Devlet Destekli

Çeyiz Hesabı 2020 En Yüksek Devlet Desteği Veren Bankalar

Çeyiz Hesabı 2020 En Yüksek Devlet Desteği Veren Bankalar

Devlet  yeni evlenecek olan çiftleri de unutmadı. Evlenmek isteyen ve maddi anlamda sıkıntı yaşayanlara müjde! Bankalarda açacağınız çeyiz hesapları için devlet, belirlenen tutarlarda çeyiz hesabı desteği verebilmektedir. Hesaplarınızı Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Garanti Bankası ve diğer bankalardan açmanız durumunda şayet gerekli şartları sağlıyorsanız devlet  tarafından verilecek olan katkılardan yararlanabilirsiniz. Çeyiz hesabı açmak için kullanıcı yorumlarını da okuyabilirsiniz. Çeyiz hesabı nasıl açılır, devlet ne kadar katkı veriyor gibi tüm soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Evlenmek isteyen ancak maddi anlamda sıkıntı yaşayan gençlerimize devlet tarafından çeyiz katkısı verilmektedir. Evlilik her gencin hayalidir, ancak maddiyat gerektiren bir iştir. Her kız ne kadar gelinlik hayali kursa, evlenince şöyle oturma grubum olsa dese de, bir evi kurmak kolay değil. Her iki tarafa da düşen hem de çok büyük olan sorumluluklar var. Hatta yeni evlenecek olan bilirler, internet üzerinde erkek tarafının alacakları, kız tarafının alacakları şeklinde sayfalarca listeler bulunmaktadır. Tabi birikim yapmamış olanların çalacakları ilk kapı bankalar oluyor. Evlenme kredisi veren bankaları, faiz oranları ve 2020 kampanyalarını inceleyebilirsiniz. Bankalardan kredi çeken gençler, evliliklerinin tadını çıkaramadan borç ödemeye başlıyor.

Ancak bu tarz sıkıntıları yaşamamanız için sizi bir hesap ile tanıştırmak istiyoruz? Bankalardan çeyiz hesabı açarak birikim yapanlara devlet tarafından belirlenen oranlarda katkı yapmaktadır. Yetim aylıklarından yararlananlar için ise SGK tarafından verilen çeyiz parası ödeneği olduğu bilinmektedir. Ancak birikim yaparak ve devlet katkısı alarak nişan, kına, düğün gibi merasimlerinizi borçsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

T.C. kimlik belgeniz ile banka şubelerine giderek hesap açabilirsiniz.

Özellikle 2015 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik kapsamında gençlerimize destek olunmaktadır. 15 Mart 2019 tarihli ve 822 sayılı karar ile yönetmelikte bazı değişiklikler yapılmış ve çeyiz hesabına devlet tarafından verilecek olan destek tutarları artırılmıştır. Bankaların çeyiz hesabı kampanyalarını inceleyerek aşağıdaki şartları tamamlamanız dahilinde hesabınızı açabilir ve düzenli birikim yaparak devlet tarafından verilen çeyiz katkısından yararlanabilirsiniz. Bu hesaplar katılım hesabı, cari hesap ve mevduat hesaplarını ifade etmektedir. T.C. kimlik belgeniz ile banka şubelerine giderek hesabınızı açabilirsiniz.

Kimler Çeyiz Hesabı Açabilir?

Birazdan bahsedeceğimiz şartlara sahip olmayanlar ne yazık ki çeyiz hesabı açamıyor. Üstelik çeyiz hesabı açarak birikim yapan ancak hesaplarından sürekli olarak para çekimi yapanlara da devlet katkısı verilmiyor. Bu sebeple şartları iyi anlamak gerekiyor.

