Devlet Destekli

Büyükbaş Hayvancılık Teşvikleri ile Sektöre Başlama 2020

Büyükbaş Hayvancılık Teşvikleri ile Sektöre Başlama 2020

Büyükbaş veya küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenler, büyükbaş hayvancılık kredileri ile ilgilenirler. Büyükbaş hayvan almadan ve büyükbaş hayvancılık kredisi veren bankalara başvurmadan önce Devlet destekli hayvancılık teşviklerini değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

TKDK;

Büyükbaş hayvancılık teşvikleri veren ilk kurumumuz TKDK. Bu kurum tarafından ülke genelinde yüzlerce çiftçi ve üreticiye büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık hibe kredisi ve teşvikleri verildi. Kırsal kalkınmayı destekleme teşvikleri devam ediyor. Öncelikle bu kurumu araştırmanızı ve teşvikleri hakkında bilgi almanızı öneririz. TKDK Hayvancılık desteklemeleri 3 farklı alanda yapılıyor.

büyükbaş

Büyükbaş Hayvancılık Desteklemeleri

101 Nolu Teşvik

 • Süt Üreten Tarımsal İşletmeler için teşvik ve hibeler,
 • Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler hibe ve teşvik kredileri,
 • Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler için hayvancılık teşvikleri,
 • Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler için destekleme teşvik ve hibeleri,

103 Nolu Yatırımlar

 • Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması teşvikleri
 • Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması hibeleri
 • Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Teşvik ve Hibe Kredileri
 • Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması için gerekli teşvik hibeleri
 • Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması amaçlı krediler

302 Nolu Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme

 • Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması teşvikleri,
 • Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması teşvik kredisi,
 • Zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeleri için teşvikler,
 • Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri destekleri,
 • Su ürünleri yetiştiriciliği desteği,
 • Makine Parkları ve yenilenebilir enerji yatırımları için Devlet teşvik ve destekleri

TKDK tarafından başlatılan IPARD programı 2020 yılına kadar geçerlidir.

buyukbas-hayvan-tesvikleri

TKDK hibe değil belirlenen oranlarda destek vermektedir.

Kosgeb;

Kosgeb tarafından tüm girişimciler için 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi verilmektedir. Tabi bu krediyi alabilmek için KOSGEB tarafından belirlenmiş olan şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Öncelikle Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılıp, sertifika almak ve bu sertifika ile iyi bir iş planı hazırlayarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde Devlet tarafından bu tür yardımlar bulunmaz iken, ülkemizde, KOSGEB’ den yararlanarak hibe ve sıfır faizli kredi alan birçok girişimci, esnaf veya ek iş sahibi kişi mevcuttur. Ancak bazı kullanıcımız, KOSGEB’ in şartlarının çok ağır olduğunu öne sürerek 50 bin lira hibe kredi için uğraşmaya değmeyeceğini düşünmektedir. Bu durumda büyükbaş hayvancılık kredisi veren Devlet bankalarına, TKDK’ na, Kalkınma ajanslarına veya özel bankalara hayvancılık kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredileri

 • Ziraat Bankası; 10 baş ve üzerinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği işletmesi kurmak ve/veya kurulu işletme kapasitesini 10 baş ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilerine Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredileri,
 • Manda veya Holstein Siyah Alaca, Holstein Kırmızı Alaca, Brown Swiss, Simental (Flekvi) ve Jersey ırkı hayvanlarla 10 baş ve üzerinde işletme kurmak ve/veya kurulu işletme kapasitesini 10 baş ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilerine Büyükbaş Damızlık Süt Sığırcılığı Kredisi,
 • Manda dahil olmak üzere 10 baş ve üzerinde büyükbaş besi işletmesi kurmak veya işletme kapasitesini 10 baş ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilerine Büyükbaş Besicilik Kredileri vermektedir.

Bu kapsamda, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Besiciliği, Damızlık Düve Yetiştiriciliği, Küçükbaş Süt Hayvancılığı, Büyükbaş Süt Hayvancılığı, Damızlık Etçi Sığır Yetiştiriciliği, Damızlık Süt Sığırcılığı teşviklerinden yararlanmak isteyen tüm üreticiler, Ziraat Bankası şubelerini ziyaret edebilirler.

Hükumet her haneye 5 gebe inek hibe edileceğinden bahsetti. Proje henüz netleşmese de, büyükbaş hayvan hibe almak isteyen çiftçiler için hayvan kredisi çekmeden önce bu teşvik büyük yarar sağlayacaktır. Koyun ve tavuk çiftlikleri içinde durum aynıdır. 30 bin tl. hibe hariçtir.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası 2020 yılında tarımsal ve hayvancılık konularında kredi vermektedir. Kredilere ek olarak faiz indirimleri de yapılacaktır. Sütçü, kombine sığır yetiştiriciliği, su ürünleri, kanatlı, damızlık kanatlı, damızlık düve, büyükbaş, küçükbaş, arıcılık gibi sektörlerde kredi verilecektir.

blank

Birden fazla konu için kredi başvurusunda bulunabilir. Ancak daha evvel Tarım Kredi Kooperatiflerinden hayvansal destekleme ödemesi alanlar tekrar başvuru yapamaz. Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı ve finansal desteğe ihtiyaç duyan çiftçilerimiz Ziraat Bankası ve TKK tarafından verilecek olan kredileri kullanabilir. Tablonun ilk sütunu yatırım dönemine ait olan faiz indirim oranlarını, ikinci sütunu ise işletme dönemine ait olan faiz indirim oranlarını belirtmektedir.

