Devlet Destekli

Büyükbaş ve Küçükbaş Kurbanlık Fiyatları

Büyükbaş ve Küçükbaş Kurbanlık Fiyatları

Ramazan Bayramını atlatmamızın ardından Kurban bayramı heyecanı yaşanmaya başladı bile. Bu süreçte maddi durumu kurban ibadetini yerine getirmeye elverişli olan Müslümanlar kurban arayışlarına başladılar. Büyük şehirlere diğer illerden gelen kurbanlık mahiyetindeki küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar illerde ve ilçelerde bulunan Tarım Müdürlükleri ya da belediyeler tarafından kontrol alanlarına getirilecek. Kesim alanlarının kurulması kararlaştırıldı ve yer satışları başlatıldı.

Kurban fiyatlarında en etkili olan faktör arz- talep ilişkisidir. Nakliye ve belediyelerce sunulan yer fiyatları da kurban fiyatlarını etkileyen önemli faktörler arasındadır. Yıllara göre değişiklik göstermesinin yanı sıra kurban fiyatları il ve ilçelerde de farklılık göstermektedir. Anadolu’ da kurban fiyatları daha uygun olmaktadır. Çünkü az önce saydığımız nakliye, yer ücreti gibi ekstra maliyetlerin eklenmesine gerek kalmadan satışlar yapılmaktadır.

kurbanlık

Kurban fiyatları

Kurban Edilecek Hayvanın Cinsi

Her hayvanın kurban olarak kabul edilmemesinin yanı sıra hayvanların yaşı da kurban kesmek için dikkat edilmesi gereken faktörlerdendir. Koyun, keçi, sığır, deve ve manda kurban olarak kabul edilmektedir. Koyun ve keçinin kurban edilebilmesi için 1 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Ancak koyunlar 7- 8 aylık olsa dahi iyi bakılması sonucu kurban edilmesi mümkün olmaktadır. Sığır ve manda türü olan hayvanlar 2 yaşını tamamlamış olmalıdır. Devenin kurban edilebilmesi için ise 5 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Büyükbaş hayvanların kurban edilebilmesi için 1 kişinin yanı sıra azami 7 kişi ortak olunarak kesilmesi de söz konusu olmaktadır. Ülkemizde genel olarak küçük ve büyükbaş hayvanlar kurban olarak seçilmektedir. Devenin kurban edilmesi uygulaması yaygın değildir.

Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kurban kesmenin hükümlere göre belli şartları vardır. Bu şartların yanı sıra usulüne göre kesim yapılmadığı taktirde zabıtalar tarafından tarafınıza ceza kesilmesi söz konusu olacaktır. Dikkat etmeniz gereken hususlar ise şu şekilde belirlenmiştir ;

  • Bir hayvanın kesilen diğer bir hayvanı görmesi engellenmelidir.
  • Çevre temizliği için gerekli önlemler alınmalıdır. Aksi taktirde namınıza ceza kesilmesi söz konusu olacaktır.
  • Hayvanlar işin ehli kimselerce kesilmeli ve eziyet edilmemelidir.
  • Başının gövdesinden ayrılma süresine özen gösterilmelidir.
  • Belirtilen usullere uygun kesim yapılmalıdır. Bu kesim türü etlik kesimler için de geçerli olup Kurban edilecek hayvan için de dikkat edilmelidir.
kurbanlık büyükbaş

Kesimlerin belirlenen usullere uygun olarak yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra hayvanların yaşı da dikkat edilmesi gereken faktörlerdendir.

Kurban Fiyatının Belirlenmesinde Etkili Olan Faktörler

Fiyatlar başlarda yüksek olup pazarlık payı bulunur. Fakat bayrama kısa süre kala yavaş yavaş fiyatlar düşüşe geçer.

Arefe günü ve bayramın 1. günü kurban fiyatları aşırı şekilde yükselmektedir. Çünkü kurban alımını son güne bırakanların seçme şansı olmadığı için fiyat artışı yaşanması normaldir. Bayramın 2. ya da 3. günü kurban seçimi yaparsanız fiyatlar bir nebze olsun düşecektir.

Bayramın 4. günü kurban alımı yapmanız durumunda çok uygun fiyata hayvan alımı yapabilirsiniz. Fakat bu durumda da iyi olan hayvanlar seçildiği için seçme şansınız olmaz. Fiyatların uygun olmadığı durumlarda da pazarlık yapmanız yararınıza olacaktır. Çünkü kurbanlıklarda pazarlık payları bulunmaktadır. El sıkışma sonrası ortada anlaşmak bir gelenek haline gelmiştir. Şayet pazarlık yapamıyorsanız, bunu sağlayacak bir yakınınız ile kurban bakmaya gitmeniz yararınıza olacaktır.

