geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,1853
EURO
9,8731
ALTIN
471,54
BIST
1.328
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Çok Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
16°C
Pazar Çok Bulutlu
17°C

Buzağı Destekleme Ödeme Tarihleri (GÜNCEL)

Buzağı Destekleme Ödeme Tarihleri (GÜNCEL)
A+
A-

Buzağı destekleme ödemeleri 2021 yılında yattı mı ile ilgili sorular son zamanlarda çiftçiler tarafından yoğun olarak araştırılıyor. Buzağı Destekleme Ödeme Tarihleri 2020/1 yılında ne zaman yatacak ile ilgili arama yapan okurlarımız için TC ile buzağı desteği sorgulama nasıl yapılır, bu yıl buzağı desteği ne kadar yatacak, 1. dönem buzağı desteklemeleri ödeme tarihleri ne zaman  açıklanır buzağı desteklemeleri 2020/1. dönem yattı mı? Büyükbaş hayvan desteği ödemeleri ve Çiftçi ve yetiştiriciler tarafından sıklıkla sorgulanan ve merak edilen 2020 yılı 1. ve 2. dönem buzağı ödeme ile ilgili soruların yanıtları yazımızda.

2020 Yılı 1. Dönem Buzağı Desteklemeleri Ne zaman Ödenecek?

Destekleme ödemelerinin, TC son hanesi 8-6 olanlar 22/04/2021 Perşembe

TC.no son hanesi 0-2-4 olanlar 30/04/2021 Cuma günü saat 17:00 den sonra hesaplara yatacağı öğrenilmişti.

Ancak konu hakkında Bakanlığın net açıklaması beklenmektedir.

Eskişehir 2020 Yılı 1. dönem Buzağı Desteklemesi Hakediş Listesi Yayınlandı (İcmal 3)

Sığır yetiştiricilerine yönelik buzağı desteklemelerinin ilk dönemine yönelik 2020″1. Dönem Buzağı Desteklemesi Hakediş Listesi (İcmal3)” hazırlanarak Bakanlığa gönderildi. Hazırlanan hakediş listesi (icmal 3); 2020 yılı Aralık ayında destekleme başvurusu yapmış yetiştiricilerin 2020 yılının ilk 8 ayında doğmuş, 4 ay süreyle doğduğu işletmede kalmış, şap ve brusella aşıları yapılmış buzağılarının desteklemelerini kapsamaktadır.

Değişik nedenlerden dolayı ilk dönemde başvuru yapamayan yetiştiriciler için 2. Dönem başvuruları 1.04.2021 – 15.06.2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Hazırlanan 1. Dönem buzağı desteklemesi hakediş listesi (icmal 3)’ne göre 14 ilçede 4.445 yetiştirici 25.739 baş buzağısı için toplam 9.143.920 TL destek alacaklardır.

Hazırlanarak Bakanlığa gönderilen hakediş listesi (icmal 3) ‘nde belirtilen destekleme tutarlarının 2021 yılı mayıs ayında yetiştiricilerin hesaplarına yatırılması bekleniyor. Duyuru.

Buzağı Destek Başvuruları E-devlet Üzerinden Yapılacak

“Buzağı Destekleme Hizmet Bedeli” tahsilatı ve örgütlü olmayan yetiştiricilerin Buzağı Destekleme Başvurusu işlemlerinin elektronik ortamdan yapılabilmesi için “edevlet.tarbil.gov.tr” adresi üzerinden “Buzağı Destekleme Başvurusu Ödemesi” modülünü devreye alındı. Böylece;

Buzağı Destekleme Ödemeleri başvuruları e-devlet üzerinden yapılacak.

Bir dakika gibi kısa bir sürede Buzağı Destekleme Başvuru ödemesi yapmak isteyen gerçek ya da tüzel kişi “Buzağı Destekleme Başvurusu” ödemesini edevlet.tarbil.gov.tr adresi üzerindeki ilgili modülden kredi kartı ile yaptıktan sonra, başvuru işlemi yetkili memur tarafından kontrol edilecek ve işlem tamamlanacak.

e-Devlet Buzağı Desteği başvurusu

Üretilen bu elektronik başvuru sayesinde gerçek veya tüzel kişiliğin il ve ilçe müdürlüklerine şahsen başvuru yapmasına gerek kalmayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığının diğer sistemleri ile bütünleşmiş olacak şekilde tasarlanan bu sistem ile Buzağı Destekleme Başvurusu yapmak isteyen kişiler, T.C. kimlik numaraları ile e-devlet üzerinden doğrulanacak.

