Devlet Destekli

Çeyiz Parası ve Evlilik Yardımı Sorgulama İşlemi (GÜNCEL)

Çeyiz Parası ve Evlilik Yardımı Sorgulama İşlemi (GÜNCEL)

Yeni evli çiftlere devlet tarafından çeyiz parası verilmektedir. Çeyiz param ne zaman elime geçer diye merak edenler telefon yolu ile sorgulama yapabilmektedir. Bankalardan devlet katkılı çeyiz hesabı açılarak da birikim yapılabilir.

Evlenecek Çiftlere Evlenme Yardımı

Bu haberimizde, yeni evlenen ve yuva kuranlar için, çeyiz parası nasıl alınır, devlet destekli çeyiz hesabı hangi bankada açılır SSK ve SGK çeyiz yardımı ve katkısı sorgulama öğrenme, hangi bankaya yatar, çeyiz parası almak isteyenler ne yapmalı, çeyiz parası kaç günde gelir, sgk emekli sandığı çeyiz parası sorgulama, evlilik yardımı,  dilekçe örneği gibi soruları yanıtlayacağız.

Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Ülkemizde SGK tarafından bayanlara sağlanmakta olan yardımlardan birisi de bilenen genel adı ile çeyiz parası yani evlenme yardımı ödeneğidir. SGK çeyiz parası yani evlenme ödeneği, sosyal güvenlik kapsamı içerisinde anne ya da babası vefat etmiş ve aylık almakta olan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda yapılmakta olan maddi yardımı açıklamaktadır.

SSK yani SGK Müdürlüklerinden çeyiz parası alabilmek için talepte bulunan kız çocuğunun baba yada annesinin vefat etmesinden dolayı ölüm aylığına bağlanmış olması gereklidir. Bu kapsamda erkekler çeyiz parası alamazlar. Çeyiz parası alabilmek için gerekli şartlar ise;

evlilik

Çeyiz parasına başvuru nasıl yapılır?

 1. Çeyiz parası yani evlenme ödeneği alabilmek gerekli olan şartlardan birincisi kız çocuklarının vefat eden anne veya babasından ölüm aylığı alması durumudur.
 2. İkincisi ise kız çocuklarının bu ölüm aylığını almaya devam ederken evlenmiş olmasıdır.
 3. Dul olan eşlerin eşler yeniden evlenmeleri halinde çeyiz parasından yararlanamazlar.
 4. Çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarının İl veya İlçelerde bulunan  Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

SGK çeyiz parası kız çocuklarının anne veya babalarının vefatı sebebiyle aldıkları son ölüm aylığının iki yıllık toplamı yirmi dört katı olarak ödenmektedir. Çeyiz parası alarak evlenen kız çocuklarının ölüm aylıkları da durdurulmaktadır. Kız çocuğunun boşanması durumunda yeniden ölüm aylığı alabilir.

Çeyiz Parasının miktarı SGK’dan alınmakta olan en son gelir veya aylığının 2 yıllık tutarı, yani 24 katıdır. Bu miktar peşin ve bir defada ödenmektedir.

SGK’ dan 700 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğuna evlendiğinde 16.800 evlenme ödeneği verilecektir.

Çeyiz parası alabilmek için SGK İl veya İlçe Müdürlüklerine hitaben aşağıda belirtilen şekilde bir çeyiz parası dilekçe örneği ile başvurabilirsiniz.

ANKARA … SGK İL/İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNE
Anne veya babamın ölümünden dolayı ölüm yardımı almaktayım. Bu kapsamda …. tarihinde evleneceğim. Tarafıma SGK tarafından  çeyiz yardımı yapılmasını istiyorum. Gereğini arz ederim.

Devlet Destekli Çeyiz Katkısı Nedir? Nasıl Alınır?

Yukarıda bahsedilen çeyiz parası haricinde, Devlet yeni evlenen ve evlenmek isteyen kişilere Devlet destekli çeyiz parası vermektedir. Bu katkıdan yararlanabilmek için, çeyiz parası hesabı açılan bankalardan herhangi birinde çeyiz hesabı açtırmalı ve bu hesaba en az 3 yıl boyunca para yatırmanız gerekmektedir.

Çeyiz hesabında biriken paraları, hesabı açmış olduğunuz bankalardan, internet bankacılığından, telefon şubesinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonunda hesabınızda biriken parayı tespit edebilir, ne kadar paranız olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu işlem için internet bankacılığı kullanabilirsiniz. Bu işlem haricinde herhangi bir şekilde Çeyiz parası sorgulama yapılamaz.

