geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,1845
EURO
9,8628
ALTIN
471,95
BIST
1.330
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
17°C
İstanbul
17°C
Çok Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
17°C
Cuma Az Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
16°C
Pazar Çok Bulutlu
17°C

Devletin Destek Verdiği İller Listesi (Cazibe Merkezleri)

Devletin Destek Verdiği İller Listesi (Cazibe Merkezleri)
A+
A-

Doğu Anadolu bölgesinde toplam 23 ilde özel sektöre yönelik olarak geliştirilen Cazibe Merkezleri Programının (CMP) uygulanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı  29945 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cazibe merkezleri projesi Yatırım Yapılacak 23 İl Teşvik Paketi olarak biliniyor.

Devletin Destek Verdiği İller ve Bölgeler

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kurulacak olan işletme, fabrika ve hizmet binaları için oluşturulan programının başvuruları başlatıldı. Geçen yıl 24 Ocak tarihinde Çankaya köşkünde yapılan lansmanda programın başlatıldığının ve Cazibe Merkezleri Faizsiz Kredi Başvurularının Kalkınma Bakanlığı tarafından alınmaya başladığını belirtti.

cazibe-merkezleri
Cazibe merkezleri

Doğu Anadolu bölgesinde toplam 23 ilde yapılacak yatırımlar için Cazibe destek programına başvuru yapan yatırımcılara faizsiz yatırım desteği kredisi ile düşük faizli işletme kredileri verilecek. Devlet tarafından yatırımcılara uzun vadeli olarak bu desteklerden yararlanmanın tek şartı ise iş istihdamı yaratacak olan yatırımcı olmak ve 2 milyon liralık yatırım yapmak şartı ve en az 30 kişiyi işe alma verilecek.

Yatırım Yapılacak 23 İl Teşvik Paketi Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Bölgedeki kalkınma ajansları başvuruları almaya başladığı tek tek duyurmaya başladı. Cazibe Merkezleri Programı başvuruları ile ilgili olarak Kalkınma Bankası Genel Müdürlüğü 1. Başvuru Çağrı ilanını yayınladı. Yatırımcılar Cazibe merkezi  destek başvurularını 24 ocak-27 şubat tarihleri arasında yapabileceklerdir.

Cazibe merkezleri programı kapsamında yatırım desteğine konu olan 23 il listesi

 • Elazığ  merkezli Elazığ, Malatya, Adıyaman,Tunceli, Bingöl illeri
 • Erzurum merkezli Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt illeri
 • Van  merkezli Van, Hakkari, muş, Bitlis illeri
 • Kars merkezli, Ardahan Kars Ağrı Iğdır illeri
 • Diyarbakır merkezli Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illerinde yatırım yapacak olan yatırımcılar desteklenecektir.
program kapsamında olan illerimiz

Başvuru Nasıl Yapılır?

Kalkınma Bakanlığı tarafından üstlenilen Cazibe merkezi yatırım desteği programına başvurular Bakanlığın resmi internet adresi olan www.kalkinma.com.tr üzerinden başvuru dilekçesi doldurulup, ilgili başvuru formu ve yatırım için taahhütname doldurulup imzalandıktan sonra yatırımcılardan istenen diğer belgelerle Kalkınma Bankasına veya bankaya iletilmek üzere Kalkınma Ajansları Yatırım Destek Ofislerine Cazibe Merkezi Programı kapsamında başvuru teslim-tesellüm belgesi imzalanmak suretiyle teslim edilmesi gerekmektedir.

Türkiye Kalkınma Bankası

Faizsiz kredi alarak bölgede işletme, fabrika, ve hizmet binası açacak olan  esnaf, kobi ve yatırımcılara 4 yıl vadeli faizsiz işletme kredisi verilirken, yerli üretime katkı sağlamak amacıyla ekipman ve demirbaş alımlarını ithal etmeyen yerli makine alanlara işletme kredilerinin vadeleri uzatılacak. İşletme kredisi ve yatırım kredisi başvuru yaparak bölgeye yatırım yapan yatırımcıların sayesinde bölgede 12 bin 400 kişiye iş verilecek ve istihdam sağlanarak bölgenin kalkınmasına katkıda bulunulacak.

