  Benim 1 oda eve ihtiyacım var 12 yaşında oğlumla kalabileceğim mutfak banyo WC olsun yeter, kira almayan bir bağışçı varsa bana ulaşabilirmi babamdan aldığım 650 TL maaşım var oğlum nafaka alıyor 550 TL biz geçiniriz ama kira ödeyemeyiz yardımcı olan olursa inşallah kalacak yerimiz yok
  Annemle kalıyorduk annemin psikolojik sorunları var evden kovuyor sürekli bizi

 6. oya buran dedi ki:

  şimdiden tşk edrim.benim evim yok.bel fıtığı olunca 2 ay kiramı ödeyemedim evden çıkartıldım .üniversite okuyan oğlum var o başka arkadaşlarında bende arkadaşlarımda 1 yılımız geçti.arada bir ev işleri çıkarsa gidiyordum.harçlıgımı çıkartıyordum ama ev tutamadım.oğlum parasızlıktan 2 dönem okula gidemedi.şimdi adr yok diye yardım alamıyorum.sabit bi yerim yok .cimere yazayım dedim.adr bilgim yok diye yazamadım .ne yapıcagımı şaşırdım .başkalarının yanında parasız olmuyor çok kötü durumdayız .kaymakama gittim yine ev tutun ondan sonra diyor.şaka gibi cevaplar alıyorrum .lütfen allah için bana yardım edin ne yapmalıyım

 7. Fatma dedi ki:

  Esimden suan ayriyim.bir.kere mahkememiz.oldu.ve ikinic kmahkememiz.var suan kimseden maddi.destek.almuyorum yardim istiyorum.alem durumu iyi degik bakaniyo bnde magdururun

 8. Mukaddes ceylan dedi ki:

  Merhabalar cok zor.durumdayim esim ceza evinde herhangi bir gelriim yok birtane cocugum var durumumm.olamdigi icin devlete vermek zorunda kaldim herhangi bi saglik guvencim yok bi isim de yok virusden dolayi mağdurum gereginin yapilmasini arz ederim

 9. Saadet dedi ki:

  Merhaba benim hayatımda ilk defa yardıma ihtiyacım var ssk yok emeklilik yok işiödende çıkardılar ve 56 yaşındayım kiracıyım iş bulayım derken 56 yaşa işte yok şimdide virüs çıktı ben işim gereği ist Kocaeline taşınmıştır 6 martta işten olunca kira faturalar gıda psikolojim sıfır bilmiyorum hiç bu kadar yalnız çaresiz hşssetmemiştim

 10. Aysel Bozdemir dedi ki:

  Eşimden ayrılalı 5 yıla yakın oldu maddi ve herturlu yardıma ihtiyacım var virüsten dolayı yaşam durdu lütfen sesimizi duyun ve bizlere dönün ben çok madur durumdayim

 11. Leyla özdemir dedi ki:

  Koah hastasıyım evim kira bana oksijen makinası lazım alamıyorum koah için fısfıslar kullanıyorum 11 kez ameliyatlar oldum ..sesimi duyan varmı .sesine ses ver Türkiye acil yardım lütfen

 12. Alev varol dedi ki:

  Esim den ayrilali 11 yil oldum bi yil once trafik kaza si gecirdim amaliyat oldum omzumda platin var 16 yasinda oglum var calismiyorum cok kotu durumdayim bna yardimci olursaniz sevinirim

 13. Şengül dedi ki:

  Kolay gelsin . Yardım kuruluşunuzdan yararlanmak istiyorum iki tane çocuğum var .13 ve 14yaşındalar eşimden 10yıldır ayrıyım .çocuklarıma ben bakıyorum .nafaka yardımı alamıyorum geçinmek için temizliğe gidiyorum ama hem temel ihtiyaçlara hemde çocukların eğitim masraflarına yetişmekte zorlanıyorum. Sizlerden yardımlarınızı bekliyorum. Maddi yada erzak yardımı istiyorum .şuan ülkemizi sınayan hastalıklardan durumu olan insanlar erzak stoğu yaparken evime bir şeker bile alamadım .artık temizliğede gidemiyorum virüs nedeniyle . Sizlerden yardım bekliyorum geri dönüş yaparsanız çok sevinirim

 14. İlkay dedi ki:

