Devlet Destekli

Can Suyu Kredisi ile Esnaf Nefes Alıyor!

Can Suyu Kredisi ile Esnaf Nefes Alıyor!

2020 yılında da yine esnafa faizsiz destek verileceği söyleniyor. Esnaf ve zanaatkarlar bazen zor duruma düşebilir ve finansal desteğe ihtiyaç duyabilirler. Bu ihtiyaçlarının giderilebilmesi için akrabalardan ya da arkadaşlardan finansal destek isteyebilirler. Fakat bazen nakit sıkışıklığı ya da güvensizlik gibi nedenler ile bu gruptan da para alamayabilirler. Bu tabloda üreticinin tek çaresi kredi çekmek olacaktır. Ancak alınan bu kredi sonucunda yüksek faiz ödeme istemedikleri için fazla yanaşmazlar. Bizler de bu kredi imkanlarını esnaflar, iş yerleri, tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişiler, devlet destekli can suyu kredisi çekmek isteyenler, ev hanımları ve tüm çalışanlar için devletten destek bekleyen esnafların destek  başvurusu gibi konuları ele alacağız.

Can suyu kredisi

Can suyu kredisi

Can Suyu Kredisi Nedir?

Faiz oranlarının yüksek olması sebebi ile ve iş gücü olarak Küçük ve Orta büyüklükteki işletmelere (kobi) verilen faizsiz kredi türüdür. Özellikle yeni bir girişimcilik örneği göstererek, yeni bir tesis açan, yeni bir iş kuran, dükkan, iş yeri ya da mağaza açan, hayvan alımı yaparak, küçük baş veya büyük baş hayvancılık yapan, tarım ile uğraşan çiftçiler, üreticiler ve ülke genelindeki tüm esnaf için verilen teşvik ve hibe kredilerdir.

Can Suyu Kredisi Başvurusu

Hükumet bu kredi ile yatırımların hızlanmasını ve piyasadaki nakit akışını hızlandırmayı amaçlamıştır. Bu şekilde yatırımların daha fazla olmasının yanı sıra iş gücünün artması ile birlikte işverenler yeni personel alımlarına da başlayacaktır. Ekonominin canlanması amacı ile bu tür destekler her zaman faydalı olmaktadır. Ve Türkiye’de bulunan işletmelerin %99’undan fazlası Kobi kapsamında değerlendirilir. Bahsetmiş olduğumuz gibi bu kredi Kosgeb kısaltması olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından organize edilmektedir.

Can Suyu Kredisi Şartları Nelerdir?

Can suyu kredisi devlet destekli olarak verildiği için, genelde faizsiz ve hibe olarak sunulmaktadır. Kosgeb hibe kredilerinde olduğu gibi, bu kredilerden geri ödeme talep edilmemektedir. Yine bazı kredi paketlerinde ise, 3 yılda geri ödeme alınırken, faiz talep edilmemektedir. Bu kredinin hibe kredi olarak verilmesi ya da uzun vadeli sıfır faizli olarak geri alınması esnafları, üreticileri ve girişimcileri rahatlatması nedeni ile de kredisi ismi verilmektedir.

Esnaflara kredi veren devlet bankaları, Kosgeb, kurum ve kuruluşlar tarafından verilecek kredilere ait gerekli evraklar ve şartlar ayrıca bildirilmektedir. Genel olarak; Daha önceden Esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatiften kredisi kullanmamış olmak, Kosgeb kredisi kullanmamış olmak ve devlet destekli hibe kredilerden can suyu kredisi almamış olmak gerekmektedir.

Bu krediden faydalanmak için; TESK onaylı kapasite raporuna sahip olmanız gerekir, bahsi geçen firmanın esnaf ve sanatkarlar siciline ve odasına kayıtlı olması gerekir, kredi desteğinden yararlanmak isteyenler, Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Kobi beyannamesi ve yararlanıcı durum tespit formu belgelerini doldurmaları gerekiyor. Bu belge Kosgeb hizmet merkezi müdürlüklerinde doldurulacaktır. İlk aşamaları tamamlayan esnaf ve sanatkarlar can suyu kredisi veren bankalara müracaat ederek kredi talebinde bulunacaklardır.