Cazibe Merkezi Programı Kapsamında Verilen Destekler;

 • Fizibilite iş projesi çalışmaları için ücretsiz Danışmanlık Hizmeti Desteği,
 • Yatırımcıya kiralanacak ya da bina inşa desteği için kullanılacak olan Yatırım Yeri Tahsisi Desteği,
 • 20.000 m2’ye kadar bina kapalı bina yapım desteği,
 • Faizsiz Yatırım ve İşletme Kredisi Desteği verilecektir.

Faizsiz Yatırım Kredisi Desteği

2 yıl anapara ödemesiz dönem dahil 6 yıl vadeli olarak verilecek olup makineler yerli malı olması şartı ile 10 yıl vadeli 3 yıl geri ödemesiz olarak verilecektir. Kredi limiti banka tarafından belirlenecek olan  Desteğin vadesi 1 yıl anapara ödemesiz olmak üzere toplamda 4 yıl vadeli olarak verilecektir. Yine yerli sanayiyi teşvik etmek amacıyla yerli malı olan makine ekipman alımları yapanlara ise bu destek  2 yıl anapara ödemesiz dönem dahil 5 yıl vadeli olarak verilecektir.

Şartları Nelerdir?

Doğu Anadolu bölgesine yatırımların kaydırılması amacıyla oluşturan  destek başvurusunu yapanlar yatırım desteklerinden yararlanabilecek. İşçi alımı yapacak , fabrika kuracak çağrı merkezi kuracak işini büyütecek olanlar Cazibe Merkezleri Faizsiz Kredi Başvurusunda bulunabilecek. Bunun için tek şart bölgede  istihdam sağlanmasının taahhüt edilmesi olacak.

Cazibe merkezi destek programından yararlanabilmek için Asgari Sabit Yatırım Tutarı: 2.000.000 TL ve Asgari İstihdam 30 Kişi şartları aranıyor. Fabrika kurarak bölgede üretim yapanlara bina yapımında ve arsa için destek verilirken bu destekler en az 30 kişinin işe alınmasını garantisini veren ve iş sözleşmesini ibraz eden yatırımcılara verilecek. Hizmet binası açanların desteklerden yararlanabilmesi için de en az 200 kişiyi işe alması ve iş sözleşmesini ibraz etmesi şartını yerine getirmesi gerekiyor.

Yatırım Desteği Teşvikleri

Yatırım desteği teşviklerinden Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 23 ilde fabrika kuracak, hizmet verecek, üretim yapacak, çağrı merkezi ve veri merkezi açacak ve işsizliğin önlenmesi için işçi alımları yapan yatırımcılar desteklenecek. Cazibe Merkezleri Faizsiz Kredi desteği 4 yıl vadeli ilk yılı geri ödemesiz olacak şekilde kullandırılırken, fabrika açılışında alınan araç gereçlerin yerli olması halinde  bu vade daha da uzatılarak 6 yıl vadeli olarak verilecek. Cazibe merkezi programı kapsamında bu şartları yerine getiren yatırımcılara verilecek olan destekler ise oldukça göz dolduruyor.

Öncelikle yatırım yapacak olanlar yatırım yeri tahsisi yani arsa desteğinin yanında 100 milyonluk yatırım yapanlara özel olarak anahtar teslim fabrika binası yapımı, veri merkezi açanlara % 50 devlet elektrik desteği, çağrı merkezi açacaklara kişi başına olacak şekilde 2.500 TL personel eğitim desteği ve yatırım desteği gibi binaların kurulmasında faizsiz yatırım kredisi ile işletme ve fabrikaların açıldıktan sonraki hammadde desteği için ve üretim için gerekli finansman ihtiyaçları için sıfır faizli  ve düşük faizli işletme kredileri verilecektir.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde toplam 23 ilde yatırım yapacak olanlar bu bölgedeki işsizliğin önlenmesi için işçi alımı yapacak ve desteklerden ancak bu şekilde yararlanabilecektir.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar neden bu iller dedi ki:

  baska il yokmu bu ulkede neden hep pkk nin oldugu yerler benim cok tuhafima gitti biz insan degilmiyiz yani bize neden bu illerin odemedigi faturalar odetiliyor ama aldigi tesvik verilmiyor…

 2. Avatar rüya çamurcan dedi ki:

  ev tekstılı agır abıye dokuma dıkım ımalat ve satıs atolyesı ve satısıyla bbırlıkde sanlıurfa dıyerbakr

 3. Avatar ŞEHİR MOBİLYALARI İMALATI dedi ki:

  şehir mobilyaları üretimini diyarbakırda yapıp tüm doğu ve güney doğunun ihtiyacını temin etmek.