Kimlik doğrulaması yapılmayan kişinin başvuru yapmasına izin verilmeyecek.

Giresun 2020 2. Dilim Buzağı Desteği Ödemeleri Başladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli;

Giresun da yaşanan sel felaketinden etkilenen üreticilerin 15 bin 850 buzağısı için 7 milyon ve Develi’ de bulunan üreticilerin 1.394 Buzağı için 737 bin TL. destek ödemesi olmak üzere 8 milyon 152 bin TL. buzağı desteği verileceğinin müjdesini verdi. Ödemeler bugün 28 Ağustos Cuma  saat 18.00 itibariyle üreticilerin hesaplarına aktarılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığının Buzağı Destekleme Ödeme Tarihleri açıklaması için tıklayınız.

Buzağı Destekleme Ödeme Tarihleri Ne Zaman?

2020 yılı 1. dönem buzağı destekleme ödemeleri çiftçiler tarafından Nisan ayında yapılması bekleniyor.

2020 yılı 1. Dönem Buzağı Desteği Bakanlığın belirlediği tarihlerde TC. Kimlik numaralarının son rakamına göre Ziraat bankasından ödemeler yapılacaktır.

 • Son rakamı 0 olanlara
 • Son rakamı 2 olanlara
 • 4 olanlara , 6 ve 8 olanlara ödeme tarihlerinin açıklanması bekleniyor.

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri

2021 yılında Ocak ayından itibaren ayrılan 24 Milyar liralık bütçeden çiftçi ve yetiştiricilere ödenecek olan son tarımsal desteklemeler hakkında açıklama yapan Pakdemirli; “Başta Cumhurbaşkanımızın verdiği çok büyük destekler var. Son 3 yılda tarımsal destekler yüzde 65 arttı. 2021 yılı toplam 24 milyar tarımsal destek ödeyeceğiz. 2021 yılında ise Bakanlığımızın 17,5 milyar lira yatırım bütçesi var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber hem üreticiye destek verirken hem de müdahale alımları yapmaya başladık.

Müdahale alımlarını yaparken de artan maliyetler, yani mamuldeki ani değişikliklerde üreticiyi ezdirmeyecek şekilde fiyat politikası yaptık. Bunu da hasat öncesi açıklayacağız dedik. Son 3 senedir bunu yapıyoruz. Özellikle Toprak Mahsulleri Ofisimizin almış olduğu tüm ürünlerde çiftçimiz, Edirne’den Kars’a, Samsun’dan Adana’ya kadar herkes memnun. Geçen yıl yüzde 22 buğdaya zam, mısıra yüzde 15, çeltikte yüze 18, fındıkta yüzde 33 zam… Yani hep enflasyonun çok çok üzerinde zamlar hedeflenerek çiftçimizi, üreticimizi memnun etmek. Tüm rakamlar da zaten bunu gösteriyor. Girdi fiyat endeksi yüzde 8-9’larda artmışken tarım ürününde yüzde 15 artmış, yani çiftçinin gelirinin arttığı görülmektedir.” dedi.

Bu yılda geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi destekleme ödemeleri Bakanlığın belirlediği tarihlerde Ziraat bankası aracılığıyla yapılacak.

2020 buzağı destekleme başvuruları başladı
2021 Buzağı Destekleme Başvuruları Başladı

2020 Buzağı Destekleme Başvuruları Açıklandı

2020 buzağı destekleme ödemelerinin yapılmasına dair Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Hayvancılık desteklemeleri uygulama tebliği 04.12.2020 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlandı. Tebliğe de buzağı ve malak desteklerinin başvuru tarihleri ve destekleme ödemelerinden yararlanabilmek için gerekli tüm şartlar yeniden belirlenmiştir.