 • T.C. vatandaşları ve mavi kart sahipleri
 • 18 yaşını doldurmuş olanlar şahsen,
 • 18 yaşından küçükler velileri ya da vasileri aracılığı ile çeyiz hesabı açabilir.
 • Hesap açabilmek için ilk evliliğin 27 yaşına kadar yapılıyor olması gerekir.
 • 24 yaşına kadar herkes çeyiz hesabı açabilir.
 • Çiftlerin ortak hesap açması mümkün değildir.
 • Yatırım yapmak isteyen çiftlerin hesapları ayrı ayrı açması gerekir. Böylece her ikisi de devlet katkısı alabilir.
 • Hesaplara 3 yıl düzenli olarak ödeme yapılması gerekiyor.
 • Ödemeler aylık ya da 3 aylık yapılabiliyor.
 • Bir dönem içerisinde iki defadan fazla para çekimi yapılmaması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyanlar bankalara giderek hesaplarını açabilirler. Ancak ortak hesap açılamayacağı gibi herkesin 1 hesap açma hakkı bulunmaktadır. Bir kişinin aynı anda birden fazla çeyiz hesabı açması mümkün değildir. Konut almak isteyen çiftlere de çeyiz desteğinin yanı sıra devlet konut katkısı vermektedir.

Farklı Bir Bankaya Çeyiz Hesabı Taşınır mı?

Bir bankadan açtığınız çeyiz hesabını daha fazla katkı vermesi gibi gerekçeler ile farklı bir bankaya taşıyabilirsiniz. Ancak hesap taşıma işleminde yatırım yapan bireyin zarara uğratılmaması esas alınmaktadır. Evrakların ve yatırımın farklı bir bankaya taşınması durumunda meydana gelebilecek olan hak kayıplarından hesabın bulunduğu banka sorumlu olmaktadır. Fakat hesabını taşımak isteyenlerin ise 1 ay evvelden hesabını farklı bir bankaya taşımak istediğini bildirmesi gerekmektedir.

1 dönem içerisinde çekim hakkı en fazla 2 defaya mahsus olarak kullanılmaktadır. Ancak çekim yaptıktan sonra kalan tutarın asgari tutardan az olmaması gerekmektedir. Bu asgari tutarın hesaplanmasında tüm aylar esas alınmaktadır. Evlilik maksadı ile parasını çekmek isteyenler de bu hakkı 1 defa kullanabilir. Yani evlilik kararı verildikten ve hesaptan tüm parayı çektikten sonra bir daha hesaba para yatırılmaz.

Farklı Bir Bankaya Çeyiz Hesabı Taşınır mı?

Yeni düzenleme ile çeyiz hesapları başka bankalara taşınabiliyor.

Fakat, evlilik tarihinden önce parayı çekmişseniz ve evlilik kararınız gerçekleşmediyse evlenme dairesine başvuru yaptığınıza (paranızı çektiğiniz tarihten itibaren 3 ay içinde) dair bir belge ile hesap çeyiz hesabı statüsünde kullanılabilmektedir.

Devlet Ne Kadar Çeyiz Katkısı Veriyor?

Tebliğe göre devlet tarafından verilecek olan destek birikim oranının %20′ sini aşamıyor.

 • Düzenli ödeme süresi 36 ay ile 47 ay arasında olanlara birikim tutarının %10‘ u kadar 6 bin 500 TL‘ yi geçmeyecek şekilde devlet katkısı verilir.
 • Düzenli ödeme süresi 48 ay ile 59 ay arasında olanlara birikim tutarının %22‘si kadar 7 bin 500 TL’ yi geçmeyecek şekilde devlet katkısı verilir.
 • Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzerinde olanlara birikim tutarının %25‘ i kadar ve 9 bin TL‘ yi geçmeyecek şekilde devlet katkısı verilir.

Devlet katkısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belgelerin ulaşmasından sonra 30 gün içinde ulaşan belgelerin teyit edilmesinden sonra çeyiz hesabına aktarılmaktadır. Ayrıca bankalara hesap açmaya gittiğinizde faiz oranı ve ödeme planını her dönem başında değiştirebilirsiniz.

Devlet Ne Kadar Çeyiz Katkısı Veriyor?

Devlet tarafından 60 ay ve üzeri yatırımlara %25 katkı veriyor.

