2018 Çeyiz Parası ve Evlilik Yardımı Sorgulama İşlemi


2018 Çeyiz Parası ve Evlilik Yardımı Sorgulama İşlemi

2018 Çeyiz Parası ve Evlilik Yardımı Sorgulama İşlemi

Evlenecek çiftlere evlenme yardımı 2018 yılı

Bu haberimizde, yeni evlenen ve yuva kuranlar için, çeyiz parası nasıl alınır, devlet destekli çeyiz hesabı hangi bankada açılır SSK ve SGK çeyiz yardımı ve katkısı sorgulama öğrenme, hangi bankaya yatar, çeyiz parası almak isteyenler ne yapmalı, çeyiz parası kaç günde gelir, sgk emekli sandığı çeyiz parası sorgulama, evlilik yardımı,  dilekçe örneği gibi soruları yanıtlayacağız.

Çeyiz parası nedir? Nasıl alınır?

Ülkemizde SGK tarafından bayanlara sağlanmakta olan yardımlardan birisi de bilenen genel adı ile çeyiz parası yani evlenme yardımı ödeneğidir. SGK çeyiz parası yani evlenme ödeneği, sosyal güvenlik kapsamı içerisinde anne ya da babası vefat etmiş ve aylık almakta olan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda yapılmakta olan maddi yardımı açıklamaktadır.

SSK yani SGK Müdürlüklerinden çeyiz parası alabilmek için talepte bulunan kız çocuğunun baba yada annesinin vefat etmesinden dolayı ölüm aylığına bağlanmış olması gereklidir. Bu kapsamda erkekler çeyiz parası alamazlar. Çeyiz parası alabilmek için gerekli şartlar ise;

  1. Çeyiz parası yani evlenme ödeneği alabilmek gerekli olan şartlardan birincisi kız çocuklarının vefat eden anne veya babasından ölüm aylığı alması durumudur.
  2. İkincisi ise kız çocuklarının bu ölüm aylığını almaya devam ederken evlenmiş olmasıdır.
  3. Dul olan eşlerin eşler yeniden evlenmeleri halinde çeyiz parasından yararlanamazlar.
  4. Çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarının İl veya İlçelerde bulunan  Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

SGK çeyiz parası kız çocuklarının anne veya babalarının vefatı sebebiyle aldıkları son ölüm aylığının iki yıllık toplamı yirmi dört katı olarak ödenmektedir. Çeyiz parası alarak evlenen kız çocuklarının ölüm aylıkları da durdurulmaktadır. Kız çocuğunun boşanması durumunda yeniden ölüm aylığı alabilir.

Çeyiz Parasının miktarı SGK’dan alınmakta olan en son gelir veya aylığının 2 yıllık tutarı, yani 24 katıdır. Bu miktar peşin ve bir defada ödenmektedir.SGK’ dan 700 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğuna evlendiğinde 16.800 evlenme ödeneği verilecektir.

Çeyiz parası alabilmek için SGK İl veya İlçe Müdürlüklerine hitaben aşağıda belirtilen şekilde bir çeyiz parası dilekçe örneği ile başvurabilirsiniz.

ANKARA … SGK İL/İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNE
Anne veya babamın ölümünden dolayı ölüm yardımı almaktayım. Bu kapsamda …. tarihinde evleneceğim. Tarafıma SGK tarafından  çeyiz yardımı yapılmasını istiyorum. Gereğini arz ederim.

Devlet destekli çeyiz katkısı nedir? nasıl alınır?

Yukarıda bahsedilen çeyiz parası haricinde, Devlet yeni evlenen ve evlenmek isteyen kişilere Devlet destekli çeyiz parası vermektedir. Bu katkıdan yararlanabilmek için, çeyiz parası hesabı açılan bankalardan herhangi birinde çeyiz hesabı açtırmalı ve bu hesaba en az 3 yıl boyunca para yatırmanız gerekmektedir.

Çeyiz hesabında biriken paraları, hesabı açmış olduğunuz bankalardan, internet bankacılığından, telefon şubesinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonunda hesabınızda biriken parayı tespit edebilir, ne kadar paranız olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu işlem için internet bankacılığı kullanabilirsiniz. Bu işlem haricinde herhangi bir şekilde Çeyiz parası sorgulama yapılamaz.

Kısaca özetlemek gerekirse, düğün, nişan, kına, söz, beyaz eşya alımı, düğün masrafları, çeyiz alımı, balayı gibi tüm düğün masraflarında kullanabileceğiniz devlet katkısından yararlanmak için çeyiz hesabı açtırmalı ve bu hesapta 3 yıl boyunca para biriktirmeniz gerekmektedir. 3 yıl sonunda Devlet biriktirmiş olduğunuz paraya %20 oranında hibe ekleyerek tarafınıza ödeme yapmaktadır. Bu da yuva kurmak isteyen gençlere katkı amacıyla devlet katkısı olarak ödenmektedir.

Çeyiz parası sorgulama isimli yazımızda, Devlet destekli çeyiz ödeneği ve parası ile yeni yürürlüğe giren Devlet çeyiz ödeneği hakkında bilgiler verdik. Eğer 3 yıl boyunca birikim yapacak süreniz yok ise, sitemiz üzerinden en uygun evlilik kredisi seçeneklerini inceleyebilirsiniz.Etiketler:

2018 Çeyiz Parası ve Evlilik Yardımı Sorgulama İşlemi Konusuna 32 Yorum Yapıldı
  1. Ayşe dedi ki:

    Benim Babam vefat etti 2012 de ama ben herhangi bi maaş almiyorum yeşil kartlıyız 21 yaşındayım 3 ay sonra evleneceğim bende faydalanabiliyormuyum

1 2
Sayfa başına git