Devlet Destekli

Bugün Hangi Noter Nöbetçi? Cumartesi Pazar 2020 (GÜNCEL)

Bugün Hangi Noter Nöbetçi? Cumartesi Pazar 2020 (GÜNCEL)

Nöbetçi noter olur mu demeyin, artık var! Konya, Bursa, Ankara, İstanbul Anadolu yakasında ve ülkemiz genelinde artık nöbetçi noterler cumartesi ve pazar günleri de hizmet verecek. Hasta sonu açık noter arayanlar için başlatılan uygulama tıpkı nöbetçi eczaneler gibi işleyecek. İşte detaylar..

31 Aralık 2019 İstanbul Nöbetçi Noterler

Henüz yayınlamadı.

1 Ocak 2020 İstanbul’da Nöbetçi Noterler

Henüz yayınlamadı.

Noterler, şahısların haklarının korunması amacı ile çalışırlar. Bu hakların güvence altına alınması amacı ile mevcut anlaşmazlıkları ortadan kaldırırken, bunları sonuçlandıran ve yapılan işlemler sonrası hukuki belge düzenleyen kişilerdir. Noterlerin yaptıkları pek çok işlem bulunmaktadır. Asliye ve Sulh Hukuk Mahkemelerinin bulunduğu alanlarda kendilerine rastlamak mümkündür. Hukuk Fakültesi’ ni bitirdikten sonra noterlik stajını tamamlayanlar göreve başlayabilir
.

İşte bu vazifede bulunan kişilere günlük hayatımızda pek çok konuda ihtiyaç duyuyoruz. Noterlerin bildiğimiz tek vazifesi alım satım işleri için satış sözleşmesi hazırlamak. Oysa ki geniş bir görev alanları bulunmaktadır. Yasalar gereği tescil işlemi gereken evrakları tescil ederken, ihtar çekebilir, ihbarname ya da protesto gönderebilirler. Gayrimenkul ve taşıtlar için satış sözleşmeleri imzalayabilirler. Kanunlara uygun bir şekilde hazırlanmış olan belgelerin onaylanmasını sağlarlar. Bu işlemi imza ya da mühür yöntemlerini kullanarak yaparlar.

Bir işlemi yapması gereken makam kanunlarca düzenlenmemiş ise, bu işlemleri düzenlerler. Ayrıca yine kanun kapsamında bir işlemi yapılması için bir kurum ya da şahıs belirtilmemişse bu işlemleri Noterlik Kanunu hükümleri gereği gerçekleştirirler. Bu görevler için belirlenmiş olan mesai saatleri bulunmaktaydı. Noterler 09:00 – 12:30 ve 13:30 ile 17:00 saatleri arasında hafta içi 5 gün çalışıyordu. Yapılan düzenleme ile birlikte artık karşımıza nöbetçi noterler çıkacak. Noterlerin çalışma saatleri esnetilerek bu işlemleri hafta sonları da yapmalarına imkan tanınacaktır. Ad değiştirme kanunu isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz. İsminden memnun olmayanlar yazacakları bir dilekçe ile dava açabilirler.

Noter Cumartesi Açık mı?

Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül, Yargı Reform Belgesi ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yapılan bu açıklamada nöbetçi noterlik uygulamalarına gidileceğinin altı çiziliyor. Bakan tarafından yapılan açıklama neticesinde vatandaşlarımızın alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi için kendilerinin hafta sonu, cumartesi ve pazar günleri de noterlere giderek işlem yapabilecekleri belirtiliyor. Başlatılacak olan bu uygulama ile noterlerin çalışma saatleri artıyor. Noterler artık nöbetçi eczane gibi faaliyet gösterecek.

Adalet Bakanı tarafından yapılan açıklama;

Noter Cumartesi Açık mı?

Noter Cumartesi Açık mı?

