Cazibe Merkezi Devletin Destek Verdiği İller Listesi

Cazibe Merkezi Devletin Destek Verdiği İller Listesi
10 Ocak 2022 07:15

Doğu Anadolu bölgesinde toplam 24 ilde özel sektöre yönelik olarak geliştirilen Cazibe Merkezleri Programının (CMP) uygulanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı  29945 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cazibe merkezleri projesi Yatırım Yapılacak 24 İl Teşvik Paketi olarak biliniyor. Devlet destekli olarak belirli dönemlerde yapılan projeler dahilinde belirlenen iller desteklenmektedir. Devletin destek verdiği iller ve bölgeler, TKDK desteklenen projeler hangileridir, IPARD Kapsamındaki iller, Yatırım yapılacak 24 il teşvik paketi başvuruları, Cazibe merkezleri programı kapsamında yatırım yapılan iller, TKDK Destek başvuruları nasıl yapılır, Cazibe merkezi programı kapsamında verilen destekler, faizsiz yatırım kredisi desteği, cazibe merkezi programı şartları nelerdir ve yatırım desteği teşviklerini yazımızın içeriğinde detaylandırdık.

Devletin Destek Verdiği İller ve Bölgeler

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kurulacak olan işletme, fabrika ve hizmet binaları için oluşturulan programının başvuruları başlatıldı. Cazibe Merkezleri Faizsiz Kredi Başvurularının Kalkınma Bakanlığı tarafından alınmaya başladığını belirtti.

cazibe-merkezleri
Cazibe merkezleri

Doğu Anadolu bölgesinde toplam 24 ilde yapılacak yatırımlar için Cazibe destek programına başvuru yapan yatırımcılara faizsiz yatırım desteği kredisi ile düşük faizli işletme kredileri verilecek. Devlet tarafından yatırımcılara uzun vadeli olarak bu desteklerden yararlanmanın tek şartı ise iş istihdamı yaratacak olan yatırımcı olmak ve 2 milyon liralık yatırım yapmak şartı ve en az 30 kişiyi işe alma verilecek.

Cazibe Merkezi kapsamında ki illerin hangileri olduğu merak ediliyor.

Cazibe Merkezi Programı Kapsamındaki İller Listesi

Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırım Desteğine Konu Olan 24 İl Listesi;

 1. Adıyaman
 2. Ağrı
 3. Ardahan
 4. Batman
 5. Bayburt
 6. Bingöl
 7. Bitlis
 8. Diyarbakır
 9. Elazığ
 10. Erzincan
 11. Erzurum
 12. Gümüşhane
 13. Hakkari
 14. Iğdır
 15. Kars
 16. Kilis
 17. Malatya
 18. Mardin
 19. Muş
 20. Siirt
 21. Şanlıurfa
 22. Şırnak
 23. Tunceli
 24. Van

Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırım Desteğine Konu Olan 24 İl Listesi;

 • Elazığ  merkezli; Elazığ, Malatya, Adıyaman,Tunceli, Bingöl illeri
 • Erzurum merkezli; Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt illeri
 • Van merkezli; Van, Hakkari, muş, Bitlis illeri
 • Kars merkezli; Ardahan Kars Ağrı Iğdır illeri
 • Diyarbakır merkezli; Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illerinde yatırım yapacak olan yatırımcılar desteklenecektir.
Cazibe Merkezi Devletin Destek Verdiği İller Listesi
Cazibe merkezi Program kapsamında olan illerimiz

Yatırım Yapılacak 24 İl Teşvik Paketi Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Bölgedeki kalkınma ajansları başvuruları almaya başladığı tek tek duyurmaya başladı. Cazibe Merkezleri Programı başvuruları ile ilgili olarak Kalkınma Bankası Genel Müdürlüğü 1. Başvuru Çağrı ilanını yayınladı. 

Yatırımcılar Cazibe merkezi  destek başvurularını 24 ocak-27 şubat tarihleri arasında yapabileceklerdir.