  Merhabalar esimden ayrıldım ve ailmle hiçbir sekilde görüşmüyorum. Kimse bana maddi manevi destek cıkmıyor. Kirada yım. Düştüm kalcam kırıldı calısamıyorum ve kirada yım. Yardımlarınızı bekliyorum allah rızası için yardım edin

 15. Gülcan dedi ki:

  Bende dulum merencit hastalığı geçirmiş bir kadınım boşandım çocuk yok ama 11. 12. Yaşımda merencit hastalığı geçirmiş bir kadınım vede tedavisini hiç göremedim ben maddiyat durumlarımız yoktu ağilemin bile zamanında o zamanlarda çünkü hic bir sosyal guvencemde yok benim çalışamıyorum eski hastalığımın eserleri çalışmıyorum param yok pulum yok hiç sigortam yeşil kartım yok kayboldu maddiyen çok zor durumlardayım çok sıkıntıya giriyorum maddiyen sıkıntılarımız var para yok pul yok ben devletimden yardım istiyorum hem boşanmış bir kadın olduğum için mağaş verilmesini istiyorum hemde muhtaç aylığı verilmesini istiyorum ben ben biriyle yaşıyorum ama benim param yok cebimde devlet yardımı almak istiyorum ben hiç bir güvencem yok maddiyen param olmadığı için çok mağdurum zor durumlardayım çok üzgünüm eski eşimden boşandım ben ne ziynet eşyalarımı alabildim nede çeyizliklerimi alabildim nede altınlarımı alabildim ziynet eşyamı vermediler bana hiç şiddetle kınıyorum o evlendiğim aileyi ve eski eşimi vede annesini ablasını görümcemi nede nafaka davası açtırabildim kendi ailemin şiddetleri yüzünden baskıları yüzünden açtırmadılar nafaka davası bile bana bir düşünsenize hakkım olan şeylerdi hem bunlar benim ya çünkü eski eşimin amcasının karısı bu yüzden engellediler benim eski eşimden boşandırdılar boşandırıpta ne ziynet eşyalarımı alabildim nede çeyizliklerimi alabildim nede altınlarımı alabildim ziynet onlar birde üstüne üstlük eski eşim benden sonraki gelen karısına verdiler yazık haram zehir zemberek zıkkım olsun ama o ziynet eşyalarım vede çeyizliklerim vede altınlarım benimdi bana ağitti vede benim hakkımdı ya allah yedirmesin allah hakkımı onlara hiç yedirmesin inşallah amin amin amin çok mağdurum zor durumlardayım çok sıkıntıya giriyorum maddiyen sıkıntılarımız var para yok pul yok muhtaçlık yardımı istiyorum ben devletimden vede dul aylığı maaşına yazdırılmasını istiyorum ben devletim………….

  1. Memur dedi ki:

   Biriyle yaşadığınızı beyan etmişsiniz zaten böyle durumlarda yardım verilmemekte. Bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa giderek yada muhtarlığa giderek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz

 16. Selma dedi ki:

  Esimden ayrim ihtiyacim var

 17. Burcu dedi ki:

  Derya hanım çok doğru söylüyor. Ailerimiz bakmadığı için bosanamiyoruz bile ,şiddete hakarete hor görülmeye aldatılmaya ezilmeye parasiz bırakılmaya mahkum ediliyoruz..bütün kadınlara çok yazık oluyor cokkk

 18. Suzan dedi ki:

  5 cocugum var okul masraflarını karşılayamıyorum

 19. Suzan dedi ki:

  3 yıldır boşandı magdurum engeli cocugum var yardımınızı bekliyorum alah rızası icin rabim kimseyi darda zorda bırakmasın

 20. Derya dedi ki:

  Benim anlamadigim esi olene yardim yetime yardim yasliya engelliye yardim peki bosanmis kisiye neden yardim yapilmiyor ozellikle genc bosanan bayana yardim yapilmiyor aile bir yere kadar bakiyor illa esmi olmesi gerekiyor sonra kadinlar neden baslarına kotu olay geliyor otobuse binmeye bile 3 bucuk tokart olmasi gerekiyor hersey para sonra kadinlar kotu yolda bosanmis kadina bence yardim olmasi lazim aileleride bakiyormu saniyorsunuz.