Cazibe Merkezi Destek Verilen 24 İl ve Başvuru Şartları

Cazibe Merkezi Destek Verilen 24 İl ve Başvuru Şartları
A+
A-

24 İl için destek başvurusu yapanların neler yapmaları gerekiyor sizler için araştırdık. Bilindiği üzere 24 ilin Cazibe Merkezi Destek programı yürürlüğe girdi. Buna göre yatırımcılarımızdan, program dahilinde belirlenen 24 ilimizde, yatırım yapanlara devlet destek verecek. Bu şekilde, hem istihdam sağlanacak hem de doğu ve güneydoğuda bulunan illerimiz destek ve teşvik programı dahilinde, kalkınması sağlanacak.

Cazibe Merkezleri Destekleme programı 2021 kapsamında destek verilecek olan Cazibe merkezi illeri ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde yer alan teşvik paketine dahil 24 ilimiz ve ”Devletin Cazibe Merkezleri Teşvik Paketi”  tüm merak edilenler ayrıntıları haberimizde..

Cazibe Merkezleri Programı Resmi Gazete’ de

Cazibe 2/1/2018 tarihli ve 2018/11201 sayılı bakanlar kurulu kararı ile Cazibe merkezi programı kapsamında yatırımın desteklenmesi kararı Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Cazibe Merkezleri Programı 24 ilde özel sektöre destek paketi TBMM Bakanlar Kurulunda onaylandı. 29945 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 11 Ocak tarihinde tarihinde yürürlüğe girdi.  Geçen yıl 24 ocak tarihinde düzenlemiş olduğu lansman töreninde Cazibe Merkezleri Programı başlatıldı.

Buna göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde bulunan 24 ilimize yatırım yapmak isteyen girişimciler ve iş adamları geçen yıl ilk aylarında 24 ocak- 27 şubat tarihlerinde başvurularını yaptılar.

Bu Karar kapsamında 31/12/2021 tarihine kadar yapılacak olan teşvik belgesi müracaatları değerlendirilir.

Cazibe Merkezi Ne Demek?

GMKA tanımına göre; Görece az gelişmiş kırsal olan bölgelerdeki yatırım ortamını canlandırarak istihdam, üretim ve ihracat artışı yoluyla bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla, özel sektör yatırımlarını desteklemeye yönelik olarak uygulanacak programdır.

Cazibe Merkezi İlleri Hangileridir?

Cazibe Merkezleri Programında Destek Verilen 23 İlimiz
Cazibe Merkezleri Programında Destek Verilen 24 İlimiz
AdıyamanHakkâri
AğrıIğdır
ArdahanKars
BatmanMalatya
BayburtMardin
BingölMuş
BitlisSiirt
DiyarbakırŞanlıurfa
ElazığŞırnak
ErzincanTunceli
ErzurumVan
Gümüşhane Kilis
Cazibe Merkezi programı kapsamında yatırımların desteklendiği 24 il

Cazibe Merkezleri Programı dahilinde teşvik programı uygulanacak, bu illerimize Devlet desteği sağlanacaktır. Bu projenin asıl amacı, imalat sanayi, veri merkezleri, çağrı merkezleri ile yatırım projeleri ve imalat sanayinde sermaye  yetersizliğinden dolayı eksik kalmış gerçekleşmeyen projelere yönelik Devlet desteğinin sağlanması, bu tesislerin yeniden Türk Ekonomisine kazandırılması amacıyla verilmektedir.

Yukarıda ki illerde organize sanayi bölgesi veya endüstri bölgesinde gerçekleştirilecek olan ve asgari 2 milyon TL yatırım tutarı şartını sağlayan İmalat sanayii (US-97 Kodu: 15-37) yatırımları ile asgari 200 kişilik istihdam sağlayan çağrı merkezleri ve ANSI/TIA-942 veya Uptime Institute TİER-3 veya üstü seviyede olan ve asgari 5.000 m2 beyaz alan ihtiva eden veri merkezi yatırımları yapacak özel sektör işletmeleri yararlanabilirler.

Cazibe merkezlerinin GMKA tüm detaylı bilgileri burada.

Yatırım teşvik belgesi düzenlenmesi ile ilgili link.

Sektörler;

 • Veri merkezleri ve çağrı merkezleri yeni yatırım projeleri,
 • İmalat sektöründe ki, yeni yatırım projeleri teşvik paketi kapsamında olup ayrıca, bu durumda olupta sermaye yetersizliğinden dolayı yarım kalan işletmeler Doğu ve Güneydoğu Cazibe Merkezleri Teşvik Paketi kapsamındadır.
çağrı-merkezi
Sektörler

Bu programdan aşağıda yer almakta olan Destek programı unsurlarını içermektedir. Yatırımcılar aşağıda yer alan 4 pakete başvuru yapacaklardır. Paketlerin hizalarında destek verilen alanlar da belirtilmiştir.

