fbpx

Çatak Desteği 2022 Ne Zaman Ödenecek? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çatak Desteği Ne Zaman Ödenecek? Hemen Öğrenebilirsiniz! 2022 yılında da devam eden çatak projesi başvuruları ve ne zaman ödeneceği, çiftçi vatandaşlarımız tarafından merak edilmektedir. Geçtiğimiz yıl çatak desteği 58 ilde çiftçilerin hesaplarına yatırılmıştır. Bu yıl ise verilen destek devam ediyor mu, hangi illerde veriliyor, ne zaman ödenecek merakla araştırılmaktadır. Hemen çatak projesi ödemeleri 2022 hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çatak Desteği 2022 Ne Zaman Ödenecek? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilmesinin yanında erozyon tehlikelerinin tarımdaki olumsuz etkilerini azaltmak adına sürdürülen bir projedir. Belirlenen illerde 3 yıllık süre ile 3 farklı kategoride devamlılığını sürdürmektedir. Bu destekten yararlanmak isteyen çiftçiler için proje başvurusu hakkında bilgileri detaylandırdık. Çatak desteği ne zaman ödenecek, başvuruları nereden yapılır? Hemen öğrenebilirsiniz.

Çatak Projesi Yönetmeliği

Çevre amaçlı tarım arazilerinin koruma programını tercih eden üreticilerin desteklenesine dair kararın uygulamasına ilişkin tebliğ resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yayınlanan bu karar ile karşılıklı hibe sözleşmesi imzalayan üreticileri Hibe sözleşmesi hükümlerine uygun olarak başvurularını devam ettirecektir. Üreticilerin 2 ve 3 yıl destek ödemeleri daha önce imzalanmış olan sübvansiyon sözleşme hükümlerine göre devamlılığını sürdürmektedir. Hibe sözleşmesi imzalanmamış hiçbir üretici program desteğinden, ön başvurular destekten yararlanma hakkı vermemektedir. Üretim yapılacak olan arazi destek talep eden üreticiye ait değilse çatak projesinden yararlanma ön talep formu alınırken, başvuru yapılacak olan tarihten itibaren en az 3 yıl süre ile imzalanan ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) yönetmeliğine göre kira sözleşmesi yada muvafakat name, taahhütname istenmektedir. 3 yıl süre ile nakledilemez. Aktarılırsa eğer destek ödemesi sonlandırılır.

Çatak Desteği Nasıl Alınır?

Üç kategoride incelenen ödemelerden yararlanmak isteyen çiftçilerin başvuru esnasında hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır. 3 kategoriye ayrılarak ödemeler yapılmaktadır. Yılda bir defa 3 yıl süre ile ödemeler gerçekleştirilmektedir.

Çatak Projesi Ödemeleri 2022

Vatandaşların merakla araştırdığı çatak desteği ne zaman ödenecek? bilgisini sizler için belirttik. Bu ödemeler 3 ayrı bölüm üzerinden verilmektedir.

Çatak projesi kapsamında destekleme yapılacak olan arazilerde 3 ayrı kategoride belirlenen uygulamalara 3 yıl süre ile ödeme yapılmaktadır. 3 ayrı kategoride yapılan desteklerin ödeme miktarları 2022 yılında aşağıdaki gibidir;

 • 1. çatak kategorisine göre en az toprak işlemeli tarım uygulamasına 45 TL
 • 2. kategori de toprak ve su yapısının korunması ve erozyonun engellenmesi amacı ile verilen destek 60 TL
 • 3. kategoride çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalarına 135 TL çatak ödemesi yapılmaktadır.

Destek Kalemleri ve Oranları

Üreticilere yapılacak destekleme 3 kategoride dekar başına yılda bir defa olmak üzere üç yıl süre ile uygulanır:

Çatak Desteği 2022 Ne Zaman Ödenecek? Başvurusu Nasıl Yapılır?
çatak desteği ödeme miktarları 2022

Çatak Destekleme Ödemesi yapılması için bu 3 kategoriden en yüksek destek miktarına sahip olan bölümde üretim yapılıyor ve işleniyor olması gerekmektedir. Çatak destekleme ödemesi üreticilere dekar başına yılda bir defa olacak şekilde 3 yıl süre ile Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır.

Çatak Desteği Ödemesi Başvurularında Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çatak desteği ne zaman ödenecek bilgisinden sonra başvuru esnasında gerekli olan belgeleri inceleyelim;

 • Üreticiye ait T.C kimlik belgesi,
 • Tarım il ve ilçe Müdürlüklerinden temin edilecek olan başvuru formu,
 • Arazi kiralıksa araziye 3 yıllık kira sözleşmesi,
 • Tüzel kişilerin vergi numaraları,
 • Arazi kendinize ait ise tapu fotokopisi,
 • Çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) belgesi.

