Çiftçilere Ödenecek Tarımsal Destekleme Ödemeleri Başvuru Tarihleri

Çiftçilere Ödenecek Tarımsal Destekleme Ödemeleri Başvuru Tarihleri

Çiftçilere ödenecek tarımsal destekleme ödemelerinin başvuru tarihleri belli oldu. Ülkemizde bitkisel üretimi geliştirmek ve üretim maliyetlerinin karşılanmasına katkıda bulunmak maksadıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere sağlanacak desteklere ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete‘de yayımlandı. Tebliğle, sağlanan desteklerin başvuru ve ödeme tarihlerinde de değişikliğe gidildi.

Buna göre üretim yılı içerisinde Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) veya Sera Kayıt Sistemine (ÖKS) kayıtlı olan ve desteklerden yararlanmak isteyen çiftçiler 21 Temmuz 2022 tarihinde hububat, bakliyat ve dane mısır fark ödemesi desteğine başvurabilecek. , yağlı tohumlu ürünler için fark ödeme desteği. Yem bitkileri desteği için 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 30 Eylül 2022, diğer destekler ise bugünden itibaren başvuru yapabilecek.

Tarımsal Destekleme Ödemeleri Başvuru Tarihleri 2022

Çiftçilere tarımsal destekleme ödemeleri başvuru tarihleri aşağıdaki gibidir:

Tarımsal Destekleme ÖdemeleriBaşvuru Tarihleri
Mazot ve Gübre Desteği31 Aralık 2022
Katı Organik – Organomineral Gübre Desteği31 Aralık 2023
Hububat, Baklagil ve Dane Mısır Fark Ödeme Desteği2 Mayıs 2023
Yağlı Tohumlu Bitkiler Fark Ödemesi Desteği31 Mart 2023
Dane Zeytin Fark Ödemesi Desteği18 Mayıs 2023
Zeytinyağı Fark Ödemesi Desteği13 Ocak 2023
Küçük Aile İşletmesi Desteği31 Aralık 2023
Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği24 Şubat 2023
Organik Tarım Desteği24 Şubat 2023
İyi Tarım Uygulamaları Desteği Yem Bitkileri Desteği30 Aralık 2022
Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği (2023 Üretim Yılı)28 Temmuz 2023
Sertifikalı Tohum Üretim Desteği31 Ekim 2023
Sertifikalı Fidan Üretim Desteği31 Eki 2023
Sertifikalı Fidan / Fide ve Standart Fidan Kullanım Desteği30 Aralık 2022
Bombus Arısı Kullanım Desteği30 Aralık 2022
Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu Desteği30 Aralık 2022
Toprak Analizi Desteği30 Aralık 2022

Kamu veya kamu yararına çalışan kuruluşlar tarafından çiftçilere dağıtılan üretim materyalleri, sadece çiftçi katkısı oranında desteklenecektir. Bu ve benzeri durumlarda, ilgili çiftçinin ödediği fiyata karşılık gelen miktar bilgisini gösteren ilgili kurum tarafından hazırlanan liste, kurumlara kesilen fatura ekinde çiftçinin dosyasına eklenir.

Mazot ve Gübre Desteğinde Kriterler

2022 üretim yılında tarımsal üretimin gerçekleştirildiği ÇKS’ye kayıtlı tarım arazisinin büyüklüğü dikkate alınarak çiftçilere mazot ve gübre desteği sağlanacak. Hesaplanan mazot ve gübre desteği çiftçilerin mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere Ziraat Bankası nezdindeki hesaplarına tanımlanacak ve nakit ödeme yapılmayacaktır.

Mazot ve gübre desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler, taleplerini 30 Aralık’a kadar yazılı olarak bildirecek.

Dane Zeytin ve Zeytinyağı Fark Ödemesi Desteği

Dane zeytin ve zeytinyağı fark ödemesi desteği uygulamalarında aşağıdaki tabloda yer alan verim miktarlarına kadar destekleme ödemesi yapılır.

Kuru tarımda tane zeytinde, zeytinyağında, sulu tarımda tane zeytinde VE zeytinyağında kilogram başına yapılacak destek ödeme tutarları aşağıdaki gibidir:

ÜrünKuru (kg/da)Sulu (kg/da)
Dane zeytin575850
Zeytinyağı115170
Dane Zeytin ve Zeytinyağı Fark Ödemesi Desteği 2022

Organik ve İyi Tarım

2016 üretim yılından itibaren toplam 5 üretim yılı boyunca organik tarım veya iyi tarım uygulamaları destek ödemelerinden yararlanan araziler 2022 üretim yılında yetiştirilen ürünler hangi kategoride olursa olsun Tebliğ ekinde belirtilen “3. Kategori” birim fiyatı üzerinden desteklenecektir.

Ormandan tahsis edilen arazilerde, destekleme ve tahsis amacına uygun ürünlerin üretilmesi durumunda, bu ürünlerin yetiştirildiği araziler 2022 yılında da aynı kategori desteklerinden yararlanacak.

2020 beyannamesine göre sertifikalı veya standart fidanlar ile sertifikalı veya standart Antep Fıstığı üretim malzemeleri kullanıldığında, 2021 yılında faturalanan fidanlar için bitki denetim raporu istenmeyecektir. Bu yıl faturalanan fidanların bitki denetim raporu alması gerekecektir.

Destek başvurularında hizmet bedelinin ödendiğine dair makbuz veya alındı ​​belgesi ibraz etmeyenler ile destek ödemesi tutarından hizmet bedelinin Ziraat Bankası tarafından tahsil edileceği taahhüdünü, e-Devlet Kapısı, Tebliğ’de belirtilen destek ödemelerinden yararlanamayacaktır.

Türkiye Tarım Havzası Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında desteklenen ürünlerin ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı ile belirlenen havza dışında yetiştirilmesi durumunda mazot, gübre, fark ödemesi, sertifikalı tohumluk kullanımı ve fındık alanı bazında gelir desteği ödemesi yapılmayacaktır.

Destekleme Uygulama Takvimi

Çiftçilere Ödenecek Tarımsal Destekleme Ödemeleri Başvuru Tarihleri

Tebliğ, 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.