Devlet Destekli

Çeyiz Hesabı Hangi Bankada Açılır? 2020 Banka Listesi

Çeyiz Hesabı Hangi Bankada Açılır? 2020 Banka Listesi

Evlenmek isteyen gençler hangi bankada çeyiz hesabı açmalılar?

Çeyiz hesabı uygulaması ve evlilik kredisi yeni evlenen çiftlere uygulanmaya devam ediyor. Evlenmek ve çeyiz parası almak isteyenlerin, bankalarda çeyiz hesabı açarak, bu hesapta birikim yapması ön koşul olması nedeniyle, birçok evlenecek genç, çeyiz hesabı açtırmak için banka şubelerine başvuruyor. Peki, Çeyiz hesabı devlet katkısı alabilmek için şartları neler, çeyiz hesabı nasıl açılır, çeyiz hesabı ziraat bankası, çeyiz hesabı hangi bankadan alınır, çeyiz hesabı garanti bankasında mevcut mu? İşte çeyiz hesabı açılabilecek bankalar…

Yeni evlenenlere Devlet katkısı ve ayrıntıları

Çeyiz desteğinden yararlanmak için en az 3 yıl bu hesapta para biriktirmek ve ilk evliliklerini yapıyor olmak gerekecek. Buna göre, devletin vereceği çeyiz yardımından alabilmek için en geç 24 yaşında hesap açılması gerekecek. Açılacak hesaplar, mevduat veya katılım bankalarının yurtiçi şubelerinde TL cinsinden olacak. Düzenli ödeme koşulu da bulunacak. Desteği alabilmek için 27 yaşından önce evlendiğini gösteren evlilik cüzdanının ilgili birimlere gösterilmesi zorunlu olacak.

Ödemede hesabın bulunduğu banka aracılık yapacak. Haksız olarak çeyiz desteğinden yararlanıldığının ortaya çıkması halinde, gecikme faizi ile bu tutar hak sahibinden geri alınacak. Banka eğer bu tutarı ilgili kişiden tahsil edemezse, kendisinden bu tutar tahsil edilecek. Çeyiz hesapları için Aile Bakanlığı’na ayrı bir ödenek de aktarılacak. Şu an için 5 bin TL olan azami destek oranını 3 kata kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

ceyiz-hesabı

Hangi bankalar evlenen çiftler için çeyiz hesabı açıyor?

Kamu Mevduat Bankaları ; Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank.
Özel Mevduat Bankaları; Türk Ekonomi Bankası, Akbank, Şekerbank, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş
Bankası, Yapı Ve Kredi Bankası, Turkısh Bank, Fibabanka, Anadolubank…
Kamu Katılım Bankası; Ziraat Bankası..
Özel Katılım Bankaları; Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Ve Kredi Bankası, Turkısh Bank, Fibabanka, Anadolubank.

Yine bu bankalardan evlenmek için kredi başvurusu yapan gençlerimiz evlilik kredisi çekebilirler.

Sizde banka şubelerine başvuruda bulunarak, çeyiz hesabı açtırabilir, bu hesapta 3 yıl boyunca para biriktirebilir ve evlilik zamanında ise Devlet destekli çeyiz yardımından yararlanmak için birikim yapabilirsiniz.

Evlenmek yuva kurmak isteyen gençlerimiz için verilen Devlet teşvik ve düşük faizli evlilik kredisi yardımlarından yararlanabilir, Devlet desteği ile yuvanızı kurabilirsiniz.

Halkbank Çeyiz Hesabı

Evlenmek isteyenlere en az 3 yıl birikim yaparak en geç 27 yaşında evlenmek koşulu ile Çeyiz hesabınız Halkbank’ta.

Kimler açabilir?

 • T.C. vatandaşları ve mavi kart sahipleri
 • 18 yaşından küçükler velisi ile açmak kaydı ile
 • 24 yaşını doldurmamak şartı ile

Aylık veya 3 aylık ödeme planına göre ödeme yapılabilir. Yurt içi şubelerinde birikimler TL cinsinden yapılmaktadır. Asgari ödeme tutarının hesapta kalması koşulu ile yılda 2 kez hesaptan para çekilebilir. Hesap açmak için Halkbank şubelerini ziyaret ediniz.

evlilik2

Bankaların çeyiz hesaplarına yatırım yapabilirsiniz.