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı

En az 3 yıl birikim yaparak %25 devlet katkısı alabileceğiniz bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. 27 yaşınızı kadar ilk evliliğinizi yapmanız durumunda devlet desteği alabilirsiniz. Ancak düzenli ödemelerini aksatanlar ya da bir yıl içinde hesaptan 2 defadan fazla para çekenler devlet katkısından yararlanamayacaktır. Hesabın açılışında üst sınırı aşan bir tutarın yatırılması mümkün olmaktadır. Türk Lirası cinsinden hesap açabilirsiniz. Ancak ortak hesap açılması mümkün olmayacaktır. Hesap sadece bir kişi adına açılacaktır.

Yılda  kez hesaptan para çekebilirsiniz. Verilecek olan devlet katkısı tutarları tabloda gösterilmektedir.

Vade Devlet Katkısı Oranı En Fazla Katkı Tutarı
36 ay – 47 ay %10 5.019,45
48 ay – 59 ay %15 5.646,89
60 ay ve daha fazla %25 9.279,75

Hesabınızı açtığınızda 2020 yılı içinde 23 bin 289,62 TL’ yi aşmamak kaydı ile para yatırabilirsiniz.

 • 1 aylık ödeme dönemini tercih ettiğinizde : en az 155,26 TL, en fazla ise 1.553,65 TL yatırım yapabilisiniz.
 • 3 aylık ödeme dönemini tercih ettiğinizde : en az 465,77 TL, en fazla ise 4.657,95 TL yatırım yapabilirsiniz.

Vakıfbank Çeyiz Hesabı

Çeyiz hesabı açarak devlet katkısı almak ister misiniz? O halde Vakıfbank şubelerinden çeyiz hesabı açabilir ve 3 yıl boyunca düzenli olarak yatırım yaparak devlet tarafından verilen %25 destekten yararlanabilirsiniz. 18 yaşından küçük çocuklarınız için de hesap açabilirsiniz. 24 yaşını dolduranlar ne yazık ki hesap açamıyor. Bir kişi ise 1 tane hesap açabiliyor. Hesaplar Türk Lirası cinsinden açılıyor ve hesap işletim ücreti talep edilmiyor. İkinci evliliğini yapanlara ise devlet katkısı verilmiyor. Şayet 36 aydan az bir sürede yatırım yapmışsanız bu durumda da çeyiz katkısı almanız mümkün olmayacaktır.

Hesabınızı açarak düzenli birikim yapmanızın ardından devlet katkısı hakkı bir defalığa mahsus olduğundan dolayı kaybedilmektedir. Bu süreçten sonra hesabınız çeyiz hesabı olmaktan çıkacaktır. Ancak açık kalmaya devam eder. Bankanın brüt faiz oranı ise %19 olmaktadır.

Vakıfbank Çeyiz Hesabı 

Vakıfbank Çeyiz Hesabı açarak birikim yapabilirsiniz.

Evlilik kararı verdikten sonra hesabınızdaki parayı çekerek evleneceğinizi nikah dairesinden alacağınız bir belgeyle kanıtlamanız durumunda devlet çeyiz desteği ödenecektir. Nikah başvurusunda bulunmak için gerekli olan evrakları hazırlayarak müracaatınızı yapmalısınız. Evlilik için sağlık raporunu nasıl kolay yoldan alabileceğinizi içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Açabileceğiniz Diğer Bankalar

Bu noktada yanlış bir algıyı düzeltmek istiyoruz. Devlet sadece devlet bankasından hesap açanlara değil, diğer bankalardan hesap açan ve düzenli ödeme yapan kişilere de devlet katkısı veriyor. Garanti Bankası, Halkbank, İNG Bank, Kuveyt Türk, Akbank, Yapı Kredi, Türkiye İş Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Finans, Albaraka Türk gibi bankalar aracılığı ile de çeyiz hesabınızı açabilirsiniz.

Devlet tarafından verilecek olan üst destek tutarı, şartlar, en az ve en fazla ödeme tutarı, en fazla yatırım yapılacak tutar vb. tüm şartlar bankalarda sabittir. Bu sebeple bankalardan katılım hesabı, cari hesap ve mevduat hesabı açarak ve en az 3 yıl düzenli ödeme yaparak devlet tarafından verilen katkıdan yararlanabilir ve düğün masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Mutluluklar dileriz. ❤

] }Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.