2020 Buzağı destekleme ödemelerine başvuruda bulunabilmek için buzağının 2020 yılında doğmuş ve Türk vet’ e kaydının bulunması gerekiyor. Buzağıların analarında, 2020 yılında ilk doğumunu yapan düvelerin ilkine buzağılama yaşı en fazla 810 gün, ineklerde ise destekleme yılı ile bir önceki buzağılaması arasındaki süre en fazla 450 gün olmalıdır.

E-ıslaha kaydedilmesi gereken buzağılar için alınacak 2020 Buzağı destekleme ödemelerinde ise;

Buzağının doğduğu işletme, soy kütüğüne 1/10/2020 tarihinden önce kaydedilmiş ve 31/12/2020 tarihi itibarıyla kayıtlı olmalıdır. Yetiştirici, destekleme müracaatını damızlık sığır yetiştiricileri birliği aracılığıyla yapmalıdır. 2020 buzağı destekleme ödemesine belirtilen başvuru tarihine kadar başvuruda bulunmak gerekiyor.

Birinci dönem içi, ikinci dönem için ise ,

 • Birinci dönem için  15/1/2021‘a kadar,
 • İkinci dönem için ise 1/7/2021 tarihine kadar il/ilçe müdürlükleri tarafından e-ıslaha kaydının yapılması gerekiyor.
 • Birinci dönemde başvurusu olan yetiştiriciler, ikinci dönemde tekrar başvuru yapamaz.
 • Başvurular destekleme yılı için geçerlidir

Ayrıca 2/8/2021 tarihinden sonra sonra e-ıslaha kaydedilen buzağılar destekleme kapsamına alınmayacaktır.

İşletmede, destekleme şartlarını sağlayan buzağı sayısına göre kademeli olarak;

 • Buzağı başına oluşan toplam destekleme tutarının 1-20 başa kadar tamamı,
 • 21-100 başa kadar % 75’i,
 • 101-500 başa kadar % 50’si ödenir.

Kademeli ödemede, işletmenin destekleme tutarı, en yüksek miktarda destekleme tutarına sahip buzağılardan başlayarak hesaplanır.

İkinci dönemde, birinci dönemde destek alan buzağı sayısı da dikkate alınarak ödeme yapılır.

Başvuruların değerlendirilmesi, itirazlar ve icmallerin hazırlanması:

Başvuruların son kayıt tarihindeki TÜRKVET ve e-ıslah veri tabanlarının verilerinden,

 • birinci dönemde destekleme yılının ilk sekiz ayında doğan buzağılar için,
 • ikinci dönemde ise destekleme yılının tümünde doğan ancak birinci dönemde destekleme almayan buzağılar için desteklemeye esas icmal-1 (askı) listesi 10 iş günü içerisinde HAYGEM tarafından hazırlanır ve e-ıslahtan yayımlanır.

İl,ilçe müdürlükleri, icmal-1 listelerini sistemden alarak 10 iş günü süre ile askıya çıkarır. Askı başlangıç ve bitişi ile askı bilgileri tutanağa bağlanır.

Yapılan itirazlar il,ilçe müdürlüklerince değerlendirilir ve uygun bulunanlarla ilgili olarak birinci dönem için 15/2/2021, ikinci dönem için 2/8/2021 tarihine kadar ilgili sistemlerde gerekli iş ve işlemler yapılır. Askı süresince herhangi bir itiraz olmaz ise icmaller kesinleşmiş kabul edilir. Belirtilen tarihlerden sonra yapılan itirazlar değerlendirmeye alınmaz.

Askı sonrası işlemlerin tamamlandığı tarihteki TÜRKVET ve e-ıslah veri tabanlarının verilerinden, ilçe bazlı icmal-2 (hak ediş) listeleri 10 iş günü içerisinde HAYGEM tarafından hazırlanır ve e-ıslahtan yayımlanır. İlçe müdürlükleri, yayımlanan listeleri onaylayarak il müdürlüğüne gönderir.

