Devlet Destekli

Hangi Suçlar Aftan Yararlanacak 2020 (CEZA İNDİRİMİ)

Hangi Suçlar Aftan Yararlanacak 2020 (CEZA İNDİRİMİ)

Af çıkacak mı, mahkumlara müjde var mı, son dakika tahliyeler olacak mı, kapsam genişletilecek mi derken Milliyetçi Hareket partisi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine bir af yasa tasarısı sunuldu. Bu tasarı neticesinde 160 binden fazla mahkumun ceza infaz kurumlarından tahliye edilmesi gündeme geldi.

Son dakika olarak yasa tasarısından Milliyetçi Hareket Partisi başkan yardımcısı sayın Feti YILDIZ beyefendi açıklama yaptı. Sayın YILDIZ Devlet’e karşı işlenen suçların kapsam dışı olduğunu vurguladı ve bu tekliften 162 bin hükümlü ve tutuklunun yararlanabileceğini belirtti ve şunları da anlattı;

Ancak bu 5 yıl indirim hükümlünün tahliye tarihine kadar kasıtlı bir suç işlemesi halinde geri alınacaktır. Değerli basın mensupları kanun kapsamına giren suçlar dediğimiz gibi istisnalar dışında eski ve yeni ceza kanunundaki tarif edilen suçlardır. Yani kapsam dışında olan suçları genel başlıklarıyla söyleyeyim. Önceki basın açıklamamız da Türk ceza kanunundaki maddeleri ile vermiştir. Bunları sıralarsak;

AFTAN YARARLANAMAYACAK OLAN SUÇLAR

 1. Devlet güvenliğine karşı suçlar,
 2. anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,
 3. Milli savunmaya karşı işlenen suçlar,
 4. Devlet sırlarına karşı casusluk suçları,
 5. Soykırım ve İnsanlığa karşı suçlar,
 6. Hayata karşı suçlar,
 7. Kasten adam öldürmenin nitelikli halleri (TCK 81,82)
 8. Vücut dokunulmazlığına karşı suçlar,
 9. İşkence, eziyet
 10. Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, (özellikle kadın ve çocuklara karşı)
 11. 3713 sayılı terörle mücadele kanununda sayılan suçlar,
 12. 5816 sayılı kanunda tarif edilen Mustafa Kemal Atatürk’e karşı işlenen suçlar
 13. Orman suçları
kanun kapsamı dışındadır.  Kanunun amacı belli kapsam dışında kalanlar da devlete karşı işlenen suçların genel adıyla devlete karşı işlenen suçları kanun kapsamı dışındadır. Devlete karşı işlenen suçlardan yararlanacak olanlar terör örgütleridir.

Af Hangi Tarihler Arasını Kapsıyor?

Meclise sunulan af yasa tasarısında şöyle deniyor. 19 MAYIS 2018 tarihi ve bu tarihten önce işlenen suçlar dahil olmak üzere deniyor. Yani suç 19 MAYIS 2018 tarihinden sonra işlenmiş ise af kapsamına dahil olmuyor. Af yasası Yeni TCK ve mülga TCK‘dan ceza alan hükümlülerin tahliyelerine 5 yıl ceza indirimi yapılmasını kapsıyor.

5 yıl Ceza İndirimi Nasıl Yapılacak?

Yasa tasarısından anlaşıldığı üzere, kanun kapsamında ceza alanların kesinleşmiş hükümlerinde, hüküm olunan cezaların toplamından, tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken cezadan bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirilir. İndirim yapıldıktan sonra infazı gereken ceza kalmaması durumunda hükümlü salıverilir.

Tutuklularda Yararlanacak mı?

Şüpheli veya sanık vatandaşın şüphelilik durumuna göre ise;

 1. Dosya henüz istinaf mahkemelerinde veya yargıtayda ise, cezanın toplam süresi,
 2. Kovuşturma evresinde ise, görevsizlik veya iddianamede, sanığın işlediğinden bahsedilen suçun alt sınırı,
 3. Soruşturma aşamasında kişiye isnat olunan suçların alt sınırı,

göz önüne alınacak ve 5 yıl indirim yapılacak.

Hem Hükümlü Olan Hemde Kesinleşmemiş Dosyası Olanlar Ne Olacak?

Bu dosyalardan da toplamda 1 defaya mahsus 5 yıl ceza indirimi yapılabileceğini düşünmekteyiz ancak, henüz kesinleşmemiş bir yasa tasarısı hakkında kesin hüküm vermek doğru olmaz. Bu hususu, tasarıya göre hukukçularımızın değerlendirmesi uygun olacaktır.

