Büyükbaş Hayvan Yemi Fiyatları 2019 (GÜNCEL)

Büyükbaş Hayvan Yemi Fiyatları 2019 (GÜNCEL)

Büyükbaş Hayvan Yemi Fiyatları 2019 (GÜNCEL)
13 Ekim 2018 tarihinde eklendi.

Bilinçli hayvancılık yapılması adına dikkat edilmesi gereken teknik konular vardır. Bu konulardan bir tanesi de hayvanların beslenmesidir. Yem seçilirken hayvanların besiye mi alınacağını yoksa süt elde etmek amacı ile mi bakılacağına dikkat etmek gerekiyor. Büyükbaş yemi satan bir çok firma bulunuyor. Abalıoğlu, Proyem, CP gibi firmaların yanı sıra Tarım Kredi Kooperatifleri’ nden de yem alabilirsiniz. İçeriğimizden yem firmalarının fiyat listesine ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Besi Yemi

Kasaplık sektöründe kullanılacak olan sığırların beslenmesi amacı ile verilen yemleri ifade etmektedir. Hayvanlara verilecek olan otların taze değil, soldurularak verilmesi gerekiyor. Genç hayvanların besiye alınması daha mantıklı olmaktadır. Besiye almak için en ideal süre, sütten kesim sonrası olan dönemdir. Hayvanların besicilik için kullanılabilmeleri için et tutma özellikleri ve vücut yapıları gelişmiş olmalıdır. Hayvanlar için yapılacak olan ahırların ideal şartlarda olması gerekmektedir. 50 kilo fiyatına oranlanacak yem miktarı 1 kilogramdır. Yani canlı ağırlığı 100 kg olan bir hayvana günde 2 kilogram yem karması verilmelidir. Alınacak yemlerde fiyattan ziyade kaliteye dikkat edilmelidir. Verim elde edilebilmesi adına kaliteli yemler tercih edilebilmelidir. Hayvanlara her dönemde kar yem verilmeli ve yem kaplarının hijyenik olmasına özen gösterilmelidir. Yemler besin değerleri  bakımından yüksek kapasiteye sahip olmalıdır. Yeni ve 1 haftalık yemler karma olarak hayvanlara verilebilir. Hayvanlara ihtiyaç duyacakları oranda su verilmesi de bu anlamda önemlidir. Maliyetlerin azaltılması için kaba yem de verilebilir. Bu aşamalardan sonra hayvan gelişimleri düzenli olarak incelenmelidir. Gelişimleri yavaş olan hayvanlar için yeni taktikler uygulanmalıdır.

besi-yemi

Besi Yemi

Süt Yemi

Süt sığırları için kullanılan karma yemlere süt yemi adı verilmektedir. Besi yeminde olduğu gibi hayvanlara verilecek olan otların taze olmamasına özen gösterilmelidir. Hayvanlara verilecek olan suların kolayca ulaşılır olması gerekmektedir. Verim elde edebilecek hayvanların beslenmesi gerekmektedir. Verimsiz hayvanlarla zaman harcanmamalıdır. Çünkü mevcut işletmenizde en önemli maliyet unsurunuz yem giderleri olacaktır. 2, 5 litre süte karşılık verilecek yem miktarı 1 kilogram olacaktır. Temizlik kurallarına uyulması ve hayvanların hijyenik şartlara uyması gerekmektedir. Hayvanlar için yem verme ve süt sağma saatleri belirlenmeli ve bu saatlerin dışına çıkılmamalıdır. Hayvanların uygun bakım şartlarına sahip olması gerekmektedir. Süt sığırlarına verilecek yemler kesif yem ağırlıklı olmalıdır. Örneğin %60 kesif yem veriliyorsa %40 kaba yem verilmelidir. İlk 1 haftada eski ve yeni yemler karıştırılmalıdır. Yine belirtmek gerekir ki verim alabilmek için her dönemde karma yem verilmelidir.

Tarım Kredi Yem

Tarım Kredi Kooperatifleri küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık sektöründe yem üretimi yapmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri’ nin yem üreten fabrikaları tek çatı altında toplanarak Tarım Kredi Yem ismini almıştır. Büyükbaş hayvancılık sektöründe kullanılabilecek pek çok yem çeşidi bulunmaktadır.

