Çiftçilere Borç Yapılandırması 2018-2019 Başvuru Şartları


Çiftçilere Borç Yapılandırması 2018-2019 Başvuru Şartları

Çiftçilere Borç Yapılandırması 2018-2019 Başvuru Şartları

Hükumet müjdeyi verdi. Buna göre çiftçilerimizin ödemedikleri veya ödeyemedikleri tarımsal borçları yapılandırılacak ve refinansman sağlanarak kapatılacak. Ayrıca bu borçlar nedeniyle ortaya çıkan faizin yarısını da devlet ödeyecek. Çiftçimize borçlarını kapatması için 5 yıl vadelendirme yapılacak. Peki çiftçiler yapılandırma kredisi için nereye başvuru yapacaklar? 2019 yılında hangi iller faydalanıyor? Tarım Kredi Kooperatifleri için Resmi Gazete’de yayınlandı mı? Çiftçi Borç yapılandırma kredi başvurusu nası yapılır? Detaylar devletdestekli.com’da.

Çiftçi Borçları Yapılandırılıyor

Tarım ve Hayvancılık Bakanımız tarafından müjde verildi. Çiftçinin ödenmemiş tüm borçları yapılandırılacak. Tarım Kredi Kooperatifinden veya Ziraat Bankasından kredi çekipte ödeyemeyen muaccel (muaccel: ödenmesi gereken ancak ödenmemiş) borçlar için yapılandırma yapılabilecekti. Başvurular şahsen Ziraat Bankası veya TKK’ ne yapılacak

Borç Yapılandırma Şartları Neler?

Ziraat Bankası veya Tarım Bakanlığınca başvuru şartları ve başvurulacak kurumlar için henüz bir açıklama yapılmadı ancak sayın Bakanımızın açıklamalarına göre aşağıda ki şartların geçerli olacağı değerlendirilmektedir.

 • Borcun çiftçi tarafından tarımsal faaliyetler için kullanılmış kredi olması, (Konut, araç vs. hariç)
 • Borcun Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği veya Ziraat Bankasından kullanılmış olması, (Diğer bankalar hariç)
 • 31 ARALIK 2016 tarihi itibariyle borcun ödenmesi gerekirken ödenmemiş olması gerekmektedir.  (Bu tarihten sonra ödenmeyen veya yeni oluşacak borçlar hariçtir.)
çiftçi3

Çiftçilere borç yapılandırması

Çiftçi Yapılandırma Kredisi Şartları Neler?

Çiftçimize ve üreticimize daha önce ki borçların kapatılması için yeni bir kredi verilcek ve bu kredi çiftçiye elden ödenmeden direk olarak borçlu olunan kuruluşa yatırılacaktır. Veya yeni bir yapılandırma kredisi yerine, Ziraat veya Tarım Kredi kendi bünyesinde bulunan temerrüte düşmüş borçlar için yapılandırma yapacak ve borcun faizinin yarısını silerek (Devlet karşılayacak) geriye kalan tutarı çiftçiye eşit taksitler halinde ödenmesini sağlayacak.

 1. Borcun ödenmesi gerekirken ödenmediği tarihten (temerrüt tarihinden) itibaren yapılandırma tarihine kadar arada geçen zaman için çiftçilerimize %3 oranında faiz uygulanacak.
 2. Uygulanan bu faizin yarısını Hazine Müsteşarlığının Gelir Kaybı ödeneğinden karşılanarak başvuru yapan çiftçi ise, tarımsal cari faiz oranının yarısını ödemekle mükellef olacak.
 3. Uygulama Çiftçi Yapılandırma Kredi Mevzuatının Resmi Gazete’de yayımlanması ile başlayacak.
 4. Çiftçilere borçları için toplam 5 taksit yapılacak.
 5. Yapılandırma başvuruları başladığı zaman çiftçimiz ilk taksiti ödeyecek ve ikinci taksit 2018 yılının KASIM ayına ertelenecek ve yılda bir kez ödemeli olacak.
 6. Borçlar 5 yıl süresince yılda bir kez ödemeli olacak.


