Devlet Destekli

Çeyiz Parası ve Evlilik Yardımı Sorgulama İşlemi (GÜNCEL)

Çeyiz Parası ve Evlilik Yardımı Sorgulama İşlemi (GÜNCEL)

Yeni evli çiftlere devlet tarafından çeyiz parası verilmektedir. Çeyiz param ne zaman elime geçer diye merak edenler telefon yolu ile sorgulama yapabilmektedir. Bankalardan devlet katkılı çeyiz hesabı açılarak da birikim yapılabilir.

Evlenecek Çiftlere Evlenme Yardımı

Bu haberimizde, yeni evlenen ve yuva kuranlar için, çeyiz parası nasıl alınır, devlet destekli çeyiz hesabı hangi bankada açılır SSK ve SGK çeyiz yardımı ve katkısı sorgulama öğrenme, hangi bankaya yatar, çeyiz parası almak isteyenler ne yapmalı, çeyiz parası kaç günde gelir, sgk emekli sandığı çeyiz parası sorgulama, evlilik yardımı,  dilekçe örneği gibi soruları yanıtlayacağız.

Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Ülkemizde SGK tarafından bayanlara sağlanmakta olan yardımlardan birisi de bilenen genel adı ile çeyiz parası yani evlenme yardımı ödeneğidir. SGK çeyiz parası yani evlenme ödeneği, sosyal güvenlik kapsamı içerisinde anne ya da babası vefat etmiş ve aylık almakta olan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda yapılmakta olan maddi yardımı açıklamaktadır.

SSK yani SGK Müdürlüklerinden çeyiz parası alabilmek için talepte bulunan kız çocuğunun baba yada annesinin vefat etmesinden dolayı ölüm aylığına bağlanmış olması gereklidir. Bu kapsamda erkekler çeyiz parası alamazlar. Çeyiz parası alabilmek için gerekli şartlar ise;

evlilik

Çeyiz parasına başvuru nasıl yapılır?

 1. Çeyiz parası yani evlenme ödeneği alabilmek gerekli olan şartlardan birincisi kız çocuklarının vefat eden anne veya babasından ölüm aylığı alması durumudur.
 2. İkincisi ise kız çocuklarının bu ölüm aylığını almaya devam ederken evlenmiş olmasıdır.
 3. Dul olan eşlerin eşler yeniden evlenmeleri halinde çeyiz parasından yararlanamazlar.
 4. Çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarının İl veya İlçelerde bulunan  Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

SGK çeyiz parası kız çocuklarının anne veya babalarının vefatı sebebiyle aldıkları son ölüm aylığının iki yıllık toplamı yirmi dört katı olarak ödenmektedir. Çeyiz parası alarak evlenen kız çocuklarının ölüm aylıkları da durdurulmaktadır. Kız çocuğunun boşanması durumunda yeniden ölüm aylığı alabilir.

Çeyiz Parasının miktarı SGK’dan alınmakta olan en son gelir veya aylığının 2 yıllık tutarı, yani 24 katıdır. Bu miktar peşin ve bir defada ödenmektedir.

SGK’ dan 700 TL ölüm aylığı alan bir kız çocuğuna evlendiğinde 16.800 evlenme ödeneği verilecektir.

Çeyiz parası alabilmek için SGK İl veya İlçe Müdürlüklerine hitaben aşağıda belirtilen şekilde bir çeyiz parası dilekçe örneği ile başvurabilirsiniz.

ANKARA … SGK İL/İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNE
Anne veya babamın ölümünden dolayı ölüm yardımı almaktayım. Bu kapsamda …. tarihinde evleneceğim. Tarafıma SGK tarafından  çeyiz yardımı yapılmasını istiyorum. Gereğini arz ederim.

Devlet Destekli Çeyiz Katkısı Nedir? Nasıl Alınır?

Yukarıda bahsedilen çeyiz parası haricinde, Devlet yeni evlenen ve evlenmek isteyen kişilere Devlet destekli çeyiz parası vermektedir. Bu katkıdan yararlanabilmek için, çeyiz parası hesabı açılan bankalardan herhangi birinde çeyiz hesabı açtırmalı ve bu hesaba en az 3 yıl boyunca para yatırmanız gerekmektedir.

Çeyiz hesabında biriken paraları, hesabı açmış olduğunuz bankalardan, internet bankacılığından, telefon şubesinden sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonunda hesabınızda biriken parayı tespit edebilir, ne kadar paranız olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu işlem için internet bankacılığı kullanabilirsiniz. Bu işlem haricinde herhangi bir şekilde Çeyiz parası sorgulama yapılamaz.

Kısaca özetlemek gerekirse, düğün, nişan, kına, söz, beyaz eşya alımı, düğün masrafları, çeyiz alımı, balayı gibi tüm düğün masraflarında kullanabileceğiniz devlet katkısından yararlanmak için çeyiz hesabı açtırmalı ve bu hesapta 3 yıl boyunca para biriktirmeniz gerekmektedir. 3 yıl sonunda Devlet biriktirmiş olduğunuz paraya %20 oranında hibe ekleyerek tarafınıza ödeme yapmaktadır. Bu da yuva kurmak isteyen gençlere katkı amacıyla devlet katkısı olarak ödenmektedir.

Çeyiz parası sorgulama isimli yazımızda, Devlet destekli çeyiz ödeneği ve parası ile yeni yürürlüğe giren Devlet çeyiz ödeneği hakkında bilgiler verdik. Eğer 3 yıl boyunca birikim yapacak süreniz yok ise, sitemiz üzerinden en uygun evlilik kredisi seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Devlet Destekli Çeyiz Katkısı Nedir? Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Çeyiz Katkısı Nedir? Nasıl Alınır?