Ürünler aşağıdaki gibidir;

Buzağı Başlangıç Yemi: Buzağıların 4. günden 60. güne kadar olan beslenmelerinde kullanılmaktadır. Protein, vitamin, mineral, enerji gibi besin maddeleri bakımından yem oldukça zengindir. Yem 50 kilogramlık çuvallarda satılmaktadır.

Buzağı Büyütme Yemi: Buzağı başlangıç yemi bittikten sonra 61 günden itibaren 120. güne kadar bu yem çeşidi kullanılabilmektedir. Kas ve iskelet sistemini geliştirici özelliği bulunmaktadır.

Sığır Besi Yemi:(Standart) Hayvanlara 4. aydan itibaren verilmektedir.Yemin iştah açıcı özelliği bulunmaktadır.

Sığır Besi Yemi: (Geliştirme) 5. aydan itibaren kesim süresine 3 ay kalaya kadar verilebilir. Kesime kadar olan dönemde eti artırıcı özelliği bulunmaktadır.

Sığır Yemi: (Bitirme) Sindirimi oldukça kolaydı. Bu yem de yine hayvanların kesim zamanına kadar kullanılabilir. Enerji ihtiyacının tamamlanması adına hayvanlara verilebilir.

Sığır Besi Yemi: (Başlangıç) Beşinci aydan itibaren besi süresinin sonuna kadar verilebilir. Mineral, protein, vitamin, protein bakımından oldukça zengindir. İştah açıcı ve yemi ete dönüştürme amacı gözetilerek üretilmiştir.

Sığır Besi Yemi: (Tahıl karışık) Dana ve tosunların besiye alındıkları dönemlerde bu yem hayvanlara tahıllarla karıştırılarak verilmelidir. Kullanım şekli, hayvan başına 2 kilogram olarak verilir. Bu 2 kilogramlık yem ezilmiş olan tahıllarla karıştırılmalıdır.

tarım-kredi-büyükbaş-yem

Tarım Kredi Yem çeşitleri

Sığır Süt Yemi 19: Dişi sığırların doğumlarından sonra kullanılmaya başlanabilir. Süt ineklerinde verim artırıcı özelliği bulunmaktadır.

Sığır Süt Yemi Enerji 19: Sindirim problemlerine yardımcı olacak şekilde üretilmiş olan bu yem dişi hayvanlara doğumlarından itibaren verilmeye başlanabilir. İçerik bakımından oldukça zengindir. Doğumdan sonra oluşacak problemleri önlemeye yardımcıdır.

Sığır Süt Yemi 20: Verim olarak orta ve yüksek seviyede olan hayvanlara verilebilir. Dişi hayvanlara doğumlarından sonra kuruya çıkarılacaklara döneme kadar kullanılabilir. Yüksek protein içeren bir yem çeşididir.

Sığır Süt Yemi 21: Bu yem türü de dışı hayvanların doğumlarından sonraki dönemde kullanılabilecektir. Ayrıca süt verimini artırıcı özelliği de bulunmaktadır. Diğer yem çeşitleri ve kullanımları ile ilgili detaylı bilgi almak için Tarım Kredi‘ nin internet sayfasını ziyaret ediniz.

Besi pelet yem70- 75 TL
Besi toz yem70- 75 TL
Süt toz yem75- 80 TL
Süt pelet yem80- 85 TL
Buzağı büyütme80- 85 TL
Süt tahıl mix85- 90 TL

BENZER İÇERİK: Koyun ve keçi küçükbaş yem fiyatları

Özlem Yem

Firma 1980′ den beri üretim yapmaktadır. Küçükbaş, büyükbaş ve kümes hayvancılığı yemlerinde üretim yapan firmanın fiyat listesi aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.Buzağı başlangıç yemi83 TL
Buzağı büyütme yemi75 TL
Düve Yemi75 TL
Sığır Süt Yemi 1873 TL
Sığır süt yemi 1978 TL
Sığır süt yemi 2081 TL
Sığır süt yemi 2183 TL
Sığır süt yemi 2285 TL
Sığır süt yemi 23103 TL
Sığır süt yemi68 TL
Sığır besi büyütme yemi68 TL
Sığır besi büyütme yemi74 TL
Sığır besi bitiş yemi72 TL
Flaş besi yemi65 TL

