Büyükbaş Hayvan Desteklemeleri (Sığır – İnek – Düve)

Büyükbaş Hayvan Desteklemeleri (Sığır – İnek – Düve)
A+
A-

Devlet tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile uğraşan çiftçilerimize hayvancılık destekleri vermeye devam ediyor. Şartları taşıyan çiftçilerimiz büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, kümes hayvancılığı vb. üretim kollarında belirli tutarlarda destekleme alabiliyor.

Devlet inek, sığır, dana desteklemeleri her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla vermektedir. Bu kapsamda verilen destekler bu yılda hayvan baş sayısına göre olacaktır. ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçilere her yıl olduğu gibi bu yılda devlet desteği ödemeleri yapılacaktır.

Damızlık Düve Alım Desteği Başvuruları Başladı

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği” kapsamında damızlık düve alım desteği başvuruları başladı.

Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği” kapsamında damızlık düve alım desteği başvuruları başladığı belirtildi. Hayvancılık desteklemeleri kapsamında yüzde 40 hibeli damızlık düve alım desteği başvurularının başladığı belirtildi.

Destekleme ödemelerinden yararlanmak isteyen ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler, 07-31 Aralık 2020 tarihine kadar Van il ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurabileceğinin belirtildi.

Damızlık düve alım desteğinden yararlanmak isteyen işletmeler, kapasitesini 20 başa tamamlamaları halinde bu şekilde desteklemeden yararlandırılır.

 • Destek miktarı, düve/manda alım bedelinin % 40’ı kadar olup düve/manda başına desteklemeye esas Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen fiyatın % 40’ından fazla olamaz.

Düveler, Düve Yetiştirici Merkezleri, Hastalıktan Ari İşletmeleri, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerinden temin edilecek.

Hayvanlar, kararın yayımı tarihi itibarıyla TÜRKVET’te kayıtlı ve yurt içinden temin edilmiş olmalıdır.

Damızlık Düve Alımı Müracaatları Başlamıştır

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliğinin (Tebliğ No:2020/32) (15). maddesi gereğince % 40 Hibeli Damızlık Düve Alım Desteği Müracaatları Başlamıştır.
Şartları uygun olan yetiştiriciler 07 Aralık 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında 24 günlük süre içerisinde işletmelerinin kayıtlı olduğu İlçe Müdürlüklerine başvuru yapabileceklerdir.

Başvuru Şartları:

 • Yetiştiricinin işletmesinin, Kararın yayımı tarihi itibarıyla TÜRKVET’e kayıt edilmiş olması ve işletme kapasitesinin destek talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekmektedir.
 • İşletme kapasitesinin (ahır büyüklüğünün talep edilen hayvan miktarını karşılayacak düzeyde olması gerekir) destek talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekmektedir.
 • Bir işletme; kapasitesini 20 başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlandırılır.
 • Destek miktarı, düve/manda alım bedelinin % 40’ı kadar olup düve/manda başına desteklemeye esas Bakanlıkça belirlenen fiyatın % 40’ından fazla olamaz.
 • Düveler Düve Yetiştirici Merkezlerinden, Hastalıktan Ari İşletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerinden temin edilir.

Hayvanlar, Kararın yayımı tarihi itibarıyla TÜRKVET’te kayıtlı ve yurt içinden temin edilmiş olmalıdır.
İlimizde de Bakanlığımızca desteklenmiş ve işletmesinde 500 baş simental ırkı düve bulunduran Damızlık Düve Yetiştirme Merkezi bulunmaktadır.

Başvuru sırasında istenen belgeler:

Başvurular, işletme sahibi tarafından dilekçe ile işletmenin kayıtlı olduğu ilçe müdürlüklerine yapılır. Düve alım desteğine gerçek/tüzel kişiler sadece bir işletmesi için başvurabilir. Başvuru sırasında aşağıdaki belgeler istenir:

 • Başvuru dilekçesi,
 • Varsa, hayvancılık/ziraat alanında eğitim aldığına dair diploma/belge/sertifika fotokopisi,
 • Varsa, gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge,
 • Varsa, işletmenin ari/organik niteliğine dair belge.

Büyükbaş Hayvan Üreticilerine Destekleme!

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliğinin (Tebliğ No:2020/32) ne göre hayvancılık işi ile uğraşan çiftçilere hayvancılık destekleme ödemeleri yapılacaktır.

