Devlet Destekli

Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği 2020 Hibeleri

Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği 2020 Hibeleri

Ceviz yetiştiriciliği konusunda çiftçilere devlet tarafından verilen pek çok destek bulunmaktadır. Gerekli destekleme şartları sağlayanların destekleme ödemesi almalarının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ceviz desteği veren kurumlara bir proje örneği hazırlayarak başvurmak gerekmektedir. Ceviz bahçesi kurulumu maliyetli bir iştir. Bu desteklerle maliyetlerin bir kısmını karşılayabilirsiniz. Hibelerin yanı sıra bankalardan alacağınız kredilerle de ceviz bahçenizin kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen destekler de bulunmaktadır.

Devletten Ceviz Yetiştirenlere Tam Destek

Devlet tarafından yerli üretimi desteklemek amacıyla, çiftçilere destekleme verildiği gibi ceviz yetiştiriciliğine devlet desteği de sağlanmaktadır. Tüm üreticiler Devlet destekleri ile tarımsal faaliyetlerini gerçekleştirdikleri gibi, ceviz yetiştiriciliği içinde destekleme başvurusu yapabilirler.

Başvuru Nereye Yapılır?

Ceviz yetiştiriciliğine devlet desteği başvurusu Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine yapılmaktadır. Tarım İl Müdürlüklerine yapacağınız başvurunuz projelendirilmelidir. Projelendirme sonrasında, ceviz ekeceğiniz bölgede toprak analizi yaptırılacaktır. Daha sonra ekim yapacağınız tarlanın büyüklüğü, dikim sıklığı, cinsi, elektrik & su durumu gibi çeşitli durumlara göre tarafınıza kredi verilmektedir.

ceviz yetiştiriliği devlet desteği

ceviz yetiştiriliği devlet desteği

Dönüm Başına Ne Kadar Kredi Veriliyor?

Dönüm başına ortalama 1.000 TL. civarında Devlet Destekli kredi verilmektedir. Geri ödeme 15 yıl sonra yapılmaktadır. Devlet ceviz destekleme ödemeleri, proje dahilinde yapacağınız harcamalar karşılığında verilmektedir. Tabi öncelikle iş planınızın Tarım İl Müdürlükleri tarafından onaylanması ve kabul edilmesi gerekmektedir. Ödemeler yapmış olduğunuz işlerin karşılığı olarak fatura karşılığında yapılmaktadır.

Cevize Neden Destekleme Sağlanıyor?

Ceviz ithalatı yapan Türkiye’nin ceviz üretim miktarını artırmak, ağaçlandırma çalışmalarında katma değeri yüksek meyveli çeşitlere yönelmek, kırsal alanda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesine imkan sağlamak, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın gelir seviyelerini yükseltmek, geniş sahalarda ağaçlandırma çalışmaları yaparak kırsalda yeni iş istihdam imkanları ve fırsatları oluşturmak, düzenli ve dengeli beslenme için ceviz tüketimini artırmak ve benzeri gayelerle Tarım ve Orman Bakanlığı son yıllarda ağaçlandırma çalışmalarında cevize ayrı bir önem vermiştir. Özel ağaçlandırma çalışmalarında cevizin diğer türlere göre ağaçlandırma oranı % 13’tür.

Ceviz, antepfıstığı, okaliptüs,  kavak, kestane, badem, harnup, mahlep, gibi hızlı gelişen ve daha ziyade meyvesinden faydalanılan türlerle yapılan özel ağaçlandırma çalışmaları için verilen kredilerden yıllık Ziraat Bankasının küçük ölçekli tarımsal işletme tanımına giren üreticilere uyguladığı kredi faizinin yedide biri oranında faiz alınır. Bu faiz oranı genel olarak % 1,5–2,0 arasındadır. Verilen krediler on beşinci (15) yılın ekim ayında faizi ile birlikte bir defada geri alınır. İptal edilen hibe veya krediler ise “yasal faizi” ile birlikte tahsil edilir.

Tarım Bakanlığı, büyüklüğü en az 10 dekar olan tarlasına sertifikalı fidan diken herkese başvuru halinde dekar başına 100 TL. hibe destek veriyor. Bunun için Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmanız ve her yıl (tarih değişebilir) 31 Temmuz tarihine kadar Tarım İl/İlçe Müdürlüklerine, fidanları aldığınız yerden size verilecek olan belgeler ve sertifikalar ile birlikte başvurmanız gereklidir. İlgililer sizin kapama bahçenize gelip, dikilen fidanları yerinde görüyorlar. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığı ile bir sonraki yıl, Haziran ayına kadar yapılıyor.