Kurbanlık Koyun Fiyatları

Kurbanlık tercihini küçükbaş seçeneğinden yapanlar için şu anki fiyatlar net olmamakla birlikte fiyatların bayrama doğru yükseleceği düşünülüyor. Koyun kredisi ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız. Basında yer alan haberlere göre Temmuz ayında kurban fiyatlarının artacağı söyleniyor. Bölgesel olarak değişmekle birlikte piyasada en uygun bulacağınız koyun fiyatı 750 TL‘ dir. Alınan zaman, il ya da ilçe kriterleri de göz önünde bulundurulduğunda 1000- 1300 TL gibi rakamlardan söz etmek mümkün olmaktadır. Bu nedenle bir koyundan elde edilecek etin kilosu üç aşağı beş yukarı 18 TL civarında olmaktadır. 700 TL’ ye alacağınız bir hayvan ortalama 33 kilo gelecektir. Üçte birinin et olacağı hesaba katılırsa elde edeceğiz net et miktarı 11 kg civarında olacaktır.sahibinden.com’ daki kurbanlık küçükbaş hayvan fiyatlarını incelemek için tıklayınız. 

kurbanlık-kuzu

Küçükbaş kurban fiyatları illere göre değişiklik göstermektedir.

Kurbanlık Büyükbaş Fiyatları

Büyükbaş hayvan küçükbaş hayvana göre daha maliyetli olmaktadır. Bunun yanı sıra 7 kişiye kadar hisse ortaklığı yapılabilmekte ve fiyatta azalma yaşanmaktadır. Hayvanın kilosu ve yaşı dikkat edilmesi gereken kriterler arasındadır. Bu konuda sıkı bir pazarlık karlı çıkmanıza yardımcı olacaktır. Büyükbaş hayvan fiyatlarının 7 bin TL‘ den başlayacağı söyleniyor. Etin kilo fiyatı ise 20 TL’ ye tekabül edecek. İllere göre değişkenlik gösteren fiyatlar İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde daha da artış göstermektedir. 10 bin 15 bin arasında değişen fiyatlarla kurban satışı yapılmaktadır. 7000 TL civarında bir hayvan aldığınızda ortalama 300 kg civarında olacaktır. Üçte birinin et olabileceği hesaba katılırsa elde edilen et miktarı 100 kg civarında olacaktır. sahibinden.com’daki kurbanlık büyükbaş hayvan fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

sahibinden-büyükbaş

Resimde örnek bir ilan gösterilmektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geçen yıllarda yürürlüğe giren bir uygulamaya göre https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ adresinden hayvan küpe numarası ile sorgulama yapılabilecek. Bu sorgulama neticesinde hayvanın ırkı, yaşı vb. bilgilerine ulaşmak artık çok kolay.

küpe-nodan-sorgulama

Küpe numarası üzerinden kurban olarak almak istediğiniz hayvan ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çevresi ile iletişim içinde olan, tüyleri parlak ve deri elastikiyeti olan, ağzından ve burnunda akıntı olmaya hayvanlar kurbanlık seçimi için uygun hayvanlardır. Gözünün biri görmüyor, boynunda kırık varsa, ağız ve burnunda akıntı varsa, kuyruğunun bir kısmı eksikse bu hayvanlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Veteriner sağlık raporu kontrolden geçen hayvanları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Kulak küpe numarası üzerinden sorgulama yapılarak ya da veteriner sağlık raporuna bakılarak kurbanlık tercihinde bulunabilirsiniz. Belediyeler bu konularda 24 saat veteriner hizmeti sundukları için bu konuda araştırma yapmak hayvan seçiminde özen gösterilmesi gereken bir konudur. Gebe olmamak koşulu ile dişi hayvan kesimi de günümüzde uygulanmaktadır.

Elektronik Küpe

Küpeleme kayıt işlemleri ülkemizde 2002 yılında yapılmaya başlanmıştı. Büyükbaş hayvanlar Türkvet sistemi üzerine, küçükbaş hayvanlar ise Koyun Keçi Kayıt Sistemine kaydedilmekteydi. Ancak geçtiğimiz yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yeni bir uygulamaya geçilerek iki sistem TÜRKVET çatısı altında toplandı. Hayvanların küpelenmesinin sebebi, toplum sağlığını bozacak sıkıntılar için ülke genelinde önlem almaktı. Büyükbaş hayvanlar 3 ay içinde, küçükbaş hayvanlar ise 6 ay içinde sisteme kaydedilmelidir. Hayvan sahipleri ve yetiştiricileri, doğan ya da ölen, satın aldıkları ya da satışını yaptıkları hayvanları il ya da ilçe müdürlüklerinin sistemlerine kaydettirmek ve gerekli bildirimleri yapmakla yükümlüdür.

küpe kayıt sistemi

Küpe kayıt sisteminde Türkvet üzerinden küpe numaralarına göre hayvanlar hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Türkiye Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik halihazırda 3 milyon civarında küçükbaş hayvan stoğunun olduğunu ve bu miktarın yeterli olduğunu bildirdi. Sektörün sürdürülebilirliği açısından dişi hayvan kesiminin yasaklanması gerektiğini dile getiren Çelik, sütün sektörde değerlendirilmesi ve hak ettiği fiyatta satılabilmesi için sektörün destekleme kapsamına dahil edilmesi gerektiğini bildirdi. Verilen devlet desteklerinin de günümüz enflasyon şartları göz önünde bulundurularak yükseltilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Fiyatlar bu şekilde olup herhangi bir yetkiliden net bir bilgi geldiğinde sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Şimdiden iyi bayramlar dileriz. 🙂

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.