Cazibe Merkezi Programı Kapsamında Verilen Destekler

Cazibe merkezi programı kapsamında verilen desteklerin amacı ülkede yüzeysel olarak daha dengeli bir yerleşim düzeninin sağlanması ve göçün kademeli olarak yönlendirilmesi için belirli orada geri kalmış ve göç veren bölgelerde, bölgesel çekim merkezi niteliğini elinde bulunduran şehirlerin katma değeri yüksek üretim, istihdam, ihracat, yenilikçi, verimlilik ve teknoloji kapasitelerinin arttırılmasını hedeflemektedir.

 • Fizibilite iş projesi çalışmaları için ücretsiz danışmanlık hizmeti desteği,
 • Yatırımcıya kiralanacak ya da bina inşa desteği için kullanılacak olan yatırım yeri tahsisi desteği,
 • 20.000m2’ye kadar bina kapalı bina yapım desteği,
 • Faizsiz Yatırım ve İşletme kredisi desteği verilecektir.

Faizsiz Yatırım Kredisi Desteği

2 yıl anapara ödemesiz dönem dahil 6 yıl vadeli olarak verilecek olup makineler yerli malı olması şartı ile 10 yıl vadeli 3 yıl geri ödemesiz olarak verilecektir. Kredi limiti banka tarafından belirlenecek olan  Desteğin vadesi 1 yıl anapara ödemesiz olmak üzere toplamda 4 yıl vadeli olarak verilecektir. Yine yerli sanayiyi teşvik etmek amacıyla yerli malı olan makine ekipman alımları yapanlara ise bu destek  2 yıl anapara ödemesiz dönem dahil 5 yıl vadeli olarak verilecektir.

Cazibe Merkezi Programı Şartları Nelerdir?

Doğu Anadolu bölgesine yatırımların kaydırılması amacıyla oluşturan  destek başvurusunu yapanlar yatırım desteklerinden yararlanabilecek. İşçi alımı yapacak , fabrika kuracak çağrı merkezi kuracak işini büyütecek olanlar Cazibe Merkezleri Faizsiz Kredi Başvurusunda bulunabilecek. Bunun için tek şart bölgede  istihdam sağlanmasının taahhüt edilmesi olacak.

Cazibe merkezi destek programından yararlanabilmek için Asgari Sabit Yatırım Tutarı: 2.000.000 TL ve Asgari İstihdam 30 Kişi şartları aranıyor. Fabrika kurarak bölgede üretim yapanlara bina yapımında ve arsa için destek verilirken bu destekler en az 30 kişinin işe alınmasını garantisini veren ve iş sözleşmesini ibraz eden yatırımcılara verilecek. Hizmet binası açanların desteklerden yararlanabilmesi için de en az 200 kişiyi işe alması ve iş sözleşmesini ibraz etmesi şartını yerine getirmesi gerekiyor.

Yatırım Desteği Teşvikleri

Yatırım desteği teşviklerinden Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 24 ilde fabrika kuracak, hizmet verecek, üretim yapacak, çağrı merkezi ve veri merkezi açacak ve işsizliğin önlenmesi için işçi alımları yapan yatırımcılar desteklenecek. Cazibe Merkezleri Faizsiz Kredi desteği 4 yıl vadeli ilk yılı geri ödemesiz olacak şekilde kullandırılırken, fabrika açılışında alınan araç gereçlerin yerli olması halinde  bu vade daha da uzatılarak 6 yıl vadeli olarak verilecek. Cazibe merkezi programı kapsamında bu şartları yerine getiren yatırımcılara verilecek olan destekler ise oldukça göz dolduruyor.