Çiftçi Borç Yapılandırma Kredisi için Başvurular Nereye Yapılacak?

Çiftçilere verilecek olan borç yapılandırma kredisi kanunun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesini müteakiben uygulanmaya başlayacak. Başvurular için kanunun yürürlüğe girdiği tarihtan başlamak kaydıyla son buldu Borcunu yapılandırmak isteyen çiftçilerimizin Yürürlük tarihinden başlamak üzere Türkiye Ziraat Bankası Şubelerine veya Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuru yapmaları gerekecek. Borucunu yapılandıran ve ilk taksiti ödeyen çiftçinin ikinci ödemesi 1 yıl sonraya yapılandırılacak.

Çiftçilerimiz 2018 – 2019 – 2020 – 2021 yıllarında yapacakları ödemeler ile borçlarını kapatacaklar.

Çiftçi Borç Yapılandırma Kredisi İçin Diğer Ayrıntılar

Ziraat ve Tarım Kredinin vereceği yapılandırma için şuan geçerli olan tarımsal cari faiz oranı uygulanacak. Borcunu ödeyemeyen çiftçilerimize bu cari faizin yarısını yansıtılacak ve geriye kalan kısmını da Devlet ödeyecek. %11 seviyesinde olan cari faiz için %5,5 lik ödemenin Devlet tarafından %5,5 lik ödemenin ise çiftçi tarafından yapılacağı Tarım Bakanı Faruk Çelik tarafından anlatıldı.

Çiftçi borç yapılandırma kanununun yürülüğe girmesi ile Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankasına borcu olupta, kanundan önce yapılandıran çiftçilerimizde başvuruda bulunarak kanundan faydalanabilecekler.

Tarım Kredi veya Ziraat Bankası ile davalık olan, mahkemeye dava açan çiftçilerin ise uygulamadan yararlanabilmeleri için davalarından vazgeçmeleri gerekiyor. Davası devam eden çiftçiye borç yapılandırması uygulanmayacak.

Bu uygulamadan 320.87 çiftçinin yararlanması bekleniyor.

Çiftçi Yapılandırma Örnek Ödeme Planı;

 1. İLK TAKSİT: EKİM 2018
 2. İKİNCİ TAKSİT: EKİM 2019
 3. ÜÇÜNCÜ TAKSİT: EKİM 2020
 4. DÖRDÜNCÜ TAKSİT: EKİM 2021
 5. 5. VE SON TAKSİT: EKİM 2022

Yukarıda görüldüğü üzere, çiftçilerimizin 5 yıl içerisinde tarımsal borçlarının tümünün yapılandırılmasına olanak tanındı. Hiçbir banka şubesi, hiçbir finans kuruluşu tarafından böyle bir kredi veya yapılandırma kredisi verilmez. Bu kapsamda tarım veya hayvancılık ile uğraşan tüm üreticilerin 31 MART Cuma gününe kadar Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine başvuru yapmalarını devletdestekli.com olarak tavsiye etmekteyiz.

Kredi sicil affı yasasından yararlanamadıysanız bu yıl için borçlarınızı kapatmak için çiftçi borç yapılandırma kredisi kanunun son şansınız olduğunu söyleyebiliriz.

ÇİFTÇİ BORÇ YAPILANDIRMA YASA TEKLİFİ TBMM.’DE KABUL EDİLDİ!

Çiftçilerimize borç yapılandırma yasası meclis gündemine taşındı ve torba yasa ile birlikte borç yapılandırma kanun teklifi kabul edildi. Borcunu yapılandıran çiftçi 5 taksitle yılda bir kez ödeme yapacak ve ödemeler EKİM ayından başlamak kaydıyla her yıl EKİM ayında ödenecek.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git