5 yıl ceza affı 2018 yasa tasarısı ayrıntıları

5 yıl ceza affı yasa tasarısı ve ayrıntıları

Hangi Suçlar Aftan Yararlanacak 2018 Listesi

Hangi Suçlar Aftan Yararlanacak? Bu suçlar yararlanamayacak!Kanun yasa tasarısı

Yukarıda ki görsellerde MHP tarafından meclise sunulan yasa tasarını görüntülenmektedir. Eğer tasarı kabul edilirse 160 BİNDEN fazla hükümlü ve tutuklunun tahliye edileceğinden bahsediliyor.

Adli Suçlar Faydalanacak mı?

Hırsızlık, uyuşturucu, dolandırıcılık, yaralama gibi adli suçlardan ceza infaz kurumlarında binlerce hükümlü ve tutuklu bulunuyor. Kamuoyunu meşgul eden af yasasından bu suçların faydalanıp faydalanamayacağı tartışılıyor. Ancak MHP genel başkan yardımcısının ifade ettiği üzere Devlet’e karşı işlenen suçlar haricinde, diğer suçların faydalanması gündeme geliyor. Sonuç itibariyle 162 bin hükümlü ve tutuklu bu düzenlemeden faydalanabiliyor.

Denetimde Olan Hükümlüler Ne Olacak?

Cezasının belirli bir bölümünü infaz edip, koşullu salıverme tarihine kalan süre itibariyle Denetimli serbestlik şube müdürlüklerine sevk edilen ve cezalarının geri kalan bölümünü Denetimde infaz eden hükümlülerin de yasadan yararlanarak şartla tahliye edilmeleri gündeme gelecek.

Dosyasını Yakan Yeniden Cezaevine Girecek

5 yıllık ceza indiriminin toplam cezadan 5 yıl iptal şeklinde algılanmaması gerekiyor. 5 yıl indirim koşullu salıvermeye 5 yıl ekleme olarak değerlendirilebilir. Nasıl bazı cezalarda son 2 yıl süresi kalan hükümlüler denetimli serbesliklere sevk ediliyorlarsa, bu sürede yine düşüldüğünde koşullu salıvermeler yapılabilecek. Hükümlü cezaevinden çıktıktan sonra 5 yıl içerisinde yeniden bir suç işlerse, 5 yıllık ceza indirimi iptal edilecek ve bu süreyi yeniden infaz edecek. Ayrıca kişi tekrardan böyle bir indirimden yararlanamayacak.

Sayın BAHÇELİ “Pişmanlık göstermek doğru değil mi? Orada bulunanlar insan değil mi?”

Daha evvel Bakanlar Kurulu’ na bir teklif yapıldığından söz etmiştik. Adalet Bakanı ise affın toplumda yer alan öngörüler dikkate alınarak çalışma başlatılacağı ile ilgili söylemlerde bulunmuştu. 23 Ekim itibari ile konu ile ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ den yeni açıklamalar geldi. Bahçeli Grup Toplantısı’ nda şu açıklamalarda bulundu.

” Başımızı öne eğecek hiçbir çalışmada bulunmadık. Devletin olması için töreye ihtiyaç vardır. Bu da adaletin güçlü ve üstün olduğu anlamına gelmektedir. Bu güne kadar ki söylemlerimiz töreye uygundur. Meclise sunulan kanun teklifi bir af mahiyeti taşımamaktadır. 7 maddeden oluşan teklifte istisna edilen maddelerin neler olduğu gayet açıktır. Maksat bellidir. Verilen kanun teklifinin arkasındayız. Geri dönüşü yok. Kanayan bir yaranın kangrene dönüşmemesi için elimizden geleni yaptık. Teklifin verilme amacı cezaevlerinde yer kalmaması ve bu amaçla boşaltılması değildir. Kader mahkumlarına yardımcı olmak ve ellerinden tutmayı amaçlıyoruz. Böyle bir teklif verme amacımızın cezaevlerini boşaltmak olduğunu söyleyenler var. Bunlar dediklerimizi anlamıyorlar. 2006 yılında doğru olan niçin bu gün yanlış olsun? Teklifi bu şekilde anlamak bize yapılan bir haksızlıktan başka birşey değildir. Biz vicdanımızın sesini dinliyoruz. 

