Devlet Destekli

Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği 2020 Hibeleri

Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği 2020 Hibeleri

Ceviz yetiştiriciliği konusunda çiftçilere devlet tarafından verilen pek çok destek bulunmaktadır. Gerekli destekleme şartları sağlayanların destekleme ödemesi almalarının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ceviz desteği veren kurumlara bir proje örneği hazırlayarak başvurmak gerekmektedir. Ceviz bahçesi kurulumu maliyetli bir iştir. Bu desteklerle maliyetlerin bir kısmını karşılayabilirsiniz. Hibelerin yanı sıra bankalardan alacağınız kredilerle de ceviz bahçenizin kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen destekler de bulunmaktadır.

Devletten Ceviz Yetiştirenlere Tam Destek

Devlet tarafından yerli üretimi desteklemek amacıyla, çiftçilere destekleme verildiği gibi ceviz yetiştiriciliğine devlet desteği de sağlanmaktadır. Tüm üreticiler Devlet destekleri ile tarımsal faaliyetlerini gerçekleştirdikleri gibi, ceviz yetiştiriciliği içinde destekleme başvurusu yapabilirler.

Başvuru Nereye Yapılır?

Ceviz yetiştiriciliğine devlet desteği başvurusu Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır. Tarım İl Müdürlüklerine yapacağınız başvurunuz projelendirilmelidir. Projelendirme sonrasında, ceviz ekeceğiniz bölgede toprak analizi yaptırılacaktır. Daha sonra ekim yapacağınız tarlanın büyüklüğü, dikim sıklığı, cinsi, elektrik & su durumu gibi çeşitli durumlara göre tarafınıza kredi verilmektedir.

ceviz yetiştiriliği devlet desteği

ceviz yetiştiriliği devlet desteği

Dönüm Başına Ne Kadar Kredi Veriliyor?

Dönüm başına ortalama 1.000 TL. civarında Devlet Destekli kredi verilmektedir. Geri ödeme 15 yıl sonra yapılmaktadır. Devlet ceviz destekleme ödemeleri, proje dahilinde yapacağınız harcamalar karşılığında verilmektedir. Tabi öncelikle iş planınızın Tarım İl Müdürlükleri tarafından onaylanması ve kabul edilmesi gerekmektedir. Ödemeler yapmış olduğunuz işlerin karşılığı olarak fatura karşılığında yapılmaktadır.

Cevize Neden Destekleme Sağlanıyor?

Ceviz ithalatı yapan Türkiye’nin ceviz üretim miktarını artırmak, ağaçlandırma çalışmalarında katma değeri yüksek meyveli çeşitlere yönelmek, kırsal alanda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine imkan sağlamak, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın gelir seviyelerini yükseltmek, geniş sahalarda ağaçlandırma çalışmaları yaparak kırsalda yeni iş istihdam imkanları ve fırsatları oluşturmak, düzenli ve dengeli beslenme için ceviz tüketimini artırmak ve benzeri gayelerle Tarım ve Orman Bakanlığı son yıllarda ağaçlandırma çalışmalarında cevize ayrı bir önem vermiştir. Özel ağaçlandırma çalışmalarında cevizin diğer türlere göre ağaçlandırma oranı % 13’tür.

Ceviz, antepfıstığı, okaliptüs,  kavak, kestane, badem, harnup, mahlep, gibi hızlı gelişen ve daha ziyade meyvesinden faydalanılan türlerle yapılan özel ağaçlandırma çalışmaları için verilen kredilerden yıllık Ziraat Bankasının küçük ölçekli tarımsal işletme tanımına giren üreticilere uyguladığı kredi faizinin yedide biri oranında faiz alınır. Bu faiz oranı genel olarak % 1,5–2,0 arasındadır. Verilen krediler on beşinci (15) yılın ekim ayında faizi ile birlikte bir defada geri alınır. İptal edilen hibe veya krediler ise “yasal faizi” ile birlikte tahsil edilir.

Tarım Bakanlığı, büyüklüğü en az 10 dekar olan tarlasına sertifikalı fidan diken herkese başvuru halinde dekar başına 100 TL. hibe destek veriyor. Bunun için Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmanız ve her yıl (tarih değişebilir) 31 Temmuz tarihine kadar Tarım İl/İlçe Müdürlüklerine, fidanları aldığınız yerden size verilecek olan belgeler ve sertifikalar ile birlikte başvurmanız gereklidir. İlgililer sizin kapama bahçenize gelip, dikilen fidanları yerinde görüyorlar. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile bir sonraki yıl, Haziran ayına kadar yapılıyor.