 • Buzağı Desteklemesi
 • Islah Amaçlı Süt İçerik Analiz Desteklemesi
 • Malak Desteklemesi
 • Dişi Manda Desteklemesi
 • Anaç Koyun ve Keçi Desteklemesi
 • Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği
 • Küçükbaş Soy Kütüğü Destekleme
 • Arılı Kovan Desteklemesi
 • Damızlık Ana Arı Desteklemesi
 • İpekböceği Yetiştiriciliğinin Desteklenmesi
 • Sürü Yöneticisi (Çoban) İstihdamı Desteği
 • Düve Alım Desteği
 • Besilik Erkek Sığır/Manda Desteklemesi
 • Tiftik Keçisi Yetiştiriciliğinin ve Tiftik Üretiminin Desteklenmesi
 • Atık Desteği
 • Hastalıktan Ari İşletme Desteklemeleri
 • Programlı Aşı ve Küpe Uygulamaları
 • Dijital Tarım Pazarı Platformu (DİTAP) Desteği
 • Hayvan Genetik Kaynaklarının Yerinde Korunması ve Geliştirilmesi Desteği,

2020-2021 Tarım ve hayvancılık destekleme ödemelerin miktarlarını ve başvuru tarihlerini ilgili bağlnatıyı tıklayarak anında görebilirsiniz.

Anaç Sığır destekleri;

 • Besilik materyal anaç sığır desteklemesi 350 TL/Baş olarak ödeme yapılır.
 • Sütçü ve kombine ırklar ve melezleri ile etçi ırkların melezleri anaç sığır hayvan başı 225 TL. ödeme yapılacaktır.
 • Etçi ırklar anaç sığır hayvan başına 350 TL ödeme yapılır.
 • Sütçü ve kombine ırklar ve melezleri anaç sığır soy kütüğü ilave hayvan başına 70 TL ödeme yapılır.

Islah Amaçlı süt kalitesinin desteklenmesi projesi kapsamında yapılacak analizler için süt içeriğinin tespiti amacıyla Ankara, İzmir, Balıkesir, Bursa ve Tekirdağ illerinde her bir sığır için 50 TL ödeme yapılır.

ziraat-büyükbaş-hayvan-desteklemeleri
Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Desteklemeleri Yapmaktadır.

Projeler;

Büyükbaş hayvan olarak besilik erkek sığır alımı ve kombine ırk besi projesi kapsamında sığırların en az 7 baş ve en az 8 aylık olması ve 220 kg ağırlığında olacak şekilde besicilik üzere yetiştirilmesi projesi ile 4 baş ve 9 aylık damızlık dişi düve yetiştiriciliği projelerini yapmak zorundadır.

Küçükbaş hayvancılık yapacak olan genç çiftçilerin uygulamak zorunda oldukları proje ise 40 başlık küçükbaş hayvan yetiştiriciliği projesidir. Genç çiftçilerin desteklenmesi projesi başvuruları yapanlara genç çiftçi desteklemeri ödendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından DAP, GAP, KOP,DOKAP kapsamında bulunan illerde mevcut sığır, ve koyun keçi işletmelerinin inşaat ve damızlık erkek hayvanlarının temininin desteklenmesi amacıyla %50 Hibe desteği sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredileri

Ziraat Bankası damızlık süt sığırcılığı hayvancılık kredisi almak isteyen çiftçiler hali hazırdaki çiftlik ve damı olanlara hayvan sayılarının 10 baş üzerine çıkarmak isteyenlere Büyükbaş hayvancılık kredisi vermektedir. Brown, Swiss, Holstein, Alaca, Kırmızı, Holstein, Alaca, Siyah, Jersey, Manda, Simental ırkı damızlık süt sığırcılığı için hayvan kredisi alacak olan saydığımız cins hayvanların  mutlaka Türkvet kayıt sisteminde kayıtlı ve damızlık belgesi olması gerekmektedir. En fazla bir kere doğum yapmış veya ilk doğumuna gebe en fazla 36 aylık olması gereklidir. Manda için 48 ay geçerlidir.

Büyükbaş hayvancılık için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilecek olan desteklemelere ulaşmak için tıklayınız. Aranan şartlara haiz olanlar bu desteklemeler için başvuru yapabileceği gibi bankalar tarafından verilecek olan kredilere de başvurarak finansman ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bakanlık tarafından 2020 yılında da konu ile ilgili hibe ve destekler verilmeye devam edecektir.

Hayvan Başına Yem Desteği Miktarları Açıklandı

Yem desteği miktarları belli oldu. Hayvan başına olacak şekilde yapılacak olan yem destekleri miktarları ise şu şekilde;

Büyükbaş yem desteği 65 TL, küçükbaş yem desteği 6,5 TL olacak. Ödeme takvimi ise henüz açıklanmadı.