Fidan Yetiştiriciliği Hakkında Notlar

Orman Genel Müdürlüğü tarafından kredi olarak ödenen bu para özel ağaçlandırma kapsamında değerlendirilmektedir. Bu kredilerden yararlanabilmeniz için bir orman mühendisine Özel Ağaçlandırma Projesi yaptırmanız gerekmektedir. Sadece şahsi arazileriniz üzerinde değil orman arazileri ve hazine arazileri de müracat sahipleri kura ile belirlenerek tahsis yöntemi ile de özel ağaçlandırma yapabiliyorsunuz. Proje yatırım giderleri içerisinde belirtilen proje bedeli, fidan bedeli, arazi hazırlığı, fidan dikimi, ihata ve 3 yıllık bakım gideri altındaki kalemlerden kredi alabiliyorsunuz (15 yıl geri ödemesiz ve ziraat bankası çiftçi kredilerinin 1/7 faiz oranı ile).

Orman Genel Müdürlüğü projelere 100.000 TL.’ ye kadar destek vermektedir. İster Orman vasıflı araziler üzerinde, ister hazine arazilerini kiralayarak, isterse şahsi arazileriniz üzerinde proje yaptırmak kaydı ile bu kredilerden faydalanabilirsiniz. Bu kredinin haricinde Tarımın da hibe ve kredileri mevcuttur. Sertifikalı fidanlarda dekara 200 -300 TL. arasında bir fidan desteği verilmektedir.

Hali hazırda kurulmuş ve tesisi tamamlanmış bahçeler için kredi alamazsınız. Kredi kullanabilmeniz için tesise başlanmadan önce proje yaptırmanız ve yapılan projenin onaylanması gerekiyor. Fakat Tarım Müdürlüklerinden arazinin büyüklüğüne göre mazot, alet vb. ekipman desteği alabilirsiniz. Bunun için bağlı bulunduğunuz il/İlçe Tarım Müdürlükleri ile görüşebilirsiniz.

Ceviz iklime dayanıklıdır. Soğuk havalara dayanıklı olduğundan ürün vermemesi gibi durumlar söz konusu olmaz. Ceviz bahçesi kurulum tutarı dönüm başına 2 bin TL civarındadır. Meyve alana kadar ise yine daha pek çok masrafınız olacaktır. Ancak meyve almaya başladıktan sonra ciddi manada para kazanacaksınız. Aradan 18 yıl geçtikten sonra ceviz ağaçları 100 kilograma yakın ceviz vermektedir.

Devlet tarafından dönüm başına 300 TL’ ye yakın hibeler verilmektedir. Fidan konusunda ise yine bakanlık daha uygun fiyatlar sunacaktır. Ceviz bahçesi kurulumunu tek tek anlatmayacağız. Çünkü her ilde, ilçede, bulunulan bölgede şartlar değişiklik arz edecektir. İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri’ nden detaylı gibi alabilirsiniz.

Devlet tarafından meyve bahçesi yetiştiriciliği ile ilgili bilgi alabilir ve bu desteklerden yararlanabilirsiniz.

Sizde Devlet destekli olarak verilen tarımsal kredilerden ve Ceviz dikimi için destekleme kredilerinden yararlanabilirsiniz. Devlet destekli hibe ve teşvik kredilerine hemen başvuruda bulunabilirsiniz. Devlet tarafından konu ile ilgili desteklerin 2020 yılında da verilmesi planlanıyor. 500 dekara kadar araziye sahip olanlar bu destekleme ödemelerinden yararlanabilir.

Yorumlar
 1. Gülşen Yalınkaya dedi ki:

  5 dönüm arazime ceviz badem diktim nerelerden destek alabilirim

 2. Fahri dedi ki:

  Hisseli taşınmazlarda hibe veya kredi gerekiyormu.

 3. kadir demir dedi ki:

  10 dönüm yerim var analizi nasıl nerede yaptırabilirim ve ne kadar destek alabilirim

 4. Gönül dedi ki:

  5 dönüm olan yerimize devletten fodan destegi alabilirmiyim.

 5. MEHMET ARIKBUĞA dedi ki:

  TOPRAK ANALİZİ YAPTIRMANIZ GEREKLİDİR. ZİRAATÇİ ARKADŞLARA SONUÇLARI GÖTÜRÜRSENİZ EKME KONUSUNDA SİZE YARDIMCI OLACAKLARDIR.