Kısaca özetlemek gerekirse, düğün, nişan, kına, söz, beyaz eşya alımı, düğün masrafları, çeyiz alımı, balayı gibi tüm düğün masraflarında kullanabileceğiniz devlet katkısından yararlanmak için çeyiz hesabı açtırmalı ve bu hesapta 3 yıl boyunca para biriktirmeniz gerekmektedir. 3 yıl sonunda Devlet biriktirmiş olduğunuz paraya %20 oranında hibe ekleyerek tarafınıza ödeme yapmaktadır. Bu da yuva kurmak isteyen gençlere katkı amacıyla devlet katkısı olarak ödenmektedir.

Çeyiz parası sorgulama isimli yazımızda, Devlet destekli çeyiz ödeneği ve parası ile yeni yürürlüğe giren Devlet çeyiz ödeneği hakkında bilgiler verdik. Eğer 3 yıl boyunca birikim yapacak süreniz yok ise, sitemiz üzerinden en uygun evlilik kredisi seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Devlet Destekli Çeyiz Katkısı Nedir? Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Çeyiz Katkısı Nedir? Nasıl Alınır?

Çeyiz Hesapları ve Evlilik Kredileri

%20 Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı Ziraat’te !

En az 3 yıl olmak üzere 27 yaşını doldurmadan evlenenlere toplam tutarlarının en fazla %20’si devlet katkısı olarak eklenecektir. 24 yaşını doldurmamış ve daha önce evlilik yapmamış Türk vatandaşı veya 5901 sayılı kanuna tabi olanlar,evlilikten en az 3 yıl süresince düzenli olarak ödeme yapanlar, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde belgeleri ile başvurmuş olanlar yararlanacaktır. Düzenli ödemesi olmayanlar devlet katkısından faydalanamayacaktır. 2020 yılında açılış esnasında bir defaya mahsus olmak üzere azami 28.548,42 TL‘ye kadar para yatırılabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

%25 Katkılı Çeyiz Hesabı Garanti’de !

27 yaşına kadar ilk evliliğini yapmış olanlar, T.C. vatandaşı ya da mavi kart sahibi banka müşterileri,en az 3 yıl birikim yapmaları şartı ile, biriktirilen tutarın %25’i oranında devletin sağladığı katkıdan yararlanabilecek.

Devlet katkısı;

 • Düzenli olarak ödeme süresi 36 ile 47 ay arasında olanlar için, hesap birikim tutarının %20’sidir.
 • Düzenli olarak ödeme süresi 48 ile 59 ay arasında olanlar için, hesap birikim tutarının %22’sidir.
 • Düzenli olarak ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, hesap birikim tutarının %25′ idir.

Daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

%1,33 faiz oranı ile krediniz Qnb Finansbank’ta !

Kampanya 3-48 ay vadeler için geçerlidir.35.000 ve üstü talepler için banka şubesine gitmek gerekmektedir. İnternet üzerinden başvuru yapmak için tıklayınız.

qnb-finansbank

48 aya varan vadelerle evlilik krediniz Yapı Kredi’de !

48 ay vadeler ve farklı faiz oranları ile sizde bütçenizi sarsmadan kredinizi Yapı Kredi’den alabilirsiniz.

İstenecek belgeler,

 1. Gelir belgesi
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. Elektrik,su,doğalgaz faturaları(şahıs üzerine düzenlenmiş ve 3 ay öncesine kadar olmak kaydı ile) veya 3 ay içerisinde alınmış olan ikametgah

Başvurunuzu internet üzerinden yapmak için tıklayınız.

Türkiye İş Bankası Çeyiz Hesabı

Evlilik masraflarınızın karşılanması amacı ile Türkiye İş Bankası’ nda çeyiz hesabı açabilir ve yüzde 20 oranlarında verilecek olan devlet katkısından yararlanabilirsiniz. 24 yaşını doldurmamış gençler için çeyiz hesabı açılabilir. Ayrıca 18 yaşını doldurmamış çocuklar adına velileri çeyiz hesabı açtırabilmektedir. 3,4 ve 5 yıl vadeli olarak hesap açılmaktadır. İlk evliliğini yapacak olanlar devlet katkısından yararlanabilir. Ortak hesap açılması mümkün değildir. Hesaba düzenli aralıklar ile para yatırmanız gerekmektedir.

