Çalışan Annelere Kreş Parası Nasıl Alınır? 2021

Çalışan anneye kreş desteği geçtiğimiz aylarda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan “Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamını Desteklemesi Projesi” kapsamında verilmeye başlamıştır. Kreş yardımı başvuruları ile ilgili merak edilen tüm detayları Çalışan Annelere Kreş Parası Nasıl Alınır? 2021 yazımızın içeriğinde inceleyebilirsiniz.

Çalışan Annelere Kreş Parası Nasıl Alınır? 2021

Kadın istihdamının desteklenmesi projesi kapsamında çalışan anne kreş yardımlarından yararlanabilecek. Çocuk sahibi olduktan sonra çalışma hayatına son veren annelerin tekrardan çalışabilmelerini teşvik etmek için ve kreşe gönderilecek çocuk için maddi destek sağlamak adına gerçekleştirilen projeye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, SGK ve İŞKUR destek vermektedir. SGK, İŞKUR ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kreş yardımı başvurusu nasıl yapılır, çalışan annelere kreş yardımı e-devlet üzerinden yapılabilir mi, Çalışan annelere kreş yardımı 2021 yılında ne kadar veriliyor kreş yardımından yararlanacak anneler tarafından merak ediliyor. uyg.sgk.gov.tr kreş yardımı kaç yaşına kadar geçerli çalışan annelere kreş parası ne kadar içeriğimizde detaylandırdık.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı 2021

Çalışan annelere istihdamlarını sağlayabilmeleri ve çocukları olduğunda çalışma hayatlarına devam edebilmeleri için kreş yardımı destekleri 2021 yılında da devam etmektedir. Çalışan annelere kreş desteği işveren tarafından verildiğinde işverene vergi indirimi yapılıyorken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve SGK tarafından da çalışan annelere destekler verilmektedir. Desteklerden faydalanmak isteyen anneler başvurularını yaparak kreş yardımı alabilirler. Kreş yardımı kaç yaşına kadar veriliyor, başvurular nasıl yapılacak inceleyelim.

Kreş Desteğini Kimler Alabilir?

Kreş desteğinden faydalanacak olan annelerin T.C vatandaşı olması gerekiyor. Projenin amacı çalışan annelerin çocukları olduktan sonra çalışabilmeleri için destek verildiğinden dolayı kreş başvurusu yapılırken annenin herhangi bir işyerinde SGK kapsamında tam zamanlı olarak çalışıyor olması ve kesin kayıt tarihi itibari ile son 1 yıl içerisinde belirtilen aylık gelirin ortalamasının brüt asgari ücretin üzerinde olmaması gerekmektedir. 0-5 yaş grubunda çocuğu olan ve çocuğu ile aynı adreste ikamet eden anneler kreş desteği alabilirler.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kreş Yardımı Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar kapsamında çalışan annelere devlet destekli kreş yardımı verilmektedir. Belirlenen bazı şartları taşıyan anneler bu desteği sağlayan Bakanlık çalışan annelerin ve anne adaylarının istihdamlarını devam ettirmeleri açısından yeniden yapılan düzenlemeler ile devler destekli kreş yardımları yapmaktadır. 2021 yılında çalışan anneye verilen kreş parası desteğinde işverenlerin çalışanlarına yapmış oldukları kreş yardımlarında vergiden kesilen oran yüzde 50 oranındadır.

Çalışan Anneye Kreş Parası Yardımı

Alışan annelerin çocuklarını kreşe gönderebilmesi için devlet tarafından destek verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşe, anaokuluna ve gündüz bakım evlerine çocuklarını gönderen ve sigortalı olarak çalışan ebeveynler bu destekten yararlanabilecektir. Çalışan bir anneye kreş yardımı 24 ay boyunca maddi destek amaçlı verilmektedir. Ayrıca, maddi destekten yararlanmaya hak devletdestekli.com kazananlar için, Ali Çalışma ve Sosyal Hizmetleri Bakanı tarafından tek seferlik olma şartı ile 650 TL kırtasiye desteği verilmektedir. Peki 2021 yılında kreş yardımı nasıl alınır?

İŞKUR Kreş Yardımı Başvurusu

Sigortalı olarak çalışan annelere doğrudan her yerde sağlanacak olan kreş desteğinden faydalanabilmek için İŞKUR birimine kayıt yaptırarak yada aile ve iş durumunuzu gösteren bilgiler ile İŞKUR dosyası oluşturarak başvurularınızı yapabilirsiniz. Devlet tarafından verilen bu destek Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yada işkur aracılığı ile başvuru yapabilir devlet desteği alarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

Devlet Kreş Yardımı Parası Ne Kadar?

