Buğday Prim Desteği Ödemeleri 2022 (Tarım Destekleri)

2022 yılında buğday desteği ne kadar, ne zaman verilecek? Tüm bilgileri, alım fiyatları ve buğday prim desteği ödemeleri, tarihleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Buğday Prim Desteği Ödemeleri 2022 (Tarım Destekleri)

Devlet tarafından, bakliyat ve buğday, arpa, yulaf, mısır, nohut eken çiftçiye destek parası ödeniyor. Çiftçilerimiz bu desteklemeleri Ziraat Bankası şubelerinde ki hesaplardan çekebiliyor. Bu yazımızda, buğday ve arpa yetiştiren çiftçilerimiz için desteklemeleri detaylandık.

Hangi ürüne kaç para ödeniyor haberimizde..

Buğday, Yulaf ve Arpa Eken Çiftçiye Destek Parası

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca verilen desteklerin arasında buğday ödemeleri de bulunmaktadır. Dekar başına verilen desteklerin yanı sıra devlet hububat üretimi yapan çiftçilere fark ödemeleri de yapmaktadır. Üretimlerin verimi açısından sertifikalı buğday üretimi büyük ölçüde önem taşımaktadır.

2022 Buğday Desteği Ne Kadar?

Buğday Destekleme Miktarları 11 Kasım 2021 tarihli 4760 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan TC. C.Başkanlığı kararına göre yeniden belirlendi.

2022 yılı buğday destekleme ödemeleri miktarları aşağıdaki gibidir:

 • Buğday mazot desteklemesi dekar başına destek miktarı 22 TL,
 • Buğday Gübre desteklemesi dekar başına destek ödemesi 20 TL,
 • Sertifikalı Tohumluk kullanım desteği buğday için Dekar başına ödeme miktarı: 16 TL,
 • Buğday Yurtiçi Sertifikalı Tohumluk üretim desteği: Kg başına ödeme tutarı 0,12 kuruş ,
 • Organik Tarım desteği ödemesi 10 TL,
 • Prim desteği: KG Başına: 10 kuruş,
 • Havza bazlı Fark Ödemeleri kapsamında ise Buğday, arpa, çavdar, tritikale 10 kuruş/kg ödeme yapılmaktadır (güncel)
 • Buna göre, kilogram başına yapılan fark ödemesi desteği Birime Destek (Krş/Kg) a göre aşağıdaki gibi yapılacaktır.

Gıda Komitesi Basın Açıklamasına göre:

Un regülasyonu kapsamında un üreticilerine piyasa fiyatlarına göre:

1 ton buğdayda çiftçinin aldığı tüm desteklerin (Mazot, gübre, tohum, prim) 180 ile 280 TL arasında değişmekte olup “Sanayiciye ise 1 ton buğday için 1700 TL verilmektedir.

Ekmeklik buğdayda ton başına yaklaşık 1000 ile 1700 TL arasında destek sağlanmaktadır. Bugüne kadar satışı yapılan ekmeklik buğday miktarı 1.2 milyon ton olmuştur.

Yem regülasyonu kapsamında ise et, süt tavuk ve yumurta üreticilerimize piyasa fiyatlarına göre:

 • Yemlik arpada ton başına yaklaşık 1000 TL,
 • Yemlik mısırda ton başına yaklaşık 800 TL destek sağlanmaktadır.”

Buğday Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı, yapılacak tarımsal destekleme ödemeleri ile ilgili en son 7 Ekim tarihinde açıklama yapmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı Hububat (buğday) desteği kapsamında üreticimize 4 milyon 362 bin TL ödemenin 7 Ekim tarihinde hesaplara yatırılmak suretiyle ödeneceğini bildirmişti. Tüm bu ödemeler kapsamında çiftçilere yaklaşık 18 milyon 408 bin TL ödeme yapılmıştı. Ödemeler, TC kimlik numarasının son hanesine göre üreticilerimizin Ziraat Bankası hesaplarına aktarılmaktadır.

buğday ödemeleri
Bakliyat ve buğday eken çiftçiye devlet destek veriyor.