Diğer yem fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Malkara Yem

Tekirdağ’ da faaliyet gösteren yem fabrikası, küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı sektöründe yem üretim yapmaktadır. Güncel yem fiyatları ise aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Süt yemi72, 5 TL
Süt yemi74,5 TL
Süt yemi80 TL
Süt yemi83 TL
Süt yemi87 TL
Yüksek verimli süt yemi89 TL
Doğum problemleri için112,5 TL
Buzağı80 TL
Düve yemi72,5 TL
0-4 yaş sığır69,5 TL
4-8 ay72,5 TL
Konsantre besi yemi77,5 TL
Konsantre süt yemi78,5 TL
Konsantre süt yemi85 TL

CP Yem Fiyatları

Daha çok kanatlı sektöründe tanıdığınız marka, küçükbaş ve büyükbaş yem üreticiliği de yapmaktadır.

CP Büyükbaş Yem Fiyatları
Düve Yemi68,50 TL
CP.5701 Buzağı Başlangıç Yemi75,50 TL
CP.5711 Buzağı Büyütme Yemi75,50 TL
CP 3.Uluslararası 18 P. Süt Yemi72,50 TL
CP 2. Uluslararası  Besi Geliştirme66,00 TL
CP. 1.Uluslararası 21 P. Süt Yemi80 TL
CP Süt yemi (toz yem)69 TL
CP Standart Besi Yemi62,50 TL
CP  Uluslararası Besi Bitirme Yemi65,50 TL

Özevren Yem Fiyatları

1994 yılından beri Trakya’ da faaliyet gösteren firma büyükbaş ve küçükbaş hayvan yemi üreticiliği yapmaktadır. Süt yemi, besi yemi, buzağı büyütme yemi, kuzu yemi düve yemi, at yemi ve tavuk yemi gibi yem çeşitleri ile halen faaliyet göstermeye devam etmektedir. Yemler, yapılan laboratuvar çalışmaları neticesinde hazırlanmaktadır. Yemlerin içinde protein, selüloz, enerji ve yağ bulunmaktadır. Büyükbaş yem fiyatları aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Süt Yemi (50 Kg.)61 TL
Besi Yemi (50 Kg.)61 TL
18 Süt Yemi 50 Kg.(18-2600)67 TL
19 Süt Yemi (19-2700) 50 Kg.69,50 TL
21 Süt Yemi (21-2700) 50 Kg.72,50 TL
14 Besi Yemi 50 Kg.67,50 TL
17 Buzağı Büyütme Yemi (50 Kg.)68,50 TL
18 Süt Yemi Toz67 TL
16 Düve Yemi (50 Kg.)66 TL

Firma hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Hayvancılık birliklerinde ilan edilen yem fiyatlarının listesi aşağıdaki gibidir;

 • 16 protein sığır süt yemi: 68 TL
 • 18 protein sığır süt yemi: 69 TL
 • 19 protein sığır süt yemi: 70 TL
 • Sığır süt yemi: 71 TL
 • 21 protein süt yemi: 73 TL
 • Çiftlik özel sığır süt yemi 109 TL
 • Kuru dönemler için yem: 67,5 TL
 • Sığır besi yemi: 68 TL
 • Dana yemi: 69 TL
 • Düve yemi: 70 TL
 • Konsantre sığır süt yemi: 90 TL
 • Konsantre sığır besi yemi: 69 TL
 • Buzağı başlangıç yemi: 75 TL
 • Buzağı büyütme yemi: 72 TL den alıcı bulmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Topyekün Ekonomi Programını açıkladı. Yapılan açıklamalar neticesinde fiyat indirimleri yer alırken, Toprak Mahsulleri Ofisi‘ nin de yem fiyatlarını %10 oranında indirdiği duyuruldu.

tarım-bakanlığı-yem-destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı yem bitkisi destekleri

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal üretim konularından olan yem bitkileri üretimine destek vermektedir. Yonca, korunga, tek yıllık, mısır, mera ve çayır üretimi konularında dekar başına destek verilecektir. Ayrıca patates siğili görülen alanlarda desteklere ek olarak %50 oranında bir destekleme ödemesi daha yapılacaktır.

Yem fiyatlarını listeledik. Bu fiyatlar firmaların internet sitelerinden alınmış olup, detaylı bilgiyi yine firmalar ile iletişime geçerek alabilirsiniz.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git