İlçelerden gelen icmal-2’lere istinaden ödemeye esas olmak üzere e-ıslahtan yayımlanan icmal-3 (il özet hak ediş) listesi, il müdürlükleri tarafından alınır ve onaylanarak listenin yayımlanma tarihinden itibaren 1 ay içerisinde HAYGEM’e gönderilir.

TC İle Buzağı Desteği Sorgulama

Bu yıl buzağı desteklerinden yararlanmak isteyen besiciler ödemeler ile ilgili e-devlet üzerinden gıda tarbil buzağı icmal listesine ulaşarak sorgulama yapabilirler.

Büyükbaş Hayvancılık Buzağı/Malak/Dişi Manda Desteği Miktarı Belli Oldu

5 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazetenin mükerrer sayısında 2020 tarımsal destekleme ödemeleri belli oldu. Bu tebliğe göre büyükbaş hayvancılık buzağı manda malak desteklerinin ödemeleri aşağıdaki gibi belirlendi.

 • Programlı aşıları tamamlanmış, 4 ay ve üzeri yaşta, ilkine buzağılama yaşı en fazla 810 gün olan düvelerin buzağıları ile son iki buzağılama arası süre en fazla 450 gün olan ineklerin doğan buzağılarına 370 TL/baş,
 • Etçi veya kombine ırk boğaların sperması ile suni tohumlamasından veya bu ırkların Bakanlıkça izinli boğaları ile tabi tohumlamasından doğan buzağılarına 600 TL/baş ödenir.
 • Yetiştirici iller; Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illerinde doğan buzağılara ilave 100 TL/baş ödenir.
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılara ilave 175 TL/baş ödenir.
 • Döl Kontrolü Protokolü kapsamındaki boğalardan, suni tohumlama sonucu doğan buzağılara ilave 50 TL/baş ödenir.
 • Buzağı desteklemesi şartlarını karşılayan buzağı başına ödeme birim miktarlarının 1-20 başa kadar tamamı, 21- 100 başa kadar % 75’i, 101- 500 baş için % 50’si ödenir.

Manda destekleri ise;

 • Dişi mandalara 250 TL/baş, soy kütüğüne kayıtlı dişi mandalara ilave 200 TL/baş, programlı aşılan tamamlanmak kaydıyla 4 ay ve üzeri malaklara 250 TL/baş, soy kütüğüne kayıtlı malaklara ilave 200 TL/baş, suni tohumlamadan doğan malaklara ayrıca ilave 250 TL/baş destek ödenir.
 • b) Islah amaçlı süt içerik analizi desteği: Islah amaçlı süt içerik analizi yapılan ve Bakanlıkça belirlenen kriterleri sağlayan, suni tohumlamadan doğan saf sütçü veya kombine ırk her bir inek için 150 TL/baş’a kadar destek ödenir.

Malak Destekleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 4 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Hayvancılık destekleri uygulama tebliğine göre Malak desteklemesi, aşağıda belirtilen şartlara ve kurallara göre yapılacaktır;

 • Malaklar, 01.01.2020-31.12.2020 tarihleri arasında doğmuş olmalıdır.
 • Malaklar küpelenerek, doğduğu işletme üzerinden TÜRKVET’e kaydedilmiş ve bu işletmede en az 4 ay (120 gün) süreyle yaşamış olmalıdır.
 • Hastalıktan ari işletmelerde brusella aşısı hariç olmak üzere, malakların programlı aşıları (dişiler için brusella ve şap, erkekler için şap) yapılmış ve Veteriner Bilgi Sistemine kaydedilmiş olmalıdır.
 • Soy kütüğüne kayıtlı malak ilave desteklemesi, aşağıda belirtilen şartlara ve kurallara göre yapılır:
 • Malakların doğduğu işletme, 31.12. 2020 tarihine kadar MIS’a kaydedilmiş olmalıdır.
 • Malakların ana ve babası MIS’ta kayıtlı olmalıdır.
 • Yetiştiricinin damızlık manda yetiştiricileri birliği üyesi olması halinde birlik, soy kütüğü yürütme yetkisi almış olmalıdır.

