fbpx

Çiftçiye Kuraklık Desteklemesi 14 Ocak 2022 Ödemeler Sona Eriyor

Kuraklık nedeniyle yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere kuraklık desteği son olarak; TC kimlik numarası ”0” olan üreticilere 14 Ocak Tarihinde hesaplara yatırılacak.

Çiftçiye Kuraklık Desteklemesi 14 Ocak 2022 Ödemeler Sona Eriyor

Kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere 2,6 milyar TL kuraklık desteği, 2021 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olarak kuru şartlarda hububat ve baklagil üretimi yapan ve iklimsel faktörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle Bakanlıkça belirlenen tarım havzalarında yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere, bir defaya mahsus olmak üzere destekleme ödemesi hesaplara yatırılmaya başlayacak.

”Kuraklıktan zarar gören toplam 651 bin üreticimize verim kaybı oranlarına göre değişen miktarlarda kuraklık desteği ödemesi yapıyoruz. Toplam 2,6 milyar TL kuraklık desteğini çiftçilere 14 Ocak 2022 tarihinde son olarak yapılacaktır.

Kuraklık Desteklemesi 14 Ocak 2022 Ödemeler Sona Eriyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kuraklık desteği ödemeleri 14 OCAK 2022 tarihinde sona eriyor. Ödemeler aynı şekilde üreticilerin Ziraat Bankası hesaplarına aktarılmak suretiyle gerçekleştirilecek.

Kuraklık desteği ödemesinin T.C. kimlik numarasının son hanesine göre çiftçilerin hesaplarına aktarılacağını belirten Pakdemirli,

“Buna göre, T.C. kimlik numarasının son hanesi ‘6’ olanlara 24 Aralık 18.00 itibarıyla, ‘4’ olanlara 31 Aralık’ta, ‘2’ olanlara 7 Ocak 2022’de,

‘sıfır’ olanlara ise 14 Ocak 2022 tarihinde saat 18.00 itibarıyla hesaplara aktarılacaktır.

Çiftçiye Kuraklık Desteklemesi 14 Ocak 2022 Ödemeler Sona Eriyor

Kuraklık Ödemeleri Belli Oldu

Kuraklıkla mücadelede üreticilerimizin yanındayız, yanında olmaya devam edecek olan Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 43 ilde kuraklıktan zarar gören 14.213 üreticimize dekar başına 400 TL’ye kadar toplam 214 milyon TL hasar ödemesi TARSİM tarafından gerçekleştirilmişti. İkinci ödemeler ile bu akşam yapılan açıklama sonrasında çiftçiler hesaplarından kuraklık desteğini alabilirler.

Çiftçiye Kuraklık Desteklemesi 14 Ocak 2022 Ödemeler Sona Eriyor

Kuraklık Ödemeleri Resmi Gazete’de

1 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanan 2021 Yılında İklimsel Faktörlere Bağlı Olarak Gerçekleşen Yetersiz Yağış Nedeniyle Verim Kaybı Yaşayan Çiftçilere Destekleme Ödemesi Yapılmasına İlişkin 4427 sayılı karar kapsamında çiftçilere kuraklık desteklemesi verim kaybı oranlarına göre dekar başına 100 liraya kadar doğrudan gelir desteği ödemesi yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla bugün Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, destekten yararlanacakların, Çiftçi Kayıt Sistemi içinde bulunmaları ve arpa, buğday, nohut, mercimek, yulaf ve çavdar ürünlerini ekmiş olmaları gerekiyor. Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine de verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacak verim kaybı destekleme ödemesinin kapsamı belirlendi.

Kuraklıkla mücadelede çiftçilere verim kaybı oranına göre yapılacak destekleme ödemesinin miktarları aşağıdaki gibidir:

Kuraklık Desteklemesi ve sigortası hakkında tüm bilgileri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Verim Kaybı Oranı (%) Destek Miktarı (TL/ Dekar)
30/3930 TL
40/4940 TL
50/5950 TL
60/6960 TL
70/7970 TL
80/8980 TL
90/9990 TL
100100 TL
Kuraklık Desteklemesi Ödemeleri Tutarları 2022

Verim kayıplarının belirlenmesi ilgili tarım havzasının yağış durumuna ilişkin meteorolojik veriler ile Tarsim İl/ ilçe tespit komisyonları dikkate alınarak il/ilçe tahkim komisyonları tarafından belirlenen oranlar esas alınır.

Kuraklığa Devlet Desteği!

Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine de verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacak

Kuraklıktan Zarar Gören Çiftçiye Yapılacak Destek Ödemesi;

  • Buğday,
  • Arpa,
  • Mercimek,
  • Yulaf,
  • Tritikale için yapılacaktır.

Diğer verilen desteklerle birlikte üreticilere dekar başına destek 150 liraya kadar çıkacaktır. Çiftçilerin kuraklık nedeniyle yaşadıkları kayıpları bu şekilde bir nebze telafi edilecektir.