Fidan Yetiştiriciliği Hakkında Notlar

Orman Genel Müdürlüğü tarafından kredi olarak ödenen bu para özel ağaçlandırma kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kredilerden yararlanabilmeniz için bir orman mühendisine Özel Ağaçlandırma Projesi yaptırmanız gerekmektedir. Sadece şahsi arazileriniz üzerinde değil orman arazileri ve hazine arazileri de müracat sahipleri kura ile belirlenerek tahsis yöntemi ile de özel ağaçlandırma yapabiliyorsunuz. Proje yatırım giderleri içerisinde belirtilen proje bedeli, fidan bedeli, arazi hazırlığı, fidan dikimi, ihata ve 3 yıllık bakım gideri altındaki kalemlerden kredi alabiliyorsunuz (15 yıl geri ödemesiz ve ziraat bankası çiftçi kredilerinin 1/7 faiz oranı ile).

Orman Genel Müdürlüğü projelere 100.000 TL.’ ye kadar destek vermektedir. İster Orman vasıflı araziler üzerinde, ister hazine arazilerini kiralayarak, isterse şahsi arazileriniz üzerinde proje yaptırmak kaydı ile bu kredilerden faydalanabilirsiniz. Bu kredinin haricinde Tarımın da hibe ve kredileri mevcuttur. Sertifikalı fidanlarda dekara 200 -300 TL. arasında bir fidan desteği verilmektedir.

Hali hazırda kurulmuş ve tesisi tamamlanmış bahçeler için kredi alamazsınız. Kredi kullanabilmeniz için tesise başlanmadan önce proje yaptırmanız ve yapılan projenin onaylanması gerekiyor. Fakat Tarım Müdürlüklerinden arazinin büyüklüğüne göre mazot, alet vb. ekipman desteği alabilirsiniz. Bunun için bağlı bulunduğunuz il/İlçe Tarım Müdürlükleri ile görüşebilirsiniz.

Ceviz iklime dayanıklıdır. Soğuk havalara dayanıklı olduğundan ürün vermemesi gibi durumlar söz konusu olmaz. Ceviz bahçesi kurulum tutarı dönüm başına 2 bin TL civarındadır. Meyve alana kadar ise yine daha pek çok masrafınız olacaktır. Ancak meyve almaya başladıktan sonra ciddi manada para kazanacaksınız. Aradan 18 yıl geçtikten sonra ceviz ağaçları 100 kilograma yakın ceviz vermektedir.

Devlet tarafından dönüm başına 300 TL’ ye yakın hibeler verilmektedir. Fidan konusunda ise yine bakanlık daha uygun fiyatlar sunacaktır. Ceviz bahçesi kurulumunu tek tek anlatmayacağız. Çünkü her ilde, ilçede, bulunulan bölgede şartlar değişiklik arz edecektir. İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri’ nden detaylı gibi alabilirsiniz.

Devlet tarafından meyve bahçesi yetiştiriciliği ile ilgili bilgi alabilir ve bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

Sizde Devlet destekli olarak verilen tarımsal kredilerden ve Ceviz dikimi için destekleme kredilerinden yararlanabilirsiniz. Devlet destekli hibe ve teşvik kredilerine hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Devlet tarafından konu ile ilgili desteklerin 2020 yılında da verilmesi planlanıyor. 500 dekara kadar araziye sahip olanlar bu destekleme ödemelerinden yararlanabilir.

] }Yorumlar
 1. blank Tekin dedi ki:

  Merhaba Ankara ahiboz Karagedik dikilitaş Bölgesinde bulunan 12dönüm tarlama ceviz ekmek istiyorum sulama vs nasıl yapılır?

 2. blank Temel şen dedi ki:

  Bundan 2 ay önce zonguldakta bir orman arazine ceviz dikmek için baş vurmuştum bana bekle 2b gelsin hazineye geçince başvurabilirsin demişlerdi 2b hala gelmedi şimdi tekrar başvurabilirmiyim yukarıda okumuştum orman bakanlığıda başvuru kabul ediyormuş doğrumudur acaba olursa şayet kaç yıllığına bana verilir ceviz dikimi için destek alabilirmiyim aydınlatırsanız memnun olurum arazi büyük bilginize

 3. blank osman dedi ki:

  MERSİNİN MUT İLÇESİNDE 25 DÖNÜM ARAZİMİZDE CEVİZ YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ ALABİLECEĞİM DESTEKLER İÇİN BİRİSİ YARDIMICI OLABİLİRMİ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 4. blank KIRKLARELİ dedi ki:

  PINARHİSAR POYRALI KÖYÜNDE her türlü meyve ağacına el verişli 2404M kare tarla
  satılıktır çevresinde çok az yerleşim bulunmaktadır köye 2 km yakınlıkta İstanbul yoluna 700 m yakınlıktadır
  fiyatı 38000 tl dir. numaralı telefondan ulaşabilesiniz. ayrıca burayı satın alan arkadaş eğer ceviz dikmek istiyorsa 30 adet tüplü chelhender ceviz ağacı hediyem olucaktır

 5. blank Engin dedi ki:

  Bir kaç parca toplam da 40 dönüm hisseli arazimiz var hisse oranı 10/7 bizim olduğumuz için arazinin temeli bize aittir. Şuan arazilerimiz boş ve aplikasyon yaptırıldı. Destek alabilir miyim, arazi babama aittir. Çiftcilik belgem mevcuttur fakat donduruldu veya iptal edildi bilemiyorum. Ne yapabilirim ceviz fidan yetiştirmek istiyorum.

 6. blank Ahmet çakmak dedi ki:

  20 donum boş tarlamız var ceviz ekimine de çok müsait acaba destek alabilir miyiz

  1. blank cemal dedi ki:

   evet, destek alabilirsiniz.

  2. blank Şener demir dedi ki:

   Merhaba aşılı ceviz fidanı üretiyoruz
   arasanız her konuda yardımcı olmaya çalışırız

   1. blank Mehmet dedi ki:

    Nerede uretim yapıyonuz seltifikalımı

 7. blank Gülşen Yalınkaya dedi ki:

  5 dönüm arazime ceviz badem diktim nerelerden destek alabilirim

  1. blank cemal dedi ki:

   tarım ve orman bakanlığı onayıyla ziraat bankasından.

 8. blank Fahri dedi ki:

  Hisseli taşınmazlarda hibe veya kredi gerekiyormu.

 9. blank kadir demir dedi ki:

  10 dönüm yerim var analizi nasıl nerede yaptırabilirim ve ne kadar destek alabilirim

 10. blank Gönül dedi ki:

  5 dönüm olan yerimize devletten fodan destegi alabilirmiyim.

  1. blank Vural altay dedi ki:

   25 donum tarlam var ne ekebilirim kurak tarla devlet destekli olacak

 11. blank MEHMET ARIKBUĞA dedi ki:

  TOPRAK ANALİZİ YAPTIRMANIZ GEREKLİDİR. ZİRAATÇİ ARKADŞLARA SONUÇLARI GÖTÜRÜRSENİZ EKME KONUSUNDA SİZE YARDIMCI OLACAKLARDIR.

 12. blank Bayram dedi ki:

  Ceviz yetiştiricileri Birliği kurup birlik olarak sorunlarımızı dile getirmeliyiz fındık desteği gibi destek almalıyız sorun ve cevizin hastalıklarına karşı birbirimizi yönlendimeliyiz

 13. blank Bayram dedi ki:

  Fındık alan desteği gibi cevizede her yıl alan desteği verilecekmi

 14. blank Salih dedi ki:

  Köy merasında ceviz dikmek iştiyom ne yapmam lazım

 15. blank Hibe Desteği dedi ki:

  Merhaba, 100 TL/Dekar olan hibe desteği tek seferlik mi yoksa yıllık olarak mı veriliyor?

  1. blank doğan dedi ki:

   mavi sertifikalı fidanlar için 280 tl dekara (çks belgeniz varsa) bir sefere mahsus sarı sertifikalı fidan dikmişseniz 100 tl/dakara destekleme alıyorsunuz

 16. blank Satılık Tarla dedi ki:

  Kırşehir Kaman da 33 dönüm Ceviz dikmeye uygun yola yakın tarla

  1. blank Tuğrul özcab dedi ki:

   Meraba kolay gelsin bnm 150.200 dnm tarla var ben ceviz ekmek istiyorum ve bu işe yeni giriyorum nereden başlamam lazım ne yapmalıyım YAPMALIMIYIM

   1. blank Ayhan sönmez dedi ki:

    Mr ben silivri akören koyunde bi tarlam var maddi destek istemiyorum yanliz bu tarlada ceviz yetisirmi yetismezmi bunun nasil ögrene bilirim bu fidanlari nasil satin alabilirim

   2. blank latif dedi ki:

    yazıyı okumuyor musunuz yahu? Sorunuzun cevabı zaten yukarıda 3 kere farklı cümlelerle yazılmış

 17. blank doğan dedi ki:

  yukardaki yazdığınız desteklemelerin uzaktan yakından alakası yok ben 31 000 m2 (31dekar) ekiyorum orman bölge müdürlüğünün projeli yapdırırsanız harcamalarınızın %5-25 arası bir desteği var ziraat bankası harcamalarınızın %75 ini kredi olarak 5 yıllığına düşük faizli veriyor tarım il müdürlüğü fidanlarınızın bir kısmnı ödüyor