⚖️ Vatandaşlarımız cumartesi ve pazar günleri noterlere giderek işlemlerini yapabilecek. Nöbetçi noterlik uygulaması ile hafta sonu da sözleşme yapılabilecek, vekalet verilebilecek ve gerekli tespitler yapılacak. Vatandaşlarımız sadece gündelik hayatlarında değil iş ve ticari hayatları için de ev araba alabilecek ya da satış işlemleri yapabilecek. Vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Gerekli çalışmalar noterler ile birlikte yapılmaktadır. Yargının güçlenmesi için hakimlerin bağımsız ve tarafsız olması, avukatların ise savunma konusundaki haklarının güçlendirilmesi için çalışmalar yapılırken vatandaşlarımız da unutulmuyor. Vatandaşlarımızı hak arama yollarının açılarak işlemlerin hızlandırılması ve yargıya olan güvenin artması için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.⚖️

Bu açıklamalar neticesinde noterlerin cumartesi ve pazar günleri açık olacağını belirtelim. Bu haber özellikle otomobil alım satımı yapan şahıslar için mutlulukla karşılandı. Araya hafta sonunun girmesi durumunda işlemler aksıyor ve satış sözleşmesi için ne yazık ki haftanın ilk günü olan Pazartesi gününü beklemek gerekiyordu. Yapılan bu düzenleme ile birlikte nöbetçi noterler belirlenecek ve hangi noterlerin nöbetçi olduklarının duyurusu yapılacak. Vatandaşımız bilgi edinerek nöbetçi olan notere giderek yasal işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

Nöbetçi Noter Olur mu?

Noterler hafta içi çalışıyorlardı ve hafta sonu faaliyet göstermeleri yasalar gereği sınırlandırılmıştı. Ancak yapılan düzenleme ile birlikte artık nöbetçi noterler faaliyet gösterecek. Özellikle ikinci el oto galeri sahipleri, araç alım ve satım faaliyetlerinde bulunanlar ile büyük şehirlerdeki galeriler bu karardan oldukça memnun. Çünkü Bursa, Ankara, İstanbul Anadolu yakası gibi büyük şehirlerimizde araç almak isteyenler, araç bakmak için galerilere ya da oto pazarlarına hafta sonu gidebiliyor. Nöbetçi noterlerin çalışma saat sorgulama işlemlerini portal.tnb.org.tr üzerinden yapabilirsiniz.

Nöbetçi Noter Olur mu?

Artık nöbetçi noter de oluyor.

Burada almak istedikleri araca karar verdikten sonra ne yazık ki pazartesi gününü bekliyor, satış sözleşmesini imzalayıp bedeli teslim ettikten sonra bulundukları şehirlere dönüyorlardı. Ancak yapılan bu düzenleme ile artık vatandaşlarımızın beklemesine gerek kalmayacak. Hafta içi noterde herhangi bir faaliyeti gerçekleştiremediğimiz durumlarda bu uygulama sayesinde hafta sonu da nöbetçi noterler ile hizmet verilecektir. 

Noterler vatandaş odaklı çalışmaktadır. İşlemlerin hızlı ilerlemesi için bu uygulamanın yararlı olduğu kanaatindeyiz. Aşağıdaki linklerden bazı şehirlerimizde yer alan noterlere ve iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

📝 BURSA NOTERLERİ

📝 KONYA NOTERLERİ

📝 ANKARA NOTERLERİ

📝 ANTALYA NOTERLERİ

📝 ESKİŞEHİR NOTERLERİ

📝 İZMİR NOTERLERİ

Nöbetçi Noter Uygulaması Başladı mı?

Özellikle 2. el alım satım işlemi yapan vatandaşlarımız tarafından nöbetçi noter uygulamasının başlayıp başlamadığı merak edilmektedir. 6 NİSAN 2019 Cumartesi gününden itibaren İstanbul’da 4, Ankara ve İzmir’de 2 ve diğer illerimizde birer adet nöbetçi noter cumartesi ve pazar günleri hizmet verecektir. Sizler için tarihlere göre hangi noterlerin nöbetçi olduklarını araştırdık.

Nöbetçi Noter İstanbul Anadolu Yakası

İstanbul 15 milyonu aşkın nüfusu sayesinde en çok noter bulunan illerimizden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İstanbul Anadolu yakasında resmi işlemlerini sürdürmek isteyen ve işlemleri uzayanlar bu işlemleri artık nöbetçi noterler sayesinde cumartesi ve pazar günleri de gerçekleştirebilecek. Aşağıdaki İstanbul noterler listesi ve telefon numaraları yer almaktadır. Artık noterler belirlenen nöbet listelerine göre hafta sonları da faaliyet gösterecektir. Emniyet kemeri takmamanın cezası nı biliyor musunuz? 2020 yılı ceza tutarlarını linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

İstanbul Nöbetçi Noterler Cumartesi günü listesi

İstanbul Nöbetçi Noterler Cumartesi günü listesi

İstanbul Nöbetçi Noterler Pazar günü listesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.