Siz de çeyiz hesabı açtırarak devlet katkısından yararlanabilirsiniz.

] }Yorumlar
 1. blank mehmet dedi ki:

  evlilik ceyiz parası destegi icin nereye basvuru yapabilirim

 2. blank Farkedermi dedi ki:

  Merhabalar evlenmeden önce çocuğum oldu evlendim çeyiz parasına başvuruda bulundum çocuğun olması sorun teşkil eder mi bir de üzerime araç alsam sorun olur mu

 3. blank Yardım dedi ki:

  Her türlü soracağınız soruyu mail adresime yollayın cevap veririm ayrıca numaram

  1. blank Ramazan dedi ki:

   Yetim aylığı almaya hak kazanılıp ama hiç yetim aylığı almamış biri çeyiz yardımı alabilirmi

  2. blank Burçak dedi ki:

   Merhaba, babamı kaybettikten sonra eşimden boşandım ve babam üzerinden yetim aylığı alıyorum. Tekrar evlendiğimde çeyiz yardımı alabi,lirmiyim?

 4. blank Evlilik yardımı vefat şartı dedi ki:

  bu desteği almak için illa anne babamızın vefat etmiş olması mı lazım ben evleneceğim ve benim anneme babam sağ ben bu destekten yararlanamazmıyım

 5. blank Güler dedi ki:

  Kardeşim yetim maaşı almadi ben alsam olur mu ikisinide

  1. blank olur dedi ki:

   olur bedava para dağıtıyo devlet

 6. blank ayşe dedi ki:

  eşimden 5 yıl önce boşandım.ssk danyetim maaşı alıyorum .şimdi suriyeli biriyle evlenicem çeyiz parası alabilirmiyim şuanda 1425tl aylık alıyorum ne kadar çeyiz parası alırım yaşım 45 sorun olurmu ayrıca evlendikten ve çeyiz parası aldıktan sonra kendim emekli olursam emekli maaşımdan çeyiz parası kesilirmi ??tşkr.ler.

 7. blank Münever demirtaş dedi ki:

  Benimde bana 2011 de vefat eti ben 2 ölmeden önce evlendim bende çeyiz parası alabilecekmiyim babam bağkur emeklisi

 8. blank ÖZLEM dedi ki:

  BEN CEYİZ HESABI HIC YAPMADIMKI CEYİZ YARDIMI FARKLI NASIL ALABILRIM

 9. blank Yüksel dedi ki:

  380lira maas aylık ve yatan para 3700 fakat emekli sandığı 170 calısma bakanlıgını arıyorum para garanti bankasına yatıgı söyleniyor maasımızı garantiden alıyorduk belki 20defa gittim para yok sürekli arıyorum gidiyorum pranyok 24katı diye okuyorum gelen para 12 katı bile değil alamadım ne yapmam gerekir para hic bir yerde yok ziraat bankası postane vs itiraz veya sikayet 3aydan 3aya 1100 lira maas alıyordm simdi evlendim yorumları okuyup nikah erken kıydım ama 3700ve para var diyorlar ama para yok

 10. blank ayla ege dedi ki:

  1986 yilinda evlendim .ceyiz parasi yardimi almadim.2005 yilinda bosan d im.ceyiz yardimi parasi alabilirmiyim.

 11. blank Yener dedi ki:

  Ben nişanlıyim kayinbabam vefat etti ama kayınbabam emekli deil di nişanlım ceyiz parasından yararlana bilir mi

 12. blank Filiz akar dedi ki:

  Eşindem
  Ayrıldım
  Kızım alabiliyor mu.?

 13. blank nilgun ortac vuraldor dedi ki:

  ılk evliligimden yardım almadım.ben 11.12.2017 tarihindebosanmıs oldugum esımle ikinci kez evlendim. 4 aydır bekledıgım halde bır sonuc alamadım. tahsıs nr sonu 0 3 tur acil olarak tarafıma cevap verilmesini rica edıyorum

 14. blank aslo çeper dedi ki:

  İyi günler. Ben babamdan maaş alıyordum evlendim ve çeyiz parası için başvuruda bulundum. 2 ay içerisinde veya 2 ayın sonunda paranın geleceği söylendi fakat 2 ay bitti herangi bir sonuç gelmedi bunu nasıl takip edip öğrenebilirim ?

 15. blank Ayşe dedi ki:

  Benim annem de babam da sağ ama çeyiz alacak durumum yok ne yapmalıyım.