Kuraklık desteklemesi ödemeleri ve tespit çalışmalarının tüm üreticiler için geçerli olup;

“Üreticilerin TARSİM kapsamında sigortaları varsa zararları oradan karşılanacak. TARSİM kapsamında olmayan diğer üreticilere de Afet Fonu’ndan yardım yapılacak.

Kuraklık Parası 2022

Kuraklık parası, üreticilerin çavdar, mercimek, nohut, buğday, arpa, yulaf gibi ektiği ürünlerinin zarar görmesi durumunda dekar başına ödenen destek parasıdır. Bu desteğe kuraklık zararı görmüş çiftçiler başvuru yapabilirler. Bununla birlikte zararları TARSİM kapsamında sigortalı olan kişilerin zararları da oradan karşılanacaktır.

Kuraklık Desteği Nasıl Alınır?

Kuraklık Desteklemesi, Mercimek, çavdar, nohut, buğday, yulaf, arpa gibi ekilen ürünlerin zarar görmesi halinde doğrudan gelir desteği başvurusunda bulunan ve TARSİM üreticilerinden olan çiftçilerin hak kazandığı kuraklık desteğinin zararını TARSİM ve devlet tarafından dekar başın yatırılan 100 TL’lik ödeme ile ektiği hasatı zarar gören çiftçiler bu desteklerden yararlanabilirler. Bu destekler TARSİM ve Devlet tarafınca çiftçilerin hesaplarına yatırılmaktadır. Hesaplarınızı kontrol edebilir ve kuraklık desteğinizi alabilirsiniz.

Kuraklık Sigortası 2022 (TARSİM)

İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası (İBKVS) kuru tarım alanlarında yetiştirilen ürünlerin ilçe düzeyinde gerçekleştirilen ve ortalama verimi belirlenerek eşik verim değerinin altında olması durumunda söz konusu olan ilçede sigorta yaptıran tüm üreticilere hasar ödemesi yapılır. Bu ödemelere de kuraklık sigortası denmektedir. Bu program adı altında hasar görmüş ve verimini kaybeden tüm ürün yetiştiricileri bu sigorta programından yararlanabilirler.

TARSİM Kuraklık Sigortası Ne Zaman Yapılır?

TARSİM kuralık sigortaları her sene bazında yapılmaktadır. Üreticilerin yetiştirdiği kuru tarım ürünlerinin zarar görmesi halinde Devlet ve Tarsim tarafından sigortaları yapılmaktadır. TARSİM’in yaptığı resmi açıklamaya göre 2021 yılında 15 MART son tarih olarak belirlenmiştir. Resmi açıklamayı resmi site üzerinden görebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kuraklık Desteklemesi Ne Zaman Ödenecek?

Sigortası olmayan çiftçilere “kuraklık desteği” Afet Fonu’ndan yapılacak. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, şiddetli bir kuraklık dönemi yaşandığını belirterek, “Üreticilerimizin TARSİM kapsamında sigortaları varsa zaten zararları oradan karşılanacak. Ödemeler 14 Ocak 2022 tarihinde son erecek..

Ülkemizde şiddetli kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına göre çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını ertelenecektir.

Sigortası Olmayan Çiftçilere Kuraklık Desteği Afet Fonu Tarafından Yapılacak

Sigortası olmayan çiftçilere “kuraklık desteği” Afet Fonu’ndan yapılacak. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, şiddetli bir kuraklık dönemi yaşandığını belirterek, “Üreticilerimizin TARSİM kapsamında sigortaları varsa zaten zararları oradan karşılanacak.

Sigortası olmayan Çiftçilere Kuraklık Desteği Afet Fonundan yapılacak.

Bununla birlikte önümüzdeki yıl tohumlarını alabilecekler. Aslında bu adı konmamış bir tohum desteği. diğer adıyla ‘çiftçi hasar bedeli’ dir. Tohum desteği olarak isimlendirilen ancak önümüzdeki yıl ‘sürdürülebilir bir tarım ve üretim devam etsin’ diye verilen bir destek olan tohum desteği ödemesi de çiftçiler bunu almak suretiyle tohumunu sağlayacak, önümüzdeki yıl tarlasını yeniden ekecektir.

Yine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından % 75 hibeli tohum destekleri de verilmektedir. Bunlar da nadas alanlarının küçültülmesi ve ekilmeyen alanların ekilir hale dönüştürülmesi ile alakalı bir programdır. Bu program geçtiğimiz yıl uygulandı. Bu yıl da uygulanacak olup gelecek yıl da uygulanacaktır. Üreticilerin bir karış dahi ekilmedik alan kalmaması için tohum destekleri sağlanmaya devam edecektir.

Yorumlar

  1. Avatar of Nurullah Nurullah dedi ki:

    İlçe tarım 50tl makbuz kestiriyor alacağımız destek 300tl 300-50=250 34 lt mazot alabilirsin tarlanın çeyreğini bile soremessin eee gübre ile kuraklık desteği nerde ancak biz çiftçiler halimize güleriz başkada elimizden birşey gelmez

error: Content is protected !!