  1. blank doğan dedi ki:

   düzeltiyorum ziraat bankası %50 sini çok saçma bir şekilde karşılıyo 100 bin tl harcamanız varsa sizden 50 bin tl yi ziraat bankasına yatırmanızı isdiyo 50 binde biz yatıracağız şirketlere iş yaptırdıkça fatura getirecekler paralarını onlara ödüyeceğiz size para vermeyiz diyo yani krediyi almadan %18 kdv borçlanmış oluyorsunuz oda 18 bin tl yapar ne saçmalıklar var bir müracat edin hele

 18. blank Faizsiz sistem dedi ki:

  helâl olsun Ahmet kardeşim bende sözlerinize katılıyorum

 19. blank Faiz dedi ki:

  Allah senden razı olsun Vedat abey
  Rabbim buyurdu ki
  Ben faizi yok ederim haramdır
  Ama alışverişi helal kıldım

 20. blank Ceviz ağacı dedi ki:

  Ceviz ağacı için bana 20 40 dolum yer lazım İzmit Sakarya Silivri Çatalca İstanbul gibi yer lazım

  1. blank Ceviz Ağacı için Arazi dedi ki:

   Merhaba;
   İsmim Bayram Çavdar. Coldwell Banker Referans Gayrimenkul de Gayrimenkul Danışmanlığı yapmaktayım. Bilecik ‘te istediğiniz alana sahip arazi yetkilerine sahibim. İsterseniz boş, isterseniz ceviz fidanı ekili arazilerimiz var. Detaylar ve tanışmak için lütfen arayınız.
   Saygılarımla

   1. blank ceviz arazileri hk dedi ki:

    10 dönüm ve üzeri ceviz dikmek ve ev yapmak için arazi veya tarla fiyatları hakkında bilgi ve önerileriniz bilecik osmaneli olabilir. teşekkür ederim.

  2. blank 36 dönüm arazi var totalde 72 dönüm dedi ki:

   İzmit Bayraktar köyünde 36 dönüm Kuzey Anadolu Otoyolu kenarı düz tarım arazisi satılıktır.

  3. blank ceviz üretimi dedi ki:

   40 dönüm dikime başlanmış ceviz üretimine uygun arazi. İznik. Henüz bilgi yeni ulaştı. Düşünürseniz direk arkadaş ile bağlantıyı sağlarım. 053 bazen yoğun oluyorum. Cevap alamazsanız mesaj atınız. Mutlaka dönüş yaparım.

 21. blank Nesrin Keyyali dedi ki:

  Merhaba ben 300 dönüm ceviz ekmek için arsa arıyorum
  kim yardımcı olabilir?

  1. blank FEAR dedi ki:

   NEDEN 300 DÖNÜM

  2. blank can dedi ki:

   iletişime geçersen yardımcı olabilirim Nevşehir bölgesinden

  3. blank can dedi ki:

   mail atıp iletişim sağlayabilirsin

  4. blank Ahmet Sunay dedi ki:

   Merhaba Nesrin Hanım Konya Bölgesinde 5 milyon m2 ye kadar çeşitli yerlerde arazilerimiz mevcut ceviz yetiştiriciliğine uygun makul fiyatlarda araziler temin edebilirim
   iletişim 050

  5. blank Ceviz agaclandirmasi dedi ki:

   Bizim Tekirdag da 500 donum ozel agaclandirma sahamiz var detaylar icin gorusebiliriz

   1. blank İrfan dedi ki:

    Ortak bahce kurabiliriz.elimde 20 bin chandler ceviz fidanı mevcut.500 dönüme rahat yeter.güzel bir proje yapabiliriz.

   2. blank Ahmet cvs dedi ki:

    Ankara da yer temin edebilirim şuan elimde 50 dönüm ve 78 dönüm 65 dönüm 35 dönüm gibi yerler var tek tapu iletişim için

   3. blank Suleyman dedi ki:

    Bana dönüş yapın

   4. blank Cihan dedi ki:

    Ahmet Bey nasil iletisime gecebiliriz ,elinizde bulunan yerler icin, bana mail atabilir misiniz?

  6. blank arsa dedi ki:

   kayseri pınarbaşıda 150 dönüm hali hazırda sulu ve yol kenarı boş bir kaç yıldır nadas halde arsamız var teklifiniz için mail atabilirsiniz.

  7. blank Tarla dedi ki:

   Selam hayırlı günler bende 600donum var ama tek tapu bölüp verebilirim Sivas kangal da

   1. blank Bekir dedi ki:

    Merhaba,

    sizinle nasil görüsebiliriz? Bende Sivasta arsa ariyorum.