Öncelikle yatırım yapacak olanlar yatırım yeri tahsisi yani arsa desteğinin yanında 100 milyonluk yatırım yapanlara özel olarak anahtar teslim fabrika binası yapımı, veri merkezi açanlara % 50 devlet elektrik desteği, çağrı merkezi açacaklara kişi başına olacak şekilde 2.500 TL personel eğitim desteği ve yatırım desteği gibi binaların kurulmasında faizsiz yatırım kredisi ile işletme ve fabrikaların açıldıktan sonraki hammadde desteği için ve üretim için gerekli finansman ihtiyaçları için sıfır faizli  ve düşük faizli işletme kredileri verilecektir.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde toplam 24 ilde yatırım yapacak olanlar bu bölgedeki işsizliğin önlenmesi için işçi alımı yapacak ve desteklerden ancak bu şekilde yararlanabilecektir.

TKDK DESTEKLENEN Projeler Hangileridir?

Kurum tarafından hayvancılık sektörüne destek verilmektedir. Kurum tarafından 5 ayrı kategoride çağrı Programı hazırlanmıştır. Bunlar;

 • 101,
 • 103,
 • 201,
 • 202,
 • 302 Nolu tedbir kodu ile yayınlanan sektörlerdir.

Yukarıda ki tedbir kodları ile TKDK hibe destekleri 2022 gelin birlikte inceleyelim.

101 Nolu Tedbir Kodu Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar;

 • Süt üretim tarımsal işletmeler
 • Kırmızı et üreten tarımsal işletmeler
 • Kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler
 • Yumurta üreten Tarımsal İşletmeler 101 nolu tedbir kodu ile desteklenmektedir.

103 Nolu Tedbir Kodu Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlaması ile ilgili Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar;

 • Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
 • Kırmızı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
 • Kanatlı eti ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması,
 • Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması
 • Meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması

201 Nolu Tedbir Kodu Tarım Çevre İklim ve Organik Tarım Tedbirleri;

 • Toprak örtüsü yönetimi ve toprak erozyonu kontrolü.

202 Nolu Tedbir Kodu Leader Yaklaşım Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması;

 • LEADER yaklaşım yerel kalkınma Stratejilerinin uygulanması

302 Nolu Tedbir Kodu Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Gelişme;

 • Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi işlenmesi ve pazarlanması
 • Zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeleri
 • Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri
 • Su ürünleri yetiştiriciliği
 • Makine parkları
 • Yenilebilir enerji yatırımları
 • Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi desteklenmektedir.

IPARD Kapsamındaki İller TKDK

TKDK Desteği Verilen İller 2022 yılında ;

Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, ,Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat illeridir.

TKDK IPARD programının uygulandığı ve desteklenen illerde yaşayan vatandaşları çağrıları yapıldığında başvuru yaparak verilen tüm desteklerden yararlanabilirler.

TKDK Destekleri 2022 Başvuru Nasıl Yapılır?

Kalkınma Bakanlığı tarafından üstlenilen Cazibe merkezi yatırım desteği programına başvurular Bakanlığın resmi internet adresi olan www.kalkinma.com.tr üzerinden başvuru dilekçesi doldurulup, ilgili başvuru formu ve yatırım için taahhütname doldurulup imzalandıktan sonra yatırımcılardan istenen diğer belgelerle Kalkınma Bankasına veya bankaya iletilmek üzere Kalkınma Ajansları Yatırım Destek Ofislerine Cazibe Merkezi Programı kapsamında başvuru teslim-tesellüm belgesi imzalanmak suretiyle teslim edilmesi gerekmektedir.

Cazibe Merkezi Devletin Destek Verdiği İller Listesi
Türkiye Kalkınma Bankası

Faizsiz kredi alarak bölgede işletme, fabrika, ve hizmet binası açacak olan  esnaf, kobi ve yatırımcılara 4 yıl vadeli faizsiz işletme kredisi verilirken, yerli üretime katkı sağlamak amacıyla ekipman ve demirbaş alımlarını ithal etmeyen yerli makine alanlara işletme kredilerinin vadeleri uzatılacak. İşletme kredisi ve yatırım kredisi başvuru yaparak bölgeye yatırım yapan yatırımcıların sayesinde bölgede 12 bin 400 kişiye iş verilecek ve istihdam sağlanarak bölgenin kalkınmasına katkıda bulunulacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.