Besi destekleri ile ilgili çiftçilerin merakla beklediği destekleme ödeme takvimi ile ilgili açıklama yapan Bakan Bekir Pakdemirli; Haziran ayında 131 milyon TL besi desteklerin yapılmaya başlanacağını açıkladı.

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Meral sonttepe dedi ki:

  Ben 10 düve bakmak istiyorum gebe düve olursa dogurtmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz

 2. Avatar Selahattin Kaya dedi ki:

  Damızlık düve desteği güzelde ben böyle desteği yanlış buluyorum damızlık düve alımına ýüzde kırk hibe veriyorsun büyük işletmelerden alınacak diye şart koşuyorsun ön-şart koştuğun işletmeler pazarda beşbin TL olan düveyi onbeş bin tl ye veriyor. Bunun neresi destek madem büyük işletmelerden almayı şart koşuyorsun canlı kilo fiyatından versinler. Yoksa bu destek değil köstek olur.

 3. Avatar Ümit Koçer dedi ki:

  bir defaya mahsusmu / aylık mı?

 4. Avatar Sezer tepe dedi ki:

  10 buyuk baş hayvan 10 düve 10 öküz yapmak ve bakma.istiyorum nasil yartım olursunuz

  1. Avatar Elif dedi ki:

   İlgili kurumlara başvurmalısın.

   (5/5)
 5. Avatar Abdullah dedi ki:

  Büyük baş besi hayvanı için hibeye nasıl nereden başvuran bilirim yardım cı olurmusunuz.

 6. Avatar Nurcan doğan dedi ki:

  Büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum süt ineği istiyorum lütfen yardımcı olun

 7. Avatar Oğuz Sönmez dedi ki:

  50 tane büyük baş hayvan destek hibe istiyorum hatta devletime katkı sağlamak istiyorum

 8. Avatar Abdurrahman ileri dedi ki:

  Ben büyük bas hayvancılığa bas vurmak istiyorum kaç senedir başvuru yapıyoruz bi türlü çıkmıyor ben köyde yaşıyan biriyim ve bu desteğe ihtiyacım vardır

 9. Avatar Kadriye dedi ki:

  Bende destek almak istiyorum napmalıyim

 10. Avatar Tarkan dedi ki:

  Devlet destek küçük baş hayvan istiyorum

 11. Avatar hayvan parası dedi ki:

  Daha 2018 buzağı parasını almadık niye vermiyorlar bilgisi olan var mı arkadaşlar

 12. Avatar Büyük baş hayvan destekleme dedi ki:

  Desteklemede 10 adet inek almak istiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Avatar Hibe dedi ki:

   Desteklemede buyuk bas hayvam almak ıstıyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz

   1. Avatar Gülçin dönmez dedi ki:

    Büyük baş süt hayvanları için

   2. Avatar Gülçin dönmez dedi ki:

    Babam ben bekar ken İki inek almıştı bu hayvanlara ben baktım bir kaç yıl son ra bu iki hayvan 20 ye çıktı ve ben şimdi Dört çocuk Annesiyim çocuklarımın Gelece gi için bu Çok sevdiğim hayvan çığlığa Adım atmak işti yorum nasıl adım ata bilirim

 13. Avatar Duran poscu dedi ki:

  Büyük baş süt hayvanı kıredisine baş vurmak itiyorum

  1. Avatar Gülçin dönmez dedi ki:

   Büyük baş süt hayvanları için başvurmak işti yorum

 14. Avatar Hatice dedi ki:

  buyuk bas hayvan hibesine basvurmak istiyorum

 15. Avatar FERUDUN dedi ki:

  BALIKESİR HAVRAN HÜSEYİN BEŞELER MH KIRSAL BÖLGEDE OTURMAKTAYIM BÜYÜKBAŞ DÜVE KIREDİSİ NASIL ALABİLİRİM TAPULU HAYVAN BARINAĞIM VAR

 16. Avatar Ergül kaya dedi ki:

  Süt üretimi için küçük çapta ciflik kurmak istiyorum nasıl destek alırım. Hatay iskenderun

 17. Avatar çiftçilik damızlık hayvan almak istiyorum dedi ki:

  Köyde yeni 10 âdet düve aldım devlet bana hiç bir yardım yapmadı bu yardımlardan nasıl faydalana bilirim

 18. Avatar Hayvancılık dedi ki:

  Gülşen Sönmez büyük baş hayvancilik besi amacli düşünüyorum yeni basladim 5 adetle 10 tane olsun isyiyorum yerim musayit ama maddi imkanim yok devletten nasil destek alabilirim

 19. Avatar Yaşar şener dedi ki:

  Süt inekciligi yapmak istiyorum ahır yapım hibe desdegi nasıl alınır