Çeyiz Hesapları ve Evlilik Kredileri

%20 Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı Ziraat’te !

En az 3 yıl olmak üzere 27 yaşını doldurmadan evlenenlere toplam tutarlarının en fazla %20’si devlet katkısı olarak eklenecektir. 24 yaşını doldurmamış ve daha önce evlilik yapmamış Türk vatandaşı veya 5901 sayılı kanuna tabi olanlar,evlilikten en az 3 yıl süresince düzenli olarak ödeme yapanlar, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde belgeleri ile başvurmuş olanlar yararlanacaktır. Düzenli ödemesi olmayanlar devlet katkısından faydalanamayacaktır. 2020 yılında açılış esnasında bir defaya mahsus olmak üzere azami 28.548,42 TL‘ye kadar para yatırılabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

%25 Katkılı Çeyiz Hesabı Garanti’de !

27 yaşına kadar ilk evliliğini yapmış olanlar, T.C. vatandaşı ya da mavi kart sahibi banka müşterileri,en az 3 yıl birikim yapmaları şartı ile, biriktirilen tutarın %25’i oranında devletin sağladığı katkıdan yararlanabilecek.

Devlet katkısı;

 • Düzenli olarak ödeme süresi 36 ile 47 ay arasında olanlar için, hesap birikim tutarının %20’sidir.
 • Düzenli olarak ödeme süresi 48 ile 59 ay arasında olanlar için, hesap birikim tutarının %22’sidir.
 • Düzenli olarak ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar için, hesap birikim tutarının %25′ idir.

Daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

%1,33 faiz oranı ile krediniz Qnb Finansbank’ta !

Kampanya 3-48 ay vadeler için geçerlidir.35.000 ve üstü talepler için banka şubesine gitmek gerekmektedir. İnternet üzerinden başvuru yapmak için tıklayınız.

qnb-finansbank

48 aya varan vadelerle evlilik krediniz Yapı Kredi’de !

48 ay vadeler ve farklı faiz oranları ile sizde bütçenizi sarsmadan kredinizi Yapı Kredi’den alabilirsiniz.

İstenecek belgeler,

 1. Gelir belgesi
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. Elektrik,su,doğalgaz faturaları(şahıs üzerine düzenlenmiş ve 3 ay öncesine kadar olmak kaydı ile) veya 3 ay içerisinde alınmış olan ikametgah

Başvurunuzu internet üzerinden yapmak için tıklayınız.

Türkiye İş Bankası Çeyiz Hesabı

Evlilik masraflarınızın karşılanması amacı ile Türkiye İş Bankası’ nda çeyiz hesabı açabilir ve yüzde 20 oranlarında verilecek olan devlet katkısından yararlanabilirsiniz. 24 yaşını doldurmamış gençler için çeyiz hesabı açılabilir. Ayrıca 18 yaşını doldurmamış çocuklar adına velileri çeyiz hesabı açtırabilmektedir. 3,4 ve 5 yıl vadeli olarak hesap açılmaktadır. İlk evliliğini yapacak olanlar devlet katkısından yararlanabilir. Ortak hesap açılması mümkün değildir. Hesaba düzenli aralıklar ile para yatırmanız gerekmektedir.

Siz de çeyiz hesabı açtırarak devlet katkısından yararlanabilirsiniz.

] }
Abone Ol! Desteklemeleri Takip Et!

Yorumlar
 1. Farkedermi dedi ki:

  Merhabalar evlenmeden önce çocuğum oldu evlendim çeyiz parasına başvuruda bulundum çocuğun olması sorun teşkil eder mi bir de üzerime araç alsam sorun olur mu

 2. Yardım dedi ki:

  Her türlü soracağınız soruyu mail adresime yollayın cevap veririm ayrıca numaram

  1. Ramazan dedi ki:

   Yetim aylığı almaya hak kazanılıp ama hiç yetim aylığı almamış biri çeyiz yardımı alabilirmi

  2. Burçak dedi ki:

   Merhaba, babamı kaybettikten sonra eşimden boşandım ve babam üzerinden yetim aylığı alıyorum. Tekrar evlendiğimde çeyiz yardımı alabi,lirmiyim?

 3. Evlilik yardımı vefat şartı dedi ki:

  bu desteği almak için illa anne babamızın vefat etmiş olması mı lazım ben evleneceğim ve benim anneme babam sağ ben bu destekten yararlanamazmıyım

 4. Güler dedi ki:

  Kardeşim yetim maaşı almadi ben alsam olur mu ikisinide

  1. olur dedi ki:

   olur bedava para dağıtıyo devlet

 5. ayşe dedi ki:

  eşimden 5 yıl önce boşandım.ssk danyetim maaşı alıyorum .şimdi suriyeli biriyle evlenicem çeyiz parası alabilirmiyim şuanda 1425tl aylık alıyorum ne kadar çeyiz parası alırım yaşım 45 sorun olurmu ayrıca evlendikten ve çeyiz parası aldıktan sonra kendim emekli olursam emekli maaşımdan çeyiz parası kesilirmi ??tşkr.ler.

 6. Münever demirtaş dedi ki:

  Benimde bana 2011 de vefat eti ben 2 ölmeden önce evlendim bende çeyiz parası alabilecekmiyim babam bağkur emeklisi

 7. ÖZLEM dedi ki:

  BEN CEYİZ HESABI HIC YAPMADIMKI CEYİZ YARDIMI FARKLI NASIL ALABILRIM