 16. blank Berivan dedi ki:

  Bnmde çeyiz alacak durumum yok çevreden tavsiye verdiler devlet yardimda bulunuyo diye bnde başvurmak istiyorum

 17. blank Munevver dedi ki:

  Ben ceyiz parasi alcam yetim maasi aliyorum ama benim bankadan haczim var vergi borcum falan var ceyiz parasina el koyarlarmi

 18. blank Ayşe dedi ki:

  Benim Babam vefat etti 2012 de ama ben herhangi bi maaş almiyorum yeşil kartlıyız 21 yaşındayım 3 ay sonra evleneceğim bende faydalanabiliyormuyum

  1. blank Sıradanbiri dedi ki:

   Faydalanman için sigortalı işte çalışmaman lazım.
   Çalışıyorsan hemen işi bırak ve başvur maaşına. İşten çıktıktan iki ay falan sonra başvuruluyor zaten büyük ihtimalle. Onu SGK adam öğrenirsin. Ondan sonra Toplu para alırsın bir sürü uyanık ol. Ondan sonrada evlendiğin zaman aireten çeyiz maaşına başvurursun 30.000 tl falanda ordan alırsın uyanık ol

 19. blank Funda dedi ki:

  Babam vefat etti sigortalı bi iş yerinde çalışıyorum 23 yaşındayım evlilik parasından yararlanabilir miyim yardım edenim yok maddi sorunlar yaşıyorum çeyiz parasından yararlanabilir miyim

 20. blank Secil dedi ki:

  Ben 4 aylık evliyim babamdan maaş alırken evlendim basvurdum ama vermediler babam tarım sigortali olduğundan dolayı diye bı kağıt geldi

 21. blank Cansu dedi ki:

  Ceyiz parasina nikahtan sonrami basvuruluyor yoksa oncemi? Eger once ise ceyiz parasi hesaba yatana kadar maas almaya devam edebiliyormuyuz?

 22. blank g dedi ki:

  baban oldukten sonra maas alip ceyiz parasini almam sarti ben hic maas almadim olmazmi

 23. blank Zehra dedi ki:

  Merhaba ben nerdeyse 2 yıl olacak evliyim babam ben 6 aylıkken vefat etmiş annem evlendi ben yetim parası almiyordum hiç kimse yardimci olmadı yapmadık onu ben tek babamdanim başka kardeşim yok ve şimdi evliyim bi kızım var ceyiz parası alirmiyim sizce yardimci olursanız sevinirim

 24. blank Damla dedi ki:

  Arkadaşlar ben tam 2.ayda alıcam bir yerlere sormanıza gerek yok eve kağıt geliyormuş bana geldi ziraar bankasından alınıyormuş darısı bütün bekliyenlere..

 25. blank Pınar dedi ki:

  Ben babamın ölüm atlığını aşdım ama şu anda calışıyorum alamam dimi

 26. blank gülsüm dedi ki:

  bu ceyizcparasi 24 maas olmus sgk olan ben aldigimda 12ydi kalani alabiliyozmu bilen varmi

 27. blank filiz dedi ki:

  merhaba ben esimden resmi olarak 2 ay oldu bosanali babamdan ozaman ceyiz parasi almamistim simdi baskasiyla evlenme aktindeyken alabilirmiyim yoksa alamazmiyim lutve. yardim ci olurmusunuz

  1. blank Sevda dedi ki:

   Filiz eğer ayrıldıktan sonra aylık bağlandı ise babandan çeyiz parası alabilirsin

 28. blank Nuran dedi ki:

  Bireysel emeklilik oranları bile daha iyi birde sanki babaların hayrına veriyorlar gibi haber yapmışlar

 29. blank Aslısal dedi ki:

  Arkadaşlar 170 aynı şeyleri söylüyor ya denizbanka ya ziraata yatar diyor oda net bir bilgi vermiyor yattıgını nasıl anlıyacagız eve bildirim mi geliyor? Birde e devletten bakılıyor demiş yorumlarda bir kaç arkadas e devlete nasıl aratıcaz ne yazıcaz cevaplayanlara şimdiden teşekkürler ayrıca 4 aydada gelmiyorsa büyük ayıp yıl olmus 2018..