Hangi Ürünlere Destek Ödeme Yapılıyor? 2022

Türkiye Tarım Havzalarının Belirlenmesine İlişkin Kararın eki listesinde yer alan 30 tarım havzasında, 2022 üretim sezonunda üretilen ve satışı yapılan ürünlere fark ödemesi yapılacak.

Havza Bazlı Destek Ödemesi yapılan ürünler şu şekildedir:

 • Buğday,
 • Arpa,
 • Çavdar,
 • Yulaf,
 • Tritikale,
 • Çeltik,
 • Yağlık ayçiçeği,
 • Kütlü pamuk,
 • Soya fasulyesi,
 • Kanola,
 • Dane mısır,
 • Aspir,
 • Zeytinyağı,
 • Kuru fasulye,
 • Nohut ve mercimek ürünlerine havza bazlı fark prim destek ödemesi yapılmaktadır.

Havza Bazlı Buğday fark ödemesi (prim) miktarları 2022

Buğday Destekleme Ödemeleri olarak havza bazlı prim fark ödemesi şu şekildedir:

Buğday, Arpa, Çavdar, Yulaf, Tritikale, Çeltik: 10 Krş/KG

Diğer ürünler için fark ödemeleri ise aşağıdaki miktarlarda yapılır:

 • Yağlık Ayçiçeği, Kanola, Kuru Fasülye, Nohut, Mercimek: 50 Krş/Kg
 • Kütlü Pamuk (yurt içinde üretilen sertifikalı tohumları kullananlar): 110 Krş/Kg
 • Soya Fasulyesi: 60 Krş/Kg
 • Aspir: 55 Krş/Kg
 • Dane Mısır (damlama sulama sistemi kullananlar): 3 Krş/Kg
 • Zeytinyağı: 80 Krş/Kg
 • Yaş Çay: 13 Krş/Kg
 • Dane Zeytin: 15 Krş/Kg belirlenmiştir.

Bu kapsamda kilogram başına yağlık ayçiçeği, kuru fasulye, nohut ve mercimeğe 50 kuruş, kütlü pamuğa 110 kuruş, soyaya 60 kuruş, kanola ve zeytinyağına 80 kuruş, aspire 55 kuruş, dane mısıra 3 kuruş, buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale ve çeltiğe 10 kuruş, yaş çaya 13 kuruş ve dane zeytine 15 kuruş destek sağlanacak.

Kütlü pamuk fark ödemesi desteği uygulamalarında dekara en fazla 500 kg’ye kadar destekleme ödemesi yapılır.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenen ürünlerin havza dışında yetiştirilmesi durumunda belirlenen ürünlere mazot, gübre, fark ödemesi, yurt içi sertifikalı tohum kullanım, yem bitkileri ve fındık alan bazlı gelir desteği verilmeyecek.

Desteklemelerden, ÇKS’de özlük, ürün, arazi bilgileri kayıtlı olan ve belirlenen havzalarda yer alan, arazilerde desteklemeye esas ürünleri ürettiği Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerince tespit edilen ve belirlenecek yasal süre içinde destekleme başvurularını yapan kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişiler yararlanacak.

Hububat Fark Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? 2022

Tarım Bakanı Pakdemirli’nin açıklamasına göre 7 Ekim itibaren çiftçilerin T.C kimlik numaralarına göre ödenmeler sağlanmıştır.

Pakdemirli; “Hububat, baklagil, dane mısır desteği için 4 milyon 362 bin TL hububat farkı ödenecek” bilgisini belirtmiştir.

Arpa ve Buğday Prim Desteği %100 Artışla 10 Kuruşa Çıkarıldı

Buğday Destekleme Ödemeleri için yapılan değişiklik ile arpa ve buğday üretiminde verilecek olan prim destekleri % 100 oranında artış göstererek 5 kuruştan 10 kuruşa yükseltildi. Tarım ve Orman Bakanı tarafından yapılan açıklamalar neticesinde, arpa ve buğdayın dünya standartlarındaki destek miktarına kavuşacağını ve üreticilerin mağdur edilmeyeceklerinin altını çizdi.