Devlet tarafından çalışan anneler için yapılan yardım 7103 sayılı kanunla 193 sayılı kanunun gelir vergisinden istisna edilen ücretleri düzenlenen 23. maddesinde işverenler tarafından kadın hizmet erbabına kreş yardımı verilmesi sureti ile sağlanan menfaatler işverenler tarafından bu hizmetlerin verildiği durumlarda, ödemenin doğrudan bu hizmetleri sağlayan gelir yada kurumlar vergisi mükelleflerinin yapılması şartı ile her bir çocuk için aylık asgari ücretin brüt tutarının %50’si aşmamak şartı ile bu istisnadan faydalanabilir.

5 Mayıs 2018 tarihli 30412 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2018/11674 sayılı Bakanlar kurulu kararı ile asgari ücretin brüt tutarının %50 verileceğinden dolayı 2021 yılında 1.788,50 TL‘dir.

Kreş Yardımı Kaç Yaşına Kadar Alınır?

Kreş yardımları annelerin çocuklarının belirli bir yaşa gelene kadar eğitim alarak büyümesi amacı ile 0-5 yaş aralığında verilmektedir. Çalışan Annelere Kreş Parası 5 yaşından büyük çocuklar için yapılmamaktadır. Anne ve çocuğun aynı adreste ikamet etmesi desteklerden faydalanabilmeleri için önemlidir.

Kreş yardımı başvurusunda bulunan yada bulunacak annelerin Devlet tarafından verilen, Çalışan Annelere Bakıcı Desteği yazımıza göz atabilirsiniz.

SGK Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışan anneleri rahatlatmak için yapılan çalışmalar üzerine verilecek olan kreş yardımı çocuk sahibi  olan ailelere öncelikle dul ebeveynlere boşanan ve eşi ölen annelere ve geçim sıkıntısı yaşayan babalara yasa kapsamında kreş yardımı verilmektedir. Çocuk sahibi olan ebeveynin kreş yardımı alarak kafaları daha rahat bir şekilde işe gidebilecek. Çocukların ise 0/5 yaş aralığında olması kreş yardımı için geçerli yaş sınırlaması olarak yasa kapsamına alınmıştır. Anneler, e-Devlet sistemi üzerinden Kurumsal Çocuk Bakımı sayfasından başvurularını yapabilirler.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Nereye Başvurulur?

Sigortalı ve tam zamanlı çalışan anneler kreş yardımı başvurularını e-Devlet kapısı üzerinden yapabilir. uyg.sgk.gov.tr kreş yardımı SGK sayfası üzerinden başvuruda bulunmak için e-Devlete giriş yapmanız gerekmektedir. Sayfa üzerinde yönlendirme butonuna tıklayarak e-Devlete giriş yapabilirsiniz. T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptığınızda karşınıza anket formu çıkacak ve anketi doldurarak başvuru sayfasına geçiş yapabilirsiniz.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı e-Devlet Başvuru Nasıl Yapılır?

e-Devlet üzerinden çalışan annelere kredi yardımı başvurusu için aşağıdaki adımları taklip edebilirsiniz.

Başvuruda karşınıza çıkacak olan soru listesini doldurmanız gerekmektedir.

 • Fiilen bir işte çalışıyor musunuz?
 • İşinizden ayrılmanızın nedeni ve nedenleri nelerdir?
 • Toplamda kaç yıldır çalışıyorsunuz ve yıl çalıştınız?
 • Toplamda kaç yıldır sigortalı çalışıyorsunuz ve yıl çalıştınız?
 • Çocuğunuzun yaşı nedir? (0-5)
 • Çocuğunuz okul öncesi eğitim veya bakım kurumuna kreş, gündüz bakım evi vb. şu an gidiyor mu?
 • Çocuğunuzun nerede bakılmasını istersiniz?
 • Mesleğiniz nedir?
 • Hanenizin toplam aylık net geliri ne kadardır?

En son olarak sizi sigortalı olarak neyin teşvik edeceği hakkında 8 maddelik soruyu cevaplamalısınız sonrasında randevu için aktarılacağınız sayfada sizden istenilen bilgileri girerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Çalışan Annelere Kreş Parası Nasıl Alınır? 2021
Çalışan Anneye Kreş Yardımı

www.sgk.gov.tr başvuru formuna buradan ulaşarak ön kayıt yapabilirsiniz.