Akbank Çeyiz Hesabı

Şartlar hemen hemen tüm bankalarda aynıdır. Hesap 1 müşteri adına açılabilmekte, transfer yapılamamaktadır. Bir aylık düzenli ödeme seçtiğiniz taktirde 190,32 ile 1.903,24 TL arasında, üç aylık düzenli ödeme seçildiğinde ise 570,95 ile 5.709,72 TL arasında ödeme yapılmaktadır. Hesabın faiz oranı 1 yıl için banka tarafından belirlenmektedir. 1 dönem içerisinde banka ancak iki kez çekim hakkı tanımaktadır.

Albaraka Çeyiz Hesabı

Hesabınız yalnızca TL cinsinden açılabilir. 95 müşteri-5 banka kâr paylaşım oranı söz konusudur. Ortak hesap açılamaz. Ya da farklı bankaya taşıma yapılamaz. Brüt kazancınıza %10 stopaj vergisi uygulanır. Hesap işletim ücreti tahsis edilemez. Evlenecek çiftlerden her iki de çeyiz hesabı açtırabilir. Daha fazla bilgi için ziyaret ediniz. 

Kuveyt Türk Çeyiz Hesabı

Hem bayan hem de erkeklerin yararlanabileceği çeyiz hesabını açtırmak için 18-24 yaş arasında olmak gerekmektedir. Ödeme periyotları aylık ve 3 aylık şeklindedir. Hesabın açılış tarihinde yalnızca bir defalığına mahsus olmak kaydı ile 28.548,42 TL yatırılabilir. İki kez para çekim hakkınız bulunmaktadır. Cari hesaptan ya da kredi kartından ödeme talimatı verilebilmektedir. 95/5 kar oranı ile çalışır. Sizde Kuveyt Türk’ten çeyiz hesabı açmak istiyorsanız hemen tıklayınız.

çeyiz-hesabı

Düzenli ödeme yapmak sureti ile çeyiz hesabı açabilir ve devlet katkısından faydalanabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Çeyiz Hesabı

Türk lirası cinsinden 3,4,5 yıl vadeli olarak açtırılabilmektedir. Evlenmeyi planlayan çiftlerin her biri sözü geçen devlet katkısından faydalanabilir. Hesabın açılışında yatırılan ilk tutar ilk talimat sayılmaktadır. 2 yıl vade ve üzerinde en yüksek faiz oranı belirlenir. Ana vadeden önce hesap kapatma işlemi yapılmak istenirse müşteriye faizler ödenmez.

Düzenli ödemelere göre devlet katkısı oranları aşağıdaki gibidir;

 • 36 aydan az süre ile birikim yapılması halinde devlet katkısı ödenmez.
 • 36-47 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 10 ile çarpılır.
 • 48-59 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 15 ile çarpılır.
 • 60 ay ve üzeri için hesaptaki birikim tutarı yüzde 25 ile çarpılır.

Siz de İş Bankasından çeyiz hesabı açtırmak istiyorsanız tıklayınız.

] }Yorumlar
 1. blank Merve Karaarslan dedi ki:

  24 yasndan once actirdiktan sonra 3 yil birikim yapmak zorunda mıyız 3 yildan erken evlenildigi vakit yararlanma olmuyor mu

 2. blank Zeynep dedi ki:

  2ay önce ceyiz yardımı için dilekçe gönderdim hâlâ cevap yok cevap gelmediği gibi evim de yok esim İstanbul da ben başka şehirde durumumuz yok ihtiyacım varki istedim evim yok evim yardıma güvendik olsak hemen yardım edersiniz o kadar degerimiz bile yok

 3. blank Osman dedi ki:

  Evlilik yaşını 27nin altına düşürme cabalaniyor sanki

 4. blank Ekonomi haberleri dedi ki:

  Teşekkürler …

  1. blank Evlenmek dedi ki:

   Saçma sapan destek yok 24 yasında olacak yok 27 den once evlenecek insanları kandırmayın verekceksen adam gibi geri odemeli bir destek ver beleş istemiyoruz neymiş gençlere çeyiz desteğimiş şartlara bakıyorsun imkansız resmen
   Lutfen kandirmayin milleti.. yardim edin bende dahil