Uyuşturucudan dolayı hüküm giymiş 50 bini aşkın kişi var. Teklifi sadece bu açıdan değerlendirmemek gerekiyor. Pişmanlık göstermek doğru değil mi? Orada bulunanlar insan değil mi? Topluma entegre olmaya hakları yok mu? Bu kişilere sürgüne mi gönderelim? Vagonlara mı dolduralım? Topluma kazandırma amacı ile bize ve siyasete hiç görev düşmüyor mu? Sokak araları bu şekilde olan çok fazla çocukla dolu. Bizimle uyuşturucu kavramını yan yana getirmek cinayettir cehalet değilse. Baronların bu amaçla yakalarına yapışalım. İş dünyasından siyasete kadar bu işe el atalım. Bu işi yaparak servet kazanların üzerine giden yok. Ama garibanlardan ne isteniyor? Gün yüzü görmek hakları değil mi? Bunlara destek vermeyenlere lanet olsun. “

Sayın Bahçelinin Konuşması aşağıdaki videoda yer almaktadır;

Sayın Cumhurbaşkanımız; bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz?

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Ak Parti grup toplantısında konuştu ve şunları söyledi;

Şu anda 50 binin üzerinde cezaevlerinde sadece uyuşturucu mahkumu var.

Şimdi soruyorum milletime bunlara kader mahkumu diyebilir miyiz?

Efendim aldatılmış, ne demek aldatılmış?

Katillere mi kader mahkumu diyeceğiz, hırsızlık bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz?

Say sayabildiğin kadar.

Liste önünüze geldiği zaman zaten tabloyu görebiliyorsunuz. Devlete karşı işlenen suçlarda yapılabilecek olanları yerine getirmeye gayret edebiliriz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın konu hakkında ki konuşmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Hükümlü ve Tutuklular hakkında devam eden af ve 5 yıl ceza indirimi konusunda gündeme ait son dakika haberlerini vermeye devam ediyoruz. Feti Yıldız, katıldığı Adalet Komisyonu’ nda af konusunu yeniden gündeme getirmiştir. Bu konunun siyasi bir konu olduğunu söyleyen Yıldız, değişim yaşanması halinde pek çok hükümlünün hukuki durumlarında değişiklik olacağını vurgulamıştır.

2020 yılında yapılması beklenen ceza indirimi hakkında ayrıntıları Af Yasası 2020 Yargı Paketi Maddeleri isimli sayfamızdan inceleyebilirsiniz.Etiketler:

Yorumlar
 1. Suna yildirim dedi ki:

  5 yil ceza indirimi 2019 yilini kapsasin , cunku tasari iki sene onceydi , 2019 butun aylari kapsamali , infaz yasasi ve ceza indirimde ayrim yapilmasin , aileler perisan maddi manevi bittik, mahkumlar orda yerlerde soguk tas ustunde yatmaktan perisan, hastaliklar almis basini gidiyor. Bitirin artik bu eziyetleri. Kavusturun mahkumlarimizi ailelerine .

 2. okan dedi ki:

  Af varsa herkes yararlansın böyle haksızlık olmaz 81 maddeye sevk etti iştirak tan peki bu adaletmi cinayet işleyende bir yanında bulunan da böyle adalet olmaz suçu işleyen çeksin cezasını suçsuzlar degil çocuklarımız babasız büyüyor bu haksızlıga birileri dur desin lütfen 42 yıl dile kolay 8 yıldır yatıyor fetöcüler yargıladı dosyada bir sürü açık var ama kimsenin olmayınca boşu boşuna yatıyorlar devlet büyükleri sesimizi duysun Allah rızası için

 3. Zülfi dedi ki:

  2019 afı olacak 2019 da yapılan suçlara af değmeyecek bu nasıl afg

 4. 5 yıl ceza ındırımı dedi ki:

  Akp bundan sonra hayır diyorum önce bızlerı umıtlendırdı sonra ıse yasa unutuldu benım evımde 8 oyum var ama bu saatten sonra hayır diyorum akp bu zamana kadar. Verdık ne oldu sayın cumhurbaşkanından sadece yasayı bıran önce versın ıstıyoruz. Bızlerı aılerımıze kavusturun sız bızlere umıt verdınız ama bır secım sevdasına. Kader mahkumlarını. Unuttunuz.

 5. yenı sadakı 5 yıl ceza ındırımı dedi ki:

  Insanların gururuyla oynamaktan vaz gecın bı secım sevdasına mılletınızı unutmayın bence

  1. yenı yasa 5 yıl ceza indirimi dedi ki:

   Sayın tbmm seslenıyoruz 5 yıl ceza ındırım yasasının bıran önce meclısten gecmesını beklıyoruz bızlerı annemıze babamıza avlatlarıçıza bıran önce kavusturun sayın cumhurbaşkanı recep tayıp erdogan ve sayın devlet bahçeli den bıran önce yasanın mevlusten gecmesını beklıyoruz