Çatak Desteği Başvurusu 2022 e-Devlet

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan çatak destekleme ödemelerinin başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Çatak desteği üreticilerin T.C kimlik numarası ve e-Devlet üzerinden Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) Desteği Başvurusu kategorisinden yapılmaktadır. Hemen kimlik bilgileriniz ile giriş sağlayarak uygulamaya yönlenerek gerekli bilgileri doğru bir şekilde girerek başvurunuzu gönderebilirsiniz.

Çatak Projesi Hangi İllerde Verilmektedir? 2022 YILI

Çatak Desteği Verilen İller 2022 Yılı
Adana
Afyon
Adıyaman
Ankara
Amasya
Aydın
Aksaray
Bayburt
Bilecik
Balıkesir
Bingöl
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Denizli
Çorum
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzurum
Eskişehir
Gümüşhane
Giresun
Hatay
Isparta
İzmir
Kahramanmaraş
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Konya
Kütahya
Şanlıurfa
Malatya
Manisa
Mersin
Muğla
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Sakarya
Samsun
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Uşak
Yalova
Yozgat
Zonguldak
2022 yılı çatak projesi desteği verilen şehirler

2022 Çatak Ödemeleri Ne Zaman?

Çatak desteği ödemeleri 2022 yılında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından birçok ilde ödemelerin başladığı açıklanmıştı. Bu kapsamda geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi Çatak Desteği Bakanlığın belirlediği tarih ve saatler arasında üreticilerin T.C. kimlik numarasının son hanesi 0 ve 2 olanlara göre yatırılacaktır. Yıl bazında 2006 yılında beri verilen bu destek 2022 yılında da ödenmeye başlanmış, başvurular ise hala alınmaya devam edilmektedir. İlk olarak çatak programı pilot iller ile yatırılmaya başlanmış ve şu an hala 58 ilde binlerce çiftçiye destekleme ödemeleri yapıldığı bildirilmiştir.

Destekleme projesi kapsamında desteklenen illere makine ve ekipman hibeleri de verilmektedir. Bunlar için verilen makine ve ekipman destekleri neler? Hemen öğrenebilirsiniz.

Proje Kapsamında Makine ve Ekipman Hibesi

Çatak projesi ile çiftçilere verilen destelerden bir diğeri olan ekipman ve makine alım desteği verilmektedir. Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde gibi illerde çiftçilerin ekipman ve makine alımlarında destekler verilmektedir.

Bu destekler kapsamında çiftçilere verilen makine alımı destekleri;

 • Anıza direkt ekim makinesi,
 • Taş toplama makinesi,
 • Sulama sistemi aletleri,
 • Gübre dağıtıma makinesi alımları

Bakanlık tarafından yayınlanan ÇATAK programları çerçevesinde makine ve ekipman alımlarının nasıl yapılacağı düzenlenmesi yapılmıştır.

Çatak Proje Kapsamında Makine ve Ekipman Hibesi Başvuruları

Başvuru Formu Makine ve ekipman için Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerinde bulunmaktadır. Başvuruşlar ise çatak proje uygulama birimi’ne yapılmaktadır. Destekten faydalanmak isteyen kişilerin başvuruları şahsen yapması gerekmektedir. Bu kapsamda e-posta, kurye gibi yöntemler ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Başvuru için gerekli olan başvuru formu ve kullanılmak üzere alınacak olan makinelere ait belgeler ile proje kapsamında tarımsal aletler için hibe desteği verilmektedir.

Belirtmiş olduğumuz bu belgeler ile uygulama birimlerine gittiğinizde birimler tarafından bir kontrol yapılmaktadır. Çiftçiler %70 oranında desteklerden faydalanacaktır. Proje kapsamındaki destek üst limitleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Gerçek ve tüzel kişilere 50 bin TL olarak verilen bu destek üretici örgütlerine 300 bin TL olarak verilmektedir.

Verilen bu desteklemeler alınacak olan ekipmanları karşılamıyorsa geriye kalan kısım makine ve ekipmanları alan yatırımcı tarafından karşılanmaktadır.

Başvuru Yeri ve Zamanı nedir?

Çatak desteği Başvurular, 1 Mart-30 Eylül tarihleri arasında Bakanlık il/ilçe müdürlüklerince alınır

Çatak Ödemesi Kimler Alabilir?

Çatak destek ödemelerinden; Hassas bölgelerde, tarımsal kaynaklarını fiilen kullanarak bitkisel üretim gerçekleştiren gerçek veya tüzel kişiler bu destekten yararlanabilir.

Çatak Projesi Devam Ediyor mu?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca 2022 yılında çiftçilere çeşitli konularda destek programları hazırlanmıştır. Tarım ve Orman Bakanı’nın açılamalarına göre Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması programı adı altında verilen çatak desteği verilmeye devam etmektedir.

Yorumlar

 1. Avatar of sevda sevda dedi ki:

  Desteklemelerin illeri doğru. Bizde hemen başvurduk. Tşk.

 2. Avatar of ahmet ahmet dedi ki:

  Bizler aldık. denildiği gibi herkese yatar inşallah edevletten kolayca başvurabildik.

error: Content is protected !!