Qnb Finansbank Büyükbaş Hayvancılık Teşvikleri

Finansbank süt hayvancılığı kredisi; büyükbaş hayvancılık yapanların harcamalarına destek olmak amacıyla verilmektedir. Finansbank büyükbaş hayvancılık teşvikleri ve kredisi ile  hayvanlarınızın yem, ilaç ve bakım giderlerini zorlanmadan giderebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus ise bu kredi İşletme maliyetinin %85’ini karşılar, 24 aya kadar vadelidir ve 1,3,6 ayda bir ödemelidir.

ÇKS (Çiftçilik Belgesi), kimlik fotokopisi, damızlık birliği, süt üreticileri birliği üyelik belgeleri, büyükbaş hayvan sayısını gösterir varlık listesi ve işletme izin belgesi gerekmektedir. İnternet üzerinden tarım  ve hayvancılık için verilen ihtiyaç kredilerine başvurabilirsiniz.

Ziraat Bankasının sunmuş olduğu hayvansal krediler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Tarım ve Orman Bakanlığı

Bakanlık tarafından pek çok konuda hayvancılık desteği sağlanmaktadır. Bu destekler aşağıdaki tabloda ifade edilmektedir.

4 Ay ve Üzeri Buzağı-Malak 350 baş
Soy kütüğü 500 baş
Döl Kontrolü 50 baş
​Yetiştiricilik Bölgesi İlleri ​200 baş
​Anaç Manda ​250 baş
​Soy kütüğüne kayıtlı manda ​400 baş
​Malak ​150 baş
​Soy kütüğüne kayıtlı Malak ​400 baş
Koyun- keçi 250 baş
Arılı kovan Adet fiyatı 10 TL
Ana arı Adet fiyatı 15 TL
Damızlık arı Adet fiyatı 40 TL

Bunlara ek olarak verilen destekler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Siz de bakanlık, Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve bankalar tarafından verilen desteklemeler ile hayvancılık yapabilirsiniz. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilere kredi imkanı sunulmaktadır. Bu kredilerden de yararlanabilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılında da çiftçilerimize destek olmaya devam edecek.

] }Yorumlar
 1. blank halil kocaman dedi ki:

  ben sehırdeydım koye tasındım vede buyuk bas hayvancılık yapmak ıstıyorum nasıl yararlana bılırım

 2. blank Ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar ben büyükbaş hayvan besiciliği yapmak istiyorum yerim var. Ve bilgim var. Abimle beraber yapmak istiyoruz ama bizim başka gelirimiz olmayacak 50nakit var bir 50daha temin edip 100 binile bu işe girmeyi istiyoruz bize tavsiyeleriniz nedir başlangıçla ilgili

 3. blank Ertuğrul aktaş dedi ki:

  Ben hayvan cılik yapmak istiyorum ama mati durumum yok ama çok seviyorum çok ta istiyorum bana yardımcı olmanızı istiyorum

  1. blank Yusuf dedi ki:

   Yerim var bu işi daha önce yaptım ama üç kardeşiz beraber yapacağız devlet nasıl bir destek veriyor kirediyi nasıl alırım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 4. blank hayvan dedi ki:

  Sakarya kocaali dilek kendi yeri var hayvancilik yapmak istiyorum fakat imkanim yok devlet destek versin bizlere yardım etsin biz bayanlar mağdur oluyoruz ama devlet destek verirse hem mağdur olmayız hemde hayvanciligi ilerletiriz

  1. blank Yusuf dedi ki:

   Büyük baş hayvan desteği nasıl alınır bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 5. blank canlı hayvan destegi dedi ki:

  ben hatay ilinin arsuz ilçesinde yaşıyorum ahırım var ama sermayem yok profesyonel olarak besicilik yapmak istiyorum destek almam lazım besicilik hakkında bilgim var devlet desteğinden nasıl yararlanabilirim

 6. blank Büyük baş hayvan dedi ki:

  Ben İstanbul’da ikamet ediyorum memleketime Erzurum’a gidip hayvancılık yapmak istiyorum ama kaç aydır uğraşıyorum aramadigim yer kalmadı babadan kalma yerlerim Va r gerçekten bu işi canı gönülden en güzel şekilde yapmak istiyorum ama bir türlü işin aslını öğrenemedim nasıl bir yol izlemem lazım tarım bakanlığı ile görüştüm bu konuda henüz bir açıklama yapılmadığını söylediler yanlız şunu öğrendim bu işi yapmak için en 100binlira olması lazım benim 100binliram olduktan kimsenin desteğine ihtiyacımız olmazki destek alabilmek için ne yapmamız lazım öğrenmek istiyorum ama bu birazda boşuna cabaliyorum gibi geliyor ne yapmam lazım