geri ödemesiz hibe hayvan kredisi esnaf kefalet kredisi tablet başvurusu maddi yardım faizsiz kredi geri ödemesiz destek
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Pazar Parçalı Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
20°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C

2021-2022 Yılı Çiğ Süt Desteği ve Süt Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Karar Resmi Gazete’de Yayımlandı

2021-2022 Yılı  Çiğ Süt Desteği ve Süt Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Karar Resmi Gazete’de Yayımlandı
A+
A-

2021-2022 Yıllarında Yapılacak Çiğ Süt Desteği ve Süt Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı (Karar Sayısı: 3870), 22 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karara göre; 2021-2022 yıllarında uygulanacak çiğ süt desteği ve süt piyasasının düzenlenmesine ilişkin kriterler yeniden Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenmiş oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığının belirleyeceği dönemler, kriterler ve birim fiyatlar üzerinden çiğ süt destekleme ödemesi yapılacak.

Çiğ Süt Desteği

2021-2022 yıllarında uygulanacak çiğ süt desteği ve süt piyasasının düzenlenmesine ilişkin kriterler, Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlendi.

Çiğ süt üretimi ve kalitesi ile uygulanan hayvancılık politikalarının etkinliğini artırmak suretiyle çiğ süt üretiminde sürdürülebilirliği ve üretici fiyatlarında istikrarı sağlamak amacıyla çıkartılan Karar, 2021-2022 yıllarında uygulanacak çiğ süt desteği ve süt piyasasının düzenlenmesine ilişkin hususları kapsıyor.

Buna göre, üretmiş olduğu çiğ sütü, kayıtlı ve onaylı süt işleme tesislerine satan ve bir üretici örgütüne üye olan yetiştiricilere; manda, inek, koyun ve keçi sütü, soğutulmuş inek sütü, üretici örgütleri kanalı ile pazarlanan soğutulmuş inek sütü ve Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğ kapsamında sınıflandırılan inek sütünün sınıfına göre, Tarım ve Orman Bakanlığının belirleyeceği dönemler, kriterler ve birim fiyatlar üzerinden destekleme ödemesi yapılacak.

Desteklemeden Kimler Yararlanabilecek?

Desteklemelerden yararlanacak olan kişiler;

  • Üretmiş olduğu çiğ sütü, süt piyasasının düzenlenmesi uygulaması kapsamında, üretici örgütleri aracılığı ile süt ürününe çevirterek Et ve Süt Kurumu’na (ESK) satan üreticiler ile,
  • Hastalıktan ari işletme belgeli süt üreten işletmeler, ürettikleri sütü, faaliyet alanında sütün arzı/satışı bulunan işletme kayıt belgesine sahip ve Bakanlık Süt Kayıt Sistemine (BSKS) kayıtlı yerel perakendecilere, işletme kayıt belgesine sahip BSKS’ye kayıtlı süt dolum tesislerine fatura-müstahsil makbuzu karşılığında satmaları şartıyla, çiğ süt desteklemesinden yararlandırılacak.

Ürettiği çiğ sütü, Dijital Tarım Pazarı üzerinden doğrudan veya üyesi olduğu üretici- yetiştirici örgütü üzerinden satan üreticilere Bakanlığın belirleyeceği dönemler, şartlar ve birim fiyatlar üzerinden ilave destekleme ödemesi yapılacak.

Çiğ Süt Desteği ödemesi sorgulama e-devlet üzerinden yapılabilecek.

Çiğ Süt Piyasasının Düzenlenmesi

Çiğ süt piyasasının düzenlenmesi uygulamasında, ESK tarafından yapılan alım ve satım arasında oluşacak fark, hayvancılık destekleme bütçesinden karşılanacak.

Merkez Birliğini kurmuş olan, ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri, üretici birlikleri, tarımsal amaçlı kooperatif üyeleri ile PANKOBİRLİK ve bağlı kooperatiflerin ortaklarının hak ettikleri desteklerden, gelir vergisi kesintisi yapıldıktan sonra belirtilen oranlarda, çiftçi örgütlerini güçlendirme adı altında sistem üzerinden kesinti yapılarak, kalan miktar üreticilerin hesabına yatırılacak.

Kararın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Bakanlık tarafından çıkarılacak Tebliğ ile belirlenecek. 01/01/2021 tarihinden geçerli olmak üzerine yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karar hükümlerini, Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

Tarım ve Hayvancılık Devlet Destekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çiğ Süt Referans Fiyatlarını Belirlendi.

Ocak ayından bu zamanda kadar yem ve diğer ürünleri hammaddelerinde ortalama %3,6 zam kararı çıktı.

Ulusal Süt konseyi USK 1 Mayıs- 30 Haziran 2021 tarihleri arasında geçerli olacak soğutulmuş çiğ süt referans fiyatlarını belirledi.

Maliyetleri % 12 artan süt üreticisine Gıda Komitesinden % 3,5 Zam Yapıldı. SK, daha önceki dönemlerde açıkladığı tek referans fiyat politikasını değiştirerek, protein ve yağ oranlarına göre 3 farklı tavsiye fiyat açıkladı.

USK, Yağ değeri 3,5 ve üzeri olan, protein değeri 3,10 üzeri olan A sınıfı çiğ süt referans fiyatını 2 lira 90 kuruş olarak belirledi.

Konsey, yağ değeri 3,2’den yüksek olan 3,5’dan düşük olan ve protein değeri 3′ ten yüksek olan ancak 3,1′ den düşük olan B sınıfı çiğ süt için 2 lira 85 kuruş referans fiyat açıkladı.

Yağ değeri 3,2’nin altında olan ve protein değeri 2,9’dan yüksek ancak 3’ten düşük olan C sınıfı çiğ süt için ise 2 lira 80 kuruş referans fiyat belirlendi.

Gıda komitesinin kararı ile belirlenen ve USK tarafından açıklanan yeni çiğ süt referans fiyatları üretici tarafından hayal kırıklığı yaşatırken, söz konusu fiyat politikasının kalitesiz çiğ süt üretimini teşvik eder nitelikle olduğu görüşü savunuldu.

1 Mayıs 2021- 30 Haziran 2021 tarihleri arasında geçerli olmak üzere, soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı;

  • A sınıfı 2,90 TL/ litre
  • B sınıfı 2,85 TL/ litre,
  • C sınıfı 2,80 TL/ litre olarak belirlenmiştir.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde, 2021 yılı Mayıs ve Haziran aylarına ait çiğ süt destekleme priminin 0,30 TL/lt olarak belirlendi bilgisi edinildi. Böylece; Destekleme priminin de litre başına 30 kuruş olarak devam edeceği belirtildi.

Telegram'da Bizi Takip Edin! Abone Olmak İçin Tıklayın!

Yorumlar

Yorumunuzun Önemi

  1. Avatar Halil İbrahim mamik dedi ki:

    Buzağı desteğini nezaman vereceksiniz