Halkbank Can suyu Kredisi Başvurusu

Pek çok banka kobilere bu kredi paketini sunmaktadır. Bunlar; Halk bankası, Ziraat bankası, Türkiye iş bankası, Yapı kredi bankası, Vakıfbank, Garanti bankası ve Türk ekonomi bankası ve Akbank diyebiliriz. Belirtmiş olduğumuz bu bankalara kredi taleplerini veren Küçük ve orta ölçekli işletmelerin değerlendirilmeleri bankalar ve Kosgeb tarafından belirtilen kriterlere göre yapılmaktadır. Esnaf kooperatif kredisi detayları ile ilgili yazımızdan da yine esnaflar ve sanatkarlar için faizsiz  ve düşük faizli kredi paketleri hakkında bilgi verilmektedir.

Esnafa kredi desteği alarak sizler de yükünüzü sıfır faizli ile azaltabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta can suyu kredisinin sadece bir kere yüzde sıfır faiz ile verilmesidir. Bu sebeple kredinizi alacağınız zaman dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Yani kısaca bu krediyi yüzde sıfır faiz diye hemen kullanmaya kalkışmanızda yarar var. Çünkü esnafların ne zaman zora düşeceği hiç belli olmaz. Bu sebeple bir kere kullanabilecekleri bu hakkı doğru bir zamanda değerlendirmelerini tavsiye ederiz.

Sizler de en uygun vade ve faiz oranları ile  kredi veren bankalara ve  kredilerine online olarak başvuruda bulunabilir sıfır faizli oranından bir defaya mahsus olarak yararlanabilirsiniz. Bunun dışında Kobilere ve girişimcilere kobi destek kredisi, iş yeri kredisi ve esnaf destek paketi sunan pek çok banka da mevcuttur. Bankaların dönemsel olarak uyguladığı faizsiz iş yeri kredisi, düşük faizli esnaf destek paketi gibi avantajlardan da yararlanabilirsiniz.

blank

Esnaf can suyu kredisi

Esnaflara kredi imkanı tanıyan pek çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaflara TESKOMB tarafından sunulan kredilerin gecikme faizlerinde indirime gidildiği duyurulmuştur. 1 aya kadar gecikme süresi olan esnaf kredilerinin gecikme faiz oranları yüzde 16′ ya , süre olarak 1 ayı geçenlerin faiz oranları ise yüzde 20′ ye çekilmiştir.

Ayrıca 2020 yılında devlet  tarafından 18-29 yaş arasındaki gençlerimize yönelik olarak prim ve 3 vergi yılı süresince vergi muafiyeti sağlanacaktır.

Halkbank Esnafa Faizsiz Kredi Veriyor

Hazine ve Maliye Bakanı tarafından kobilere yönelik olarak 2020 yılı içerisinde kredi desteği sağlanacağı duyurulmuştu. Esnaf kefalet kooperatiflerine üye olanlar kooperatif üzerinden, üyeliği olmayanlar ise Halkbank üzerinden yapacakları başvurular ile kredi alabilirler. Esnafın kredi notunun yüksek ve sicilinin temiz olması gerekiyor. Unutulmaya yüz tutmuş meslek kollarında faaliyet gösteren, ustalık belgesi olan ve genç girişimci eğitimi almış olan gençlere yönelik olarak banka tarafından 30 bin TL. faizsiz esnaf kredisi imkanı sağlanmaktadır. Gerekli evraklar ile banka şubelerine giderek detaylı bilgi alabilir ve kredi şartlarını taşıyor olmanız durumunda kredinizi alabilirsiniz.

En düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankaların faizleri yukarıda yer almaktadır. 2020 yılında da bankalar Kobileri desteklemeye devam edecek.

] }Yorumlar
 1. blank Yusuf zeytun dedi ki:

  Nakliye üzerine faliyet gösteriyoruz nasıl faydalana bilirim

 2. blank eleştiri dedi ki:

  sırf kelime kalabalığı olsun diye yazılmış ne diyor bu makale?

 3. blank Aziz duman dedi ki:

  Sayın yetkili/yetkilileri selam ve başarı dileklerimi sunuyorum benim hizmet danışmanlık ofisim vardır bu Cansu’yu kredisinden yararlanabilirmiyim saygılarımla

 4. blank hamdi cagdas dedi ki:

  Ambalaj üzerine dukkan açtım bu krediden nasıl faydanabilirim