  1. blank Sevda dedi ki:

   E devletten çeyiz ödemesi yazın şahıs ödemelerinden kontrol edin zaten yatınca SMS ve tepligat gelecek baZen kaybolma olabiliyor tinere arada ziraat bankasından sorgulatın 4 aydır beklemekten ustalaştık artık

   1. blank Gamze dedi ki:

    4 aydamı aldınız paranızı bari beklediginize degdimi tam paramı aldınız sevda hanım

  2. blank ZEHRA dedi ki:

   e devlet arama butonuna şahıs ödemeleri yazıyorsunuz orda çıkan seçeneği tıklıyacaksınız.

 30. blank ZEHRA dedi ki:

  ben eylül ayında başvurdum ve ocak ayı yani bu ay hesabıma geçti para.400 tl alıyordum onun 24 katı yani 10000 liraya yakın para aldım. ama bi durum var bu para yardım değil yani bu parayı almak için başvuru yapmassanız sizin aldığınız para annenize geçiyor yani maaşı 900 ise 1300 oluyor.eğer alırsanız parayı anneniz 2 sene zamsız maaş alıyor 2 sene sonra dilekçe yazıp durumu bildirirseniz ozaman maaşı 1300 oluyor.

  1. blank Sevda dedi ki:

   Eylül’ün 15.nde bende başvuru yaptım Hale’n incelemede diyorlar 4 ay oldu ya daha yatmadı 🙁

  2. blank gamze mat dedi ki:

   Zehra hanim yetim maasini hangi bankadan aliyordunuz ve ceyiz parasi hangi bankaya yatti ve ne kadar surede yanitlarsan tsk ederim

 31. blank Sevda dedi ki:

  Bu kadar rezillik olmaz ya insanları Zor durumda bırakmak hoşlarına gidiyor 3 ay oldu 2. Kabul ediyorum dilekçesinide yolladım Halen ses Yok birde 170 ezberlemiş gibi her defasında aynı şeyler

 32. blank Esra dedi ki:

  Çeyiz ödeneği için başvuruda bulundum 1 ayda geldi şaşırmadım değil internetten yprumlara baktığımda bi 5,6 ayı gözden çıkarmıştım ama bir ay dolmadan yatırdılar inşallah bekleyenler içinde tez vakitte geri dönüşler olur 170 den ve e devletten takip edince kolaylık oluyor

  1. blank Berna dedi ki:

   Ne kadar aldınız ve ne zaman başvurmuştunuz

  2. blank Asli dedi ki:

   Benim hala gelmedi dört ay oldu emekli sandığı benimki

 33. blank S dedi ki:

  Ben sumdi onu nasil sikayet eder ve o cehiz parasini almasini engellerim yillardir dul yetim hakki yiyor ve halada cehiz oarasi istiyor bu kadin Adanada yasiyor ve eski esiyle yeniden nikah kiydi sirf cehiz parasi icin lutfen bana yardimci olursaniz cik sevinirim

 34. blank S dedi ki:

  Teyzem esinden 18 yil once sirf babasinin parasini almak icin anlasmali bosansi yullardir birlikteler ve simdi sirf cehiz parasi icin yeniden nikah yaotilar cehuz oarasina da basvuru yapmis bu kkonuda gecmis yillara donuk ihbar edebilirmiym yardimci ilursaniz sevinirim

 35. blank Elif Ersoy dedi ki:

  Evlenme odenegi ptt şubelerine mı yatıyor

 36. blank Tugba dedi ki:

  Yaklaşık 2 ay oluyor arkadaşlar ceyiz parasi başvurusu normalde 1 ayda geldi ablamin bu devlette işler artık eskisi gbi hizli yürümüyor 3 ay da geliyormuş bilgilendireyim ihtiyaciniz varsa 3 ay önceden yapın nikâhınızı.

  1. blank Tarık dedi ki:

   Merhaba tugba hanım çeyiz parasının çıkıp çıkmadığını nasıl oğrenebilirşz bilginiz var mı acaba

   1. blank Tugba dedi ki:

    Tarik bey 170 i arayın ve devamlı e devlet sahsi ödemelerden bakın yanlız 3 aya kadar geliyormuş benim 3 ay a yaklaştı hala gelmedi.

 37. blank Barış dedi ki:

  Bana acil ceyiz parası lazım yardımcı olursanız cok sevnirim

 38. blank NERİMAN ALTINBİLEK dedi ki:

  Ben 1 ay once ceyiz parasi icin basvurmustum ama cevabi gelmedi yardm ederseniz sevinirim

  1. blank Tavuk Çiftliği dedi ki:

   Tavuk Çiftliği kurmak istiyorum