Kreş Desteği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kreş desteği başvurusu yapacak olan ailelerin hazırlaması gereken bir takım evraklar bulunuyor. Evrakları hazırlayan aileler başvuru yapacakları kurumlara bu belgeler ile başvurularını yapabilirler.

Gerekli belgeler:

 • Kreş yardımı başvuru formu,
 • T.C kimlik belgesi,
 • İş yeri tarafından onaylı maaş bordrosu,
 • İkametgah adresi,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Kirada oturan annelerin kira belgesi ve kontratı,

Çalışan annelere kredi parası desteğinden yararlanmak isteyen anneler yukarıda belitmiş olduğumuz belgeler ile başvuruda bulunabilirler.

Kreş Parası Şartları Nelerdir?

Kreş parası öncelikle maddi sıkıntı yaşayan ve çalışmak zorunda olan annelere verilmektedir. Çok nadirde olmasa geçim sıkıntısı çeken ve eşi vefat etmiş baba yada verilmektedir. Çalışan ebeveynlere verilen bu yardım için öncelikle başvuruda bulunması ve devletdestekli.com belirlenen şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Çalışan annelere kreş yardımı şartları ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması zorunludur,
 • Annelerin yapmış oldukları başvurularda aldıkları maaşların asgari ücret yada asgari ücret altında olması,
 • Babaların yapacağı başvurularda ise aldıkları maaşların aile geçimine yetmeyecek kadar az olması,
 • Annelerin başvuruda bulunabilmesi için eşinin vefat etmiş yada eşinden ayrılmış olması gerekli,
 • Çocukların 0-5 yaş aralığında olması gerekmektedir.

Anne ve babası vefat etmiş kişilerin çocuklarına bakan kişilerin maddi durumlarının kötü olması durumunda başvuru yapabilmesi mümkündür.

Kreş Desteği Hangi İllerde Verilmektedir?

Kreş desteğinden faydalanacak olan annelerin belirli şartları sağlaması ve proje kapsamında pilot il olarak belirtilen illerde bulunarak başvurularını yapması gerekmektedir.

Ayrıca, bu yardım SGK tarafından pilot illerde verilmektedir.

Destekten yararlanabilmek için:

 • Ankara,
 • Antalya,
 • İstanbul,
 • Bursa,
 • Elazığ,
 • İzmir,
 • Malatya,

Projeden faydalanmak isteyen annelerin yukarıda belirtmiş olduğumuz illerde ikamet etmesi gerekmektedir.

Değerlendirmede Nelere Dikkat Ediliyor?

Değerlendirme Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor. Bakanlık değerlendirme sonucunda aileye kreş parası verilmesine karar verebiliyor.

Kreş yardımı değerlendirmesinde ise:

 • Ailenin sosyal ve ekonomik durumu,
 • Diğer aile fertlerinin varlığı,
 • Ailenin aylık kazancı ve kişi başına düşen gelir durumu,
 • Annenin çalışma durumu,

Dikkate alınmaktadır. Sizde dikkat edilen bu şartları yerine getiriyorsanız, başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Sorgulama

Çalışan anneler başvuru sonuçlarını e-Devlet üzerinden başvuru yapma imkanınız olduğu gibi sorgulama işlemlerinizi de sosyal yardım bilgileri sorgulama sekmesi üzerinden yapabilirsiniz. Başvuruda bulunan kişiler kreş yardımı almaya hak kazanıp kazanmadıklarının bilgisini alarak çocuklarının kreş kayıtlarını yaptırabilirler. Kreş desteği alan kişiler çeşitli nedenlerden dolayı kayıtlarını yaptırmazlarsa eğer yedek listede olan kişilerin başvuruları sırası ile onaylanmaktadır. Onay alan ailelerinde desteği devamlı olarak alabilmesi için yerine getirmesi gereken yükümlülükleri bulunmaktadır.

Kreş Yardımından Faydalanıcı Annelerin Aylık Yükümlülükleri Nelerdir?

Kesin kaydınız oluştuktan sonra aylık olarak maddi destekten yararlanabilmek için:

 • Çocuğunuz anaokulu, gündüz bakım evi ve kreşe sizin çalıştığınız süreye olarak paralel olarak tam gün olarak devam etmelidir, çocuklarınız sistemde kayıtlı olduğu kreş, gündüz bakımevi ve anaokullarına gitmemesi durumunda proje ofisleri ile irtibata geçmelisiniz.
 • Takvim ayları itibari ile 30 günlük çalışmanız bulunmaktadır.
 • Rapor durumlarınız hariç iş vereniniz tarafından SGK’ ya 30 gün çalıştığınızı bildirmelidir.
 • 30 gün ver üzerinde rapor kullanıyorsanız eğer durumunuzu yerel ofise bildirmelisiniz.
 • Bildirim süresi rapor tarihinden en geç 7 gündür.
 • Çocuğunuzu gönderdiğiniz kuruma ücretini Halk Bankasından açtırdığınız hesabınızdan düzenli olarak ödemelisiniz. (Havale ve EFT yolu ile yapabilirsiniz.)