Buğday Nakliye ve Analiz Desteği Ne Kadardır?

Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, çeltik ve pirinç için aylık ton başına 6 lira kira, 25’er lira nakliye ve analiz desteği verilecek.

Buğday Mazot Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

Buğday için verilen Mazot desteklemesinden yararlanabilmek için çiftçilerin mutlaka çiftçi kayıt sistemine kayıt olması gerekmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmuş iseniz bu dilekçeyi bağlı bulunduğunuz Tarım il yada ilçe müdürlüğüne vermeniz yeterlidir. Mazot desteğine başvuru yaparak desteklemeden yararlanabilmek için en az 1 dekar tarım arazinizin olması yeterlidir. Tabi başvuru tarihlerinde, başvuruda bulunmayı da unutmayın!

Gübre Desteği Nasıl Alınır?

Buğday için gübre desteklemesinden yararlanabilmek için ÇKS kaydınız bulunmalıdır. Gübre desteğinden yararlanacak üreticiler Çiftçi kayıt sistemine kayıt olmuşsa başvuru dilekçesini bağlı bulundukları Tarım il yada ilçe müdürlüğüne vermeleri yeterlidir. Gübre desteklemesinden yararlanabilmek için en az 1 dekar tarım arazinizin olması yeterlidir. Gübre desteklemesinde önemli bir ayrıntı vardır. Eğer tek parça 50 dekar ve üzeri araziniz var ise o arazi için toprak tahlili yaptırmaz iseniz o arazinin mazot desteğini alırsınız ama gübre desteğini alamazsınız.

Yani diyelim 122 dekar tek parça araziniz var. Bu arazi için 3 adet toprak tahlili yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü her toprak analizi 50 dekarlık alanı kapsamaktadır. Eğer 122 dekarlık arazi için 2 toprak analizi yapar iseniz 100 dekarlık alanın gübre desteğini alırsınız ancak 22 dekarlık alanın gübre desteğini alamazsınız .Toprak analizi yaptırırken bu ayrıntıya özenle dikkat etmelisiniz.

Çiftçilerimiz ÇKS ve ekim belgeleri ile İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri’ ne başvuruda bulunabilirler. Tarım sektöründe krediye ihtiyaç duyanlar ise, banka kredilerine başvurabilirler.

TMO Buğday Fiyatları 2022 Ne Kadar?

Buğdayın kalitesine göre açıklanan fiyatlar üzerine %2 ilave fiyat uygulaması yapılmıştır. TMO tarafından 5 Ekim tarihinden sonra açıklanan buğday ürün alım fiyatı tablodaki gibidir:

Buğday Ürün CinsiAlım Fiyatı (TON ve TL)
Makarnalık Buğday( ithal ve yerli)3250 TL,
Düşük Vasıflı Makarnalık Buğday3200 TL
Düşük Vasıflı Makarnalık Buğday (ithal)3200 TL
Düşük Vasıflı Ekmeklik Buğday 3.275- 3225 TL
Arpa, 2.050 TL
Destek miktar ve Tutarları TMO

Havza bazlı ürün desteklemelerinden sonra belirlenen ürünlerde ekim yapan çiftçilerimize ton başına destek verilmektedir. Ayrıca bu ürünleri eken çiftçilerimiz belirlenen oranlarda gübre ve mazot desteği de alabilecektir.

Yorumlar

 1. Avatar of İbrahim özkan İbrahim özkan dedi ki:

  Buğday desteklemesi yattı mı ? Nasıl öğrenebiliriz ?

 2. Avatar of Mehmet suncak Mehmet suncak dedi ki:

  Hayırlı günler hayırlı işler kuru fasulye fatura desteği ton başına ne kadardır ne zaman alınıyor ben daha almadım bilgisi olan bir zahmet cevap beklerim .

 3. Avatar of Abdulgani öztas Abdulgani öztas dedi ki:

  2021 tc kimlik numarasını sonu 6 ama fatura destegim yatmadi dosyamız gec yaptirdigim için diyo ziraat memuru peki bizimki ne zaman yatacak bellimi aceba