Cazibe Merkezleri Programında Destek Verilen 24 İlimiz
Cazibe Merkezleri Programında Destekleri
 • Çağrı Merkezleri Desteği; Bina tesisi, Fiber İletişim Altyapısı, Personel eğitim desteğini kapsar.
 • Yatırım ve Üretim Desteği; Danışmanlık, yatırım yeri alanı, bina inşaatı, faizsiz yatırım kredisi, faizsiz indirimli işletme desteğini kapsar.
 • Veri Merkezi Yatırım ve Enerji Desteği; Enerji, Fiber Altyapı, Yer, Faizsiz Yatırım desteğini kapsamaktadır.
 • Üretim Tesisi Taşıma Desteği; Nakdi taşıma, teşvik ve taşınan tesisler için geçerli olan Faiz indirimli kredi ve yatırım yeri desteklerini kapsamaktadır.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu da bulunan yukarıda yazılı 24 ilimiz için yatırım yapacak olan girişimci, iş adamı ve yatırımcılar ile yarım kalan projeler bu 4 ana destek unsuru içerisinde yer almalıdır. Bu projeler ve destek verilen sektörler dahilinde hibe ve faizsiz krediler sağlanmaktadır.

Cazibe Merkezleri Destekleme Programı 2021 Başvuru Şartları

İmalat sanayi firmaları için en az 30 kişiye istihdam sağlamak en az 2 milyon lira yatırım yapmak ilk koşuldur.

Çağrı merkezleri için başvuru yapacak olan firmalar, en az 200 kişiye istihdam  sağlamalı ve bu istihdama yönelik hizmet sözleşmesi imzalamalıdır.

Veri Merkezi kurumak isteyen yeni yatırımcılar, en az 5.000 m² alanı bulunmaları ve veri merkezlerinin taşıması gereken şartlardan olan ANSI/TIA-942 alt yapısına sahip olmaları ve buna göre TIER-3 veya üstü seviyelerde olmaları şarttır. (TIER-3 bu konuda Dünya genelinde kabul gören tek sertifikadır)

Üretim tesislerinin taşınması amacıyla verilen destek paketinden bankalarca, en az son 2 senedir üretim yapıyor olması,  Resmi Gazete’de yayımlanan kararın yürürlüğe girdiği an itibariyle, 2 sene içinde tesisin taşınması ve taşıma işlemi tamamlandığında tesisin en az 200 kişiye istihdam sağlamak için taahhütte bulunması şarttır.

cazibe-merkezi
Cazibe merkezleri

Yatırımı için kredi isteyen yatırımcıların en az %30 oranının öz kaynaklardan karşılanıyor olması şarttır. Cazibe Merkezleri Teşvik destek paketi kapsamında verilen destekler öz kaynak ile orantılı olmak zorundadır. Banka eğer gerekli görürse, öz kaynak için destekten önce yatırırım harcaması talep edebilir.

OSB dışında imalat sanayi yatırımı yapmak isteyen girişimcilere verilen desteklerden olan alt yapı desteği bu proje ile desteklenmez. Yani yatırımcılar Organize Sanayi Bölgelerini tercih etmeleri esas olup, Devlet yeniden bir alt yapı için para ödemeyecektir.

Kalkınma Ajansları Destek Ofisleri İletişim Bilgilerine ise bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Başvuru için Gerekli Evraklar ve Belgeler

 • Başvuru Dilekçesi – örnek
 • Başvuru Formu form
 • Genel Taahhütname link
 • Var ise Son 2 yıla ait gelir belgesi beyannameleri
 • Yatırımcıların ortakların ve yönetim kurulu üyelerinin kimlik fotokopileri
 • Eğer var ise  Fizibilite Raporu veya Yatırıma/Projeye İlişkin Özet Bilgileri
 • İmza Sirküleri, En son tarihli Genel Kurul Toplantısı’na ilişkin Tutanak ve Hazirun Cetveli,  Yetki Belgesi,
 • Eğer mevcut ise, yatırımcı ve Var ise Tüzel Kişi Ortağa Ait, İlgili Vergi Dairesinden ve SGK’ dan Alınmış Borç Durumunu Gösteren Yazı Asılları veya E-Borç Belgeleri
 • Destek Konusu Yatırıma İlişkin İlgili Kurum ve Kuruluşlardan Alınmış İzin, Ruhsat, Lisans, ÇED Belgesi, Anlaşma, Proje, vb.
 • Eğer mevcut ise faaliyet raporu istenir.

Notlar

Bu evrakların tümü bir dosya haline getirilecek ve tüm evraklar yatırımcıyı temsil ve imza yetkisine sahip kişiler tarafından mavi kalemle imzalanacaktır.

Bazı belgelerse mevcut ise terimi geçerli olup, eksik belgeler başvuru süresi sonuna kadar tamamlanabilmekte olup, bu süreye kadar eksik belge sunanların başvuruları kabul edilmeyecektir.

Başvuru Dönemi ve Başvuru Yeri

Cazibe merkezleri destekleme programı proje bilgi formu, ön başvuru formu, destek oranları destek bütçesi ve tüm merak ettiklerinizi burada.

Başvuru Dönemi:

Karar kapsamında 31/12/2021 tarihine kadar yapılacak olan teşvik belgesi müracaatları değerlendirilir.

Başvurular:

Başvurular, Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi (E-TUYS) üzerinden yapılmaktadır

Tıkla, Telegram'da Bize Katıl!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

 1. Avatar Yüksek Lisans Ziraat Mühendisliği mezunuyum. Büroda,ofiste çalışabilirim. Proje Yönetimi ve Bilgisayar sertifikam da mevcuttur. Erzurum'da ikamet etmekteyim. Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler. dedi ki:

  Ailemden uzakta yalnız yaşamaktayım. Kendi ayaklarımın üstünde durabilmem için lütfen bana yardım edin. İşimi layıkıyla yapacağımdan emin olabilirsiniz.