Proje ofisine bildirdiğiniz hesaplar dışındaki diğer banka hesaplarınızdan yapacağınız havale ve EFT ödemeleri kabul edilmemektedir.

Çalışan anneler tarafından kreş ve Anaokulu fiyatları yeni eğitim ve öğretim döneminde ne kadar olacak araştırılmaktadır. Fiyat bilgileri için Kreş ve Anaokulu ücretleri içeriğimizde içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kreş Yardımı Hangi Durumlarda İptal Olur?

Kreş yardımı tek bir çocuk en fazla 24 ay boyunca verilmektedir. 24 ay verildiğinden dolayı bir çocuk 2 kez kreşe gidebilme hakkına sahiptir. Çocuk okula başladığında destek otomatik olarak kesilecek ve desteği alınması şartları mücbir sebepler dışında üç kez ihlal edilirse anne kreş desteğinden faydalanamaz. Destekten yararlanan veya yararlanacak olan annelerin kreş desteğinin iptal edilme nedenlerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Kreş Yardımı Alan Var mı?

Kreş yardımı alan anneler var mı Kadınlar Kulübü gibi sayfalar da üzerinde yorumlarına bakarak öğrenebilirsiniz. Devlet kreş yardımı yaptığını ve bundan birçok kadının haberinin olmadığını veya çıkan yasanın henüz onaylanıp onaylanmadığı hakkında fikri olmayan birçok anne bulunuyor bu sayfa üzerinden bunlara ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Avatar of Gizem Gizem dedi ki:

  Merhaba ben aksandık güvencesiyle akbank çalışanıyım akbank çalışanları sgk ya bağlı değiller. Ancak istenildiği taktirde her şekilde sgk ya belgelenir. Eşimden ayrıldım ve 2,5 yaşındaki kızım için kreş yardımı almak istiyorum. Net maaşım 5.000 tl ancak 4.000 tl ev kredisi ödüyorum. Bu durumda bu yardımı alamaz mıyım?

 2. Avatar of suay meriç suay meriç dedi ki:

  ikizlerimden biri için başvuru yaptım diğeri için yapamıyorum çünkü bu anneye ait başvuru var diyor. Diğer bebeğimi nasıl kaydedebilirim?

 3. Avatar of Arzu Arzu dedi ki:

  Bize kırtasiye ödemesi yatmadı adam mı ayırıyorlar sistem tarafından her aileye ödenmiyormuş öyle yazmış SGK bizim neyimiz eksik de kırtasiye ödemesi için kontenjan koymuşlar anlamadım gitti

 4. Avatar of Dilek Koçak Dilek Koçak dedi ki:

  Aralık ayında ödeme yapılacaktı ay bitti yıl bitti hesap da ödeme yok konu hakkında bilgisi olan var mı

 5. Avatar of Seçim esen Seçim esen dedi ki:

  Bu yıl kreş yardımı için başvuru yaptık Aralık ayı içerisinde ödeme yapılacaktı 2 ay oldu hala para yatmadı me zaman ödeme yapılacak

 6. Avatar of Nurdan Nurdan dedi ki:

  Ödemeler ne zaman balıyacak

 7. Avatar of Asiye Asiye dedi ki:

  Merhaba ben kreş yardımı için başvuru yaptım fakat yedeklere alındım eşimden ayrıyım 3 yaşında kızım var eşimden ayrıyım güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum annemi yeni kaybettim kızıma annem bakıyordu şimdi kızıma bakacak kimse yok ne yapmalıyım deli olcam yavrum sefil oluyor ortada

  1. Avatar of Abidin Abidin dedi ki:

   Merhaba basvuruyu nereye yaptiniz surecle ilgili bilgilendirebilirmisiniz

  2. Avatar of ayla ayla dedi ki:

   benimde senden kalir yanim yok bende eşimden ayriyim kirada oturuyorum 3 yasinda benimde bir kizim var iş buldum cocuguma bakacak kimse yok devletin destekli kreşinden yararlanayim dedim onuda hemen yerlestremiyoruz kreşe dediler 1 ay beklemen gerek dediler ac susuz bekliyom kizima bakacak birini bulamadim çraresizim ki nasil

error: Content is protected !!