Suni tohumlamadan doğan malak ilave desteklemesi, aşağıda belirtilen şartlara ve kurallara göre yapılır:

 • Malaklar, soy kütüğüne kayıtlı malak ilave desteklemesi almaya hak kazanmış olmalıdır.
 • MIS’ta suni tohumlama kaydı bulunmalıdır.

Başvuru yeri, şekli ve zamanı

Damızlık manda yetiştiricileri birliğine üye olan yetiştiriciler birlikler aracılığıyla, üye olmayan yetiştiriciler ise şahsen il/ilçe müdürlüğüne başvurur.

 • Birinci dönem başvurular 31.12.2020 tarihine kadar,
 • İkinci dönem başvurular 01.07. 2021-01.08.2021 tarihleri arasında olmak üzere iki dönem halinde yapılır.

Birinci dönemde başvuru yapamayanlar ikinci dönemde başvuru yapabilir. Birinci dönemde başvuruda bulunduğu halde, eksikleri nedeniyle desteklemeden yararlanamayanlar, ikinci dönemde eksikliğin giderilmesi halinde desteklemeden yararlandırılır.

Başvuruların değerlendirilmesi, itirazlar ve icmallerin düzenlenmesi:

Başvurular;

Destekleme başvuruları; il,ilçe müdürlükleri tarafından, malak desteği için TÜRKVET, soy kütüğüne kayıtlı malak ilave desteklemesi için ise MIS’ta yayımlanan destek almayı hak eden malak listesi üzerinden değerlendirilir ve buna göre icmal-1 hazırlanır

 • Hazırlanan birinci dönem icmal-1 listesi 25/1/2021 tarihinden itibaren, ikinci dönem icmal-1 listesi 23/8/2021 tarihinden itibaren 5 iş günü süre ile il/ilçe müdürlüğünde askıya çıkarılır.
 • Askı başlangıç ve bitimi tutanağa bağlanır.
 •  İtirazlar, il/ilçe müdürlüklerine yapılır; askı süresi bitiminden itibaren 5 iş günü içerisinde il/ilçe müdürlüklerince değerlendirilerek karara bağlanır. Askı süresince herhangi bir itiraz olmaz ise icmaller kesinleşmiş kabul edilir.
 • Desteklemeye esas icmal-2 listesi oluşturularak onaylanır ve 5 iş günü içerisinde il müdürlüğüne gönderilir.
 • İl müdürlükleri tarafından ilçelerden gelen icmal-2’ler kontrol edilir.
 • Ödemeye esas olmak üzere icmal-3 listesi onaylanarak birinci dönem ödeme icmali 26/2/2021 tarihine kadar, ikinci dönem ödeme icmali 17.09.2021 tarihine kadar HAYGEM’e gönderilir.
 • Desteklemede kullanılacak başvuru dilekçeleri ve icmal örnekleri HAYGEM internet sitesinde yayımlanır.

Malak desteklemelerinde, soy kütüğü faaliyetlerinin, soy kütüğüne kayıtlı malak ilave desteklemesine ve suni tohumlamadan doğan malak ilave desteklemesine esas kayıtların doğruluğundan Türkiye Damızlık Manda Yetiştiricileri Merkez Birliği ve il birlikleri sorumlu olup bu birlikler haksız ödemeleri engellemek ve yetiştirici mağduriyetlerine sebep olmamak için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür.

Malak Destekleri Başvuruları Ne Zaman Açıklanacak?

Ayrıca Malak Desteklemeleri başvuru tarihleri de açıklandı. Buna göre malak desteklemesi için yapılacak birinci dönem başvurular 31.12.2020 tarihine kadar yapılması gerekiyor. İkinci dönem başvuruların ise 1 Temmuz 2020-1 Ağustos 2020 tarihlerinde olmak üzere 2 dönem halinde yapılması ve destekten yararlanabilmek için de mutlaka malakların 2020 yılı içinde doğmuş olması ve işletmenin Manda Islah Sistemi’ne kayıtlı olması gerekmektedir.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Süreyha dedi ki:

  2021 yılı için doğru tarihler verdiniz. teşekkür ederim

  (5/5)
 2. Yönetim Yönetim dedi ki:

  ödeme tarihleri güncellenmektedir.